Nummer 79 Donderdag 30 September 1915. 38e Jaargang. Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. UIT HOLLAND. Huiden-Leder-Schoenen Een bericht over het verzoek der Hol landsche leerlooiers aan de Hollandsche regeering, om de groote in Nederland liggende massa's ruwe kalfsvellen voor export naar Amerika te mogen gebrui ken, heeft de ronde door de Duitsche vakpers gedaan en hevige verontwaar diging opgewekt. Bijzonder heeft het ont stemd dat het exporteeren naar Amerika aangespoord werd en men ons schijnt te vergeten. Voor ons scheen de reke ning van 't begin af niet te stemmen, want uit pure sympathie hadden de koel rekenende Hollanders Amerika als kooper niet voorgetrokken, als de mo gelijkheid bestond, ons. die toch nabu ren zijn, gemakkelijker en evenzoo duur 't leder te verkoopen. De vraag is deze, of bij ons momenteel kalfsvellen winst gevend te verkoopen zijn. En dit geloo- ven we te moeten ontkennen. Een blik op de kalfsvellenmarkt is voldoende om de Hollandsche wenschen te verklaren. Sedert weken iiggen bij ons kalfsvellen dalend bij het sterke aanbod, daar de fabrikanten zich beijveren op uiterste terughouding. Zij hebben op 't oogen- blik der hoogkonjectuur kalfsvellen ingenomen, en zoolang deze waar niet als gereed fabrikaat ondergebracht is, zullen bij de algemeene onzekerheid de ruwe kalfsvellen nog wel langer moeten blijven liggen. Bij den inkoop tegen de huidige prijzen moesten deze nieuwe massa's wel prijsdrukkend werken en dat willen de looiers op de eerste plaats vermijden. Men wacht algemeen de ver dere gebeurtenissen af en zoowel han delaar als fabrikant koopen alleen pas- jesmaat in. Amerika daarentegen heeft 'n vaste boxcalf-markt en zal gemakkelijker de in Holland verlangde prijzen betalen Iets anders was het daarentegen met de Hollandsche slachthuiden, waar men ook van fluistert. Wij persoonlijk, kunnen toch niet goed hieraan gelooven, want Holland is, zoover ons bekend is, ge dwongen, zooileder van Amerika te im porteeren. Het is aan te nemen dat die twijfelach tige massa's kalfsvellen het bederf nabij zijn, want anders kunnen wij ons denstap der Hollandsche looiers slecht verklaren. Of hopen zij, door ruilen slachthuiden te verkrijgen zonder aan Engelsche con trole blootgesteld te zijn. Juist zooals Holland zijn productie in kalfsvellen niet opslorpen kan, is het in andere leder soorten op export aangewezen. In vre destijd krijgt het van ons groote voor raden chevreau en ook momenteel bestaat die export nog. Het is natuur lijk zeer wenschelijk onze oude export betrekkingen staande te houden en voor onze handelsbalans is het zeer voor- deelig, wanneer wij ze een beetje actief kunnen houden. Of echter bij het gebrek aan ruwe huiden voor chroom die wij na geheel het jaar uit het buitenland kri-jgen, en welke toevoer afgesneden is, de export van gereede chroom voort zal gaan, lijkt ons voor het minst twij felachtig Was het voor de Duitsche markt schraal voorhanden, nazending in afzienbaren tijd onmogelijk, wij moe ten hooger prijzen besteden, en nog exporteeren wij. Weliswaar wordt de export van uitvoer-consenten afhanke lijk gemaakt en deze toestemmingen volgen slechts dan als er ruilhandelingen met Holland plaats vinden. Maar steeds dwingen ons de schaarsche voorraden tot spaarzaamheid. Het is ten minste twijfelachtig of wij een gelijk tegemoet komen zooals wij in het chroomvraag- stuk bewijzen, van Hollands zijde zou den vinden. Ons zijn getallen bekend dat consenten van Hollands kant voor Hollandsche schoenen, waarvoor bij ons een goede markt was. slechts^dralend volgen, ofschoon dames en kinderschoe nen en heeren fantasie bottines vrijen uitvoer hebben. Verscheidene fabrikan ten, die de Duitsche markt bearbeiden wilden, moesten er van afzien, hun ver wachtingen uit te voeren, daar zij op de consenten voor hun monstercollecties ongeveer twee maanden wachten moes ten. En dan waren de modellen voor het loopende seizoen niet meer bruik baar. Deze toestand is in den laatsten tijd nog beduidend verscherpt. Daar onze toevoer niet voldoende was, de Hol landsche markt zich innerlijk sterkte en andere schoenimporteerende landen zich eveneens naar Holland wendden, zoo moest in groote mate naar den invoer van Amerikaansch leder getracht worden. Ofschoon deze import reeds jarenlang bestond, kon Holland niet buiten inmen ging der Overzee Trust Mij en zoo wordt heden de gansche schoenfabricatie, voor zoover zij exporteeren wil door Engeland gecontroleerd. Leder zoowel boven als zoolleder is slechts onder borgstelling van de Trust te krijgen die zich de controle van den geheelen handel voorbehoudt. Nu zouden de fabrikanten gaarne met deze controle den spot drij ven want voor leeken is de controle op de verwerking der massa's in de schoenfabriek, niet zoo eenvoudig. Maar dezelfde angst, die Holland daartoe voerde zich deze trust te laten opdrin gen. houdt de fabrikanten terug, aan ernstige tegenweer te denken Niet slechts het gereed fabrikaat, maar ook het halffabrikaat is aan de grillen van de controle onderworpen. Of echter de Hollandsche fabrikant zijn Engelsche vrienden er zeer dankbaar voor is, die hem de schoone gelegenheid om winst te behalen in Duitschland bemoeilijkt mogen wij sterk betwijfelen, want mate- rieele sympathie en geldbuidelpolitiek zijn scherp te scheiden. Schuh und Leder. Waalwijk, 29 Sept. 1915. Koopt ni«t ia dan vreemde, wat gij in Waalwijk avan goed an «van goedkoop kust vinden, aé5i W. B. belangstelling trok, en den ZeerEerw. op de oproeping; tot deelneming aan de j vergadering gehouden ter behandeling; Roomsch Katholieke Onderwijzersbond. Zondagmiddag had in de bovenzaal van deo R. K. Gildenbond alhier cene vergaderiug plaats van de afdeeling WaalwijkHcusden van den Roomsch Katholieken Onderwijzersbond io het bisdom 's-Hertogenbosch. Te vier uur opeade de vice-voorzitter, de heer An- toon van Delfr, de bijeenkomst. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom, vooral de vier nieuwe leden en herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat de af vaardiging van twee leden ter bij woning van de bisschopswijding van den zoo hoog geachten bondsadviseur, Mgr. Diepen, zeer gewaardeerd was geworden. Tevens biacht hij openlijke hulde aan dea penningmeester, van wlcn het hoofd bestuur verklaard had, geea actiever afdeeliugs-thesaurier in den bond te hebben, terwijl ten slotte verslag werd uitgebracht van de gehouden bestuurs vergadering. Daarna las de secretaris de notulen, die onveranderd werden gearresteerd. Na afdoening van enkele aangelegenheden van huishoudelijk be lang werd besprokeD de oprichting van een cursus voor godsdienstonderwijs. Na korte discussie werd dit punt aange houden tot de volgende vergadering om dan advies van den Eerw. adviseur in te winnen. >Rooken door kinderen* gaf een zeer breedvoerige bespreking, waar aan door een groot aantal leden werd deelgenomen. In beginsel werd besloten de ouders op het gevaar van dit meer en meer voorkomend euvel te wijzen, aan de onderwijzers te verzoeken aan de bestrijding van het kwaad zooveel in hun vermogen is inedc te werken en bij de gemeentebesturen op krachtigen steun in deze richting aan te dringen. Na rondvraag werd deze gewone leden vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten, waarna te half zes in de ach terzaal een buitengewone' vergadering plaats had, die tegen entree ook voor niet-leden toegankelijk was gesteld. In de fraaie, ruime zaal, welke zich zoo bij uitstek voor dergelijke bijeen komsten leent, waren al spoedig een vierhonderdtal dames en heeren niet- leden aanwezig, waaronder talrijke gees telijken. De heer van Delft zeide het zich een eer te rekenen a's vice-president deze bijeenkomst te openen en allen het welkom toe te roepen, inzonder de Eerw. heeren geestelijken, die door hun aanwezigheid toonen belang te stellen in het leven en streven van den R. K. Onderwijzersbond. Spreker zeide er trotsch op te gaan den redenaar te mo gen voorstellen, wiens lezing zoo veler pater Dr. W. Mulder (S. J.) leeraar aan het Canisius College te Nijmegen, het woord te verleenen om te sprekeD over >Het wereldeinde in verband met cir- culeerende voorspellingen.* ZijnEcrwaarde begon met te wijzen op het ingeboren verlangen van den menscb, de toekomst te kennen. Dat verlangen zal eerst ophouden, wanneer we in den Hemel zullen zijn en alles zulien zien in God. Al is het verkeerd, de toekomst in haar geheel te willen kennen en vooral den tijd en den dag van het wereldeinde, toch is he; niet verboden er over te spreken. God zelf heeft ons immers io het Evangelie en de Apostelbrieven ee de Apokalyps iets over het eind der diDgen gezegd. Evenals dc gedachte aan den dood heilzaam is voor de ziel, zoo is ook de overwegiug van het wereldeinde goed voor alle roenscher. Maar verkeerd wordt ze, waaneer er verwarring of onrust uit ontstaat, of als onze nieuwsgierigheid door Somnambulisme of astrologie bevre diging zoekt. Nu zijn er in verband met den oorlog een massa voorspellingen over bet aan staande wereldeinde in omloop, die öf pnre bedriegerij óf het# werk van ge- exalteerden zijn. Dat was al zoo vóór de komst van Christus, dat bleef zoo, heel de geschiedenis door. De zoogenaamde profeten gaan aldus te werkze stellen het voor, of hun profetie véél eerder gedaan werd, dan werkelijk het geval was. Zij zetten haar op naam van heilige of vertrouwbare personen, die reeds dood zijn. Zij kleeden ze in duisteren, apokalyptische taal. Daardoor blijft men bulten schot, als het verkeerd uitkomt Zoo is het in de zevende eeuw gegaan met de profetie, die valschelijk aan den H. Methodius (4e eeuw) wordt toegeschre ven. Zoo gaat het met vele werken, aan Joachim da Fiore (12e eeuw) toe geschreven. met Nostradamus (16e eeuw). Tegenwoordig zijn er weer vele voor spellingen in omloop, die op rekening van O. L. Vrouw, de H.H. Birgitta, Gertrudis enz- ook op naam van den cerbiedw. A. M. Targi en den pastoor v. Ars gezet zijn. Spreker haalde vele voorbeelden aas. Wij onderwijzers moeten zeer voor zichtig zijn met deze profetieëo, want de kinderen hooren er ook over praten en raken er door in de war. Maar is er dan in dat geheimzinnige, dat de toekomst biedt, niet een zekere poëzie, die wij aan de kinderziel niet mogen onlhouden Wij kunnen die poezie ook geven, door hun te yertellen, wat er in het Evangelie en de Open baring staat. Wat de mensch daaraan heeft toe te voegen, is in den regel onwaarheid eu bedrog. Spreker toont dit uit voorbeelden aan. Uitzondering maken de voorspellingen der heiligen, die op persoonlijke of blzondere revelatie berust. Maar het is dikwijls zéér moeilijk, na te gaaa, of ze wel autheutiek zijn. En als ze authentiek zijn, zijn ze in den regel zeer vaag. Spreker sloot met cr op te wijze, dat het 5de Concilie van Lateranen derge lijke voorspellingen van onzekere her komst veroordeelt. Voor kinderen zijn ze zeker niet goed. Maar ze bevatten toch ook iets, wat voor de historische critlek van veel belang is. Bij hen n.l. worden de wijzigingen onder invloed van harts tocht en partijzucht, en bij gebrek aan hlstorischen inhoud zeer gemakkelijk cootroleerbaar. Spreker nu maakt van die contióle zijn levenstaak. Daarom, in aansluiting bij zijn artikelen in de >Tijd« vraagt hij toezending van alle geschreven of ongeschreven voorspellin gen over oorlog en wereldeinde. (Ook wij steunen dit verzoek.) De heer vaD Delft zeide ten slotte dat hij er van overtuigd was overeen komstig aller wensch te spreken, wan neer hij pater Mulder dank zegde voor de buitengewoon belangwekkende lezing hedenmiddag gehouden. De afwezigeD hebben veel gemist. Meer wilde hij er niet bijvoegen. Hij sloot daarop de vergadering met den christelijken groet. De afdeellng Waalwijk-Heusden mag tevreden zijn over deze vergadering. Zij heeft er eea prachtige propaganda mede gemaakt voor den R. K. O. B. en voor zich bewijze» gegeven van krachtig vereenigingsleven. Schêtnmakerij- Curcassen. Wij vestigtB «ogmaaU de aandacht avond-curcus«cn der •choenmakertj aan j vao het wetsontwerp tot regeling van de rijksvakschool alhier. De gelegenheid tot aangifte bestaat op hedenavond en Vrijdag a.s. telkens raa 79 uur aan 't gebouw der rijks school. Wij hopen dat velen zich ia hun eigen belaag en dat der iidustrie zullee aanmelden. Voordracht Hoofd der O. L. School. Door B, en W. is in overleg met den schoolopziener de volgende voordracht voor een hoofi der O. L. School opgemaakt ie. J. J. van Mierlo, onderwijzer aan de school voor M U. L. O. te Oldenzaal (geboren te Stratum 19 Februari 1880). 2e. C. van den Eude, onderwijzer aau de rchool voor U. L. O. te Geldrop (gebo ren fe 's-Gravenhage den 22 Juni 1880). 3e. C. J. van Groenland, Hoofd eener school voor L. O. te Viukeveen en Wn- vetveen (geboren te Rosmalen den 9 De cember 1883). Lawn-tennis match. De match 1.1. Zondag en Maaadag te Roermond gespeeld tusschea de Rocr- mosdsche club Wall played* ca de Waalwiiksche Lawn-Tennis club* had tot uitslag 83 in 't voordeel vao het Vakonderwijs. Nadat de leden en belangstellenden waren welkom geheeten door den heer Joh. Waijers, ondervoorzitter der plaatse lijke afdeeling, werd de vergaderirg door den algemeenen voorzitter, den heer Joh. Schoenmakers, geopend die in het kort de strekking van het wets ontwerp en de tot standkoming daarvan uiteenzette, den wensch uitsprekend dat deze bijeenkomst goede resultaten zou mogen hebben. Daarna was het woord aan prof. dr. Van Beurden uit de; abdij van Berne, die zijn inleiding begon met hulde te brengen aan den Minister van Binnen- landschc Zaken voor de indiening van dit ontwerp, welke hulde hem evenwel niet zou weerhouden om critiek te oefe nen daar waar deze aan het wetsontwerp kon ten goede komen. Op de eerste plaats ziet spr. daarom het leerlingwezen onder het oog om tot de conclusie te komen, dat de werk plaatsopleiding niet op de eerste plaats staat, doch dat dc vakschoolopleiding voor onzen tijü eeD groot verelschte is. De werkplaats opleiding geeft niet meer Roermond. Door Waalwijk werd echter .wat noodig is, er moet voorzeker eerst zeer goed tegen deze sterke club ge speeld, wat kat* blijken eit den stand der games n.l. 144 voor Roermoed cn 122 oor Waalwijk. Scheenfabriek. Naar mee oes mededeelt zal door de heeren P. vaa Poppel, thans employé bij van Gend Loos te Utrecht eu J. Massuger alhier in een perceel aan de St. Antonlusstraat eene nieuwe schoen fabriek worden opgericht. Cancours. Op het Zondag gehouden nationaal concours van Kreisbooggezelschappen te Woensel behaalde het alhier gevestig de gezelschap >de Eendracht* niet minder da» 4 prijzen en wel 3 corps- prijzen, waaronder zilveren Lauwerkrans, met 1 pnat verschil op dee eersten prijs. Verder behaaldea eog twee harer leden persoaeele prijzen, zijnde 1 kampioeas- prijs de heer A. Nelis aa 3 personeel» prijzen de heer J. v. d. Hoven. Verder werd aan het zestal nog een medaille uitgereikt als het veratkomend ge zelschap. Voorwsar een fllek succes voor het betrekkelijk aog jonge gezelschap. A.s. Zondag zal om het koningschap gekampt worden en d-.ar er dit Jaar veel ambitie is, zal de strijd wel hevig zijn. Alleen op de Wereld Deze prachtfilm die overal zoo groot succes heefr, is ook hier zeer in den smaak gevallen. Zondag was de zaal druk bezet, de andere dagen vooral de lagere rangen, minder. Op werkdagen wil het er hier niet zoo goed in. Het stuk op zichzelf munt uit door prachtige tooneeleo, aangrijpende mo menten uit het mooie werk van >Hector Malot* waarvan de geschiedenis te over bekend is, als dat we ze hier nog eens zouden herhalen. Laten wc alleen zeg gen. dat dit bioscopisch kunstwerk in alle opzichten uitmunt en hun die het nog niet zagen, dringend aanraden de laitste uitvoeringen dezen avond zeker bij te wonen. De Verloren Zoon*. Blijkens achterstaande advertentie zal a.s. Zondag het Bijbelsch drama >De Verloren Zoon* van kapelaan Willem Smulders, dat in Oisterwijk dezen zo mer zulk een reuzensucces gehad heeft, in 't Concertgebouw te '<s Bosch worden gegeven. In 't Paleis voor Volksvlijt te Amster dam is dit stuk twee avonden gegeven en heeft daar zeer volle zalen getrokken en is in elk opzicht een succes gebleken. De Tijd geeft van het stuk in de schouwburgzaal eene uitvoerige recensie en prijst het in velen deele. Is er iets van de aankleeding verloren door de boschrijke omgeving en verdere openluchtmogelijkheden, anderzijds wint het drama wat voordracht, zuiverheid van toon enz. betreft en vooral de mu zikale illustraties van prof. Ant. Hansen uit St. Michlels-Gestel komen hier bij zonder tot hun recht. Wij twijfelen er niet aan of de belang stelling uit 's Bosch en omgeving zal zeer groot zijn a.s. Zondag. De Hanze in het Bisdom van s Bosch. Door bovengenoemde organisatie werd Zondagmiddag in de zaal der Kon. Liedertafel te Tilburg een buitengewone een goede theoretische grond worden gelegd. Wanneer het leerling-wezen goed geregeld wordt en de regeering haar ruimen steun geeft, dan kan dc werkplaatsopleiding opnieuw deugdelijk worden. De Minister, heeft echter de beroepsorganisatie te veel over het hoofd gezien en toch er zou door samenwer king zooveel zijn bereikt. Met een ver wijzing aaar het Belgische Staatsbeurzeo- stelsel maakt spr. dit duidelijk. Vooral daardoor is het vakonderwijs zoo hoog gestegen. Onder de beginselen, die aan 't wets ontwerp ten grondslag liggen, is het meest sympathieke de afwezigheid van allen dwang. Daardoor onderscheidt het ontwerp zich gunstig van hetgeen vroeger door dr. Kuijper werd voorgesteld. Dwangmaatregelen dienen nergens toe. Als conclusie zijner bespreking wil dr. Van Beurden er daarom op aandringen dat de betreftende vakorganisatie nagaan in hoeverre haar vereeniging medezeg- gingsschap noodig heeft en op welke wijze deze door voorstellen bij den Minister kan worden verkregen cn ver volgens, dat ia gemeenten, waar vakon derwijs wordt gegeven geen enkel pa troon daarvan geldelijke voordceleo geniet. Als tweede spreker trad op de heer B. Steggerda, directeur der Ambachts school te Eindhoven, die het wetsont werp en het leerlingstelsel besprak. Het voorstel werd in zijn verschillende arti kelen nagegaan, bijzonder wat de rege ling van het subsidie betreft, den steun die aan leerlingen kan gegeven worden en ten slotte het opleiden van leer krachten. Een derde onderwerp n.l. *Het wets ontwerp en het Handelsonderwijs», werd behandeld door den heer C. v. d, Eeden, secretaris der R. K. Vereeniging van Leeraren, verbonden aan de Handels cursussen van *De Hanze». Bij zijn be toog ging spr. er van uit dat het vak onderwijs nog eerst in wording was en dat daarem het ontwerp zoo bijzonder urgent is. Het vakonderwijs moet om hoog, doch men zal daartoe niet kun nen geraken tenzij een degelijke ont wikkeling is ten grondslag gelegd. Voor goede vaklieden is daarom handelson derwijs noodig, want willen zij hunne zaken naar behoorea kunnen regelen, dan mag er wel aandacht worden be steed aan de handelswetenschappen. Met een bespreking, die het ontwerp aan het handelsonderwijs wijdt eindigde spreker zijn helder betoog. Aan het slot der vergadering werd door den Eerw. adviseur kapelaan G. v. d. Hout een kort woord van opwek king gesproken. Spreker verheugde er zich over dat er eindelijk eens iets ern stigs wordt gedaan en toonde aan dat voor de goede werking dezer wet ont zaggelijk veel afhangt van de medewer king dergenen voor wie ze bestemd is n.l. de patroons-middenstanders. De organisatie der gilden, der vak gilden vooral moet een groote rol spe len in de goede werking dezer wet. Het vakonderwijs moet op de eerste plaats practisch zijn, het moet midden in het leven staan en voortdurend worden be ïnvloed door hetgeen het dagelijksch leven in elk geval geeft. Daarom moet theorie en practijk hand aan hand gaan.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5