Tweede Blad. De Oorlog. BEKENDMAKING. Binnenland. GEMENGD NIEUWS NUMMER 78 ZONDAG 26 SEPTEMBER 1915 38e JAARGANG. Maximum-prijzen der meest voorkomende artikelen. Goedkoop varkenavieesch. Van hit Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 23 September. (Wolft.) Of ficieel bericht uit het groote hoofdkwar tier Legergroep-von Hindenburg: Ten Z W. van Leonewaden is de strijd geëin digd. Wij hebben gisteren bij onzen te genaanval 150 gevangenen gemaakt. Ten westen van Dunaburg is het ons gelukt een vooruitgeschoven stelling van den vijand binnen te dringendaarbij lijn ons 17 offlclereo, 2105 man en 4 machinegeweren in onze handen geval len. Vijandelijke tegenaanvallen op de ten Z.W. van Dunaburg door ons vermees terde linies zijn afgeslagen. De tegenstand van den vijand in den sector ten N. van Osjmany tot ten O. van Subotnlki aan de Gajava is gebro ken. Onze troepen vervolgen den te rugwijkenden vijand, die meer dan 1000 gevangenen in onze handen heeft gela ten. De rechtervleugel is ten N. van Nowo-Grodek nog in gevecht. Legergroep-Leopold van Beieren Ten W. van Wakowka hebben wij een Rus sische stelling genomen, 13 officieren en 380 man gevangen genomen twee ma chinegeweren buit gemaakt. Verder naar bet zuiden is de toestand onveranderd. Legergroep van Mackensen Ten N.O- en ten O. van Logisjln wordt de strijd voortgezet. Op het zuidoostelijk gevechtsterrein is de toestand onveranderd. WEENEN, 23 September. (Wolft.) Ofticieel bericht uit het groote hoofd kwartier Op het front in Oost-Galicië is de dag over 't algemeen rustig voorbijgegaan. Er zijn slechts gevechten geleverd tusschen vooruitgeschoven afdeelingen. Aan de Ikwa en de Styr is het op verscheidene punten tot hevige gevech ten gekomen. Zoo zijn ten Z.O. van Nowo Poczajew. twee vijandelijke aan vallen bloedig afgeslagen. Een vijandelijk regiment infanterie, dat 'snachts dicht bij de uitmonding van de Ikwa over de Styr was getrokken, is door een tegenaanval onzer troepen op dea oostelijken oever terruggeworpen. Onze afdeelingen, die zich ten oosten van Luck bevonden, zijn in stellingen op deo westelijken oever der rivier (de Styr) teruggeworpen. Van het Zuidelijke gevechtsterrein. WEENEN, 23 September. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofd kwartier Aan de Tboolsche grens tal van kleine gevechten. Aanvallen van zwakke Itallaansche af deelingen in het Tooale-gebied, zoo mede ten noorden en ten oosten van Condino zijn afgeslagen. De hoogvlakten van Vllgereuth en Lavarone zijn door de vijandelijke zware artillerie wederom onder vuur genomen. Onze bezetting op den Monte Coston, die dezen ver voor onze linies gelegen grensberg maandenlang tegen een aan zienlijke overmacht heeft verdedigd, leeft vanochtend in de vroegte baar door een meer dan tienvoudige over macht aangevallen en nagenoeg omsin gelde stelling ontruimd. De hevige artilleriegevechten in het gebied der Dolomieteu duren voort. Op het Karinthlsche front heeft eer gisteravond een afdeeling Alpenjagers getracht op den Monte Paralba door onze linies heen te breken. De vijand is met verliezen naar beneden geworpen. Op het front in de kuststreek bepalen onze troepen zich. tot geschutvuur en enkele met goed gevolg bekroonde on dernemingen in den positieoorlog. Vandaag loopt de vierde maand van den oorlog tegen Italië ten einde. De vijand heeft deze maand geen enkele operatie in grooten stijl ondernomen, hij heeft slechts in enkele sectoren aanval len gedaan met strijdkrachten soms ter sterkte van verscheidene divisies infan terie. Die aanvallen zijn vruchteloos ge bleven. Ons front staat vaster dan ooit. ROME, 23 September. (Reuter.) Offi cieel bericht van den generalen staf: Een onzer afdeelingen heeft op den Moote Mellno stellingen, die de vijaod bezig was te versterken, aangevallen en een deel der verschansingen vernietigd. Gisteren hebben onze troepen vijan delijke aanvallen tegen onze vooruitge schoven stellingen bij Malgarra dei Ber- toldi in den sector van Falsarego en op de hoogte Santa Maria in den sector van Tolmeino afgeslagen. Bulgarije mobiliseert. Het optreden der centralen aan Ser- vië's noordgrens dreigt de lont in het kruitvat van den Balkan te zullen wor den. Onmiddellijk is Bulgarije met de mobilisatie begonnen. Voorloopig wordt daar alleen maar de uitlegging aan ge geven, dat Bulgarije zijn (gewapende) neutraliteit wil handhaven. Maar men weet, dat er aan die neutraliteit al een geurtje gekomen is door de overeen komst met Turkije. Volgens de „Lokal Anzeiger" heeft de afstand van het Turksche gebied aa$ Bulgarije gisteren reeds plaats gehad en is de overeen komst te Adrianopel geteekend. In hoe verre dit bericht juist is, valt niet te beoordeelen. Wordt het bevestigd, dan kan de kogel als door de kerk worden beschouwd. Want tot het laatste oogen- blik hadden de Entente-mogendheden blijkbaar nog gehoopt, dat Bulgarije door beloften te paaien zou zijn. Het zou overigens niet te verwonde ren zijn, als Bulgarije het zekere voor het onzekere gekozen had. Servië was slechts bereid het gebied ten oosten van de Wardar aan Bulgarije af te staan, maarlater. En Griekenland wou heelemaal niets missen. Het heet, dat de Entente in de laatste dagen Grie kenland nog tot ander inzicht trachtte te bekeeren door het grondgebied in Klein-Azië te beloven. Maar Griekenland schijnt op zijn stuk te blijven staan en of het méér zal voelen voor een voor stel der Entente om Bulgarije aan te vallen in het vooruitzicht op Bulgaarsch gebied tot Filippopel, staat al evenzeer te bezien. Het handhaven van de igewa- pende neutralitet» zal voor Bulgarije wel geen andere beteekenis hebben dan het afwachten van het juiste oogenblik om bet zwaard ten gunste van de centrale mogendheden te trekken. Een overijld optreden zou tot onge- Wttnschte complicities kqnnen leiden, zooals reeds blijkt uit de opgewonden heid, die in Griekenland het gevolg was van het bericht der algemeene mobili satie in Bulgarije. Een ingrijpen van Bulgarije zal waarschijnlijk plotseling wel plaats hebben en bij verrassing, als men het oogenblik gekomen acht. En tot zoolang moeten de gemoederen zooveel mogelijk gerustgesteld en gekalmeerd en alle verwikkelingen voorkomen wor den. LONDEN, 22 September. (Reuter, Part.) Reuter heeft een onderhoud ge had met een Bulgaarsch reserve-officier die telegrafisch naar Sofia is terugge roepen. Deze verklaardede algemeene mobilisatie omvat tien divisies van het Bulgaaische leger, dat sinds den Balkan oorlog met één divisie is uitgebreid. Voor dien oorlog telde bet leger 216,000 man infanterie, thans 250.000. De op komst is echter steeds ongeveer 10 pet. grooter dan de schatting. In het gebrek aan officieren, veroorzaakt door den Balkanoorlog, is nu voorzien door de opleiding in de twee militaire academies van Bulgarije. De reserve-officieren zijn allen mannen van academische of mid delbare school-opleiding. Dat de Macedoniërs de vorige week onder de wapenen zijn geroepen be wijst dat de minister van oorlog de beschikking wil hebben over alle weer bare mannen des lands. Voor zoovet ik weet is in de uitrusting van het leger de laatste maanden zoo afdoende voor zien, dat er voor elk der 40 regimented 6000 volledige uitrustingen zijn aange schaft, zoodat de reservisten, die nu onder de wapen zijn geroepen, beter uitgerust zullen zijn dan gedurende den Balkanoorlog. Met de Krupp-kanonnen, in 1912/13 op de Turken veroverd, heeft men alle regimenten, die nog niet over snel- vurend geschut beschikten, daarvan kunnen voorzien. Intusschen is ook al het niet snelvurend geschut In dienst gehouden, zoodat de artillerie van het Bulgaarsche leger met ongeveer een derde is vermeerderd. Het leger heeft hard gewerkt en de geest onder de officieren is voorbeeldig. BERLIJN, 24 September. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier Legergroep Hindenburg Ten Z.W. van Lennewaden zijn de plaatsin Rose en Strygge, die tijdelijk ontruimd waren, teruggenomen. Voor Dunaburg ten N.O., van Sme- lina zijn nieuwe stellingen van de Rus sen bestormd en daarbij ongeveer 1000 gevangenen gemaakt. Onze bij Wilejka in de flank van de terugtrekkende Russen zich bevindende strijdkrachten zijn in een hardnekkig gevecht gewikkeld. Krachtige aanvallen van de Russen hadden op een plaats tijdelijk succes, daarbij gingen verscheidene kanonnen en hun bediening, die tot het laatst toe volhielden verloren. Het den terugtrekkenden vijand scherp vervolgende front trok de linie Soly Olschany Traby—Iwje—Nowogrodek over. Legergroep prins Leopold van Beieren- De tegenstand van den vijand is op het geheele front gebroken. Bij de vervolging is de Serwetsch- sector stroomopwaarts van Korelitzci en de Szczact a-sector ten N.W. van Kra- chln bereikt. Meer naar het Zuiden worden nog ge vechten met vijandelijke achterhoeden geleverd. Honderd gevangenen en 3 machine geweren vielen in onze handen. Legergroep Mackensen. De vooruitgeschoven afdeelingen ten N.O. en O. van Logikhin zijn tegen een omvattenden aanval van de Russen ach ter het Oginsci kanaal en de Jasiolda teruggetrokken. Onze troepen namen daarbij 2 officieren en 100 man gevan gen. Zuidoostelijk oorlogsterreinGeen verandering. Van het Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 23 September. (P. T. A.) Mededeeliog van den generalen stafo Een vliegtuig heeft bommen op Sjlok (Schlok aan de golf van Riga, 20 K,M. ten Westen van Riga Red.) geworpen Door onze troepen met artillerievuur bestookt, laadde het snel binnen de Duit sche stellingen- In een gevecht bij het dorp Stoeng aan de rivier de Eckau in de streek van het station Gross-Eckau, namen de Duit- scgers de vlucht met achterlating van talrijke handgranaten, geweerpatronen en eetketels. Een hardnekkig gevecht onstond bij het dorp Atkalien in de streek van het station Neugut. Het do^p is afwisselend In onze handen en in die van den vijand. Jn de streek van Dunaburg is de toe stand onveranderd. In een bajonetgevecht bij de hofstede Steinsee, ten Westen van het meer Swen- ten, namen wij een officier en ruim honderd soldaten gevangen en vermees*? terdeo wij een machinegeweer. Jn de buurt van Smelina, bij Nowo Alexandrofsk, namen wij In een hard nekkig gevecht van man tegen man twee machinegeweren en maakten ruim 200 soldaten gevangen. Een van de hoogten daar wisselde zesmaal vaa bezitter. In de buurt van Smorgon (aan de Wilia ten Zuidwesten van Omsjany Red.), op het front ten Zuldwestdo van Wilna en In de streek van de rivier Gawja, ten Oosten van Lida, overal gevechten, dikwerf zeer hevig. Op den rechter van de Monts;atsj. een linkerzijrivier van de Njemen, aan de overgangen over den bovenloop van deze rivier en in de streek van het Oginski-kanaal zijn verscheidene ernstige krijgsbedrijven geleverd, waarbij het tot bajonelgevechten kwam. Bij al deze veelvuldige gevechten en andere operaties in den laatsten tijd gaan onze troepen onveranderlijk voort bewij zen af te leggen van hun uitnemende hoedanigheid, dapperheid en volharding welke eigenschappen hun uitwerking toonen in een toeneming van de verbit tering waarmee de vijand vecht. In de streek ten Noordwesten van Doebno, hebben onze troepen, trots de pogingen des vijands, om door tegen aanvallen ons offensief tot staan te brengen, zich meester gemaakt van het dorp Wolnietse op den linkeroever van de rivier de Ikwazij namen opnieuw 26 ofticiereo en 1400 soldaten gevangen en vermeesterden 3 machinegeweren. In de buurt van het dorp Dworjets, ten Zuidwesten van Krzemjenets maakten zich troepen van een hoogte meester en namen daarbij 2 officieren en 100 soldaten gevangen. In de streek ten N. van Zaleszczlki wierpen wij den vijand uit de dorpen Worwolinz en Glnkowicz. De cavalerie vervolgde den vijand, nam een deel der Oostenrijkers gevangen en sabelde een ander deel neer. Den aanval dapper doorzettend, deed onze cavalerie vervolgens een inval in het dorp Prussy, ten Zuidwesten van Tluste, en maakte gedurende de botsing die daarop ontstond wederom talrijke gevangenen, terwijl zij een groote hoe veelheid wapenen vermeesterde. aan boord niet durfde te verantwoorden, gingen 63 man van de bemanning over naar de Maasstroom. Acht passagiers achtten zich veiliger op de Batavier en weoschten voorloopig liever de moeilijke formaliteiten der Engelsche douanen te trotseeren dan met de geboden gele genheid de reis te vervolgen. De orde aan boord na het ongeval was voorbeeldig. De vrouwen en kinde ren et waren vele kleine kinderen waren een oogenblik zeer ontsteld, doch de kalmte keerde onmiddellijk terug. Naar men ons mededeelt, wordt de schade, door de >Koningln Emma* be- loopen, geschat op circa f 3.000.000. Het schip was in 1913 op de werf Feijenoord te Rotterdam gebouwd. De lading zou grootendeels geassureerd zijn op de Rotterdamsche Beurs. De »Maasstroom«, die gisterochtend te IJmuiden binnenkwam en na eenig op onthoud naar Amsterdam opstoorode, heeft 63 man van de équipage van do Koningin Emma* aan boord, benevens 22 mailzakken. Onder die 63 bevinden zich 16 leden van het machinepersoneel, 12 Chlneezea. 4 personen van den dek- dienst, 14 Javanen en 17 Europeanen van den civlelen dienst. Aan boord van de Koningin Emma* bevonden zich 50 passagiers eerste klasse, 52 passagiers 2e klasse, 24 passagiers 3e klasse en 16 passagiers 4e klasse. De passagiers bevinden zich op enkele le klasse reizigers na, die op eigen gele genheid naar Nederland zullen over steken, aan boord van de Batavier IV* of van de >Kambangan«, een vrachtboot van de Maatschappij »Nederland«. Bij de redding hebben o.a. ook Engel sche torpedobooten goede diensten bewezen doordat zij de schipbreukelin gen naar de >Kambangan< brachten. De een mijn Koningin Emmadoor getroffen. Volgens een draadloos telegram vla Scheveningen is het stoomschip Konin gin Emma, yan de Stoomvaartmaatschap pij Nederland, dat van Java op reis was naar Amsterdam, op een mijn geloopen nabij Long Sand (vuurschip in den mond van de Theems.) Alle passagiers en opvarenden zijn gered. De mijn ontplofte ongeveer kwart voor tien 'smorgens. Men voelde een hevigen schok, zoodat even aan boord algemee ne consternatie heerschte. Kapitein Braat die met het 'oog op het mijnengevaar op de brug stond de derde officier De Boer had de wacht, terwijl in de ma chinekamer de 3e machinist Ter Haak de wacht had nam terstond de noo- dige maatregelen. Binnen twee miouten waren de reddingsbooten op het water. De passagiers en enkele leden van de bemanning namen daarin plaats. Ze wer den overgebracht naar het stoomschip Batavier 1^, dat juist in de nabijheid was. De ramp geschiedde naar gemeld Is, ter hoogte van het vuurschip The Sand. De kust was niet 'te zien. Het was ter stond duidelijk, dat de Koningin Emma onder duim 1 en ruim 2 geraakt was, want van voren begon het schip on middellijk te zakken. Bij het overbrengen van de passagiers naar de Batavier boden eenige Engelsche torpedobooten hulp. De overige leden der bemanning waren aan boord geble ven, omdat de kapitein, ziende, dat de machines onbeschadigd gebleven waren, besloot te trachten, het schip op een in de nabijheid gelegen bank te zetten. Dit mocht hem gelukken om 2 uur zat het schip veilig op de bank. Alle leden der bemanning, met uitzondering van den hoofdmachinist Grin en den eersten of ficier Soomer, werden toen van boord gecommandeerd, omdat men blijkbaar de werking van het schip op de bank wilde afwachten. Inmiddels waren met behulp van En gelsche sleepbooten verscheiden leden van de bemanning opnieuw aan boord gekomen en om 6 uur waren allen gereed om de mail, die in de achterruimte ge borgen was en dus ook niet nat was geworden, van boord te halen. Tusschen 6 en 8 uur gelukte het, een 70 tal post zakken in de sleepbooten te breogeD. Door het hooge water gleed echter de Koningin Emma van de bank af en het scheen toen, alsof het schip reddeloos verloren was. De kapitein commandeer de toen alle hens aan dek. Inmiddels waren de Kambangan en de Maasstroom in de nabijheid voor anker komen liggen. Aangezien de ka pitein van de Batavier IV, met het oog op de moeielijke formaliteiten in Enge land, een overbrenging van de passagiers en bemanning minder geraden achtte, werden allen zooveel mogelijk naar de Kambangan overgebracht, maar daar deze zeer vol was, en de kapitein, de heer Kruyt, een zoo groot aantal passagiers Het drama op de ttNoordxee>} Een verslaggever van het Persbureau Vaz Dlas had Woensdag een onderhoud met den gezagvoeder van de „Professor Buys", het schip, waarmede 5 leden vaa de waanzinnige bemanning van den Kat- wijkschen logger „Noordzee" werdea aangebracht. De kapitein deelde mede, dat Maandag avond 9 uur 5 leden van de bemanning der „Noordzee*', A. Vlieland, L. Vlie land. J. P. v. d. Plas, T. Heemskerk en J. Kuyt.door de Engelsche politie aan boord van de „Prof. Buys" werden gebracht. Hij had den Nederlandschen consul ge vraagd een ziekenoppasser tijdens de rel* mede te krijgen, doch dit werd hem niet toegestaan Wel kreeg de kapitein vijf stel boeien mede om bij eventueel ver zet te kunnen gebruiken. Voorts had de kapitein een geladen revolver bij zich, die gelukkig niet gebruikt werd, daar de bemanning zich gedurende de reis zeer rustig gedroeg. Eenige agenten van po litie bewaakten de bemanning zoolang het schip nog aan wal lag, om te voor komen, dat een van de mannen het schip zou verlaten. Des morgens om 6 uur verliet de Prof. Buys" Hull. De bemanning van de „Noordzee" kreeg toestemming zich vrij op het schip te bewegen. Al spoedig knoopte A. Vlieland een gesprek aan met den gezagvoerder, wlen hij mededeelde, dat hij Christus was en dat hij, op de „Noordzee" varende, des nachts plotseling wakker werd en toen met God gesproken had, Die hem op dracht gegeven had het scblp van duivels te zuiveren. Onmiddellijk is hij dan ook daarmede aangevangen. Inmiddels waren L. Vlieland en v. d. Plas wakker geworden, die mededeelden dat zij dienzelfden nacht een roode ster gezien hadden en nu een ingeving had den om Christus bij te staan bij het ver richten van Zijn Goddelijk werk. De overige leden van de bemanning waren nog ter ruste, toen zeilen, masten en touwwerk reeds vernield en ovtr boord waren geworpen. Deze drie mannen zijn groote, zwaar gebouwde zeelieden en hadden blijkbaar door hun kracht veel invloed op de an dere personen. Om 8 uur des morgens bleek de ge heele bemanning op 3 na onder Invloed van de drie aanvoerders te zijn gekomen. Allen togen nu aan het werk ora het schip te zuiveren, zoodat na korten tijd niets anders overbleef, dan 85 ton haring, dat als voedsel dienen moest. De leden der bemanning hadden allen slechts onderkleeren aan en liepen op klompen. In drie leden van de bemanning had de duivel zijn woonplaats gekozen, dus moesten ook deze drie onschadelijk wor den gemaakt. Eerst moesten zij bij wijze van straf op commando dansen en dan weder stokstijf blijven staan. Den daaropvolgenden nacht werd een hunner het hoofd afgeslagen en vervol gens het lijk onder het zingen van psalmen over boord geworpen. De twee anderen werden overdag met messen toegetakeld en de buiken open gesneden, opdat men zekerheid zou heb ben, dat de duivels niet meer daar binnen zaten. De Echo van het Zeiden. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend dat door den Minister ran Landbouw, Nijverheid (n Handel voor de navolgende artikelen de daarbij termeide maximum—prijsen aiju vastgesteld: Per K.G. Regeeringabrood (bij verkoop op meelkaari) l'arwewaterbrood (gebuild) (gebakken onder rabbinaal toelicht) larwebrood (ongebuild; bruiubrood Koggebrood Kegeeringstarwemeel (bij verkoop op mcelkaart) Tarwebloem (gebuild inlandach) Tarwemeel (oogebuild) Koter Per f 0,12 t 0,24 f 0,25 f 0.20'/j f 0,16 f 0,26 i 0,22 f 1,60 K.G. Volvette jonge Goudeche en Edammer kaas met Rijksmerk W7« Yolvette jonge Goudsche kaaa U»5® Volvette Goudsche Meikaas met Rijksmerk Jonge Edammer kaaa (40t) Jonge Goudsche kaas (40t) Kaas in Edammer— en Goudach model (30t) aas in Edammer— en Goudach model (20t) I 0,62'/. 1 0,55 f 0,10 f 0.42»/, i 0.37 Magere Edammer— en Goudsche kaaa f 0,27'/. Priesche nagelkaaa 10.30 Per K.G. t 1,16 f 0.03'/, 1 0,55 f 0,0® t 0,28 f 0,07 f 0,11 Koffie (Santos) Cichorei (in pakjes) (per 0,1 K.G.) Suiker (witte geraffineerde) Zout 'Zeep (aachte, witte of gele) iioda Petroleum (per Liter) Rijst (grofmiddel Bassein en of Rangaan f 0,22 voorloopig r f 0.24 i grof voorloop t f 0»26 Havermout (inlandseh) 1 0,33 Raapolie per liter 1 0,80 Boterolie f 0,85 N.B. Deae prijien hebben uitsluitend betrek king op de gewone qualiteiten. De luxe sortee ringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking. De hierboven vermelde prijzen gelden voorde maand Augustus behoudens vroegere vervanging. Klachten over niet—inachtneming der boven vermelde maxima, alsmede wenacnen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxi ma vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor een bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooron gericht te worden tot den Burgemeester De Burgemeester voornoemd, Ta. DB SüRMOMT DB BAS SMBBLB. - Do Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat door hem de navolgende prijzen voor hel varkensvleesch zijn vastgesteld: Magere Lappen fl),6ü pe KG. Doorregen Lappen 0,55 Rollade 0,55 Mager spek 0.55 Reuzel 0,55 Carbonade, Coteletten 0,52'/, Gehakt, Worst 0,52'/, Vette Lappen 0,50 Vet spek 0,47", De bovenstaande prijzen gelden te beginnen •p Maandag 6 Seotember en worden tot nadere aankondiging gehandhaafd. De prijinn ziju uitsluitend contact. De ingczeteneu worden verzocht over de niet- inacntnemiog der va*tgt st-lde pi ijzen tentond mededeeling te doen ter Secretarie. Waalwijk, 3 September 1915. De Burgemeester van Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5