Tweede Blad. BEKENDMAKING. Provinciaal Nieuws. Onderwijs. Gemeenteraad. Binnenland. NUMMER 94 ZONDAG 21 NOVEMBER 1915 38e JAARGANG. Maximum-prijzen der meest voorkomende artikelen. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend 9 9 Goedkoop varkensvleesch. Een diamanten Feest. De Congregatie der Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria ge vestigd te Maastricht, waarvan we ook alhier een huis hebben, viert morgen, Zondag 21 November, het diamanten feest van haar bestaan. Drie vierde van een eeuw heeft zij onder Gods rijken zegen mogen arbeiden op het ruime veld der christelijke naastenliefde. Van den beginne heeft zij zich vooral bewo gen op het terrein van het Katholiek onderwijs en zij mag er zich op beroömen op dit gebied niet enkel een schoone naam te hebben veroverd, maar vooral en dit alleen heeft werkelijke waarde dat zij ontelbare kinderzielen den weg naar den Hemel heeft getoond zonder daarbij in 't minst uit 't oog te verliezen de eischen, die het maatschappelijk leven aan haar leerlingen later stellen zal. Een beknopt overzicht van de geschiedenis der jublleerende Congregatie moge hier volgen. De man die door de Broeders als hun stichter wordt vereerd is de Maastricht- sche priester Ludov. Hub. Rutten. Deze stille en eenvoudige man is in waarheid een voorlooper geweest van die prachtige en statige rij sociale werkers, welke de rangen der Limburgsche en Brabantsche geestelijken hebben opgeleverd. Na de moeilijke en vrij ongeregelde studiejaren ('t was tijdens de Belgische Omwenteling en de burgerlijke en kerkelijke organi satie van Zuid-Limburg vooral lag jaren lang in de war) werd hij priester gewijd als lid van den Bosschen clerus, daar Maastricht tijdelijk onder 's Bosch be hoorde. Vooral het godsdienstig onderwijs trok zijn belangstelling en hij opende een geregelden catechismusleergang voor alle kinderen. De helpers, die hij hierbij ge bruikte, hebben eenige leden geleverd voor de Congregatie, die hij onder tal- looze moeilijkheden ten jare 1840 stichtte. Zijn rechterhand hierbij was Jac. Adr. Hoecken, een Tilburger, die als Br. Ber- nardus de Congregatie jarenlang bestuur de. Het zou te ver voeren als wij al deze moeilijkheden wilden belichten. Vol doende zij 't te vermelden dat toen op 21 Nov. 1840 de eerste H. Mis ln het „klooster" werd opgedragen dit „kloos ter" bestond uit eeneen oude bloemserre, verwarmd door een kacheltje zonder deur, gesierd met een altaar, dat niets anders was dan een oude kast 1 Naast dit „klooster" lag een oude brou werij, tot bewaarschool ingericht voor een 150 tal kinderen. Aan alles was het hoogste gebrek behalve aan werk en aan officieele en niet-officieele tegenwer king. Toch gaf de goede God een forsche groei aan de jonge plant. Den 26en Juli 1843 slaagden de drie eerste candidaten waaronder Br. Bernardus zelf voor het onderwijzersexamen te 's Bosch en van toen af legde zich de opkomende stichting met grooten ijver op het lager onderwijs toe. Zij verwaarloosde echter de andere werken van liefde niet. Ver scheidene weeshuizen heeft zij bestuurd te 's Bosch, Amsterdam en Maastricht in oas vaderland, te Hasselt in België. Een der eerste gestichten door haar van personeel voorzien was het bekende en thans beroemde Instituut voor Doofstom men door den edelen priester van Beek ten jare 1840 te St Michiels-Gestel ge sticht en vier jaren later van Broeders voorzien. Gestadig breidde zich de Con gregatie uit ia ons land en het naburige België. Bij den dood van den medestich ter Br. Bernardus (22 Oct. '80 overleden aan een beroerte te Helmond) waren de Broeders werkzaam in zeventien gestich ten. Enkele waren er toen reeds opge heven, bij andere geschiedde dit onder het krachtige, versterkende bestuur van Br. Bernardinus, die twaalf jaren aan 't hoofd der Congregatie stond en haar, ondanks inkrimping van 't aantal gestich ten, in innerlijken en uiterlijken bloei zag toenemen. Bij zijn aftreden om gezond heidsredenen (8 Sept. 1892) werd de Overste der St. Vincentiusscholen ln Den Haag, de zoo algemeen bekende Br. Ildefonsus, tot Algemeene Overste ge kozen, die dit ambt tot zijn dood toe (12 April 1910) bekleedde. Htj was de man die groote zaken aandurfde. Een ruim en grootsch nieuw Moederhuls, den 21en November 1896 plechtig ingewijd, verschillende nieuwe scholen ln eigen beheer, een forsche nieuwe Kweekschool voor de eigen behoeften der Congregatie, nieuwe stichtingen zooals Venloo en Bussum getuigen luide van zijn onder nemingsgeest. Van het nieuwe Moeder huis en de nieuwe Kweekschool geeft de Katholieke Illustratie van Zaterdag 1.1. eenige keurige foto's, zooals we bereids mededeelen. Onder het bestuur van den tegenwoor- digen Algemeeneo Overste, Br. Berthol- dus, maakt de Congregatie een bloeitijd perk door. Haarleden werken in zeventien gestichten gezegend Haar kweekschool houdt rijke beloften in voor de toekomst, want zij bleek, hoewel pas gebouwd en meer dan ruim berekend, reeds veel te klein. Zoo heeft God het werk van den nederigen en stillen Priester gezegend en doen gedijen tot glorie van Zijn Naam, tot heil van de Kerk, tot nut en baat van ontelbare zielen die door het gods dienstig onderwijs mede den weg ten hemel leeren bewandelen. Moge Gods zegen op de jublleerende Congregatie blijven rusten en mogen de dankbare gebeden van haar oud-leerlin gen en leerlingen, alsmede van hun ouders en betrekkingen daartoe dagelijks, maar vooral op haar diamanten feest van morgen, tot den troon des Heeren opstijgen en verhooring vinden 1 Zij groeie en bloeie 1 VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 19 Novem ber des avonds ten 7 uur. Voorzitter: Edelachtbare heer G. R. van der Ven. Ongeveer half acht opent de Voor zitter de vergaderingafwezig zijn de heeren C. en J. Wagenberg. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, a. Proces-verbaal van kasopnemlng. Voorzitter. Door B. en W. is bij den Gemeente-ontvanger proces-verbaal van kasopnemlng gedaan, uit het onderzoek is gebleken dat de ontvangsten hebben bedragen f 26652.32de uitgaven 26212.967i, zoodat in kas moest zijn 439 36 welk bedrag aanwezig was. b. Besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring raadsbesluit d.d. 22 October wijziging begrooting 1915. Worden voor kennisgeving aange nomen. 2. Bespreking verandering Post- en Telegraafkantoor. Voorzitter. De Inspecteur der Poste rijen en telegraphie heeft bij zijn bezoek den wensch geuit, dat in de bestellers kamer, dat is die achterkamer, een licht raam wordt aangebracht. Naar aan leiding daarvan heeft den directeur een onderhoud met mij gehad. Deze heeft mij gevraagd het raam spoedig te willen aanbrengen, althansvoordat de inspecteur weer hier ter inspectie komt. Van Vlij men beb ik nu een teekening laten maken met prijsberekening. De kosten zullen f 150 bedragen. Het komt mij geheel onbillijk voor dat de gemeente die kosten geheel alleen zou moeten dragen. Zooals de heeren weten betaalt het Rijk f 500 huur voor het gebouw. Ik zou nu willen voorstellen dat de gemeente f 75 en het Rijk f 75 in de kosten tegemoet komt. Het geheel alleen te betalen acht ik niet verantwoord tegenover de ge meente. Mommersteeg. Hoe moet men het licht er daar ln krijgen. Voorzitter. Aan den zijkant, want aan de andere zijde breekt van Vlijmen niet gaarne, zegt hij. Ik heb den directeur er ook al eens op gewezeo dat wij electrisch licht krij gen, dat ze dus den geheelen dag licht hebben indien ze zulks verkiezen, doch dat is niet goed; ze moeten daglicht hebben. Wij kunnen ook zoo voorstellen, n.l. de huur met f25 verhoogeD, althans in dien het weer moet verhuurd worden, wat, naar ik meen, over 3 jaar weer moet gebeuren. Mommersteeg Ik zou er nu maar tot de volgende begrooting mede wachten. Voorzitter. Dat gaat moeilijk, het hangt nu al een maand oi achten binnenkort komt de inspecteur weer en dan ziet den directeur gaarne dat het gereed is. Mommersteeg. Ik heb er nooit iets van vernomen dat dit verzoek al zoolang geleden gedaas is. Voorzitter. Neen, nu eerst is het pas ernstig opgenomen, Van Heesbeen. Is het absoluut ooodig. De heer Joh Wagenberg komt ter vergadering. Voorzitter. Als de raad in princiep kan besluiten dat leder f75 zal betalen. Van Halder. Als de huurder zoo Iets doet, kan het contract worden gewijzigd. Voorzitter. Als wij hetzelf geheel be talen en dan een huurwaarde van f525 dan beleggen wij het geld tegen een rente van f 25. Dat zal misschien nog de beste weg zijn. Mommersteeg. Zullen de kosten niet hoo- ger worden. Voorzitter. Neen, dit is het maximum bedrag. Van Vlijmen heeft alles goed berekend. Het komt mij voor dat het Rijk niet ongenegen zal zijn f 25 meer huur te betalen, vooral ook als wij er op wijzen dat we tegenwoordig veel meer belasting moeten betalen. Ik zou een en ander dan pas over 3 jaar doen wanneer het contract ver nieuwd moet worden, dan loopt het niet zoo in de gaten, Ik kan de heeren tevens mededeelen dat het geld er wel voor is te vinden. Op eenige posten is overschot. Van Buul. Wij moeten met het Rijk toch eerst in overleg treden. J. Wagenberg. Ligt het niet in het verschiet dat het kantoor spoedig ge heel verbouwd zal moeten worden. Voorzitter. Neen, deze inspecteur zeet dat het groot genoeg is en den directeur heeft ook niet gaarne een grooter kan toor. Hierna wordt besloten het lichtraam aan te brengen en het Rijk f25 meer huur te vragen. 3. Voorstel van B. en W. tot onbe woonbaarverklaring der woning wijk B. no. 79 toebehoorende aan A. Bruur- mijo, Th. van Mierlo en M. van Engelen. Voorzitter. Dit huisje is gelegen op den Akker in een van de door gelegen zijsteegjes. Uit het advies van de Gezondheids commissie blijkt dat dn woning slechts uit een vertrek bestaat en bewoond wordt door 4 pesonen. Dat de schoor steen en zolder van riet is en alles bo vendien vol ongedierte zit. Op het oogenblik is de woning on bewoond. De mede eigenares, M. van Engelen, is in het Gasthuis opgenomen en de familie-leden schijnen niet genegen te zijn er in te willen gaan wonen. Ik stel daarom voor het onbewoon baar te verklaren. Hiertoe wordt besloten. (Slot volgend nummer). HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 19 Nov. des avonds 7 Va uur- Voorzitter EdAchtb. Heer Honcoop. Ongeveer kwart voor acht opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aao de orde de volgende punten 1. Mededeeling van ingekomen stuk ken. Circulaire van het bestuur van de vereeniging van Vreemdelingenverkeer uit Arnhem, waarin zij in overweging geven den grooten carillon-bespeler- Beieraar in de gelegenheid te stellen de carillon te bespelen. Wordt besloten deze circulaire voor kennisgeving aan te nemen. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging van de begrooting 1915. Schrijven van Ged. Staten houdende de vaststelling van de gemeente rekening over 1914. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger dd. 29 Sept. 1.1. waaruit is gebleken dat alles ln orde is bevonden. Ook deze stukken worden voor ken- nisgeviog aangenomen. Adres van de bewoners van het Kik kerstraatje houdende verzoek om ver plaatsing van eenige lantaarns. Wordt besloten dit adres In handen van B. en W. te stellen. 2. Vaststelling gemeente-begrooting 1916. Namens de Commissie van onderzoek zegt het lid van Andel dat hij slechts een opmerking heeft. Spr. vraagt waar om de post havengelden groot f 875, t zelfde is gebleven als verleden jaar, niettegenstaande het toenemende verkeer. De Voorzitter zegt dat dit komt om dat het alleen vrachtgoederen booten zijn die ln de haven komen, terwijl het aan al vrachtschepen wel gelijk zal zijn als vorig jaar, zelfs eer minder worden dan meer. Het lid van Andel meent dat er toch meer schepen komen. De Voorzitter zegt dat het Dagel Bestuur elk dubbeltje graag ziet komen. Hierna wordt de begrooting 1916 met algemeene stemmen vastgesteld op f 23018.0072 in ontvangst en ln uitgaaf. 3. Voorstel van B. «n W. verhooging maximum heftiog hoofdl. omslag met f500.—. Zonder bespreking wordt besloten het bedrag van f 3500,te brengen op 4000,—. 4. Voorstel van B. en W. verhooging weekloon gemeente arbeiders en c. q. wijziging voorloopigen pensloens-grond slag. De Voorzitter stelt voor de 2 ge meente-arbeiders elk fl,per week meer te geven Voorts ln verband hier mede de pensioensgrondslag te wijzigen Goedgekeurd. 5. Verzoek van de firma de Haan Oerlemans om aankoop van een stukje gemeentegrond bij de Scheepswerf. De Voorzitter zegt dat het voOrstei van B. en W. Is den gevraagden aan koop toe te staan ter grootte van 5,50 M. Verder hier de volgende voorwaar den aan te verbinden le Voor eiken boom die gerooid wordt moet f 3, per stuk worden betaald, 2e de steeneo blijven het eigendom van de gemeente, omdat men met die steenen alleen den walmuur kan repareeren. Het lid van Andel vraagt hoe groot de som wordt. De Voorzitter zegt ongeveer f 275, Het lid Vos vraagt of niet bepaald kan worden hoever de steenen er mogen worden uitgehaald. De Voorzitter zegt dat dit niet kan, wijl die bepaling onbillijk zou zijn. Hierna wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. 6. Rekeningen over 1914 en begroo tingen voor 1916 der Godshulzen. De Voorzitter benoemt hiervoor eene Commissie bestaande uit de heeren Mol, Prins en Vos. De Voorzitter sluit hierna de open bare vergadering ter behandeling van Reclames Hoofdelijke Omslag. Nederland1 s houding. De correspondent v. d. N. R. Ct te parijs seint Een medewerker van Le Journal heeft een onderhoud gehad met minister Gort van der Linderf die hem verklaarde, dat Neder land loyaal zijn plicht tegenover de aDdere naties wil nakomen. Voor Nederland is het beginsel van de onzijdigheid heilig, maar er is ook een han delsvrijheid. Nederland kan geen gebruik maken van zijn recht om de producten vaa zijn grond te verkoopen. De st tistieken tooneo aan, dat er nauwe, lijks verschil is tusschen de verkooper. door Ned-rland aso Engeland en Duitsobland. De journalist voegt aan zyn bericht toe, dat hij gevoelde in een sfeer vau sympathie1 en loyaliteit te verkesren. Waalwijk 20 NovembeJ 1915. ETALAGE-WED STRIJD te Waalwijk op 27, 28 en 29 November a.s. W. B. 6"ubsidieering Handelsdagschool. Io de a.s. Najaarszitting der Prov .Staten zal o. m. het volgende onderwerp in be handeling komen, zooals wij ln ons vorig nummer in t kort hebben medegedeeld. In 1914 vroeg de Vereen, voor Neu traal Handelsonderwijs >Langstraat en Omgeving* te Waalwijk voor 1915 een subsidie van f2500. Wegens te late ont vangst werd dit adres naar Ged. Staten gerenvoyeerd. De Staten stonden aan de R. K. Vereen, voor Handelsonderwijs voor 1915 een subsidie van f2500 toe en voerde die van de Vereen, van Neu traal Handelsonderwijs en nog andere dergelijke aanvragen van de agenda. Laatstgenoemde vereeniging heeft nu voor het jaar 1916 gevraagd lo. een subsidie van t 3500, 2o. subs, bevorde ring van de oprichting ecner gemeente handelsdagschool te Waalwijk, 3o. zoo aan de R. K- Vereeniging een subsidie mocht worden verleend, oplegging van voorwaarden in hare statuten, die aan katholieken en ondersdenkenden gelijke rechten verleenent. In Juli j.l. hebbende Staten dit adres opnieuw aan Gedep. Staten gerenvoyeerd. Ged. Staten hebben daarop aan het bestuur der neutrale vereeniging geschre ven dat adressante terecht verwacht dat de Provincie niet zal overgaan tot het subsidieereo van 2 handelsdagscholen in één gemeente en dan nog wel gelegen in eene streek, welke onmogelijk voort durend een voldoend aantal leerlingen voor twee zulke voorname inrichtingen kan opleveren. Nu bereids aan de Katb. Vereeniging een subsidie van f 2500 is toegekend onder de voorwaarden bij 't Prov. Reglement bepaald welke sub sidie niet tot uitbetaling kwam, omdat de Regeering hare bijdrage wegens de tijdsomstandigheden van de begrooting voerde kunnen Ged. Staten niet voor stellen ook aan de neutrale vereeniging een subsidie van f 3500 te verleenen. Verder ligt het niet op den weg van 't provinciaal bestuur bij deB raad eener gemeente de oprichting van een gemeen telijke handelsdagschool te bevorderen, bij het gemeentebestuur van Waalwijk te minder omdat die eigener beweging van het plan tot oprichting eencr der gelijke school heeft afgezien terwijl ook art 3 van het prov. reglement zich legen het toekennen van provinciale subsidie aan zulk een gemeentelijke school verzet waar als in casu voldoend particulier initiatief aanwezig is. Opzichtens het verzoek sub. 3 wezen Ged. .Staten op art. 5 van het Prov. reglement, dat bepaalt dat een gesubsi dieerde school verplicht is deze inrich ting toegankelijk te stellen voor eenieder die zich tot het ontvangen van onderwijs en opleiding aanmeldt. Het ligt niet op den weg der Staten nadere voorschriften te geven omtrent de Statuten eener vereeuiging. Op dit schrijven antwoordde de neu trale vereeniging, dat zij Inderdaad geen prov. subsidie verwacht voor twee han- delsdpgscholen in ééne gemeente, maar daarom juist aandringt op subsidiëerlng eener school, waarbij niet alle niet-katho- lieken zijn uitgesloten van medezeggens- schap, doch van eene neutrale, die nie mand uitsluit en voor de streek met hare voor een groot gedeelte niet R. K. bevolking, het beste te Waalwijk op hare plaats is. Verder wees de vereeni ging op de geheimzinnigheid waarmede de R. K. Vereeniging is opgericht en verklaarde zij te meenen, dat haar ini tiatief, hoewel eerst later aan den dag gekomen, door de geheimzinnige oprich ting der R. K. Vereeniging, aanspraak kan maken op evenveel waardeering als het R. K. initiatief. Zij meent dat het wel degelijk op den weg der Prov. Staten ligt aan bet verleenen van haar steun de voorwaarde te verbinden, dat in de statuten der bevoorrechte vereeniging geen burgers op grond van hun gods dienst worden uitgesloten, en zij hand haaft dus ook haar verzoek, dat zij be perkt tot f 2500, daar Prov. Staten hebben besloten nooit meer te geven. Dit verzoek werd gesteund door 19 lijsten, houdende adhaesie-betulgingen. Gedeputeerde Staten deelen thaas aan de Prov. Staten mede, dat zij, geen zekerheid hebbende dat de op de be grooting der neutrale vereeniging uitge trokken subsidlën van het Rtjk en vaa de betrokken gemeenten inderdaad zou den verleend wordeD, het verschijnen van het ontwerp-Staatsbegiootlog voor 1916 hebben afgewacht. Nu daarop gee nerlei subsidie voorkomt voor tot stand te brengen handelsdagscholen in Noord- Brabant, stellen zij wederom voor de subsidieaanvraag voor 1916 van genoem de vereeniging van deagenda af te voeren. Uitvoering. De uitvoering door het strijk-orkest van de stafmuziek van het 7e R. I., door het ontspanningscomité den leden van den R. K. Gildenbond aangeboden, heeft, zooals te verwachten was, weder om een schitterend en succesvol verloop gehad. De zaal was ln de uiterste hoe ken gevuld, zoowel door de leden als militairen en allen hebben volop geno ten van de heerlijke muziek, die dit keurcorps van kapelmeester Kleij op zoo onverbeterlijke wijze weet te geven en waarvan we ln ons vorig nummer De Echo ra het Zeiden. dat door den minister van Landbouw, Nijverheid en Hardel voor de navolgende artikelen de daarbij vermelde maximum—prijzen zijn vastgesteld Per K.G. Regeeringsbrood (bij verkoop op broodkaart) f 0,12 1 arwewaterbrood (gebuild) 1 0,22'/t (gebakken onder rabbinaal toezicht) f 0,23'/- larwebrood (ongebuild; bruinbrood f 0.19 Koggebrood llegeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkaart) f 0,16 Tarwebloem (gebuild inlandsch) f 0,25 Tarwemeel (ongebuild) f 0,21 Boter f 1,65 Per K.G. Volvette Goudsche Meikaas met Rijksmerk f 0,62'/» Volvette Goudsche Meikaas f 0,60 Edammer Meikaas (40+) f 0,60 Volvette'jonge Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk f 0,57'/» Volvette jonge Goudsche kaas f 0,55 Jonge Edammer kaa9 (40t) f 0,55 Jonge Goudsche kaas (40+) t 0,50 Edammeren Goudsch Kaas (30+) f 0,42»/j r (20+) f 0 37»/, Magere Edammer— en Goudsche kaas f 0,27»/» Leidtche en Delftsche komijnekaas f 0,55 Iriesche nagelkaas f 0.30 Per K.G. Rijst (grofmiddel Bassein en of Rangoon f 0.22 voorloopig f 0,24 grof voorloop r t t 0,26 Havermout 1 0,30 «Suiker (witte geraffineerde) l 0,55 Margarine Koffie (Santos, gebrande) t 1,16 Peekolfie (in pakjes) (per 0,1 K-G.) f 0,04 Cichorei r r r f 0,03»/j Raapolie per liter Boterolie 1'out f 0,09 '.Seep (zachte, witte of gele) ioda Petroleum (per Liter) f 0,11 N.B. Deze prijzen hebben uitsluitend betrek king op de gewone qualiteiten. De luxe sortee ringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking. De hierboven vermelde prijzen gelden voorde maand November behoudens vroegere vervanging. Klachten over nietinachtneming der boven vermelde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxi ma vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor een bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengeD, behooren gericht te worden tot den Burgemeester De Burgemeester voornoemd, Th. DB SURMOHT DB BaS SMBJSLB. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat door hem de navolgende prijzen ▼oor het varkensvleesch zijn vastgesteld: De prijzen zijn uitsluitend k contact. Magere Lappen f0,55 pe- KG. Rollade 0.55 Mager spek 0,52'/, Reuzel 0,55 r Carbonade, Coteletten 0,50 Gehakt, Worst 0,55 Vet spek 0.47»/, Haasjes, Biefstuk 0,60 Zij gelden vanaf Maandag 18 October en worden tot nadere aankondiging gehandhaafd. De ingrzeteneu worden verzocht over de niet inaentneming der vastgsstride pi ijzen terêtond mededeeling te doen ter Secretarie. Waalwijk, 8 October 1915. De Burgemeester van Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5