Tweede Blad. DE OOKLOG. Binnenland. KERKNIEUWST" Gemengd Nieuws Dit blad kost slechts 6 cent er regel. Rij kspostspaar bank Eczeem. RECHTZAKEN. NUMMER 98 ZONDAQ 5 DECEMBER 1915 38e JAARGANG De veldtocht in Servië en Montenegro. De Oostenrijksche staf meldt, dat met een omtrekkende beweging wordt opge rukt tegen de Noord-Montenegrijnsche stad Plevlje. Een colonne valt de Gra- dloa-hoogte aan ten zuidoosten van de Metalka-zadel, terwijl een andere Dins dag tegen het vallen van den avond den door de Montenegrijneo taai verdedigden rand van de hoogvlakte, 10 K. M. ten noorden van Plevlje stormenderhand heeft genomen. Naar de Oostenrijksche .staf verder meedeelt, heeft het leger onder den Oostenrijkschen generaal van Kövess in November 40.800 Servische soldaten en 26 000 weerbate burgers gevangenomen. 179 kanonnen en 12 machinegeweren buitgemaakt. Het volledig bericht van den Bulgaar- schen generalen staf over de inneming van Prizrend luidt als volgt Tegen den middag van Maandag na men onze troepen na een gevecht van korten duur, maar beslissende beteeke- nis, de stad Prizrend in bezet. Er werden 19 a 17.000 man gevangengenomen, 50 veldstukken en houwitsers, 20.000 gewe ren, 148 automobielen en een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buit gemaakt. Het aantal krijgsgevangenen neemt voortdurend toe. De weg van Suharska naar Prizrend is letterlijk bedekt met cadavers van lastdieren, achtergelaten militaire voor werpen, stukken van voertuigen geschut, munitie, enzoovoort. Krijgsgevangenen en bewoners van de streek verlellen, dat de Servische officieren hun afdeellngen verlieten en in een wilde vlucht hun heil zochten, sommigen hunner zouden zich in bur- gerkleeding in de dorpen en de omge ving schuil houden. De houding der officieren zou den soldaten aanleiding hebben gegeven, om zich in massa's over te geven. Op 28 Nor. s' namiddags zijn koning Peter en de Russische gezant prins Troebetzkoi zonder gevolg weggereden naar een onbekende bestemming. Naar alle waarschijnlijkheid zal de slag bij Prizrend, waar wij het laatste oveschot van het sevische leger hebben genomen, wel een einde van den veld tocht tegen Servië zijn. Het einde van den veldtocht tegen ServiëMen ziet, dat de Bul- gaarsche staf zich voorzichtig uitdrukt. Want men mag veilig aannemen, dat het Bulgaarsche leger nog niet naar zijn haardsteden zal kunnen terug keeren. Een Bulgaarscb minister verzekerde van ook aan den verslaggever van de Voss. Zeitiung. Het spreekt van zelf, dat Bulgarije zoo lai^g onder de wapens zal blijven, totdat ook de overige bondgenooten van Servië zullen zijn geslagen en geen gevaar meer voor ons opleveren. Tot ons program behoort ook het beëindi gen van de Engelsch-Fransche pogin gen in Zuid Servië. Of ook de Duitschers en Oostenrij kers aan den strijd tegen de Entente troepen zullen deelnemen Vermoedelijk wel, al schijnt het ook noodzakelijk, een troepencontingent sa men te trekken aan de Zuid-Roemeen- sche grens, uit vrees, dat een Russisch leger over Roemeensch gebied een aan val zou ondernemen om misschien ook Roemenië te bewegen bij zijn neutrale houding te volharden. Men spreekt ook van een plan der Russen om aan de Bulgaarsche kust te landen, dus ook daar zullen bewakingstroepen noodig zijn. Italië en Servië. Sonnino, Italiaansch minister, heeft in een rede in de Kamer o. m. 't vol gende gezegd De staatkundige en economische on afhankelijkheid van Servië, zeide Son nino, was steeds een der hoofdpunten van de politiek der Italianen op den Balkanzij beantwoordt aan de levens belangen van Italië als groote mogend heid, daar de politieke en economische opslorping van Servië door Oostenrijk een ernstig en voortdurend gevaar voor Italië oplevert en tevens een onoverko melijke hinderpaal vormt voor onze eco nomische expansie aan gene zijde van de Adriatlsche Zee. In overeenstemming met de Verbon denen stellen wij als onverbiddelijke voorwaarde voor de beëindiging van den tegenwoordigen grooten oorlog het her stel van het heldhaftige Servische volk in de volheid zijner onafhankelijkheid. Heden zoekt het Servisch leger, onder den druk van een dubbelen inval, een uitweg naar de zee, ondanks de lofwaar dige krachtsinspanning van het Engelsch- Fransche legerkorps dat te Saloniki is ontscheept. Italië kan niet ongevoelig blijven voor den oproep vol van angst, welke tot ons komt van over de Adriatische Zee. Wij sullen dus ten spoedigste alles doen wat in onze macht ligt, ten einde hulp te bieden aan het Servische legerdoor in samenwerking met de bondgenootende approviandeering en de voot ziening met munitie ervan te verzekerendoor de sa menwerking ervan te vergemakkelijken, IN AFWACHTING VAN HET OO- GENBLIK der weerwraak en van de komst van onze vlag op den anderen oever der Adriatische Zee. Dit zal (evens strekken om opnieuw de traditioneele politiek van Italië tegenover Albanië te bevestigen, welke thans even als in het verleden, een belang van de eerste grootte voor ons is, daar zijn lot verbonden is aan het verkrijgen van vas ten voet in de Adriatische Zee. Het zal aan het overschot van het Servische leger munitie en mondvoorraad zenden, of, beter gezegd, de toezending ervan verzekeren, want op dit oogenblik is deze niet verzekerd. De Dultsche en Oostenrijksche tor pedo- en duikbooten maken de oostkust der Adriatische Zee onveilig. De Italiaansche vloot en die der Ver bondenen zullen dus gezamenlijk de vei ligheid der Adriatische Zee verzekeren, opdat het overschot van het Servische leger niet verga. Maar verder zeide Sonnino niets toe. Eerst moet de Italiaansche vlag aan de Adriatische Zee wapperen, d. w. z. eerst zal de Isonzo-lijn doorbroken, vóór daadwerkelijke hulp aan Servië kan wor den verleend. Deze munitie-toezending, nu ja Servië heeft een leger noodig. Italië echter moet eerst zijn eigen be langen hebben verzekerd en daarna komt het oogenblik der weerwrake. Sonnino begon zoo mooi over Servië de staatkundige ea economische onaf hankelijkheid van Servië was steeds een der hoofdpunten van Italië's politiek op den Balkan. En Italië kon niet ongevoelig blijven voor de angstkreten uit Servië. Maar het slot is mager. Munitie-toezending. Aan een leger, dat gevangen of ge sneuveld is. Van het Servische gevechtsterrein. BERLIJN, 3 Dec. (Wolff). Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier In het gebergte ten Z.W. van Mitrowitsa zijn voorspoedige gevechten met op zichzelf staande afdeelingen van den vijand geleverd. Daarbij zijn gisteren ruim 1200 Serviërs gevat g<»n genomen. LONDEN, 3 Dec. (Reuter,) De Times verneemt uit Athene, dat Monastir geval len is. Van het Servische gevechtsterrein. WEENEN, 3 Dscember. (Wolff.) Officieel bericht uit het hoofdkwartier: Ten westen en ten zuiden van Nowi Pazar hebben O.-H. afdeelingen, waarbij zich vele gewapende mohammedanen hebben aange sloten, eergisteren 8500 Serviërs gevaDgen genomen. In de gevechten tusschen Mitrowitsa en Ipek hebben tal van Albaneezen aan onze zijde meegevochten. Aan het gedenkfeest, gisteren door odzb troepen in het Sandzjak van Nowi Bazar en Mitrowitsa gevierd, heeft de bevolking des lands geestdriftig deelgenomen. Griekenland en de entente. PARIJS, S December. (Reuter.) De Echo de Paria meldt dat de entente-mogend- heden wegens het getalm van het Grieksche kabinet opnienw de beperkende maatregelen hebben ingevoerd, waarmede zij segen 19 November den Griekschen handel hadden getroffen en die zij eenige dagen later hebben opgeheven als een te voorbarig blijk van vertrouwen. De Engelsche verliezen. LONDEN. 2 December. (Reuter.) offi cieel wordt bekend gemaakt: De Engelsche verliezen bedragen in het geheel tot 9 November, bij het le ger In Frankrijk gesneuveld of gestorven 4620 officieren en 69,272 minderen gewond 9754 officieren en 240,283 minderen vermist 1583 officieren en 54,446 minderen. Aan de Middellandsche Zee gesneu veld of gestorven 1504 officieren en 21,531 minderen gewond 2860 offi cieren en 70,148 minderen vermist 350 officieren en 10,211 minderen. Andere oorlogstooneelen, gesneuveld of gestorven 227 officieren en 2052 min deren gewond 3337 ofticieren en 5587 minderen: vermist 76 officieren en 3223 minderen. Van de vloot en bij de mariniers Gesneuveld of gestorven 589 officieren en 9928 minderen gewond 161 of ficieren en 1120 minderen vermist /52 ofticieren en 310 man. Het geheele aantal verliezen bedroeg 510,230. De keurlingen zijn hier niet bij Uit Havre wordt aan de Indépendance beige geschreven, dat er groote veran deringen in de Belgische regeering en in de administratie te Sainte Adresse op til zijo. Eerst zal de toeslag voor verblijfkosten van de ambtenaren worden ingekrompen; het getal der 10—11 mi nisters zal mede verminderd en gebracht worden op vijf: oorlog, buitenlandsche zaken, financiën, koloniën en algemeene zaken. Er is sprake vaD een liberalen en een soclalistischen mioister. Er wordt gezegd, dat de uitgaven der regeering, die nog 3,000,000 fr. daags beloopen, buitensporig zijn. Men zal dus vele nuttelooze uitgaven inkrimpen. Overwogen wordt de Belgische ge zanten in de kleine Zuid-Amerlkaansche republieken verlof te geven. Het is ook mogelijk, dat groote ver anderingen plaats hebben in den dlplo- matieken en consulairen dienst. Vele consuls en raadsheeren, secre tarissen en attaché's van de legaties kunnen voor het oogenblik gemist of vervangen worden. Het ministerie zal, naar verluidt, de beslissing nemen alle Belgen van minder dan 35 jaar onder de wapenën te roepen. De toestand. Sonnino, de Italiaansche minister-pre sident, heeft in de rede, waarmee hij de nieuwe Kamerzitting opende, over het verleden geen nieuwe gerlchtspunten geopend. Voor de toekomst is evenwel van belang zijn verklaring, waaruit blijkt, dat Italië geen expeditie naar Albanië zal sturen cm de Serviërs te helpen hetgeen in verband met de moeielijkhe- deD van het terrein ook niet te verwach ten was maar zich er toe zal beperken in saraenwetking met de bongenooten, hetgeen er van het Servische leger in Albanië nog over is, van levensmiddelen en munitie te voorzien. Echter heeft Sonnino er aan herinnerd dat de heerschappij over de Adriatische Zee een van de oogmerken is, waarom Italië oorlog voert. Het rijk zal zich dus slechts zoolang tot 't zenden van pro viand en munitie aan de Serviërs in Albanië beperken, tot bij tijd en wijle >het oogenblik der weerwraak komt en de Italiaansche vlag op den anderen oever der Adriatische Zee zal worden gezien. Juist om dezelfde reden, waarom de expeditie van Italië naar Albanië, hoe wel uitgesteld, niet afgesteld is, namelijk de oorlog tusschen Italië en Oostenrijk onder meer wordt gevoerd om de heer schappij op de Oostelijke kust van de Adriatische Zee, is te verwachten, dat de centralen, met name de Oostenrijkers hun opmarsch door Montenegro en Al banië voort zullen zetten (mogelijk wordt voorloopig de zuidelijke helft van Albanië als lokaas voor de Grieken gereserveerd) ten einde Italië voor te zijn. Wij merken bierbij op, dat in dezelfde vlakte, als het door de Bulgaren bezette Prizrend, het Montenegrijnsche Dzjakowa ligt, en we vernemen nu uit de officieele berichten, dat de Bulgaren in de richting van laatstgenoemde plaats voortrukken. Iu het Noorden hebben de Oostenrijkers Plewljé bezet en oefenen zij op de Mon- tenegrijnen tusschen Lim en Drina een krachtigen druk uit. Een en ander bevestigt de bovengenoemde verooderBtflling. Reeds wordt er over verdere gevolgen van den veldtocht in Servië gesproken dan de bezetting van de Oostkust van de Adria tische Zee, over maatregelen, die Lord Kit chener zou hebben beraamd, om gereed te zijn tegen esn toekomstigen aanval der Turken en Duitschers tegen Egypts. Zelfs zou Italië zijn uitgenoodigd mede te werken tot het iu bedwang houden van Afrika's noordkust. De Turken melden dat zij in Mesopotamië voortrukken en Azizië hebben bezet. De Engelsche schijnen naar Koet-el- Amara terug te gaan. Dus ook hier wederom eene misrekening ^Monastir is gevallen', zoo meldt een telegram uit Athene aan de ^Times'. Dus blijft alleen oog het deel van Servië, dat door de expeditie-troepen van de entente bezet is. Waarschijnlijk zullen deze troepen wel spoedig den vollen vijandelijken druk te weerstaan hebben. Ea in de moeilijke positie, waarin zij na de bezetting van Mo nastir gekomen zijD, valt het te betwijfelen, of zij aan dien druk weerstand zullen kun nen bieden. Ea dat terwijl men met Griekenland nog steeds niet verder gekomen is, dan dat, hoewel groote reserve door de regeering en de diplomatie in acht genomen wordt, de hóóp overheerscht, dat een vredelievende oplossing zal gevonden wordeD, omdat aan beide zijden goede wil bestaatHetgeen dos zeggen wil, dal Griekenland nog steeds zijn spel van aarzelen en uitstellen voortzet. Onze handel in 't Engelsshe Lagerhuis. Dalziel heeft iu het Engelsche Lager huis gesproken over den uitvoer naar neutrale landcD, van artikelen die voor Duitschland geschikt zijn. In 't bijzonder hsd hij lijnzaadolie door Nederland op het oog. Hij vroeg ook hoe de regeering denkt over de N. O. T. De onder-minister van Bul enlandsche zaken Robert Cecil zeide dat er niets meer naar Nederland gezonden werd dan wat voor Ned. gebruik noodig was, in verhouding met de getallen van 1911 en 1913. Verder moest men rekening houden met den Invoer van margarine die men in groote hoeveelheden in En geland van Nederland betrekt. Er zijn intusschen Id Nederland verscherpte maatregelen genomen tegen den smok kelhandel en de margarinefabrieken worden door Eogelsche accountants ge controleerd. Cecil wees er op dat intusschen aan Nederland de rechten van den neutralen handel moeten worden verzekerd. Cecil besluitDalziel heeft de onder stelling geopperd, dat er met de N. O. T. iets niet in den haak is. ik kan slechts zeggen, dat wij daar geen bewijzen van hebben. Wij hebben geen reden om aan te nemen, dat hare leden, die tot de voornaamste handelslieden in Neder land behooren, iets anders zijn dan vol strekt rechtschapen, oprecht en trouw hun overeenkomst nalevende mannen. Wal er in visch omgaat. In November bedroeg de vischomzet re IJmuiden f2.574.968 tegen f893.983 in November van het vorig jaar. Van 1 Januari af bedroeg de omzet f6.872.977 in 1913; f 6.450. 300 in 1914 en f 16.238.000 in dit jaar. Nieuwe aanklacht tegen de Telegraaf. Naar wij vernemen heeft de heer C. Kaufmano, handelaar in huiden te Rot terdam, bij den Oftlcier van Justitie te Amsterdam een aanklacht ingediend tegen de »Telegraaf» ter zake van een artikel, opéenomen in haar ochtendblad van 18 November j,1. en waarin genoem de firma van smokkelen werd beschul digd. De firma Iioxel eo Visser, in oliën, boter, vetten, import en export, te Am sterdam, heeft, naar aanleiding van een bericht in De Telegraaf, Avond blad van 22 November 1915, onder het opschrift >Steler en Heler*, een klacht tegen den heer H. M. C. Holdert bij den officier van justitie iDgediend wegens grove beleedlgiog. (Hbld) Gratie. Reeds werd gemeld, dat de graaf De Hemptinne de doodstraf, waartoe bijin België iu het tegen hem gevoerde pro ces veroordeeld was, veranderd zag in levenslange gevangenisstraf. Zijn gratie was door de Nederlandsche Regeering bij de Duitsche regeering ge vraagd. Op 20 Dec. herdenkt de Eerw. Fr. Maria Phillippus (Bernardus Vermeer), van de Congregatie der Fraters van O. L. Vr. Moeder van barmhartigheid te Tilburg assistent aan de kerk van den H. Vincentius a Paula (Fraters), aldaar zijn 25 jarig priesterfeest. Mannenadel. Ie Aflevering je jfaargang. De vijfde Jaargang van Mannenadel opent met een zwaarwichtige aflevering, die om den overvloed vanactueele stof van 16 tot 24 paginas is uitgebreid. Ouder de stukkeo, die meer als mededeelingeD mogen betiteld worden, is vooral verblijdend het bericht, dat, onder eere-presidium van Z. D. H. Mgr. Diepen besloten werd tot de op richting van eene vereeniging Voor Eer en Deugd voor vrouwen. Moge "zij spoedig tal van afdeelingen tellen l Een kloek stuk is het artikel..Waar om zoo tegen HET LEVEN?" Onbarmhartig wordt de fatale ge durfdheid van dit tijdschrift belicht en gegeeseld. Wij zien het vervolgnum mer met belangstelling te gemoet. Bijzonder belangwekkend zijn de open baringen hier gedaan over de noodlot tige huisvestiagsvoorwaarden onzer O. I. miliiarenverontrustend, wat ons van het Haagsche jongensbederf door ou deren van de Dultsche „Wander- vögel' door jongens onderling wordt me degedeeld tot welke onthullingen het Stationswerk voerttot welke excessen sommige Bioscopen durven gaan. Ieder gehuwde man of van der, leder solled jongeling van rijper leeftijd, die deze aflevering leest, zal overtuigd zijn van de noodzakelijkheid, dat er inge- grepea moet worden. Laat hij begin nen met zich op MANNENADEL te abonneereD, om zich later op nog be tere wijze in de nieuwe beweging ver dienstelijk te maken. R. V. A. R. K. Pr. Eczeem begint gewoonlijk met kleine puietjes. vaak optredend tusschen de vin gers, in de oksels enz., die aau de huid een helderroode kleur geven en vergezeld gaan van hevige jeuk en prikkeling. Zy kunnen zich spoedig uitbreiden en laten den patiënt rust noch daur. Andere huidkwaleD, die den leider veel ongemak en last bezorgen, zijn gordelroos, vurigheid der huid. dauwworm, netelroos, winterhanden, huiduitslag enz. De martelende jeuk en prikkelende pijn van eczeem, gordelroos en alle jeukende huidziekten v orden verzacht dooi de eerste aanwending van Fostet's Zalf en zelfs hard nekkige gevallet), die jarenlang weerstand boden aan andere behendeling, moesten spoedig zwichten voor de genezende eigen, schappen van deze zalf. Foster's Zalf (let op den jaisten naam) is te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezendiog geschiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.76 per doos, 8622 Priesterjubilea. Op Maandag 6 Dec. a.s. zullen de volgende Eerw. geestelijken in het bisdom Breda hun 1272-jarige priester wijding herdenken Prof. G. Huijs, aalmoezenier Ille di visie A. Frangols, kapelaan St. Annakerk te BredaJos. van Lood, kapelaan te Leur Fr. Veraart, kapelaan te Ossen- drecht, de Zeereerw. heer Ant. Oomens, rector van het gasthuis te Dongen. In het bisdom 's-Bosch op 6 Dec. o.m. de volgende Eerw. heeren F. A. J. Boelaars, pastoor te Hout akker (Hflvarenbeek)P. J. L Goulmy, kapelaan te Druten, E. J. W. M. van Kemenade, kapelaan te Tilburg (Goirke) M. B. Maassen. vicaris gesticht Voor zienigheid* te Vught. Het Gerechtshof te 's Bosch heeft behandeld de zaak tegen J. de G., 15 j. te 's Bosch ter zake dat hij in den nacht van 11 op 12 Juli 1915 te Waaldijk heeft weggenomen 1 rijwiel toebehoorende aan R. Ropers, en waarvoor hij door de Rb. te 's Bosch ter beschikking van de Regeering was ge steld. De Adv.-Gen, vroeg voor dezen beklaagde bevestiging van het vonnis der Rechtbank. Brief met f 2joo verloren. De kantoorbediende W. P. J. S. te Rotterdam, die een pakje brieven naar de post bracht, is tusschen Wijnhaven en postkantoor een brief, Inhoudende f 2500, kwijt geraakt. Ergerlijke dierenmishandeling. In den Damespolder, in Zuid^Beveland, heeft een ernstig staaltje van dierenmis handeling plaats gehad. Bij den land bouwer H. O. vervoerden drie knechts met paard en kar bieten van het land. Een der paarden wilde niet trekken, waarop de knecht Boshouwers de tong van het dier uit den mond haalde, bier- om met een touw een strop legde en toen deze nog los ging, nogmaals op nieuw de tong In den strop deed en het touw zoo krachtig met beide handen aantrok, dat de tong van het arme dier bij het keelgat afscheurde. Na de tong te hebben begraven, ge lastte de onverlaat een der jongens, met het paard voor de bietenkar naar het station te rijden, en de misdaad geheim te houden. De politie heeft evenwel thans de De Mo van het Zuiden. Gedurende de maand November werd er op 't Postkantoor te VLIJMEN en de daaronder res sorteeronde halppostkantoren ingelegd de som van f 6907.53. Terugbetaald f 7214.08. Het laatste door-dat kantoor uitgegeven boekje draagt bet nummer 3725. Gedurende de maand November werd er in de Rijkspostspaarbank te VRIJHOEVE OAPELLE ingelegd een som van f 2749.— In het zeilde tijdvak werden op 't Hulp telegraaf en telefoonkantoor 113 telegrammen behandeld waarvan 66 verzonden en 47 ont vangen. Vanuit de openb\re spreekcel werden 19 gesprekken gevoerd. 1 telefoon oproepbericht verzonden, eo 2 telefoon oproepbericht ontvangen. o— In de msand Nov. werd te BESOIJ EN aan het hulppoEtkantoor in de Rijkspostspaarbank inge legd f 1935.43. Terugbetaald f 2968.90. Meer iugelegd dan terugbetaald f 1033.47. Aantal inlagen 94, aantal terugbetalingen 38. o— Aan het postkantoor te Raarasdonksvecr en de daaronder ressorteerende hulppostkuutOrcn werd gedurende de maand November Ingelegd f6527 71. Terugbetaald 1 2802 85. Het laatst door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5572. o Aar. de Rijkspostspaarbank te SPRANG is in de maand November Ingelegd f 1832.13 Terugbetaald f 1115.57.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5