Tweede Blad. Gemeenteraadsvergaderingen BEKENDMAKING. NUMMER! 104 ZATEKDAO 25 DECEMBER 1915 38e JAARGANG elshout. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Oudheusden en Elshout op Maandag 20 Dec. des middags ten 3 uur. Klokslag 3 uur wordt de vergadering door den wethouder Grevenbroek ge opend, wijl de Burgemeester door ziekte verhinderd is de vergadering bij te wo nen. De Wethouder deelt mede, dat door den Commissaris der Koningin een ambtenaar is gezonden om aan de hand van de Wet het verouderde van het regle ment van orde uiteen te zetten en ons de goede, den te bewandelen weg zal ulteenzetteD. Zooals onze lezers weten was in een vorige vergadering door B. en W. op de agenda geplaatst de benoemlDg van een waarnemend secretaris. Enkele leden wenschten, alvorens daartoe werd overgegaan, eerst een tijdelijk wethouder te benoemen. Het voorstel van B. en W. om eerst een waarnemend Secretaris te be noemen werd toen in omvraag gebracht De stemmen staakten, waarom men be sloot het voorstel aan te houden tot een volgende vergadering Daarna werd een voorstel in omvraag gebracht om een tijdelijk wethouder te benoemen. Bij stemming staaktea ook hier de stemmen en werd ook dit voorstel aangehouden tot een volgende vergadering. Het werk hoopte zich intusschen op de secretarie op, zoodat het Gouverne ment genoodzaakt was een ambtenaar te zenden. Ter vergadering waren heden aan wezig Van Grevenbroek, Van Herpt, Muskens, Gijsels, Klijn en Van der Sande afwezig het lid Van Breugel. De ambtenaar van het Gouvernement begon met er op te wijzen dat het hier bestaande reglement van orde verouderd is. Hij gaf in overweging bij de firma Stokvis in 's Bosch eenige exemplaren te koopen, daar die firma een model heeft uitgegeven dat door de meeste gemeenten van de provincie in gebruik is genomen. Vervolgens wijst hij er op dat de be noeming van een waarnemend secretaris niet kan wachten. Gijsels. We moeten er een hebben die dikwijls hier boven komt kijken. De ambtenaar zegt dat Oudheusden niet de eenigste gemeente is waar een dusdanige regeling moet wordeü ge troffen. Geldt het hier voor ziekte in een andere gemeente moet deze maat regel genomen worden wijl den secretaris het gebied was ontzegd. Daar is toen besloten een waarnemend secretaris te benoemen en is daarvoor benoemd een secretaris van een aangrenzende gemeen te, die het niet al te volhandig heeft. Gijsels. -Moet het absoluut iemand zijn uit een aangrenzende gemeente. Ambtenaar. Kijk U eens, de wet moet worden nageleefd daarom is het zaak iemand te benoemen die er vol doende tijd voor heeft. Daarom stellen B. en W. voor een waarnemend secre taris te benoemen tot zoolang de Bur gemeester zijn functie heeft hervat o! totdat in de vacature is voorzien. Wat er zal gebeuren weten wij natuurlijk niet, dat moeten wij aan Onzen Lieven Heer overlaten. Muskens. Ik ben 'n Vrijdag naar Utrecht geweest en heb den Burger toen bezocht. Ik geloof niet dat hij zoo gemakkelijk zal beter worden, maar sterven dat geloof ik ook niet. Ambtenaar. Daarom zou ik ook juist zeggen wij benoemen een waarnemenc secretaris totdat de Burgemeester zijn functie hervat of totdat in de vacature is voorzien. Gaat men zeggen tot zijn herstel, ja dan moet men zich afvragen wat is herstel, tot in hoever moet hij hersteld zijn. Gijsels. Ik zou voorloopig den waar- nemenden secretaris voor den tijd van maanden benoemen. Ambtenaar. Zooals ik het u aangeef kan het toch geen kwaad. Indien hij nu eens eerder komt te overlijden, wat dan Klijn. Ja, maar hij kan ook wel 3a4 jaar ziek blijven. Ambtenaar. Als zijn ziekte lang blijft duren, dan zal hij wel uit eigen bewe ging ontslag nemen. Zou hij dat onver hoopt niet doen, wat ik niet geloof, dan nog is de raad geheel vrij om hem te bedanken. Doch hij zal het nooit zoo ver laten komen, want hij heeft 22 dienstjaren en blijft hij ziekelijk, dan zal hij zijn pensioen wel nemen, vooral ook omdat Secretaris en Burgemeester twee geheel afzonderlijke ambten zijn. Wordt hij gepensionoeerd als Secretaris, dan kan hij toch als Burgemeester aanblijven. Gijsels. Dat zal hij niet doen de goeie man, waar hij gelijk in heeft ook. In Friesland is er ook een gemeente, waar zich zoo iets heeft afgespeeld en Cramer zegt dat het niet kan. Wordt je voor het een afgekeurd, dan kan je het an dere niet blijven waarnemen. Ambtenaar. Wanneer hij pensioen krijgt als secretaris, dan is hij nog niet afgekeurd. Gijseb. In Friesland is het toch ge beurd. Nog geen 14 dagen geleden heeft het in de Gemeente-Stem gestaan. Ambtenaar. Wat Cramer zegt is geen Evangelie. Ik zal u voorbeelden uit onze provincie opnoemen. B.v. notaris Kalk man uit Woerkum Is gepensionneerd als Landmeter het ambt van notaris blijft hij toch vervullen. Bij" ons op het Gou vernement is een ambtenaar, die gepen sionneerd is als officier der schutterij. Zoo zou ik verder kunnen gaan. Kijk u eens, Cramer kan zijn meening uiten, maar hij heeft niet te beoordeelen. Gijsels. Het schijnt toch zoowat een »opperman« te zijn. Ambtenaar. U heeft een verkeerde kijk op die zaak. Wanneer ik morgen redacteur van een blad werd, dan kan ik in dat blad mijn meening uiten, maar dan is, als ik dat heb gedaan, daarmede de zaak niet opgelost, zelfs nog niet opgehelderd. De Regeering zegt een maal je kan pensioen krijgen als secre taris en toch het ambt van Burgemees ter blijven waarnemen. Klijn. Ja, ja, ik begrijp het wel. 't Zijn afzonderlijke posten. Gijsels. Afin, een uitkomst komt er altijd, want hij gaat dood ofwel hij wordt beter. Muskens. Als hij zijn ambt niet meer naar behooren kan waarnemen, dan zal hij het er wel bij neerleggen, zooveel verstand heeft hij wel. Van Herpt. Zonder grondige redenen kan men hem niet bedanken. Ambtenaar. Geeft de raad hem ont slag, dan moeten Ged. Staten dat eerst goedkeuren. Gijsels. Dat zijn ook dingen die toch niet zoo gauw worden gedaan, ben de nou gek. Grevenbroek. Ge moet ook zoo den ken, hij heeft nog een jong hart en dan denkt ge altijd dat ge wel gauw beter zult worden. Ambtenaar. We moeten bij de kwestie blijven. Tot wanneer moet men den waarnemenden secretaris benoemen. De discussies hebben geen beter voorstel gebracht dan dat van B. en W. Neemt men dat voorstel aan, dan staat men bij een eventueel overlijden niet direct weer voor eenzelfde geval. Gijzels. Definitief, definitief, ja, ja ik versta het wel, dan is er zoo'n haast niet bij als hij dood is. Ambtenaar. U kan geen definitieve benoeming doen, dan blijft u steeds voor dezelfde moeilijkheden staan. Uw voorstel heeft toch geen enkel voordeel. Gaat de raad op uw voorstel in dan komt men later weer voor dezelfde moeilijkheden te staan. Bovendien durf ik U in overweging te geven hij een eventueel overlijden niet te spoedig in de vacature te voorzien. Ik zou wach ten totdat door de regeering. een Bur gemeester is benoemd. Dat is gebrui kelijk ook. En wij weten aleer een burgemeester wordt benoemd er spoedig een week of zes overheen gaan. Wordt het voor stel van B. en W. aangenomen, dan is menaltijd klaar. Gijsels. Ik zou dan zetten totdat hij terugkeert. Ambtenaar. Dan kan u ook op moeilijkheden stuiten. Immers hij kan terugkeeren uit Utrecht en hier thuis verpleegd worden, doch nog niet ge schikt zijn om zijn functie te hernemen. Gijsels. Zeker, maar als je zet totdat hij zijn werkzaamheden hervat, dan kan het wel een liedje of een deuntje worden dat drie jaar of nog langer duurt- Hij kan dan wel thuis achter de kache blijven zitten, een fijne sigaar rooken en ons hier maar laten zitten. Vooruit maar jongens, het gaat goed. Ambtenaar. Wat u zegt gaat zoo gemakkelijk maar niet. Immers dat alles kan ook weer blijken uit een verklariag van den dokter; als je dat denkt dan kan je altijd maatregelen nemen. Gijsels. Ja, maar dat doede ook weer nle gerre. Dan motte weer als raadslid pressie op een dokter uit oefenen. Ambtenaar. Dat doet dan geen lid van den raad, doch de raad, een lichaam, dus geea persoon. Gijsels. O, God, uitkomst komt er toch. Muskens. Zeker en binnen korten tijd al. Ambtenaar. Daarbij komt ook nog dat u altijd de macht in handen hebt om de waarneming op te heffen. Klijn. Dan komt men weer voor de moelelijkheid om hem aan den dijk te zetten. Ambtenaar. Als de dokter zegt dat hij in jaren niet kan werken, zijn functie niet kan hervatten, en hij neemt geen ontslag, dan kan de raad zich nog altijd tot Ged. Staten wenden. Klijn. Dan bestaat er geen bezwaar. Als het weken zou moeten duren zou her erg voor de gemeente worden. Maar dan kan de raad, de meerderheid daarvan hem ontslag geven. Van Herpt. Het ligt niet in de bedoe ling om direct bij overlijden weer een waarnemend te benoemen. Ambtenaar. Neen, ik geef u nogmaals in overweging bij een eventueel overlij den niet direct tot een benoeming over te gaan en eerst de benoeming van een 3urgemeester afwachten. Het zou niet prettig zijn voor een burgemeester als iet anders gaat. Bovendien is het bijna zeker dat, indien hier een burgemeester afzonderlijk moet worden benoemd en een secretaris, het geen van beiden iets is, althans daar is een groot gevaar voor- Ge begrijpt dat ge voor dat tractement geen bekwaam secretaris krijgt, evenmin als een bekwaam burgemeester. Gijsels. Neen, de tractementen zijn zooveel niet. Ambtenaar. Daarom durf Ik zoo advi- seeren. Wacht bij een eventueel overlij den met de benoeming van een secretaris tot een Burgemeester is benoemd. Maar voor het oogenblik, waarvoor ik bijna in hoofdzaak ben gekomen, moet nog worden voorzien. Op de manier zooals ik nu heb aan gegeven, kunnen alle misstanden worden uit den weg geruimd of worden voor komen. Burgemeester en Wethouders hebben al eens rondgekeken en stellen voor als no. 1 F. van Llempt, secretaris te Herpt en als no. 2 Gijsels, lid van den raad. U begrijpt allen, dat het een ter zake kundig man moet worden. Gijsels. Je kan toch buiten de voor dracht stemmen. De seretaris van Drunen heeft er ook om gevraagd. Ambtenaar. Zeker u kunt geheel buiten de voordracht om stemmen. Dat is vrij. Er moet spoedig een einde aan den thans heerschenden toestand komen. De volon tair Wolfts heeft wel de zaak gaande gehouden en het werk dat ik van hem op het Gouvernement heb gezien, ziet er heel goed uit, maar een toestand, als nu mag en kan niet bestendigd blij ven. Men moet iemand hebben die wettelijk en rechtens kan optreden. Gijsels-. Zou van Liempt er zich voor leenen. Ambtenaar. Er is met hem en met medeweten van het gemeente-bestuur van Herpt overleg gepleegd Hem zal ruimschoots tijd worden gegeven om de zaken hier bij te houden, Eiken dag zal hij komen. Zelfs heeft men hier de voorkeur of men hem voor- of namid dag bier wil hebben. Muskens. De secretaris van Herpt zal veel eerder met zijn werk klaar zijn dan die van Drunen. Die gemeente is weer zooveel grooter. Gijsels. Moet eerst de vergoeding niet geregeld worden. Ambtenaar. Daaromtrent zou men overleg kunnen plegen met de benoem de. Klijn. Wat zegt de wet. Ambtenaar. De wet zegt daarom trent niets. Billijk is echter hem 't gewone salaris te geven. Grevenbroek. Ze hebben tegenwoordig met die oorlog meer werk dan in gewone tijden, 't Beste is dat we een stuk of 7 van die boekskes koopen. Ambtenaar. Geeft men het gewone salaris, dan kan men van hem ook het normale werk eischen. Grevenbroek. 't Zit er wel aan verdiend ook. Ambtenaar. Tegenwoordig mogen ze het wel hebben. Grevenbroek. De notulen moeten eerst worden voorgelezen. De volontair komt om deze voor te lezen. Klijn. En nou niet te vlug lezen, hoor. - Hierna begint de voorlezing. Klijn onder het voorlezen Wat staat daar, dat ik gezegd heb, dat de secretaris benoemd moest worden voor de verga dering. Dat heb ik zoo niet gezegd. Ik ben niet gek hoor. Van Herpt. Ge hebt dat zoo wel gezegd, dat zeg ik je. Gijsels. Ik heb het niet gehoord. Van Herpt. Ge hebt de wet zitten vooi lezen, maar dat ge 't dan nog niet begrijpt, kan ik niet helpen. Ge hebt nog gezegd, 't moet, 't staat in de wet. Klijn. Ik zeggen dat de secretaris voor de vergadering moet worden benoemd, bestaat niet ik ben niet zot dat dat ik dat heb gezegd. Van Herpt. Dat ge de grootste onzin uitkraamt, kunnen wij toch niet helpen. Gijsels. De verslaggever heeft bet eerst ook zoo in de courant gezegd, maar die heeft het later tegengesproken. Van Herpt. Dan is het geen goede verslaggever. Maar we hebben niets met de courant te maken. Zoo het gezegd wordt, moet het in de notulen komen. Gijsels. De notulen, de notulen dat is toch het verslag van De Echo. Heb jij het ooit anders gezien. Van der Sande. Het heeft nog in de courant gestaan dat hij het niet zoo heeft gezegd Van Herpt. Met de courant hebben wij niets te maken. Dat die verslaggever zoo iets kan doen, begrijp ik niet. Klijn. Ik kan gaddomme toch zoo'n gekke streek niet uithalen. Ik heb wel gezegd dat je het uit kan leggen, zooals je wil. Maar jullie zitten altijd met drie man tegelijk te lullen en dan kan de verslaggever het niet goed opnemen. Over het reglement van orde heb ik het gehad. Van Herpt. Het reglement van orde behoeft voor de vergadering ook niet te worden voorgelezen. In 1894 is het ge maakt en heb je het nou ooit hooren voorlezen. Er is nog nooit overgesprokeo. Ik zou daar nu maar niet te veel over gaan leggen praten. Ambtenaar. Het is, heeren, niet aan mij om in deze zaak tusschenbeldcn te komen maar wel wil ik adviseeren eerst tot benoeming van een tijdelijk secretaris over te gaan. Grevenbroek. Wat zeg jij er van, zouden we niet een paar van die boekskes bestellen. Gijsels. Wel ja, zooveel kosten die dingen niet. Klijn. Voor de vergadering een secre taris benoemen kan toch niet. Gijsels. Hoe zit het nou met het reglement van orde. Ambtenaar. Dat kan u gemakkelijk aanhouden tot een volgende vergadering. Klijn. Ik wil het geschrapt zien die gekke streek. Grevenbroek. Daar kom ik op tegen want het is eerlijk gezegd. Er hangt ook te veel van af.Ge hebt ook gezegd dat de wethouder voor de ver gadering moest worden benoemd, Van Herpt. Dat ge nou gek Klijn. Gek gek ge moet me potdomme niet voor gek uitmaken. Er loopen hier grootere gekken rond hoor Potdomme nog niet toe Grevenbroek- Wij weten het te goed hoor, dat ge het gezegd hebt. Klijn. Laat het dan in rondvraag brengen. Gijzels. En in >De Echo» dan. Van Herpt. Ik zeg je toch dat we met >De Echo4 niets te maken hebben, Grevenbroek. Het staat er en het is zoo gezegd, Klijn. Dan moet ik maar voor een zot bekend staan Ambtenaar. Het kan wel een foutje van de tong of pen zijn. Het heeft toch niets te beteekenen. Klijn. Als het niets te beteekenen heeft, waarom wordt het dan niet uit de notulen geschrapt. Grevenbroek. Daar kom ik op tegen. Het is gezegd. Muskens. Men kan wel eens een keer iets verkeerds zeggen, dikwijls zonder dat men het weet. Klijn. Neen, neen, het staat verkeerd in dit boek. Ambtenaar. Men moet gaan stemmen. Gijsels. Ik neem het niet aan hoor 1 Grevenbroek. Ik benoem Muskens ei* Gijsels tot stemopnemers. Bij stemming verkrijgt F. van Liempt 3 en Veltman 3 stemmen. Bij de vrije stemming die nu volgt, is de uitslag hetzelfde. Gijsels. Gek dat voor de benoeming van een waarnemend secretaris zooveel kwestie moet worden gemaakt. Klijn. Dat moet uit de notulen. Gijsels. Och man 1 Klijn. Hoe zou jou dat aanstaan als ze je voor zot uitmaken. Bij de herstemming die nu volgt is de uitslag als de vorige zoodat tot loting moest worden overgegaan. De gelukkige is de heer F. van Liempt. Ambtenaar. In de vorige vergadering is de wenscbelijkheld besproken een tijdelijk wethouder te benoemen. Klijn. Ja, die is er ook noodig. Gijsels. De oudste wethouder blijft toch de vaste wethouder niet waar Ambtenaar. Zeker. Gijsels. Ja, ja, dat wil ik ook zeggen. Hierna wordt tot stemming voor een tijdelijk wethouder overgegaan. Bij stemming, vrije stemmingen herstemming Wij zijn vast overtuigd dat het door den heer Klijn was gezegd, het stond in onze aanteekeningen. Op ver zoek van den heer Klijn hebben wij in een volgend nummer opgenomen, wat hij vermeent gezegd te hebben. Nochtans was het ordelijk maken van een verslag haast niet mogelijk, en was dus eene vergissing niet uitgesloten, hoewel zeer onwaarschijnlijk. (Verslagg.) verkregen de heeren Muskens en van der Sande telkens 3 stemmen, zoodat tot loting moest worden overgegaan. Daarvoor werden twee briefjes in een bus gedaan. De bus werd door het lid Gijzels goed dooreen geschommeld, waarna wethouder Grevenbroek als waarnemend Voorzitter een briefje daar- uit moest halen. Gijsels. Maar ge kunt zoo zien wie je er uit baalt. Klijn. Nou, dat zou mooi zijn. Grevenbroek. Wil jij het dan doen. Gijzels. Neen, neen, ga je gang maar. Grevenbroek. Zoo kan ik het toch zeker niet zien. Klijn. Neen, neen, zoo niet, vooruit maar. Het lot viel op den heer van der Sande. Klijn. Proficiat, Kees. Ambtenaar. Voorts is het wenschelijk een tijdelijk ambtenaar van den Burger lijken Stand te benoemen. De heer van Loon is wel bijna altijd thuis, doch het kan toch gebeuren dat hij buiten de gemeente moet zijn en dan zou het kunnen gebeuren dat het publiek voor □iets hierheen komt. Gijzels. Krijgt hij daar vergoeding voor. Ambtenaar. Ja Vu- Het kan be9t gebeuren dat hij nooit iets behdeft te doen. De heer van Loon is meestal thuis, maar het is vooral maar een voor zorgsmaatregel en ook om den heer van Loon niet al te zeer te binden. Gijzels. Hij moet toch van 912 uur hier boven zijn. Ambtenaar. Hier is een bepaling in de verordening opgenomen dat het bureau van den Burgerlijken Stand is geopend van 912 uur, doch dat wil nog niet zeggen dat de ambtenaar verplicht is hierboven te zijn. Dat staat nergens in de wet aangegeven. Geen der Wethouders wenschten aan vankelijk voor die betrekking in aan merking te komen doch op mijn her haaldelijk aandringen heeft de heer van Herpt zich toch beschikbaar gesteld. Hij woont vlak hierbij en Wethouder Gre venbroek heel ver. Gijsels. Ze kunnen dat werk toch niet doen. Ambtenaar. Werk behoeft men niet te doen, dat doet de volontair, maar men moet bij de aangifte slechts tegen woordig zijn. Eenige leden geven elkaar onderling eenige wenken. Van Herpt. Ik verzoek u beleefd geen teekenen lo de vergadering te geven. Dat is niet beleefd. Klijn. Ik kan doen wat ik wil, wat denkte nou. Ik stoor me niet aan jou. Er is nog zooveel wat niet beleefd is. Van Herpt. Ik zeg het je toch. Klijn. Je hebt niks te zeggen. Gijsels. Voor een plaats van 700 ziele» in het de moeite niet waard. Grevenbroek. Voor Elshout geeft het niets, die weten als van Loon eens niet thuis is, maar voor Oudheusden is het beroerder, die loopen dan dat eind voor niks. Ambtenaar. Hij treedt alleen in de rechten, niet in de verplichtingen. Gijsels. Wethouder Grevenbroek meet nou voor de zaken van den burgemeester zorgen. Klijn. Ik zou dat punt maar eens aan houden tot een volgende vergadering, dan kunnen wij er nog eens over na denken. Van Herpt. Dan kunnen we wel aan iet vergaderen blijven. Klijn. Wat zou dat geven. Ambtenaar. Ik wil de heeren er even op wijzen dat, mochten er onverhoopt moeilijkheden door komen, zij er dan verantwoordelijk voor zijn, aangezien zij niet voor een vervanging willen zorgen. Gijsels. Ik begrijp het wel. Het Is maar om Van Loon te verlichten. Ambtenaar. Het is zeer onbillijk hem tengevolge van den loop van omstandig- ïeden, zoo te binden. Wat zal zijn salaris per jaar zijn Misschien f 5, Van der Sande. Laten we dan maar stemmen, 't ls toch geen moeiten ook. Grevenbroek. Het ls niet voor Elshout dat het noodig is. Ambtenaar. De grootste moeite die er aan verbonden is, is dat men naar 's Bosch snoet om den eed af te leggen. Gijsels. Ik wil er niet voor in aanmer king komen, ik vind het baantje te luttel. Van der Sande. Vooruit maar. Gijsels. Wie van de Wethouders moet er nu altijd boven zijn. Ambtenaar. Moeten niemand. In de wet staat daarvan niets. Een burgemees ter wordt nu eenmaal geen Instructie gegeven. Er zijn plaatsen waar ze mis schien maar eens in de 14 dagen op de secretarie komen. Daar zijn er weer die een dag bepalen waarop ze op het Raadhuis komen. Grevenbroek. Er gaat geea dag voorbij of ik kom hier boven. Ambtenaar. Zou men niet tot stem ming overgaan voor een tijdelijk ambte naar van den Burgerlijken Stand. Van de Sande. Dat zou ik maar doen* Bij de stemming verkrijgt Grevenbroek 2, v. Herpt 3 en Klijn 1 stem. Bij de vrije stemming Is de uitslag Van Herpt 3 en Klija 3 stemmen, zoo dat tusschen deze twee herstemming' De Echo van het Zeiden. Dj Burgemeester van Waalwijk maaktbe- kend dat door den Minister van Lscdboaw, Ngverbeid en Handel is bepaald, dat door de groothandelaars, grossiers of olieslaaere— détaillieten aan de winkeliers de raapolie zal geleverd motten worden teeen een prijs van ten hoogste f 59.25 per 100 K.G. Da maximam-verkoopprijs door de win keliers aan verbruikers is vastgesteld op 65 et. per liter. Waalwijk, den 18 December 1914* De Burgemeester voornoemd, Th. dk Surmont d* Bas Smdbcb.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5