iNummer 3, Zondag 9 Januari 1916. 39e Jaar§ I T weede Blad. bekendmaking" GEMEENTERAAD VAN WAALWIJK Maximum-prijzen der meest voorkomenae artikelen De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend Goedkoop varkensvleesch. (Slot.) 4. Wijziging der verordening, regelen de de salarissen enz. voor de onderwij zers aan de Openbare School. Voorzitter. Bij art. 15 der verordening regelende de salarissen van het onder wijzend personeel aan de openbare school is eene bepaling opge nomen, tengevolge waarvan het nieuw benoemde schoolhoofd voor het onder wijs in Fransch, Dultsch, Engelsch en Wiskunde dezelfde vergoeding ontvangt als de onderwijzers van bijstand. De billijkheid dezer regeling wordt erkend zij brengt echter mede, dat de regeling der bezoldiging van het tegenwoordige schoolhoofd minder gunstig is dan die van zijn ambtsvoorganger. Het verschi bedraagt thans f125 per jaar en in ge val door den nieuwen functionnaris het bezit der akte Wiskunde wordt verkre gen f 200 per jaar. Het komt ons wel gewenscht voor dat het tegenwoordige schoolhoofd eene bezoldiging geniet, ongeveer gelijk aan die van zijn voorganger. Dit kan worden verkregen door artikel 1 der verorde ning aldus te wijeigen, dat het bij A. genoemde maximum met f150 wordt verhoogd. Daarmede wordt tevens eene ongelijkheid met de regeling sub B. weggenomen immers voor het Hoofd der school is er tusschen minimum en maximum der wedde een verschil van f 200, voor de onderwijzers van bijstand f 350. Met de voorgestelde wijziging wordt de ongelijkheid weggenomen. Art. 1 A. wordt gelezen als volgt >A. Voor het hoofd der school met minder dan 5 dienst jaren j 1000 met 5 en meer doch min der dan 10 dienstjaren f 1100 met 10 en meer doch min der dan 15 dienstjaren f 1200 met 15 en meer doch min der dan 20 dienstjaren f 1300 met 20 en meer dienst jaren f 1350 5. Benoeming van een onderwijzer bij het berhalingsonderwijs in de plaats van den heer J. Spijkerman. Met algemeene sfemmen wordt be noemd de heer J. J. van Mierlo. 6. Verordening haven- en kaaigelden. Het tijdvak waarvoor bij Kon. Besl. van 3 Nov. 1911 No. 42 goedkeuring is verleend aan hef raadsbesluit van 1 Januari 1912 tot heffing van haven- en kaaigelden, vervalt 1 Januari a.s. Uit den hierbij overgelegden staat, waarvan de cijfers getrokken zijo uit de gemeente-rekeningen over de jaren 19101914, blijken de onderhoudskosten der haven, met inbegrip van de schuld aflossing en rentebetaling der geldlee- ningen tot hare verbetering aangegaan, in het laatstverloopen vijfjarig tijdvak de ontvangsten der haven- en kaaigelden met f749.56 te overtreffen. In het najaar van 1914 is opnieuw een aanvang gemaakt met de verbetering en uitbreiding der haven. Tot dekking der kosten weid in 1915 eene tijdelijke geldleenlng aangegaaD, in afwachting van het tijdstip, dat de geldmarkt weer gevestigd zal zijn, om alsdan deze door eene openbare leening te vervangen. Deze leening a pari aangegaan tegen eene rente van 5'/Wo is groot f 34.000. In het uitzicht is echter nog een belang rijke uitgaaf tengevolge van eene uit breiding, die aan de reeds aangevangen verbeteringswerken zal worden gegeven. De onderhoudskosten der haven zullen in verband met de genoemde verbete ringswerken voor de volgende jaren misschien wel eenigszlns minder zijn, daartegenover komt echter een belangrijk grooter bedrag te staan voor rente en aflossing. Ofschoon de uitgaven de ontvangsten wel verre zullen blijven overtreffen, heb ben wij gemeend, ter bevordering van de scheepvaart, in de bestaande hef- fingsbesluiten geen noemenswaardige veranderingen te moeten brengen. Het komt ons evenwel gewenscht voor het tarief voor beurtschepen, die minstens driemaal per week de haven invaren, met 1 cent per 1000 K. G. laadvermogen te verlagen, waardoor ook wel een betere verhouding wordt ver kregen met hetgeen elders wordt ge heven. Bij het vroegere artikel 2 werd een reductie toegestaan voor vaartuigeo met hooi, stroo of mestspeclën geladen wij viuden echter thans geen termen meer U tot handhaving van dit artikel te ad- viseeren, zoodat in het hierbij aangebo den ontwerp de vroegere bepaling niet meer is overgenomen. In verband met de wijzigingen, die door de verbeteringswerken Id de situatie der havenkom en hare omgeving zijn gebracht, is een nadere omschrijving van de havenkom gegeven, die, naar wij vertrouwen, in de praktijk wel zal voldoen. In de verordening op de heffing van kaaigeld is thans opgenomen eene rege ling voor het gebruik van rietstapel plaatsen, waardoor de bestaande toe stand wordt gereglementeerd. Aangenomen. 7. Rapport van B. en W. betreffende het onderzoek naar de werking der wa terleiding bij brand. De secretaris leest 't volgende rap port voor Ter voldoening aan het door Uwen Raad te kennen gegeven verlangen, hebben wij een onderzoek ingesteld naar de werking der waterleiding bij brand en hebben wij de eer U het volgende mede te deelen De waterleiding beantwoordt aan hare bestemming als drinkwaterleiding volko men. Zoowel de capaciteit der buisleiding als de druk door de plaatsing van het reservoir ia den toren voldoen ruim aan de als normaal te stellen eischen. De waterleiding dienstbaar te maken aan de brandweer door het aankoppelen van brandslangen zonder meer, is alleen mogelijk, wanneer de druk in de buizen om of bij het maximum is en dit is alleen des nachts, wanneer particulier en industrieel verbruik nagenoeg geheel is uitgeschakeld. Herhaaldelijk is gebleken en is ook alleszins verklaarbaar, dat des daags bij normale afaame voor huis- en bedrijfswater, de druk in de leiding zoover daalt, dat zelfs een beperkt aan tal brandslangen niet behoorlijk kunnen worden gevoed. Een proef voor eenige weken genomen heeft ons weer eens te meer aangetoond, dat onder die omstandigheden de druk der waterleiding beslist onvoldoende is om een deugdelijk brandbluschmiddel te verzekeren en is derhalve de veiligheid bij brand niet voldoende verzekerd. Blijft de waterleiding aangewend wor den als brandbluschmiddel, dan moet des daags de druk óf in de buizen, óf in de brandslangen worden opgevoerd Dit zou als volgt zijn te bereiken A. De druk In de buisleiding zou zijn op te voeren door het aanbrengen van een zoogenaainden aanjager, een appa raat, te drijven door een electro-motor, die den druk tot elke gewenschte hoogte kan opvoeren en alleen bij brand in werking is te stellen. Het apparaat zou b.v. kunnen worden geplaatst aan den overweg van den Staatsspoorweg. Van den watertoren tot die plaats is het drukverlies geringer, omdat daar de bui zen op de volle wijdte zijn, terwijl de buizen ter plaatse slechts een geringe hoogte hebben. Aan het plaatsen van een aanjager is echter het bezwaar ver bonden dat bij een te hoogen druk de particuliere binnenleidingen gevaar loo- pen te springen, hetgeen zich gemakke lijker kan voordoen bij het plotseling afsluiten van een brandkraan $n de op stuwing die daardoor in de leiding ont staat. Eveneens zou de druk in de leiding des daags zijn op te voeren door gedeel ten der gemeente geheel van watertoe voer af te sluiten. Het laat zich echter hegrijpen dat hiertegen ernstige bezwaren zijn aan te voeren niet geringst met het oog op het gebruik voor industrier.le doeleinden o.a. tot afkoeling van kracht werktuigen, welk laatste bezwaar door tijdige waarschuwing door de Brandweer gedeeltelijk zou zijn te vervangen. Waar het in den regel echter van het grootste belaog is, dat de Brandweer den brand in het begin krachtig kan aangrijpen en elke vertraging in een ruimen toevoer van water noodlottig kan worden, zou, naar het ons wil voorkomen, te overwegen zijn op te voeren de druk in de brandslang. B. Dit is te bereiken door het aan schaffen van een motor-brandspuit, die gevoed door het water uit de waterleiding zelf de gewenschte druk opwekt, die tot willekeurige hoogte is op te voeren. Deze toestellen zijn in de grootere plaatsen veelvuldig in gebruik, wat er op wijst dat daar de waterleiding evenmin als een zeker brandbluschmiddel is toe te passen. Ook hieraan is echter weder een bezwaar verbonden dat namelijk de explosie-motor verre van volmaakt be trouwbaar is, zeker niet, wanneer hij slechts zelden gebruikt wordt. Wij heb ben daarom onderzocht of bij het in exploitatie brengen van het Gemeentelijk Elecfriclteitsbedrijf zou kunnen worden gebruik gemaakt van een electro-motor, die menschelijkerwijze gesproken nimmer weigert. Daaitoe zouden dan op ver schillende punten stop-contacten moeten worden aangebracht of op andere wijze aankoppeling aan de geleidingen moeten worden mogelijk gemaakt. Wij hebben de gewenschte inlichtingen nog niet kunnen verkrijgen, zoodat wij U hierom trent verder geen mededeelingen kunnen doen. Intusschen is met de Directie der Waterleiding-Maatschappij overeenge komen, in afwach'ing van nadere be slissingen, maatregelen te treffen, dat des daags in geval van brand vooral industrieverbruik zooveel mogelijk stop wordt gezet, doch niet dan na vooraf gaande waarschuwing. Wanneer dus bij den brand in de lederfabriek der firma H. H. Jansen het brandgevaar niet is kunnen worden be streden als men zulks met het oog op de openbare veiligheid meent te mogen eischen, kan niet gesproken worden van een tekortkoming van de Waterleiding- deren, dat de geheele gasfabrlcage op Maatschappij noch van de Brandweer, een meer moderne leest worde geschoeid, omdat van beide zijden is gedaan, wat Thans evenwel zijn alle maatregelen met de voorhanden zijnde middelen is genomen om ongevallen als het bespro- te bereiken. kene, te voorkomen. Met zekerheid is echter vast te stellen dat de voorhanden zijnde middelen niet voldoenden waarborg geven voor etn doelmatige bestrijding van braad, zoodat verbetering dier middelen zeer noodza kelijk is. Daartoe staan ten dienste zoo wel het aaojaagapparaat tot verhooging van den druk in de bulsleiding, als êe i motorbrandspuit, die druk tot elke ge wenschte hoogte in de brandslangen op voert. y Wij beschll^ken echter thans nog niet over voldoende gegevens om U hier omtrent nadere voorstellen te doen, zoo dat wij hierop nader zullen terugkomen. Goedgekeurd. 8. Verslag van de Commissie voor de Gasfabriek inzake de stoornis ia 't be drijf der gasfabriek, voorgevallen op 29 November 1915. Onder terugzending van bijgaande rapporten, in onze handen gesteld om bericht en advies bij Uw schrijven d.d. December jongstleden, hebben wij de eer het navolgende mede te deelen. Vooraf wenscht de commissie te memoreeren, dat, toen op den avond van 29 November jongstleden de toevoer van gas sterk begon te verminderen, drie harer leden, de Heeren Gragtmans, Verwiel en Houben zich onmiddellijk naar de fabriek hebben begeveD, om zich persoonlijk van den toestand op de ïoogte te stellen. Zij vonden daar Directeur en perso neel in zenuwachtigen haast trachtend de gasproduc'le te continueeren. Op hun vraag wat er aan schortte antwoordde de Directeur »er is geen gas* en de baas der fabriek is naar huis.* De Voorzitter en de heer Verwiel begaven zich onmiddellijk naar den baas, die ongesteld thuis was, doch zich zonder dralen weer naar de fabriek begaf om zijne diensten aan te bieden, Uit den aard der zaak was er toen geen gelegenheid om nauwkeurig na te gaan wat er haperde. Geregeld evenwel zijn een paar leden der gascommissie sedert dien in de gas fabriek aanwezig geweest, om in loco na te gaan, waar eigenlijk de oorzaak van het ongeval aan is toe te schrijven, Het rapport van Directeur en fabrieks baas is voor ons eene gereede aanleiding om eei en ander meer van Dabij te bespreken. Het is een feit, dat het gasverbruik door de aanwezigheid der militairen in dezen winter veel grooter is dan vroeger. Ook het invallen van den vorst bracht moeielijkheden mede bij de gasfabrlcage. In het rapport van den Directeur zijn allerlei feiten en omstandigheden ge relateerd, die de gasproductie zeer sterk beïnvloeden, doch het neemt niet weg dat dit had kunnen worden voorzien en dat mitsdien preventief had moeten worden opgetreden. Zoo had bijvoorbeeld de derde oven reeds noodzakelijk langer in gebruik moeten zijn geweesten was het de taak geweest van den Directeur te zorgen, dat hij aangestoken werd, waarop door den Voorzitter reeds een veertien tal malen was aangedrongen. Gebrek aan werkvolk dat niet was te krijgen om de sluiting van den oven af te werken heeft evenwel medegewerkt aan deze vertraging. Voorts hadden de zuiveringstoestellen geen voldoende capaciteit om het meer geproduceerde gas te verwerkeo. De nieuwe condensor toch, die reeds gerulmen tijd was besteld en eerst weken over tijd kon worden geleverd en zelfs op dit oogenblik no.r niet is gemon teerd, was beslist noodig voor de meer dere gasproductie. Ook mag niet worden verbeeld, dat de geheele inrichting van d« gasfabriek van dien aard is, dat niet voldoende ruimte is om geregeld door te werken. Zoo bracht ook het bouwen van het provisoruim weer een stagnatie te weeg in het plaatsen van een condensor. Verder was ook de mindere kwaliteit der steenkolen oorzaak der geringere productie. Onze commissie vermeent evenwel nu de Direcleur met ingang van 1 April 1916 zijn ontslag heeft aangeboden, thans niet verder op verbeteringen van de fabriek aan te dringen, en te moeten wachten op de benoeming van een nieuwen Directeur om alsdan te bevor- Goedgekeurd. 9. Ootwerp-besluiten tot wijziging der begrooting voor 1915. De wijzigingen worden voorgelezen en goedgekeurd. 10. Verkiezing van een lid in de plaatselijke schoolcommissie, wegens pe riodieke aftreding van J. Houben. Gekozen de heer J. Houben. 11. Verkiezing van een commissie voor de gasfabriek. Gekozen de heeren Verwiel, Verbunt en Houben. 12. Verkiezing van een lid in het R. K. Gasthuisbestuur en in het Burger lijk Armbestuur wegens periodieke af treding. Gekozen als lid van 't R. K. Gasthuis- bestuur de heer Jord. van Calker. Tot lid van 't Burgerlijk Armbestuur* dt heer J. van Mil. De Voorzitter deelt nog mede dat ingekomen is een schrijven van den heer Spijkerman waarin deze zijne diepe er kentelijkheid betuigt voor de hartelijke woorden door den vnorzitter in de vorige vergadering bij zijn afscheid gesproken en waardoor hij zeer was getroffen. Klijberg. Ik wenschte Uw aandacht erop te vestigen dat de Putsteeg er erbarmelijk slecht uitziet. Voorzitter. Er is zooveel mogelijk keislag opgebracht, die we zelf hebben laten stuk slaan, daar er niets meer te krijgen is. Ik hoop echter weer gauw iets te hebben en zal er dan direct voor zorgen. Ttmmermans-Verschure. De commis sie voor woningbouw is ontbonden en die heeft de vereenigingen, die haar samen stelden, geadviseerd, zich in deze te wen den tot B. en W. Ik zou U in over- weglng willen geven eene gemeentelijke bouwvereeniging te stichten, Voorzitter. We zullen deze zaak gaarne in overweging nemen. Timmermans-Verschure. De woning toestand is zeer nijpend hier. De fabrie ken hebben gebrek aan personeel, er zijn arbeiders genoeg die herwaarts wil led komen, maar zij kunnen geen huis krijgen. Voorzitter. Nu het particulier initiatief tekort schiet, wenscht men dat het van gemeentewege uitgaat. B en W. zullen het in overweging nemen, liet is na tuurlijk een heel omvangrijk werk en nu zou ik toch wel gaarne hebben dat de raad zich eerst uitsprak of men 't eens is met den heer Timmermans-Verschure opdat later de plannen enz. niet voor niets zijn gemaakt, Klijberg. Ik wil 't voorstel van den heer Timmeimans zeer gaarne sterk ondersteunen. d. Broek. Dat moeten de in- v. dusfrieelen zelf maar doeo, daar is het voor. Houben. Ik ben er sterk voor, men zou nog eens een tweede poging kun nen doen. Wethouder Timmermans. B. en W. zullen het werk met genoegen ter hand nemen, en er alle moeite voor doen, <Joch het mag de gemeente geen finan- cieele offers kosteu. Houben. Dat behoeft niets te kosten, dat is bij eene particuliere commissie ook niet. Weth. Timmermans. Als men op ge wone manier geld opneemt, dan kost het de gemeente ofters, rente en aflos sing moeten betaald worden- Kunnen we hiervoor op een andere manier geld krijgen dan is 't wat anders, maar anders kost het steeds geld, al is het dan ook tijdelijk. Men moet eens zien wat we nu al moeten aflossen overigens voel ik er zeker voor te voorzien in den woningnood. Tjmmermans-Verschure. 't Gaat met voorschot van 't rijk, dat gebeurt op zoo tal van plaatsen. Voorzitter. Als de heeren 't er blijk baar mede eens zijn, zullen we er werk van maken. Klijberg. Ik wensch aan 't slot van deze laatste vergadering nog dit te zeg gen, dat ik gaarne hulde breng aan 't Dag. Bestuur en den Secretaris voor 't zeer vele wat ze dit jaar in 't belang der gemeenle hebben gedaan, Vooral breng ik dit college dank voor de wijze waarop 't het onderzoek der water leiding bij brand heeft geleid en met belangstelling wacht ik de verdere voor stellen. Ik ben zeer zeker de tolk van van het Zuilen dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Hardel voor de navolgende artikelen de daarbij vermelde maximum prijzen zijn vastgesteld: Per K.G. Kegeeringsbrood (bij verkoop op broodkaart) f 0,12 1 arwewaterbrood (gebuild) i 0,22'/? (gebakken onder rabbinaal toezicht) Tarwebrood (ongebuildbruinbrood Roggebrood UcgeeriDgstarwemeel (bij ve:koop op meelkr art) Tarwebloem (gebuild inlandsch) Tarwemeel (ongebuild) Per f 0,23«/s f 019 f 0,16 f 0,23 f 0,19 K.G. f 0,85 Boter Volvette Goudsche Meikaas met Rijks merk I 0,62l/j Volvette Goudsche Meikaas f 0,60 Edammer Meikaas (40+) f 0,60 Volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met Rijkamerk f 0,57'/i Volvette jonge Goudsche kaas f 0,55 Jonge Edammer kaas (40t) f 0,55 Jonge Goudsche kaas (40+) t 0,50 Edammeren Goadsch Kaas (30+) f 0,42'/i V (20+) f 0 37>/s Magere Edammeren Goudsche kaas f 0,27l/s Leidtche en Delttsche komijnekaas f 0,55 iriesche Dagelkaos f 0,30 Per K.G. Rijst (grofmiddel Bassein en ol Rangoon f 0,11 voorloopig f 0,12 grof viorloop r r f 0,13 Havermout i 0,14 iSuiker (witte geroffineerde) f 0,27'/j Margarine Koffie (Santos, gebrande) Peekoffie (in pakjes) (per 0,1 K.G.) t/ichorei r Raapolie per liter Boterolie l'out *'eep (zachte, witte of gele) >oda Petroleum (per Liter) N.B. Deze prijzen hebben uitsluitend betrek king op de gewone qualiteiten. De luxe sortee ringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking. De hierboven vermelde prijzen gelden voor de maand December behoudens vroegere vervanging Klachten over nietinachtneming der boven vermelde maxima, alsmede wenscnen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxi ma vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor een bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester De Burgemeester voornoemd, Th. DB SüEïlONT DE BAS SMEBLK 1 0,60 f 0,04 f 0.03»/, f 0,65 f 0,09 f 0,11 De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat door hem de navolgende prijzen voor het varkensvleesch zijn vastgesteld: De prijzen zijn uitsluitend contact. Magere Lappen fO,55 per l/j K.G Rollade 0.55 Mager spek 0,52'j Reuzel 0,55 Cerbonade, Ooteletten 0,50 uthakr, Worst 0,55 Vet sj«k 0,477s Haasjes, Biefstuk 0,60 u Zij gelden vana»' Maandag 18 October en worden tot nadere aankondiging gehandhaafd. De ingezetenen worden verzocht over de niet- inacntnemiog der vastgestelde piijzen terstond raededeeling te doen ter Secretarie. Waalwijk, 8 October 1915. De Burgemeester van Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5