Summer 94 Zondag 21 November 1915 38e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Wadlwijlcsclie Stoomdrukken) AntoonTielen Eerste Blad. Gemeenteraadsvergaderingen, EEN GODSGERICHT. DE OOKLOG. Abonneeit op en Adverteert in dit Blad! Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. Binnenland. Gemengd Nieuws. Telefoonnummer 38. Telegram-Ad am ECHO. Naar het Duitsch van G. Wild. 2) Wij kondigen eene nieuwe, prachtige feuilleton aan Waahvijksciic en E.angslraatsrke Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, /abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per po«t door het geheele rijk f 0.90 BrieveningezondeD «tukkengelden er' .'ranco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Prijs der AdvkrtintiSn 10 cent per regel; minimnm 6 regels; groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeaen worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van eei groot aantal regels en idvertenties bij abonnement worden speciale teer voordeelige contracten resloten. Reclames 15 cent per regel KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 18 No vember des voormiddags ten 10 uur. Ongeveer 10 uur opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig het lid Elias. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde de volgende punten 1. Benoemiog Hoofd der School in >de Moer.4 De Voorzitter sluit de openbare ver gadering ten einde in gesloten zitting deD leden eenige mededeelingen te ver strekken. Na heropening zegt de Voorzitter dat op de voordracht staan de heeren Dijk huis. v. Rooij. Verhelst en Hertsig. Hierna werd tot stemming overgegaan en werd met algemeene stemmen geko zen de heer Verhelst. 2. Benoeming onderwijzeres in >de Moer.* Na gehouden stemming werd gekozen Mej. Surig met 9 stemmen, terwijl Mej. Pijnenburg 3 stemmen bekwam. 3. Aanbieding gemeente-begrooting 1916. De Voorzitter stelt de begrooting In handen van de Commissie, die in eene vorige vergadering reeds benoemd is. 4. Adres van de Vereeniging van Klein-steden en plattelandsgemeenten om toetreding tot de vereeniging. Nadat de Voorzitter de leden in ken nis gesteld heeft met eene van die vei- eenigiog ontvangen circulaire, deelt hij mede dat Wethouder Verster en de secretaris eene vergadering daaromtrent hebben bijgewoond in den Bosch. Wethouder Verster zegt dat op die vergadering het doel en de strekking van die vereeniging werd uiteengezet, waarbij zij tot de conclusie kwamen, dat het wel goed was om tot die ver eeniging toe te treden, vooral in ver baod met de finantiën. Het lid v. d. Heuvel meent dat die vereeniging wel levensvatbaarheid schijnt te hebben. De Voorzitter zegt dat B. en W- hebben gemeend om toe te treden. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. 5. Adres van de verbruikers van mo torgas om'prijsverlaging. Wethouder Verster zegt namens de Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." gascommissle dat zij den post onder de oogen hebben gezien, doch dat zij het zelfde raadsbesluit van vroeger moeten handhaven, daar het anders een scha depost voor de fabriek zou worden. Het lid Zacht meent, dat zij die een zuiggasmotor hebben, veel duurder uit zijn. Met algemeene stemmen wordt beslo ten op dit adres afwijzend te beschikken. 6. Adres van het Kruisverbond om vermindering van het aantal vergunnin gen. De Voorzitter zegt dat 't aantal ver gunningen aan z'n maximum is, terwijl het Dag. Bestuur niet inziet om 't aantal vergunningen in te korten. Het lid Roestcnberg vraagt of er niets aan 't openingsuur te doen is, in ver band met de godsdienstoefeningen. De Voorzitter gelooft niet dat hiervan misbruik wordt gemaakt, doch zouden er klachten komeD, dan zal hij het direct in den raad brengen. 7. Adres van het Kruisverbond om subsidie van f 50, Wordt besloten dit adres aan te houden tot bij de behaadellng van de begrooting. 8. Adres van den R. K. Gildenbond om subsidie van f 100,ten behoeve van den cursus in patroonmaken. Alsvoor. Bij de rondvraag zegt het lid v. Kuijk dat de keiweg in de Dongensche straat weg zakt. De Voorzitter antwoordt dat er docr de arbeiders Zaterdag naar wordt gezien. Het lid Heuer zegt dat er enkele lan taarns in de straat niet branden. De Voorzitter zal er den Directeur van de gasfabriek op wijzen. Hierna sluit de Voorzitter de vergade ring ter behandeling van het Suppletoir Kohier Hoofdei. Omslag. SPRANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 17 Nov. des avonds te 71 /2 uur. Voorzitter Ed. Achtb. Heer Meijer. Ruim half acht opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. 1 Vacature. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen Stukken. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, dd. 18 Sept, 11., waaruit is gebleken, dat een bedrag van f 534,68 aanwezig was, terwijl de boeken regelmatig zijn bijgehouden. Schrijven vao Ged. Staten houdende de vaststelling van de gemeente-rekening over 1914 in ontvangst op f 11385,84'/2 en in uitgaaf op f 10440,54'/2. alzoo met een batig slot van f945,30. Belde stukken worden voor kennis geving aangenomen. 2. Wijziging gemeeotebegrooting 1915. Conform het voorstel van B. W. wordt met algemeene stemmen besloten de begrootlog te wijzigen tot een bedrag van f219,18. 3. Vaststelling gemeente-begrooting 1916. Nadat de secretaris de verschillende posten heeft voorgelezen, wordt deze rekening vastgesteld In ontvangst en in uitgaaf op f10503,11. 4. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuwgekozen raadslid G. L. Vos. Nadat de geloofsbrieven onderzocht en in orde zijn bevonden wordt met al gemeene stemmen tot toelating besloten. 5. Benoeming onderwijzeres bij het herhalingsonder wijs. Na gehouden stemming werd gekozen mej. v. d. Bolk. Hierna sluit de Voorzitter de openbare vergadering ter behandeling van reclames Hoofdei. Omslag. Van het Servische gevechtsterrein, WEENEN, 18 November. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofd kwartier De vervolging schiet ondanks 't ruwe, ongunstige weer goed op Ten noorden van Nowa Warosj nade ren onze troepen de Oewats (zijrivier van de Lim, waaraan ook de plaats Oe wats ligt.) Jawor is 'door onze troepen jezet. Ten zuiden van Iwanjltsa hebben wij onze troepen vooruitgeschoven tot in de streek om de hoogte Jankow en zijn de pashoogten van de Golija Planina (ge- jergte waar de Morawitsa ontspringt) genaderd. Dultsche troepen zijn tot ongeveer halverwege Oesjtsa-Rasjka doorgedron gen, terwijl OostenrijkschHongaarsche troepeD, van het oosten tegen Bar op rukkend, den Kopaenik Planina zijn over getrokken langs den weg naar den Kara- Dag, De troepen van het leger van generaal von Gallwltz zijn door het door de Ser viërs geplunderde Koersjoemlje naar het zuiden opgetrokken. Bulgaarsche strijdkrachten hebben al vechtend de hoogten van Radan en de streek ten zuiden daarvan bezet. GENEVE, 18 Nov. (Spec. Dienst.) Uit Fiorina wordt door den correspon dent van de >Corrlère della Sera* be richt dat het lot van Monastir thans is bezegeld. Na woedende aanvallen der Bulgaren die 15 dagen duurden en waaraan de Serviërs heldhaftig weerstand geboden hebben, is door de Bulgaren de Baboeoa-stelling omsingeld. Voor 50.000 Bulgaren, die verdeeld waren over het dal en dc zuidelijke hei- 13a HOOFDSTUK. HET HUWELIJK. Ooderwfg overviel ben het onweder. Dokter Barton was balf dood van angst, maar Etbel behield geheel hare tegenwoordigheid van geest. Zy vreesde de verschrikkingen des doods niet slechts eene zaak beangstigde baar. dat zy «ou kannen omkomen, alsvorens het Blot Neville te hebben bereikt en een volledige bekentenis barer scbnld te hebben afgelegd. Hare vrees zou maar te spoedig vervuld worden. Door den donder en den bliksem echnw geworden, vlogen de paardeD als de storm wind voort bet gillende hulpgeroep van dr. Barton werd op den eenza aen straatweg door niemand geboord, en den volgenden morgen vond men naast het vernielde rijtuig, niet ver van het slot Nevillp, twee lijken, dat van den koetsier en dat vaD Etbel. Dokter Barton leefde nog, maar hij was zwaar gekwetst. Met zwakke stem verzocht hij by graaf Neville gebracht te worden en bij verschrok hevig, als men hem zeide. dat da graaf nog maar eenige nren meer zoade te leven hebben. „Breng mij onmiddelliik tot hem, ik heb hem een gewichtig geheim mede te dealen", riep Barton ontzet; vlag,vlug, eer het met mij en hsm gedaan is." Men voldeed aan zijn verlangen en droeg den zwaargewonden ouden man naar de kamer, waar de graaf op sterven lag. Da graaf lag daar met halfgesloten oogen Henry's hand in de zyne hondenda. Aan het voeteinde lagen de gravin en Minnie schreiend neergeknield- Dokter Barton richtte zich met moeite op. „Graaf Neville", sprak bij op plechtige tooD, ,,hoor myne bekenteais," Da graaf spalkte zijne oogen wijd open en zag den spreker aan hij bad hem herkend „Voor twintig jsren", aldus vervolgde Barton, werden n ait awe echtgenoots twee kinderen geboren, eene dochter en een zoon." Een gil onderbrak hem, de gravin was op gesprongen en liep op hem toe. Unpen van het Baboena-pebergte hebben de beide Ser ische regimenten, die dit verdedigden, zich moeten terugtrekken daar zij gevaar liepen, van hunne terug- tochtslijn te worden afgesneden door een ander van Tetovo komend Bulgaarsch legercorps. In Monastir leeft men in angstige verwachting honderden inwoners dezer stad vluchten naar de Grleksche grens, eveneens duizenden landbouwers en her ders. Rijksmiddelen. Het overzicht van de opbrengst der Middelep over de afgeloopen maand October maakt een heel wat beter figuur dan dat over October 1914. Hieruit blijkt, dat op verschillend gebied de toestanden allengs tot het normale gaan terugkeeren, ook al blijven nog verschillende bronnen van inkomst traag vloeien. In het geheel bracht de maand Octo ber f 1 5,283,759,57 in de schatkist. Waar October van het vorigjaarf 14,304.279.59' [2 opleverde, zijn we dus met f 979,479,67'/2 vooruitgegaan. Over de eerste tien maanden van dit jaar bedroeg de opbrengst f 133,136,215,53 tegen f 138.089,652,79 in hetzelfde tijdperk van 1914. Het na- deelig verschil, dat de vorige maand f 5,932,917,23' /2 groot was, is thans dus verminderd tot f 4,953,437,26. Nieuwe landweer lichting naar huis. De dienstplichtigen der landweer, be- hoorende tot de landweerlichtlng 1909, zullen omstreeks 20 December a.?, met voorloopig (klein) verlof naar hun worden gezoodeo, geheel op denzelfden voet als 25 November a.s. met de landweerlichting 1908 zal geschieden. Uitvoer vet. Onder het opschrift „Een vreemde zaak" bevatte „De Telegraaf" van gis teren ochtend een heel verhaal omtrent den uitvoer van een partij lijnolie-vetzuur, welke zuiver N.O.T.-goed was en dus niet mocht worden uitgevoerd, doch waar omtrent de inspecteur der invoerrechten te Rotterdam een instructie had ontvan gen van het Departement van Financiën dat deze partij moest worden doorgelaten zonder dat een ambtelijk onderzoek door den inspecteur was ingesteld. De Minister van Financiën, tot wien wij ons naar aanleiding hiervan om in lichtingen hebben gewend, deelde ons mede dat Inderdaad de in het bericht genoemde jhr. van Suchtelen van de Haare heeft verkregen dat een partijtje vetzuur is uitgevoerddoch niet dan nadat de importeur daarvan ten genoegen der douanen was genoemd. De douane heeft er geen genoegen mede genomen dan nadat men zicü door een schriftelijke verklaring er van had verzekerd, dat de N. O. T. met den uitvoer van de bedoel de partij instemde. Hansebank. Men meldt ons, dat te Sevenum (L.) eene R.K. Mlddenstands-vereeniglng is opgericht, die met algemeene stemme* heeft besloten zich bij de Hanzebaak van 's Hertogenbosch aan te sluiten. Levend begraven. De Danziger Zeltung vertelt de vol gende geschiedenis van een uit den dood herrezene. De slagersknecht Ernst Stange uit Zandersleben werd in den verlleslijst als op het westelijk front gesneuveld vermeld, Daar zijn ouders van het re giment officieel de mededeeling van zijn dood kreger, scheen er geen enkele reden te bestaan om er aan te twijfelen en het sterfgeval wtrd dan ook bij den burgelijken stand zoowel als in de kerk boeken opgeteekend. Eenige dagen ge leden echter keerde de doodgewaande gelukkig, zij het ook niet heelhuids, in de vaderlijke woning terug. Hij was op het slagveld door niet minder dan ne gen schoten getroffen, maar had nog kracht genoeg overgehouden om zich naar een, door een granaat geslage, kuil te slepen. Toen hij, na een lange be wusteloosheid, weer bijkwam, was hij reeds met aarde bedekt. Naist hem la gen gesneuvelde kameraden en hij zag hoe een oude man en een vrouw bezig waren de kuil vol te gooien en de lij ken met aarde te bedekken. Toen hij zich bewoog, kwam de vrouw naar hem toe. Stange werd op een baar naar het naastbij zijnde hospitaal gebracht waar hij lang tusschen leven en dood zweefde. Thans is hij bij een uitwisseling van gevangenen teruggekomen. Gisternacht is een smokkelaar bij de Laagsche Paal bij Ootmarsnm, die op het aanroepen door de grenswacht-pa trouille niet stil stond, in het been ge schoten en gearresteerd. Hij bleek een Duitsch mlllitair in uoiform te zijn. Hij is per rijtuig naar Oldenzaal en verder naar Almelo overgebracht ter beschik king van den officier van justitie. Gisteren heeft te Arnhem ra een huishoudelijke twist de steenfabrlekar- belder J. zijn vrouw met een mes in den rug gestoken. De 18-jarige zoon greep een kolenschop en bracht zijn vader een wond boven het oog toe waardoor V. bewusteloos op den grond viel „E3n zoon, ik had een zoon 1" riep zQ onder een stroom van tranen. Hier is bij „Mijn zoon, mijn zoon fluisterde graaf Neville, syne brekende oogen met eene uit drukking van onuitsprekelijke zaligheid op den jongen man slaande, „mijn zoon, mijn zoon I" herbaalde by met steeds zwakker wordende Btem zyne laatste krachten verz* melende sloeg hij zijne armen om Henry's bals en riep nogmaals „myn zoon, mijn vurig beminde zood." Vervolgens strekte hy zijne konde band nit naar de gravin en zyne dochter. „Vergeving, vergeving kermde bij. Nog eenen blik van onuitsprekelijke liefda sloeg bij op den geliefden zoon, dan liet bij met moede bet hoofd zinken om voor immer te ontzUpeD. Dokter Barton leefde nog eenige dagen en herstelde in zooverre, dat hij nog eene om standige bekentenis kon afleggen. Hy bad nog brieven van Wilton en Etbel, die duidelijk ban aandeel in de schuld bewezen. Iuplaats van den knaap naar de zigeuner bende te brengen, bad dr. Barton bem ter verpleging gegeven aao een boechwachter, wiecjaist een kind gestorven was. Daar vond graaf Neville den barten alle mogelijke voordeelen te verzekeren bad hem zelf er loe gebraebt hem Minnie tot vrouw te willen geven, en bad God niet te rechter tijd gericht, dan zonden broeder en zoster door den band des bnwelijkB vereenigd zijn geworden. Fraocis Wilton werd te Parijs aangebonden, en daar hy zoovele bewijzen tegen zich zag, legd hy ook eene volledige bekentenis af. Op den morgen dat hij als schuldig ver oordeeld zonde worden, vond men hem dood in zijne cel; «sn beroerte bad oen einde aan zijn leven gemaakt. Henri was na de onbetwistbare erfgenaam van de bezittingen dzr Neville's. Een zijner eerste hondeliDgen als hoofd der fsmilie was tot lord Oswald te gaan en hem om zijne vriendschap te verzoeken, want Mmnie bad baren broeder vrijmo-dig. bare lufie voor den jongen lord medegedeeld De slag, dien graaf Neville in zfjnen toorn den joDgen man had toegebracht, was gelakkig zonder ernstige gevolgen gebleven, ofschoon lord Oswald eenige woken het bejl bad moeten bonden. Het atreDge beheer in het slot nam nu een einde en een mild vriendelijk heer nam de I plaats in van den somberen gebieder. I Alles in het slot berloifde en de gravin, die vriendelijken, door verdwenen waren, bad er weder eene fjeste- lijkheid in de slotkapel ploats. Maar nu was het geen donkere onweersnacht, vol storm, schrik en onzetting. E'.n heldere vriendelijke voorjaarszon lachte door de groote boogvensters op twee gelukkige paren neder, wad lord Oswald's zn«ter legde hare band in dio van graef Neville, op denzelfien dag, dat baar broeder Micnie ten altaar voerde. Einde. Einde. jongen, en was het instinkt des barten of Gods beschik- arme lijderez, zag eenen king bij nam bet kind onder zijne hoede en zorgde voor hetzelve, zooals alleen een liefhebbend vader doen kan. De bezorgdheid om den lieveling zyns de liff ie barer kinderen gelukkigen onderdom tegemoet. Na verloop van ruim een jaar, toen al de duistere schadaweD van een droevig verleden

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1