Nuitomer 86 Zondag 24 October 1915. 38e Jaargang. Tweede Blad. De Oorlog. BEKENDMAKING. Binnenland. Reclame. Gemengd Nieuws. Misschien maakt uw da- gelijksch werk u ziek. Maximum-prijzen der meest voorkomende artikelen. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend Goedkoop varkensvleesch. Consulaire diensten voor Engeland. Op verzoek van den Britschen Vlce- Consul te 's Hertogenbosch, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk de eer, aan den Handel en de Industrie in de Langstraat mede te deelen, dat door het Brltsche Vice Con sulaat voornoemd, onder wiens ambts gebied de Langstraat behoort, op ver langen van geintresseerden Consulaire Diensten worden verleend. Van het Oostelijke gevechtsterrein. H ST. PETERSBURG, 21 October. Mededeeling van den grooteu generalen staf Aan het westelijke front in de streek van Riga, aan de beneden-Aa, een artillerie-gevecht. Het offensief der Duitschers ten oosten van het dorp Olay, aan den weg naar Mitau, is afgeslagen. Aan het front ten oosten van Oray onophoudelijk geschutvuur. Op de toe gangswegen naar Mitau hebben onze vliegtuigen eeni^e tientallen bommen gèworpen, die groote schade toebrach ten aan den spoorweg en de magazijnen van den vijand. In de streek van Olay hebben onze troepen een Duitsch vlieg tuig tot landen gedwongen. De vliegers kwamen om In de streek van het dorp Plakanen, ten oosten van Olay, zijn de Duitschers achter een gordijn van rook vier malen tot den aanval overgegaan, doch zonder succes. In de streken van Friedrlchstadt en Jacobstadt en aan bet front in de streek van Dunaburg niets belangrijks. Ten noorden van het gehucht Postawa zijn de Duitschers na een hardnekkig gevecht uit het dorp Roessakl verdreven. Meer dan 200 soldaten met 1 officier gevangen gemaakt. Bij de vermeestering van de Duitsche en Oostenrijksche stellingen ten zuid oosten van Baranowitsj is vastgesteld, dat de vijaöd toebereidselen trof om verstikkende gassen tegen ons te ge bruiken. Wij maakten met een dergelijk gas gevulde ballons buit. Ten zuiden van de Pripet hebben onze troepen een reeks dorpen op den linkeroever van de Styr, benedenstrooms van Rafalofka, bestormd, waarbij wij ruim 400 soldaten gevangen en 2 mitrail leurs buit gemaakt hebben. Een tegen aanval der Duitschers bij het gehucht Kolki is met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. In de streek ten noorden van het dorp Tsjernysn, ten zuidoosten van Kolki, worden hevige gevechten geleverd. De Oostenrijkers en Duitschers gaan voort in de gevech ten op deu linkeroever van de Styr bijna uitsluitend ontplofbare kogels te ge bruiken. De Toestand. Wel is waar is op alle gevechtster reinen hard gevochten, maar nergens zijn toch gebeurtenissen van verstrekken de beteekenis op te teekenen. In het Westen nogmaals aanvallen der Duitschers, in Artois en In Champagne, die afgeslagen werden. Zij zelf vloden het niet de moeite waard er melding van te maken. In het Oosten zetten beide partijen hun aanvallen op een beperkt gebied voort, de Duitschers bij Riga, de Russen aan de beneden-Stir. Belde par tijen, maar vooral de Russen, hebben daar voordeelen behaald. Ook in Servië is de toestand over het geheel genomen onveranderd. Over de Noordgrens heen komen de Duitschers langzaam verder voort, en de Bulgaren doen over de Noordoostgrens heen het zelfde, terwijl zij in het Zuidoosten, In Macedonië, met groote SDelheid voor waarts dringen. De bondgenooten zijn intusschen nog bezig den opmarsch voor te bereiden, en hun diplomatie schijnt baar pogingen niet te staken, de voor waarden tot dien opmarsch te verbeteren, allereerst door Griekenland over te halen, aan de zijde der entente tegen Bulgarije mee te vechten. De geheele expeditie naar Salonlkl werd immers ontworpen en op touw gezet, in de veronderstelling dat dit zou gebeuren. De Duitschers erkennen hun nederlaag aan de Stir. In de buurt van den spoor weg KowelKolki. Zij zijn daar niet alleen over een aanzienlijke breedte van den linkeroever van de Stir moeten wij ken, maar hebben er ook ettelijke kanon nen en een aanzienlijk getal gevangenen in handen van den vijaod moeten laten. De strijd daar in die buurt is nog niet afgeloopen. Bij Riga staan de Duitschers nu op een 13 kilometer afstands van Riga aan de Duaa. Nu begint eerst de moeilijkheid, de forceering van den overgang over de rivier. De Duitsche linie beschrijft thans een grooten boog om het Tiroelmoeras. Voer Dunaburg is het intusschen stil geworden. De Duitschers hebben hun langdurige en geweldige rechtstreeksche pogingen tegen die vesting geschorst zij hebb;n geen resultaat van beteekenis bereikt en probeeren nu op een andere wijze aan de overzijde van deze vooi hen, zoowel als voor de Russen, zoo be langrijke rivier vasten voet te krij gen. De Belgische veroordeelden. De *Times" publiceert de namon van de periouen, die door den Daitscheu krijgs raad van 9 October ter dood veroordeeld werden, p.l. gravin dt Belleville (Montig- nies), Philip Bancq, architect (Brussel), mej. Louise Thulier, ouderwijzere» (Rijsssl) en iniss Edith Caveil (Brussel) en Louis Sevirio, chemist (Brussel). Miss Caveil en Ph. Bancq zyo, zooal» meD weet, reeds terechtgesteld. Tot 15 jaar gevangenisstraf werden ver oordeeld Herman Capia», ingenieur (Was- mes); mevr. Ada Badart (Biossel), Albert Lib;er (Wasmes) en Georges Dirbeao, che mist. Prinses Maria de Croy weid tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld, 17 andere tot gevaagenisitraffen, varieerende tusschen en 8 jaar. Miss Edith Cavel is diroct daarna ge ëxecuteerd, eu dat voor dat de Amerikaan- sche en SpaaDsche geganten inzage van de acte van beschuldiging en het vonnis had den verkregen, wat beloofd was. De Engel- •che pers is zeer vertoornd, en noemt dit feit, de grootste gruwel van den oorlog, erger dan de moorden in België en deLu- sitania-ramp. Door bemiddeling vsn Z H. den Pans en den Kouing van Spanje is vao den Keizer verkregen, dat het doodvonnis over de andere vrouwen niet is voUrokken, doch tot nader onderzoek door den Keizer zelf is opgeschort. De „N. R. Cr." van gisteravond bevatte het volgende artikeltje hieromtrent o.m. Miss Caveil was eene Engels'che ver pleegster te Brussel. Zij had Engelschs en Belgische dienstplichtigen geholpen, om uit België weg te komen, en zich bij de strij dende legers te voegen. De Duitsche over heid iu België ontdekte dit en bracht haar voor een krijgsraad, die haar ter dood ver oordeelde. Enkele uren, nadat het vonnis geveld was, werd de straf voltrokken, zonder dat zelfs diegenen, die geroepen waren voor miss C»7ell in de bres te komen, daartoe gelegenheid hadden gehad. In Engeland is men hierover verontwaar digd, en men kan zich dit begrijpen. Deze gebeurtenis is afschuwelijk, en zij geeft een sprekend bewijs, hoe de oorlug de zeden verhard, eu alle gevoelens doodt. Wat miss Caveil dötd was verkeerd, omdat hst in strijd was met de door de Duitsche over heid uitgevaardigde verordening. Zoo xy gestraft ware naar de mate van hare schuld, zou niemand recht van spreken hebben ge had. Maar hier is een straf toegepast, die buitm alle verhouding staat tot hst ver grijp. Het vergrijp was niet geniepig, gelijk dat van e.n spion of verrader, die als het ware den vyaHd lafhartig in den rug over valt. Miss Caveil voerde de manneu toe in het front; en deed ten slotte niets anders, dan waartoe elkeen, die wat voelt voor lijn land, zich zou laten verleiden. En men is slechts veroaasd, dat "en krijgsraad, bestaande uit manneD, wellicht allen met het ijzeren ktnis op de borst, en die dus geacht knnnen worden, toch iets voor ridderlijkheid en vaderlandsliefde te voeleD, mannen, die zeer waarschijnlijk io- dien sy in de omstandigheden van miss Caveil kwamen te verkeeren, precies het zelfde zonden doen, als zij, en dit hun plicht zouden achten, nu over eene vrouw zoo hard kooden oordeelen. Nog verbaasder is men dat zulk een straf ten uitvoer ge legd wordt. Wat een verwording van mco- schen gevoel. Er staan nog meer vrouwenlevens op het spel. Om die te redden hebben de Paus en de Koning van Spanje op den Duiischen Keizer een beroep moeten doen. Het is verbazend kras, dat dit noodig bleek, nog krssser zou het zijn, indien het beroep op het men8chelijk gevoel van den Keizer ver- geefsch bleek. Ligt het niet op den weg der neutralen, hier, waar nog kwaad afge wend worden kan, het baroep van den Paus te steunen Geen genade te vragen voor recht daarvan is hier geen sprake doch menschelijkheid voor wat onmogelijk, en zelfs in den oorlog niet, als recht kan wotden aanvaard? De „Timet." heeft een telegram van de Exchange Telegraph Cy., uit Madrid, be- hslzenda, dat de Duitsche keizer een tele gram heeft gezonden aan koning Alfons, waarin wordt meegedeeld, dat gratie is ver leend aan gravin de Belleville, mej. Thu lier en andere Beige», die bij krijgsraad- vonnis waren ter dood veroordeeld. "Wens Kon. Nationaal Steuncomité. Blijkens de 60e lijst zijn van 3 tot en met 9 October bij het Kon. Nationaal Steuncomité bijdragen ingekomen tot een bedrag van f 13.346.08 1/2 makende met het totaal der vorige lijsten een totaal van f3.230.509.58. Mr. Regout ernstig ongesteld. Men meldt uit 's-Gravenhage. Naar wij vernemen, is Mr. L. H. W. Regout, tijdelijk en buitengewoon ge zant van Nederland bij het Vaticaan, ernstig ongesteld. Ook het departement van buitenlandsche zaken kreeg hiervan bericht. Mevrouw Regout, die voorne mens was a s. Dinsdag naar Rome te veatrekken, is thans hedenochtend daar heen gegaan. De toestand is ernstig. Diefstal van militaire goederen. Te Ede is een uitgebreide diefstal en verdulsterlag van Rijksgoederen ontdekt, waarbij meerdere soldaten en burgers betrokken zijn. Bij een groot aantal in gezetenen werd reeds huiszoeking gedaan en men gaat daarmede nog voort. Bij niet minder dan dertig personen werden tot nu toe van diefstal afkomstige goe deren gevonden. Het blijkt, dat meer dan 300 militaire dekens zijn verdwenen, benevens eene hoeveelheid lederwaren waaronder schoe nen en paardentuigen. Reeds nu staat vast, dat er vele schuldigen zijn. In Ede veroorzaakt het geval heel wat opschudding. Landstormplichtigen 1911 De Landstormplichtigen, die zijn in geschreven voor de jaarklasse 1913, zul- 8, 9 en 10 November in werkelijken dienst wotden opgeroepen. Er zijn veel ambachtendie de nieren te veel inspannen. Sleept gij u naar en van uw werk, u af vragend wat die pyne» in den rug, dat vermoeide gevoel, die hoofdpijn, duizeligheid en urinc-stoornissen veroorzaakt Misschien hebt gy aan een nierkwaal gedacht, maar vraagt gij uzelf af waarmede gij u te buiten zoudt gegaan zijn, dat uw nieren aangatast zyn. WVlau, vnle ambachten die binnenshuis moeten worden verricht, in gebogen hou ding, in wisselende temperaturen, op voch tige plaatsen, te midden vsn chemische stollen, of op schokkeode voertuigen, werken nndeelig op d« DfereD. En wanneer de nieren eenmaal van streek zijn, komen zij met van zelf tot rust. Gij knnt haar hrlpe» door uw werk lich ter op te vatteD, door miuder zwaar te eteD, door alle buitensporigheden en zorgen té ver mijden, door toe te zien dat gij voldoende lichaamsoefening en rust krijgt, door Foster's Rugpijn Nieren Pillen te georuiken. Foster'» Rugpij» Nieren Pillen helpen ontstoken en verzwakte nieren, en staan haar bij in haar gewichtig werk, het fil- treeren van het bloed. Zij verwijderen op- gthoept water bij waterzucht en voorkomen dat de urine de erin opgeloste Vaste s effen neeralaat, zooal* bij niergruis, niersteen en rheumatiek. Foster's Pillen dienen alleen voor de nieren en blaaB; zy kunnen vol komen veilig door iedereen, mannen en vrouwen, ond en jong, geb'uikt worden. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie- Dnmoulin, Markt. Toezending geschiedt fran co na ontv. r.postwi'zel h f 1.75 voor ééu, of f 10- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor- zien is van nevenstaand handelsmerk. 8399 Diefstal op groote schaal. Men meldt uit Tilburg Sedert geruimen tijd werd aan het in aanleg zijnde Wilhelminakanaal allerlei materiaal gemist, gereedschap, ijzer, hout steenkool, enz, Het bedrag van een en ander was reeds tot een respectabele som aangegroeid. Gisteren deed, tenge volge der diefstallen, een inspecteur van politie op 40 plaatsep huiszoeking. Bij een groot aantal werklieden werden ge stolen goederen in beslag genomen. Vad. Te Feerwerd (Gr.) is gisteren het vierjarig zoontje van den arbeider H. F. aldaar onder een boerenwagen geraakt en dood opgenomen. Te Weert is gisteren de opper wachtmeester-instructeur H. van zijn paard gestort en aan de bekomen hoofd wonden overleden. Een Hollandsche jongen in Franschen krijgsdienst. Een Hollander, die vanaf het begin van den oorlog aan de zijde der Fran schen als vrijwilliger op verschillende gedeelten van 't froDt had gestreden en reeds een paar bevroren voeten had gehaald, schrijfto.m. in 't >Rott. Nieuwsblad*. We gingen er dus met 300 vrijwilligers op uit om ie trachten het verloien ter rein te herwinnen. Een stevige kanon- nade va» het 4e regiment der koloniale troepen in de flanken, dekte onzen opmarsch. En we wisten gelukkig door te dringen tot de plek waar wij den vorigen dag waren teruggeslagen. Daar kwam het commando»liggen De Duitschers bleken op niets ver dacht. We lagen dan te wachten op verdere bevelen toen opeens Van Rooy, die gladdekker uit Tilburg, bij den luitenant Van 't Hart kwam. Luit., zei die, in zijn plomp dealect, as jai main nou je revolver geef zal ik Is kalke wa'k doen kan. Eerst is een keesie neme. En hij stopte zijn mond propvol tabak. Jongen, sprak luitenant Van 't Hart, je waagt te veel. Kan main dat verschele, je kan maar één keer sterve Ja maar, ik ben niet verantwoord, als Ik je alleen laat uitgaan. Och bè je gekriep Van Rooy, in Tilburg vechte^ we óók wel Is met de pelisie. 'k Ben Diet bang. Nog vooruit dan maar, besliste de luitenant. Dus trok Van Rooy er op uit, met geen wagen dan den revolver van den luitenant. Lult, zei die nog, vóór hij wegging, dou gaan ik deze richting uit en as je me in drie kwartier niet terugziet, dan mot je maar niet ongerust zijn, want.... dan kom ik een half uur later Pas was Van Rooy weg of de luitenant kreeg spijt, het was toch niet goed ge weest den jongen alleen te laten vertrek ken. Daaiom stuurde hij hem vier man achterna. Maar Van Rooy, die dat in de gaten kreeg kwam dadelijk terug. Nee luit, riep le. Ik moet alleee gaan, anders gaan ik niet. Als je dan persé wil, Van Rooy, ant woordde de luitenant, ga dan, maar ik zeg je nog eens in tegenwoordigheid van onze landgenooten, je bent alleen verant woordelijk. Bestig luit, zei Van Rooy en vertrok. Twee uren verliepen en we dachten niet anders of v. Rooy was, minstens, bij de Duitschers krijgsgevangen, toen le op eens weer verscheen.... met een groote Duitsche trombone, die ie van een voor post gesneesd had, onder den aim 'k Heb heel wat gezien, lult, rap porteerde Van Rooy, d'r staan tien auto mobielen met levensmiddelen op den weg en die moffen hebben niks geen erg in ons, ze zinge almaar de Wacht am Rain cn de officieren slaan de maat. Luitenant Van 't Hart stuurde v. Rooy dadelijk naar achteren met den korpo raal Van Vliet, een Haarlemmer, als tolk om den kolonel te rapportecren. Van Rooy is om dit feit met het le gioen van Eer gedecoreerd en hij werd voorgedragen voor de sergeantsstreepen. Maar de streepen wou hij niet. Wat heb ik er an, zei hij, ik ken toch geen Fransch geef mij het traktement van sergeant marr.... Drie uur na Van Rooy's vertrek kwam het bevel van den kolonel om met der tien man de lijn te verkennen. Ik was erbij- We slopen naar de Duitsche posten tot ep 15 meter van de schildwachten. We hoorden hen spreken. Ik zou nou ook liever in Keulen zitten, hoorde ik er één zeggen. We slaagden er in om deren post heen te komen en drie kerels te overrompelen. Die waren s. Omdat ik goed Duitsch spreek werd ik hier tolk. Eéa van de gevangen Duit schers vertelde dat hij meesterknecht was in een zijdefabriek in Elberfeld, 44 jaar oud en vader van zeven kinderen. Weet je welke legerafdecling je gevangen genomen heeft? vroeg ik. Neen, dat wist ie niet. Door het Vreemdelingenlegioen 1 Daar viel me de arme lobbes bibberend op z'n knieën. Wie in het Vreemdelingenlegioen ge vangen werd, dien werd geen kwartier gegeven, was h«m gezegd, dus hij dacht dat zijn laatste uur was geslagen. Hij en zijn twee vrienden leven natuur lijk nog. In één of ander gevangenkamp, We waren nog maar net terug bij ODze troep of daar kwam het bevel opmarcheeren en het koste wat het wil die automobielen vermeesteren. Dat gelukte ons, ni drie uren zwaar vechten, we brachten tien auto's vol dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel voor de navolgende artikelen de daarbij vermelde maximum—prijzen zijn vastgesteld: Per K.G. Kegeeringsbrood (bij verkoop op meelkaart) f 0,12 larwewaterbrood (gebuild) t 0,24 9 9 (gebakken onder rabbinaal toezicht) f 0,25 Tarwebrood (ongebuild; bruinbrood f 0 201/; Koggebrood Kegeeringstarwemeel (bij vei koop op meelkaart) f 0,1G Tarwebloem (gebuild inlandech) f 0,26 Tarwemeel (ongebuild) f 0,22 Koter f 1,60 Per 7i K.G. Volvette jonge Goudeche en Ëdammar kans met Rijksmerk f 0,57'/t Volvette jonge Goudscho kaas f 0,55 olvette Goudeche Meikaas met Rijksmerk 1 0,62'/j Jonge Edammer kaas (40t) f 0,55 Jonge Goudscho kaas (40+) f 0,50 Kaas in Edammeren Goudsch model (30t) f 0,41»/, kaas in Edammeren Goudsch model (ÏUf) f 0,37»/, Magere Edammer— en Goudsche kaas f 0,27»/» rieecbe nagelkaas f 0,30 Per K.G. Koffie (Santos) 1 1,16 Cichorei (in pakjes) (per 0,1 K.G.) f 0,03»/, lluiker (witte geraffineerde) 1 0,55 l'.out f 0,09 Jeep (zachte, witte of gele) f 0,28 Soda f 0,07 Petroleum (per Liter) f 0,11 Rijst (grofmiddel Baseein en of Rangaan f 0,22 r voorloopig f 0,24 grof vi orloop t 0,26 Havermout (inlandsch) t 0,38 Raapolie per liter t 0,80 Boterolie f 0,85 N.B. Deze prijzen hebben uitsluitend betrek king op de gewone qualiteiten. De luxe sortee- ringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking. De hierboven vermelde prijzen gelden voorde maand Augustus behoudens vroegere vervanging. Klachten over nietinachtneming der boven vermelde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxi ma vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor een bepaalde gemsente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester De Burgemeester voornoemd, Th. de Süemont de Ba» Sm»*lb. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat door hem de navolgende prijzen voor het varkensvleesch zijn vastgesteld: De prijzen zijn uitsluitend a contant. Magere Lappen f0,55 per K G. Rollade 0.55 Mager spek 0,52»/, i Reuzel 0,55 Carbonade, Coteletten 0,50 G hakt, Worst 0,55 Vet spek 0,47 Haasjes, Biefstuk 0,60 Zij gelden vanaf Maandag 18 October en worden tot nadere aankondiging gehandhaafd. De ingszeteneu worden verzocht over de niet inaentneming der vastgestelde pi ijzen terttond mededeeling te doen ter Secretarie. Waalwijk, 8 October 1915. De Bargemeezter van Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5