Nummer 7. Zondag 23 Januari 1916. 39e Jaargang. Tweede Blad. BEKENDMAKING. WATERSNOOD. BINNENLAND. Maximum-prijzen der meest voorkomende artikelen. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend Goedkoop varkensvleesch. Toestand te Purmerend. Die blijkt zéér tegen te vallen. De laatste tijdingen omtrent Purmerend hebben ons gezegd, dat de Nekker- en de Zuiderpolder, in de onmiddellijke omgeving van de stad, ondergeloopen zijn, en dat als gevolg daarvan ook een paar Purmerendsche straten iets van het water te lijden hebben gehad. 't Blijkt sinds Dinsdag véél erger geworden te zijn in de stad. Een heele wijk, meestal aangeduid als >het nienwe gedeelte'', staat onder water, en een levendig scheepvaartverkeer heeft zich in de geïnundeerde straten ontwikkelt. Er is zelfs door militairen al een gere- gelden dienst ingesteld, en inderhaast zijn langwerpige houten bakken getim merd, die als passagiersschepen dienst doen. Ze zijn niet dicht en lekken dientengevolge aanmerkelijk, maar de Purmerenders vinden 't al mooi, dat ze thuis kunnen komen. Sommigen hebben hun huizen verlaten en elders in de stad intrek genomen. 't Post- en Telegraafkantoor ligt ook al midden in 't watervan eenige lagen zandzakken aangevuld met plankjes is er een weggetje heen gemaakt. Ook hier blijkt de mogelijkheid van doorbraak van den Purmerdijk als een zeer ernstige te worden bschouwd, en ook maakt men zich ongerust over den Wormer. Dr. Lely, de Minister van Waterstaat, die een specialiteit in Zuiderzee-zaken is, heeft Dinsdag Purmerend bezocht en gezegd, dat een verdere stijging van het water met 40 cM. tot de groote mogelijkheden behoort. Tel. Woensdagavond halfoegen meldde over den toestand uit Purmerend Een vierde gedeelte van Purmerend staat onder water. De stormwind jaagt het water de stad in. De Purmersteen- weg en Nekkerstraat staan bloot aan woeste golven. Deze wegen zijn gevaar lijk en brokkelen af. Het water is sinds vanmiddag één uur 40 cM. gestegen. De Wijde Wormer behouden. Men seint uit Purmerend Donderdag middag. Heden was het water aanmerkelijk gezakt. De Wijde Wormerdijk is behouden. Er is den heelen nacht hard gewerkt. Tal van boeren uit den Beemster hebben assistentie verleend. De hoogte van den vloed. Volgens de peilschaaal bereikte het zeewater tijdens den vloed een hoogte van 2 88 M. boven A.P. Bii de overstrooming van Waterland in 1825 (doorbraak bij het Kinselmeer te Ransdorp) was de stand 2,65 M. boven A.P. Nws. Men meldt dat de gemeentesecretarie van Ransdorp heden naar Schellingwoude is overgebracht. Even ten noorden van Dungerdam bij mijlpaal 35. is over een lengte vac 80 meter de Waterlandsche zeedijk, tenge volge van een instorting aan de polder zijde. verzakt. De burgemeester heeft den Minister telegrafisch om assistentie verzocht. Hb Sympatiebetuigingen uit het buitenland. De koning van Engeland heeft op 17 dezer aan H. M. de Koningin telegra fisch zijn diep medegevoel uitgesproken met de door de overstrooming veroor zaakte rampen. Op deze'fde wijze heeft H. M. de Koningin Haren bartelijken dank voor de betoonde belangstelling aan den koning betuigd. Verschillende vertegenwoordigers van vreemde mogendheden hebben bij den Minister van Buitenlandsch Zaken hun warme deelneming betuigd ter gelegen heid van de rampen, die als gevolg der overstroomingen Nederland hebben ge troffen. De gezanten van Frankrijk, Oosten rijk Hongarije en Turkije hebben zulks in bijzondere opdracht namens hun regeeringen gedaan. Allizé overhandigde bij die gelegenheid aan den Minister de hooggewaardeerde gift van 5000 francs (ongeveer f 2200)' door de regeeering der Fransche Repu bliek voor de slachtoffers bestemd- Naar men ons mededeelt, neemt onze Regeering het standpunt in dat, waar de in de oorlogvoerende landen zeovele en ernstige nooden aanspraak hebben op de openbare offervaardigheid, Neder land. hoewel diep waardeerende de hartelijke gevoelens, die bij gelegenheid van de jongste overstroomingen uit den vreemde tot ons zijn gekomen, geen stoffelijke hulp zou mogen aanvaarden uit inzamelingen, die in bedoelde landen tot leniging van den nood mochten worden voorgenomen. In aansluiting aan het reeds medege deelde nopens de door den gezant van het Duitsche Rijk overgebrachte deel neming,meldt men ons, dat de heer Kiihlman in opdracht van zijn regee ring, aan den minister van blnnenland- sche zsken een bedrag van 5000 mark ten behoeve van de slachtoffers vaa de overstrooming heeft overhandigd. H. M. de Koningin, diep onder den indruk van de ramp, welke enkele stre ken van ons vaderland heeft getroffen, heeft tot alle kerkgenootschappen in ons land Haar persoonlijk verzoek doen richten, aanstaanden Zondag in hun godsdienstoefeningen den nood der getroffenen in den gebede te herdenken. H M heeft de geheele week door alle overstroomde plaatsen bezocht, en overal van hare innige deelneming doen blijken Een bijzondere verslaggever van de Maasbode schrijft Paffend stond de D-trein te wachten, die ons via Haarlem naar Amsterdam brengen zou. Een vuurgloed golfde kronkelend uit den breeden schoorsteen, en de trein zette zich in bewpging. We doofden het licht in den coupé, en genoten va« het heerlijk schemer-iandschap, dat links en rechts als langs den trein weggleed, die stil scheen te staan. In het bleeke licht der maan silhouet teerden zich de contouren van molens en kerken, boomen en boerderijen op den ho rizon, waar de dag te dagen begon. De slootjes in het land, dat was als een zee van zwarte aarde, leken zilveren linten. Da fabrieken langs de lijn waren ver licht, en hoog op laaide het vaar ia de ovens, wiar de titanenarbeid reeds begonnen was. Allengs meer daagde de dag, en weldra brak de zon door, die aan alles haar warmte Half negen waren we te Zaandam, en met een rijtuig begaven we ons naar de be dreigde plaatsden dijk in de Wijde Wormer, die den Oostzaanpolder van den Wesizaanpolder scheidt. Waar we zagen, ot onze blieken sloegen overal water en nog eens water. Dehaisjes langs den dijk staan rondom in het water, en de boven het water uitstekende paaltjes met blauwe bordjes, die den naam aandai- den van de zijstraatjes, die uitloopen op den dijk, doen ironisch aan in deze omgeving, waar geen straten meer te bekennen zijn. Op een sukkeldrafje trekt onze oude rossinaut ons langs de vriendelijke groene hui j-ts, rechts naaBt ons; en laDgs de wonderschoone Zaan, links naast ons rijtuig. De huizen en hui*jes langs de rivier schijnen als opgebouwd uit een reuzen soeelgoeddoos. Het groengeschilderd houten torentje van een nederig kerkje steekt peuterig omhoog. We turen nu eens links, da i rechts door bet glazen portier van de vigelante. De kleine groen en zwart geschilderde water- molentjes komen met hun houten kapjes maar even boven het water uit, en schijn n met hun omhoogstaande wiekjes, van verre als hulpbehoevende kinderen, die om redding smeeken. De eenden zijn iu haar elementze ploeteren en duiken, dat het een lust is en laten zich van louter pleizier op de deinend' golven dobberen. De jeugd, die geen medelijden kent, vindt het natuurlijk grappig en heerlijk. Jongens pootje baden in het zoete nat, en patsen en Kletsen in het wa er. Een jongen steekt als een gewiekt molentje zijn armen omhoog en tot aan zijn knieën in het water slaande, lachte hij ons glander toe, als wilde hij zeggen: *Wat zeg ja er nu van?" Plotseling spatten spetters water tegen de glazen van het rechtsche rijtuigportier. Wij gaan door een etuk ondergeloopen weg. Het uitzicht is bedroevend De huizen in den polder staan ter halver boogte iu het water en geheel gtiioleerd, Voort gaat nu onze tocht. We voeleD, dat het rytuig langzamer gaat. Wij kijken uit het rijtuig eu zien een troepje man schappeD, wagens en paardeD. De koetsier springt van deu bok, opent het portier en zegt: »U zijt er« >Waar?< vragen we t >Aan de Wijde Wormer* We kijken hem ongeloovig aan, en verdenken hem, dat hij zijn vrachtje kwijt wil, want er zijn zaken te doen voor stalhouders in deze streek Zijn goedig gezicht doet ons dra van opinie veranderen en we stappen uit Wchadden een menschenmassa verwacht, als mieren dooreenkrioelende, arbeidend aan hun nest, in casu den dijk Niets van dit alles Een dertigtal manschappen, een paar sergeants, en een luitenant, die den dijk inspecteert, en eenige boerenknechts in blauwe kielen, die gemoedelijk het zaakje gadeslaan wijders aan den eenen kant een zee van kiostend, thans kalm water den anderen kant het vreedzaam aan weiland met hier en daar eeu boeren woning Ziedaar het simpele tableau van het geteisterd oord En toch, hoe kalm alles thans lijkt, gisterenavond heeft het hier danig ge spookt, zoodat men er nog jaren later van vertellen zal. Hoog kwamen ze aanrollen de golven, en ze beukten en bonkten den dijk De geweldige wind nam ze op zijn vleugels en hielp ze den dijk over te vliegen Maar hun aanloop was te kort, en onmachtig gleden ze krachteloos den glibberlgen dijk terug Maar nieuwe golven kwamen op en botsten klapperend tegen de andere, die wijken moesten De manschappen intusschen kweten zich dapper van hun taak, en het werd een strijd met de elementen Ze ploften patsend neer de zware zakken zand op den weeken dijk Ze spreidden nog meer takken neer langs den dijk die dreigde te bezwijken Het werd noodweer 't Liep tegen elven Hollaad stond hier weer voor zijn ouden vijand het water Was zelfs niet de grond, waarop ze stonden, voet voor voet aan het water betwist en ontwron gen En altijd bleef het water den wrok bewaren En het zou een strijd blijven, die nooit uitgestreden wordt En in al die jaren kwam het vele malen weer onverwachts, als de mensch dacht den vijand die aan zijn grond bleef knagen, beteugeld te hebben Eo kwam het weer om den ontnomen grond te betwisten Maar het moest wijken, en telkens weer wijken voor den mach tigen mensch Maar het water, de vijand, liet dan weer al zijn sporen na van wraak. Thans is het weer zoo. Met ontem bare kracht kwam 't gisteravond aanstu- wen en sloeg over den dijk. Het kritieke oogenblik was gekomen, dat over den Oostzaanpolder beslissen zou, en over de woningen en schoone, nijvere steden, die liggen achter den dijk en in de polders. Als veldheeren, die den slag gade sloegen, stonden de manschappen schrap tegen den wind op den dijk. Zouden ze den aftocht moeten blazen en het noodsein geven voor de omliggende woningen Wie zou de overwinnaar zijn Men kon niet meer tegen de elementen op, en moest den arbeid staken, het veld latend aan den erfvijand. Boeren vluchtten in allerijl voor den verraderlijken vijand, die kookte van lang beheerscht woede, en dreven voor zich uit het loeiend vee, dat uit z'n rust gewekt was en voort ging 't in ijlenden haast den duisteren landweg af. Weer sloeg een breede golf over den dijk heen en Boog los het leeme zand, dat smakkend losliet. En de manschappen waagden weer een poging, en voor de meest bedreigde plaatsen van den dijk, waarboven het water stood, dat door de zakken zand werd tegengehouden, liet men bóeren- schuiten zinken, waartegen de golveo het trotsche hoofd te berste sloegen Maar de wind had een bondgenootschap gesloten met het water, en met vereende krachten beukten ze den dijk. Men stond op het punt een vlerta' vaten olie over de olven le verspreiden om haar woede te kalmeeren, doch de golven raakten uitgeput Haar kracht werd minder, nam af, en het schuimend golfgeklots was ten laatste nog slechts het gebaar van een overwonnen trotschen vijand De mensch wa9 weer meester van hei terreiu en met nieuwen moed toog men weer aan den arbeid de elementen mochten bun aanval hernieuwen. Men werkts den nacht door en tbans heeft men het gevaar bedwon gen. Den weeken, zachten dijk durft men echter niet te veel te beiasten uit vrees verzakking. De dijk is een modderpoel ei wagens en paarden zakken weg in de drab- bi »e brij. Hedenmorgen vroeg is men bpgonnen met langs den dijk rails aan te leggea, om met zaï.dkarretjes bet slutmateriaal aan te roeren. Boeren uit den omtrek zijn gerequireerd om de rails te rervoereD. Onzes inziens ontbreekt echter bij het werk de noodige deskundige leiding en we vragen ons af, waar Holland's waterbouw kondigen thans blijveD. Is men er wel van doordrongen en wat ur op het spel staat, waar een prachtig en rijk deel van ons land dreigt onder te gaan in water. En dat dezen duren tijd en schaarschte van zuivel producten Hopen we dat de Hollandscbe gemoede lijkheid ot's niet duur te staan z®l komen Een prachtig nuk werkt lijkt ons de nooddam in de Wijde Wormei niet. De zakken moeten in elkaar passen, regelmatig en geen holten en ruimten laten, waarin en waaraan de golfslag houvast heeft. De dieven slaan thans hun *lag. Op fietsen peddelen de beeren de wegen af iu bei nachtelijk duister; roeien naar de verlaten woningen, en gappen en kapen wat van bn<' gading isschappen, kippen en ander vee- en pluimgedierte. Gisteravond aqa een paai dieven gesnapt, die van den Dood van het oogenblik gebruik maakteD. Ook ander plaatsen hebben de heeren een bezoek gebracht en er de sporen van hun strooptocht nagelateu. Gisteravond is de bekende bierenenwoning fHet Meertje' te Landsmeer uit elkaar ge slagen. Persoonlijke ongelukken zijn daarbij niet te bitreuren. Te Ilpendam, Ransdorp, Landsmeer moet veel vee verdronken zijo. Te Ilppendam dreven de koeien-lijken iu bet kanaal. Lichting ipio. De dienstplichtigen der landweer lichting 1910, het kader inbegrepen, zullen (zooals gemeld) op 28 Jan. a.s. in het genot van voorloopig klein verlof worden gesteld. Al hetgeen ten aanzien van het met verlof gaan der landweer- lichting 1909 was bepaald, is ook van kracht voor de thans met verlof te zenden lichting. Op 28 Januari e.k. zullen eveneens met voorloopig klein verlof worden gezonden de dienstplichtigen der militie- lichting 1906 van het korps pantserfort- artillerie, met inbegrip van het tot die lichting behoorend kader, alsmede van het korps torpedlsten echter met uitzon dering van het militlekader. Maatregelen worden genomen ten einde ook zoo spoedig mogelijk het militlekader der torpedlsten in het genot vaa verlof te doen deelen. Engelsche onderzee'ér gestrand. Men meldt uit Schiermonnikoog, d.d. 19 Jan. Heden is bij den ingang van het Friesche Gat een Engelsche onderzeeër gestrand. Hedenmiddag vertrok de reddingboot van Schiermonnikoog om hulp te bieden en keerde terug met 11 leden der be manning van deu onderzeeër, waaronder enkele officieren. De 11 andere opvarenden werden door een Engelsche torpedoboot gered. De dekking der crisisuitgaven. Bij de behandeling van de Leeulngwrt heeft Minister Treub verklaard, dat van hem geen voorstel was te wachten tot het doen van een heffing ineens, ook later niet. Nochtans heeft de Haagsche mede werker van het »Handbl.< goede reden om aan te nemen, dat de Minister binnen kort zal komen met een voorstel tot dek king van r^e thans weder benoodigde 225 millioen aan oorlogsuitgaven niet alle;n in den vorm van leening. maar ook in die van heffing. Volstrekte zekerheid dienaangaande hebben wij ons niet kunnen verschaffen zegt hij maar de positie van de belde zegslieden die ons dit mededeel den, laat nauwelijks ruimte voor eenlgen twijfel. Een van hen beiden wist ons zeffs de verhouding mede te deelen, waarin de 225 millioen over de beide dekkingsmiddelen zouden woiaeo ver deeld 125 millioen zouden door leening en 100 millioen door heffing worden verkregen. Een blokkade van Rotterdam r Reuter seint uit Londen aan de Msb De Times verneemt uit Washington dat bij de Associated Press het bericht de ronde doet, dat Engeland van plan is Rotterdam en andere havens, die practisch Germaansche havens of toe gangen daartoe zijo, te blokkeeren. De Times betwijfelt het, of deze be richten wel uit goede bron komen, maar mocht dit zoo zijD, dan lijdt het geen twijfel of er kan een zeer ernstig wettig gegrond protest verwacht worden van de Amerikaaosche regeering, gesteund door de groote gisting zoowel op het congres als daarbuiten. De Times-correspondent te Washington meldt De New York World, die gewoonlijk goed ingelicht is over de plannen der Amerikaansche regeering, bespreekt de berichten, dat Engeland van plan Is een effectieve blokkade van Duitschland te laten volgen op de tegenwoordige blok kade, hetgeen de protesten van de Amerikaansche regeering zou beant woorden. De blokkade zou ook dan nog invloed hebben op onzen handel, maar op wet tige manier, omdat een bepaalde zaak onderworpen is aan bepaalde regels. Wanneer de Britsche regeering een effectieve bbkkade Instelt tegen Duitsch land en niet tegen de neutralen, zullen de Vereenigde Staten er in berusten. van het Zniien dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Hardel voor de navolgende artikelen de daarbij vermelde maximum—prijzen zijn vastgesteld: Per K.G. Regeeringsbrood (bij verkoop op broodkaart) f 0,12 1 arwewaterbrood (gebuild) 1 0,23 i« (gebakken onder rabbinaal toezicht) f 0,24 Tarwebrood (ongebuild bruinbrood f 0 20 Roggebrood Kegeeringstarwemeel (bij verkoop op meelki art) f 0,14 Tarwebloem( gebuild inlaodsch) f 0,25 Tarwemeel (ongebuild) f 0,21 Per V, K.G. Boter f 0,90 olvette Goudsche Meikaas met Rijksmerk f 0,60 Volvette Goudsche Meikaas f 0,57 Edammer Meikaas (4Qt) f 0,55 Volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk f 0,48 Volvette jonge Goudsche kaas f 0,457» Jonge Edammer kaas (40f) f 0,44 Jónge Goud-che kaas (30t) 1 0,36 Jonge Edammer- en Goudsch Kaas (20t) f 0,30 Magere Edammeren Goudsche kaas f 0,20 Leideche en Deltteche komijnekaas f 0,50 Friesche nagelkaas f 0,277» Per K.G. Rijst (grofmiddel Baasein en ot Rangoon f 0,12 voorloopig f 0,13 r grof voorloop ui 0,14 Havermout i 0,14 Suiker (witte geraffineerde) 1 0,277» Margarine Koffie (Santos, gebrande) Peekoffie (in pakjes) (per 0,1 K.G.) Cichorei uw uw* Raapolie per liter Boterolie u Zout 'Zeep (zachte, witte ot gele) •Soda Petroleum (per Liter) N.B. Deze prijzen hebben uitsluitend betrek king op de gewone qualiteiten. De luxe sortee ringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hongere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking. De Burgemeester voornoemd, Tu DB SüBMONT DK BaS S MEEL i 0,627» f 0,04 f 0.037, f 0,6. f 0,09 f 0,11 De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt oekend, dat door hem de navolgende prijzen voor het varkensvleesch zijn vastgesteld Rollade 0.50 Magere Lappen 0,55 pe 7, K.G Doorregen Lappen 0,45 Vette Lappen 0,40 Carbonade, 0,50 Ver6ch vet s|«k 0,40 tt Versch doorregen Spek 0,45 Gezouten of gerookt Mager Spek 0,50 Gezouten of gerookt Vef Spek 0.45 Reuzei 0,45 Kluiven (onderpooten) 0,45 Hielen 0,35 n Gehakt en Worst 0,50 Haasjes en Biefstuk 0,60 De prijzen zijn uitsluitend contact. Zij gelden vanaf heden eu worden tot nadere aankondiging gehandhaafd. De ingezetenen worden verzocht over de niet— inaentneming der vastgestelde p» ijzen terttond raededeeling te doen ter Secretarie. Waalwijk, 11 Januari 1915. De Burgemeester van Waalwijk. !?af.

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5