Nummer 84. Zondag 17 October 1915 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Wadlwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Eerste Blad. EEN GODSGERICHT. De Oorlog. 38e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen LANDBOUW. FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-Ad es: ECHO. Naar het Duitsch van G. Wild. 2) SVaalwijksclic en Langslraatsclie Courant, Dit Blad veruchynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0.w5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90 Brieveningezonden stokkengelden erf Aranco te zendea aan Uitgever. den UITGAVE Lijmbanden san vruchtboomen. Het gunstigste tijdstip voor het aan brengen van lijmbanden om den stam onzer vruchtboomen is weer aangebro ken. Gedurende eenige jaren is dit mid del ter bestrijding van bepaalde rupsen in de boomen met zeer veel succes aan gewend en heeft de aanwending ervan een groote uitgebreidheid verkregen. Toch is het gebruik nog voor groote uitbreiding vatbaar en wel lo. omdat het aantal boomgaarden, dat nog niet of slechts ten deele va» ÜjmbaDden is voorzien geweest, groot is en 2o. omdat de ondervinding heeft ge leerd dat op de plaatsen waar het in sect, waartegen de lijmbanden worden aangelegd (de wintervlinder) in groot aantal voorkwam, een meerdere jaren volgehouden bestrijding gewenscht is. Zooals bekend is worden de lijmban den aangelegd tegen den zoogenaamden wintervlinder, d. i. een vlinder, die eerst tegen het najaar (begin October, soms zelfs reeds einde September) en in den winter te voorschijn komt. De vrouwe lijke vlinders bezitten geen goed ont wikkelde vleugels, maar slechts vleugel stompjes, waarmede zij niet kunnen vliegen. Om van den grond naar de takken te komen, waar zij haar eitjes leggen, moeten zij dus langs den stam naar boven kruipen. Door nu een pa pieren band om den stam te binden, waarop een langen tijd kleverig blijvende rupsenlijm wordt gesmeerd, belet men het naar boven kru'pen der vrouwelijke vliaders. Aangezien de wintervlinder in bijna geen boomgaard of vruchtentuln ont breekt en soms zelfs in zoo groot aan tal optreedt, dat de boomen er in het voorjaar ernstige schade van ondervinden, Is het aanleggen van lijmbandeD op zoo goed als alle plaatse», waar vruchtboo- Va* *DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Prijs dkr AdvertbntiUn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven voraen 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en dvertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten 'esloten. Reclames 16 cent per regel lie HOOFDSTUK. MISS ETHEL. Graaf Charles Neville ging naar 't buitenlaad se liet aijne familie in Engeland achter. Wel keerde hy nn en dan naar huis terug, maar steeds voor korte* tyd en meer om aan de étiquette te voldoen dan wel on aan de ver langens zijns harten te volger. Hij behandelde zyne vrouw met koele beleefd heid voor zfone dochter had bij nauwelyks een blik over. Zoo gingen er j«ren voorby de gravin leefde met Ethel op bare wyze, de graaf op de zyne. De groote rykdom des graven veroorloofde baiden een aangenaam, weelderig leven ta leiden en de gravin was gedurende het Londensche seizoen eene der schoonste en elegantate ver schijningen. Miss Etbel had geheel de wondervolle schoon heid harer moader geërfd zy bezat sooals deze, prachtig zwart haar en gloedvolle, vurige don kere oogen. Haar gelaatskleur was bleek, maar helder en wit als albasthare handen an voeten waren uiterst sierlyk, en bare booge gestalte toonde Warkelyk klassieke vorme*. Op baar achttiende jaar deed miss Ethel baar int ride in de wereld, bare schoonheid baarde opzi«n en men begon baar de eter van het seizoen te noemen, toen hare moeder na eene korte ongesteldheid stierf, en miss Ethel het men staan, gewenscht. De schade, waarover hier gesproken wordt, wordt niet aangericht door de vlinders zelf, maar door de geelgroene rupsjes, die uit de vlindereitjes in het voorjaar te voorschijn komen Deze vre ten zoowel de bloesems als de jonge vruchten (vooral bij kersen) en de bla deren en beoadeelen daardoor de vrucht zetting en de groei van den boom. Bij het aanleggen van lijmbanden moet men op het volgende letten lo. Men Itgt op 1 a l'/2 M. hoogte een lijmband om eiken boom in den boomgaard, liefst ook om de omgevende boomen bijv. wilgen, daar hierop de rupsen ook kunnen leven. Bij gestutte boomen, wordt de stut ook van een lijmband voorzien. 2o. Men bindt eerst een band van perkamtntpapier om den stam met twee touwtjes en smeert daarop de lijm uit. 3o. Indien noodig, wordt de rupsen- lijm voor het uitstrijken een weinig ver warmd. Men smere vooral niet te dun. Het is natuurlijk van het hoogste be lang, dat men een lijmsoort gebruikt, die zeer lang haar kleefkracht behoudt, daar de wintervllnders soms gedurende eenige maanden achtereen te voorschijn komen. Een lijmsoort, die niet minstens een paar maanden kleverig blijft, kan de later verschijnende vlinders niet meer tegenhouden, en maakt dus, dat de be strijding onvoldoende plaats beeft. De lijm, die het langst kleverig blijft, is de beste. Uit vergelijkende proeven is ons gebleken, dat de rupsenlijm, vervaardigd door de Chemische fabriek firma Spal- teholz en Aneschot te Amsterdam alle andere tot nu toe onderzochte lijmsoor ten in deze overtreftde in de laatste jaren verkregen schitterende resultaten zijn in 't bijzonder met deze lijmsoort verkregen. 4 In boomgaarden met bessenstruiken als onderbeplanting kan men door het aanleggen van lijmbanden om de hoog- stammen alleen den wintervlinder niet uitroeien, daar de rups (daar vrij alge meen «trekmade» genoemd) ook op alle bessoorten leeft. Het aaoleggen van lijmbanden op de bessenstruiken is niet uitvoerbaar, zoodat naar een ander be strijdingsmiddel moet worden omgezien. Dit bestaat in een bespuiting der strui ken kort na de vruchtzetting, met een tooneel harer overwinningen moest verlaten om i* het eenzame slot baars vaders terug te kearen. De graaf had de tyding van bet overlijden zyner vronw in Zwitserland ontvangen. Onm.d- del\jk reisde hij hniswaarti en bezorgde zijne gemalin eene prachtvolle begrafenis. Het verliet het land niet meer, maar bleef op het onde stamslot, zonder nochtans zijne dochter meer te nadereD. Zy zagen elkander slechts in gemeenschap pelijke maaltyden en geen van beiden deed ook maar de geringste poging om een warmeren toon aan te slaar. De graaf ging veel op jacht en liet het san zyne dochter over den tijd te verdrijven, zoobIb zy goed vond. Nooit vroeg hij zich af wat zy deod en miss Ethel schven zich harertyds evenmin om hem te bekomen. Toen het rouwjaar om was kondigde de graaf zyner dochter aan, dat hy van plan was te hertrouwen. Miss Ethel hoorde hem met bliksemende oogen aan, maar sprak geeu woord. Acht dagen later bracht de graaf zijne nieuwe gade in buis. Gravin Hermini* stamde af uit een oud maar geheel verarmd adelijk geslacht. Zij was eene wees, en had slechts den graaf hare hand gereikt op aandrang harerverwanten. In het begin zocht de jenge vronw de vrien- schap der met baar in jaren gelijkstaande stiefdochter te winnen; maar de koele en trot- sohe houding van miss Ethel schrikte baar spoedig af. Den graaf was het onverschillig, hoe de beide dames tegenover elkander stonden. Hy had zijne vrouw alleen genomen om eene erfgenaam te krygenvoor 't overige was hy haar even vreemd als aan zijne dochter. Graaf Neville was de laatste van zij o geslacht, stierf hy zonder mannelijke nakomeiin?schap, dan vervielen alle goederen aan oene aylinie met welk de graaf sinds lang in vyandscbap Graaf Francis Wilton was het, die aanspraak op de erfenis had en zonder den jongen man ooit gezien te hebben haatte de graaf hem even ■terk als hy dit zynen overleden vader had gedaan. arsenicumhoudend middel bijv. Parijscb groen of loodarseniaat. Te zijner tijd zal op deze bestrijdingswijze door mij nog de aandacht worden gevestigd. In elk geval is het gewenscht thans de stammen der bovenboomen in boom gaarden met bessenouderbeplanting van lijmbanden te voorzien, om nu reeds deze boomen op de eenvoudigste en beste wijze vrij van wintervlindereieren te maken. Een bestrijding van de jonge rupsen in dn bessenstruiken is dan het volgend voorjaar noodig. Voor het geven van nadere inlich tingen over het gebruik van rupsenlijm is ondergeteekende gaarne bereid. Het waarn. hoofd van den Phytopathologischen dienstt N. v. POETEREN. Wageningen, October 1915. Oorlogsverklaring vein Bulgarije aan Servié. ATHENE, 14 Octaber. (Reuter.) Het Bulgaarsche gezantschap heeft officieel bericht ontvangen dat een Servische kolonne de Bulgaren beeft aangevallen nabij Kustendil, waarbij 70 man zijn gedood en 500 gewond: De Bulgaarsche gezant heeft officieel aan den Griekschen minister-president Zaimis meegedeeld dat Bulgarije heden ochtend om 8 uur aan Servië den oorlog heeft verklaard. WEENEN, 14 October. (Wolff.) Naar de Politlsche Korrespondenz van het Bulgaarsche gezantschap verneemt, heb ben Servische troepen op 12 en 13 October bij Kustendil, Trun en Bulo- gradsjik de Bulgaarsche tronpen aanbe vallen. Er ontstonden verwoede gevech ten, die nog voortduren. Ingevolge dezen overval heeft de Bulgaarsche regeering verklaard, dat zij zich van hedenochtend 8 uur af in oorlogstoestand met Servië bevindt. De houding van Griekenland. ATHENE, 12 October. (Reuter.) Zon dag, voor het begin der vijandelijkheden Wilton bezat maar een matig inkomen, en «ijne gansohe hoop was daarop gevestigd/dat graaf Neville zonder eon mannelyken erfgenaam zon sterven. Het bnwelyk van dezen bloedverwant was daarom een zware slag voor hem en zyn harts tochtelijke wensob was nu dat daao echt kinder loos zon blijven. Kinderloos nu was dit huwelijk ni«t gebleven, maar toch, de erfgenaam was ook nu niet ge. komen en de waagschaal was ten gunste van graaf Francis overgeslagen. Ook miss Ethel had hare bijzondere redenen om zich te verbeogen over de niet vervulling van den hartewensch baars vader oogenschyn- lyk bad zy gesn deel genomen aan de te wach ten gebaurtenissen, maar wie haar op dit nar in hare kamers gezien had, zon wel van meening veranderd zyn. De jonge lady was niettegenstaande het vroege nar, geheel gekleed. Een donker wollen kleed omsloot hare slanke gestalte en hare prachtig awarte lokken, in zwarte vlechten opgestoken, omlystten het schoone klassiek gevormde hoofd. Miss Etbel was niet alleen; voor baar stond een schraal mannetje, wiens listige oogen be schermd waren door een lorgnet, dat by tnt- scbenbeide verschoof als om beter te kannen zien. Op het schoone gelaat dar jonge dame toe kende zich eene uitdrnkkiog vun woeste vreng- dein hare kleine hand hield zjj eene bears, waarait zij eene banknoot nam van groote waarde, die zy den voor haar etaanden man overreikte. Hier, dokter, sprak zy mat volle, maar eenigszins harde stem hier is de helft vbd bet bedongen loon voor nwe diensten het an dere gedeelte zal sir Francis n geveD. Begeerig strekte de dokter zyn hand naar ket geld nit. Wie had dat gedacht, zeide hy, een tweeling. Genoeg daarvan, antwoordde «y koel, het kind moet verwijderd worden. Zjjt ge zeker dat de oude Httty geen vermoedens heeft Onmogelyk, miss, onmogelijk Ik heb haar tydig onder een voorwendsel de kamer uitgezonden en toen zy terugkwam was alles van de zijde van Bulgarije, heeft de Ser vische regeering aan den Griekschen gezant te Nisj gevraagd, welke houding Griekenland zal aannemen. Volgens het heden door de Grieksche regeeriug ge geven antwoord blijft het Grieksch— Servische verdrag van kracht, doch is het niet toepasselijk op den huidlgen toestand, daar de vijandelijkheden op den Balkan het gevolg zijn van een uit breiding van het algemeene oorlogstoo- aeel en de Bulgaarsche aanval op Servië naar de meening der Grieksche regeering niet een casus foederis vertegenwoordigt. Van het Servische gevechtsterrein. BERLIJN, 14 October. (Wolff.) Offi cieel bericht uit 't groote hoofdkwartier Ten Zuiden van Belgrado rukken onze troepen verder voorwaarts. De verdedigingswerken aan het West-, Noord-, Oost- en Zuidoostfront van de als vesting ingelichte plaats Pozarwac zijn genomen. WEENEN, 14 October. (Wolff) Offi cieel bericht uit 't groote hoofdkwartier Onze troepen hebben gisteren, uit Belgrado oprukkend naar het Zuidoosten de als vestingwerken verschanste stellin gen op den Erino, de Brdo, den Cornak «n den Stawara bestormd. De vijand, die naar de gevangenen verklaard hebben, bevel had tot den laatsten man stand te houden, trok in wanordelijke vlucht terug naar den Avolaberg en 't terrein ten Oosten daarvan. Zijn verliezen ziin buitengewoon groot. Onze zware artillerie heeft, als altijd bij dergelijke krijgsbedrijven, ook nu weer een roemrijk deel aan het succes gehad. Even gunstig vorderen de aanvallen onzer bondgenooten aan de Beneden Morawa. Zij hebben den vijand verschan singen ontrukt aan het West-, Noord en Oostfront van Pazorevac. NISJ, 9 October, vertraagd- (Reuter.) Er zijn gevechten geleverd ten Zuiden van Grandichta ten Z.W. van Smederovo. Smederovo is ontruimd. In de richting van het dorp Llpa, bij Smederovo, is een verwoed gevecht ge leverd. Dn vijand is er in geslaagd Lipa te bezetten, maar dit voordeel komt hem op groote verliezen te staan. Het slag veld Is met lijken van vijanden bedekt. Van de Save en aan het front van de voorbij, het meisje wai daar en de jongen had mijne zaster s*el ver borgt*. D» dokter glimlachte. Miss E'hel fronste hst voorhoofd, de ver- tronwly'kheid van dezen man stond haar be- paald tegen, maar *oo lang zij hem noodig had moest zy lich veel laten welge rallen zonder spyt te toonen Ik dank u, dokter Barton, voor nwen ijver, sprak zij op yskoudeu toon, manr nu moeten wjj haast maken, owe zuster moet weder naar de gravin terug. Verlaat gy met het kind oamiddellijk het slot, ik zal n door den geheimen gang uitlaten. Zy nam een grooten wollen doek en hulde zich daarin, terwijl de doctor, zonder gedrnisoh te maken, dsn met donker roode zydo behangen wand naderde, en donzelve met de vingers botastte. Hy had de rechte plaats gevonden, eene smalle tapijtendenr opende zich en de dokter betrad eene groote met kleerkeaten gevulde ruimte. Voorzichtig opende dokter Barton een dezer kasten, stapte er in en klopte zacht tegen d«n achterwand. Een licht geraisch werd hoorbaar, evenals of er een slentel werd omgadraaid en de wand der kast schoof langzaam uiteen. Zjjt gij het, James vroeg een flaisterende stem. Ja 1 Geef snel het kind hier en keer dan tarng naar de gravin, geen meosch mag ver moeden, dat ik nog hier ben. Heel goed, hier is het kind. Een bundel werd den dokter door een opening toegestoken, bij nam denzdve snel in ontvangst en begaf zich toen weder naar miss Ethel. Mistress Bell. de zuster des dokters, een klein rond persoontje met e*n breed niets «eggend gezicht, waarachter zij echter groote sluwheid verborg, nam een gereed staand glas op, dat een kalmeerenden drank bevatte, en verliet de kamer om door den corridor naar de vertrekken der gravin te gaan. Terwyl zyne zuster bij de jonge zoo schan- d-lijk beroofde moeder binnentrad, volgde de dokter zijne geleidster door v«r«oheid»ne lange gangen, die door oiemnnd gebruikt werden, daar «jj tot een onbewoond gedeelte behoorden Drina niets belangrijks. PARIJS, 14 October. (Havas.) Een bizonder correspondent van het Journal seint uit Nisj dd. 11 dezer dat de toestand aan het Servische front met den dag hachelijker wordt. Niet alleen voeren de Oostenrijkers en Duitachers een ontzag lijken voorraad artillerie mee, maar ze ontvangen bovendien voortdurend nieuwe versterkingen. In regeeringskringen ver klaart men dat de Oostenrijkers en Duitschers slechta over de lijken van de driehonderd duizend soldaten zullen voortschrijden, doch indien de verster kingen der bondgenooten bijtijds aanko men, is het Servische opperbevel zeker van het succes. Servië heeft van de Grieksche regee ring de verzekering ontvangen, dat zij geen moeilijkheden meer in den weg zal leggen aan de ontscheping van de troepen der geallieerden en hun door tocht van Saloniki naar Servië. De Zeppelin.'aanval op Londen. LONDEN, 14 October. (Reuter.) Het departement van oorlog maakt bekend, dat een vloot van vijandelijke luchtache- pen gisteravond de oostelijke graafschap pen en een deel van het gebied van Londen heelt bezocht en bommen ge worpen. Antl-luchtgevaarten-kanonnen hebben dienst gedaan. Waargenomen is, cat één luchtschip aan een zijde overhelde nn op geringere hoogte viel. Vijf vliegtuigen stegen op, maar door den toestand van dnn dampkring slaagde slechts een vliegtuig er in het luchtschip te vinden. Het kon het echter nietinkalen voor het in don mist was verdwenen. Sommige huizen werden beschadigd. Er ontstond op verscheiden plaatsen brand, maar er werd geen groote schade aangericht aan legermaterlaal. Alle bran den waren spoedig gebluscht. Het departement van oorlog meldt verder, dat de de verliezen, met Inbegrip *an de gisteravond vermelde, hebben bedragen militaiien 15 gedood, 13 gewond; burgers: 21 mannen gedood, 64 ge wond; 9 vrouwen gedood, 30 gewond; 5 kladeren gedood, 7 gewond. Van deze slachtoffers zijn in het gebied van Londen 32 gedood en 95 gewoad. na eene wandelmg van eenige minnten hadden zij een poortje bereikt, dat toegang gaf tot bet park. De jonge lady liet den dokter met het ge roofd# nit OD here lantaarn hoog ophtfi'and om bater te knnoen zien, keerde zy mot vaste schreden naar hare kamers terug. 3e HOOFDSTUK. DE HUT IN HET BOSCH. Dokter Barton sloeg fijnen wijden mantel vaster om het pak en ging haastig door de h»m welbekende wegen van het park. Vooreen nar bad hy vormelyk in het slot afscheid ge nomen en was weggereden, dat wil zeggen, by had den weg naar buis ingeslagenen toen bij zich veilig achtte voor bespieders, was hy langs eenen zijweg naar h<t elot teruggekeerd. In da nabybeid van bet park bad hy zyn paard aan een boom gebonden en was door eene kleine dear in de mnar in het park gr- komon, waar miss Etbel hem reeds stond op te wachten. Na legde hij denzelfden weg af met zijnen lichten last boladen in de grauwe schemering schreed hij daar als ood spook been en bij haastte zch de parkdeur te bereiken om in 't vrij* veld t« zijD. Het kind op zijnen arm verroerde zich niet men had het arme schepsel een slaapdrank it- gegeven en het rnstte nu zacht en kalm in de armen van den maD, dis bet voor imtnsr aan zijn rechtmatig tehuis wilde ontvoeren. De dokter maakte bet geduldig wachtende paard los en sprong in het zadel. Voorzichtig om zich heen ziend reed by nu verder, tot hij den grooten boschweg bereikt bad, die uren ver door d« streek liep. Na «en rit van oen hall uur bad hy eindelijk eeno boschweide bereikt, aan welker uiteinde eens kleiDe nit takken vervaardigde hut bevond. De dokter bracht den vinger aan den mond en liet ee» langgerekt geflnit hooren nit de hut werd op dezelfde wyze geantwoord. (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1