Binnenland. Provinciaal Nieuws. warring en begonnen een reer wanorfi elijken terugtocht In de richting va- Gradets. Ooze troepen volgden hen van nabij- In Gradets ontstond een vreese- lijk straatgevecht. Ten slotte, om 4 uur in den ochtend, werden de Franschen uit Gradets verdreven en met achter lating van vele gevangenen in de rich ting van Hidowa teruggedreven. Het aantal der in dit gevecht gevan gen genomen Franschen is nog grooter dan de vorige maal, daar het tot twee maal toe tot een bajonetaanval kwam. De dooden en gekwetsten behooren tot de Fransche infanterie-reglmenten 244, 371 en 372. Onez troepen vervolgden de Engelschen en Franschen van Kos- torioo In de richting van Rabrowo en Valandowo. Na een hardnekklgen strijd, die den geheelen dag voortduurde, ge lukte het aan onze troepen, de xeer sterke Engelsch-Fransche stelling in het dorp Kajani, bij Petowo, in de linie Protan-Memili te vermeesteren. De Engelschen en Franschen hadden die stelling sinds den eersten dag van hun ontscheping in Saloniki versterkt, en daarvan een verdedigingslinie van den eersten rang gemaakt. Wij namen daar 400 Engelschen gevangen en ver overden 10 Engelsche kanonnen met bijbehooreade munitiewagens. De ge vangen genomen en gesneuvelde Fran schen droegen het regimentsnummer 175 of 176, enkelen dat van het tweede regiment zouaven. De Britsche en Fransche troepen be vonden zich in een overijlden terugtocht ten zuiden van de linie Rabrowa-Valan dowo en voorbij de Kosloe. Aan dit front leden de Engelschen en Franschen bijzonder zware verliezen, zoowel aan dooden als aan gekwetsten» die zij bij hun wilden aftocht niet konden meevoeren. De toestand. De toeschouwende wereld houdt haar adem in. De Bulgaren staan op den drempel van het Grieksche huis te wor stelen met hun vijanden, die in dat huis hun intrek hebben genomen om hen te kunnen aanvallen. Wat Zal er nu gebeu ren Zal de Bulgaar zelf het huis van den buurman betreden, en zal die buur man zoo'n vechtpartij in zijn huis toelaten of, om er spoedig een eind aan te maken zich bij een van de partijen aansluiten Het spant, want de Engelschen zijn >met behulp van versterkingen er in ge slaagd* zich terug te trekken en de Franischen hebben hetzelfde negatieve succes behaald. Een telegram van heden meldt zelfs datdeServlsche grensplaatsen Doiran en Gewgell zijn ontruimd. Er is een officieus bericht van Reuter dat ons het besluit van de geallieerden meldt niet uit Saloniki te vertrekken. Waar om ook, tenminste nu reeds Al is er van hulp aan Servië geen sprake geweest, al is voorlooplg geen offensief mogelijk, al zijn de bondgenooten in vollen aftocht naar en over de Grlekscbe grens (»l jammerlijken toestand» zegt het Duitscbe hoofdkwartier), desniettemin blijft de bloote aanwezigheid der geallieerden in Saloniki voor de centralen een voort durende bedreiging voor hun verbin dingsweg naar Konstantlnopel. De haven van Saloniki is voorshands nog onvol doende als basis voor een aanzienlijke legermacht, maar zij kan worden ver beterd, en blijven de geallieerden er, dan zullen de centralen voortdurend een legermacht moeten afzonderen tegen een gevaar waarvan zij niet kunnen nagaan hoe groot het is, zoodat zij steeds met maximale mogelijkheid zullen hebben te rekenen. Om die reden is het te verwachten, dat de centralen hun terugtrekkende vijanden op Grieksch gebied zullen vol gen en dat Griekenland zich daartegen gezien eenmaal het besluit van de entente in Saloniki te blijven, niet zal verzetten. Een andere vraag is of de ceotralen ook dit werk aan de Bulgaren zullen overlaten dan wel of zij het hun uit de hand zullen nemen, waartoe dan 't leger van von Gallwitz, hetwelk wij in Zuld-Mace- donië veronderstelden, zou kunnen wor den gebruikt. Tot nog toe blijkt echter dit leger, in tegenspraak met vroegere berichten, daar nog niet ia actie te zijn geweest. Gebeurt dit ook in de eerst volgende dagen niet, dan zal men de veronderstelling, dat het in Zuid-Mace- donlë is, moeten prijsgeven. Het Duitsche groote hoofdkwartier constateerde gisteren, dat geen Fransche of Engelsche soldaat meer op Servlschen bodem stond een feit, wat van de andere zijde niet wordt betwist. De voorloopige afloop van de Fransch- Engelsche expeditie tet hulpverleening aan Servië is dus, dat er niet alleen van hulpverleening aan de Serviërs niets gekomen is, maar dat ook de bondge» nooten uit Servië naar Grieksch gebied teruggedreven zijn. Een onaangename omstandigheid uit het oogpunt van prestige voor Engeland en Frankrijk is, dat dit nu juist door de Bulgaren, een Balkaovolk, is geschied. Hun prestige in het Oosten, dat is juist wat voor Enge\and en Frankrijk op bet spel staat niet de beslissing van den oorlog. Als die ooit valt, zal het waarschijnlijk niet 1b het Oosten zijn. Maar al* gaat bet niet om de besllss'ng van den oorlog, dat prestige is toch ook veel waard en hangt natuurlijk ook wel met die beslis sing samen, en dat prestige van de entente is in den laatsten tijd in niet geringe mate geschokt. De mislukking van de expeditie aan de Dardanellen, de vergeefscbe pogingen Bulgarije aan haar zijde te krijgen, de tegenslag in Mesopotamië, en dan het uitblijven eerst -n de mislukking daarna van de hulp verleening aan Servië en in verband daarmee het neutraal blijven van Grie keland en daarbij de wel wat meer dan gewone afstand tusschen woorden en daden, dat is alles niet geschikt om het gezag van de mogendheden der entente in het Naburige Oosten te doen toene men, met welk gezag ook weer dat van den Europeaan in het algemeen wordt gezegd samen te hangen. Het officleele bericht der Franschen meldde gisteravond, dat zij Zondag zich op de linie Gewgell—Kilinder haddea teruggetrokken, dat is geheel op Grieksch gebied. Kilindir ligt ruim 6 K.M. achter de grens in Grleksch-Macedonié, ten Zuiden van Doiran. Dit een nagekomen bericht van den Bulgaarschen staf wordt de uitdrukking van het Engelsche ministerie van oorlog >onze troepen zijn er met behulp van verste'kingen ia geslaagd terug te trek ken,* duidelijk. Blijkbaar was dat nog moeilijk te bereiken, aangezien op den terugtocht Franschen en Engelschen, althans een tijdlang, door de Bulgaren van elkaar waren gescheiden. Volgens een Reuter-berlcht uit Salo niki, laten de Grieken nu een strook vrij voor de operatie der verbonden landingstroepen, en waarschijnlijk volgt daaruit, dat zij zich er ook niet tegen zullen verzetten, zoo de centralen hen uit die strook mochten willen gaan verdrijven. Wij zelden zooeven, dat de beslissing in den oorlog, zoo zij ooit valt, waarschijnlijk niet op den Balkan, noch in Rusland, maar in het Westen zal vallen. De post uit de Rijnstreek en Zuld-Dultschland komt nog steeds niet aao, een omstandigheid, waaraan we gewoon zijn geworden, de veronderstel ling van troepenbewegingen ter voorbe reiding van operaties op het Westelijk oorlogsterrein te verbinden. Wij kunnen uiet anders zeggen dan dat het ditmaal bizonder lang duurt. De heer J. C. Schröder. De hoofdredacteur van de >Telegraaf«, de heer J. C. Schroder, werd heden door de Rechtbank te Amsterdam vrij gesproken van het hem ten laste gelegde, nl. het opzettelijk verrichten eener han deling, waarbij de onzijdigheid van den Nederl. Staat in gevaar wordt gebracht, door opzettelijk in het avondblad van 16 Juni 1915 onder een ingezonden stuk op te nemen een door hem gesteld on derschrift, waarin o. a. voorkwam >In het centrum van Europa bevindt zich een groep gewetenlooze schurken*. (Ter voorkoming van verwarring zij aangestipt, dat de heer Schroder zich thans in hechtenis bevindt wegens het schrijven van een ander artikel, waar voor hij nog niet terecht stond.) De heer Schroder is intusschen niet op vrije voeten gesteld, omdat er nog meerdere aanklachten wegens neutrali- teitsschecding tegen hem aanhangig zijn. De Telegraaf meldt Na onderzoek van de zaak, waarvoor onze hoofd-redacteur in voorloopige hechtenis geoomen is, heeft zijn wij goed ingelicht de rechter-commis- sari9, mr. A. f. van Royen, een request aan de rechtbank ingediend, waarbij hij verzoekt, den heer J» C. Schroder uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. Maandagmiddag heeft de tweede kamer der rechtbank, na dagen lang dit verzoek te hebben aangehouden, het van de hand gewezen, in overeenstemming met het requisitoir van het O. M. Om de kaap. Naar wij vernemen hebben de direc- tiën van de Stoomvaart-Maatschappij /rNederland" en van den Rotterdamschen Lloyd besloten om voorlooplg de Suez- kanaalroute te laten vervallen en daarvoor die om de Kaap in de plaats te stellen. De uitgaande booten zullen van Januari af de nieuwe route volgen, terwijl thuis komende, het eerste stoomschip op 23 December van Batavia langs de kaap zal gaan. Moeilijkheden met de inneming van kolen zoowel aan het Suezkanaal als te Aden en Perim, waar de benoo- digde hoeveelheden niet meer gegaran deerd worden aanwezig te zijn, moeten als oorzaak gelden voor dit besluit. De Nederl. mail aan boord van de Frisia De Nieuwe Ct. schrijft Het weghalen van de Koninklijke Nederlandsche mail. door de Engelsche autoriteiten te Deal, van boord de „Fri sla", thuis varende van Buenos Aryres naar Amsterdam is een ernstig machts misbruik. Voor zoover wij weten is een aantas ting van onze souvereinlteltsrechten ln dezen vorm gevurende dea oorlog nog niet voor gekomen en er kan dan ook geen twijfel bestaan of de Regeering zal zich het gebeurde ernstig aantrek- en daaraan ten spoedigste het noodlge gevolg geven. Waalwijk 15 December 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. *65" W. B. Lezing. Maandag heeft de WelEd.Geatr. Heer le luitenant der artillarie Djo-man, in kwartier te B.i»rdwijk, >n *Musis Sacrum* weor heeren officieren en introducés eene lesiDg g-houden met Üchtbeeldeu over Albanië. Het zal onnoodig zijn te z*ggen d tdeie lezing bnogHi interresaaut was, waar deze g houden werd door iemand als luitenant Boorman, die de geschiedenis io Albanië ▼an 't begin tot hat einde heeft meegemaakt, waar hij mede door onze regeering was aan gewezen om de reorganisatie der Aibanee- sche gendarmerie uit te voeren. Men stl begrijpen dat de spreker seer veel beUngryka over volk eu land, over de toestanden enz. weet te vertellen en dat hij met a'n voordracht zeer veel succes had. Het is ons daarom aangenaam te kunnen mededeelen dat deze lezing a.e. Vrijdag in rMsiit' wordt herhaald en voor bnrgars en militairen toegaokelyk zal zijn tegen 10 cent ent;é?. Huldeblijk. Dc officier van gezondheid Dr. v. d. Kous heeft voor een aantal dames alhier gedurende eenige weken een cursus in eerste hulp bij ongelukken, verbandleer enz. gehouden. Als blijk van waardeering werd hem gistermiddag in de laatste les namens de deelneemsters bij monde van mevr. Mombers-Smelt een zeer mooi souvenir aangeboden, dat door hem met een har telijk woord gaarne werd aanvaard. Militaire- Concerten. Gisterenavond en vanavond geeft het Strijkorkest van het 7e Regiment In fanterie onder Kapelmeester Kleij in »Musls Sacrum» zijn laatste uitvoeringen, met een schitterend programma. Het entrée is voor militairen 5, voor niet-inilitairen 10 cent. Gisterenavond had de uitvoering een uitbundig succes en ook dezen avond zal het afschejd niet minder zijn. Het zal onnoodig zijn over de presta ties van dit keurkorps, over de capaci teiten van den kapelmeester opnieuw uit te weiden, dat deden we reeds meer malen, die zijn te over bekend. Maar wel willen we de gelegenheid te baat nemen een woord van dank te brengen aan 't strijkorkest en de andere artisten die 't 7e telt, voor de hoog staande muzikale en allerprettigste varité-avonden, die zij aan de militairen in de eerste plaats en verder aa» de velen, die er van genoten hebben, ver schaften. Ten slotte een woord van" warmen dank aan de ijverige en eminente ont- spannlngs-commissle de heeren Lt. Nij- land, Lt. Adj. vj d. Bijl en Off. van Gez. Dr. v. d. Kous, zij hebben zeer zeker velen aao zich verplicht. Een studiereis. Heden vertoefde hier ter plaatse een groot aantal leden van het •Technolo gisch ezelschap te Delft," dat zich ten doel stelt het behartigen van de studie- belangen der studeerenden voor schei kundig ingenieur aan de Technische Hoogeschool te Delft. Zij brachten een bezoek aan de Rijksvakschool met proefstation en eenige fabrieken. Het gezelschap bestond uit 5 profes soren, 4 Assistenten en 50 dames en heeren. We vernemen nog dat door heeren officieren hier en in de omgeving in kwartier groote belangstelling voor de industrie wordt getoond en zij verschil lende schoenfabrieken en leerlooierijen bezichtigden. Ongeval. De luitenant der b maren Jhr. v. A. v. W. alhier had dezer dagen het ongeluk vau z'n paard te ralleu zoodat hy niet kon opataar, Eenige infanteristen, die in de tuurt waren verleenden hem dir ct hulp. Het bleek dat z'n been gekneusd was, maar na weer te paard te sijn geholpen, kon hy onder veel pijn z'n kwertier nog bereiken. Politiezaken. Tegen een koetsier alhier afkomatig uit het vlucht-oord Uden ie proces-verbaal op gemaakt wegens verschillende diefstallen. Een militair vermistte dezer dagen f 60 die hij in de sak van a'n jas had laten zitten. Tot dusverre weet men niet of hier aan diefstal moet werden gedacht, of dat hij ze heeft verloren. Looiexlract ex Rijndam De minister ven baitenlaadsche zaken brengt ter kennis ven belanghebbenden, dat procureur-generaal bij het Londensche P'ijeenhof een eisch heeft ingediend tut verbeurdveiklaring ven een deel der lading van het stoomschip Ryndam, bestaande uit 50 vaten looi-e*tract, gemerkt H. J/50. (Stct.) Huiden. Maandag hebben, zoo meldt men, te 's-Hertogenbosch de leden van het con sortium tot aankoop van inlandsche hulden der Amsterdamsche en Rotter- damsche clubs, daartoe telegrafisch bij een geroepen, een vergadering te houden. Aan dezen oproep hadden ongeveer 150 lederfabrikanten gehoor gegeven. Ter vergadering was namens de re geering aanwezig mr. van Gijn. Uit de besprekingen, bleek, dat de 100,000 huiden voor een bepaalde prijs zullen worden gekocht door de looiers, om weer tegen een anderen prijs naar Ame rika te worden uitgevoerd. Verlies en winst zullen elkaar in belde transactiën o; beffen. De looiers zullen tegen een hoogeren prijs moeten koopen. dan ze oorspronkelijk hadden gedacht. Gaan ze daarmee niet accoord, dan zal de aanvoer van exotische hulden en looistoffen worden stopgezet. Zelfs blijft dan nog het gevaar, dat ook an dere artikelen niet meer zullen wordeB aangevoerd naar Nederland. Voor alles drong men aan om ver trouwen te stellen in het consortium- bestuur. Enkele afgevaardigden, die voor een vereeniglng bestelden en kochten, vroe gen uitsel voor opgave van het in te schrijven quatum en wilden eerst 's avonds nog met de andere koopers van hun vereeniglng beraadslagen en dan heden telegrafisch hun inschrijvings- quatum opgeven, temeer waar zij nu voor nieuwe moeilijkheden stonden, die zij niet hadden verwacht. Namens het bestuur werd o. a. mede gedeeld, dat de ingeschreven 50,000 buiden zullen worden uitgevoerd naar Amerika en dat Amerika in ruil daar voor 100,000 huiden zal zenden. De looiers ontvangen dus eens zooveel als hun totaal der inschrijvingen. Wel licht zal met de overschietende 50,000 huiden eveneens worden gehandeld. Het zon daarom een beteren Indruk maken bij de beslissende conferentie in den Haag, indien het consortium nu reeds tot een hooger quantum inschreef De betaling zou geschieden door dc Bank. Een der aanwezigen wenschte, alvorens in te schrijven, meer zekerheid te heb ben of Amerika de noodige huiden zou invoeren, waarvoor de regeering diende mede te werken, nu de looiers zich bereid toonen om de regeering uit de moeilijkheid te helpen. Van de bestuurszijde werd nog opge merkt, dat de looiers hadden zorg te dragen, dat die 100,000 huiden tegen behooi lijken prijs van de inlandsche markt verdwenen, dan zou de invoer van Iadische huiden en looistoffen weer ge woon zijn gang gaan. Hierna werd de vergadering een uur geschorst en circuleerden onder de aanwezigen de nieuwe inschrijvingsbil jetten. Na de heropening bleek, dat voor 107.000 huiden was ingeschreven, zoo dat deze zaak thans een gunstig ver loop belooft. Tot zoover een blijkbaar aan de dag bladen verstrekt communiqué. Maar men ons van andere zijde mede deelt, zouden de looiers in bovengenoem de bijeenkomst conditie hebben gesteld voor het aankoopen der huiden van de huidenclubs, dat de aanvoer van Arneri- kaansch leer zou worden stopgezet, zelfs dat Amerikaansch leder in Rotterdam reeds aangevoerd, niet zou worden af-' geleverd. Of men hieraan gevolg heeft gegeven, weten we niet. In leder geval txegrijpt men dat 't bovenstaande weder- om eene geweldige actie der leder importeurs en schoenfabrikanten tenge volge zon hebben. Aanbesteding. Op Woensdag 22 Dec., des voormid dags om lO'/j uur, zal het gebouw van het Provinciaal Bestuur te 's Hertogen bosch, worden aanbesteed Levering van verlichtingsmiddelen en machinekamerbehoeften ten behoeve van de bemalingsinrichtlngen, veren en brug gen in de provincie Noord-Brabant, behoorende tot het onderhoud der wer ken van de Bergsche Maas, gedurende het jaar 1916. Raming f2250. Melkvoorziening De commissaris der Koningin ln Noord- Brabant heeft twee commissies in zake de melkvoorziening in deze provincie in het leven geroepen, en wel eene voor Westelijk en een voor Oostelijk Noord- Brabant. In de commissie voor westelijk Noord- Brabant hebben zitting A. G. f. Mastboom, burgemeester van Oud- en Nieuw Gastel, voorzitter, tevens lid; J. A. M. J. Beretta, burgemeester van Etten, c.a.G. J. van Poppel te Gilze en E. Tonkes Struijf, tevens secre taris. In die van oostelijk Noord~Brabant hebben zitting. M. P, W. van Hout, burgemeester van Helmond, voorzitter, tevens lid J. C. van Beek, burgemeester van Geffen A. van de Ven te Son en J. J. Wintermans zulvel-consulent te Stratum, tevens secre taris. Kleptomanie of grootheidswaanzin. Omtrent den jongen men die na te Breda de dwaaste onbetaalde Inkoopen gedaan te hebben, te Raamsdonksveer .op tragische wijze een einde aan z^a even maakte, deelt men nadere bijzon derheden mede, welke een ander licht werpen op wat als kunstgrepen van een oplichter of pseudo-baron werd vermeld. Bedoelde jonge man mag. volgens het oordeel van bevoegde medische zijde, niet verantwoordelijk voor zijn daden gesteld worden. De geneesheer die hem goed gekend heeft Is nl. na overweging van het feitenmatrlaal tot de gevestigde overtuiging gekomen, dat hier gehandeld is in een vlaag van acuten waanzin, waarschijnlijk kleptomg- nie of grootheidswaanzin. Het jonge mensch, zoo deelt men verder mede, was in velerlei opzicht nog een kind en van onberispelijk levensgedragnog maar korten tijd was hij als surnumerair bij de posterij en te R. geplaatst. Zijn directeur, de heer Banting erklaart van hem, dat hij noe nooit zoo.n innemende, beminnelijke flinke hulp gehad heeft. Na Vrij dagmiddag 3 December 5 uur heeft bet ziekteproces zich met buitengewone snel heid ontwikkeld. Op genoemd uur had bij juist een hnrtelijken brief aan zijn moeder geschreven, en was toen naar Breda gegaan om een winterjas te koo pen, waarvoor hij geld bij zich droeg Daar dee hij in een taxi-auto de meest, dwaze inkoopen tot een bedrag van eenige honderden guldens zoo kocht hij voorwerpen die geheel waardeloos voor hem waren, of die hij zelf bezat. s Nachts om half drie op zijn kamer terruggekeerd, schijnt hij tot bezin- nlQg gekomen een onrustigen pacht doorgebracht te hebben een mede in wonende van zijn pension heeft hem steeds gehoord. Toen hij den volgea- den dag van zijn hospita vernam, dat de politie naar hem had gevraagd, heeft het bewustzijn van de ln waanzin ver* richtte daden hem dermate aangegrepen, dat hij op de fiets sprong en zich ln den diepen Maasstroom stortte. Te R., zoo meldt men ten slotte, is men van medelijden vervuld voor den ongelukkige, wlen blaam noch spot tref en wiens leven op zoo in-treurlge wijze werd afgesneden. Staten van Noord-Brabant. In de Provinciale staten van Noord- Brabant zijn thans door het vertrek van den heer Raupp uit de provincie en de verkiezing van den heer R. Diepen tot Eerste Kamerlid twee vacatures voor 't district Tilburg. Naar volgens de Tijd verluidt bestaat bet voornemen ook een werkmaos-vertegenwoordlger candidaat te stellen. Federatie RK. Middenstand. Men meldt Op Donderdag 9 December j.l. ver gaderde in Hotel >de Beurs,, te Breda de afgevaardigden der Diocesane Han- zebonden uit de BisdommenBreda, Haarlem, 's Hertogenbosch en Utrecht, ter bebandeiing van de concept statutea der Federatie van de Diocesane Hanze- bonden in Nederland, welke statuten na eenige kleine wijzigingen met algemeene stemmen werden aangenomen. Hierna had de oprichting van de fe deratie plaats Als bestuursleden waren afgevaardigd voor het Bisdom Breda, de heeren A. van Turnhout, van Breda en P C.M. van Mansveld, van Bergen-op-Zoom. Tot leden van het dagelijksch bestuur werden gekozen: W. Fransen, le voor zitter C. f. G. Struyken, 2e voorzitter; f. H. Schoenmakers, le secretaris en P. M. C. v. Mansveld, 2e secretaris. Terwijl met het oog op de latere toetreding van den R.K. Ltmburgschen Middenstandsbotd, welke bond toetreding in uitzicht heeft gesteld, de functie van penningmeester werd opengelaten, welke funcie voorloo plg door den len secretaris zal worden waargenomen. Aan het dagelijksch bestuur werd de samenstelling van een huishoudelijk re glement opgedragen. Het volgende program van actie werd met algemeene stemmen vastgesteld en zal aan de aangesloten diocesane bonden worden voorgelegd. Het oprichten, instellen en bevorderen van 1. Commissie van Advies betref fende de wet op oneerlijke concurrentie 2. contract met de Nederl. Overzeetrust Maatschappij3. Hanzc-Borgmaatschap pij 4. Hanze Adviesbureau5. Hanze Hypotheekbank; 6. Plaatslngsbuieau voor handels-, kantoor- en winkelperso neel 7. Brandverzekering8. Foudsuit- keering bij overlijden; 9. Samenwerken der Hanzebanken 10. handelsonderwijs. BAARDWIJK. Aan het leagejnd slb, is een tent opgeslagen die zal dienen alt Christelijk militair tehuis. 5ESOIJEN. Zoadag Li. heeft oust foetbalfereenigiog emdelyk haar eerati competitie wedstrijd gespeeld ea wel tegea

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2