Nummer 90. Zondag 7 November 1915 38e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Wadlwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Eerste Blad. EEN GODSGERICHT DE OORLOG. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. Grondwetsherziening. Telefoonnummer 38. Telegram-Ad es: ECHO. Naar het Daitsch van G. Wild. De Echo van het Zuiden, Waalwijksclie e» Laiiptiaatsclic Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90 Brieveningezonden stnkiengelden err /ranco te zonden aan Uitgever. den UITGAVE Prijs der AdvbrtrntiBn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote Letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven I worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en Ldvertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten besloten. Reclames 15 cent per regel Ingediend is thans een wetsontwerp tot -Grondwetsherziening, waaruit wij het voornaamste zullen aanstippen. De voor stellen komen in hoofdzaak overeen met die van de desbetreffende Staatscom missies. Kiesrecht krijgen alle mannelijke in gezetenen, niet jonger dan 23 jaar (in de additioneele artikelen wordt de leeftijds bepaling van 25 jaar gehanhaafd) en vrou welijke ingezetenen, die aan gelijke voor waarden voldoen, voor zoover de wethaar daartoe uit hoofde van niet aan het bezit van maatschappelijke welstande ontleen de redenen bevoegd verklaart. Ingevoerd wordt dus het algemeen stemrecht voor mannen en opgeheveD de grondwettelijke belemmering van het vrouwenkiesrecht. In de M. v. T. verdedigt de Regeering uitvoerig het algemeen kiesrecht voor manneD, niet afhankelijk van maatschap- pelijken welstand en geschiktheid. Van de uitoefening van het kiesrecht zijn alleen uitgesloten krankzinnigen, zij die onherroepelijk veroordeeld zijn tot een gevangenisstraf van ten minste 1 jaar of wegens bedelarij en landlooperij en we gens herhaaldelijke openbare dronken schap. Niet uitgesloten zijn dus bedeel den of zij die hun belastingplicht niet vol doen. Uitvoerig bespreekt de regeering het vrouwenkiesrecht en de roeping der vrouw in onze samenleving. Omtrent dit laatste wijst zij eene principieele beslissing af. De practische staatsman heeft echter rekening te houden met het feit, dat in toenemende mate de vrouwen zelve be geering zijn deel te nemen aan het poli tieke leven, ook als hij van meening mocht zijn dat de vrouwenbeweging naar een verkeerd doel leidt. Beter is het 't gevoel van onrecht weg te nemen en van de natuurlijke ontwikkeling der din gen het betere uitzicht der vrouwen zelf te verwachten. Ook is een feit van be- teekenis dat hoe langer hoe meer vrou wen denzelfden maatschappelijkea arbeid verrichten als mannen en al zou 't ook voorbatig zijn hieruit te besluiten tot een definitieve gelijkstelling der beide sexen, toch moet dit leiden tot gelijkstelling van publieke rechten. Daarom wordt bij de grondwetsherziening voorgesteld de principieele uitsluiting der vrouw niet te handhaven. De wetgever zal nader moe ten vaststellen in hoever de maatschap pelijke toestanden het verleenen van het kiesrecht wettigen, hij is ten deze geheel vrij, maar het kiesrecht, mag niet worden onthouden of toegekend op grond van verschil in maatschappelijken welstand. Eene nieuwe splitsing in maatschappelijke klassen heeft in onzen tijd geen rechts grond en zoude het gevoel van saam- hoorigheid van de verschillende deelen van het volk ten ernstigste schaden. Er zijn ook geen gegronde redenen om de vrouwen niet tot het passieve kiesrecht toe te laten. De invoering der evenredige vertegen woordiging is, onafhankelijk van de in voering van het algemeen stemrecht, eisch des tijds geworden. De Tweede Kamer, bestaande uit 100 leden, zal daarom gekozen worden op den grondslag van evenredige vertegen woordiging. Hetzelfde wat voor de Tweede Kamer geldt, zal ook gelden voor de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad. Hier voor wordt de uitsluiting van de vrouwen van het kiesrecht dus ook opgeheven en de evenredige vertegenwoordiging inge voerdl Het beginsel van evenredige vertegen woordiging wordt ook mogelijk gemaakt voor de samenstelling van de Eerste Kamer. De Prov. Staten zijn als kies college voor de Eerste Kamer gehand haafd. De Grondwetsherziening voert de verkiezing van de leden der Eerste Kamer langs den weg der evenredige vertegen woordiging niet direct in dit zou te veel twistpunten oproepen maar maakt zoo vel het meerderheids- als het even redigheidstelsel mogelijk, doch besten digt onder de Additioneele Artikelen het bestaande stelsel. Opgeheven wordt ook de beperkte verkiesbaarheid voor de Eerste Kamer en dezelfde voor waarden gesteld als voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Van »DE ECHO VAN HET ZUIDEN.' 8) 10i HOOFDSTUK. Bij aanneming van de voorstellen zal dus onmiddellijk worden ingevoerd al gemeen mannen-kiesrecht met even redige vertegenwoordiging. Ten aanzien van de rechtstreeks verkozen openbare lichamen, zal de regeling van het vrouwenkiesrecht bij nadere wet moeten plaats hebben, en zal invoering, bij nadere wet, van evenredige vertegen woordiging ten aanzien van de Eerste Kamer mogelijk zijn. De Provinciale Staten zullen gelijktij dig in hun geheel aftreden en voor vier jaren worden gekozen. De kieskringen voor de Kamerver kiezingen zullen zooveel mogelijk sa menvallen met de bestaaude pro'inciën, met het oog op het aantal inwoners worden echter Noord Brabant, Gelder land, Zuid-Holland en Noord-Holland verdeeld in 2, 2. 4 en 3 kieskringen. Het district Tilburg is, om het aantal inwoners van de beide kieskringen van Noord-Brabant niet al te zeer te doen uiteenloopen, in tweeën verdeeld. In de provinciën, die slechts één kieskring vormen, is de hoofdstad der provincie als zetel van het hoofdstembureau van den kieskring aangewezen. In de ove rige provinciën is daartoe die gemeente van den kieskring uitgekozen, die het grootste aantal inwoners telt. Voor de Statenverkiezingen moet het getal inwoners van een kieskring zoo danig worden bepaald, dat de kring naar evenredigheid van het getal inwo ners van de geheele provincie, op ten minste 5 of 6 der te vervullen plaatsen aanspraak zal mogen maken. In dit ge val bestaat de zekerheid, dat althans aan een drie- of viertal van de In dien kring ingediende lijsten, die de meeste stem men hebben behaald, een Statenlid zal ten deel vallen. Het gevolg van het vooropgestelde moet zijn, dat de vele bestaande kleine districten, die thans slechts enkele Sta tenleden afvaardigeo, met andere tot één kring samengevoegd worden. Griekenland en de Entente. De consul-generaal van Griekenland stond een onderhoud toe aan de N R. Ct. over den toestand in dat land, Aaa 't slot daarvan zeide hij Indien Engeland voor de toekomst prijs stelt op het behoud van de vriend schap van Griekenland, moet het er van afzien, te trachten, partij te trekken van onze politieke verschillen, die over bin- nenlandsche aangelegenheden loopen, en die op geen enkele wijze invloed heb ben op de ernstige overtuiging der be volking, dat de eenige houding waar door op dit oogenblik de levensbelan gen van Griekenland kunnen worden gediend, niet is, de ioterventie, maar de gewapende neutraliteit met haar ka rakter van ernstige en waarachtige wel willendheid tegenover de Entente. De «Corriere della Sera» verneemt uit Athene De moeilijke positie van het Servische leger oefent zijn invloed ook op den politieken toestand in Griekenland. De Nea Imera acht bet spel voor de entente verloren en vindt, dat er voor de aan wezigheid van de Fransch-Eogelsche troepen in Griekenland geen reden meer 1«. Het Grieksche leger kan de wape nen wel niet tegen de bondgenooten opnemen, maar het kan Bulgarije niet toestaan den vijand op Grieksch gebied te vervolgeo. De entente behoorde dus in te zien, dat het zijn doel van Salo- niki uit niet kan bereiken en haar troe pen uit Griekenland terugtrekken. De Imbros verwacht een gedeeltelijke de mobilisatie van het Grieksche leger. De Athlnal wil daarmee echter wachten tot Bulgarije heeft gedemobiliseerd. Waarschijnlijk zal deze kwestie spoedig in de Kamer ter sprake komen. Een volgend telegram van de Cor- riere della Sera uit Athene (dd. 2 of 3 dezer)Heden zou in de Grieksche Ka mer een interpellatie over de mobilisatie worden behandeld. Zaimis vroeg uitstel. Toen de vragers op dadelijke behande ling aandrongen, weigerde de minister president te antwoorden. De val van het Grieksche kabinet. LONDEN, 4 November. (Reuter.) Te legrammen door Reuter ontvangen van Havas en Agence d'Athènes, bevestigen de Grieksche kabinetscrisis. ATHENE, 4 November. (Reuter.) De onmiddellijke oorzaak van de kabinets crisis is geweest een opmerking, gemaakt door den minister van oorlog, generaal DOKTER BURTON. Graaf Neville was aanvankelijk van plande terugreis met Henri te maken. Deze had echter in Londen nog een menigte zaken af te rioen en de graai, door inwendigen onrast gedrongen wilde sjjD afreis niet langer uitstellen. Hij besloot das alleen terng te keeren en Heori zon hem binnen eenige dagen volgen De jonae man begeleidde zjjn toekomstigen schoonvader naar het station en liep met hem te praten tot dat de trein vertrok. Geen der beide beeren bemerkte, dat een klein, goed gekleed man hen echerp opnam en voorzichtig naderbij traohtte te komen om iets van hnn gesprek op te vangen. Het teeken voor vertrek werd gogeven Henn drnkte den graaf hartelijk de band en zeide „Vele groeten aan myne lieve bruid." Binnenkort nw vronw, antwoordde de graaf, die met welgevallen de slanke schoone gebonwde gestalte van zijn beschermeling beschouwde. De kleine oude man, die tot dichtbij de beide heereD was doorgedrongen, had deze woorden dnideljjk verstaan. Zijn gerimpeld gelaat werd eensklaps doods bleek en uit zijD fonkelende oogen spraken ontsteltenis en angst. Naaweljjks was de graaf in de coupé geste gen of do kleine man volgde ham en terwijl eerstgenoemde Henri door bet portierraam nog een vriendelijken groet toezond, ging de tweede in zichtbare onruBt in een hoek zitten. Brieschond verliet de trein bet station om in pijlsnelle vaart langs de spoorbaan te vliegen. De graof was van bet venster getreden en bad plaats genomeD. H\j en de kleine man wareD alleen in de coupé. Lord Neville's blik gleed onverschillig over den tegenover hem xittenden heen deze stond hoffelijk op en nam zijn hoed af. De graaf beantwoordde deze beleefdheid op zijne gewone stroeve wijze. Maar de kleine liet zich dcor deze koelheid niet afschrikken. De heer graaf zal zich wellicht mijner niet herinneren, sprak bij op vleienden toon Neen, in 't geheel niet, luidde het on vriendelijke antwoord. Nu j», 't is ook aleenheele tijd geleden, een goede twintig jaartoon was ik buisdokter op het slot Nevillemijn naam is Barton. De graaf zag den man aan met een gezicht als wilde hij zeggen wat kan mij dat schelen. Dokter Barton vervolgde Ik had toen tertijd het geluk mevrouw de gravin te mogen behandelen toen zij bet leven schonk aan een meisje. Ook mijne zuster, mir- tresB Bell, had bij die gelegenheid de eer gedurende eenigen tijd der gravin Neville hare diensten te wijdeo. De graaf wierp den spreker een woedenden blik toe dr. Barton had daar een wonde aangeraakt, die nog immer bloeide. In weerwil van zijne liefde voor Henri kon de graaf het nog maar altijd niet te boven komen, dat hij geen zoon had. Waartoe zegt gij mij dit alles vroeg hij barech. Dr. Barton liet zich niet bang maken. Mij staat alles zoo levendig voor den geest, alsof het eerst gisteren gebenrd was, zeide hjj. De beer graaf bad zoo vnrig een zoon verlangd en bet kind was maar een meisje. De toornader op 's graven voorhoofd zwol geweldig op. Mijnheer, pas op owe tong, schreeuwde hij heftig, anders laat ik n aan 't eerste station er nit werpen. Yanakitsa, welke door Wenizelos als een beleediging voor de Nationale Vergade ring werd beschouwd en waarvoor hij van den Minister onveiwijlde verontschuldi ging eischte. Zaimis verklaarde blerop, dat de regeering zich solidair verklaarde met Yanakitsa en vroeg de Kamer om een motie van vertrouwen, hetgeen den val van het kabinet tengevolge had. ATHENE, 4 November. (Reuter.) Men verwacht, dat de crisis zal worden opge lost door ontbinding van de kamer, met behoud van hetzelfde kabinet. Mogelijk zal de portefeuille van oorlog in andere handen overgaan. De vredesgeruchten. Een Duitsche tegenspraak. Wolff gaat in een telegram uit Berlijn in op het bericht van het Haagsche Cor respondentie-bureau onder het opschrift >Duitsche vredesvoorstellen waarin ge meld werd, dat van geloofwaardige, maar niet officieele zijde de verzekering werd ontvangen, dat eenige leden van den duitschen Rijksdag kort geleden te Am sterdam vertoeiden en dat één dezer heeren bij één der besprekingen, bij die gelegenheid gehouden, zich uitjiet, dat de Rijkskanselier als voorwaarden, waar onder Dultschland geneigd zou zijn, om vrede te sluiten, noemde, verkrijging van de Belgische Maas-linie door Duitschland, hetgeen zoowel uit militair als industrieel oogpunt van belang was annexatie van Koerland door Dultschland en 30 milli ard mark oorlogsvergoeding. Wolft verklaart niet te weten vanwaar het Haagsche Correspoudentie-bureau zijn informatie kan hebben verkregen en verklaart verder, te moeten konsta- teeren, dat elke feitelijke grondslag er voor ontbreekt. De Rijkskanselier heeft geenerlcl uitlatingen van dien aard gedaan en het zou overigens ook geheel voor barig zijn, over vredesvoorwaarden te spreken. Wanneer ondanks herhaalde verzekeringen van dezen aard steeds weder berichten worden uitgestrooid over Duitschland's geneigdheid eo be hoefte om vrede te sluiten, dan leidt Wolft daaruit slechts af, dat Duitschland's tegenstanders zulke beweringen rond strooien om de stemming in eigen land op te wekken door het voor te stellen alsof Dultschland noodzakelijk vrede moet hebben. Zacht, zacht, beer graaf, dat zult gij niet doen, want danrtoe hebt gij geen reebt, her nam de kleine man onverecbrokken ik geloof wel dat het u pijnlijk is herinnerd te worden aan nw teleurgestelde hoop Maar gij hebt een plaatsvervanger in nw pleegzoon. Da graaf bon zich niet onthouden een ver wonderd vrogenden blik opdr- Barton te wer pen. Wat wiet deie man van Henri Een ecboon jonkman, die awe opvoediBg alle eer aandoet, ging dr. Barton voort, wie had ooit knonen denken dat de zoon van den artnen boschwachter een zoo glansrijke carrière zon maken. Slechts met moeite onderdrukte da graaf een kreet van verrassing. Gij bebt adel mot den armen koanp ge handeld, om welken de eigenlijke ouders zich in 't geheel niet schenen te bekommeren, zoo ging de arts kalm voortde arme jongen heeft zijne onders in 't geheel niet gekend. Wat, weet gij van die lieden vroeg de graaf gejaagd, want hem beving plotseling een hevige angst, dat Henri's ouders nog in leven waren wel bad bi) den knaap destijds voor een beduidende som gekocht, maar 't was bem steeds pijnlijk te weten, dat er iemand was, die aanspraak op Henri's liefde kon maken. De docter zag de hevige opgewondenheid tan den graaf. Bedaar, mylord. sprak hjj lachend, er zal niemand komen om aanspraak te maken op de liefde vaD nwen beschermeling ik ken toevallig den man, die bet kind aan den boschwachter ter verpleging gaf? deze zal niet het minste recht op den jongen man doen gelden, want deze is niet zijn zoon, geljjk gij schijnt te gelooven, Wie wie zjjn dan Henry's ouders riep de graaf bewogen. Er zjja geheimen, waaraan men niet mag raken, sprak hjj kalm als gij met mij in relatie wilt treden, hier is mjjn adres; ik sta steeds ten nwen dienste. Nog een ding, heer graaf ik hoorde zoo even dat de jonge mau u de groeten opdroeg voor zjjne brnid. Wie is dat meisje Mijne dochter, antwoordde de graaf, bijna tegen zjjnen wil. Na, de dochter van graaf Neville kon wel een betere partij doen denk er eerst nog eens over, heer gruaf ga niet overjjld te werk met die verbintenis. Wilt gij W-li zwijgen, riep de graaf heftig met den voet stampeud, wat gaat bet n aan aan wino ik mijne dochter uithuwelijk Wellicht meer dan pü gelooft, hernam de arts veelbetsekend, doch daar houdt de trein stil, ik ben aan Int doel mijaer reis heer graaf, ik waarschuw n, geet uwe doch ter niet aan dozen jongen man 't zon u eens bitter kunnen berouwen donk aan docter Barton. Hij groette en was verdwenen, eer dat de graaf van zijverbazing bekomen was. Toen hjj er aan dacht nit te stijgen en den docter te volgen om bem tot eeo duidelijker antwoord te dwingen, bad de trein zich reeds weder in beweging gesteld en de graaf moest zijn voornemen opgeven. lie HOOFDSTUK. DE VLUCHT. In doodeljjke 6punning tusschen vrees en hoop geslingerd, wachtte Minnie bet unr barer vlucht. Aan bare moeder bad zij een langen brief geschreven en het papier met vele bit tere tranen besproeid. Thans, na het oogenblik der beslissing na derde, voelde zij eerst hoe gewichtig en vol verantwoordelijkheid de stap was, dien zjj dacht te doen. Zjj stelde zich den toorn, de woede baars strengen vaders voor, als bij hare vlocht en tegelijkertijd het verijdelen zij oer plannen ver nam. Zij dacbt aan den schrik en den rouw barer geliefde moeder en 't scheelde weinig of haar besluit was aan 't wankelen gegaan. Maar dan kwam baar weder het beeld des geliefden voor den geest*y stelde zich zijne smart, zijn vertwijfeling voor, als bij zon ko men en baar niet vinden, en dan dacbt zij aan Henri, voor wien zij slechts 'a zusterlijke toegenegenheid koesterde. Zon zij aan de zijde van een man, dien zij niet beminde, baar pebeele leven treurend doorbrengen, met het bseld van een anderen is 't hart en meteen leugen op de lippen voor den priester tr.dea om een verbintenis te laten inzegeuc-n, die oor haar enkel een zware last was Neen, neen, dat kon zij niet dooD. Liever sterven dun een zoo ellendig leven voort te Blepen. Zij droogde hare tranen en beproefde badaard na te denken. Ach, zij kon niet geregeld denken, en toen de tijd naderde, dat zij het Blot moest verlaten zat zjj sog immer besluiteloos. Eindelijk sloeg bet verlangde en toch zoo bang verwachte nnr. Minnie zonk op hare kuieën en zond een gebed uit den groDd baars harten bemelwaartp. I.ts kolmer stond zij op om zich reisvaardig te maken. Zij balde zich in een donkeren maDtel welks kap zij diep in 't gezicht trok vervolgens legde zij den brief voor bare moeder op bure toilettafel, zoo, dat hij dadelijk in bet oog moeit vallen en oog een zacht, Bmarttlijk vaarwel uitsprekend, sloop zij zonder geroisch te maken, weg. Esn zeldzaam toeval wilde, dat Minnie jnist denzelfden weg nam, dien dr. Barton voor twintig jaren met deD geroofdsn knnap bad ingeslagen, om door de niet gebruikte gangen in het park te komen. Minnie kendo dezen weg nauwkeurig als kind had sy eeD8 geh*"'®0 dear ontdekt, die Ethel's kamers naar den gaDg leidde en hoe dikwijls had het eenzame kind, dat zonder speelgenoot opgroeide, met een soort van angstig genoegen den duisteren gang betreden, om door dezen ongemerkt in het park Ie komen. Bescbat door nacutelijk dniBtcr sloeg MinBie met kloppend bart den weg in naar de parkdeur, waardoor zij bet vrye veld kon bereiken. Met bevende vingers drnkte hot jonge meisje op het slot, dat door een gehsim mechanisme geopend kon worden. Minnie fluisterde eene maar al te wel bekende stem, en twes sterke armen omvatten het bevende i»9iBje. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1