Rummer 82 Zondag 10 October 1915. 38e Jaargang. T weede Blad. GEMEENTERAAD VAN WAALWIJK, Jofspoordjes&gp Reclame. Gij kunt er door zijn aangetast de beste £elLënmeUz-£eep zonder het te weten. miiMiiww—wiw— Openbare vergadering van den ge meenteraad op Donderdag den 7 Oc tober 1915, des avonds 6s/4 uur. AAN DE ORDE: 1. Benoeming van een hoofd der Openbare School. 2. Voor.-tel van Burgemeester en Wet houders om over te gaan tot den bouw van een gedeelte van het plaatselijk electrlsch net. (Een ingenieur der Prov. Noord-Bra- bantsche Electriclteits-Maatschappij zal ter vergadering aanwezig zijn tot het geven van inlichtingen.) 3. Voorstel van B. en W. tot onder- handsche verhuring van terrein aan de haven. 4. Voorstel van B. en W. tot het toe kennen van een duurtetoeslag op de bezoldiging van het vaste personeel io gemeentedienst. 5. Aanbieding van de gemeentereke- ning over 1914 en der begrooting voor 1916 en benoeming eener commissie van onderzoek. Voorzitter de Edelachtb. Heer Bur- meester. Tegenwoordig alle leden, behalve de beer Verwiel, die later ter vergadering verschijnt. Mede was aanwezig de heer Stibbe, ingenieur van de N. V. P. E. M. te 's Bosch, tot het geven van de noodige inlichtingen. De Voorzitter opent de vergadering heet ds leden welkom, in het blzondcr, den heer Stibbe, die zoo welwillend is geweest hierheen te komen om zoo noodig inlichtingen te verschaffen. Wegens afwezigheid van den heer Houben in de laatste raadsvergadering moet thans tot zijne installatie worden overgegaan. De heer Houben legt ïd V»at»dcn van den voorzitter de bij de wet gevorderde eeden af en de Voor zitter feliciteert hem met zijne benoeming, de overtuiging uitsprekende dat de heer Houben de belangen der gemeente met alle tracht zal blijven behartigen en dat hij nog vele jaren in dit college zal blijven zitting nemen. De heer Houben zegt voor deze woorden hartelijk dank. De Voorzitter stelt voor de lezing der notulen uit te stellen tot straks, omdat de heer Stibbe om half negen wenscht te vertrekken. Aan de orde l. Benoeming van een hoofd der Openbare School. Voorzitter. De voordracht door B. eD W. in overleg met den schoolop ziener opgemaakt, luidt als volgt 1. J. J. van Mlerlo te Oldenzaal. 2. C. van der Ende te Geldrop. 3 C. J. vaa Groenland te Vinkeveen en Waverveen. Van Everdingen. Wanneer kan no. 1 der voordracht in functie treden. Voorzitter. Hij heeft mij gezegd met November in dienst te kunnen treden. Benoemd wordt daatna met 9 stem men de heer J. J. van Mlerlo, terwijl 1 stem was uitgebracht op den heer C. J. van Groenland. Voorzitter. Nu aan onze openbare school een nieuw hoofd is benoemd, zij het mij vergund den heer Spijkerman als zoodanig te herdenkea. M.er dan 25 jaar heeft hij dit ambt bekleed en 't is mij aangenaam te kunnen zeggen, op eene wijze die allen lof verdient. Verleden jaar bij zijn jubileum heeft men het kunnen zien, hoe zijn oud-leerlingen, thans mannen geworden, zijn onderwijs op prijs hebben weten te stellen. Noodc ziet tnea dan ook dezi figuur uit 't onder wijs onzer gemeente scheiden. Het is mij aangenaam hem van deze plaats, ook namens den raad erkentelijkheid te kunnen betuigen voor het vele wat hij in deze gemeente voor 't onderwijs heeft gedaan. Bravo's. 2. Voorstel van Burgemeester ea Wet houder om over te gaan tot den bouw van een gedeelte van het plaatselijk electrlsch net. De Voorzitter schorst de openbare vergadering om de leden gelegenheid te geven aan dea heer Stibbe, zooveel geweascht, inlichtingen te vragen. Nadat de Ingenieur ten omstreeks kwart over acht vertrokken is, wordt de openbare vergadering hervat. De notulen der vorige vergadering' worden daarna gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter Eakele iadustrieelen uit de gemeente, die zich vereenigd hebben om voor ge zamenlijke rekening te exploiteeren een provlsorum tot levering van electrischen stroom, hebben zich tot oas gewend met het verzoek spoedig over te gaan tot den bouw van eeo electrlsch net. Het wil ons voorkomen, dat het verzoek behoort te worden ingewilligd. Op de eerste plaats wordt daardoor tegemoet gekomen aan de belangen der Industrie, op d« tweede plaats brengt het belang van de gemeen te mede de stroomlevering door hst be doelde provlsorium mogelijk te maken, omdat daardoor afname van electrische energie wordt verzekerd, zoodra de ge meente in staat wordt gesteld electriciteit van de Provinciale Centrale te betrekken, terwijl ten slotte het koper thans wordt aangeboden tot een prijs, zoo weinig af wijkend van dien vóór den oorlogstoe stand, dat van een langer uitstel van den aankoop van dit materiaal weinig resul taat is te verwachten. Het ligt ia de be doeling, voor het geval Uw Collegemocht besluiten tot den bouw van eea gedeelte of van het geheele net over te gaan, bij het in gebruik geven va* het net aan het consortium, van de deelnemers de ver plichting te vorderen, dat zij, zoodia de gemeente in staat wordt gesteld stroom te leveren, van de gemeente stroom zullen betrekken. Zoodoende wordt thans reeds verzekerd, dat bij den aanvang van de gemeentelijke exploitatie reeds een niet onbelangrijke belasting van het net is verzekerd, die wellicht voor geruimen tijd zou verloren zijn, wanneer de vereenlgde iodustrieelen, die thans behoefte hebb aan bedrijfskracht, zich van een ander krachtwetktulg zouden voorzien. De kosten van den bouw van het ge heele net zijn geraamd op f 35,000. Die van het geheele gedeelte, noodij voor de exploitatie van het provlsorium op f 20,000, terwijl strikt genomen reeds zou kunnen worden volstaan met f 10,000. Het wordt echter door de Provinciale Electriciteit Mij. raadzaam geacht, dat dc beschikking worde verkregen over f 20,000. Aangezien de aanbesteding, verbruikers zich moeten verplichten vember 1915, voor de som van f35 stroom te betrekken van de N. V. P. E. M. Voorziter. Dat zal er aan worden toegevoegd. Ph. Timmermans. Ik mis ?n de voor waarden, en dat is ook mee mijn fout, dc bepaling dat de heeren van 't pro- visorium de beschikking krijgen over de geleidingen, maar dat alle extra-kosten tot het in werking stellen daarvan, (b.v. als er voor de leiding gegraven moeten worden, wat alleen gebeurt ten bate 't provisorium), geheel komen voor re kening van de heeren van 't provlsorium dus dat er geen extra-kosten voor de gemeente komen. Klijberg. Voor de overige heeren komt alleen een bovengrondsche leiding en voor mij een stuk ondergrondsche en dat doet de provincie, dus die extra- kosten zullen niet hoog zijn. Ph. Timmermans. Zooveel te beter voor dl# heereD en zooveel te eerder kunnen zij die kosten voor hun rekening nemen ca kan er tegen deze voorwaarde geen bezwaar zijn. Punt 1, 2 en 3 worden aangenomen. Bij'punt 4 vraagt de heer: Timmermans-Verschure of dat terrein daar wel gunstig gekozen is, was het niet beter aan de haven Voorzitter. Neen, de heer Stibbe koos dit juist uit, omdat dit ongeveer 't centrum is en daarvan konden de draden dan over de gemeente uitgaan. Punt 4 en 5 worden daarna aangenomen. Timmermans-Verschure. Zooals ik roeds in de bespreking In geheime ver gadering heb uiteengezet en dat Ik alles maar niet meer zal harhalen, ben ik voor exploitatie door de gemeente. De ge meente moet ook dit provisorium in eigen beheer nemen en exploiteeren, om alleu in de gelegenheid te stellen daaraan deel te nemen en de kosten en rente daarvan zooveel mogelijk terug te be komen. Wethouder Timmermans, Ik moet me tegen dit voorstel verklaren en acht het gewcnscht dit in openbare vergadering nogmaals te zeggen, opdat het publiek van Waalwijk wete welke motieven B. en W. hebben geleld dit provisorium niet te exploiteeren voor en door de overeenkomstig het hierbij gevoegde I gemeente. Daarom moet Ik herhalen bestek, naar eenheidsprijzen plaats vindt, kan dan naar omstandigheden worden gehandeld. Overeenkomstig het bepaalde bij arti kel 1 der overeenkomst met de Naam- looze Vennootschap Provinciale Noord- Brabantsch# Efetricitelts Maatschappij, moet de gemeente aan de voornoemde vennootschap kosteloos een terrein af staan voor de oprichting van een onder- station. Na gepleegd overleg met de gas- commissie komt het ons geweascht voor dat daartoe wordt aangewezen een ter- relntje bij de gasfabriek tusschen de dl- recteurswonlag.en de fabriek. Het onder- station wordt gebouwd door en voor rekening van de Naamlooze Vennoot schap, die op onze kosten de noodige celruimte voor onze exploitatie zal reser- vneren. Wij hebben mitsdien de eer U voor te stellen le. Het bestek voor den bouw van een electrlsch net, zooals hierbij gevoegd, vast te stellen 2e. Burgemeester en Wethouders te machtigen de aanbesteding te houden onder de op bijlage A. vermelde firma's en omtrent de gunning te beslissen 3e. De kosten van het werk tot een maximum van f 20,000 te vinden uit eeo onderhandscbe tijdelijke geldleenlng 4e. Aan de N.V. Provinciale Noord- Brabantsche Electriclteits-Maatschappij in eigendom af te staan een torreintje aan de gasfabriek, groot 40 M3. 5o. Vaststelling der verordening op de electriciteits-levering door de ge meente. Dit laatste zou ik er thans bij willen voegen, omdat van morgen van de heere.i van 't provisorium een brief is ingekomen, om de verordening ook thans aan te nemen, of tenminste dnn prijs vast te stellen, opdat zij, alvorens tot definitieve stichting van 't provlsorium over te gaan, den prijs voor de levering later door gemeente en P. E. M. ken- neo, daar zij zich thans reeds moeten verbinden direct op 't gemeentelijk en provinciaal net over te gaan en daarvan stroom te betrekken tot 1921. Klijberg. Ik moet U opmerken, dat in de voorwaarden w#l staat de ver plichting later stroom le betrekken van de gemeente. Er is bij vergeten >®f van de provincie», daar de grootere wat ik straks gezegd heb. B. en W. hebben gemeend, dat wan neer de heeren van het provisorium eene electrische installatie voor hunne bedrijven wenschen en zij daarvan dus alleen de baten trekken, zij ook de lasten en schade die er uit zouden kunnen voortvloeien voor hunne rekening moeten nemen en daarvoor niet de gemeente Waalwijk aansprakelijk gesteld mag worden. De heer Timmermans-Verschure maakt er een voorstel van, dat gnsteund wordt door de heeren Van Schijndel en Verwiel, De heer Klijberg. Ik zou 't voorstel wel .willen steunen, maar als B. en W. er zoo weinig voor voelen, zullen ze zich er niet erg warm voor maken en schieten we er niet veel mee op. Voorzitter. Daar behoeft U niet bang voor te zijn, als de raad 't besluit, zullen we de zaak op alle mogelijke manieren bevorderen zooals altijd geschiedt, dat behoeft dus geen motief te zijn. Wethoudnr Timmermans. In aanslui ting aan hetgeen de Voorzitter zegt, wil ik er nog wel dit bijvoegen, dat B. en W. het besluit van den raad, hoe dit ook zij, naar bestn krachten zullen uitvoeren. Het voorstel in omvraag gebracht wordt verworpen met 4 tegen 7 stemmen. Voor stemden de heeren Van Schijn- del, Klijberg, Timmermans-Verschure en Veiwiel. Tegen de heeren: van den Broek, Ph. Timmermans, Gragtmans, Houben, Verbunt, van Riel en van Everdingen. 3. Voorstel van B. en W. tot onder- handsche verhuring van terrein aan de haveD. De Voorzitter. Door A. Verbunt en A. Konst te Waal wijk zijn aanvragen ingediend om in huur te verkrijgen terreinen aan de haven om daarop te bouwen resp een bergplaats met paardenstal en een varkensstal. Wij hebben de eer U te adviseeren le. Aan A. Verbunt te Waalwijk te verhuren voor den tijd van zes achter eenvolgende jaren, aanvangende 1 No vember 1915, voor de som vau f50, per jaar een terrein, oostelijk van de haven groot ongeveer 260 M2 2e. Aan A. Konst te Waalwijk te verhuren voor den tijd van zes achter eenvolgende jaren aanvangende 1 No- per jaar een terrein, oostelijk van de haven, ter grootte van ongeveer 170 M2 3e. Burgemeester en Wethouders te machtigen de beide adressanten vergun ning te verleenen gebouwen, dienende tot stalling, op de hiervoor bedoelde ter reinen op te richten. Verwiel. Ik heb de stukken die om trent deze verhuring ter visie hebben gelegen, nagezien, maar heb niets ge zien van voorwaarden, die er bij gesteld zijn. Het worden een paardenstal en varkensmesterij, daar mochten toch wel eenige condities aan verbonden worden, omtrent afwatering, mestberging enz. De Voorzitter. We zijn begonnen met ze zoover mogelijk weg te plaatsen. Daarenboven zullen bij de verhuring de noodige voorwaarden worden gesteld. Timmermans-Verschure. Op welke grondslagen worden deze prijzen bere kend. Voorzitter, 't Is ongeveer f 2.50 per strekkende M. Timmermans-Verschure. 't Is werkelijk laag. Aangenomen. 4. Voorstel van B en W. tot het toe kennen van een duurtetoeslag op da bezoldiging van het vaste personeel in gemeentedienst. De Voorzitter In Uwe vergadering van den 7 Sep tember 1915 werd om advies in onze handen gesteld een adres van den Bond van Gemeente-Politiebeambten in Neder land, houdende verzoek tot verhooging van de loonen der politie-beambten in verband met de tijdsomstandigheden. Aangezien de tijdsomstandigheden voor alle ambtenaren gelijk drukken, komt het ons gewenscht voor eeoe uniforme rege ling te treffen. Erkennende, dat door de duurdere levenswijze, als gevolg van den oorlogstoestand, de bezoldiging van som mige gemeenteambtenaren niet voldoen de is, hebben wij de eer U voor te stel len aan alle ambtenaren en werklieden in vasten gemeentedienst met een bezol diging van f 800 per jaar of daarbeneden voorlooplg tot 31 December 1915 een toeslag op hunne bezoldiging toe te kennen van f 1 per week voor gehuwden en f 0,50 per week voor ongehuwden en deze regeling terugwerkende kracht te geven tot 1 Augustus 1915. Van Everdingen. Zijn hier de onder wijzers ook bij. Voorzitter. Neen, dat is de bedoeling niet. Dit salaris is bij afzonderlijke verordening geregeld. Houben. Wat verstaat U onder be zoldigiogvast traktement, bijkomende zaken, pensioengrondslag. Voorzitter, 't Was best om den pensioengrondslag daarvoor te nemen als de raad het goed vindt. Aangenomen. 5. Aanbieding van de gemeentereke ning over 1914 en der begrooting voor 1916 en benoeming eener commissie van onderzoek. Als commissie van onderzoek worden benoemd de heeren Verwiel, van Riel en v. Everdingen. De Voorzitter. Verlangt nog een van de heeren het woord v. d. Broek. Dat loopen voor de tram moet 3at nog, of moet dat niet Voorzitter. Zeer zeker moet dat nog v. d. Broek, 't Gebeurt bijna nooit Voorzitter. Ik weet het wel, maai i kan er niets aan doen, ik kan geen procesverbaal laten maken. Klijberg. Met andere condities wordt ook de hand gelichthet aantal wagens wat er achter hangt is dikwijls meer dan erg en dan nog is er geen licht op den laatste, dat moet aanleiding geven to ongelukken. Ph. Timmermans. De heer v. d. Broe heeft hier besproken, dat de tram zich niet houdt aau de voorschriften en dat heeft tot gevolg gehad, dat de voor zltter dit beaamt en als hoofd der po litie verklaart daar niets aan te kunnen doen. Deze verklaring zal natuurlijk op goede gronden berusten. Dan zal er geen andere weg zijn dan middelen te beramen om de tramweg Mij. te dwingen te voldoen aan de concessie-voorwaar den door de provincie gesteld. Voorzitter. We kunnen niets doen dan onze bezwaren aan Ged. Staten kenbaar maken. In de concessie-voorwaarden zijn geen straffen of boeten bepaald. In B en W. is dit reeds meermalen ter sprake gekomen. Ik zou feiten willen laten con stateeren en dan aan mij kenbaar te maken. Ph. Timmermans. Het doet me ge noegen dat de heer van den Broek deze zaak hier ter sprake heeft gebracht. Ook wij hebben ze reeds vaak besproken. Ik zou 't publiek willen verzoeken overtredingen te verzamelen tusschen nu en zeker tijdstip, dan kunnen die aan Ged. Staten worden kenbaar ge maakt. De Directie zal misschieD reeds in het hier besprokene aanleiding vinden om er nu al verbetering in te brengen en dan zou ons dat zeker zeer aange naam zijn. Voorzitter. We hebben al klachten gekregen, maar nog niet genoeg. Laat eder opgeven wat hij weet. Klijberg. Ik geloof dat deze bespreking uttlg effect zal hebben en de burgerij gaarne zal medewerken om klachten aan te brengen. Maar ik zou 't ook vooral de politie opdragen. Kort geleden heb ik 't nog gezien -net een jaarmarkt, juist ging de school uit, toen de tram voorbij kwam. De jongen liep er meer dan 100 M. voor. Ik heb hem nog gezegd, loop toch vlak voor de tram, er moeten zoo ongelukken gebeuren. Van Schijndel. De maatschappij zal hare maatregelen wel nemen, want 't is hier zo.o'n correct beheer. Voorzitter. De politie zal dat wel doen, maar ook moet het uit de burgerij ko men de politie kent men te goed en ook ikzelf heb nooit iets kunnen con- stateeren. v. d. Broek. Aan de haven leggen ze alles neer op straat, mag dat zoo maar. Wij krijgen direct proces-verbaal of moeten overal belasting voor betalen. Laat de tram dan belasting betalen, als ze de'straat gebruiken. Gragtmans. Vroeger lag het bij Smelt, maar nu leggen ze het op dat breed stuk voor de kerk. v. d. Broek. Alles wordt daar opge houden, karren enz., omdat 't gewoon op straat ligt. Gragtmans. Zoo erg is 't niet. v. Schijndel. Er staat gewoonlijk nog een stootwagen, men kan er gewoon niet door. Timmermans-Verschure. Kan dat belet worden Voorziter. Op straat zeker, dat is ge meentegrond. De vergadering wordt daarna gesloten. Nierkwalen bekruipen u onverdacht. Zy kannen jaren beBtaan, zonder dat de patiënt zich ervan bewast is-en plotseling onder gevaarlijke vormen optreden. Eenvoudige rugpijn is soms een waarschuwing. Daarom zijn rugpijn (zelfs licht en voor bijgaand), troebele urine met bezinksel, voortdurende aandrang tot loozing, hoofd, pijn, duizeligheid, moeite bij bukken, opzwel ling der voeten en een algemeen onwelzyu verschijnselen, die men van het eerste oogen- blik af dient te behandelen. Verwaarloozing dezer verschijnselen leidt tot ernstige kwalen als nierstreu, waterzucht, nier- of blaasont- steking enz. Foster's Rugpiju Nieren Pillen herstellen de goede werking der nieren en blaas, rei- nigen de urinewegen en verdrijven het urine zuur de groote oorzaak van rhenmatiek jicht, ischias, niersteen enz. en eveneens bet overtollige w^ter, dat waterzucht veroor. laakt. Zij kunnen zonder gevaar door iedereen mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen gebruikt wotden. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie- Dumoulio, Markt. Toezending geschiedt fran co na onlv. v.postwissel f 1.75 voor &m, of f 10- voor zes dooz#D. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. 8377 ww zachte, ert blanke hmJud.* 40 cent p. stuk. OveraL-verbrïj

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5