Provinciaal Nieuws. f BINNENLAND. 2,559,699 pst. tot 20,905 pst. De volgende lijst getft een overzicht van den Amerikaanschen uitvoer lo 1913 en 1915naar Denemarken 3 456,348 ps (in 1913) en 13,587,662 pst., naar Neder land 22.296,394 pst. en 26,558,201 pst. naar Noorwegen 1,683,437 psr. en 8,442,972 pst., naar Zweden 2,466,497 pst en 15,688,936 pst., naar Zwitserland 149,810 pst. en 961,495. Duitschland en de Vereenigde Staten NEW-YORK, 8 Februari. (Reuter) Hooge rcgeeriugsambtenaren hebbenden vertegenwoordiger van de Associated Press te Washington gemachtigd tot de volgende verklaring „De Vereenigde Staten en Duitschland zijn tot volkomen overeenstemming geraakt." De koning van Griekenland heeft een besluit geteekend, waarbij alle man schappen van de lichtingen van 1892 tot 1914, die in het buitenland vertoeven, onder de wapenen worden geroepen, met uitzondering van degenen, die in Rusland, Turkije, Bulgarije, of Roemenië vertoeven. Teerklenrstiffen. meldt uit Amsierdam aan de yN. Men Crt.' De Zaterdagmiddag in een der zalen van de Indnstrieele Club aan den Vygendam niet voor de pers toegankelijke vergadering van verbruikers van chemische teerkleur- •toffen, was zeer talryk bezocht. Uit alle deeleu des lands waren verbruikers vaa deze klearstotfen aanwezig. In de onderlinge besprekingen vdór de vergadering bleek, dat de prijzen enorm waren gestegeD, dat de vroegere noteering in Marken, in guldens waren omgezet, en bovendien door de fabrikanten de Mark op vredeswaarde moest worden getaxeerd. Zoo moet o.a. voor een kgr aniline, in gewone iyden kostende 6 7 Mark, thans 20 gul den worden betaald. O/er het algemeen kan worden aangenomen, dat de duitsche rege ring alleen nitvoerkonsementen voor par tijen dezer kleurstofen verleent als d prijzen ongeveer viermaal de normale no teering bedragen. Deze maatregelen worden door belang hebbenden daaraan toegeschreven, dat de duiteche regeeriog lo. van onze regeering openstelling der grenzeu verlangt voor een aantal artikelen, waaraan Duitschland be boefte heeft; 2e den koers der Marken w opvoeren So. Wil tegengaan, dat teerklen- stoffen over ons land naar Engeland zullen worden uitgevoerd. De Telegraaf-onthulling en. In een zeer uitgebreid artikel, dat "TtmrnjK rren Ten slotte betoogt de „Tel." inzake de kwestle-Simons, dat dieos benoe- mtog aan de redactie van het blad geheel zonder invloed is geweest op de door het blad gevolgde (anti-Duitsche) politiek. De heer Schroder verklaart in „De Telegraaf": „le. dat er bij mij nooit een of meer Duitsche Legationsrathe zijn geweest met de bedoeling voorstellen aan de „Telegraaf' te doen 2e dat ik nooit aan de regeering eenig rapport beb gezonden, het anti- smokkelbureau betreffende; dat ik van het bestaan van een dergelijk aan de regeering toe te zen den rapport dus gnen voorkennis heb kunnen dragen dat het bijgevolg nooit met „N. R. C.'\ „N. v. d. D.", „N. Crt. en „Vad.", zet de „Telegraaf" nog eens uiteen, hoe de heer Holdert er toe gekomen is, zijn actie tegen den smokkelhandel op zóó breede basis te organiseeren. Hij doorzag het ont zettende gevaar, dat uit deze smokke larij voor Nederland voortvloeien zou als er niet met de grootste energie paal en perk aan werd gesteld. Daarom besloot hij, voor eigen rekening ,en bulten de krant om, den strijd tegen de smokkelarij door te zetten in het belang van Nederland. Het z. g. antl- smokkelbureau is opgericht tegen een nationaal gevaar. Het bureau heeft niet in 't duister gewerkt. Over al zijn bevindingen omtrent de onvoldoende grensbewaking heeft het steeds dade lijk rapport gezonden aan de betrokken autoriteiten en verbeteringen in deze toestand zijn hoofdzakelijk aan het optreden van den heer Holdert en van de „Tel." te danken. Het richtte zich rechtstreeks tot generaal Snijders en in •en vereerend schrijven dankte de opperbevelhebber van onze land- en -wfeemacht den heer Holdert voor zijn optreden in 't belang der natie. Ook misstanden aan het departement van handel werden opgeheven en aan do zijnen wenken en klachten van 'i bureau is door den voorzitter der con- tróle-commlssle van de N. O. T. gevolg gegeven. Over het verwijt van onzuivere middelen, provocaties en gefingeerde aanstellingen, merkt de „Tel" op„Wat een schandaal toch, list te willen stellen tegen bet smok- kelaarsbedrijf, dat letterlijk van list en bedrog aan elkaar hangt 1" Hoe enorm het arbeidsveld van het anti-smokkel* bureau is moge blijken uit de mede- deeling van den minister van oorlog in de Kamer dat 't vorig jaar door de militairen aan de grens niet minder dan 37000 personen wegens smokkelarij gearresteerd moesten worden. Voorts herinnert het blad er aan, dat de heer Holdert vleiende gelukwensehen mocht hooren nlt den mond van minister Posthuma en zulks wel naar aanleiding van de onthullingen van zijn anti- smókkelbureau betreffende het geknoei met schoenen en leder. De heer Hol dert stelde zijn materiaal ter beschik king van allen die meewerken wilden of de macht hadden om een einde te maken aan den smokkelhandel en heeft nooit gemeend, de vertegenwoordigers der geallieerden hier-te-lande, die van de smokkelarij al het nadeel ondervin den daarvan te moeten uitzonderen., D.' mijn goedkeuring is opgemaakt kunnen worden dat ik om dezelfde reden aaa de samenstelling niet heb kunnen mede werken en de regeering een dergelijk rapport derhalve nooit van mijn hand heeft kunnen ontvangen, noch ontvangen heeft." Het „Hbl." teekent hierbij aan De verklaring van den heer Schroder leze men naast de zeer pertinente ver klaring b.v. van den heer C. Veth over de hem door den heer S. zeiven gedane mededeeling omtrent de Duit sche Legationsrathe om de juiste be- teekenis ervan te begrijpen. En volgens het communiqué van de Amsterdamsche Pers werd het schrij ven aan de Nederlandsche regeering met de „volledige voorkennis goed keuring en medewerking van den heer Schroder opgesteld Als men het bo venstaande goed leest en let op de woorden „dus" „bijgevolg" „om dezelf de reden" ziet men dat de heer Schro der ontkent voorkennis te hebben ge dragen van een door hem ingezonden rapport. Maar dat hij zelf het heeft ingezonden, is ook niet in het commu niqué beweerd. Wij weten, dat ook de reeds ge noemde heer X., een aanzienlijk Neder- derlander, getuig-n kan, oat het stuk, in het A. P.-communiqué afgedrukt, wel met „volledige voorkennis, goedkeuring en medewerking" van den heer Schro der tot stand is gekomen. Ook „De Tijd" merkt op, dat het "tukje van den heer Schroder li«tlg is gesteld. Dat „dus" en dat „om de zelfde reden" zijn wel geschikt om van 's mans denkwijze eenig begrip te krijgen. Waar houdt hij zijn lezers voor vraagt „De Tijd". Naar aanleiding van de^ verklaringen pers verScncaVQ tfopefls uc zaairt de Britsche het departement van financiën. Naar wij vernemeo, wordt de afdeellDg arbei dersverzekering overgebracht naar het departement van waterstaat. De veiligheid van het verkeer. Ingevolge een door de Nederland sche Vereenlging van spoorwegaitsen in de jongste bondsvergadering gedaan voorstel wordt een commissie in het levee geroepen, jdiè tot taak heeft >een onderzoek in ter stellen in hoeverre de lichamelijke en geestelijke gezondheids toestand van het verantwoordelijk per soneel bij het snelverkeer te land spoorweg, automobiel electrische trams enz. voldoende wordt gecontroleerd in verband met de veiligheid van het publiek verkeer, en zoo noodig die maatregelen te nemen, welke er toe kunnen leiden, dat wettelijke waarborgen daaromtrent het ontstaan van gevaren zooveel mogelijk te voorkomen.» De volgende lichamen zijn ultgenoo- digd een vertegenwoordiger in die com missie te benoemen de Raad van Toe zicht op de spoorwegen, de directies van H. IJ S. M. en S.S., de Vereeni- giog van tramweg-ondernemingen, de Nederlandsche Automobielclub, de Al- gemeene Nederlandsche Wielrijdersbond en de drie algemeene organisaties van spoor- en tramwegpersoneel: «De Ne derlandsche Vereenlging», »St. Ra phael», en de «Protestantsch Christe lijke Bond«. en voorts eenige autoritei ten op geneeskundig gebied. Eerste Kamer. van de Telegraaf, hebben en de Fransche gezant den minister van buitenlandsche zaken een bezoek ge bracht en hem de volgende verklaring gedaan In tegenspraak met verdachtmakin gen van zekere organen is het volstrekt onjuist, dat Britsche en Fraosche ge zantschappen eenigerlei aandeel zouden hebben in de totstandkoming, de or ganisatie en de werking van het anti- smokkelbureau, dat aan de „Telegraaf" zou hebben bestaan Indien de Britsche en Eransche ge zantschappen inlichtingen van dat bureau gekregen hebben, kan zulks niet anders beschouwd worden dan als een volstrekt normaal feit, aangezien het niet op den weg van vreemde zendingen ligt, berich ten te weigeren, die baar spontaan worden toegezonden, (De legaties oótkednen dus niet inlichtingen gekregen te hebben, wat trouwens door de „Telegraaf zelf in he hierboven aangehaalde artikel toegege ven wordt.) De Telegraaf. De yNieuwe Ct." schrijft In het zoogenaamde verdediglngs-artlkel van De Telegraaf (voorkomende in haar Avondblad van Zaterdag j.l.) leest men o.m. ten bewijze van de vaderland lievende bedoeling en werking van het jefaamde antl-smokkelbureau »Met de militaire bewaking wordt het thans eindelijk zoowat overal e'nst, en n een vereerend schrijven dankt de opperbevelhebber vao onze land- en zeemacht den heer Holdert voor zijn optreden in 't belang der natie.» En iets verder in hetzelfde geschrift «Over de felicitaties van generaal Snijders spraken we reeds.» Het is ons met zekerheid bekend, dat ook deze mededeelingen leugens zijn en dat van de zijde van den opperbevel- ïebber aan Holdert nimmer eenige lof is toegezwaaid of buide betuigd. Naar wij vernemen wordt de gerech telijke instructie inzake het anti-smok- kelbureau voortgezet en is reeds een groot aantal getuigen gehoord. De instructie is gebaseerd op art 100 Wetboek van Strafrecht en vindt aan leiding in het geregeld verstrekken van gegevens aan de Engelsche en Fransche egaties. Minister van Financiën. Het Ned. Correspondentiebureau meldt Naar wij kunnen mededeelen, is be noemd tot minister van financiën mr. dr. A. van Gijn, thesaurier-generaal aan De Staatsbegrooting. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over hoofdstuk 1 (algemeene beschouwingen). Algemee bracht men hulde aan de regeering voor haar beleid in de tegen-, woordige, moeilijke omstandigheden, waarin steeds nieuwe viaagstukken, waarbij dikwijls het buitenland betrok ken is, zich voordoen, en voor de wijze, waarop zij de onzijdigheid van Neder land heeft verzekerd en zorg heeft ge dragen, dat 's lands weerkracht werd versterkt. Hee het woningvraagstuk in Rotterdam wordt ter hand genomen. B. en W. hebben aan den Raad op nieuw eenige beschouwingen onderwor pen ten aaozlen van het woningvraagstuk, waaruit1 blijkt dat, naar btfntie meening, bouw van gemeentewege ^erst in de allerlaatste plaats en in elk geval slechts subsidiair in aanmerking kan komen. Zij willen daarentegen zoowel de woning vereeniglngen als de particuliere bouw nijverheid kracbf* steunen, de laatst aocrr net nrsetiivbaar stéiren^varn grond tegen gematigden prijs en het verstrek ken van hypotheek van gemeentewege tot 100 pCt. van de grondwaarde en 90 pCt. der getaxeerde opstallen tegen 4'/ pCt. per jaar en met een gegarandeerde aflossing van 2 pCf. 's jaarsbrDe duur der hypotheek zal 10 jaar bedragen Voorts zal worden bepaald, dat de aldus te stichten woningen io de eerste vijl jaar niet zullen verhuurd mogen worden tegen hooger prijs dan vóór de inge bruikneming door B. en W. wordt be paald. Ijzererts naar Duitschland. Reuter seint uit Londen De Evening 9tandard klaagt in artikel van twee kolom bitter over reusachtige hoeveelheden ijzererts, over Rotterdam en Amsterdam een c e die naar Duitschland gaan. Het blad geeft uit gewerkte cijfers met een lijst van schepen en de hoeveelheden erts, door elk ervan vervoerd en zegt, dat de N. O. T. te eenenmale buiten staat is gebleken om te verhinderen dat er goederen naar Duitschland gaan. Boveodien neemt het aantal voor Duitschland bestemde ertsladingen nog toe. Voor Maart van het vorig jaar waren het gemiddeld 128 per maand, maar van April tot Dec. vorig jaar reeds 166. Het Hbld. verneemt naar aanleiding van deze klacht, dat ijzererst niet aan de N. O. T. wordt gecoosigneerd. Het verwijt van de Evening Standard kan dus ook niet aan Holland gericht zijn Het is natuurlijk niet onze taak schrijft het blad na te gaan, waarom de Engelsche regeering wanneer deze mededeeling juist is dit ijzererts, voornamelijk afkomstig uit Zweden, Spanje en Marokko, laat passeeren. Waalwijk, 9 Febr. 1916. Benoeming. De heer A. Spijkerman, tijdelijk onder wijzer san de openbare lsgere school le Loonschen Dijk, p thans a|i vast onderwijzer benoemd te Millmgen. De Hanze. Zondagavond tee 6 uur hield de Hanze in het Bondsgebeuw eene algemeene vergadering, die vrij druk bezocht was. De Voorzitter wensebte In zijn ope ningswoord de leden een voorspoedig jaar toe en bracht den secretaris en penningmeester een woord van dank voor de vele werkzaamheden in 1915 door hen verricht. Hij sprak den wcnsch uit dat de samenwerking tusschen be stuur en leden moge blijven, dan zal 1916 de vereenlging nog tot hooger bloei brengen. De notulen werden, na eene opmer king van den heer D. v. Bavel, waarna wijziging volgde, goedgekeurd en vast gesteld. Uit het jaarverslag dat vervolgens door den Secretaris werd voorgelezen, bleek dat het ledental sterk is toege nomen, dat de cursussen in het boek houden door veel leerlingen geregeld worden bezocht en dat is opgericht een gilde van de schoenmakerspatroons. Voorts herdacht hij het heuglijke feit der oprichting van de Hanzebank. De Voorzitter bracht een woord van dank aan den secretaris voor diens keu rig jaarverslag, waarmede de vergadering ten volle instemde. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek dat de ontvangsten heb ben bfcdragen f 84,13, de uitgaven f 67,70 en er alzoo een batig saldo was van f 16,43. Daarna werd aan -de orde gesteld,: verkiezing van 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de beeren W. van Heeskh en W. Brekelmans. Met groste meerderheid werden de aftredende leden herkozen. Hierna werden ongeveer 50 nieuwe leden aangenomen. Alsnu deelt de Voorzitter mede dat van het Hoofdbestuur eene circulaire is ingekomen, betreffende het in oprich ting zijnde bureau voor adviezen. Dit bureau zal zich ten doel stellen tegen een zeer laag tarief de leden informaties te geven en allerlei adviezen. Zoo b.v. zal iemand zijn boekhouding wenscben ingericht te hebben meer naar de eischen des tijds. Van het bureau komt dan iemand, die dit voor een heel laag be drag in orde brengt. Ook komt er een borgtocht-maat schappij. Doel hiervan is voor leden der Hanze borg te blijven. Dit wordt door de Mij. gedaan als uil de boeken en zaak blijkt dat iemand al heeft hij geen kapitaal, huizen of effecten, toch goed is om een zeker bedrag te krij gen. Daar de contributie niet verhoogd behoeft te worden indien de plaatselijke afdeellng als lid toetreedt, heeft het be stuur reeds besloten de vereeniging maar als lid te doen inschrijven. De vergadering kan zich hiermede zeer goed vereenigen. Als afgevaardigden voor de te hou» de» Uuiicugcwuue vergadering worden benoemd de heeren W. v d. Heijden en W. van Heesch. Hierna werd de vergadering gesloten. Liedertafel. Zaterdag 12 Februari des avonds ten 9 uur zal de Liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen eene algemeene vergadering houden in de zaal Musis Sacrum. Aan de orde 1. Jaarverslag van den secretaris.^ 2. Jaarverslag van den Penningmeester. 3. Verkiezing van een bestuurslid. 4. Bespreking heffing contributie. 5. Bespreking Carnaval. Opera- en Concertavond. Eene prachtige zaal, gevuld met een publiek zooals we het hier zelden bijeen zien, niet alleen van Waalwijk, maar ook uit de wijde omgeving, terwijl ook heeren militairen zich niet onbetuigd lieten, vulde Maandagavond de zaal Musis Sacrum* om den opera-en con certavond bij te woaen, die ons gegeven werd door het opera-solisten-ensemblt. Voor de eerste maal toch voor zoover ons heugt, zou thans in Waalwijk een werkelijke opera opgevoerd worden en wel de Cavaleria Rusticaca van Mas cagni, die, om hare origineele, hartstoch telijke muziek, In enkele jaren de wereld rondreisde en haren schepper een fortuin iu den schoot wierp. Het in 1914 opgerichte Opera-Solisten Ensemble bracht in de eerste afdeeiing verscheidene werken ten gehoore o. a. een duo uit Les Dragons de Villars» van Maillart. Aria's uit »Herodiade» van Massenet. »De Hugenoten» van Meijer- beer, »de Faust» van Gounod, en een trio uit Jeruzalem van Verdi. Hetgeen ons in dit eerste gedeelte geboden werd, kon ons In velerlei op zicht niet bekoren en was o. i. niet geëvenredigd aan de bijzondere belang stelling die hier werd betoond. Wat hiervan de oorzaak was, we kunnen het niet beoordeelea, mogelijk waren de uit voerenden niet zoo goed gedisponeerd of wat ook. Voor het slot dezer eerste afdeeiing werd nog gezongen een aardig Belgisch gelegenheidslied van E. v. d. Einde. Het tweede gedeelte was veel beter en viel te roemen en 't bleek al heel spoedig dat we opera-, Inplaats van concertzangers voor ons badden. Toen werd over 't geheel goed gezongen en vooral de actie was best, dikwijls uit stekend. Moesten we aan decors, orkest en koren natuurlijk veel missen, de ar tistes trachtten dit zooveel mogelijk door hun zang en spel te vergoeden. De opera »Cavaleria Rustlcana* mocht er zijn en heeft voor een groot gedeelte den goe den naam, dien het gezelschap vooraf ging, bier nog gehandhaafd. Aan 't slot werd hen hiervoor dan ook een welverdiend applaus gegeven. Levensmiddelen-commissie Ons wordt mededeeling verzocht van het volgende Op verzoek van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is eene commissie in het leven geroepen, ten doel stellende de naleving van den door den Minister voor diverse levensmiddelen vastgestelden maximumprijs te contro leeren. De commissie bestaat uit de dames Mevrs. Houbeo, presidente, van Loon- Gragtmans, secretaresse en de leden Mevrs. Fetter, Tom, de Greeff-Verwiel, Verhoe ven-van Lies en de Graaff-van Ruth. Klachten omtrent overschrijding der maximumprijzen kunnen bij elk der com missieleden worden ingezonden of me degedeeld, terwijl de commissie zorg draagt dat de verzamelde klachten wor- den doorgezonden aan den Burgermester. Keuring :De keuring voor de Landstofmder jaarklasse 1911 zal voor onze gemeente - plaats hebben op Dinsdag 14 Maart te Tilburg ten gemeentehuize. Voor onze gemeente zijn er 10 inge schrevenen. Surnumerair der poster yen. In 1916 worden 12 plaatsen als sur numerair der posterijen en telegrafie, waaronder één voor eene vrouwelijke candidaat, beschikbaar gesteld voor hen, die in het bezit zijn van een einddi ploma van eene Hgogere Burgerschool, Gymnasium of daarmede gelijk gestelde imichting van onderwijs. M Aanmelding behoort te geschieden bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegr.ifie te 's Gravenhage vóór 1 September e. k. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het post- en telegraaf kantoor te dezer plaatse. Rijkshengstveulendepdt te Ber gen-op-Zoom, Bij den verkoop van 10 hengsten uit genoemd depót, Vrijdag 28 Januari op de terreinen van dat depot te Bergen- op-Zoom gehouden, was de belangstel ling uit alle oorden des lands, als naar gewoonte, zeer groot. Als een zeer goede verbetering kan genoemd worden, dat op het terrein van den verkoop een baan aangelegd was, waarop de paarden, al vorens verkocht, aan de gegadigden werden vertoond en in stap en in dra! rondgeleid. Deze verbetering werd dan ook algemeen toegejuicht en daarover, evenals over de geheele Inrichting van de stallen van het depót, aan den direc teur, kolonel Kromhout, door de bezoe ker^ menig welverdiend compliment ge maakt. No. 1. »Sam» donkerbruine hengst, Fokker J. Breunink te Brummeo, werd verkocht voor t 2000 aan J. van Eek te Everdingen. No. 2. Siglsmund, donkerbruine hengst. Fokker A. de Roon te Capelle (N. B.), voor f 7900 voor de Hengsten-associatie »Niervaart» aan Adr. Nelemans, te Klun- dert. No. 3. Superbus, donkerbruine hengst. Fokker G. de Jager te Nieuwolde( Gr.), voor f 1700 aan A. Colijn te Nieuwer- Amstel. No. 4. Siegfried, zwarte hengst. Fok ker G. J. J. B. Schaap te Olst, voor f2700 aan H. A. Dilling te Drouwen, gemeente Borger (Drente). No. 5. Stuart de Vaast. bruine hengst. Fokker Flrmin Jamez te Saint Vtöft In Henegouwen (België), voor 12500 aan Gcbr, Hol te IJzendoorn (Gelderland). No. 6. Sultan, vos. Fokker Ffeliclen Cornll te La Hamaide in Henegouwen, voor f 8100 aan H. A. Nuijens, voor de Hengsten-associatie te Oirschot (N.-Br.). No. 7. Strabo, vos. Fokker Pv-Vael- IJsebaert te Smt-Janste en (Vlaeoderen) voor f6550 aan C. J. Geense voör de Hengsten-associatie te Eierland op Texel. No. 8. Simson, bruine hengst. Fokker F. Tholenaar te Dinteloord (N.-Br,) voor f 10,200 aan A. G. Kroller te Anlo (Drente). No. 9. Sirius, bruine hengst. Fokker Alfred Roisins te Villers la Ville (Brab. België) voor f 6850 aan Elexander van Hotegem, voor de Hengsten-associatie. in het Oostelijk deel van Zuid-Beijer- land. No. 10. Ronanow. vos-schimmel. Fok ker Oscar Couppsz te Ostiches (Belglc). voor f 4050 aan C. Kodde te Aagtekerke op Walcheren. De totale opbrengst was f 52,550. Ten gevolge van de tijdsomstandig heden, waardoor buitenlandsche koopers afwezig moesten blijven, kon ook dit jaar, evenmin als het vorige, de voor eekele j reu bij de hengstenverkooplng ingestelde paardenmarkt gehouden wor den'. „Hbld." SPRANG. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 11 Febr. 1916 des avonds te half acht uur. uvxnrat "TTp- net,,nm iu ue f

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2