Nummer 93. Donderdag 18 November 1915 38e Jaargang I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwifksche Stoomdrukkerlf Antoon Tielen EEN GODSGERICHT. Belangrjjke Zaken. FEUILLETON. Provinciaal Nieuws. Telefoonnummer 38. Telegram-Ad dB: ECHO. Naar het Duitsch van G. Wild. Waahvpsclie en Langsiraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0."5. Franco per poat door het geheele ryk f 0.90 Brieveningezonden stokkengelden err «ranco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Prijs okr AnvK&TBNTiiN 10 cent per regel; minimum 0 regols; groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeaen «orden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en dvertenties bij abonnement worden speciale teer voordeelige contracten gesloten. Reclame» 16 cent per regel In de Memorie van Antwoord op het voorloopig Verslag nopens de Alg. Staatsbegrooting komen verschillende belangrijke zaken voor, waarvan we hier de voornaamste laten volgen Een verklaring onzer re^eering over bemiddeling. De regeering is er ten volle van be wust, dat, ook al wordt ons land niet in den oorlog betrokken, voor ons be ëindiging van den volkerenkrijg van on berekenbare waarde zal zijn. Dit feit ware echter een al te zwakke grond voor een poging tot bemiddelend op treden. Ons belang zinkt in het niet, in vergelijking met de ontzagwekkende be langen, die voor de gansche mensch- held en in het bijzonder voor de groote oorlogvoerende machten, bij het tot stand komen van den vrede betrokken zijn. Zich op dit ruimer standpunt plaat sende, blijft de regeericg bereid naar vermogen en met inachtneming van de door haar gehuldigde neutraliteit, haar medewerking te verleenen tot een ern stige poging, om het einde van den oorlog te verhaasten. Maar zij geeft er zich tevens rekenschap van dat geen poging kans van slagen heeft, die door een of meer der belige rente mogendheden, om welke reden dan ook, met wantrouwen zou worden ontvangen of zou worden beschouwd als een onwelgevallige, alleen door het belang van een der partijen of wel door eigen belang voorgeschreven inmenging. De regeering mag zich door haar zucht om den vrede te bevorderen, niet laten verleiden tot praemature stappen, die de positie van ons land en het doel, dat zij zou willen bereiken, slechts kun nen schaden. Demobilisatie De regeering deelt het gevoelen, dat de vraag, of In de tegenwoordige om standigheden nog steeds noodig is het geheele leger op de been te houden, een vraag is van algemeen regeerings- beleid, die niet uitsluitend de ministers van Oorlog en Marine raakt. De regee ring wenscht zich in geen enkel opzicht aan de op haar rustende verantwoorde lijkheid te onttrekken Van »DE ECHO YAN HET ZUIDEN." li) 13e HOOFDSTUK. HET HUWELIJK. Van tyd tot tijd schoot een vale bliksemstraal nit het donkere zwerk en door het looien van den storm heen hoorde men daidelyk het rollen van den dondereen onweder was in aantocht en bange zorg vervolde ieder menschenbart by het razen en woelen der elementen alleen graaf Neville bemerkte nauwelijks de ontketen de woede van het onweder. 'tWas nog eenige mmnten vóór middernacht de slotkapel was feestelijk verliobt en de prie ster wachtte aan het altaar. Aan een geestverschijning gelijk, met een bleek nitzicht en bloedelooze lippen stond Minnie daar in baar wit gewaad. De royrtenkrans op het hoofd'drukte haar als eene doornenkroon, en het lichte rnisoben van baar sijden bruidskleed vervolde haar met naamloozen angst. 't Kwam haar voor alsof er in de plooien van den langen sleep duizend kleine geesten zaten, die haar waarschuwend toeriepen «Ga niet, ga niet, 't zal nw ongolnk zijn. Haar teeder lichaam sidderde bevig en moeilijk ging de zwaar geprangde borst op en neder. Doodsbleek en ontsteld stond de gravin naast hare dochtermet onuitsprekelijke smart zag •ij bet lijden van bet geliefde kind, en toch De oeconomische en financieele be zwaren, aan de indiensthouding verbon den en waarop thans opnieuw en uit voerig de aandacht is gevestigd, liggen zoo voor de hand, dal men wel zal willen aannemen, dat zij aaD de aandacht der regeering niet zijn ontsnapt. Het zeer groote gewicht dier bezwaren is door haar geen oogenblik onderschat en zij beseft ten volle dat dat gewicht toeneemt naar mate de oorlogstoestand langer duurt. De moeilijkheid, die is op te lossen, wordt gedeeltelijk beheerscht door de vraag op welke wijze eu binnen hoeveel tijd, indien een gedeelte der weermacht naar huis wordt gezonden, weder over het geheel dier macht zou kunnen wor den beschikt. Die vraag van zuiver tech- Bischen aard is niet alleen overwogen, maar de noodige maatregelen zijn tot in de kleinste détails voor verschillende eventualiteiten uitgewerkt. Veel ernstiger is de vraag of de re geering met het oog op den strategl- schen toestand van ons leger en de ver plichtingen, die de handhaving onzer neutraliteit ons oplegt, de verantwoor delijkheid voor een min of meer aan zienlijke vermindering der dadelijk be schikbare weermacht zou mogen aan vaarden. Hen vergelijking met andere landen kan ons daarbij wei dg dienstig zijn, omdat de geografische en militaire toestanden geheel anders zijn en omdat de internationale politieke verhoudingen der volkeren grootendeels aan onze be oordeeling ontsnappen. Dat het, ook bij gunstige internatio nale verhoudingen, risico medebrengt, indien het leger niet leder oogenblik ten volle paraat is, is wel niet twijfelachtig. Tot dusver heeft de regeering gemeend, niet meer risico te mogen aanvaarden dan cok reeds thans aan de gegeven verloven waarvoor het aantal naar ver houding tot de legersterkte geleidelijk is opgevoerd, verbonden is. Erkennend, dat de bezwaren voor de natie steeds toenemen, overweegt zij opnieuw of en in hoeverre het mogelijk is nog meer verlichting van den bestaanden druk aan te brengen. Openlijke bespreking van de motie ven, die de regeering tot hare besluiten hebben geleid of in de naaste toekomst bon zij niet helpen, zy, die haar hartebloed zon gegeven hebben om het gelnk barer dochter te verzekeren De denr werd geopend de graaf Neville trad binnen om zijne dochter af te balen. Minnie beefde en hare schoone oogen traden diep in bnnne holten tern#. Toen de graaf hare hand wilde grypen, week zij Bidderend terug. Zij hief de glanBlooze oogen op en zag den hardvochtigen man met Bmeekende blikken aan. «Wat, wat is er van lord Oswald geworden \roe« xij vol ougst. «Wat bekommert gy u daarover in dit oogenbl k was het BtreDge autwoord, «voor uit Henri wacht reeds in de kapel. Hij wilde haar erijpin en met zich mede trekken maar Minnie rnkte zich met eon uitroep van schrik los. «Neen, neon, ik kan niet,« riep, zy, op de knitëa vallende, «heb medelijden, offer my niet op, heb slechts eenmaal, een enkele maal een menschelijk gevoel voor nw kind, wees rechtvaardig hoor o hoor hoe de donder rolt zie boe de bliksem flikkert God zelf spreekt tegen u, heb medelyden, o erbarm n over my en vergeef mij Ook de gravin zonk op hare knieën en hief de handen smeekend tot den graaf op. Over 's graven gelaat vloog een woeste stuiptrekking, toen hij de beide vronweo zoo gebogen en gebroken aan zijne voeteD zae liggen. B O, hy baatte ze beiden, ja beiden onuit sprekelijk De vrouw, die hem geenen zoon bad geschonken, de dochter, wier geboorte zijnen hartstochtelyksten wensch had gedwars boomd thans, op dit oogenblik kon by haar bewyzen, dat by de meester was en zy alleen de willooze werktuigen zijner hand. «Staat op riep hy met luider stem, «ik neem myn woord niet terug eer moge het hemelvuur mij treffen, eer ik mijnen wil zal buigen voor dien eener vrouw Al om den snoodaard te vermanen deed een hevige donderslag het bnis op zyne grond vesten schudden maar do graaf bleef vast en kalm staan. Met krachtige hand trok hy de balfin onmaoht zullen leiden, acht zij met 's-lands be lang niet overeen te brengen. Het ware trouwens te duchten, dat deze bespre king ons van het beoogde doel zoude verwijderen. Ook in comité-generaal zou de regeering niet onbelangrijke terug houding moeten in acht nemen. Het nut van zoodanige bespreking ziet de regeering niet in. Mocht echter de Ka mer tot comité-generaal besluiten, dan houdt de regeering onder gemeld voor behoud zich te harer beschikkiag. Ook de regeering heeft met leedwe zen ontwaard, dat enkele organen der pers niet schijnen in te zien, van hoe groot belang handhaving der neutraliteit voor ons land is. Overigens vervult onze pers haar verantwoordelijke en -uiterst moeilijke taak op een wijze, allen lof waardig. De pers is onafhankelijk van de regeering en dat ons land en de re geering in het buitenland herhaaldelijk worden beoordeeld naar sommige pers- uitingeD, vindt zijn grond in een zeer onbillijke generalisatie. Men mag aan nemen, dat alleogs een beter oordeel ook in het buitenland doordringt. Fel heid en onbetrouwbaaiheid brengen haar eigen geneesmiddel mee. Er is geen reden waarom regeering en parlement den beschikbaren tijd niet zouden wijden aan gewonen wetgeven- den arbeid. Het scheen te meer ge- wenscht, dat daarmede niet langer dan strikt noodig is werd gedraald, omdat na den vrede ons land een eervolle, maar zware taak wacht. Van het verbreken van het bestand behoeft daarbij geen sprake te zijn. Wat onder bestand te verstaan is, is trouwens alles behalve duidelijk. Het mag wel als vanzelfsprekend wor den aangemerkt, dat de regeering, waar politieke vraagstukken aan de orde zijn, niet zal vergen, dat leden der Kamer, enkel uit vrees voor politieke verwikke- lingen, hun stem zouden geven aan maatregelen, die mtt hun politieke be ginselen in strijd zijn. De regeering zal echter, indien haar voorstellen niet de instemming der Ka mer mochten verwerven, in ieder bij zonder geval hebben te overwegen, op welke wijze de dubbele taak, die zij heeft te vervullen, de door haar te vol gen gedragslijn zal moeten bepalen. liggende Minnie voort en. haar meer dragend dan geleidend, bracht hij haar naar de slot kapel. Henri naderde zijne sidderende bruid wezenloos legde zij hare hand in de zyne en volgde hem naar het altaar. De pri( ster Bprak de inleidende woorden. Op eenmaal doorkliefde een schel, verblin dend licht de rnimte nis in gload gehold stond daar het bleeke gezicht der brnid een ratelende, krakende donderslag volgde een snydende kreet doortrilde de locht de booge gestalte des graven wankelde, on even als de trotsche eik onder de laalste bijl slagen noderstort, zoo lag daar da hardvoch tige rnwe man woerloos op den groDd. Plotseling zag men een vlam flikkeren op het altaar de witte altaarkleeden stonden in lichte laaie vlam. Ootzet weken allen terng om naar den graaf te ijlen. Hij was niet dood, sooalz allen in 'teerste oogenblik meenden toen men hem aanraakte om hem w»g te dragen, hief hy het hoofd op en zyn blik viel op Mmnie. «God heeft gericht", flaisterde hij nauwelijks hoorbaar, vervolgens sloten zich zyne oogoo, die nooit eenen blik van liefde voor het arme meisje hadden overgehad 140 HOOFDSTUK. GODSGERICHT. Ethel kende de verblijfplaats van Barton en zonder zich verder te bezinnen, reisde zy daar heen. Hij moest haar den wezenlijkon erfge naam brengen en dit tot eiken prijs, de valeche, sluwe FraDcis Wilton zon de vrachten van hare misdaad niet plokken. Liever wilde zij als kinderroofster daar staan dan hem den triomf laten haar in list te hebben overtroffen. Van wraakgierige gedachten vervuld kwam zy hij Barton aan. Verbaasd ontving haar de oude man. Hoofd schuddend aanhoorde hij haar «Dsu waren erfgenaam te voorschijn bren gen, dat betsekent eene zware schuld be kenoen," zeide bij «hebt gy dat alles wel bedacht, myladj «Hier valt mets meer te bedenken, nnt— Wat de ingediende wetsontwerpen betreft wordt o.a. gezegd Mocht de Kamer besluiten de inge diende belastiogontwerpen in openbare behandeling te doen volgen op die der voorstellen tot grondwetsherziening, dan is daartegen, ook met het oog op onzen financieelen toestand, geen bezwaar. Anders zou het evenwel zijn, indien de behandeling dier ontwerpen tot na de totstandkoming der grondwetsher ziening mocht worden uitgesteld. Een uitstel, waarop hij er niet op zou kunnea rekenen, dat uiterlijk met Mei 1917 van de voorgestelde belastingen er zooveel zullen zijn aangevuld, zou de minister van financiën niet in overeen stemming achten met hetgeen de finan cieele toestand van het rijk thans ge biedend eischt. Het behoeft daarbij wel niet te wordtn gezegd, dat prijs gesteld wordt op be handeling van het ontwerp van wet, houdende de grondslagen van het be lastingstelsel vóór de openbare behan deling van bepaalde onderdeelen daar van Kan de Kamer daarna nog een deel der belastiogontwerpen zóó tijdig behandelen, dat op invoering dier wet ten niet later dan Mei 1917 is te reke nen, dan zou de minister van financiën er zich bij kunnen neerleggen, dat de behandeling der overige belastingont- werpen tot na de totstandkoming der Grondwetsherziening werd verdaagd. Beschouwingen over hetgeen na den oorlog zal hebben te geschieden, schij nen van regeerlngswege minder geraden. Ook de regeering is van oordeel, dat het voor ons land zaak zal zijo, de vrijhandelpolitiek niet te verlaten. Voorstellen tot droogmaking van de Zuiderzee hebben de betrokken depar tementen bereids verlaten. Waalwijk, 17 Nov. 1915. Lezing Hanzebank. Maandagavond ten 8'/a uur had in de achterzaal van Hotel Verwiel de aan gekondigde lezing plaatsin verband met de hier ter plaatse opgerichte Filiaal der Hanzebank. woordde Ethel h ftig ik wil my wreken op don ellendeling, die my zoo smadoiijk misleid heeft, al zon ik zelf dnarby ten gronde gaan «Breng mij den erfgenaam, ik zol all» schuld op mij nemeD smaad en schande «uilen op myn hoofd neerkomen, maar Francis Wilton zal zyn doel niet bereiken." Barton zag nadenkend voor zich. Hij was een gewetenloos man, die reedo menige zonde op zijne rekening had maar, toen hy nit 'h graven mond vernomen had dat Minnie Henry's gade zonde worden, was zyn geweten toch in v-rzet gekomeD, en hy had reeds er over nagedacht, hoe by dezen heilloozen echt zou kunnen verhinderen. Maar da waarheid zeggen dat beteekende een» ra s- daad bekennen, en daartoe bad dr. Barton toch niet kunnpo besIaiteD. Wel wos hy reeds een oad man, die met eenen voet iu het graf stond, maar bij wenschte toch den korten tyd, die hem nog was toegedacht, kalm en aange naam door te vlerken, door te zeggen.dat hij schriftelijk eene openlijke bekentenis zijner schold wilde afleggen deze kon men dan na njren dood den graaf ter hand stelleu maar Ethel liet zich niet vangen. «Als gy my niet wilt zeggen waar zich thans de werkelijke erfgenaam ophoudt, goed, dan ga ik alleen naar den graaf", sprak zij vast besloten ,,ranar dan acht ik mij ook in geen enkel opzicht gebonden ik zal awe schold aan de misdaad zoo klaar bewyzen als dia van my zelve, en uwe straf zal niet uitblijven." Zij sprak op zoo b»Hlisten toon, dat de dokter niet maer kon twijfelen, dat «y hare bedreigingen zon uitvoeren. ..Ik zal met a Daar het slot gaan", seide hij eindelyk „maar geen overijling, mylady, en iaat mij eerst spreken". Ga dan zender dralen met mij mede". droDg Ethel aan „ik wil alios verdragen om Wilton's hoop vernietigd te zieD." Dokter Barton gaf toe en reisde met Ethel naar het slot N«ville. Bij het laatste spoorwegstation namen zij een rijtuig, om in weerwil der invallende duisternis bannen tocht voort te zetten. (Slot volgt.) De heer Walt v. d. Heijden, Voor zitter der Hanze van Waalwijk en Be- soijen opende de vergadering met den Christelijken groet en heette alle aan wezigen welkom tevens de hoop uit sprekende, dat deze bijeenkomst goede resultaten zal mogen hebben. Hierna gaf hij het woord aan den Directeur der Centrale Hanzebank te 's Bosch den heer Verberk. De heer Verberk zeide, dat het een geruimen tijd geleden was, dat hij het voorrecht had in deze plaats te mogen spreken over de belangen van den mid denstand. Waalwijk heeft door verschil lende omstandigheden lang moeten wachten, aldus spr. doch voor dit lange wachten is het nu schadeloosgesteld door de filiaal der Hanzebank, die aan alle eischen zal voldoen. Spr. zal de aan wezigen dezen avond nader in kennis stellen met het doel en de werking van deze bank Alleen spijt het hem, dat de opkomst niet grooter is. Op de eerste plaats zal spr. een kijk geven op de ontwikkeling en de ge schiedenis van de middeostandscrediet- banken. De middenstaodscredietbanken, die hier in Nederland pas begonnen zijn, bestonden reeds ruim 30 k 31 jaren. In Oostenrijk-Hoogarije had men er 3000 en in Dultscbland 2700. De Dulfsche middenstand Crediet Verein. had in 1913 een omzetcijfer van 19 millioen. terwijl zij eene winst maakte van 3!/a millioen. Hieruit kan men dus zien, wat een enorme macht die banken zijn. Volgens spr. ging het niet zoo ge makkelijk met de op-ichting hier in Holland van de middenstaodscrediet banken, daar deze banken zoowel van binnen als van buiten tegenstand ont moetten, doch heden bloeien in ons land alle credietbankeo, waarvan er 200 bestaan en dat in een tijd van 6 jaren. De Kathol. Mfddenstandsbanken over treffen verre andere instellingen, behoe ven voor andere niet onder te doen. Vervolgens zegt sp>. dat deze banken op de eerste plaats moeten voldoen aan soliditeit, welke moet uitkomen uit den grondslag, beheer eo werking. Hiermede wil spr. niet zeggen, dat er geen solide andere banken zijn, doch wel wil hij er even op wyzen, dat erin de laatste jaren veel banken failliet zijn gegaan. De Bank gaat spr. voort moet niet alleen zijn voor den kapitaalkrach tigen middenstand, doch ook voor den credletbehoevenden. De vraag moet niet zijn, wat kan ik aan die personen ver- dieD, doch hoe kan hij het best gehol pen worden. De Hanzebank moet zijn de voor lichter van den middenstand, terwijl in 't belang van den R.K. Middenstand het geld onder den middenstand dient te blijven. Verder zal spr. de aanwezigen in kennis brengen met de Hanzebank te 's Bosch. Deze bank die werd opge richt in 1904 begon eerst te werken in 1910. Het le jaar ontving zij van de Regeering eene subsidie van f 4000.—, terwijl de bank 2 verdere jaren ook nog Rijkssteun mocht ondervinden, wel een bewijs aldus spr dat de Regeerlog het nut van deze instelling inzag. Nu echter heeft de bank dien steun niet meer noodig, hoewel zij er zeer dankbaar voor js geweest. Het aantal aandeelhouders zegt spr. is bijna 2000, terwijl er telkens nog nieuwe aandeelhouders bij komen, waar uit dus wel valt op te merken, dat de bank vooruit gaat. Spr. vertrouwt, dat dit een aansporing zal mogen zijn om aaDdeelen te nemen. Het Bestuur aldus spr wordt gekozen uit de aandeelhouders en heeft een geestelijk en rechtskundig adviseur. Ook is het doel van de bank winst te maken, doch geen winstbejag. De statuten zeg gen, dat de bank nimmer mag specu- leeren, terwijl er geen blanco crediet mag worden verleend, hetgeen een van de grootste waarborgen is van de bank. In den tijd van de crisis, gaat spr.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1