30 CENT Provinciaal Nieuws. BERICHT. NI1UWS UIT HSUSBIH. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. moet plaats hebben. Van Herpt. Dan mag Klijn en Ik niet mee stemmen. Gijsels. En Dirk (Is Weth. Greven- broek) ook niet, want dat Is eco oom van Van Herpt. Ambtenaar. In hoeverre Is dat. Gijsels. Zijn moeder Is een zuster van Dirk. Ambtenaar. Dat Is dat in den derden graad, neen dan blijft ook hij bulten stemming. Gijsels. Ja, ja, dat wist lk wel. Bij de herstemming verkrijgt de heer Klijn 3 stemmen. Klijo. Ik neem het niet aan hoor, ik moet er eerst eens twee dagen over nadenken. Greveobroek. Wat Is er aan dat baantje nou ia Godsnaam voor moeiten aan, dat ge daarover nou nog zoolang moet na denken. Ik kan niet begrijpen wat ge er tegen hebt. Gijsels. Ja, dat is nou flauwekul, dan moet ge het nou afzeggen. Klijn. Binnen twee dagen zal ik het wel zeggen. Gijsels. Da's gekheid. Ambtenaar. Kijk u eens, u behoeft absoluut niets te doen, alleen maar er even bij tegenwoordig zijn. Het is voor mij ook prettiger als alles nu afgewerkt kan worden, als ik van avond tegen den Commissaris der Konin- gin kan zeggen de zaak is ia het reine. Klijn. Vooruit dan maar. Grevenbroek. Dan kan de nog eens naar Den Bosch toe ook. Ambtenaar. Hiermede is mijn taak afgeloopen. Ik dank de heeren. Gijsels. 'fis niet om ruzie te maken hoor, dat ilr het vraag. Staat het salaris van den oudsten Wethouder nou niet stil. Ambtenaar. Dat is een twistvraag Als van der Saode ter vergadering komt en wethouder Grevenbroek ook, dan moet ge ze allen het tractement geven, dat is het billijkste. Van Herpt. Moet niet bepaald wor den wanneer de waarnemende secretaris in functie moet treden. Ambtenaar. Ik zou daaromtrent niets bepalen doch hem direct met de werk zaamheden laten beginnen als hij be- eedigd is. Het salaris kan vanaf dien dag dan Ingaan. Na eenige bespreking wordt besloten den secretaris zoo spoedig mogelijk met de werkzaamheden een aanvang te laten nemen. Klijn. Ik ben het nog niet eens over de notulen. Grevenbroek. Och kom nou. Klijn. Neen, kom niet. Ik las het wetboek voor, maar ik heb dat niet gezegd. Ik ben toch zeker geen zot. Op de keien benoemen zeker Van Herpt. Dan hebt ge je verspro ken, maar gezegd hebt je het. Grevenbroek. Het komt er maar op aan hoe dat het gezegd is. Klijn. Ik kan dat niet zeggen. Wat legde gadorle toch te lullen. Grevenbroek. Ge hebt je wel zoo uitgedrukt. Van Herpt. Ik heb er nog opmer kingen opgemaakt. Ge hebt ook nog gezegd dat het in het Wetboek staat dat het Rtglemeot van orde voor de vergadering moet worden voorgelezen. Dat ge je nou schaamt, ja, daar kunnen wij niets aan doen. Grevenbroek. Wat ik eenmaal heb gehoord, kan niet veranderd worden. Eenige leden schreeuwen door elkaar. Van der Sande. Al was het nou eens verkeerd gezegd, dan is het nog flauw om iu de notulen te zetten, dat zeg ik jullie. Grevenbroek. Dat moet je niet zeg gen, Kees. Klijn. Iedere mensch kan begrijpen dat het niet kan. Grevenbroek. Ge kan nou zeggen wat je wil, je hebt het gezegd. Klijn. Laat dan in rondvraag brengen. Iedereen kan ten eeuwigen dage dat blijven zien, daar hebben ze het recht voor. Dan sta ik daar voor een zot te kijken. Ik zelf zal toch het beste weten wat ik gezegd heb. Grevenbroek. Dat denk ik niet. Die het hoort, weet het 't beste. Groot geschreeuw door elkaar zoodat niets Is te verstaan. Gijsels. Schrap die regels door. Van Herpt. Er wordt niets doorge schrapt, tenminste met mijne zin niet hoor l Ge schaamt je er voor, daarom wil je 't er uit hebben. Grevenbroek. Het is zoo en niet anders, dat weet ik zeker. Klijo. Breng bet dan In rondvraag dan is het 3 tegen 3. Grevenbroek. Ge valt over je eigen fout. Ge komt alleen maar op je eigen fout neer, man. De ambtenaar verlaat de vergadering. Klijn. Ik had het over een tijdelijk wethouder er bij te hebben. Grevenbroek, Daar was ik eerst ook voor, maar omdat jullie geen waarnemend secretaris wilden benoemen, was ik daar ook tegen. Van Herpt. Van der Sande maakte toen iemand leugenachtig. Klijn. Gij bent een groote kwajongen. Je leg gadomme maar te lullen. Algemeen tumult. Grevenbroek. Stil nou eens! Laat mij nou eens praten 1 Algemeen geschreeuw. Grevenbroek. Stil nou eens. Laat mij nou eens praten. Wolfs had gezegd dat de Wethouders het hem hadden aangeraden. Ik wist daar niets van en toen zei ik tegen Kees Kees, weet jij daar Iets van en toen zei Kees dat hij er niets van wist. Algemeen geschreeuw. Van der Sande. Ik heb hem eens gezegd voor wat hij nou heeft gedaan dat hij daar te weinig centen voor kreeg, maar lk heb niet gezegd dat hij ver hooging van traktement moet vragen. Geschreeuw. Van Herpt tot Gijsels. Gij hebt dat nou gezegd, maar ik wist het anders. Geschreeuw. Van Herpt. Ik stoud toen als leu genaar. Klijn. Dat kan ook wel zijn. Er ston den op de vergadering militairen eu ik geef ieder een gulden als ze zeggen dat anders Is. Eenige leden schreeuwen door elkaar en slaan met de vuisten op tafel. Grevenbroek. Laat Wolfs hier komen dan zullen we zien. Zich tot den volontair wendend baalt Wolfs eens. Alle leden schreeuwen door elkaar. Klijn. Wethouders moeten niet naar kletspraatjes luisteren, die moeten per soonlijk optreden en zelf wat ze doen- Grevenbroek. Dat heeft Wolfs toch gezegd, Kees. Van der Sande. Als hij dat gezegd heeft dan beeft hij mij verkeerd verstaan. Van Herpt. We weten heel goed waar het over gaat. Ik weet nog wel dat Gijsels Klijn aan z'n jas trok en zei niets aan Wolfs geven. Hilariteit. Grevenbroek. Kees, je vrouw zelf heeft er hem nog wel toe aangezet. Klijn. O, jé, hoort nou toch eens wat een koffiehuispraatjes. Van Herpt. Laat Wolfs dan even komen. Klijn. Laat de militairen ook komen 1 Wat een koffiehuis hier. Grevenbroek. Zou jij je dat dan alle maal zoo maar laten zeggen. Klijo. Wat een herrie. Van Herpt. Gij geeft er altijd aan leiding toe. Klijo. Als het nou foutief was, dan... Grevenbroek. Ik ben zeil er van overtuigd. Klijn. Die het zegt zal 't toch wel 't beste weten Greveobroek. Jij weet niet wat je zegt. Je bent driftig en dan weetje niet wat je zegt. Klijn. Maar lk kan er me toch op beroepen dat lk nog nooit iets misdaan heb in drift. Maar ge wilt het toch niet doen hé Van Herpt. Ik ben er tegen om te schrappen. Muskens. Dirk staat vast in z'n schoe nen en jij staat vast in je schoenen, raait op wie het wint. Grevenbroek. Hoe lang ben je lid van den raad Hebt je ooit het regle ment van orde hooren voorlezen. Klijn. Dat dit nooit is geweest, is er niet te beter om. Grevenbroek. lk zou maar zwijgen als ik jou was. Klij Zeker voor jou. Grevenbroek. Haal Wolfs. Klijn. AL Wolfs zegt dat Kees het heeft gezegd, dan blijft het zoo aan bet entelen.... Wat ben je toch een aardig mensch. Je schiet er niets mee op Wolfs hier te halen, niets dan kwaad bloed zetten. Een verwarde discussie ontstaat. Van Herpt. Gijsels had gelijk om te zeggen ^/olfs komt altijd om verhoo- g'DR- Klijn. Ik geloof Kees goed. Grevenbroek. En Wolfs niet Klijn. Dat zeg ik niet. Het zal nog zoover komen, om het op zijn zachts uit te drukken, dat ze elkaar voor leu genaar uitmaken. Kees Is wel zoo recht vaardig als er maar een ma i onder de zon loopt. Greveobroek. EeD van die twee moet toch onrechtvaardig zijn. Klijn. Dat is bij de notulen ook. Wij met z'n drieën zeggen dat ik het niet gezegd heb eo jullie met z n drieën zeggen dat lk het wel gezegd hebt. Wie van ons Is er nou onrechtvaardig Ik niet. Van Herpt. De Echo teekende het toch eerst op en dat Is zoo vreemd. Eerst Iets schrijven.... Klijn. Die heeft het toch terugge nomen. Van Herpt. Dat Is vreemd genoeg. Daar kan ik niet bij. Klijn- Roep de militairen dan. Grevenbroek. Zeker die militairen die bij jou zija ingekwatlerd. Kletsen doe je, anders niet. Met je geklets o;er de militairen. We hebben niets inet de mi litairen te maken. Gijsels. Al dat geklets van jou heeft ook geen zin. Klijn. Die militairen zijn allemaal gcele jongens hoor Gijsels. Je krijgt toch nul op rekwest, al die praatjes, al dat gekletst heeft geen zin. Van Herpt. Dat maakt een groot verschil, Er wordt gezegd dat Wolfs altijd om verhooging komt. Algemeen^ gepiaat en geschreeuw zoodat niemand is te verstaan. Van Herpt tegen van der Sande Jij weet zelf niet wat je zegt. De eenen dag neem je ontslag als lid van den raad en een volgenden dag trek je het weer In. Van der Sande. Dat moet lk weten. Daar hebt jij toch zeker niets mee te maken hé Klijn. 't Wordt wel mooi hier. Net zoo'n koffiehuis. Als ze daar zoo zaten te kletsen zou ik weg loopeo, dan wou ik er niks mee te maken hebben. Grevenbroek. Die andere redacteur van De Echo die jongere heeft het toch eerst geschreven. Klijn. Jullie zitten altijd met z'n driën tegelijk te lullen. Je moet do orde beter handhaven. Van Herpt. Het is altijd beroerd als ze de wet willen lezen maar er niets van begrijpen. Klijn. Potdomme, gij zeker wel. Van Herpt. Ik neem geen wetboek mee. Grevenbroek. Dat Is al'emaal een groot verschil. Van der Sande zegt dat hij nooit iets gezegd heeft en Wolfs zegt van wel. Wol's, (een bode), komt ter vergadering. Grevenbroek. Er is hier een verschil Van der Sande zegt dat hij nooit iets tegen jou heeft gezegd over die ver hooging. Wolfs. Hij heeft het mij niet eens maar wel 10 a II maal gezegd dat hij overtuigd was cat het te laag .is het salaris. Van der Sande. Ik heb gezegd voor het meer werk tijdens de mobilisatie. Wolts. Neen, lang daarvoor. Die 50 dagen die ik voor f25 heb moeten werken blijfi er buiten. Gij hebt mij zelfs gezegd als jij het niet doet, dan doe ik het. Van der Sande. Daar kan lk mij niets van herinneren. Wolfs. Uw vrouw Is er zelf dikwijls genoeg bij geweest. Van der Sande. Dat kan wel zijn. Wolfs. U hebt mij dikwijls gezegd, meer dan 10 a 11 maal, maar bij 10 a 12 maal zullen we bet maar laten. Van der Sande. Ik weet er niets van. Wolfs. Ik weet het wel. Maai gij zijt al zoo oud 1 Van der Sande. Als ik het wist, dan zou ik het zeggen. Maar al werd ik nu voor eeo eed gesttld, lk weet er mij niets van te herinneren. Wolfs. Als het zoo dikwijls zOo ge zegd is, dan kan ik niet anders zeggen. Grevenbroek. Ge behoeft zooiets ook niet toe te geven. Als men overtuigd is en een ander twijfelt. Klijn. Met de notulen dan. Grevenbroek. Jij met je notulen. Klijn. Ja, een secretaris benoeming op den keiweg. Van Herpt. Je hebt het zoo stom gezegd. De discussie bleef op denzelfden toon voortgaan, doch de lamp ging uit, zoo dat ik geen aanteekeningen meer kon maken, bovendien was het halt zes ge worden en half zeven moest de trein mij weer naar de stelling Willemstad brengen. (Verslagg.) Waalwijk, 24 December 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Evenals vorige jaren stellen wij in het nummer, dat op 1 Januari 1916 zal ver schijnen, voor belanghebbenden de ge legenheid open tegen den prijs van hun NIEUWJAARSGROET aan familie, vrienden en begunstigers aan te bieden. Benoemd. 'Herbenoemd tot Kantonrechter plaats vervanger in het Kanton Waalwijk de EdelAchtb. heer J. A. J. van Heijst te Baardwijk. Ontslag. Naar wij vernemen heeft de Oud- Gemeente-Secretaris, de heer F.W. van Liempt, ook als Secretaris bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, eervol ontslag aangevraagd uit de be trekking, die hij nu ongeveer 38 jaar heeft bekleed. De Kamer vernam dit besluit van haren Secretaris met leedwezen. Boycot opgeheven. Naar men ons van welingelichte zijde mededeelt, is de boycot die in 1910 door den Ned. R K. Lederbewerkersbond werd uitgesproken over de Kon. Stoomschoe* nenfabriek A H. van Schijndel, alhier, door den Bondsraad stilzwijgend op geheven. Rijksvakschool. Volgens de begrooting 1916, zullen aan de Rijksvakschool eenige nieuwe curcussen worden geopend. Tevens zal een hulpkracht bij het maat en hand schoenmaken, dat zooveel mogelijk hoof delijk wordt onderwezen, moeten worden aangesteld Een salaris van f 900 wordt voor deze leerkracht aanvankelijk vol doende geacht. Aan de vakschool alhier zal in Januari een patroon-cursus voor de be reiding van Chroom Java en Chroom Rundsleer worden gegeven. Gezien het succes van den tuigleer cursus onlangs gehouden, zal ook thans zeer zeker belangstelling voor dezen cursus in de fabricage van deze meer en meer gewilde leersoorten, niet achter wege blijven. Naar aanleiding van een vraag in het voorloopig verslag der staatsbegroo- ting 1916, deelt de minister o.m. mede De Rijksschool te Waalwijk wordt thans bezocht door 41 leerlingen. Bui tendien werd een zesweeksche patroons cursus in tuiglederfabricage door 15 leerlooiers gevolgd. Het ligt in de bedoeling in Januari en Maart as. nog twee dergelijke cur cussen voor patroons open te stellen, terwijl tevens een korte curscus in de hand- en maatschoenmakerij zal worden gegeven Het is als zeker aan te nemen, dat in normale omstandigheden deze cijfers veel hooger zouden zijn. Nog werd een avondcursus in schoen maken gegeven voor 13 militairen van het 7e regiment infanterie. Huiden- Consortium. Het consostium tot overname en plaat sing van de 100,000 der huidenclubs wordt beheerd door een bestuur van 11 leden. Hierin hebben 0. 'm. zitting voor de leerlooiers de heeren J. van lersel, alhier en W. Verbunt, Dongen Voor de importeurs o.m. de heer J. van Riel, alhier. Woensdag 11. hield het consortium in den Haag wederom eene vergadering zeer waarschijnlijk zullen twee expor teurs zich spoedig naar Amerika begeven tot den verkoop der huiden, vergezeld door den heer J. L. van Gijn, alhier, die na toestemming der regeering zich hiertoe bereid heeft verklaard, daar de looiers er prijs opstellen, dat een on partijdige zal meegaan. N. L. Electrisch licht! Wij vestigen de aandacht op de door de N.V Philip's Gloeilampenfabrieken uitgegeven circulaire„De strijd tus- schen electrisch licht en gas beslist". De voordeelen van electrisch licht tegen over gas, worden daarin opgesomd en duidelijk gemaakt. Zeer lezenswaardig deze zes punten van voordeel te lezen. Gevouden. 1 gnjse militaire nieuw mode', veldpet. 1 bruine handschoen. Adres Cbef Politie. Zoollederverbruik in Nederland Volgens een ingestelde enquête door den Bond van Schoenfabriken, Bond vanSchoenmakerspatroonsvereenigingen en Leder importeurs is. 't verbruik van zoolleder in Nederland jaarlijks, ruim 10 millioen Kilo Proces tegen de D. S. V. G. Het proces der zes schoenfabrieken, behoorende tot den Bond van Duitsche schoen en schachtenfabrikanten, contra de Deutsche Ver. Schuhmaschinen-Ge- sellschaft, is door het Kön. Landgericht in plaats van op 24 Nov. jl. bepaald op 31 Jan. a.s. V.v.d.S. Balans der firma Adler Oppcnheinier. Adler Oppenheimer, Lederfabrik A G. te Straatsburg sluit, volgens de „Frankfurter Zeitung", het op 30 Juni afgeloopen boekjaar met een zuivere winst van 8,454,246 Mk. (vorig boek jaar 1,774,133 Mk.) en stelt 20 pCt. (vorig jaar 10 pCt.) dividend voor op de 12 millioen Mk. aandeelen. Dit di vidend vordert slechts 2,400,000 Mk. 2,500,000 Mk. (tegen 300,000 Mk. in 't vorig jaar) wordt voor welvaartsdoel einden bestemd en 2 millioen voor even- tueele schade door den oorlog gereser veerd. De raad van beheer en beambten krijgen 250,000 Mk.tantièmes Op nieuwe rekening wordt niet minder dan 1,254,246 Mk. gebracht. De afschrijvin gen bedragen ongeveer 1.500,000 Mk. EL8HOUT. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. Vermeulen eertijd" jachtopzichter en onbezoldigd Rijksveldwacher te Elshout, thans in gelijke betrekking te Asten, is met ingang van 1 Januarie 1916, door Zijoe Excellentie den Heer Commissaris der Ko- niuging dezer provincie, benoemd tot ge meente veldwachter te Gestel c.a. HERPT. Door den raad dezer gemeente is herbenoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer Adr. Buijs Jzd. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, zijn door den raad her benoemd de heeren A. Buijs Jzn. en Jac. de Wilt Pzn. en in de vacature A. v. d. Schoot benoemd de heer J. G. Celen. VLIJMEN. Maandagavond had A v. Dal alhier woonachtig, het ongeluk onder de automobiel van den heer v. L. uit Waalwijk te geraken, wat tengevolge had, dat hem meerdere ernstige kneuzingen aan armen en oeeuen werden toegebracht, en hij ter ver pleging in het klooster alhier is opgenomen moeteu worden. Naar wij vernemen treft den bestuurder der auio in deze gee:i schold. - Zijn Dinsdag 1.1. reeds een 15 tal geinternaerden uit het kamp te Zeist in onze gemeente gekomeD, heden arriveerdenD weder, om een SO-tal uit het kamp te Harderwijk. Allen worden werkzaam gesteld in eeD paar mandenfabrieken te deser plaatse n.l. bij de firma van Wagenbergvau Beurden en bij den heer J. Palles. Een voortreffelijk iuge- nente loods op het terrein van genoemde firma geeft aan deze nieuwe werklieden eu de hnn meegegeven Holl&ndsche wacht een behoorlijk onderdak. 's HERTOGEN BOSCH. Op Woensdag 29 Dec. a.s. zal in de Sociëteit Casino alhier een groote propaganda vergadering gehouden worden door de afd. Noord Brabant van dtn Ned. Boud van gem. ambtenaren en wel tot het voeren van een algemeeue salaris actie. Onderwerp: Herziening jaarwedden van Bargemeeeters, Secretarissen, ontvangers eu Ambtenaren ter secretarie. CAPELLE. Mej. A. Verhoeven alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de bijzondere school te Tilburg. WASPIK. Het Kerstfeest voor de kia- deren der Zondagsschool, dat heden in de Ned. Herv. Kerk alhier gevierd werd, is uitstekend geslaagd. De kleinen zongen op gewekt hunne kerstliederen en lieten zich de chocolade, melk en andere versnaperingen uitstekend Binaken. De aardige eu praktische geschenken, die ten slotte werden uitgereikt, verhoogden zoo mogelijk nog de feestvreugde. De kindervrienden, die dit feest mogelyk maakten, zullen zich door de blydschap der kinderen wel beloond gevoelen. Voor de manschappen, welke het mili taire tehnis der N. H. Kerk alhier bezoeken, wordt voor a.s. Zaterdag een Kerstfeest ge- georganiseerd. Daar het militaire tehuis der protestanten kerk thans te klein s, zal men trachten om het na vertrek van Ds. Locher gevestigd te krijgen ia de Ned. Herv, pastorie. RAAMSDONKSVEER. In de Woens dagavond gehouden vergadering van de Lamer van Koophandel Fabrieken zyn herkozen Tot Voorzitter de heer. W. Simonistot Ouder—Voorzitter de heer D, v, d. Waals en tot Secretaris de heer J. Kieboom. Ouze dorpsgenoot de heer A. van Onzenoort, tijdelyk onderwijzer te Dongen, is benoemd tot onderwijzer te Hank (gem Dassen). Kaatsheuvel, 23 Dec- 1915. Benoemd. Mej. van der Meijs, tijdelijk onderwyzeres bij de Eerw. Zusters alhier is met ingang van 1 Januari 1916 in gelyke betrekking benoemd aau de O. L. School No. 1 alhier. In diensttreding. De heer A. v. tl. llorst in Nov. j.l. be noemd tot 7de onderwyzer aan de lageie school No. 1 alhier, zal als zoodanig 1 Jan. 1916 in dienst treden. Jubilè der H. Familie Dit het uitgebreid progrimma dat da leden der H. Familie is toegestuurd, blijkt dat het gouden jubild met veel luister zal gevirrd worden. Vrijdagavond ten 7 uur zal het feest geopend wordeu op de gewoue wijze, zooals elke oefening der aartsbroederschap. Zaterdag avond dezelfde oefening. Zondagmorgen om kwartier voor zeven H. Mis met algemeens Communie en eindelijk Zondagnamiddag om half vier groote Feestvergadenng waaronder Feestrede vaD den Eerw. Pater, zegening en uitreiking der gouden medailles aan de ju bilarissen, geiukwensch aan de jubilarissen, opdracht eo Feestcantatie. Gevallen. Dese week kwam het paard van den molenaar K. alhier te vallen met ongelakkig gevolg dat het aan de rechier voorpoot er gapende wonde bekwam waaruit '1 beest ze n veel bloed verloor. Met hulp van eeDige militairen werd de poot afgebonden waardoor doodbloeden voorkomen werd. LOON-OP-ZAND. Zaterdagavond werd er by den gemeente veldwachter alhier ae ruiten ingegooid. Tot heden is nog niet bekend wie in deze de dader(s) zijn, het ouderzoek wordt voortgezet. Reeds meermalen werden door de in woners dezer gemeente hunne katten ver mist, ook had dit geval dezer dagen weer plaats. Eindelijk is het de politie gelukt eenige van deze lafhartige daders op spoor te komen en jegen hnn proces verbaal op te maken. Hedennacht werd de politie-hond van den jachtopziener Aarts door stroopers ernstig aangeschoten. HEUS DEN, 23 Dec. 1915. Kerstóoomfeest. Het feest van den kerstboom, zoaaL dat jaarlyks gebruikelijk is, wordt in de Ned.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6