De Oorlog. Provinciaal Nienws. OÏÏWS VIT HIÏÏSBBB NIEUWS UIT KAATSHEUVEL overgebracht naar het krankzlnnigenge- sticht te Medenblik. Gisternamiddag is te Wee»p het zoontje van K. in de vuilnisput ver dronken. Gisternamiddag is een inan in de Riedlanden te Amsterdam tusschen de butters van twee spoorwegwagens ge raakt en doodgedrukt. Gisternamiddag is op de staatsmijn Hendrik Brunsswin de bcdrijfsingenieur R. van I. van een hoogte van 100 meter in de schacht gestort hij was onmid dellijk dood. Uit Bergenopzoom wordt aan de 's Bossche Ct. geschreven Een drietal wachtmeesters der veld artillerie hadden stiekem een auto van het Roode Kruis, die aan de veldartil lerie-kazerne stond, genomen om eens een ritje te doen. Ter hoogte van de Blauwe Sluis, on der Steenbergen stortte dn auto van den zeer hoogen dijk en rend een boom omver en kwam bijna geheel vernield in de sloot terecht. Een van de wachtmeesters moest In hei hospitaal worden opgenomen wegens een ernstige verwonding aan het been. Naar men zegt, moet reeds een der wachtmeesters gedegradeerd zijn. Als een student failliet gaat. Onlangs is te Groningen een student failliet verklaard. Thans is de lijst van crediteuren gepubliceerd en men ver baast zich als men ziet, wat door ne ringdoenden aan zulk een jongmensch al geborgd wordt of liever wat een stu dent in Groningen weet los le krijgen. De man heeft blijkbaar nog al van fuiven gehouden. We vinden op een lijitdieeen gezamenlijk schuldencijfer van f 8186.85 aanwijst, 7 caféhouders met een gezamenlijk bedrag van f 1108.4l'/a en bovendien nog 6 wijnhandelaren voor f 760.86, terwijl een banketbakker f 158.77 moet hebben. Aan kleeren liet hij bij zeven firma's f 1255 02 onbetaald. Drie sigarenhandelaars hebben hem voor f716,62 in het krijt, terwijl hij bij drie coiffeurs onder het mes heeft ge zeten met de wetenschap, dat zij met hun drieën f 426,55 van hem moesten hebben. Zelfs zijn eigen studeDtenkorps heeft nog een vordering van f219,58, terwijl een studentenoppasser zijn crediteur is voor f 103,20. Moordaanslag te Rotterdam. Drie burgers hebben gisteravond den 20 jarigen stoker A. de W. naar een politiepost gebracht dien zij vonden in het portaal van een woning aan de Sionsdwarsstraat 85 met een revolver in zijn hand en een kogel door de rechter slaap. De man zat achter de deur en bleek zichzelf die verwonding te hebben toegebracht. In levensgevaarlijken toe stand is hij naar het ziekenhuis gebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Nader bleek, dat deze stoker in de buurt van de woning, waar hij gevonden werd, J. v. d. H., vrouw van J. N., bad opgewacht, dis in het pand Sionsdwars straat 85 tijdelijk bij baar zwager thuis is. Haar man is in dienst. Deze vrouw heeft vermoedelijk liefdesbetrekkingen gehad met den stoker A. de W. Deze stoker heeft toen zij gisteravond haar woning verliet om een briefkaart te bezorgen, drie schoten op haar ge lost, waarvan er een haar in den arm heeft gewond. Deze schoten werden gelost, twee op straat en een op een waranda in de woning waarin hij haar achtervolgde, toen zij, hulp en moord roepende, de vlucht nam. De dader meenende haar ernstig gewond te heb ben, heeft zich toen, zeoals gemeld in het portaal voor het hoofd geschoten. De toestand van de vrouw levert geen gevaar op. Mijngas-ontploffing. In Wattenscheid.(Ruhrgebled) had den 29sten dezer een ontploffing plaats in mijn >Holland.< Er zijn negen dooden te betreuren, terwijl 18 man gewond werden. De gruwelijke omwenteling op haïti. Een jonge Duitscher, die op Haïti woont, beschrijft lo een brief aan zijn familie de omwenteling, die op Haïti plaats had. Den 26stsn Juli werd het palels van den president der republiek aangevallen, die zich tot 9 uur 's morgens verdedigde en toen de wijk nam in het Fransche gezantschap. De president, die van de voorgenomen revolutie op de hoogte was, had den generaal, die het toezicht op den gevangenis had, opge dragen om, zoodra de poppen aan het dansen gingen, al de politieke gevan genen af te maken. Er waren er 200, die allen op de meest gruwelijke wijze werden vermoord. De generaal vluchtte daarop in het Dominlkaansche consulaat. Toen de oproerlingen om 9 uur de ge vangenis openbraken om de gevangenen vrij te laten, wat nu eenmaal op Haïti bij elke omwenteling geschiedt, vond men allen vermoord. Een voorname neger verloor op deze wijze drie zijner zonen. De menigte was woedend «n eischte bij den Franschen gezant uit levering van den president. Dit werd geweigerd. Den volgenden morgen echter, bij de begrafenis der slachtoffers, werd de menigte zoo woedend, dat zij het Fransche gezantschap bestormde en den president naar buiten sleepte. Eerst werd diens hand afgehakt, daarna diens hoofd, dat in triomf op een bajonet door de stad gedragen werd. Ook het onthoofde lijk werd hevig verminkt door de stad gesleept. Daarmede was de woede der negers bekoeld. Eerst twee dagen later kwam een Amerikaansch oorlogsschip en ont scheepte matrozen, die de orde in de stad hersteldeo. Noodlottige brand. ZüRICH. 1 October. (Spec. Dienst). In de celluloidfabrieken Obrecht te Mulimll in het kanton Selethure, waar 400 arbeiders werkzaam zijn, is gisteren brand uitgebroken. De fabriek is ge heel afgebrand. 16 arbeiders zijn gedood 24 zwaar en 30 a 40 licht gewond. Donderdag heeft de 15-jarige J. P. Kohier, die hielp bij het blusschen van brand in een hooiberg onder Rijswijk, een roede van den hooiberg op het hoofd gekregen. Zwaar gewond werd hij naar een gesticht te Delft vervoerd, waar hij spoedig na aankomst overleed. Te Enschede is de conducteur der brievenmalen G. J. v. d. B. uit Arnhem heden gearresteci d, In wiens bezit een door de posterijen zelf uit Londen ver zonden en gemerkt bankbiljet van tien gulden en een zilverbon werden gevon den, welke in een brief waren die door zijn handen moest gaan. Waalwijk, 2 Oct. 1915. Koopt niet ia den vreemde, wat gij ia Waalwijk even geed ea evea goedkeop kuat vinden, aéji W. B. Gemeente- teekenschool. De cursus 1915-1916 der Gemeente- teekeaschool, die a.s. Maandagavond aanvangt zal ruim 60 leerlingen tellen, onder wie vier vrouwelijke en eenige militairen. Verlichting. Van verschillende zijden bereiken ons klachten en Ingezonden stukken over de meer dan treurige verlichting in de Mr. van Coothstraat en St Antoniusstraat. Wij zullen deze niet plaatsen, wijl het toch in onze bedoeling lag er op te wijzen. Werkelijk de Mr. van Coothstraat heeft zich deze week weer in een Egyp tische duisternis mogen verheugen, 't Was er soms zoo helsdonker, dat men geen hand voor oogen zien kon. Giste renavond b.r. brandden er van 'c begin tot 't einde drie lantaarns, vooraac, aaD 't elade en ergens nog een, welke daaren boven als 't ware geen licht gaf. Zelfs voor de vakschool, waar men zich van 79 kon aanmelden, brandde geen lantaarn. Ook in de St. Aatoniusstraat is 't niet veel beter, zoo zelfs dat hier gevaar bestaat voor de veiligheid vaa personen. Deze week werd hier op een paar plaat sen een vrouw aangerand. Wij zouden er niet op wijzen als dit ccas een avond gebeurde, maar als 't eea heele week 't zelfde is, is het toch wel wat bar. 't Is niet alleen gevaarlijk voor de bewoners en in de nar. van Cooth straat ook voor de reizigers, maar 't is toch wel een beetje al te erg voor een gemeente ais de onze. Rijksvakschool. Voor den avondcursus (3-jarigen avondcursus) die a.s. Dinsdag ten 7 uur aanvangt en van October-April Dinsdag en Donderdagavond In de Rijksvakschool alhier wordt gegeven, hebben zich veer tien leerlingen aangemeld. Werkelijk een heel aardig getal, maar dat o.i. verdubbeld moest wordan. Men leze de advertentie omtrent de te geven cursussen In oos blad nog eens goed na en men zal tot de overtuiging komen van wat uitnemead belaag de deelname voor lederen beoefenaar van de schoen makerij is. Gemeentelijke vischerkoop. Bij wijze van proef zal van gemeen tewege a.s. Dinsdag des namiddags ten 2 uur een partijtje vlsch verkocht worden. Waalwijksche ckroomlederfabriek. Bij onderhandschc aanbesteding is de uitbreiding der gebouwen der Waalwijk sche stoom-chroomlederfabrlek v.h. van van Dooren-de Greeff te Waalwijk, onder beheer van den architect den heer Jos. van Ree, opgedragen asu de firma Wed. A. Aarts en Zn. alhier, voor de som van f25000. Baldadigheid. In den nacbt van Zondag op Maan dag zijn bij verschillende personen de spionnetjes afgerukt en vernield. Jubileum. Gisteren herdacht de le stoker der gasfabriek Nfcolaas Brok den dag waarop hij voor 25 jaar in gemeentedienst trad. Het heeft den ijverlgen werkman dan ook niet aan bewijzen van belangstelling ont broken. Nadat overdag reeds menige felicitatie in ontvangst was genomen, had 's avonds om 7 uur de offlcleele huldiging van het personeel plaats. Nadat de jubilaris in een keurig ver sierd lokaal was binnengeleid werd hem onder een hartelijke toespraak namens het personeel een prachtige fauteuil aangeboden, terwijl jubilaris en personeel door de directie in de gelegenheid wer den gesteld, den avond in gepaste ont spanning door te brengen. Namens 't college van B. en W. werd hem een cadeau onder enveloppe ge schonken. Geheel den avond werd afgewisseld door voordrachten en zang, terwijl ook op uitstekende wjjze was zorg gedragen voor versterking van den inwendigen mensch. Zichtbaar aangedaan dankte de jubi laris allen voor de eer en het genoegen hem bewezen, terwijl hem meermalen een «Lang zal hij leven* werd toege zongen. Jammer genoeg sloeg het uur van scheiden maar al te vroeg van dezen voor den jubilaris zoo onvergetelijken dag. De PostduifWaalwijk. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 1.1. een wedvlucht met oude en jonge duiven van uit Deventer. Er waren 41 deelnemende duiven. De duiven werden geconstateerd in het constateerlokaal van den heer van Ravestein, Café, Markt. Namen. Aankomst. Ie prijs L. Moonen. 10—479 2e i Jac. van Engelen. 10486 3e 10—53—39 4e M. de Folter 11—55- 23 5e J. Schalken 11— 0-44 6e J. Lenzholz 115 56 7e F- Schoenmans il 734 8e Jac. van Engelen 11859 9e Jan Schalken 11—12—26 10e 11—16—46 11e 11—39—56 Eerste overduif jac. van Engelen Poele 5 cent. Poele 10 cent. Jac. van Engelen. Jac- van Engelen. M. de Folter. J. Lenzholz. J. Lenzholz. F. Schoenmans. T. Schalken. Poele Speciaal 25 ct. F. Schoenmans. M. de Folter. f Mr. A. Ver hey en van Estvelt. f De te Boxmeer overleden heer Mr. A. Verheyen van Estvelt, was ruim 45 jaren kaatonrechter van het Kanton Boxmeer, oud lid der Provinciale Staten van Noord-Brabaot, vanaf 1870 tot aan zijn dood lid van den Raad van Boxmeer. Ook wa* hij voorzitter van de Pro vinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij, bestuurslid van het Pro vinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant, com missaris der Provinciale Bank te 's Bosch, en verder commissaris, lid of voorzitter van verschillende rijks-, provinciale en gemeente-corporaties. In 1908 werd hij benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. P. N. C. Beenzvindsels of hooge laarzen. De beenwindsels, welke in hetEngelsche leger eerst zoo algemeenen Ingang heb ben gevonddn en ook In navolging in ons leger in gebruik zijn gekomen, schij nen achteraf toch allesbehalve te voldoen, voornamelijk niet io den winter in de loopgraven. Ze schijnen een bijzondere soort beenkwaal te veroorzaken. Eerst meende men aan de koude de oorzaak van deze kwaal te moeten toeschrijven, maar de Eagelsche gezondheidsdienst heeft thans uitgemaakt dat vochtige been- windsels een belangrijke rol hierin spelen en een loopgraaf-voet („trench foot") veroorzaken. Ook verluidt het, dat in het Nederlandsche leger de „puttees" weer afgeschaft zullen worden. Officieus wordt bericht, dat het En- gelsche ministerie van oorlog nu hooge laarzen zal verschaffen aan de soldaten in de loopgraven. Dit zou natuurlijk weer een groote toename in het gebruik van leder beteekenen. Of hier te lande de windsels echter vervangen zullen worden door iets anders, zal zeer te bezien staan. Gelukkig behoe ven onze soldaten niet in de loopgraven dagen en nachten door te brengen, zoo als dat ik Frankrijk en België geschiedt. Of onze legerautorltelten echter rekening zullen houden met het feit, dat zulks eenmaal mogelijk zou kunnen zijn en dus eventueel maatregelen daarvoor nemen, is een open vraag, waarop we niet kunnen antwoorden. V. v. d. S. Hoog dividend. Een Neurenhurgsche lederfabriek heeft in het afgeloopen jaar een bruto winst van 742,914 mk. gemaakt. Hierop is ruim 300,000 mk. afgeschreven, zoodat alle machines nog maar voor 1 mk. te boek staan. Aan zuivere winst bleef 433,700 mk. over. De naamlooze vennootschap werkt met een kapitaal van 400,000 mk., zoodat ongeveer 110 pet. dividend ver deeld zijn. Tegenover zulke winsten, zegt de Vorwarts, roept zelfs de burgerlijke pers steeds dringender om een belasting op oorlogswinsten. De contracten der D. V. S. G. nietig? De voorzitter van den „Verband Deut- scher Sckuh- und Schaftefabrikanten*', optredesde pamens die» scboenfabrie- kantenbond, heeft tegen de Deutsche Vereiuigte Schulmaschinen-Gesellschaft te Frankfort a. d. M. een eisch ingesteld tot vernietiging van de machinehuur- contracten, die deze machinefirma met een zestal schoenfabrikanten afgesloten heeft, en wel op grond dat deze con tracten tegen de goede zeden zouden indruischen. Winst der lederfabricken in Duiischland. De bruto winst der leerfabrieken, die in Juni 1914 over 't voorafgaande jaar 17-5 pCt. bedroeg van het aandeelen kapitaal alleen heeft men dus 't oog op leerfabrieken die naamlooze vennoot schappen zijn is in 1915 gestegen op 28 pCt., dat is een stijging, gelijk ze in geeu andere industrie bereikt werd. De afschrijvingen stegen van 4.5 op 6,5 pCt., de 'zuivere winst van 13 op 21.5 pCt. Het dividend ging dooreen van 6,9 op 9,3 pCt. omhoog. V. v d. S. Deelname van de Duitsche lederindustrie en aanverwante vakken aan de je O or logs leening. Door de Duitsche leer- en schoen fabrikanten, alsmede bandelaars, machine fabrieken op dit gebied, extractfabrikan ten en dergelijke werd op de derde Duitsche oorlogsleening in 't geheel geteekend voor 92,385,000 mark. V. v«.d. S. DRUNEN. Woensdag 29 September j.l. vierden alhier de Eerw. Broeders Lambertus (Overste) en Crispianus hun 25-jarlge gedenkdag der intrede in de Congregatie der H. Onbevlekte Maagd Maria en van den H. Franciscus van Assisië. Des morgens droeg de ZeerEerw. Heer Deken Selten in de rijk versierde kapel van het Broederhuis een plechtige H. Mis op, waarbij de jubilarissen en hunne familieleden, de Eerw. Broeders, de heeren en oude mannen van het gesticht tegenwoordig waren. Den geheelen dag werd in het prachtig versierde klooster en mannenhuis feest gevierd. Kostbare geschenken, waaronder een koorkap, 2 casuifels, caedelabres. beelden schilderijen, bloemen en meer werden den Jubilarissen aangeboden. De hulde den feestelingen gebracht was dan ook ruim verdiend. Mogen de wenschen hun dien dag ge worden, in vervulÜDg gaan. Ea mogen zij nog vele jaren de Congregatie te sieraad, de oude mannen ten keil ver strekken. Wederom is door het Gemeente bestuur deze week ter ontginning aan besteed het omploegen van circa 10 II.A. woeste gronden, 5 H. A. in de zooge naamde Honderd Bunders en 5 H. A. ten zuiden van de Zomarsluiting. Het werk Is bij inschrijving opgedragen aan J. Aarts. 5 voor f 18.en 5 voor f 20.per H.A. SPRANG. Tot notabel bij de Ned. Herv- Herv. Kerk is gekozen in de vacature A. v. d. Hoeven, den heer W. van Kampen. A.s. Zondagavond 5.30 hoopt 1° de Geref. Kerk alhier op te treden Ds Meijer van Biesum. VRIJ H.-C APPEL. Ds. Jajichen te Leos- •ohsodijk hoeft eea beroep oatraagea naar de Ned. Herv. kerk te Bsraeveld. De Zaagveresn. fHallelajah* sal in deu loop der oaaaad October een nit/oeiing geven. WASPIK. De veldarbeiders io onze gemeente trachten ook te komen tot het oprichten eener vereeniging. De voorbereidende maatregelen zijn reeds genoman. De heer L. had het ongeluk op de jacht zijn eigen hond dood te schieten. Bij het passeeren van een hek bleef het geweer haken, 't schot ging af en trof het arme dier doodelijk. Voor onzen jager een leelijk schadepostje. RAAMSDONK(Dorp.) De heer P. van Dongen kreeg een deurkozijn op het been, waarbij hem een ijzeren bout in den voet drong. Geneeskundige hulp bleek noodzakelijk. De paarden van onzen dorpsgenoot A. Broekmans werden dartel door de opgewekte muziek van doortrekkende militairen. B. geraakte er onder en bekwam een hoofdwonde en been kneuzingen, die door den hulpvaardigen militairen dokter vlug en netjes werden verbonden. RAAMSDONKSVEER. Donderdag vierde onze havenmeester, de heer P. Snijders met zijne echtgenoote het gouden huwelijksfeest. Door de bnren was de woning van binnen en buiten prachtig versierd en de heer Blanken, directeur der Centrale, had een en ander elegant verlicht. Onze harmonie bracht het Gouden Paar eene serenade. De deel neming uit alle standen was buitenge woon groot. Bij al deze wenschen voegen wij ook de onzen en hopen, dat de diamanten bruiloft eenmaal de gouden vaa heden bekrone I GORINCHEM. H. M. de Koningin maakte Woensdag een excu'sletocht. Precies op tijd om 9,46, arriveerde H. M. met den gewonen sneltrein, waaraan d« salonwagen was gehaakt. Naar wij vernen en, heeft zij per auto verschillende stellingen om Leerdam Asperen en Vuren bezichtigd en vanaf Vuren per stoomboot «PaulKruger* van de stoombootreederij Fop Smit Co. de reis naar Brakel voortgezet en daar na de verdedigingslinie in de groep Woudrichem in oogenschouw genomen. Ten half vier arriveerde H. M. per Paul Kruger* van Werkendam. Bij aan komst werd de Koaingin door onzen burgemeester begroet, en reed daarna per auto naar het station, en is per ge wonen trein van 4.03, waaraan het Kon. salonrijtuig weder was aangehecht, naar Den Haag teruggekeerd. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen ds. P. v. Toorn te Rotterdam, KAATSHEUVEL, I Ocr. 1915, Handelscursus. Dinsdag 5 Oct. a.s. begint in-de O. L. School alhier wederom een cursus van wege de Middenstandsvereeniging »d« Hanze*. Behalve de vervolgcursus van 't vorig jaar begint ook een cursus voor nieuwe leerlingen, waarvan de inschrij ving bij den heer B. H. v. Rooij, hoofd der school en leeraar aan den cursus nog open staat. Vergadering. Woensdagavond vergaderden in het café «Jan v. Dun* op de Markt alhier de bakkers van de geheele gemeente Loon-op-Zand om de overgelden vat den rogge-aankoop te verdeelen. Na aftrek van administratie, vervoer- ei magazijnkosteu bleven nog ruim een 10 gulden over. Na eenige beraadslaging werd met algemeene stemmen beslotet dit restant in de kas voor den algemee nen arme te storten. Concert. 't Plau dat bij 't bestuur van het kon muziekgezelschap «Euphonia* bestond om Maandag 4 October een concert tt geven, gaat wegens den militairen diens op dien dag niet door. 't Concert is uit gesteld tot Maandag 11 October a.s. Iu het bestuur der R. K. Coöp. Prod, en Cons. Ver. «Broederhulp* zijn we gens vertrek en overdrukke bezighedet twee vacatures gekomen, nl. - tiie vai den secretaris F. v. Vugt en dep con inissaris A. Boom. Eerdaags zal een ver gadering worden gehouden om in dit beide vacatures te voorzien. Tot 10 Oc! a.s. kunnen candidatenlijsten worden io gezonden. Vacatures. Door de benoeming van den heer A v. d. Horst als onderwijzer aan de O. school no. 1 is aan de O L. school den Berkdijk een vacature ontstaa waarvoor reeds de volgende week eei oproeping in de onderwijsbladen zal ge plaatst worden. En passant zal een op roeping gedaan worden voor de betrek king van hoofd der school te »De Moer die naar alle waarschijnlijkheid reeds Jan. 1916 zal geopend worden. Subsidie. Bij Koainkl. Besluit is aan de gemeeai Loon-op-Zand, bedoeld bij art. 48 de wet op het lager onderwijs, een subsidli verleend van f 15.550 voor de inrlchtiof van het lager onderwijs. HEUSDEN, 1 Oct. 1915. Vacature. Wegens drukke werkzaamheden heel de heer P. v. Alphen, onderwijzer In de wis- en rekenkunde, aan de teekenscboo eervol ontslag aangevraagd. Concert. Donderdag in den vooravond booi het muziekkorps van het tijdelijk hie vertoevend bataljon Infanterie den iagt zetenen een concert aan op de Visck markt. Zooals te verwachten was, 11e het publiek deze gelegenheid, om vu goede muziek te genieten, niet ongebruik voorbij gaan en geconstateerd kaD wor den, dat de verwachting door dit dilet tanten-corps gewekt, verre werd over troffen. Van het Westelijke gevechtsterrein PARIJS, 1 October. (Havas.) Oft cleele kennisgeving van hedenmiddag In Artois kwamen de Franschen doe middel van handgranaten vooruit in ei R. K. Coöp. Productie- en Consumptie* Vereeniging Broederhulp.* VO'

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6