De verbazing Binnenland. Gemengd Nieuws. ep Girboncofk» ie Dnitschers eruit fewer- pen en op de vlucht gedreven. Ten Zuidwesten ven Dunsbarg, in de nabijheid ran den weg, die neer die stad leidt, werden de Duitsehers uit bun loop graven geworpen tniechen Laotsetjei en Girwjeki. Wij vervolgden hen en namen een knie in tnsachen de Zuidoostelijke punt ran het meer Nrdeeoeske en Lantsesjei. Op de linie van de meren Draaien en Driwjali dnnrden de artilleriegevechten gie- tereu van den middag tot ia den nacht. Duitsche viiagera bombardeerden Dunt- burg sn de naburige stations. Afdeelingeu van oaxo eavalerie beaetten Oesije, asn den westelijken oever vaa het logaiskejemeor. Wy hebben eea poging des vyands tegen om van Lioeptsja aan da boven-Njemen ten Zuidoosten ven Djeljatitiji vaoruit te komeD, teger.geheaden. Yerseheidea ontmoetingen aeu beide)lijden vrti dea spoorweg Sarni-Kowal, waar de vyand naar de Stir optrekt. Bij velschillende gelegenheden kon ante artillerie een moord dadig vuur op de vyaadolyke troepen richten. Ben hardnekkig gevecht iu de streek van het dorp Semki, op den linkeroever van de Slyr, benedenstrooms ven het gehucht Kolki, ia gisterenavond geëindigd met de bezetting daor eaze troepen van de derde linie vijan delijke lnopgraven. Ten inidooalen van hst gehncht Kolki hebben onse troepen, onder staand door artillerie, het eojtelijke uiteinde van het dorp Tsjeraisj bezet en daarbij on beduidende verliezen geleden. In de streek van de dorpen Mosjlajaaitoa en Silno, ten weeten van Deraejno, hebben wij aoht vijan delijke tegenaanvallen afgeslagen. Br is telegrafiaeh bericht ontvangen, dat do Russen er in zijn geslaagd aan de Str/pa het vyandelyka front in te drokkee. Zij namen bijna 2000 man en 60 officieren gevangen verder maakten zij vier kanonnen en tien machinegeweren buit. De strijd ter uitbreiding van dit sucees duurt voort. BERLIJN, 12 Oef. (Wolff.) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier Legergroep Hindenburg. Op het Weatolyke front van Danabnrg leidden onze aanvallen tot bestormiog van vijandelijke stellingen ten W. van llloekst over eea frontbreedte van 2'/2 K.M. 3 of ficieren en 367 man weiden gevangen ge nomen, 1 machinegeweer buitgemaakt. De tegenaanvallen van de Bussen werden afgeslagen. Legergroep Leopold van Beieren. Niote nieuws. Legergroep Linsingeu, Cavalerie van den vyand heeft bij Jsziercy het veld gernimd. De toestand van de Duitsche troepen in het leger van graaf Bothmer is onveranderd. Bulgarije valt Servié aan. LONDEN, 12 October. (Part.) Aan de Times is hodennncht uit Athene geseind De Bulgaren zijn gisterenmiddag den aanval op Servié bij Kadi Bogas, een punt in de richting van Knjasjewats, begonnen. LONDEN, 12 October. (Reuter.) De bladen vernemen uit Athene, dat twee Bulgaarsche divisies de Serviërs hebben aangevallen in de richting van Knasjewats. Va* het Servische gevechts\errein. BERLIJN, 82 October. (Wolff) Offi- cieele mededeeling utt het groote hoofd kwartier Op het geheele front heeft onze voor- waartiche beweging goede vorderingen gemaakt. De stad en de vesting Semendria zijn gisteren door onze troepen genomen. Uit de Gr te ksc he Kamer. ATHENE, 11 October. (Reuter.) Zaimls heeft in de Kamer gezegd, dat de po litiek der regeering opi dezelfde grond slagen rustte als vóór den oorlog. Nu sou er een gewapende onzijdigheid zijn. De houding van Griekenland in de toe komst zou zich naar de gebeurtenissen richten, welke de nauwlettende aandacht van de regeering soudea hebben. ATHENE, 11 October. (Part.) Weni- aelos heeft in de Kamer gezegd, dat niemand onder de tegenwoordige buiten gewoon kritieke omstandigheden een verwarden blnnenlandschen toestand in het leven zou willen reepen. De meer derhetd ia de Kamer sou de regeering steunen, zoolang deze aan de grondslagen van sprekers politiek, waaraan de Kamer reeds haar goedkeuring had gehecht, niet zou raken. Weaizelos was van oordeel, dat zelfs al bestond het verdrag met Servië niet, het belaag van Griekenland eischte, dat het zyo onzijdigheid zou opgeven, nu een andere staat zich ten koate van het laad wilde uitbreiden. De vraag is niet vervolgde hij, of wij wel moeten gaan oorlogvoeren, maar op welk oogenblik wij dat moeten doen. Moeten wij Bul garije laten begaan en Servië laten ver pletteren, om Bulgarije in staat te stellen ons daarna met al zijn strijdkrachten aan te vallen Het belang van Griekenland is, dat Bulgarije overwonnen wordt, anders zou het Helienisme'ten ondergang gedoemd zijn. Wenizelos sprak nog den wensch uit, dat de politiek van de regeering zou blijken beter te zijn dan de zijne. De vergadering van de kamer is ver daagd tot Maandag. Uit Athene wordt aan den Lokal- Anzeiger geseisd, dat de koning gisteren dea rouwdienst in de kerk voor den overleden generaal Damianos bijwoonde. Toen de koning in een open auto van de kerk naar het slet terugreed, werd hem door een groote volksmenigte har telijke hulde betuigd. In alle volkslagen van Athene neemt de meeaing sterker dan ooit toe, dat het volk ten tweeden male voor een blotdigen oorlog gespaard is geworden. Engelse he ver liete*. Blijkens de Engelsche verlieslijstea van 28 September sijn 67 officieren ge sneuveld, 144 gewond of vermist. Boven dien worden dd. 26, 27, 28, 29 30 Sep tember en 1 October en van de maanden April en Mei in de Middellandsche Zee, 4123 manschappen als gesneuveld, ge wond of vermist opgegeven. Van de vloot zijn 29 manschappen gedood, gewond of vermist. De Times meldt nog het sneuvelen van 14 niet in de ambtelijke lijst voor komende officieren, waaronder het par lementslid Charles Thomas Mills. De toestand op Maandag. De cretrfclen hebbeo na een havigeu te genstand dar Serviër* Belgrado gaaosaa en den overtocht over daa Dor.au wordt voort- geset. Da vermeestering vau Belgrado is uit militair oogpunt van minder bateekeuiB. Belgrado blijft echter da hoofdstad van Servië en ia zoover maakt de ral rau de •tad teek itdrak. Ken baricht van Vrijdag o|t Nieej leert nnrt dat de verliezen der «entrxlsn bij het •raratekeu de rivieren zeer yroet sijn gew.iest, »d dat Btlgrtdo niet b*z*t iv, dan nadat de vyaadelijka voorkocdö vrijwel ver nietigd waf. Iu Champagne hebben de Duiticher» een tegenaanval «ndernoBoea #p Trhurv, die hen over eea frontbreedte v»n 4 K.M. eea i ge honderden meter* terrein derd tetagwiunea, Zoo luidt altkans hun eigen keriehf. Da Traiachea eveawel naeldca, dat die tegenaanval der Duitichar» volkomen werd afgeilagei, dat zij srlve integendeel tau Noerdeaatea an tau Zuid*oit«u vaa Tahare vorderiagen maakte», Toor ket overige vaa da oaderscheideae gevechtsterreinen gaea beriebtt-a van belaag. De N. O. T. De uitvoerende commissie der N. O. T. zendt ons een schrijven, waarin zij, onder herinnering aan den werkkring der trust, opmerkt dat zij op de vele klachten over de werkzaamheid der N. O. T. niet over bijzondere feiten, doch over de strekking zelf van den ar beid der trust zelfs met dea besten wil niet kan ingaan en dat zij daartoe ook den lust mist. Van coaciete grieven wordt overigens op haar bureaux zooveel doenlijk aaateekenlng gehouden en goede nota genomen. De N. O. T. kan tal van geopperde klachten over do onvrijheid van het werken tusschen moederland en Kolo- niëB, over de onvrijheid van den handel in onschuldige goederen, over kostbare en tijdroovendc formaliteiten, over ont wrichting vaa een aantal bedrijven enz., volkomen beamen, maar al zulke klachten gaan langs haar heen. Niet zij, maar de felle oorlogvoering is oorzaak van deze wantoestanden de N, O. T, doet alleen wat zij kan om Nederlandsche belangen zooveel mogelijk buiten schot te houden. Haar pogingen in die richting beteeke- nen allerminst, dat zij hetgeen de oorlog voerenden te dien aanzien besluiten en volvoeren billijktmaar haar werkzaam heid gaat uit van de oorlogsfeiten en toestanden, zooals die (hetzij rechtmatig hetzij onrechtmatig) in 1915 nu eenmaal zijn. Sa lent kt en wij zelf Het is den oorlogvoerenden verboden het grondgebied ecner onzijdige mogend heid door troepen of convooien, munitie of krijgsvoorraden te doen doortrekken. (Art. 2. Verdrag over de onzijdigen in een land-oorlog). Griekenland ligt ver weg. Wat daar gebeurt beroert ons niet direct. Maar zegt de Middelburgsche Ct. als de geallieerden er geen been in zien een neutraal land te gebruiken voor doortocht van hun troepen naar een der tooneelen van den strijd, dan dringt zich aaa een Nederlander vanzelf de over tuiging op, dat zij er evenmin een been in zullen zien, hetzelfde bij ons te doen, als de „oorlogsnoodzaak" hen dat voor schrijft, m.a.w. als ze er voordeel in zien. Dat zoo'a geval zich zou kunnen voor doen, behoeft geen uitvoerig betoog, en behoeft ook niet bemanteld te worden. Iedereen weet, dat een inval der geal lieerden ia Noord-Belgié de Duitsche positie zeer zou bemoeishjken. En iedereen weet ook, dat de geal lieerden dat niet kunnen doea, omdat wij daar liggen, en neutraal willen blijven. Wat nu door de geallieerden tot ver ontschuldiging van het geval te Saloniki wordt aangevoerd (n.l. het bondgenoot schap van Servië en Griekenland), doet niets af aan het feit zelf. En dit verandert ook niet waaneer Griekenland het zou laten bij ean protest en de geallieerden verder hun gang laat gaan. Een feit blijft het, dat de geallieerden eenvoudig zeggen: wij komen met troe pen in Saloniki, want we moeten naar Servië. We hebben indertijd onverholen onze ergernis uitgesproken over de Duitsche schending van de neutraliteit van België. Wij hebben precies dezeifde meening over de daad der geallieerden tegenover Griekenland. Veel vertrouwen in de eerbiediging der rechten vaa de neutrale kleine staten, zal niemand meer hebben gehad na alles wat te land en op zee in het laatste jaar is gebeurd. Maar wat er nog van dat vertrouwen mocht zijn overgebleven, wordt nu ook weggeblazen. En de conclusie is zorgwekkend maar voor de hand liggend vertrouw alleen op u zelf 1 Neem u in acht voor te sterke sym pathie of antipathie 1 En houd zelf de wacht Enkele weken geleden hadden ook wij aog de illuseie, dat dc vraag kon over wogen worden, of nu werkelijk een vol ledige mobilisatie nog altijd ooodig was. We waren toen ook aog zoo optimis tisch een beetje vertrouwen te hebben. Maar we gelooven dat eü, na het ge beurde te Saloniki, onze Regeering sterk staat, wanneer ze zegt, dat ze ieder oogenblik, zonder uitstel, over de trcepe* moet kunnen beschikken. Respect voor Nederlands militaire macht. De Times bevat een lang artikel van zijn bijzondcren correspondent te Am sterdam, waarin hij een reis beschrijft die hij per auto langs de Belgische en Duitsche grens heeft gemaakt. Wij ont- leenen hieraan eenige gedeelten, waaruit blijkt hoe andaren ons zien. >Gedurende de reis begon ik te begrij pen, hoe verschrikkelijk nabij en hoe dreigend deze oorlog voor Nederland is. Maar ook kon ik vaststellen, hoe be- wonderswaardig de Naderlandschc troe pen gagroepeerd zijn langs die gedeelten der grenzen die waarschijnlijk het meest bedreigd zullen worden en ik kreeg re- spact voor Nederlands militaire kracht an bereidheid.» >Ook heb ik kunnen zien, hoeveel moeite de Nederlandsche Regecring zich geeft om den smokkelhandel met Duitschland te beletten, maar ook, he laas! hoe ondanks al deze moeite de smokkelaars op sommige plaatsan de regeering te slim af zyD, zoodat nog altijd aen niet onbeteakande hoeveelheid goederen haar weg vindt naar Duitsch land. Hbl. In Duitsche gevangenschap. Aan de Meierijsche Ct. meldt men uit Hilvarenbeek, dat de heer F. Kuipers, die voor zaken eenige dagen geleden naar Turnhout vertrekken is, nog niet is terug gekeerd, ho.wel hij in het be zit was van een pas, afgegeven door den Duitschen consul te Rozendaal. Por tv er hooging. Naar het Industr. Wkbl. verneemt, is een portverhooging in aantocht. De regeering is voornemens een daar toe strekkend wetsvoorstel bij de Sta ten Generaal in te dienen, ter verstet- king van 's lands financiën. Naar aanleiding van bovenstaand be richt heeft de Tel. te bevoegder plaat se geïnformeerd en kreeg den indruk dat er tot port-verhooging nog niet be sloten is. Natuurlijk wordt het niet on mogelijk geacht dat een desbetreffende wettelijke maatregel eens zal worden voorgesteld, maar het schijnt dat er nog niet definitief toe is besloten. De eitrenprijs. Tengevolge van het verbod van uit voer van eieren, dat eindelijk afgeko men is, liep de prijs van dit artikel op de Tielsche markt gisteren terug vaa f2.40 tot fl.30 per verrel (26 stuks.) Twee vrouwen deedgesehettn. De Limb. Keerier meldt Onder de gemeente Mesch trachtten Vrijdagavond 3 Belgische vrouwen de Nederlandsche grens te passeeren. Toen zij op het* aanroepen van de Hollandsche grenswacht bleven doorloo- pen, was de wacht genoodzaakt op het 3-tal vuur te geven, met het ongelukkig gevolg, dat twee van de drie vrouwen doodelijk werden getroffenéén wist ongedeerd op Belgisch grondgebied te ontkomen, terwijl ook de jongste van beide gewonden een ruim 12-jarig meisje nog het Belgisch gebied kon bereiken, waar zij naar men ons telefonisch bericht na korten tijd is overleden. De oudste van de twee werd zwaar gewond door de soldaten naar 't gesticht Calvariënberg te Maastricht overge bracht. Omstreeks middernacht daar aangekomen overleed zij tegen halfvijf in den ochtend. Een geweerkogel had haar onder bet hart getroffen en was tot in het rugjemerg doorgedrongen. De vrouw zekere Maria Lambertina Nahon, was afkomstig uit de Belgische gemeente 's Gravenvoeren, 41 jaar oud is groot, wanneer men bemerkt hoe snel de schoenen glimmen met schoencrême zwart geel bruin. en ongehuwd. Smokkelaar doodgeschoten. .Door de grenswacht te Heijen (Lim burg) word Zaterdagmorgen om 6 uur zekere A. Verheijen van beroep arbeider en aldaar woonachtig doodgeschoten. De man trachtte enkele ponden meel uit te voeren en gaf aan de sommatie om stil te staan geen gevolg. Door de douane te Gennep is een wagen varkensvleesch, uit Boxtel be stemd voor Duitschland, aangehouden, wijl deze ruim 200 K. G. meer bevatte, dan het consent vermeldde. Om de te groote hoeveelheid te ver bloemen, had men achteraan de zware en bij de deuropeningen de kleinere varkens gehangen. Inbrekers. Achtereenvolgens werd onlangs by de pc- lilie aangifte grdsstt van inbraken tan huise van frealu Gevers D»yuoot, in de Parkstraat, minister Treub, aan den Scheveningschen weg, de heeren reir. Henny en Kolff, in het Sladboadewkwirtier en bij freule Beelaerts vsn Blokland, aan de Koninginnegracht in Den H«ay. Ongeveer teielfder tijd werden inbraken gemsld nit Alkmaar, Boskoop en Santpoort. Het mocht der raeherche ten slotta ge lukken, er achter te komen, dat in het café van zskeran Bkmeina, op de Groote Markt in Daa Haag, beruchte personen kwamen, waanchijnlijk niet onkundig vandeiebraak bij minister Treob. Het hnis van Blomsma werd toen om singeld, sonder dat daarvan naar buitsn iets bleek en er werd een inval in zijn woning gedaan. Bij de huitxoekiug werden gevonden een groot aantal iubrekerawerktaigen, benerene kleedingstukken, handschoenen ec wapent, artikel**, die blijkbaar tot de uitrusting van inbrekers behoorden. Blomama ondervraagd, begon met te ont kennen, doch hij wees een persoon asn, die juist op dat oogenblik in lijn zaak tauwezig was en die bleek te zijn een OHde bekende der recherehe. Het was zekere Ypma. Deze beweerde, van nists af te weten, doch bei den, Blomsma en Ypma, werden gearresteerd en het bleek teeD, dat er nog meer beruchte personen in het complot waren, althans de politie vond aanleiding, ona op zekeren n^cht een bezoek te brengen aaa een wening op het Groenewegje in Den Haag, waar aan getreden werden Isekere Van Dissel, Croea en een vrouw een gezelschap, dat, blijkens de aanwezige inbrekeriwerktuigen, die tot gebruik gereed lagen, met een vest op een bed, van plan was dienselfden naeht nog op stap te gaan. Onder bedoeld bed vond men een militaire uitrusting, die san Croes toebehoorde. Lster kwam nit, dat deze Croes reeds sinds drie jaren van zyn korps was gedeserteerd en beurtelings in Den Haag en in Rotterdam vertoefde. Hoewel het drietsl ontkende van iets te weten, werden «ij gearresteerd en de geven- den voorwerpen meegenomen. Spoedig kreeg uien de overtuiging, dut Yan Dissel en Ypma ichnldig waren aan inbraak te Santpoort en te Boskoop. Dit laatste bleek o.m. nit de omstandig heid, dat een vuil geldsakje, dat in hnn besit was gevonden, afkomstig was nit een brandkast, die te Boskoop was opengebroken. Daarenboveu paste het gevonden inbrekers- materiaal siar juist in de gaten en scheoren, gitmaakt bij het vernielen van kasten en denren, by inbraken te Santpoort en Bos koop en bleken twee vingerafdrukken, voor komende op de brandkast van minister Treub, afkomstig te zijn van Yan Dissel. Toen de reeherche zoover met baar onder zoek gevorderd was, bakende Yan Dissel met zekeren Broeier, uit Rotterdam, die sicb toen in arrest bsvond, als verdacht van rijwieldiefstal, bovendien nog inbraak ge- plsegd te hebben ten hniza vsn jhr. De Brysr te Alkmaar. Ypma en Broeier vielen nu ook door de mand en daarbij kwam tevens nog nit, dat Yan Disael, toen Ypma raeds in arreit sat, nog ingabrokeu had met Croes in bet schoenenmagazijn van Van Son en v. WeyeD, aan de Prinssugracht in Den Haag. Bij het daarna voortgezetta onderzoek werd als verdacht van heling van het ge stolen#, zekere De Bree gearresteerd. AUea wat de inbrekers »an goud en zilver konden machtig worden, werd by hem gebracht. De kroeghouder Blomsma weid verdacht, zich oveneens aan heling te hebben schuldig gsmaakt en aanwijzingen te hebben verstrekt bij de inbraak bij mr. Henny e. a. Mede werd nog, als verdacht van heling, gearresteerd zeker P. v. d. Boscb, die de dieven in kennis bracht met den opkooper De Bre». Eenmaal zoover, kon da politie vasletelleo, dat zij daders in handen had van alle bovengenoemde inbraken, behalve de inbraak van freule Beelaerts van Blokland. De politie vermoedt, dat deze inbraak niet door^de gearresteerde personen is gepleegd. Wel is bet gebleken, dat van Dissel een buitengewone handigheid heeft in 't afleggen van nachtelijke bezoeken in huizeD, waarvan de bewouers sliepen en am ongemerkt hno kamers te doorsnuffelen. Men meldt Hedennacht .8 uur boorde een der fir manten van de firma Van den Briel Verstar te Eindhoven, de heer C. Bisdom, gerucht in zijn tuin. Toen hy tot nader onderzoek daarvan was opgestaan, bemerkte bij in sijn tuin eev zsntal personen, die aangevoerd door deu heer Borst, ingenieur van de Staattspoor, besig waren de aanwe- sige berkenboomen om te kappen en tevena oen afsluiting mst prikkeldraad aan te bren gen op orgeveor een meter afstand vsn de woning en de fabrieksgebouwen. Op zijne sommatie om zyn erf te rerlateD, kreeg hij •lechts gelach ten antwoord. De gemeente politie, direct telephonisch door den heer Biidorn ontboden, toonde slechts weinig doorzettingsvermogen, in tegenstelling met de rijkspolitie, de K. K. maiécbsustde, die even later op het terrein aankwam en met kracht tegen deze nachtelijke rast verstoorders optrad en hen het terrein deed verlaten. Deze nachtelijke uitgevoerde overrompe ling staat vermoedelijk in velband met be weerde eigendomsrechten van de Staatsspoor op het terrein van de firma Yan den Briel Verstareen terrein dat sedert 1866 ia ongestoord beeit is geweest an waarop zich verschillende toegangen tot de fabriek be vinden. Een hernieuwde aanval, onder leiding van den heer A. Beland te Utrecht, werd om 8 nar middags hervat met een 100-tal periouen van de S.S. Da heer Boland be riep zich op door den minister ven water staat gegeven instructie's die dan heer Bo- land evenwel weigerde te toenen. Er was ten «lette ook een vermakelijk incident toen de ingenieurs, 's middags ia de moestuin van de firma staande, ondanks herhaald verzoek van de maréchansiée, wei gerden weg te gaan, bewerende op «taats- eigendom te staan, doch plotseling door eea straal van de waterleiding genoodzaakt wer den het terreiu te verlaten. De American Naval Consaltation Bo ard het lichaam van uitvinders, ge leerden en technici, dat zich zal hebben op de hoogte te houden van plannen en uitvindingen die voor het Araeri- kaansche leger en vooral voor de vloot gelden heeft een belangrijk rapport uitgebracht. Zij heeft n.l. geadviseerd tot den bouw van een groote fabileksinstal- latie, waar proeven zullen kunnen worden genomen, waarbij dan de grootst moge lijke geheimzinnigheid moet worden be tracht. EdisoH, die voorzitter is van de A. N. C. B., schat de uitgaaf voor bouw en installatie op 12,000,000 gulden, de jaar- lijksche kosten op ten minste 6,000,000 gulden. De plaats waar de inrichting zal komen is nog niet vastgesteldmaar wel is men er over eens dat het aan diep water moet wezen, wijl de grootste dread noughts er voor anker zullen moeten kunnen komen. Eens In elke twee maanden zal de Naval Consultation Board vergaderen met ambtenaren van het departement van oorlog. Om de fabriek komt een hooge muur met nog prikkeldraadafrastering, welke dag en nacht door gewapende schild wachten zal worden bewaakt. Maassluische logger op. een mijn geloopen. (6 Dooden.) Men seint uit IJmuiden De logger MA 47 „De Ruiter" uit Maassluis is volgens rapport van de K 39 „Vrouw Johanna" die hedenmorgen te IJmuiden binnenkwnm, bjj Doggers- II.' ■«Il—*«W—11— Erdal 8389

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2