iNummer 11. Zondag 6 Februari 1916. 39e Jaargang. Tweede Blad. De Oorlog. BEKENDMAKING. Reclame. BINNENLAND. Een kou veroorzaakt vaak nierkwalen. Maximum-prijzen der meest voorkomenae artikelen. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend Goedkoop varkensvleesch. Nederlandsch schip getorpedeerd. Omtrent de torpedeering van de Arte mis vernemen wij bet volgende In den nacht van 1 op 2 Februari, vijf minuten na middernacht, kreeg de Artemis ten Zuiden van don Noordhlnder eenige Dultschc torpedobooten in zicht Ken officier van een der torpedobooten ging met 3 of 4 man in een boot naar de Artemis en gaf bevel, een zekeren weg te varen en een koers te sturen Zuid ten Oosten, om daarna ten anker te gaan tot 's morgens 5 uur. Na eenlgeo tijd te hebben gestoomd, werden er aanstalten gemaakt om te gaan ankeren. Er waren op dat oogenblik 4 torpedo booten in zicht. Een hiervan gaf toen order, naar Zeebrugge te sturen, maar de kapitein van de Artemis antwoordde daar niet bekend te zijo. Kort daarop hoorde men op de Arte mis roepen Laat anker vallen 1, waarop de 1ste stuurman het anker vallen liet. Op een der torpedobooten schijnt men toen gemeend te hebben, dat een gegeven order niet goed was opgevolgd, en aan de bemanning van de Artèmis werd vijf minuten tijd gelaten om het schip te verlaten. Vóór de bemanning zich In de booten had kunnen begeven, werd er een torpedo afgeschoten, die de Arte- mis trof aan stuurboordzijde midscheeps, waardoor het schip een gat van enkele meters kreeg. Een s uk van de torpedo is nog aan boord. De bemanning kwam ongedeerd in de booten en heeft daarin 2 a 3 uur rondgedreven. Toen bleek, dat het schip op zijn tanks was drijvende gebleven, en er geen torpedobooten meer waren te zien, is de bemanning weer aan boord gegaan. Het Nederlandsche stoomschip Drech- terland. op reis naar Buenos-Ayres, is laarop nog eenlgen tijd in de nabijheid van het schip gebleven, om zoo noodlg hulp te verleenen. Het schip hield zicb echter goed en stoomde op naar den Nieuwen Waterweg, waar het gisteravond te 8 uur 40 min. is blnnengeloopen. Op haar verdere rets naar Rotterdam heeft de Artemis bij Vlaardingen nog even aan den grond gezeten. Om half- twee vannacht lag ze gemeerd aan boei 17 te Rotterdam, De N. R. Ct. schrijft aan 't slot een artikeltje Het feit, dat, zooals het ons beschreven Is, hier te lande gerechtvaardigde ont roering en zeer ernstig misnoegen ver wekken moet, elscht spoedige en afdoen de opheldering. Militaire rondvlucht. Er wachten ons interessante gebeur tenissen In de lucht. Een militaire rondvlucht, welke min of meer herinnert aan de circuit euro- péen van Augustus 1911. Ditmaal nemen er tien militaire vlieg tuigen aan deel, welke in opdracht heb ben verkenningen te maken ten Zuiden van de Waal. Reeds hebben de bladen meegedeeld, dat de rondvlucht In Februari zou plaats hebben; wij zijn thans in staat den juis- ten datum mee te deelen Maandag 14 Februari a.s. Des morgens omstreeks 10 uur wor den de vliegers op de Molenhei ver wacht. Het zijn de eerste luitenants van Heijst, Versteeg, Roeper Bosch, Cobijn, Coblijn, de tweed luitenants Palthe, Koppen, Thompson en vermoedelijk de tweede luitenants Land en Hof. Het eerste traject SoesterbergMo lenhei Is 65 K.M.de vliegers stijgen 5 minuten na elkander op en passeeren de Waal bij Vuren vóór de Waal moe ten zij een hoogte van 1000 M. ten zui den ervan waar de verkenningen worden verricht een hoogte van 2000 M houden. De vliegers blijven op de Molenhei tot allen er zijn en vertrekken weer 5 minuten n\ elkander van de Molenhei naar Scheveningen. Een 100-tal militairen Is op de hel bezig om hét terrein zoo goed mogelijk in orde te brengen. Er wordt een plaats open gehouden voor particuliere auto's en een voor het publiek. Van de Molenhei wordt gevlogen naar Scheveningen (85 K.M.) van Scheve ningen over Zandvoort naar Amsterdam. Als 't weer wat meewerkt, kan dit een Interessante oefening worden. D.v.N. Landbouivvooruitzichten 1 De landbouwers wordt voor het ver bouwen van spinaziezaad ea verdere fijne zaden zoo'n buitengewoon hoogen prijs geboden als nog nimmer werd gegeven. Het gevolg daarvan is dat er dit jaar weinig tarwe wordt uitgezaaid, en waar de wintertarwe niet al te best staat, maakt men zich gereed om ze alsnog uit te ploegen en iets anders te zaaien. Ook worden enorme prijzen geboden om land te verhuren voor tuinbouw- vruchten. Tuinbouwers uit het noorden vao Noord-Holland loopen den Haar lemmermeerpolder af om land te huren voor koolbouw, en bieden zelfs tot f 500 per H.A. en waarbij de landbouwer zelf niets te doen heelt dan het geploegde land gelijk te maken. De ovrstrooming in Indië Naar aanleiding van een door den Minister van Koloniën gedaan verzoek om nadere inlichting omtrent de in de residentie te Samarang plaats gehad hebbende overstroomingen, is uit Nederl. Indië telegrafisch bericht ontvangen, dat in gemeld gewest 37 inlanders zijo omgekomen en 8 zwaar gewond ver woest of zwaar beschadigd werden 1196 wooingen, waarvan het huisraad grooten- deels verloten ging. De totale oppervlakte overstroomde boschvelden is nog niet vastgesteld naar schatting zijn 34.000 bouws rijst velden verwoest, waarvan echter een gedeelte bebouwd kan worden. Voorts gingen 616 stuks vee verloren. De Telegraaf L. 1. Dinsdagavond werd wederom een algemeene vergadering der Amsterdam- sche Persvereeoiging gehouden, waar de onthullingen betreffende dit blad nog maals breedvoerig werden besproken en verder verduidelijkt, en geconstateerd dat In 't artikel van De Telegraaf de voornaamste feiten onweersproken blij ven, vooral wat betreft het Anti-smok- kelbureau aan dit blad verbonden, dat zijn bevindingen rapporteerde aan de Fraosche en Engelsche legatie. De werkelijkheid is, dat de heer Schro der steeds meer tot de wetenschap was gekomen van het ware karakter van 't Anti-Smokkelbureau. Zoo zwaar woog bij den heer Schroder deze wetenschap, dat hij er toe wilde medewerken om den heer H. M. C. Hol- dert de voortzetting zijner practijken te beletten. Immers met zijn volledige voorkennis goedkeuring en medewerking werd op den lOden Jan. 1916 het navolgend stuk opgesteld, dat aan de Nederlandsche regeering overhandigd is De heer H. M. C. Holdert, mede- eigenaar van De Telegraaf en voornaam ste aandeelhouder van dat blad, wonende Lomanstraat 73 Amsterdam (in het be nedenhuis) welk perceel staat ten name van Mevr. N. heeft in den loop van het jaar 1915 een Antl-SmokkelbUreau op touw gezet met de vooropgezette bedoeling te voorkomen, dat er eetwaren en goederen door Nederlanders aan Duitschers zouden worden geleverd. Hij richtte daartoe een bureau te zijnen huize in, waaraan momenteel o.m. verbonden zijn als hoofdpersonen de Engelschman L.) die hier te lande vertoefde met een opdracht van Scotland Yard eD nadien in 's heeren Holdert's dienst is overgegaan de Nederlander W. (voor den oorlog een reizigerG. (journalist); H (detective voor eigen risico) en de Belg F. (avonturier.) Al deze personen verkregen tot op dracht na te gaan, op welke wijze goede ren over onze grenzen werden gebracht. Zij werden gemachtigd, diverse personen aan te stellen, die hun tegen betaling inlichtingen en rapporten bij 't centraal bureau (Lomanstraat 73) moesten indie nen. Allengs verspreiden zich over ons land voornamelijk in en om het grensgebied diverse personen van zeer uiteenloopen den aard, die zich voornamelijk onledig hielden met het verrichten van speur- diensten. Bulten de hoofd-redactie van De Tele graaf om werden tal van ongecontro leerde berichten door den heer G. namens den heer H. M. C. Holdert In het dagbladDe Telegraaf geplaatst. Verschillende malen zijn deze berichten door de redactie gerectificeerd of tegen gesproken moeten worden. Feit is, dat van uit de Lomanstraat alle inlichtingen over smokkel-aangele- genheden direct aan de Engelsche en Fransche legaties werden bericht, die de rapporten in het Fransch en in het Engelsch toegezonden kregen. Vooral sir Francis Oppenheimer, de Engelsche handelsattaché ontving herhaaldelijk den heer H. M. C. Holdert te zijnent en verkreeg aldus mededeelingen, die in de allereerste plaats aan onze regeering of de N. O. T. hadden gedaan moeten worden. Genoemde handelsattaché werd o. m. in het bezit gesteld van een paar schoenen, specimen van een partij, waar mee geknoeid zou zijo. Eerst later werden de rapporten over vermeend geknoei of Inderdaad onverdedigbare praktijken ook aan de N. O. T. en den minister van handel enz. gezonden. De opzet van de beweging was, de geallieerden op de hoogte te houden van hetgeen, ondanks het bestaan der N. O. T., toch nog over onze grenzen naar Dultschland en het bezette deel van België ging. Vast staat, dat de heer Holdert aldus uit zijn prlvé-kas en natuurlijk ook voor een deel uit de Telegraafkas duizenden en duizenden heeft uitgegeven. Zijn speurders werken onder allerlei voorwendsels en treden meer of minder op zijn bevel als agents provoca teurs op. Zij stellen zich in verbinding met diverse handelaren, zoeken uit, of deze zaken doen met Dultschland en Is dit het geval, dan verleenen zij hun assistentie om gedaan te krijgen, dat de goederen in het in staat van beleg ver klaarde gebied komen, waar zij officieren politie- en douane-ambtenaren, enz., waarschuwen voor de praktijken en daden van den door hen te bewerken handelaar. Tal van rijks- en gemeentelijke amb tenaren in het grensgebied woonachtig zijn door deze speurders bewerkt en aangezocht, eventueel hun assistentie te verleenen. De heer Holdert betaalt zijn mannetjes rijkelijk, terwijl deze boven dien op grove wijze geld verteren, ge bruik maken van auto's enz., en aldus vele «kleine luyden" imponeeren. Som migen dezer speurders geven zich dik wijls uit voor inspecteurs van de N. O. T. Anderen weerofschoon geen journalist en niet in dienst van het blad zijnde bezitten verslaggeverskaarten van De Telegraaf bun buiten medeweten van de hoofdredactie van dat blad verstrekt. De heer Holdert stelt er grooten prijs op, een overzicht te verkrijgen van den in- en uitvoer aan onze grenzen gedurende den oorlog. Bij het begin van Iedere maand wordt er op de douane-kantoren een lijst opgemaakt van de goederen, die in de vorige maand hun kantoor gepasseerd zijn. Diverse greas-correspon- denten zijn aangezocht te trachten om deze lijsten te leveren, waarvoor f 10 honorarium of hooger per geleverde lijst wordt uitgekeerd. Bereids zijn den heer Holdert vrij geregeld de uit- en invoer- lijsten ter hand gesteld, die te Nieuwe- schans en Gennep waren opgemaakt. Aan de overige plaatsen wordt hard gewerkt. Deze lijsten worden dan althans copieën daarvan aan den En- gelschen handelsattaché en den Fran- schen zaakgelastigde overgelegd. De speurdienst wordt met den dag uitgebreider. Allerlei menschen w.o verschillende Belgen in het in staat van beleg verklaarde gebied zijn In dienst van den heer Holdert of één zijner ver trouwden. De bedoeling is, in diverse centra bureaux op te richten, vanwaar uit door de lasthebbers met een leger van onder geschikten geopereerd wordt. Pakhuizen worden dag en nacht be waakt, verdachte schepen gevolgd, her haaldelijk worden aan diverse grenscom mandanten of rijksontvangers op douane kantoren telegrafische mededeelingen gedaan, terwijl zoodra anderzijds verzet of tegenwerking wordt gepleegd, ge dreigd wordt met publicatie in De Tele graaf en het daarbij behoorende, meest gelezen Volksblad De Courant. Al deze beweringen zijn te controlee ren aan de hand van betrouwbare getui genverklaringen en door inzage te nemen van de dossiers, voor het meerendeel op het centraal bureau (Lomanstraat aanwezig, waar zich tevens tal van foto grafische opnamen bevinden van consen teo, ceelen, verklaringen, passen, enz Men achtte het ter vergadering over bodlg, na kennisneming van dit stuk een oordeel uit te spreken over den man die medewerkende tot het doen van dergelijke stappen bij de regeering, nog aan De Telegraaf verbonden Is gebleven dat blad in bescherming neemt, en den staf breekt over de menschen, die de broodeloosheid hebben gekozen boven de medeplichtigheid aan dergelijke prak tijken. Ook wat de andere quaestles, omtrent de Dultsche heeren, enz. werden getee kende verklaringen overgelegd. vHet Conflict bij De Telegraaf" De *Tel.' deelt in batr avondblad van gisteren mede, dat ze geen reden vindt om de tweede mededeeling der vereeniging de r Amsterdamsche Pers' ook te pobliceeren zooals ze met de eerste mededeeling heeft gedaan. Set blad brengt dan nog eens het voor stel inzake een eereraad ter sprake en be schouwt met de weigering van de directie der f N. R. Ct/' en van bet »Hbl,' het in cident als gesloten. Verder koelt het orgaan van den heer Holdert zyn woede door een en ander neer te schrijven wat meer op 0razen' dan op een zakelijk betoog lijkt. Het Haageche Correspondentieboreau, de vereoniging *De Amsterdamsche Pers' de heer Coucke moeten het vooral ontgelden. Verder wordt het door het blad voor gesteld, alsof bet #De Amstt-rdameche Pers' er om te doen is geweest, Ie positie van d*n heer Sch.öler aan de #Tel.' onmoge lijk te maken'. gy Hoe kou te voorkomen en de kwade gevolgen te vermijden. Houdt uw lichaam in goede conditie en vat geen kou. Een geregelde leefwijze, frissche luch», aonneschijn, lichaamsoefe ning, licht dieet en voldoende slaap zijn de beste voorbehoedmiddelen. Het is van belaog om bij bet herstellen van een kou de nieren bij te staan. Het dan namelijk mogelijk, dat de ingewan den en huid niet bij machte zijn om de op. gehoopte onzuiverheden te verwijderen. De nieren, verzwakt door 4e ongewone inspan, ning bij het filtreeren van het met meer onzuiverheden beladen bloed, roepen om halp en dit is oorzaak, dat rugpijn en waterstoornissen zoo dikwijls op een kol volgen. Tast iedere kon uw rug aan en geschiedt da waterloozing te veelvuldig? Zijt gij rheuma'.iseh in de spieren en gewrichten? Hebt gij pafferige zwellingen onder de oogen of in de enkels Is er bezinksel of zand in nw water Als gij n ellendig en terneergeslagen, zwak, zenuwachtig eu vermoeid gevoelt, last hebt van hoofdpijn, duizeligheid, en rheu- o>attache pijnen, is het waarschijnlijk dat uw nieren Diet behoorlijk werken en bestaat «t gevaar voor ernstiger kwalen, zooals water, zucht, Diersteen en uierontsteking. Fosters Rugpijn Nieren Pillen versterken zwakke nieren en honden de nriuewegen werkzaam, zoodat de nieronzniverheden afgevoerd worden, voordat zij gtoote schade kunnen aanrichten. Maar de lijder moet het zijne tot genezing bydrageD door ver standig te leven door het vermijden van alle buitensporigheden niet te zwaar en >iet te veel voedsel te gebruiken, behoor lijke rust en slaap te nemen, en door vol doende water en melk te drinken. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orle- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt fran co na ontv. v.postwissel 4 f 1.75 voor éóu, of f 10- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert •dke doos, die niet voor. tien is van nevenstaand 8953 handelsmerk. Een Duitsch Luchtsohip vergaan. Een Engelsch zeeman heeft gerappor* teerd dat hij een Duitsch luchtschip, de L 19, die vermoedelijk heeft meegedaan aan den aanval op Engeland, heeft drij vende gevonden in de Noordzee. De pers teekent bij het rapport, dat een Engelsche treller over het vergaan van de Zeppelin L 19 in de Noordzee heeft aangebracht, aan, dat men zich 't bericht zal herinneren, volgens hetwelk hetzelfde luchtschip door Nederlandsche troepen beschoten was. De schipper van den treller, die de Zeppelin zag, meldt, dat de Duitschers hem vroegen, hen te redden en geld aanboden. Maar daar zijn kleine vaartuig slechts 9 koppen aan boord had en hij op de Zeppelin 22 man zag, terwijl een gehamer in 't luchtschip aanwijzing was, dat er nog meer waren en daar de Duitschers allen gewapend waren, durfde hij zich niet aan gevaar blootstellen. Hij heeft de Zeppelin Woensdagochtend gezien en het bericht Donderdagavond in Engeland aange bracht. LONDEN, 4 Februari. De Daily Graphic zegtDe L 19 is waarschijnlijk de Zeppelin, die boven zekere stad van Engeland gezien is, en later, Dinsdag ochtend, in oostelijke richting vertrok. Het is zeer wel mogelijk, dat dit lucht schip bulten gevecht gesteld is, en dat Nederlandsche kanonniers het den gena deslag hebben toegebracht toen het over Nederlandsch grondgebied kwam. Albanië. WEENEN, 4 Februari. (Wolff.) Offici eel De in noordelijk Albanië operee* rende troepen hebben Kroja bezet en met hun voorhoede de rivier Isjiral be reikt. Beschieting der Oostkust van Italië WEENEN, 4 Februari (Wolff.) Offici eel Een groep O.-H. kruisers heeft van het Zuilen dat door den Minister Tan Landbouw,Nijverheid en Hardel voor de navolgende artikelen de daarbij vermelde maximum—pnjeen zijn vastgesteld Per K.G. Ilegeeringsbrood (bij verkoop op broodkaart) f 0,12 larwewaterbrood (gebuild) i 0,23 (gebakken onder rabbinaal toelicht) Tarwebrood (ongebuildbruinbrood Koggebrood Kegeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkr art) Tarwebloemf gebuild iQlandsch) Tarwemeel (ongebuild) Per f 0,2* f 0.20 t 0,14 f 0,25 f 0,21 K.G. f 0,90 Boter Volvette Goudsche Meikaas met Rijksmerk t 0,60 Volvette Goudsche Meikaas f 0,57 Edammer Meikaas (40t) 0,55 Volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk 0,48 Volvette jonge Goudsche kaas f 0,45l/t Jonge Edammer kaas (40f) f 0,44 Jonge Goud'Che kaas (30f) t 0,36 Jonge Edammer- en Goudsch Kaas (20t) f 0,30 llagere Edammer— en Goudsche kaas f 0,20 Leideche en Delttsche komijnekaas t 0,50 Friesche nagelkaas f 0,27l/j Per K.G. Rijst (grofmiddel Bassein en of Rangoon f 0,12 voorloopig f f 0,13 grof vrorloop r i 0,14 Havermout 1 0,14 .Suiker (witte geraffineerde) f 0,27>/« Marg arine Koffie (Santos, gebrande) t 0,62 Peekoffie (in pakjes) (per 0,1 K.G.) f 0,04 l/ichorei f 0.03>/s Kaapolie per liter f 0,6. Boterolie r ^out t 0,0t Seep (sachte, witte of gele) .'loda Petroleum (per Liter) f 0,11 K.B. Deae prijxen hebben uitfluitend betrek king op de gewone qualiteiten. De luxe sortee ringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hongere prijzen worden betaald, blijveo buiten aanmerking. De Burgemeester voornoemd, Th. Dl Su&uoxt DB Ba3 Smekl De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt Dekend, dat door hem de navolgende prijt n voor het varkensvleesch zijn vastgesteld Rollade 0.50 Magere Lappen 0,55 pe: K G Doorregen Lappen 0,45 Vette Lappen 0,40 Carbonado, 0,50 Versch vet s|«k 0,40 Versch doorregen Spek 0,45 Gezouten of gerookt Mager Spek 0,50 Gezouten of gerookt Vef Spek 0.45 Reuzel 0,45 Kluiven (oDderpooten) 0,45 t Hielen 0,35 w G' hakt en Worst 0,50 Haasjes en Biefstuk 0,60 De prijien zijn aitsluitend 4 contant. Zij gelden vanaf heden en worden tot nadere aankondiging gehandhaafd. De ingezetenen worden verzocht over de niet- inacntneming der vastgestelde piijzen terttond mededeeling te doen ter Secretarie. Waalwijk, 11 Januari 1915. De Burgemeester vau Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5