Tweede Blad. De Oorlog1. BEKENDMAKING. Binnenland. Gemengd Nieuws. NUMMER 84. ZONDAG 17 OCTOBER 1915 38e JAARGANG Maximum-prijzen der meest voorkomende artikelen. De Burgemeester der gemeente Waalwijk raiakt bekend: Goedkoop varkensvleeach. Consulaire diensten voor Engeland. Op verzoek van den Britschen Vice- Consul te 's Hertogeubosch, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk de eer, aan de Handel en Industrie in de Langstraat mede te deelen, dat door het Britsche Vice Con sulaat voornoemd, onder wiens ambts gebied de Langstraat behoort, op ver langen van geintresseerden Consulaire Diensten worden verleend. Van het Westelijke geveehtsterrein PARIJS, 14 October. (Havas Offici eel bericht uit het groote hoofdkwar tier. In Artois zijn de artillerie-gevechten in den afgeloopen nacht op verschillen de plaatsen voortgezet. Zij zijn vooral hevig geweest tusschen Souchez en Givenchy en ten N.W. van hoogte 140. In de streek van Llhona zijn weer vrij levendige loopgraaf gevechten geleverd met handgranaten en luchttorpedo 's. In Champagne hebben de Duitschers op de achterste Fransche linies bommen met stikgas afgeschoten, waarop de Fransche batterijen alom hebben geant woord. Een aanval der Duitschers op het bosch ten Westen van Tahure is door het Fransche vuur gestuit. In Lotharingen, bij Reillon en Leintrey bijna onafgebroken kanonvuur, over en weer. BERLIJN, 14 October. (Wolff.) Offi cieel bericht uit het groote hoofdkwar tier Terwijl een aantal vijandelijke moni toren kustgcdeelten ten Westen, en vij andelijke artillerie onze stellingen ten Noorden van Yperen zonder gevolg heeft beschoten, zijn de Engelschen bij na over het geheele front tusschen Y- peren en Loos onder rook- en gaswol ken tot een aanval overgegaan, die vol komen mislukte. Op verscheidene plaatsen sloegen de rookwolken in de vijandelijke loopgraven terug. Alleen ten Noorden en ten oos ten van Vermelles zijn de Engelschen er in geslaagd over kleine afstanden io onze voorste loopgraven vasten voet te krijgen, waaruit sij grootendeels met handgranaten weer zijn verdreven. Ten Zuiden van Angres zijn den vij and bij een tegenaanval twee machine geweren afgenomen. Bij de zuivering van de kleine arends nesten, die de Franschen nog op de hoogte ten O. van Souchez bezet hiel den, zijn 400 gevangenen in onze han den gebleven. In Champagne hebben de Franschen hun aanvallen aan weerszijden van Ta hure met de uiterste verbittering voort gezet. Vijf aanvallen ten zuiden en twee ten Noorden van den straatweg Tahure Souain zijn onder zware verliezen voor den aanvaller gebroken. Nachtelijke aaavalspogingen zijn door ons artillerievuur in de kiem verstikt. Op de hoogte van Comb es zijn vij andelijke loopgraven ter lengte van 120 meter tot ontploffing gebracht. In de Vogezen hebben de Franschen een poging gedaan om de hun op 12 October op de Schratzmaenele ontno men stelliog te hernemen. De aanval is op onze hinder«issen gebroken. Van het West lijke gevechtsterrein. LONDEN, 14 October. (Reuter.) Maar schalk French bericht: Wij hebben gistermiddag na een bom bardement van de vijandelijke loopgraven van een punt op 540 mater ten zuld- weston van Hulluch tot de Hohenzollern- schans onder dekking van een wolk van rook en gas aangevallen. Wij namen 900 meter loopgraaf, doch door het vijande lijke granaatvuur waren wij niet la staat ons te handhaven. Ten zuidwesten van St. Elie hebben wij vijandelijke loopgraven achter den weg van Vermelles naar Hulluch en den zuldwestelijken zoom van de steengroeve genomen en behouden. Aan den noord westkant hebben wij ook een loopgraaf veroverd. Wij hebben de voornaamste loopgraaf van de Hohenzollera-schans genomen, maar de vijand bevindt zich nog io twee verbindingsloopgraven tus schen de schans en de steengroeve. Van het Oostelijke gevechtsierrein. BERLIJN, 14 October. (Wolff) Offi cieel bericht uit het groote hoofdkwar tier Legergroep von Hindenburg. Ten Westen en ten Zuidwesten vaa Illoekst hebben wij den vijan i uit een nieuwe stelling geworpen, 650 gevange nen gemaakt en drie machinegeweren vermeesterd. Russische aanvallen ten Westen en ten Zuidwesten ran Dunaburg zijn afge slagen. De Duitsche troepen van het leger van generaal Botbmer hebben Halworon- ka ten Zuiden van Boerkarof genomen en de Russen over de Strypa terugge worpen. Van het zuidelijke gevechtsterrein WEENEN, 15 October. (Wolff) Off- cieel bericht uit het groote hoofdkwar tier Aan het Tirolsche front duurt het vij andelijke geschutvuur voort. Alleen op de hoogvlakte van Vielge- renth heeft de vijand Infanterie aanval len gedaan. Verscheidene Italiaansche compagnieën zijn daar te middernacht tegen onze stellingen opgetrokken, doch na een kort vuurgevecht tot den aftocht gedwongen. Eveneens mislukte een hernieuwde vijandelijke poging in de ochtenduren om dt Karintische grens te naderen. In het kustgebied is de algemeene toestand onveranderd. Enkele sectoren aan dit front worden onafgebroken door de vijandelijke artillerie beschoten. Een Italiaansche afdeellng, die aan den rand der hoogvlakte bij Peteano optrad, is in een tegenaanval teruggeworpen en heeft zware verliezen geleden. Wat een Duitsche ove nu inning op Servië beteekent. De Times geeft verslag van een be langrijke lezing over Servië en Servië's idealen, door Sctoo Watson gehouden in de Royal Victoria Hall. Watson zei dat Servië's lot in de waagschaal is gesteld als gevolg van Engelands ernstige misre keningen en fouten. Maar Servië's lot is onafscheidelijk verbonden met de geheele toekomst van de Entente en vaa het Britsche rijk zelf. Servië is de laatste hin derpaal op Duitschiands weg naar de heerschappij in het nabije Oosten en nog verder naar Bagdad en de Perzische Golf. Een verplettering van Servië zou erger voor dit land zijn dan de ver plettering van België voor het Belgische volk was. België had tenminste Frank rijk achter zich, maar Servië kan nergens heen. Indien Servië onder den voet wordt geloopen, zou het tot den laatstcn man ontwapend worden, zijn geheele uit rusting zou naar Turkije gaan, zijo grijs aards en kinderen zouden het lot deelen van velen der inwoners uit het noorden vau Servië, die een jaar geitden door de invallers werden gedood of wegge voerd. Zijn dynastie, zijn regeering, zijn consti tutie, zijn Instellingen zouden weggevaagd worden het land zou een onderworpen provincie worden van Oostenrijk-Honga- rije. Dat het eenmaal weder zou opstaan is zeker, maar voor dezen oorlog zou het niets meer beteekenen. Indien Seivlë het onderspit delft, beteekent dit, dat de weg voor Duitschland open zou liggen om mannen en munitie te leveren aan Constantinopel an de 500.000 a 700.000 Turken tegen de Entente te wapenea, die nog niet door Turkije van wapens voorzien konden worden. De Dardanellen zouden verloren zijn. Het nieuws van Engelands nederlaag zou als een vuur loopen door 't geheele oosten. Engelands prestige In Egypte zou verdwenen zijn, zijn positie ia Mesopotamië bedreigd. Iedere bazaar in Indië zou weerklinken van het nieuws en Perzlë zou naar de wapens grijpen. Indien Servië ten onder gaat zal Duitschland al het katoen van Klein— Azië ontvangen, alle petroleum van Perztë, al het koper van Servië en ook het koren. De geallieerden zouden het geschikte terrein missen vooreen gunstig offensief via den Balkan en Oostenrijk- Hongaiije. Slechts een energieke, snelle en weldoordachte actie kan Engeland van een catastrophe redden. De Fransche ministet van buitenlandse he zaken treedt af. De regeering krijgt een votum van vertrouwen. In de gisteren gehouden Kamerzit ting heeft de Fransche minister-presi dent Viviani aangekondigd, dat de mi nister van buiteolandsche zaken, Del- cassé, heengaat wegens gezondheids redenen. De afgevaardigden Painlevé, Leygues en Pedoya, onderscheidenlijk voorzitters van de commissies voor leger-, buiten- landsche en marine-zaken, richtten inter pellaties tot de regeering. Eerstgenoem de wilde iets naders vernemen omtrent het beweerde geschil tusschan de regee ring en Delcassé betreffende de Bal- kanpolftlek. Vlvlanl antwoordde daarop, dat minister Delcassé uitsluitend heen ging om gezondheidsredenen en dat er geen ongenoegen tusschen den heen- gaandeu minister en de overige leden gerezen was. Op de andere vragen was het onmogelijk te antwoorden, noch in openbare zitting noch io zitting met gesloten deuren. Tenslotte werd een motie van ver trouwen gesteld, maar hoewel de socia listen dengeen, die ze voorstelde, uit jouwden, werd zij met 372 tegen 9 stemmen aangenomen. Het ls mogelijk, dat Delcassé's ge zondheid door het reusachtige werk, dat vaa hem in deze tijden gevergd wordt, geschokt is maar toch schijnt het, dat er wel degelijk een niet weg te praten verschil vaD meeoiag is ontstaan tusschen Delcassé en de overige leden van het kabinet naar aanleiding van de Balkan-politiek. Al werd deze grootendeels door En geland en Rusland geleid, toch heeft men nitt nagelaten, Delcassé mede de mislukking daarvan te verwijten. Del- cassé's positie is daardoor verzwakt. Delcassé was tegen de landing te Sa lonika De Engelsche verliezen op Gallipoli. Ia antwoord op esn desbetrsü'.-nde vraag verklaarde Tenaant «ergisteraa in 't lager hui», dat de Engelschs verliezs» op Galli poli tot deo 9dea October 96.899 man bedroegen, veadeeld als volgt Officieren Manschappen Gedood 1.125 17.772 Gewond 2.032 66.220 Vermist 883 8.707 4.200 92.699 Tstaal 96.899 naan. Hiervan behooren 29,121 tot de Aostra- liaehe en NieuwZeelandsche expeditie corpseD. De Times geeft een lijst van Zeppelin aanvallen op Ëageland 19 mst den laatstea m»e, en de slachtoffers die daarbij gavallen zijn. Er eija dit jaar, sedert de aanvallen op 19 Januari begonnen, 107 maniehen deor Zeppelins gedood en 384 gewend, bijeen 551, waarven alleen 170 by den laatsten aanval. Blijkens Eugeliche verliesljjaten van 28 Sept. zij a 32 officieren gesneuveld, 75 gewond of vermist. Bevendien werden dd. 4 Oct. 2533 manschappen als gesneuveld, gewoad of vermist opgegeve Van de vloot zijn 3 officieren gesneuveld. De Times vermeldt bovendien den dood van 17 ofiicieres, die in de ambtelijke lijsten niet vermeld staan. Blijkens andere Engeliche verliealysten van 29 Sept. zijn 57 off eieren ge^neaveld, 91 gewond of vermist. Boveudiea worden dd. 5 Oer. 2512 inanerhappen als gasneuteld gewond of vermist op?egnven. Ve0rts nog 17 officieren gedood, volgens de Times-lyst. Vau de vloot is 1 officieren gesueoveld en sijn drie off einrea gewond. De toestand. Het :oornaamste nieuws was tot heden middag Griekenland heeft aan Servië ver klaard, dat het geen hulp zal verleenen tegen een aanval van Bulgarije. Bulgarije heeft aan Servië den oorlog verklaard. Blijkens can verklaring van het En gelsche departement van oorlog heeft de jongste Zeppelin-aanval op Londen en omstreken, voor het eerst, althans geringe, militaire schade toegebracht. Nadere bizonderheden over het af treden van Delcassé bevestigen dat hij oneenigheid met zijn collega's had, ver moedelijk keurde hij de expeditie naar Saloniki niet goed. De Koning van Bulgarije heeft zijn volk opgeroepen «ter verdediging» vaa den vaderlaadschen grond, die door een «arglistigen» nabuur ls bezoedeld en tot bevrijding van de broeders, die zuchten onder het Servische juk; «en tot den aanval», met andere woorden. De Lokal- Anzeiger schrijft dat Bulgarije zich in denzelfden toestand bevond als Duitsch land voor het uitbreken van den wereld brand. «Ook aan Bulgarije werd de oorlog opgedrongen». De Lokal-Anzei- ger noemt hier blijkbaar een oorlog op gedrongen, als hij voor het betrokkeD land het beste middel ls om zekere nationale wenschen te bevredigen. Wat de onmiddellijke aanleiding tot de oor logsverklaring aangaat, de grensinciden ten, daarin beschouwen, juist als bij het uitbreken van den voorlaatsten oorlog tusschen Bulgarije en Servië, ieder van belde partijen zich weer door de andere «verraderlijk overvallen». De Bulgaren noemen Belogradsjlk (tegenover Kadi Bogas) en Treun (tegenover Wlasina) als plaatsen, waar zij door de Serviërs zijn overvallen dat zijn dezelfde plaat sen, waar de Serviërs zich door de Bulgaren overvallen noemden. Ook Spreken de Bulgaren nog van de streek van Kustendll als van een oord waar botsingen plaats vonden. Zooals wij reeds eenige dagen geleden te ken' nen gaven, gaat het hier hoogstwaar schijnlijk om min of meer ernstige grensgevechten. De eigenlijke opmarsch van het Bulgaarsche leger, naar men kon verwachten, met het doel zich met de centrale troepen zoo spoedig moge lijk te vereenigen, moet nog beginnen. Van haast evenveel belang als de oorlogsverklaring ran Bulgarije, is de verklaring van de Grieksche regeering aan Servië, dat de aanval van Bulgarije op Servië geen casus foederis is, omdat hij een onderdeel van den grooten Europecschen oorlog ls. Een regeering kan toch altijd wel een uitzondering vinden, als het er om gaat een gesloten overeenkomst niet te houden. De bond-- genooten zullen nu toch moeilijk van Griekenland uit rechtitreeks Bulgarije kunnen aanvallen. Hun troepen moeten over een kwetsbaren spoorweg Servië in worden gebracht en er tijdig genoeg zijn om de vereeniging van het Bul gaarsche met het Daitsche leger te ver- hlDdereo. Belde oorlogvoerende partijeu spelen thans op den Balkan hoog spel, men kan gerust zeggen, dat «ie oorlog in een kritiek stadium begint te geraken. Van den weerstand van Servië hangen wel licht de kansen voor de entente af. Italië schijnt er nu ook nog bij te willen komen. Volgens sommige berichten beoogt het een landing in Montenegro, om van die zijde Servië te hulp te komen. In verband met de gevolgen, die deze hulp in de toekomst kan heb ben ten opzichte van de tegenstrijdige belangen van Italië en Servië aan de Adriatlsche Zee, voor Servië een be denkelijke bijstand. Uit nadere berichten over het aftre den van Delcassé's blijkt, dat Vivlanl's verklaring, dat er geen oneenigheid tusschen de ministers ooit was geweest, sloeg op de periode vóór Delcassé's bezoek aan Londen. Nadien ls blijkbaar de oDeenlgheid bestaan. De Inhoud van dea klaagbrief, die Delcassé aan Vi viani blijkt te hebben geschreven, zullen we vooreerst wel niet leeren keDnen, maar er zal nog heel wat over te doen komen. De Pausen en de Wereldvrede. Onder dezen titel ls wederom een cents-Vlugschrift door het Centraal Bu reau voor de K. S. A. te Lelden uil- gegeven. Óp bevattelijke wijze wordt daarin een overzicht gegeven van hetgeen door de Pausen in de loop der eeuwen ten gun ste van den vrede ls gedaan. Natuurlijk wordt vooral in het licht gesteld de verheven werkzaamheden van onzen Heiligen Vader, Paus Bene dicts XV. Wij vertrouwen, dat dit leerzaam Vlugschrift alom zal worden verspreid, en niet alleen op gewone wijze, maar ook onder de Militairen. Men verzuime ook niet, onze niet-Katholieke landge- nooten van dit Vlugschiift kennis te doen nemen Het Centraal Bureau voor de K. S. A. Zaterdag 16 October is het tien jaren geleden, dat het Centraal Bureau voor de K. S. A. op plechtige wijze werd geopend. Met het oog op de tijdsom standigheden is er van afgezien, dit heugelijke feit op feestelijke wijze te herdenken. Een schoone en passende herdenking zou het echter wel zijn, wan neer de Katholieken van Nederland naar aanleiding van dezen gedenkdag eens een extra gave wilden schenken. Toen dezer dagen te Haarlem een vergade ring van de K. S. A. werd gehouden, deelde de Voorzitter mede, dat daar het aantal donateurs met ongeveer 60 pCt. was verminderd. Daar het Centraal Bu reau mede door een gedeelte dezer do naties onderhouden wordt, kan men be grijpen, hoezeer de ftnantieele toestand van het Centraal Bureau door de tijds omstandigheden is geschokt. Wanneer thans eens zeer velen tot een extra-gave zouden kunnen beslatten, zou er een krachtige steun verleead worden tot het behoud van het Centraal Bureau. Wan neer men bedenkt, hoe ontzaglijk veel goeds er door deze centrale katholieke instelling in de tien jaren van haar be staan is verricht, dan zal men toegeven dat het een zeer ernstig feit zou moeten genoemd worden, wanneer het Centraal Bureau voor de K. S. A. onder de oor logsslachtoffers zou woiden geteld. Wie ons land niet mogen verlaten. Door de Regeering zijn maatregelen genomen om contiöle te kunnen uit oefenen op het verlaten van het land door personeel, hetwelk hier te lande noodig zou kunnen zijn voor de aanmaak van munitie en ander oorlogsmaterleel, ten einde, indien dit noodzakelijk zou kunnen zijn, dit verlaten geheel te kunnen beletten. Onder anderen zullen bankwerkers, boorders, stokers en machinisten ia fa brieken van metaalbewerking, leiders van een technisch bureau, scheepsbouw kundige en werktuigkundige ingenieurs in machine fabrieken, scheepswerven en constructie werkplaatsen en werklieden in nog veel andere aanverwante beroe pen 't land niet meer mogen verlaten zonder bijzondere toestemming van den Minister van Oorlog. De aanleiding tot bovenstaanden maat regel ls gelegen in de omstandigheid, dat gebleken was, dat van de werklieden in onze munitiefabrieken werkzaam, zeer velen, aangelokt door de hooge loonen, welke thans in buiteolandsche munitie fabrieken worden uitbetaald, het land verlieten of voornemens waren te ver laten. Woensdagmorgen werd naar men ons uit Vllsslngen meldt aan 13 me taalbewerkers belet per s.s. „Mechelen* naar Engeland te vertrekken in verband met de door de Regeering genomen maatregelen om controle te kunnen uit oefenen op het verlaten \an het land door personeel, noodig voor den aan maak van oorlogsmateriaal. Zeppelins beschoten. Een Zeppelin, komende uit het Zuid- Westen, richting Helder, vloog Donder- in de 1 roegte over Vlieland. 't Vliegtuig werd door de kustwacht beschoten en verdween in een noord oostelijke richting. Twee uur later verscheea plotseling een tweede uit het zuid-oosten, richting Harllngen, welke tusschen de eilanden Vlieland en T.:rscheling doorging. Na heftig beschoten te zijo, koerste het snel omhoog en verdween in noord oostelijke richtiog in den nevel. Gistermorgen tusschen 8 en 9 uur pas seerde een Zeppella boven Heerlen het luchtschip kwam uit noordelijke richting en verdween In zuid-oostelijke richting. Ook boven Gulpen is de Zeppelin gepasseerd op een hoogte van ongeveer 800 meter. Bij Epe werd het luchtschip door de Nederl. grenswacht beschoten. Het ver dween ln de richting van Luik. Door den heersenden dikken mist is het niet onwaarschijnlijk, dat deze lacht- schepen uit hun koers geraakt en daar door boven ons territoir zijn afgedwaald. Tramongeluk bij Breda. Glstereo, Donderdagmiddag omstreeks zes uur, ls een machine van de Zuid Nederlandsche Stoomtramwegmaat schappij, die van Stamporsgat naar Breda ging, tengevolge van het openstaan van de brug, in de Mark gereden. De ma chinist en de stoker zijn beiden verdron ken. Omtrent dit tramongeluk vernemen wij nog de volgende bijzonderheden Toen de tram aankwam, was het weer zeer mistig. De signalen stonden op De Echo vin het Zeiden. dat door den Minister ran Landbouw, Nijverheid en Hardel voor de navolgende artikelen de daarbij vermelde maximum--prijzen zijn vastgesteld: Per K.G. Iiegeeringsbrood (bij verkoop op meelkaart) f 0,12 1 arwewaterbrood (gebuild) 1 0,24 V II (gebakken onder rabbinaal toezicht) f 0,25 Tarwebrood (ongebuild; bruinbrood f 0201/- Koggebrood Uegeeringetarwemeel (bij ve koop op meelkaait) f 0,16 Tarwebloem (gebuild inlandsch) f 0,26 Tarwemeel (ongebuild) f 0,22 Boter f 1,60 Per >/j K.G. Volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met Rijk6merk f 0.571/» Volvette jonge Goudsche kaas f 0,55 A olvette Goudsche Meikaas met Rijk «merk 1 0,62'/i Jonge Edammer kaas (40t) 1 0,55 Jonge Goudsche kaas (40f) f 0,60 Kaas in Edammeren Goudsch model (30t) 1 0,42 Kaas in Edammeren Goudsch model (Sof) f 0,37l/j ilagere Edammeren Goudsche kaas f 0,27'/» i rieeche nagelkaas f 0,30 Per K.G. Koffie (Santos) t 1,16 (lichorei (in pakjes) (per 0,1 K.G.) f O.US'/j Ruiker (witte geraffineerde) i 0,55 Rout t 0,09 'Reep (zachte, witte of gele) f 0,28 ,'ioda f 0,07 Petroleum (per Liter) f 0,11 Rijst (grofraiddel Bassein cn of Rangaan f 0,22 r voorloopig r f 0,24 grof v orloop t tl 0,26 Havermout (inlandscb) f 0,33 Raapolie per liter 1 0.80 Boierolie f 0,85 N.B. Dese prijzen hebbea uitfluitend betrek king op de gewone qualiteiten. De luxe sortee- ringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere «prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking. De hierboven vermelde prijzen gelden voorde maand Augustas behoudens vroegere vervanging. Klachten over nietinachtneming der boven vermelde maxima, alsmede wenscncn om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxi ma vest te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor een bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester De Burgemeester voornoemd, Th. db Sdhmont de Bas Smbblb. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat door hem de navolgende prijzen voor het varkensvleesch zijn vastgesteld: De prijzaa ziju uitsluitend a contact. f0,55 per Vi KG. 0.55 0.52V, r 0,55 0,50 0,55 0,47'/j v 0,60 Zij gelden vanaf Maandag 18 October cn worden tot nadere aankondiging gehandhaafd. De ingezetenen worden verzocht over de niet inaentnemiug der vastgr stelde pi ijzen teritond mededeeling te doen ter Secretarie. Waalwijk, 8 October 1915. De Burgemeester van Waalwijk. Magere Lappen Rollade Mager spek Reuzel Csrbonade, Cotoletten Gehakt, Worst Vet spsk Hsacjcs, Biefstuk

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5