Adverteert in dit blad. Provinciaal Nieuws. AiWWS UIT H2U3DXN. Gemengd Nieuws BINNENLAND. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Ingezonden Stukken. de bondgenooten in de eertste plaats het aadeel van de sluiting van de Dardanellen en den Bosporus, van de verbinding van de Middellandsche en de Zwarte Zee derhalve, de voornaamste verbinding tusschen Rusland en Fran krijk en Engeland. De forceering van de Dardanellen en de daarmee gepaard gaande bezet ting van Constantinopel, zou ten eerste die belangrijke verbinding tusscben de bondgenooten der entente zijn hersteld en daardoor betere onder linge samenwerking mogelijk zijn ge maakt ten tweede een begin zijn gemaakt aan het sluiten van de opening in den riog om de centrale mogendheden heen Die opening was de Balkan. Reeds streed Servië aan de zijde der entente Italië zou eerlang trachten zich door Bosnië met dat land te vereenigen. Roemenië was nog wel neutraal, maar der entente gunstig gezind. Hetzelfde was met Griekenland het geval en Bul garije scheen bereid zich aan te sluiten bij de partij, die de meeste waarborgen voor verwezelijking van zijn eigen plan nen bood. De verovering van Konstan- tinopel zou dus den heelen Balkan aan den kant van de entente hebben kunnen brengen ten derden zou een eind zijn gemaakt aan het Turksche rijk in Europa, en de verdeeling van Aziatisch Turkije onder de mogendheden der entente zou nog slechts een kwestie van tijd zijn ge weest. Zoo zou dus een overwinning van de bondgenooten aan de Dardanellen een keerpunt in de geschiedenis van Europa zijn geweest, en van zoo groote betee kenis als de overwinning geweest zou zijn, van zoo groote beteekenis is nu de definitieve mislukking. De ontruiming van Galllpoli Is de er kenning, dat de onderneming is mislukt, dat al de lospauolng vruchteloos is ge weest, dat de stroomen bloeds voor niets hebben gevloeid en dat verdere inspan ning ongewenscht is, daar zij geen uit zicht op succes zou bieden. De gezamenlijke verjiezen van de bondgenooten bedroegen bij de defini tieve ontruiming volgens het officieele Engelsche bericht slechts één man, en deze ontruiming schijnt dus even mees terlijk te zijn geslaagd als de ontruiming van de landingsplaatsen aan de Westkust (Soevla en Arl Boernoe). De bondgé- nooten schijnen wederom, zonder dat de Turken het merken, te zijn weggeslopen. Gelukkig maar, er was reeds zooveel bloed gevloeid. Deze heugelijke bizonderheld vermin dert echter niet dé beteekenis van het feit, dat Engeland en Frankrijk Konstan- tlnopel hebben willen nemen, maar dat zij, na een langdurig verblijf op een plaats, die voortdurend „enkele mijlen van de overwinning", maar ook een paar honderd meter van de nederlaag af bleef liggen, den aftocht hebben geblazen. Niet zij intusschen, maar den centralen hebben zicb een weg door den Balkan gebaand. Men hoeft er niet aan te twijfelen, dat de Turken zullen zorgen dat de mislukking van de Dardanellenexpeditie door de gtheele Mohammedaansche wereld be kend wordt. Zij zal niet nalaten daar indruk te maken, .en die slag zal langs een omweg alle naties treffen, die over Mohammedanen te regeercn hebben. Van de onderscheidene uitlatingen van Eo- gelsche ministers, die van groot, maar au blgkblaar misplaatst vertrouwen ge tuigden, zullen nu door hun vijanden tegen Engeland kunnen worden gebruikt. De King Edward VIIgezonken. De «Natal* nog maar enkele dagen geleden vernield door een binnenboords- ontploffiflg, nu weer de vKlng Edward Vil" op een mijn geloopen en gezonken Engeland wordt wel zwaar getroffen in zijn vloot. De >King Edward VII* was een slagschip van 16,350 ton en ia 1903 van Stapel geloopen; het schip liep 19 mijl, en was gewapend met 4 stukken van 30.5 c.M., 4 van 23.4 c.M., 10 van 15, 12 van 7.6., 12 van 4.7 en 4 tor pedo lanceerbuizen. Het had een equi- page aan boord van 780 man. Waar de ramp plaats had, meldt het Reutertelegram, dat ze ons mededeelt, niet. Het zegt alleen, dat de «King Ed ward* op een mijn liep en tengevolge van de hooge zeeën, moest verlaten worden. De geheel© bemanning werd gered slechts twee man zijn gekwetst Het schip Is kort nadat het verlaten was, gezonken* Zeventien mlllioen gul dens zijn daarmee naar den bodem der zee verdwenen. Italiaansch schip op een mijn geloopen 200 ménschen verdronken. Een Italiaansch stoomschip komend van Brindisl, met lovensmlddelen aan boord en 42o Montenegrijnsche recruten die uit Amerika kwamen, is bij San Glo vannl dl Medqa (aan de Aibaneesche kust) op een mijn geloopen en onmid dellijk gezonken, 200 der opvarenden zija verdronken. De gezonken Engelsche onderzeeër ,tE 77 Naar aanleiding der bewering van de Mornlogpost dat de practijk van het volkenrecht de vrijlating der bemanning van de „E 17" zou rechtvaardigen en haar insinuatie dat onze Regeering ge zwicht zou zijn voor bedreigingen van Dultschiand, zegt het Handbl. het vol gende. De Mornlngpost beeft waarlijk niet de minste aanleiding om zich ongerust te maken. De Nederlandsche Regeering houdt zich zoo strikt en billijk mogelijk het internationale recht en weet dat haar positie alleen dan krachtig is als zij zonder op de wenschen en verzoeken van oostelijke of westelijke buren te letten, doet wat een strikt onpartijdige opvatting van de wet der volkeren ge biedt. Wij hebben de bemanningen van de „Hogne", „Auboukir" en „Cressy" vrij gelaten, bemanningen van schepen, die buiten onze territoriale wateren schip breuk hadden geleden doch door han delsvaartuigen waren gered. Wij hebben een Duitschen onderzeeër die in onze territoriale wateren kwam, met bemanning en al geïnterneerd. Trots krachtige protesten van de Dultsche regeering. Protesten, die zoo krachtig waren, dat zij aanleiding gaven voor de zooveelste maal tot geruchten dat de verhouding tusschen ons en Duitschland zeer „gespannen" zou zijn, temeer over het Belgisch draadloos station in de enclave Baarle-Nassüu bij de Belgische grens tot ons kwamen. Een aandrang van oostelijke zijde, waaraan wij eveneens weerstand hebben geboden daar wij uitsluitend en alleen wilden doen en nalaten wat het recht ons voorschreef tedoen of nateiateo. En thans hebben wij waarlijk niet de minste pressie van één der oorlogvoe renden noodig om tegenover de be manning van den Engelschen onderzeeër te handelen zoo als wij tegen over den Duitschen onderzeeër deden. Maar wij herinneren eraan, dat onze Regeering zich in deze beroept op art. 13 van het verdrag voor de toepassing op den zeeoorlog der beginselen van het ver drag van Genéve 2de Vredesconierentle 18 Oct. 1907X), dat luidt. «Indien gewonden, zieken of schip breukelingen aan boord van een onzijdig oorlogsschip worden opgenomen moeten, binnen de grenzen van het mogelijke maatregelen genomen worden opdat zij niet meer aan de krijgsverrichtingen kunnen deelnemen*. Dat is naar onze meening in dezen volkomen toepasselijk en afdoende. Onze Nijverheid. Het stopzeten der Ned Fabriek van leder en drijfriemen voorheen Gebr. Prakke te Eibergen, dat den arbeiders reeds was aangekondigd, Is voorloopig nog niet te vreezen. Thans zijn een 30-tal vaten met looi stoffen aangekomen, die eenigen tijd zijn opgehouden, en grootere hoeveelheden der benoodlgde extracten zullen wel niet lang meer uitblijven. kosten noch moeite ontziet om het publiek Iets goeds aan te bieden, mag daaruit blijken, dat a.s. Zaterdag, Zondag en Maandag gegeven wordt de zeer bekende en allerzijds zeer geroemde film >de Jockey des doods.* Een over druk bezoek zal ook thans niet uit blijven. Ooftbouw. Het stuk welland gelegen nabij de Kerkpad toebeboorende aan fi. Wed. W. G. Vaags alhier, dat vorig jaar voor een klein stuk als proef was in orde ge bracht voor fruitteelt, zal dit jaar geheel voor dit doel worden aangelegd, zoodat we wederom een frulttuin meer krijgen. Rumoerig. We krijgen tegenwoordig in onze ge meente vooral Zondags te genieten van voorvallen, die we vroeger niet ken den, nl. vechtpartijen, baldadigheden, enz. Zondagavond beeft het er onder onze tijdelijke bewoners weer aardig gespannen. Een militair uit Capelle werd door een collega alhier in een café na een woordenwisseling met een mes over den bovenarm gesneden, Hij werd naar de hoofdwacht gebracht en daar door een militair dokter voorloopig ver bonden de wonde is nogal ernstig, terwijl de dader tot dusverre onbekend Is. In verschillende café's werden balda digheden gepleegd, nl. de lamp stuk geslagen en meubels vernield, terwijl ook op straat 't allesbehalve prettig en rustig was. over hooge schoenrekeningen blijft U bm spaard, wanneer U Uwe schoenen gere- geld behandelt met de lederonderhoudend* <- k tegen alle weer bestand zijnde schoencrémo w zwart geel bruint Gisteren heelt de gasfabriek «Leer dam» te Leerdam het werk moeten sta ken wegens gebrek aan soda. Er is wel soda onderweg uit Engeland en zelfs ligt een niet onbelangrijke par tij Amerikaansche soda, voldoende voor veertien dagen vol bedrijf, sinds ruim een week opgeslagen In de pakhuizen van het Vriezenveem te Rotterdam, maar deze partij is door de N. O. T. nog niet vrijgegeven. Waalwijk, 12 Januari 1916. Madame Butterfly De Italiaansche opera-directeur cav. M. de Hondt heeft de vorige week in den Bosch in 't Concertgebouw met de opvoering van «Carmen* een groot succes behaald. Alleen ontbraken er, zoo als ook in de pers werd naar voren ge bracht, passende decors. Op veelvuldig verzoek zal nu de Ita liaansche opera baar optreden herhalen en wel met de bekende opera «Madame Butterfly*, Japansche tragedie van L. II- lica en G. Giacosa, muziek van Puccini. Welke uitnemende krachten aan dit gezelschap medewerken, behoeven we niet te zeggen na de laatste uitvoering in den Bosch, maar wel zullen zeer velen zich met ons verheugen over de opvoe ring van deze opera en niet 't minst dat eigen decors worden meegebracht. Wij twijfelen er dan ook niet aan of zeer velen uit deze streek zullen a.s. Woensdag naar 't Concertgebouw gaan en wij bevelen ook de inteekenlijsten gaarne aan. BAARDWIJK. Quick-D.E. V.O. 6—3- Quick* een schitterende 1(4. Voor de rast heeft niets in te brengen en stand kwam dan ook met 40 in het voordeel van jQnick.A Na rast komt D B.V.O.' onstuimig op- t ften en weet driemaal achter elkaar het doel van *Qaick' te doorboren. Dit vindt 'Qaick' toch wel wat te erg en men kan zien hoe de spelers in vaar geraken en kost wat kost zij de overwinning willen behalen. Men atormt op fD.E.V.O.'s' doel los, schot op schot wordt gegaven en voor de scheids, rechter inrukken blaast, hebben zy nog 2 maal jrD.E.V.O's' doel weten te doorboren, en hebben zy welverdiend met 6-3 gewonnen. Als scheidsrechter fungeerde in dezen wed strijd de heer Ant. van Draanen, die tot beider genoegen aiels liet ontgaan, waarvoor hem een woord van dank. WASPIK. Bij den landbouwer V. in Waspik-Boven zijn dezen nacht een sevental jonge kippen gestolen. Ofschoon gewoonlijk lo«loopande honden de schuldigen zijn van dergelijke diefstallen, i> er nu echter peen enkele aanwijsing. dat weder zoo'n vier voetige roover ssb 't werk geweest is. Hier schijnt das een men«ch zich san 't eigendom van een ander te hebben vergrepen. Van den dader iDtusscben geen spoor. RAAM8DONKSVEER. De schippen- knecht vsn de Broedertrouw1 der stoom bootonderneming M. Verschuie Zn. alh., die verleden weken te Rotterdam overboord viel en naar het ziekenhuis moest vervoerd worden, is Zondag aan de gevolgen overleden. Zyn lij* is heden (Dinsdag) naar hier over gebracht. Zondag reed op 't Kruispad alhier, de heer M. met zijn fiets tegen den motorrijder R., met het gevolg dat de fiets van M. geheel in elkaar gedrukt werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zaterdag zijn zwaar geboeid naar Breda overgebracht Z. en v. H. mit Raams donk. die daar met Nieuwjaar bij B. de boel kort en klein hadden geslagen. Wederom heeft „D.E.V.O.' Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Benoeming. De reserve-sergeant J. C. Buwalda alhier van het 42e bataljon Is benoemd tot reserve-tweede luitenant der land- weerlnfanterie bij het 41e bataljon. Bij koninklijk besluit is met in gang van 1 Februari herbenoemd tot schoolopziener in het arrondissement Tilburg Jhr. Mr. E. J. B. J. M. Verheijen te Loonopzand. Flora" Bioscoop. De Flora-Bioscoop mocht zich 11. Zondag in alle uitvoeringen in een druk bezoek verheugen en zij die er geweest zijn waren dan ook hoogst voldaan, niet alleen over de prachtige films, maar speciaal over de artlsteo, die hunne me dewerking verleenden. Inplaats van den heer Ender, die door omstandigheden verhinderd was, trad op de heer Gar- zelfs, die evenals de artiste op de trapéze, uitmuntend voldeed. Dat de directie der Flora-Bioscoop BESOIJEN. Statistiek van het hulp post kantoor te Besoijen over die jaren 1914 en 1915. Verzonden aargeteekende brieven 1914 229 f35640,88 1915 320 f68554,26 Ontvangen aaigeteekende brieven 1914 447 f23367,25 1915 470 f53000,42., Gestorte postwisiels 1914 1453 f 21352,52 1915 1602 1 23689,66. Ontvangen pos wiasels 1914 1581 f 33218,44, 1915 1623 f 32782,91. Uitbetaalde pottbewijzen 1914 9, f36,04, 1915 8 f 25,46. Aangenomen borderellen 1914 175 f 20917.70, 19L5 165 f 21874,41V,. Hiervan geweigerd 1914 183 f4267,34 1915 97 f 3361,28. Tet invordering ontvangen quitantiën 19.14 2891 f38735,68, '15 2446 f50938,081/,. Hiervan geweigerde quitantiën 1914 oil f 11538,93, 1915 808 f 6111,05. Aantal inlagec spaarbank 1914 1101 (25003,23, 1915 1035 f24736,64. Aantal terngbitalingen spaarbank 1914 525 f22968,87 1915 360 f22639,85. Ingevorderde regel eo legesgelden 1914 f60,84 1914 f 194,03. Ingevorderde blasting op boitenlandsche postpakketten 19.5 1163,49, '15 f42,05. Inschrijvingen lijksvérzekeringsbaok 1914 281 1 796,40, 1915 313 f712,82. Verbruikte pottzegels 1914 f2432,881/,, 1915 274492»/, Verzonden pakketten 1914 2281, 1915 3678. Ontvangen pakkitten 1914 2861, 1915 3192. Verzonden 1915 45. OntvaDgen exiresse «takken 1914 39, 1915 81. Totale omzet in geld en geldswaardige papieren in 1911 1 217361,61, in 1915 f 296662,27. Kaatsheuvel, 12 Jan. 1916. Keuring Landstorm 1916. Maandag 24 Januari v.m. 10 u. zullen de ingeschreven voor den Landstorm van de jaarklasse 1916 in de gelegenheid worden gesteld zich aan een keuring te onderwerpen ten geraeentehuize te Til burg. In hun eigen belang worden de ingeschrevenen aangespoord hiervan ge bruik te maken. Industrie- uitbreiding. Bij B. en W. is een verzoek Ingekomen van P. Schraauwers tot uitbreiding zijner machinale schoenfabriek in de Hoofd straat. Er blijft op alle fabrieken hier oog overvloed van werk, zoo zelfs dat nog op verschillende plaatsen moet over gewerkt moet worden. Prov. Staten De uitslag van de 2de stemming voor de candidaatstelling van twee leden voor de Prov. Staten van de R. K. Klesver- eenigiog is voor onze gemeente als volgt Uitgebracht Te Kaatsheuvel 23 geldige stemmen, waarvan 1 op Mr. P. Arts 19 op H. Blomjous en 23 op Mr. J. v. d. Mortel te Loon-op-Zand 35 geldige stemmen, waarvan 20 op Mr. P. Arts26 op H. Blomjous en 17 op Mr. J. v. d. Mortel De einduitslag van 't geheele district is uitgebracht 1184 geldig» stemmen, waar van 518 op Mr. P. Arts634 op H. Blomjous 41 op dr. G. Kusters 813 op Mr. J. v. d. Mortel en 36 op Fr. Ver- bunt, zoodat de candidaten van de R. K. kiesvereeniglng zijn H. Blomjous en Mr. J. v. d. Mortel. Niuive School nde Moer Met 15 Januari a s zal de nieuwe open bare school in «de Moer* betrokken worden. Aan deze school zijn verbonden E. E. G. Verhclst als hoofd der school en Mejufifr. A. Surig als onderwijzeres. bij voorbaat mijn dank. Daar ik de courant van de wereld- beruchte vergadering van Elshout té laat kreeg, kon ik niet eerder mijn stukje inzenden. Het schijnt, dat Edel.Achtbare Raads leden niet meer de fraaie vergadering van 5 Dec. 1912 herinneren, want die van 20 Dec. j.l. is ook niet veel beter, al worden er in de laatste niet zulke hooge woorden gebezigd, in deze hebben de heeren zich gedragen als meer dan erg is. De hpoge heeren In den Bosch zullen ook aardig opgekeken hebben, toen hun afgevaardigde de uitslag mede deelde, en er bijvoegde dat bij was gaan loopen, 't schijnt dat de heeren nog maar niet wijzer worden, om eens een fatsoenlijke vergadering te houden, waar ze niet met vier man te gelijk zitten te praten. De heeren G. en KI. zijn nog al driftig van aard, zou het geen aaabeveling voor hun zijn wanneer de gramschap opkomt, om b.v. tot 30 te tellen, dan door te spreken, in dien tijd zal de gramschap wel gezakt ziin, en zullen er ook zoo'n fraaie woorden hun niet ontvallen, ook kan ik niet flink vinden, dat gewoonlijk hun zin moet gedaan worden, en alsof ze nooit iets verkeerd gezegd hadden, daar kan ik het tegendeel van bewijzen. Ik hoop dat de Edel.Achtbaren zich ln de eerst volgende vergadering zich niet wederom als dwazen zullen gedragen en een beetje verdraagzamer zijn, wat ook veel te wenschen overlaat. Hopende dat de heeren mijne raad gevingen ter harte zullen nemen, en zich er naar zullen gedragen, verblijf ik na U mijnheer de Redacteur mijn dank voor de plaatsruimte gebracht té hebben verblijf ik als steeds Uw dw. dn. PAX. esresse stukken 1914 11, HEUSDEN, 12 Jan. 1916. Posterijen. Onze stadgenoot de heer Fr. van Dijk is thans, na ruim tweejarige werkzaam heid, definitief aangesteld tót kantoor bediende bij de Posterijen en Telegraphie ten kantore alhier. Maandag werd hier gevankelijk binnengebracht zekere M, korporaal bij een der Regimenten-Infanterie, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan verduisteriog ten nadeele van een rijwiel handelaar en van oplichting ten nadeele van een logementhouder. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Wil U zoo goed zijn, om dit stukje in Uw eerstvolgend blad op te nemen, Hulpbehoevende vrouw verbrand voor de oogen van haar man. Dit droevig ongeluk heeft zich Zondag middag aan den Stationsweg te Helloo (Noord-Holland) afgespeeld Daar woont het echtpaar Maasen, bel den hulpbehoevend, lichamelijk de man, die door rheumatiek gekweld, aan zijn stoel gekluisterd Is en zonder halp zich niet bewegen kan. Zijn 59-jarlge vrouw heeft vermoedelijk met haar rok het deurtje van de kachel willen openen, haar kleeren vatten daarbij vlam. Zij kon het vuur niet blusschen en hij kon geen hulp verleenen. v Met moeite kroop de vrouw naar de gaog, terwijl hij om hulp riep, zoo hard hij schreeuwen kon. -l Het duurde echter eenigen tijd, voor de buren door de deur verschenen. Zij hadden rook door de deur naar buiten zien komen. Groot was natuurlijk hun schrik toen ze de woning binnentredend, in de gang een vormlooze verkoolde massa zagen liggen en daaruit ontwaarden, welk een ontzettende tragedie zich hierbij had afgespeeld. Als kinderen met vuur spelen. Zondagmorgen, toen vrouw Lens, Lange Campelstraat té Breda, even uit huis was om een boodschap te doen, heeft hiar zoontje een stuk papier om het hoofd van zijn 4-jarig zusje gewik keld en het papier In brand gestoken met 't gevolg, dat 't meisje in brand raakte. Op het geschrei der kinderen kwam een buurvrouw toegeloopen, die het bran dende meisje in een wollen deken wik kelde en er mee naar het gasthuis vloog. 's Middags 3 uur is het kindje be zweken. Zondagavond heeft bij den heer S. aan de Weesperstraat 34, Amsterdam op brutale wijze diefstal plaats gehad Toen de familie zich te bed had be geven heeft men zich door insluiping vermoedelijk met behulp van een val- schen sleutel toegang weten te verschaf fen tot de woning en daar een porte feuille met een partij diamanten, bestaande uit 300 karaats en eenige bankbiljetten, tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 3000, ontvreemd. a mJmamsÊËmmmmmamÊums 11 iiiih i-jjulijj oftfwianing -mm

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2