De Oorlog. binnenland. dat een belasting van f3 onredelijk is voor een luxe bood, en ook wil ik van den anderen kant weer niet beweren dat f 1.30 te weinig is Hier in Waalwijk heeft van oudsher bijna iedereen een hond, dat is hier een echte liefhebberij, speciaal onder 't volk. En in dien ge- dachtengang zou ik zeggen, dat een belastingverhooging op luxe honden, en dat zijn ze die voor liefhebberij worden gehouden, nog al zwaar is. Voorzitter. Wil de commissie daar omtrent dan haar voorstel duidelijk re- digeeren. Klijberg. Ik vind het veei correcter al9 B. en W. daaromtrent een voorstel doen. Wethouder Timmermans. Ik geloof dat van B. en W. geen voorstel in deze is te wachten. Het cijfer dat wij op de be- grootlng hebben gebracht, is ons voor stel. Klijberg, B. en W. opdragen met een voorstel te komen, na deze bespre king. Wethouder Timmermans. Neen, ik geloof niet dat wij met een ander voor stel zullen komen, daar we er tegen zijn. van Riel. De commissie kan zich er dan mee vereenigen en kunnen we 't volgend jaar bij de begrooting weerzien. Alsvorens tot de Uitgaven over te gaan, worden de ter zake ingekomen adressen voorgelezen. 1. Een adres van de Ver. Groene Kruis, waarin deze ter bestrijding van 't veelzijdig doel der vereeniging eene tegemoetkoming uit de gemeentekas vraagt van f 200. 2 Idem van de R. K. Vereeniging Groene Kruis waarin zij voor de stichting van een complex-Ughallen enz. in de St. Antonlusparochie voor bestrij ding der Tuberculose, waar de patiënten gratis worden verpleegd, en welke in richting o.a. negen honderd guldon kost, een tegemoetkoming in de oprich tingskosten vraagt van f 450. De commissie zou in overweging willen geven aan het Alg. Groene Kruis f 100 en aan 't R. K. Groene Kruis f 100 te verleenen voor dn tuberculose-be- strijding. Voorzitter. Dus U stnlt voor alles uitsluitend voor tuberculosebestrijding te geven ook voor het Alg, Groene Kruis. Klijberg. Wordt door de regeering ook subsidie verleend. Gragtmans. Als ik me niet vergis, was voor onze gemeente f 190 uitge trokken en werd die toegekend aan het Algemeen Groene Kruis en ik vermeen vernomen te hebben dat de helft daarvan aan het R. K. Groer.ó Kruis zou worden afgedragenda£ was, zoo de afspraak maar daarvan is niets gekomen. v. Everdingen Alleen voor het eerste jaar gold die afspraak, niet voor later en dat is betaald. Gragtmans: Ik geloof het niet. v. EverdingenIk heb 't als pen ningmeester zelf betaald. Klijberg: Als de eene f190 krijgt en de andere niets, terwijl deze ook zeer veel doet, dan is eene subsidie van i 100 weinig de oprichting vaD lighal- len kost veel, dat kan die vereeniging niet geheel voor eigen rekeaiog doen, en is de gemeente verplicht meer te geven. Als de raad dan eens f250 gaf dan zou hij beter doen, want deze ver eeniging krijgt van 't rijk niets. Van Riel. Ik wist ook niet, dat de •ene vereeniging f190 krijgt en de andere niets. Klijberg. Dat is een groot verschil, dan is er geen evenredige verhouding. Gragtmans. 't R. K. Groene Kruis heeft al een tijd aan tuberculose-bestrij- dlog gewerkt. Van Riel. Met die toelichting omtrent de f 190 subsidie aan de eene vereeni ging, zou ik 't voorstel der commissie ingetrokken willen hebben. Klijberg. Ik doe een voorstel van f 250. Verbunt. Is dit alleen voor de stich ting. Voorzitter. Ja in de oprichtingskosten. De heeren Verbunt e« van Riel steu nen 't voorstel Klijberg. Weth. Timmermans. Is 't niet mogelijk dat er een voorstel komt, dat door B. en W. wordt overgenomen. B. en W. heb ben 't goed overwogen. Nu komt de heer Klijberg met f250. Het is zeer zeker goed besteed, maar waar de eene f190 krijgt, zou ik wel willen voorstel len f 200 aan de andere te geven. Zou de heer Klijberg z'n voorstel niet willen wijzigen in dien geest, dan kon den B. en W. dat overnemen. Ik zou misschien geen vrijheid nemen om voor f250 te stemmen. Klijberg. Principieel heb ik er niets tegen, maar ik heb f250 genoemd, om dat 't Alg. Groene Kruis f190 krijgt en de andere stichting reeds groote kosten heeft gemaakt. Weth. Timmermans. B en W. moeten een klein beetje er op letten, dat we niet al te diep in den geldbuidel tas ten we mogen daarop ook wel een beetje denken. v. Schijndel Ik kan me goed veree nigen met hetgeen Wethouder Tim mermans zegt. Nu wordt er nog een be scheiden gebruik van gemaakt. Wordt 't later drukker, is er meer noodig, dan dan kunnen we weer zien. Wethouder Timmermans. Ik doe juist m'n voorstel als een bemiddelingsvoor stel. B. en W. stellen voor f 100, U meent f250; als B. en W. 't nu ver dubbelen dus f200 overnemen, dan is dat toch wel een bewijs dat dit college luistert naar de stemmen, .[die in den raad opgaan. Timmermans-Verschure. De subsidies zijn toch nog ongelijksoortig De eene is eene jaarlijksche, de andere wordt alleen gegeven ter dekking der oprich tingskosten. Als er later eene ja»rlijk- sche subsidie wordt gegeven, dan is er alles voor dat deze kleiner is. Maar 't is nu voor eenmaal f 250 en dat vind ik niet te veel. Zonder hoofdelijke stemming besloten. Hoofdstuk I tot 6. Ambtenaren ter secretarie f 1479,16s. Klijberg. Is hierbij iets extra's gegeven voor het vele overwerk. Voorzitter. Dit artikel in verhoogd, omdat het B. en W. wenschelijk voor kwam de salarisregeling te herzien. Onderhoud en aankoop meubelen f240. Van Riel. Deze post, die bestemd is voor aankoop brandkast, lijkt ons te laag. Voorzitter. We wilden een 2e hands koopen. Weth. Timmermans: Daaromtrent is wel geen beslissing genomen, maar men kan dikwijls hierin heel aardig slagen. Hoofdstuk VI art. Jaarwedde Gem. opzichter f 950. Klijberg. Zou bet niet wenschelijk zijn dat we dezen ambtenaar wat beter be dachten, waar hij zooveel voor de ge meente doet, door salaris-verhooging of toekenning van een gratificatie, daar hij vooral dit jaar zooveel bijzondere dien sten heeft gepresteerd. Van Schijndel. Ik kan mij daarmee volkomen vereenigen. Iedereen is over tuigd dat de opzichter de zaken in elk opzicht goed behartigd. We zouden ze moeten gaan zoeken, die zoo veel pres teert. Daarom moeten wij ook eens uit den hoek komen en voor zijn prompt en eerlijk werken meer salaris geven, in welkom vorm dan ook. Voorzitter. Het is verre van mij dat ik er tegen Zou zijn, ik stel de beoor deeling der heeren over deze ambtenaar «eer op prijs, en ben het daarmee vol komen eens. Op de begrooting voor 1915 was f 900 uitgetrokken en nu heeft hij volgens de salarisregeling recht op f 950. Een velgend jaar nogmaals f 50 en dan is hij aan 't maximum. Ik wil alleeD hiermee maar zeggen, hoe de regeling is gemaakt. Nu zal de vraag zijn, willen de heeren het salaris verhoogen of een gratificatie geven. Houben't Was 't beste eerst de sa larisregeling te herzien, zooals dat overal Is. Voor een enkele maal kan men dan een gratificatie geven en dan 't salaris herzfen. Weth. Timmermans. Ik apprecieer als wie dan ook de werkzaamheden van v. Huiten. Als B. en W. een nieuwe salaris regeling maken, zoodat, hij er nu al van profiteert, is dat veel beter. Minder goed acht ik het telkens als een bijzonder werk gemaakt wordt, er een gratificatie wordt gegeven. Men meot, als hij 't ver dient, 't salaris verhoogen, ook voor z'n toekomst, maar dan niet voor dit bouwen, dan voor dat, extra's geven, dat is z'n werkkiog. Timmermans-Verschure. Dit acht ook ik de juiste weg, goed salaris maar niet telkens extra voor voorkomende werken. Aangenomen. Kosten Gasfabriek f 53710. Van Riel. De Commissie van Rapport gezien de begrooting der gemeente-gasfabriek dienstjaar 1916 heeft de eer het volgende onder Uwe aandacht te brengen 'Wanneer zij de verhooging der steen kolen beschouwt ten opzichte der be grooting van 1915, dan wordt daarvoor méér uitgetrokken f 8766,50 terwijl de overige uitgaven samen slechts een verhooglog aantoonen van f 361,50 Te zamen f 9128, Beschouwt zij tevens de verhoogde gasprijzen over bovengenoemde begroo ting dan brengen deze meer op f 6464,50 waarbij komt meerdere op brengst cokes f 4080,-— meerdere opbrengst teer en zout f 806,— Totaal meerdere ontvangst f 11350,50 uitgaaf f 9128,— Blijft een meerdere ont vangst van f 2222.50 ten opzichte der begrooting van 1915. Hieruit blijkt dat men om de verhpogde uitgaven van de steenkolen te dékken, deze niet alleen wil compenseeren door verhoogde gas- en cokesprijzen, doch daarmede bovendien nog een grooteie winst wil behalen, wat h. i. niet gemo tiveerd is ten opzichte der gasverbrui- kers. En aangezien de Gascommissie voorstelt een geldelijk overschot van f 5000,-, terwijl de begrooting 1916 een voordeelig saldo raamt van f7800,- ruim, wenscht de Commissie hierbij te advlseeren den prijs van het gas voor muntmeters te verlagen met 1 cent per M3, hetgeen het geldelijke saldo ver mindert met f2000,-. Het voordeelig saldo op de begrootb wordt dan van f7800, - teruggebracl op f 5800,- of nog ruim f.800,- mtr dan door de Gascommissie wordt torgesteld. Het zal U tevens ni. onbekend zijn de groote raoeilijkhecD, welke zich voordoen bij het innervan het surplus gesteld op den bestinden gasprijs, terwijl juist deze belaskg een zekere categorie van mensche drukt, welke daarmee zwaar worden ftroffen. Men offert zijne muntukken om licht te verkrijgen, dit is billik doch als men daarbij nog een mannelijks bedrag van f1,- en meer moet)ijpassen, dan brengt dit vele verbruik-s in groote verlegenheid, De Commissie meent ok er op te moeten wijzen dat het eigolijk ooprac- tisch is om de rekening d- gasfabriek dóór gemeente-rekening teaten loopen. Liever late men de gaabiiek haar eigen beheer over, doch stelle een jaarlijksche som vast, well, door het bedrijf in de gemeente-kas i0et worden gestort. Deze scheiding is h. i. ee gemeente belang, welke niet in het m,st aan de gasfabriek zelve ten goede >u komen. Zij herinnert U eraan, da door de Commissie van verleden jar in een zelfden geest is geadviseerd geworden en zij vertrouwt, dat deze wenlh in ero- stige overweging zal genomei worden. Aangezien de mogelijkheic bestaat, dat de geldende salarls-regéng niet meer als maatstaf zal kunne dienen met het oog op de aanstellingvan een nieuwen directeur en de gevolen daar aan verbonden, als een labatoum etc. stelt de Commissie voor reeds ip deze begrooting daarmede rekening toouden. Gragtmans. We hebben de bschou- wingen der Commissie geboorten als ramen moeielijk is, dan is het at zeer zeker op 't oogenblik. Ook wij ebben ingezien dat het wat hoog was maar wij achten het beter al is er dan' 5000 meer afgekomen, toch den prijs teband haven zoolang de kolen duur zijü,maar zoodra mogelijk tot het oude te*g te brengen. De kolenprijzen zijn wee met 1 verhoogd, dus we hebben weer f1600 minder, dat gaat 't moeilijk thans trver- lagen. Het onderhoud is ook al 900 minder geraamd ea als de nieuwe dec- teur komt zal die ook al wel verandrin- gen willen- Het zou bestreden kutien worden uit een geldleenlng, maarwe moeten de fabriek niet te zwaar belaten nu de Concurrentie met de electricielt komt. Salarisverhooging van f 500 is ok noodig- De commissie vraagt verlaging un den muntmeterfrijs, die krijgen tah al gratis aanlev verlichting en gen meterhuur. Betalen dus In vc- houding 't zelfde geld. Gaan we de nu weer minder zetten dan worden ve onbillijk tegenover de andere verbruiker. Daarenboven is de toestand der be hoeftigen thans beter dan ooit, dat maj ik hier gerust constateeren. v. Riel. beweegt men zich in gemakkelijke schoenen. Zacht en lenig wordt het.. leder bij de dagelijksche behandeling met schoencrême v, zwart geel bruin. was er die winst, en moest men in den loop van dat jaar omlaag gaan. Waarom houdt men alleen rekening met tegen vallers en niet met meevallers. Er komen wel meer cijfers in voor, die gewijzigd moeten worden. Gragtmans Zoodra de kolen omlaag gaan, kan de prijs verlaagd worden. Weth. Timmermans. Nu er zich een discessie ontspint over de gasprijsver- miodering, zou ik zeggen na de mede- deeling van den heer Gragtmans dat de kolenprijzen weer f 1600 hooger zijn, het gevaarlijk zou zijn die thans te vermin deren. Timmermans-Verschure. Kan de heer Gragtmans beslist verklaren dat het al leen is toe te schrijven aan de verhoo ging der 1600 ton met f 1. Gragtmans. Ja, zeker. Houben. Er zullen door een nieuwen directeur zeker heel wat veranderingen gewenscht worden, die hard noodig zijn, maar ik zou er toch werkelijk hard voor zijn, als er werkelijk een overschot is, om de gasprijzen onmiddellijk te ver lagen. Verwiel. De begrooting der gasfabriek was om een half jaar den prijs ver hoogd te laten, maar op verzoek van B. en W. hebben we die zoo voor 't be- grootlngsjaar daarin gebracht. Vorig jaar is de wensch te kennen gegeven om eene afzonderlijke administratie voor de gasfabriek. Deze wensch wordt thans herhaald en ik zou thans vastgesteld willen zien of er iets komt van den uitgesproken wensch door den raad. Gragtmans. 't Is 't plan om met den nieuwen directeur eene geheele nieuwe commercieele boekhouding in te voeren, ook met het oog op de electriciteits- levering. v. Riel. Als we dit nu goedkeuren, Is dat stilzwijgend voor een heel jaar. Voorzitter. Neen, de drie heeren ver klaren, dat zij den prijs zoodra mogelijk zullen verminderen, daarenboven heeft de raad dat steeds in handen. Timmermans-Verschure. Als de be grooting zoo opgemaakt Is, dan wil ik wel eens zien, hoe over een paar maanden de prijs verminderd kan worden. Voorzitter. Zeker, als er reden voor is. Timmermans-Verschure. De reden die We hebben toen hoogert - gasprijzen toegestaan om de hoogere de voorzitter der gascommissie er voor ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer werden uitgebracht 4213 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heer M. J. C. M. Kolkman (R. K.) 3224 stem men en de heer L. M. Hermans (S. D.) 989 stemmen, zoodat gekozen is de heer Kolkman. Statenverkiezing in het district Tilburg. Zondag hield de R. K. Kiesvereenlging ia het district Tilburg een algemeeoe vergadering ter voorbereiding van de a. s. dubbele Statenverkiezing. Als can- didaten werden Ingediend de heeren mr. P. M. Arts, H. M. J. Blomjous, dr. G- M. Kusters, F. Mannaerts, mr. J. v. d. Mortel, A. van Rijen, J. van Rijzewijk en Fr. Verbunt. De heeren Mannaerts, Van Rijen en Van Rijzewijk verzochten van de lijst te worden afgevoerd. Zondag a. s. heeft de stemming plaats. Een Passagiersschip getorpedeerd. 400 menschen verdronken Een ontzettend drama heeft zich weer afgespeeld in de Middellandsche zee. De pakketboot Persia van de Peninsu lar and Oriental Steam Navigation Co. |S getorpedeerd, Het schip was op weg naar Bombay en had op 28 December de haven van Malta nog aangedaan. In den middag van 30 December toen het schip ter hoogte van Kreta was, zag een officier van de Persia het spoor van een torpe do, die op de boot af li wam. Van een onderzeer viel niets waar te nemen. De Persia werd dwars aan stuurboot zijde getroffen en zonk binnen vijf mi nuten. De ekwlpage bestond uit 200. a 300 man en er waren enkele honderden pas sagiers aan boord. Te Londen alleen hadden 230 passa giers biljetten genomen waaronder 87 voor vrouwen en 25 voor kinderen. Onder de passagiers bevonden zich enkele Amerikanen, o.a. Mc. Neeley de Consul te Aden en de heer Graat die naar Calcutta reisde en ook de bekende engelsche sportman Lord Montagu. Zoodia de boot getroffen werd wer den nog in allerijl vier reddingsboo- steenkolenprijzen te dekken. Nu° is aanhaalt oiri 't zoo te doen, zijn niet daardoor f 2200 meer ontvangen, dus voldoende, daar 't geen zuivere verlies- fer - moeten we die .Is extr. win»! «men P°" i Daa/m l"' i honderd menschen hun lijf kunnen ber en aan de verbruikers teruggeven. Gragtmans. De koleaprijzen zijn nu weer hooger. Timmermans-Verschure. U hebt toen een noodkreet geslaakt, er moest toen 2 cent bij om de zaak gaande te houden, en nu blijkt dat er op de duurdere kolen een zuiver overschot is van f2200 daar mag men toch geen andere kosten meedekken. U zelf hebt gezegd, die geven we weer direct terug lo den vorm van verlaging, als we aan de meerdere kosten zijn. Verbunt. Er is besloten om ze met half Juli af te zetten, maar we kunnen het zoo gauw mogelijk doen. Timmermans-Verschure. 't Blijkt dui delijk dat de winst van f2200 zal be haald worden, en mijnheer Verbunt spreekt van half Juli. Dan betalen die menschen in dien tijd toch te veel. Maar de kwestie is, dat met dezen opzet de geheele gemeente begrooting staat of valt, daar deze winst hierin is opgenomen. Er is nu al f 1600 gebruikt, hoe moet ge er dan komen. Gragtmans 't Staat er eigenlijk buiten, maar we kunnen het op het oogenblik niet mooier voorstellen. Timmermans-Verschure. U mag die f 2200 niet in de gemeente-begrooting brengen, wel in de explotatie-rekening, zoodat 't winstcijfer kleiner wordt. Gragtmans. Als wij de begrooting maken, weten wij ook niet wat er zal gebeuren, maar het zou ook de geheele begrooting in de war brengen, 't Blijft een raming en u zult zien dat 't geldelijk overschot wel f2000 minder zal zijn, reken er maar gerust op dat we nu nog dure maanden krijgen. V Timmermans-Verschure. Dat lijkt nu igenlijk nergens op. Ik vind 't heel (Jpeohartig van U dat u 't zegt, maar't g^at toch niet op. Gragtmans. De grondslagen zijn ge- bas seerd op October. En met de kolen- prijsen enz. vervallen die f2000. Timmermans-Verschure. In October bad U een overschot van f2200, en au ia het tegengevallen. Maar toen Klijberg. Ik zou de commissie in over- i weging: geven zoodra mogelijk den prijs te verlagen en in 't voorjaar aan den raad den stand der zaken mee te deelen. Aangenomen. Schoolboeken enz. f 700. v. Everdingen. In 't rapport der school- (ommlssie aan B. en W. lees ik, dat er in Dec. '15 als 't ware geen boeken cf leermiddelen waren. Voor 1915 was. tich nog f250 begroot en lo 1914 heeft hit nog f314 gekost, waar zijn die dan gibleven als er niets meer is. Voorzitter. U moet dat niet woordelijk opratten, of het een tafel is, zonder iets er op Maar er is veel te weinig. Het nieuwe, jonge hoofd heeft daarin naüurlijk nieuwe Inzichten, daarvoor is dea post op f 700 gebracht. Goedgekeurd. Sabsidie Burgerlijk Armbestuur f 2750. Klijberg. O ize geachte wethouder heef. ons verteld van den gunstigen toestand der armen. Misschien is er aanleiding dezen post, die geraamd is als vorig jaar, wat in te krlmpea. Voorzitter. De post is geraamd vol gens begrooting van 't Armbestuurhet vooriitzicht blijft onzeker. Specialistische hulp icomt heel dikwijls op de kap van 't armbestuur en daarom zou 't me zeer spijten als deze post verminderd werd. Klijberg. Ik dank U voor deze toe lichting en kan me er zeer goed mee vereenigen. Ook ben ik U dankbaar voor den post van f 200 voor specialis tische hulp voor schoolkinderen. De begrooting wordt daarna goed gekeurd. (Slot volgend nummer.) Drooglegging; der Zuiderzee. Naar wij vernemen Is het ontwerp betreffende de drooglegging van de Zui derzee nog steeds bij den Raad van State in behandeling. Kamerverkiezing Nijmegen. Bij de gisteren gehouden stemming gen. De overige opvarenden, naar schat ting mlr stens 200, moeten met de boot in de diepte verdwenen zijn. Naar uit Londen officieel gemeld wordt zijn 158 overlevenden van de Persia te Alexandrie aangekomen. Daar onder bevonden zich 60 passagiers, van wie er 17 vrouwen waren. De overige waren leden der bemanning, en wel 35 blanken en 59 Lascaren, De Amerikaansche Consul Mc. Nee ley behoort onder de vermisten. De Amerikaan Grant is gered. De kapitein van het schip hoort ook onder de vermisten. Nadat het schip gezonken was heeft men hem nog zien zwemmen, doch hij verdween spoedig in de diepte. Het juiste getal omgeko menen is nog niet bekend, neemt men aan dat zich met de bemanning tnedegc- rekend 550 menschen aan boord bevon den dan zouden er niet minder dan ongeveer 400 zijn omgekomen. Een ver schrikkelijk groot getal dat huiveren doet van ontzetting. De Natal vergaan. De Engelsche pantserkruiser Natal in de haven van Havre tengevolge van een inwendige ontploffing gezonken. De ontploffing moet geweldig zijn geweest. Het juiste aantal overlevenden bedraagt 388. En wijl de bemanning uit 704 offi cieren en manschappen bestond, moeten dus ruim 300 menschen bij deze kata- stroof het leven hebben gelaten. De Glengyle getorpedeerd. Weer is een Engelsche passagiersboot ln de Middellandsche Zee getorpedeerd. Het Engelsche stoomschip •Glengyle4 dat met 120 passagiers en leden der bemanning aan boord, op weg was van Engeland naar Wladiwostock (Oost-Si- berisehe haven in Aziatisch Rusland) is vermoedelijk tusschen Malta en Port-Said getorpedeerd en kort daarop gezonken. Voor zoover thans bekend moeten meer dan 100 der opvarenden zijn gered en zouden drie Europeanen en zeven Erdal >4 1 -!fa eta v r» r>"» 'f 4a rl

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2