Nummer 95 Donderdag 25 November 1915 38e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Wadiwijkschs Stoomdrukkerl) Antoonlielen Tweede Blad. De Oorlog. Provinciaal Nieuws. NIEÏÏWS UIT HIÏÏSDM. Ingezonden Stukken. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. franco per pont door het geheele ryk f 0.90 Brieven, ingezonden atuklren gelden er' «Vanco tr zenden aan den Uitgever. UITGAVE Telefoonnnmmer 88. Telegram-Ad <»s: ECHO. Prijs die AbthitbnyiIn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegenen worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en »dvertent.ies bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten jesloten. Reclames 15 cent per regel Van het Zuidelijke gevechtsterrein. WEENEN, 23 November. (Wolff.) Of ficieel bericht uit het groote hoofdkwar tier De gevechten van grooten omvang om het bruggehoofd van Görz en aao den rand der hoogvlakte vaa Doberdo duren voort. Verscheidene aanvallen van sterke vijandelijke troepen op Podgora zijn bloedig afgeslagen. Ook te Pevna en Oslavia hebben onze troepen zich tegen alle bestormingen gehandhaafd. Veelal is de strijd ook 's nachts voortgezet. Bij de beschieting van de stad Görz zijn van 18 tot 21 dezer 20 burgers gedood, 30 gewond 46 gebouwen zijn volkomen vernield, 250 sterk, 600 licht beschadigd. Gisteren hebben de Italianen opnieuw eenige honderden zware bom men iu de stad geworpen Op de hoogvlakte van Doberdo was het den vijand gelukt de verdedigers van den Monte San Michele tijdelijk tot den westelijk rand van San Martino terug te dringen, doch een nachtelijke aanval van Hongaarsche en Kjrlntischetroepen heeft onze oorspronkelijke stellingen weer ge heel in ons bezit gebracht. Tal van stcrmloopen der Italianen ten oosten van Selz zijn afgestuit op den tegenstand van het regiment Infanterie no. 47 uit Steir, dat zich tweemaal door zijn vuur, de derde maal in eeD hand gemeen, vast ia zijn stellingen heeft gehandhaafd. Ten noorden van het bruggehoofd van Görz heeft de vijand zijn gebruikelijke aanvallen herhaald, die als gewoonlijk zijn mislukt. Twee onzer vliegers hebben bommen op Arsieno geworpen. Den laatsten tijd trachten de officieele berichten van den Italiaanschen genera- len staf opvallend veel succes te melden. In tegenspraak daarmede kan worden vastgesteld dat wij thans, een half jaar na de oorlogsverklaring van onzen voor- maligen bondgenoot, het door ons bij het begin van den oorlog gekozen ver dedigingsfront aan de Isonzo reeds in vier slagen zegevierend hebben gehand haafd. Sedert het begin van de gevechten in het zuidwesten is de vijand er zelfs niet in geslaagd die doelen te nadereB, welke hij bij den eersten stormloop had gehoopt te bereiken. Wel echter heeft hem de oorlog aan dooden en gewonden reeds een half millioen manschappen gekost. Griekenland en de entente. LONDEN, 23 November. Het minis terie van buiteulandsche zaken deelt me de dat geen Grieksche schepen in Eu- gelsche havens zija aangehouden of worden opgehouden en dat geen blok kade van Grieksche havens ingesteld of van kracht is. ATHENE, 23, November. Op grond van diplomatieke raadgeving heeft de Servische regeering van Mitrowitsa naar Prizrend haar zetel verlegd. Servische afgevaardigden, te Salonlki aangekomen, verklaren dat de regeerieg binnenkort over Dibra te Monastir zal aankomen. Van het Servische gevechtsterrein. WEENEN, 23 November. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De aan de boven-Drina strijdende O.-H. troepen vallen de stellingen der Montenegrijnen op den Kotsara-zadel en ten N O- daaraan aan. Een O.-H. kolonne is Prijepolje bin nengerukt. De gevechten op het Merelveld nemen een gunstigen loop. Onze in het dal van de Ibar voort- rukkende troepen staan zes K.M. ten noorden van Mitrowitsa. Duitsche troepen zijo op een halven dagmarsch ten noorden van Prisjtlna in gevecht. De Bulparen rukken over de Tsegowa Planina. SOFIA, 23 November. Officieele Bulgaarsch bericht van den 21sten De gevechten om Prisjtlna duren voort In de streek vaa Giljani (Gilan, ten Z.Z.O. van Prisitina) hebben wij tot dusver 7000 man gevangen genomen, 2 machinegeweren en 2 kanoanen buit gemaakt. Op de vorige gedeeltea van ons front geen verandering. De »Times< schrijft Intusschen is Servië onderworpen. Veertig dagen na den eersten aa wal maakten de Dultschers er aanspraak op, 54,000 Serviërs gevangen genomen en 478 van de 515 Servische kanonnen vermees^erd te hebben. De entente troepen hebben op den loop der ge beurtenissen geen oogenblik eenigen invloed van beteekenis kunnen oefenen. De toe tand. Een duidelijk inzicht van de Grieksche kwestie, van zoo overwegend belang toch voor de erdere ontwikkeling van de Balkan gebeurtenissen is uit de be richten nog niet te verkrijgen. Over het algemeen worde de toestand in de berichten van entente-zijde vrij hoopvol nog voorgesteld. Volgens de >Matin< bewees de Grieksche regeering door een »begin van daden* haar goede trouw, hetgeen waarschijnlijk betrekking heeft op de vage toezeggingen van den ministerraad. Het uitblijven echter van elk officieel bericht, hetgeen op de aarzeling ran de Grieksche regeering en mogelijk wel op haar onwil wijst o,,i op den eisch van de eDtente in te gaan, voorspelt, gelijk wij reeds vroeger zeiden, voor de entente niet veel goeds. Een paar korte Reutertelegrammen uit Athene doen dan ook een ongunstige wending in het verloop der gebeurtenis sen voor de entente vreezen. Denys Cochin is overhaast uit Saloniki na»r Athene teruggekeerd en zal op- nieu v door den koning ontvangen worden daar de aankondiging van de blokkade een kritieken toestand in het leven ge roepen zou hebben, die tot mogelijke complicaties zou kunnen leiden... De Balkan-wolken pakken zich voor de entente dichter en dichter samen. Zal het dreigende onweer nog voorbij gaan of tot uitbarsting komen De ofticieele berichten zouden in zooverre slechts als gunstig voor de Serviërs tc beschouwen zijn, dat in geen enkel communiqué nog melding wordt gemaakt van een voortzetting van den Bulgaarschen opmarsch naar Monastir en van een bezetting van deze plaats, die niet-offlcieele berichten als aanstaande deden verwachteneen zeer negatieve verbetering dus van den toestand der Serviërs. Het vertraagde bericht uit Salonlki, dat de Bulgaren Prilep weer ontruimd zouden hebben en daarmede dus alle gevaar voor Monastir geweken zou zija, heeft men met het meeste voorbehoud te aanvaarden, Een dergelijken terug tocht van de Bulgaren zou alleen ver klaarbaar zijn door een eclatant succes van de expeditie-troepen, maar daar is geen sprake van... Overigens is de toestand voor de Serviërs in geen enkel opzicht roos kleuriger geworden. De troepen der centrale mogendheden en der Bulgaren dringen uit het Noord-Westen, Noorden Noord-Oosten en Oosten meer en meer naar het Lijsterveld op en hebben o.m. door het forceeren van een toegang tot het Lab-dal al een der toegangswegen naar de historische vlakte geopend. Spoedig zal dus uit de feiten blijken of daar nog een laatste wanhopige tegen stand door de Serviërs zal worden ge boden, dan wel of zij, wat wij waar schijnlijker achten, zich verder zullen terugtrekken naar Montenegro en Albanië... Waalwijk 24 November 1915. AS3 ETALAGE-WED- STRIJD te Waalwijk op 27, 28 en 29 November a.s. W. B. Inschrijving voor Z. H. den Paus. (Op verlangen van 't Doorluchtig Episcopaat.) Bedrag vorig nummer f 180,40 Schaalcollecte in de Parochie kerk van St. Ian, Waalwijk f 185.80 Totaal f 366,20 Pastoor Brans. Naar wij met groot leedwezen ver nemen, zijn gisteren aan onzen ZEerw. Herder pastoor Brans, die aan een on herstelbare ziekte hjd«nde is, de laatste H. Sacramenten toegediend. Des avonds wordt voor den beminden lijder door de geloovigen ia de kerk gebeden en zeer zeker zullen allen hem indachtig zijn om voor hem te verkrijgen wat hem zalig is. De toestand van den Z.Eerw. heer pastoor was hedenmorgen onverauderd De zieke leed zeer veel pijn. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Bij de Maandag 1.1. gehouden verkiezing van drie leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, wegens periodieke aftreding werden uitgebracht 61 stemmen. Herkozen werden de heeren P. van Loon Gr.55 stemmen. B. Timmermans-Verschure, 55 stemmen. E. W. Klijberg, 56 stemmen terwijl de heeren J. van Calker, Jan van Iersel en H. Wiesman een stem be kwamen. Etalage- Wedstrijd. De navolgende firma's nemen deel aan den door »Waalwijks Belang» uitge schreven Etalage-wedstrijd, die Zaterdag Zondag en Maandag 27, 28 en 29 Nov wordt gehouden en die. zeer zeker even als de vorige maal een massa kijkers eo koopers zal trekken. H. Kolsteren-Lagarde, Sigaren en Sigaretten. D. Velthoven, Sigaren ea Sigaretten. Joh. Marks, Corn. v. d. Ven-van Kempen, Sigaren. Jos. Adriaanse, Sigaren. Jos. Schrijner-vaa de Ven, Chocolaad en Suikerwerken. Eduard van Tilburg, Banketbakkers- artikelen. J. C. van Eijkeleaburg, Boekhandelaars- artikelen. Antoon Bergmans, Schoenwerk. Fa. Chr. de Kort, L. van Adelberg, Sport-Artlkelen, Fa. Mandos-Vinken, Dames- en Heeren- Mode-Artlkelea. Wed. N. van Well-Dumoulin, Manu facturen ea aanverwante artikelen. Nlc. van Dongeo, Bloemen en aan verwante artikelen. Frits van Bladcl, Planten, bloemen en potteries. P. Glaudemans, Verlichtings- en huis houdelijke artikelen, C J. Marks, idem idem. Fa. Gez. Zijlraans, Thee, Koffie, Comestibles. Fa. Verbuat-van Overbetk, Koloniale waren. B. Hendriks, Fijne Vleeschwaren. J. Hamburg, HaarwerkenParfurmeriën, Joh. Hombergen, Toiletartikelen, Haar- werk en Parfurmeriëo. Gemeentelijk vischverkoop. Door het Rijks Centraal Bureau voor den afzet van visscherijproducten wordt medegedeeld, dat thans te IJmulden in hoofdzaak wordt aangevoerd Schelvisch, Wijting en een matige hoeveelheid Kabeljauw. Door den Gemeentelijken Vischverkoop zullen dus voorloopig alleen deze vischsoorten kunnen worden aangeboden. Kleine Schol, kleine Poon en Pieterman worden zeer weinig aan gevoerd en Horsmakreel geheel niet. Steeds is er aan den Gemeentelijken Vischverkoop veel vraag naar Schol, hetgeen wijst op voorliefde voor braad- visch. Aangezien kleine Schol vooralsnog niet verkrijgbaar kan worden gesteld, komt het ons wenschelijk voor de aan dacht der iugezetenen er op te vestigen, dat kleine Schelvisch een braadvisch is, die echter ook zeer veel gekookt wordt gegeten. Wijting is uitsluitend braad visch. Gebakkeu Wijting wordt in het bultenlnnd, vooral in Engeland als een delicatesse beschouwd. Valsch geld. Door de firma W. Timmermans en Zonen alhier, is bij de politie gedepo neerd eea door haar ontvangen valsche rijksdaalder. Jubilè Schoolopziener. Morgen, Oooderdagnamiddig wordt in Mosis het 25-jarig ambisfeest van den WelEd. G?str. Heer ran Oppenraay ale schoolopziener gevierd. Concert Liedertafel. Het gisteravond door de Liedertafel den alhier ingelwartierden militairen aangeboden Concert mocht zich in zeer groot belangstel ling veihengen. De beneden- eu bovenzaal waren geheel gevuld. De Liedertafel zong verdienstelijk een vijftal koren, onder welke vooral dienen vermeld, Lentezang v»u Weijtz en Sur les Ramparts van Saintis. Ook de kwartetten liepen goed van stapel. Bijzonder succes had de heer van Opstal met zijne mandoline soli. Het davereud applaus na elk nummer drden hem Dog als bisnommer geven een 8pa»nschen dana en eene fantaisie uit Zampa. Op uitstekende, wijze we d de heer v. Opstal begeleid door den heer Louis Stiens, militair alhier, die toonde heel wat mans op de piano te zijn. Niet minder bijval oogstten de heeren Dielissen en Prinsen met hun leuk komisch duetBurger eu Soldaat, waarvan de heer Both uit Vryhoeven bereidwillig het accom pagnement op zich had genomeD. Hoogst dankbaar verliet het pnbliek even na 10 uur de Concertzaal. Concert. Maandagavond werd door het ontspannings comité den militairen en burgers eene zg. varié -uitvoering aangeboden in Musis Sactum, die wederom ailnemeud is geslaagd. De zaal was propvol, zoodat verschillende personen geeD plaate konden bekomen. Het was een echte prettige en genotvolle avond en duidelijk werd bewezen, dat onder onze militairen prima krachten schnileD, zoowel op 't gebied van vocale en instru mentale muziek, als op dat van declamatie, komische voordracht, gjmastiek, enz. De medewerkenden oogstten den grootsten bijval in, de bezoekers waren uiterst tevre den en het comité heeft groot succes met hare ontspanniDgsavoi den* Van avond en Vrijdagavond zijn in Musis muziek— en ca- baretuitvoeringen aangebeden aan de leden der sociëteit rde Gezelligheid* met introdncés en de introducé» van hh. officieren en Don derdagavond weer eene uitvoering van 't mobilisatie-muziekcorps van het Ille Bata- jon 7 R. I. kapelmeester Mil. Korporaal Bank, waarbij ook eenige solisten zullen optreden, aangeboden aan den R. K. Gilden bond. Feestavond. Maandag vierde het zangkoor van de parochiekerk van St. Antonius, haar jaar- lijksche Cecilia-feest in 't café van den heer van Beers. Dat er 't er uitstekend was en prettig toeging, behoeft niet gezegd. Het zilveren regeerings-jubileum vaD H. M. de Koningin werd met verschil lende toepasselijke liederen herdacht. Politiezaken. Donderdagavond werd op twee plaatsen in de Zeine waschgoed gestolen. De dader had blijkbaar kopspijkers in zolen en hakken en dit spoor is door onze politie gevolgd over den Provincialen weg tot Dabij Tilburg Het onderzoek werd door de recherche, ie Tilburg voortgezet en leidde tot aanhouding van den dief, een landlooper, in een volks logement aldaar. Het waschgoed was reeds ia 't logement verkocht en werd in beslag geuoraen. De dader is aan onze politie over gegeven en naar 's Bosch overgebracht. Waarschuwing. In den laatsten tijd is valsch geld in omloop. Een paar valsche rijksdaalders zyn ook alhier uitgegeven. De politie heeft de zaak in onderzoek. ff. M. de Koningin. H. M. de Koningin herdacht 22 deter den dag dat zij voor 25 jaren aau de re geering kwam, onder voogdijschap van H.M. Koningin-Moeder. Hoewel de tijden voor feestelijk herdenken van dit heugelijke feit er niet zijn, zal toch ieder rech'geaard Nederlander met groote waardeering en dankbaarheid de gezegende regeering onzer beminde vorstiu Herdenken en God rog een langdurig g-lukkig tijdperk voor Haat, Haar gezia, Haar land en volk afsmeeken. HEUSDEN, 24 Nov. 1915. Van een teer-avondje. Maandagavond zou een vereenigiag ha; t jaarlyksche feestelijke bijeenkomst hebben, welke voor ditmaal met het oog op de tijdsomstandigheden zeer bescheiden zou gevierd worden met een smakelijk worsten- broodje. Welgemoed zaten de leden bij eon. doch wat er kwam, geen worstenbrood, wel. de tijdijg, dat er ia da geheele 8'.ad geen worat te krygen was. Nu uitgesteld, is niet verloren. Eindelijk. Naar we vernemen wordt het Hoofd der R. K. School, die sinds 't begin der mo bilisatie zijn fanctie niet heeft kunnen waarnemen, wegens landweorplichtig in 't genot gesteld van verlof, zoodat hy binnen kort weer in zijn klasse kan werkzaam zijn. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Door den heerjos.de Pont, voorzitter van den Alg. Ned. Bond van Schoen fabrikanten, is 't volgende artikel aan „de Telegraaf" gezonden, 't welk door dit blad niet werd opgenomen. Aan den heer Hoofd-Redacteur van De Telegraaf Amsterdam. Mijnheer Aangezien in uw blad van 18 dezer een belangrijke groep industrieelen wordt verdacht gemaakt, verzoek ik U beleefd, bijgaand artikel onverkort in uw eerst volgend nummer te willen opnemen. Vertrouwende op uw zin voor fair play, teeken ik Hoogachtend, J O S. D E P O N T. In het tweede blad uwer ochtendeditie van Donderdag 18 Nov. j.l komt onder den titel „van leder en schoeneneen ongeteekend artikel voor zóó opper vlakkig, zóó wemelend van onjuistheden en zóó misleidend, dat ik mij verplicht gevoel, eenige scheeve voorstellingen, de leerlooierij en de schoenfabricage betreffende, recht te zetten. Ik wil mij.daarbij op een zuiver za kelijk standpunt plaatsen en ga dus de in het artikel voorkomende insinuatiën aan het adres der Regeering, de N. O. T. en anderen, waarvoor geen enkel bewijs wordt aangevoerd, stilzwijgend voorbij. Na eene lange bespreking over de techniek der Iederbewerking komt de schrijver tot de conclusie „Dat vte voldoende inlandsche huiden De Echo van het Zuiden, en liftiigstraatsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1