I Vol trotsch Abonneert op en Adveiieeit in dit Binnenland. Gemengd Nieuws. NIEl ingezonden Stukken. Strumitza, op Bulgaarsch gebied aan de gelijknamig® rivier gelegen, hebbes be zet. Zij kunne® deze plaats aiet anders hebben bereikt da® via Walandowa. Van het Servische gevechtsterrein. BERLIJN, 17 October. (Wolff.) Offi- cieele mededeelisg uit het groote hoofd kwartier Ter weerszijden van den spoorweg van Belgrado naar Palanka zijn de Petrofgrop, de Awalaberg (die ee® be- hecrscheade stelling vormt), alsmede de Wrtskammen en de hoogten ten Zuiden van Ritsopek genomen. Daarmede is het hoogland ten zuiden van Belgrado In ons bezit. Hét leger van generaal von Gallwitz heeft den vijand van de Podoenawlje achter de Raldzja, ten Zuidoosten van Semendria, geworpen, alsmede van de hoogten bij Sapina en Matski. Het leger der Bulgaarsche generaal Bodatsjef heeft den overgang over den beneden-Timok geforceerd en heeft den Glogowltsaberg (1190 meter hoog) ten oosten van Knazjewats bestormd. Acht kanonnen weiden veroverd en 200 ge vangenen gemaakt. Ook in de richting van Pirot drongen dc Bulgaarsche troepen verder vooruit. De legergroep Mackensen vermeesterde tot dusver 68 Servische kanonnen. WEENEN, 17 October. (Wolff.) Offi- ci:ele kennisgeving van von Höfer Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche ba'aljoas hebben gts.teren door een om- trekkenden aanval van het Noorden an W-sten oit de Servische stellingen op de Awala-bergen. aan beide zijden van den weg van Belgrado naar Grocka, bestormd. De voorwaarts rukkende troepen hebben de heuvels Welkykamln en Pasoeljits veroverd. Ten Zuidwesten van Semendria en ten Zuidoosten van Pozjarewats is de vijand onlangs door de Duitschers achteruitgeworpen. De Bulgaren zijn stroomafwaarts van Zajctsar de Timok overgetrokken en hebben ten oosten van Knasjewats den Glogowltsa-hduvel bestormd, waarbij zij tweehonderd krijgsgevangenen gemaakt en acht kanonnen veroverd hebben. Hun aanval gaat overal voorwaarts. BERLIJN, 18 October. (Wolff.) Offi- cieele mededeeling van den grooten generalen staf: In Masjwa begint de vijand te wijken uit het hooge terrein ten zuiden van Belgrado. Onze troepen rukken voorwaarts naar Tswctkow-Gtop en Wrtsin. Ten zuidoosten van Posjarewats zijn Ml Trnits en Botsewats genomen. Bulgaarsche troepen hebben de heuvels van Moeslien-Pertslen en Rabien-Zjoeb bezet en dringen verder naar het zuiden door over de Egre Palanka. WEENEN, 18 October. (Wolff.) Offi- cleele medeeling van von Höfer De in het Avolagebled verslagen Servische divisies zijn aan weerskanten van den naar het zuiden voerenden weg teruggeworpen. Onze troepen vallen de nog ten noorden der Ralja staande vijandelijke afdeelingen aan. Ook in Masjwa is de vijand tot den terugtocht gedwongen. A\n beide zijde van de beneden Morowa hebben Duitsche divisies op nieuw terrein gewonnen. D: Bulgaren hebben de heuvels van Moeslien-Pertsien enRablen-Zjoeb bezet. Verd®r naar het zuiden dringen zij over de Kgrl Palanka voorwaarts, BERLIJN, 18 October. (Wolff.) Uit meer uitvoerige berichten blijkt, dat de hardnekkige tegenstand van de Serviérs nergens in staat is, de op vier punten tegelijk in het hart van Servië binnen rukkend® legers d®r centrale mogend heden tegen tc houden. Dn Serviërs lijden door do zware artillerie zeer groote verliezen. De Uranowo-berg werd bestormdop sommige plaatsen nam de burgerlijke bevolking ook aan den strijd deel, zoodat de hardheid van den oorlog niet aan het land bespaard kan worden. De Seiviërs hebben een derde ver dedigingslinie op den berg Navala aan gelegd met al de hulpmiddelen van den modernen vesting-oorlog toch is de stelling doorbroken. De in het Noorden gelegerde troepen-afdeeling van vijf honderd vijftien man. is door de Oosten rijkers gevangen genomenvan het Westen uit namen de Duitschers de hoofdstelling. Het kwam tot bajonet gevechten tot waar de vijand zich gedekt had. Ook om den heuvel Pasoelits, die in staat van sterken tegenweer gebracht was, werd hevig gevochten. Daar waren slechts gesneuvelde of gekwetste Serviërs. Slechts één ongekwetzten Serviër ge raakte in gevangenschap. De troepen van de centrale zijn met groot vertrouwen in het verdere] slagen der onderneming vervuld. Landing te Enos. LONDEN, 18 October. (Reuter.) De bladen vernemen uit Rome Volgens de Missagero zitfn de troepen der Bond- genooten te Enos geland. Dc hulp van Turkije voor Bulgarije Aan de Temps wordt uit Salonikl ge- meldt dat er groote troepentransporten plaats hebben uit Turkije. Alle verbin ding tusscheo Constantinopel en het binnenland van Klein-Azlë, is verbro ken, daar de treinen voor de troepen verplaatsing worden gebruikt. Een groot deel van do troepen, die Smyrna verde digen, is naar Constantinopel gestuurd en van daar naar Bulgarije. Ook wordt een deel van de troepen die in de hoofd stad liggen en de detachementen voor het leger op Gallipoli hebben verschaft, naar Bulgarije gezonden. Er is reden om aan te nemen, dat de Turksche troepen in het bijzonder be sterad zullen zijn voor de verdediging van de havens Varna, Boergas en De- deagatsj, onder bevel van Duitsche offi cieren. Een klein aantal zal deelnemen aan den aanval op Servië De troepen uit Smyrna worden ten deele vervangen door ongeoefende recruten. Volgens een bericht uit Boekarest worden de „Goeben" en de >Breslau> door de Turken opnieuw uitgerust met het oog op het verwacht offensief in de Zwarte Zee. De Frankf. Ztg. verneemt, dat 90.000 Macedonürs als vrijwilliger in het Bulgaarsche ieger hebben dienst genomen. Van fut Westelijke gevechtstei rein. PARIJS, 18 October. (Havas.) Offi- cieele mededeeling van hedenmiddag De Franschen hebben in den loop van den nacht drie pogingen van den vijand om een aanval te doen op het H-bosch ten noordoosten van Souche* volkomen verijdeld door sper-vuur van artillerie en infanterie. Ten Zuiden der Somme wordt in den sector van Llhons het gevecht met loopgraafmortieren voortgezet, terwijl de Fransche batterijen de .Duitsche veld werken met succes beschoten. Ten noorden van Verdun hebben de Duitschers beproefd de trechters te be zetten van de mijnen, die onlangs tus- schen de linies ontploft zijn. Zij werden afgeslagen. Gednrende den nacht hevig infanterie- vuur 7an loopgraaf tot loopgraaf in de omstreken van Nomeny. De Fransche artillerie heeft in dezelfde streek de vijandelijke sappeurs verdre ven ten oosten van Eply bij Crenecky en Biancourt. Het station van Blamont is beschoten. BERLIJN, 18 Oct. (Wolff.) Offlcieele mededeeling van hot groote hoofd kwartier Op het veldwerk, dat ver in de vij andelijke stelling vooruitspringt, ten noordoosten van Vermelles, hebben de Engelschen herhaaldelijk met een sterke troepenmacht aanvallen gedaan, die alle met zware verliezen voor den vijand zijn afgeslagen. Het werk bleef in ons bezit. Pogingen van de Franschen om bij Tahure aan te vallen zijn door ©ns vuur verijdeld. Een nieuwe aanval van den vijand, die ten doel had de verloren stellingen ten zuiden van Leintrey terug te win nen, bleef zonder gevolg, maar kostte den Franschen echter behalve zware bloedige verliezen 3 officieren, 17 on derofficieren en 73 jagers aan krijgs gevangenen. Op den Schratzmaennele heeft de vijand met zijn aanval en ondanks het verschieten van een groote hoeveelheid munitie, geen voetbreed gronds gewon nen. Het Duitsche vlieg-eskader heeft gis teren een aanval op de vesting Belfort gedaan en de vijandelijke vliegers ver dreven. Er zijn 80 bommen op de ves- ting geworpen, die branden veroor zaakten. Van het Oostelijk» gevechtsterrein. BERLIJN, 18 October. (Wolft.) Ofii- cieelo mededeeling van het groote hoofd kwartier Legergroep-Hindenburg. De aanval ten zuiden van Riga heeft goede vor deringen opgeleverd2 officieren en 280 man zijn als krijgsgevangenen in onze handen gevallen. De aanval van de Russen ten westen van Jacobstadt is afgeslagen. Ten westen van Illoekst hebben wij over een frontbreedte van ongeveer 3 K.M. ons van de vijandelijke stelling meester gemaakt. Verder naar het zuiden, tot in de streek van Smorgon, hebben wij ver scheidene aanvallen van de Russen, die met een sterke troepenmacht onderno men werden, onder zware verliezen van den vijand, afgeslagen. Er zijn twee officieren en 175 man gevangen geno men. Legergroep-Leopold van Beieren, De aanval van de Russen aan weerskanten van den spoorweg Ljachowitsji-Barano- wltsji is 400 meter voor onze stelling op ons vuur afgestuit. Legergroep-Linsingen. Aan de Styr hebben zich van Rafalofka tot Koeli- kowits 'nieuwe plaatselijke gevechten ontwikkeld. Do toestand. Terwijl de centralen het terrein ten Zuiden vao Belgrado, tusschen Save (Sau) en Donau bezetten, waren zij ten Westen daarvan, afgezien van een on beduidende vooruitgang bij Obrenowats, nog bijkans in het geheel niet opge schoten en hetzelfde is het geval verder naar het Oosten, voorbij Podzarewatz. Blijkbaar is hun opmarsch daar voors hands op de verdedigingswerken der Serviërs en den heldenmoed der ver dedigers gestuit. Dat de Serviërs met grooten moed vechton, leest men ook in de Dnitsche beschrijvingen van den strijd. Het geringe aantal gevangenen wordt daaraan toegeschreven, dat de Serviërs meestal den dood boven de gevangenschap verkiezen. Voor het overige zal voor de invalstroepen der centralen de strook ten Zuiden van den Donau de grootste moeilijkheden met zich brengen. Want weliswaar zijn de permanente versterkingen van Servië bijna zonder uitzondering voor een oor- log tegen Bulgarije gebouwd, maar in het laatste jaar is de Noordgrens, langs den Donau en ook de Noordwestgrens langs de Drin ic sterken staat van ver dediging gebracht. Er moeten zelfs ver scheiden achtereenvolgende halfperma- nente linies van verdediging zijn aan gebracht. Alle berichten, die tot dusver komen dulden aan dat de centrale invalstroe pen, wier voorwaartsche beweging zich uitstrekt over een frontbreedte van on geveer tachtig kilometer, slechts voet voor voet vorderen. Wat trouwens in verband met de gesteldheid van het terrein niet te verwonderen fs. O.i- mag dit echter nog geen reden geven om voor de Serviërs bizonder optimistisch te wezen. Want ten eerste is voor hen te vreezen, dat do opmarsch der cen tralen wat vlugger zal gaan, naarmate hij meer naar het Zuiden vordert en het gebied minder versterkt is ten tweede loopen de stellingen aan den Donau, die het nog houden, intusschen gevaar voor ontvleugeling, en in de derde plaats worden de Serviërs van het Oosten door de Bulgaren aangevallen. In die omstandigheden is het niet onbegrijpe lijk dat het Servische gezantschap te Londen in een officieus bericht voor bereidt op een terugtrekken van de Ser vische strijdkrachten. «Het is wel mo gelijk», zoo luidt het daarin, «dat Ser viërs zich op sterkere strategische stellingen zullen terugtrekken, totdat de bondgenooten zijn aangekomen.» Wanneer dat zal gebeuren en óf dat zal gebeuren is juist de groote vraag. De landing te Saloniki is aangevangen, toen als zeker werd aangenomen, dat de Grieken zouden meeaechten. Met het Grieksch# leger tezamen zou het expe ditiekorps het nadeel van het meedoen van Bulgarije hebben kunnen neutrali seeren. Nu Griekenland niet meedoet, is het, als de onderneming wordt voort gezet, wel wat gewaagd om ver van de basis, met geen andere verbinding dan een kwetsbaar gelegen spoor naar het Noordelijke Servische gevechtsterrein een aanzienlijke troepenmacht te zenden en daarom heeft onder alle tegenstrij dige berichten dit veel waarschijnlijks, dat de Serviërs het Zuidelijk deel van hun land ontruimen, om de verdediging ervan aan de bondgenooten over te laten. Of de geallieerden daarvoor op tijd aanwezig en gereed zullen zijn, is eea tweede vraag. Het schijnt met deze Balkan-onderneming evenmin als mei de Dardanellen-expeditie geheel in orde te zijn. De opperbevelhebber der En gelschen Jan Hamilton is naar huis ge roepen om verantwooiding te doen en vervangen. Ed. Carstons is uit 't Eu- gelsche cabinet getreden, evenals Del- cassé uit het Fransche om de landing in Saloniki, en ook John Redmond de Iersche leider heeft een voor dit oogenblik bedenkelijke rede gehouden over den binnenlandschen toestand. Of er de noodige eenheid bestaat voor een dergelijke gevaarvolle expedi tie is een tweede vraag. We zullen af wachten. Op de andere fronten weinig nieuws. De Russen hernemen vaak 't offensief, hoewel hun posttie bij Riga niet gunstig schijnt. In Frankrijk en België laten zich de Duitschers weer meer gelden. wordt U in alle hötels verzekerd, dat Uwe schoenen steeds behandeld worden met de elegante, glanshoudende schoencrême zwart geel bruin. De kolen kwestie. Naar het «Hbl.» meldt, is hier te lande van de Kohlen-Ausfuhrstelle- West te Essen bericht ontvangen, dat bij ministcrleele beschikking geen Duit sche kolen meer geleverd mogen wor den aan industrieën in Nederland, die voor de vijanden der centrale mogend heden werken. Aan dergelijke indus trieën mogen voortaan rechtstreeks noch middellijk leveranties gedaan worden en de kolenkooplieden, die tegen dit ge bod handelen, zullen voor geen enkel doel meer van Duitsche kolen worden voorzien. «De Tijd» meldt, dat enkele dagen geleden verschillende handelaars door vertegenwoordigers eener Europeesche neutrale mogendheid werden gepolst, of zij bereid waren, den geheeleu Neder- landschen stapel van zeker voornaam' levensmiddel te verschaffen tegen een zeer verlokkeaden prijs. De vraag werd ontkennend beant woord, omdat niet kon worden voldaan aan den eisch betaling of deposito voor de te leveren partijen vooraf en in goud. Bittere Koude De winter nadertde eerste koude heeft sich reeds doen gevoelen. Het is hoog tyd de arme gevangenen in Doitschlaud, van warme onderkleederen te voorzien. Stellen ondergoed worden klaargemaakt, tegen de prijzen vao 3 5 pulden per «tel door het Internationaal Liefdewerk voor Gewonden en Krijgigevangenen, onder Ecre- Voorzitsterschap van Mevrouw CORT VAN DER LINDEN en Voorxitsterachap van Mevrauw de Gravin DE GELOES te Eisden, stichtster van het Liefdewerk. Giften in geld of natura (nieuwe onder kleederen) kunnen gszonden worden aaa Het Centraal Comilé, te MAASTRICHT (Station S.S.) en aan de verschillende co mités AMSTERDAM. Singel 334. BREDA, Willemstraat 17. DEN HAAG, Parkstraat 73A. MAASTRICHT, Station S. S. (Centrale). y Markt (Union Bel'ge). ROOSENDAAL, Brugstraat. TILBURG, Stationstraat. Liefdadige pertonen kannen hun naam doen vermelden op de bordereau-kaart, die aan de gevangenen gezonden wordt en het onderteekend ontvangbewijs bekomen van de gevangenen, welke zy op deze wijze helpen. N.B, Het Centrale Belgische Comité van het Internationaal Liefdewerk, is officieel erkend in zijne hoedanigheid als Centraal Comité voor Nederland, van het groote Liefdewerk tot Ondersteuning van Belgische Gevangenen, gevestigd te Le Havre. Inlijving Lichting 1916 en uitstel van eerste oefening. In het tijdvak van 16 tot 20 December a.s. zullen van de lichting 1916 worden ingelijfd 1. de dienstplichtigen toegewezen aan het eerste bataljon van de regimenten grena diers en infanterie 2. een gedeelte der dienstplichtigen toe gewezen aan de compagnieëa wielrijders 3. de dienstplichtigen, toegewezen aan de genie, eerste gedeelte, eu bestemd om na inlijving over te gaan bij den an-.odienst. In deze inlijving zullen echter niet wor den begrepen zij, die het in art. 70 der Militie wet bedoelde bewijs van voorgeoefend heid ht)bb°n verworvendeze zullen twee maanden later worden ingelijfd. Alleen om zeer gewichtige redeueu waaronder in dit geval ook studiebelangen kunneu worden gerekend kan aau deze in te lyven dienstplichtigen uitstel van eerate-oefening worden verleend. Drama in den Haag. De ruim 50 jarige gepensioneerde Indische militair S., schoenmaker van beroep, leefde herhaaldelijk in onmin met zijn vronw, die volgens de buren een slecht leven bij hem had, vooral als hij zich bij tijden aan misbruik van sterken drank overgaf. Ruim een half jaar geleden had de vrouw de echtelijke woning verlaten; zij voorzag nu door uit werken en uit wasschen te gaan in haar onderhoud. Herhaaldelijk had de man getracht de vrouw te bewegen, weer bij hem terug te komen, soms onder be dreiging, dat hij haar anders zou dood schieten. De vrouw had naar aanleiding daarvan eenigen tijd geleden een klacht bij de poljtie gedaan, waarap de man op het politiebureau een oud pistool werd afgenomen. Gisterochtend omstreeks halftien ver voegde de man zich aan een bovenwo ning aan de Van-Ostadestraat tegenover de Jan de Baeastraat, schuintegenover een benededhuis waar hij ruim een jaar geleden had gewoond. Hij wist n.l. dat zijn vrouw des Maandags bij de bewoon ster van de Tweede verdieping van be doeld bovenhuis de wasch deed en vroeg nu of zijn vrouw een briefje wilde on- derteekenen, dat hij bij zich had. Tege lijkertijd liep hij naar de verdieping waar zijn vrouw in de keuken aan het was schen was; hij drong er weer bij haar op aan dat zij tot hem zou terugkeeren. Toen de vrouw bleef weigeren, loste hij een revolverschot op haar en doodde vervolgens zich zelf. Het gebeurde veroorzaakte in deze volksbuurt, waar man en vrouw gerui- men tijd hadden gewoond, groote ver slagenheid. Smokkelaarstruc. Als bewijs dat smokkelaars vindingrijk zijn in het verzinnen van listen diene het volgende Het is Zondagmiddag co gelijk velen maken ook eea heer en een dame eec njtoertje per vigilante bespannen met twee paarden in de omstreken van Beek Berg en Dal. Het rijtuig volgt, nadat de passen der paarden door den dienstdoenden grens wacht gecontroleerd den evenwijdig met de Duitsche grens loopendon weg langs Mooi Nederland. Halverwege genoemden weg blijft plotseling het rijtuig staan. De heer en damj welke laatste eveneens bleek een heer te zijn stijgen uit en voordat de zoojuist gepasseerde grenswacht zich 'i situatie bewust is, zijn de paarden v?n het rijtuig los gesneden en met het paartje eveneens den koetsier op Duitsch grondgebied, de alles behalve nieuws vigilante latende waar ze was. Door dieven gedood. Vrijdag iu dei laten arood is zekere Tb. Schenkels, uit Zes Gehuchten (Noord-Brabant), in hst gasthuis tc Eindhoven overleden tengevolge van e«a mishandeling, hem toegebracht dost fruitdieven iu zijn boomgaard. Veertien dagen geledeB, des avonds oa halfnegen, bsmerkte Schenkels, dat er vree» delingen ïd zijn boomgaard wares, die stol bezig hielden met het stelen van appels. Schenkels, een sterke jongeman, ging 11 op af en geia tte hun, zich te verwijderen De kerels zetten bet op een loopen, dooi sloegen Schenkels met een stak hout me zulk een kracht op bet hoofd, dat hij be wusteloos op dsn grond bleef liggen, wan hij door zijn huisgenooten en militairen, «fif er ingekwartierd waren en met wie hij die: avond 'n kaartje aou leggen voor tijdpat* seeriDg, werd gevonden. Hij had Tsel bloed verlies. Toen hij tot bewusizijn kwam noemde hij de naiaen der dieven niet. Ziji toestand werd na oenige tijd weer ernstig» zoodat hij naar het gasthuis te Ëindfcoveo moest overgebracht worden, waar hy thaw is gestorven. De justitie heeft Je zaak in onderzoek, Zoi Gilde verga richte voorc veree Geite tulnb Voor welkt slag waan bespi gege de ci uit d 'n tw uit I »K werd omdj verbi werk lang verz< houd Ns mm (Buiten verantwoordelijkheid der Redacib) M. de R. Onze oproep om oude boeken een vorige week in Uw blad door ons ge daan is niet tevergeefs geweest. V.» den heer L., zelf een landweerman, doel thans zoo gelukkig eenige maandjes ver lof te hebben, ontvingen wij eeuigcl boeken. Hem daarvoor onzen oprechten daal Wie helpt ons nu aan nog meerdere boeken of tijdschriften. Wie helpt ons, dc mannen van bet 42ste, aan de verveling te ontrukken. Het leven is daar zoo saai, zoo dcc delijk vervelend. Het kleine vestingstadje biedt geen enkele geleginheid, waar men zich kan amuseeren. Het eenigste genot wat voor hen be staat, is lezen. Vooruit dan bewoners van de Lan<£ straat en omgeving, toont dut gij mede leeft met die mannen, die nu lauger dan een jaar uit hun huishouden en n ken zijn gerukt. Alle boeken en tijdschriften worden gaarne aangenomen door O. v. Grinsve te 's Bosch, J. van Eijkeleuburg t Waalwijk, M. Witlox te Helvooit, N Klerks te Baardwijk, M. van de Wiel te Haarsteeg en G. van Rooij te Lcou op-zand. Vergun ons, U, mijnheer de Redacteur dank te brengen voor de gratis toezen ding van Uw blad met Zondagsblad. Intusschen zijn bij onze redactie et schillende abonnementen op mooi® illus traties en tijdschriften opgegeven. Wij bevelen bovenstaande g;iarn' aan. Ieder heeft wel een boek te misser RED. Oifen

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2