Derde Blad. Gemeenteraadsvergaderingen, Provinciaal Nieuws. Waalwijk, 23 Oct. 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kuat vinden, 2651 W. B. Id schrijving voor Z. H. den Paui. (Op verlangen van 't Doorluchtig Episcopaat.) Bedrag vorig nummer f Voor d«n H. Vader V. M. Voor Z. H. den Paus Voor den Paus Voor Z. H. den Paus op hoop van navolging 16,- 2,50 1,50 10.— 2.50 f 32.50 Giften worden in ontvangst genomen door onze administratie. Feestavond Ter gelegenheid van zijn 25 jarig ambtsjubileum hoopt de WelEd. Gestr. Heer W. J. P. van Oppenraaij, districts schoolopziener aan alle onderwijzeressen en onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk, op 25 November a.s. in de zaal »Musls Sacrum» alhier een feest diner aan te bieden. De deelnemers zelf zullen door muziek, declamatie, comische scènes enz. zeer zeker tot het welslagen dezer bijeenkomst bijdragen, zoodat het een allergezelligste namiddag belooft te worden. Patroonsfeest. Morgen ter gelegenheid van het Pa troonsfeest van den R. K. Gildenbond, waarover we in een vorig nummer reeds een en ander hebben medegedeeld, zal de harmonie van den bond een muzikale wandeling door de gemeenten Waalwijk en Besoijen maken. Aanvang 12 uur. Ongeval. Toen eenige militairen die in deze omgeving in kwartier zijn, op het terrein der S.S. alhier gedurende rusttijd eenige athletische oefeningen uitvoerden, hadeen hunner bij het z.g. lijntje-springen het ongeluk zoodanig te vallen dat hij eeB been brak. Nadat hem In 't wachthuis de eerste hulp was verleend, werd hij 's namiddags per Roode-Kruis auto naar 't hospitaal te Tilburg overgebracht. Electriciteits-voorziening. Naar wij vernemen zal de bouw van het plaatselijk electrlsch net te Waalwijk opgedragen worden aan de Hengelosche Electrische- en Mechanische Apparaten- Fabriek (Heemaf.) O ngeval. Gisterenavond ongeveer 6 uur is de auto van de familie R. u«t Tilburg om de hoek van de Besoijensche Steeg, tengevolge van den mist, in een sloot gereden. Door spoedige hulp zijn geen onge lukken te betreuren. Electriciteitsvoorxiening in N.-Brabant. Zooals gemeld, zal op 6 November eene buitengewone zitting der Provinciale Statfn plaats hebben tor behandeling van eene wijziging der Electriciteitr-Verordening Noordbrabant 1911 waarop de Koninklijke goedkeuring nog niet werd verkregen. Ds tfgeuwoordige stand d«r werkzaam heden ter voorbereiding maakt 'c om meer dan een ndeu dringend noodig, dat de evengenoemJe gewijzigde verordening zoo spoedig mogelijk in werking zal kunnen treden. De Minister van Binnen], Z*ken heeft medegedeeld, dat de tegen voorbedoelde veroidenicg gewezen bedenking zoo Wurder opgeheven, indien de in die verordening voorkomende bepaling, welke de oprichting van een gemeentelijk electriciteitsbedrijf bindt aan de goedkeuring (vergunning) van Gad. Staten, werd vervangen door het voor schrift, dat tct den aanleg, de exploitstic en uitbraiding van gemeentelijke electrici- teitsbedrijven Diet m»g worden overgegaan, tensij de Kroon van tevoren heeft verklaard, dat de oprichting of uitbreiding niet in strijd is met bet algemeen belang. De Byzondere Commissie uit de Staten is tot de conclusie gekomen, dat er iuder- daad geen overwegend bezwaar tegen bestaft op bet door den Minister aangegeven denk beeld ia te gaan, te minder waar, zooals üe Minister terech' aan Gedeputeerde Staten doet opmerken, de bestaande verordening zalf toch reeds een hooger beroep op de Kroen hrd toegelaten, terwijl het voorts al» van zelf sprekend m»g worden aangenomen, dat de Kroon, alvorens de beslissing, als thans in het concepl-beeluit bedeeld, te netreD, het advies zal inwinnen van Gede- pu-eerde Staten, Ds meest eenvoudige oplossing meent d« Commissie gevonden en neergelegd te hebben in de bepaling, opgenomen ouder II van artikel I van het concept-beeloit. Die paragraaf bepaalt dat het verbod tot aanleg en exploitatie van etui electriciteils- bedrjjf niet van toepassing is a. op de gemeente, die uitsluitend biiiDpn hsar eigen groudgsbied een bedrijf tot pro ductie eü levering vhd electrischen stroom aanlegt, exploiteert of uitbreidt, a* vooraf aan Gedeputeerde Staten te hebben overge legd de verklaring van den Koning, dat die aanleg, exploitatie of uitbreiding niet in strijd i» met het algemeen beslag b. op de gemeente, dis uitsluitend bin nen haar eigen grordgebied eeu bedrijf enkel tot levering van electrischen stroom (distributiebedrijf) aanlegt, exploiteert of uitbreid Overigens zijn in de verordening de nuodige redactiewijzigingen aangtbiacht. Schoenlevering voot Russische leger door Amerika. We schreven in ons vorig nummer dat Rusland 3 millioen paren schacht laarzen had besteld in de Ver. Staten. In „Shoe and Leather Reporter" wordt nu medegedeeld, dat er hiervan 1.750.000 pr. gemaakt zullen worden door de fa E. E. Taylor Co. te Brockton en de fa L. Q. White Co. te Bridgewater en J. M. Herman Co. te Millis, Mass. Het contract moet in zes maanden af- geloopen zijn. De fa. Taylor zal 8000 paar daags en 7000 paar 's nachts maken, en de firma White 6000 paar daags en 5000 paar 's nachts en de firma Herman 2000 paar per dag. De United Shoe Machinery Co heeft een spoedorder ontvangen en zal al haar krachten moeten inspannen om het benoodigde groote aantal machines binnen korten tijd af te leveren. Gelijk we reeds mededeelden moeten knielaarzen geleverd worden, Goodyear- welts met voor Standardschoenen ver sterkte cambereurs, twee rijen pennen op de voorste zoolvlakte en drie rijen in het midden der zolen en gladde kran sen zonder neus. Hiervoor is 7a 8 voet overleer per paar noodig, dus in 't ge heel c.a. 21 millioen voet overleer, ter wijl totaal 375,000 „backs" (ruggen) zoolleder verbruikt zullen worden. V. v. d. S. worden beslist. Vleesclioorlog in den Bosch. 's-BOSCH, 18 Oct. Een oorlog tus- schen verkoopers en verbruikers behoort niet tot de zeldzaamheden. Een melk- oorlog b.v.b. is tegenwoordig aan de orde van den dag. Den Bosch brengt er thans een variatie in. Daar is nu een vleesch- oorlog uitgebroken, niet tusschen verkoo pers en verbruikers, doch tusschen sla gers onderling. De strijd echter is onge lijk. Zooals de Centralen hebben te vech ten tegen een wereld van vijanden, zoo is hier een éénling de strijd aangebonden door een kombinatie van slagers. Ter wille van de In deze troebele dagen ons door de Regeering zoo op het hart gedrukte neutraliteit, zullen we de „casus belli" heel objektief meedeelen. Acht weken geleden, toen de kalveren in prijs daalden, was er een Bossche slager, die meende dat hij van die prijs vermindering ook zijn klaaten moest laten profiteeren. Hij sloeg zijn vleesch onder veel reclame met 40 cent per kilo af en't liep storm in zijn winkel. Den volgenden dag annonceerden een 15 tot 20- tal slagers dat zij geen vleesch van gras- of ondermelkskalveren ver kochten. De bedoeling was duidelijk en de bossche slagers hielden hun vleesch op den zelfden prijs, Daags na deze bekendmaking hing de éénling in zijn winkel éen attest op van het ge meente-slachthuis, waarin verklaard werd dat door hem prima waar werd geslacht. Het publiek verdrong zich voor zijn winkel met het gevolg, dat het kelder luik ervan onder het gewicht der be^- langstellenden instortte. Er verliepen weken, in den vleesch- prijs kwam geen verandering. Maar 't was een stilte die den storm voorafging. De BAARDWIJK. Door de Patroonsver- eeniging is het volgende schrijven aao het Hoofdbestuur van den R. K. L. A. B. verzonden. In aansluiting aan onze vorige corres pondentie stellen wij U de volgende voorstellen ter hand Ten le. Het geschil, hangende tus schen U als leiders der stakende werk lieden en ons, wordt onderworpen aan een scheidsgerecht, bestaande uit vijf vakkundige menschen, waarvan tzvee door Uw bestuur en twee door ons worden aangewezen, terwijl de vijfde door die vier gekozen wordt. Ten 2e. De werklieden beginnen on middellijk na aanneming van ons voor stel weder te werken. Ten 3e. Het scheidsgerecht, aldus sa mengesteld, heeft uitspraak te doen over de volgende vragen a. Is het loon, dat door ons betaald wordt, voldoende, en zoo niet, hoe groot behoort het dan te zijn b. Hebben de leiders der thans sta kende werklieden zlcb tegenover de fa brikanten naar behooren gedragen? c. Hebben de thans stakende werk lieden naar billijkheid gehandeld, door, loopend© het contract, te breken op de wijze, als door hen is geschied Ook wij van onzen kant zijn bereid, onze ge dragingen in deze aan het oordeel van dat scheidsgerecht te onderwerpen. Ten 4e. Het loon, eventueel door het scheidsgerecht te bepalen, zal zijn vaa terugwerkende kracht tot op den dag, waarop de werklieden allen het werk hebben hervat. Ten 5e. Aan de uitspraak van het scheidsgerecht onderwerpen de partijen zich onvoorwaardelijk. Wij zijn van meening, dat tegen dit ons voorstel bij U geen redelijk bezwaar kan bestaan ea zien daarom Uw spoedig antwoord tdgemoet. Gelieve ook voortaan rekening te houden met het bestaan on zer vereeniging en eventusele voorstellen of opmerkingen te richten aan onderge- teekenden. Voorzitter H. KLERX-DêkkeK* Secretaris JAN KLERX. Baardwijk, 22 October 1915. Naar men ons zoo juist mededeelt, zijn hedenmorgen onderhandelingen ge voerd tusschen het hoofdbestuur van den R. K. L. A. B. en den schoenfabrikant Greve. Op een paar punten na kwam men tot overeenstemming. Over deze zaak zal hedenmiddag ten 3 uur door geallieerden bereiden het offensief voör. Eenige dagen geleden zag men het begin ervan. De gezamelijke slagers kon digden een prijsverlaging van het kalfs- vleesch aan van 20 cent per kilo. De eenling gat zija terrein niet prijs. Hij maakte bekend, dat hij al 8 weken ge leden den prijs met 40 cent verlaagde, maar er nu nog 10 cent per kilo afdeed. Toen kwam de stormaanval der geal lieerden. Een aantal bossche slagers richtten eee „Onderlinge Vleeschmaatschappij op openden een slagerswinkel en kondigden een prijs aan, die voor alle kalfsvleesch- artikelea nog 5 tot 10 cent lager is dan die van den eenling. V°or kop bedraagt het verschil zelfs drie kwartjes, voor zwezerik een halvea gulden I Maar in hun eigen winkels verkoopen die slagers natuurlijk aan den hoogeren prijs. De oorlog is dus nu op zijn hoogte punt. In den winkel der geallieerden kan men dag aan dag den generalen staf zien. Slager X helpt er zelf, slager Y zond zijn vrouw, slager Z stond zijn besten knecht af enz. En ook nu loopt 't hier storm er worden reuzen-massa's kalfs- vleesch verkocht. Maar de eenling merkt niets van die kenkurrentie zijn winkel staat voortdu rend stampvol en er komen handen te kort om de klanten te helpen. Wèl merken het sommige slagers, die niet in die kombinatie zitten en die na tuurlijk belangrijk minder omzetten. Men is nieuwsgierig hoe deze oorlog zal eindigen, doch ondertusschen profi teert er het publtek van en eet goed koop kalfsvleesch. VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gem fee te op Vrijdag 22 October des avoid? ten 6'/2 uur. Voorzitter Ed.Achtb. Heer van der Ven. Raira 7 uar opent de VoO zittor de ver gadering. Afwezig het l d C. v. Wagenberg. De notulen der vorige ve-gadering worden na voorlezing onvetandsrd goedgekeurd en vastgesteld. 1. Ingekomen slukken. Schrijven van Ged. Staten houdende goed keuring van h^t raadsbesluit tot wijziging van de begrooting 1915. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Voorstel van B. W, tot het op richten tener nieuwe algemeene begraaf plaats op een perceel bouwland aan den Konijnenberg. Na eeDÏge discussie wordt beslaten eene nieuwe begraafplaats op te richten langs dc Blocmandaal. 3. Bespreking eventuerle verpachting van de perceelen no?. 6-14 van B!<»k VIII en de nos. 1-12 van Blok IX iu het Ven voor 20 jaren, De Voorzitter zegt, dat B. W, betref fende dit punt geen voorstel hebben gedaan, omdat er gelegeuheid bestaat die pcrceeleu ta varpichten voor f 40,per perceel voor den tijd van 20 jaren, Qet lid Boom vraagt wanneer bij open bare verpachting bedoelde perceeleD geen f 49,zouden opbrengen, wat dan De Voaizitter antwoordt om het dan niet door te laten gaan. De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 9