Voorzitter. Dan heb Ik nog iets. Tel- ken» worden er vragen tot mij gericht of het dit jaar kermis zai zijn. Ik kan daar geen antwoord op geveo. Ik denk wel dat de heeren het met mij eens zullen zijn. de kermis ook dit jaar niet door te iaten gaan. Brok. Daar kan ik mij direct niet zoo mede vereenigen. Waalwijk en 's Bosch hebben een vorig jaar de kermis wel door laten gaan en toen was de tijd toch slechter dao nu. Van der Geld. Indien we nu geen inkwartiering hadden zou ik zeggen laat de kermis maar doorgaan, maar nu voel ik er toch ook niet veel voor. Voorzitter. Ik wensch de verantwoor ding niet op me te nemen, al ben ik niet zoo heel bang uitgevallen. Duizen den soldaten liggen er in de omgevende gemeenten. Ik zou liever de kermis niet door laten gaan en als de oorlog is af- geloopen een groot vrede-feest organl- seeren. Ik geloof dat zooiets meer reden zou hebben en ook veel beter te pas zou komen. Elshont. Het is anders treurig te zien hoeveel geld er naar Waalwijk wordt gebracht. Beter 19 het als dat hier blijft. Met kermis kan er hier wei geen Inkwartiering zijn. Brok. In 's Bosch en Waalwijk dan. Voorzitter. Daar heeft men andere toestanden dan hier. Brok. In Waalwijk waren toch ook militairen en er is niets gebeurd. Voorzitter. Ik zeg, daar heb je andere toestanden dan hier. Hoe meer de men- schen hier verdienen hoe liever ik zulks heb, dat weet men wel. Van Son. Wij kunnen het nog wel eens aanhouden tot een volgende ver gadering. Elshont daar ben ik het mee eens. Aldus wordt besloten. Elshout* De weg van Drunen naar Elshout verkeert in slechten toestand. Zou daar niet eens eene verbetering in aangebracht kunnen worden. De berm Is daar een decimeter te hoog. Voorzitter. Dat komt doordat er te veel misbruik wordt gemaakt van over de bermen te rijden. Elshout. Dat deze dan eens worden afgestoken, dan kan het water wegloopen. Voorzitter. Nu de boomen wat afge hakt zijn zal het wel wat beter worden. Ik zal er echter in de vergadering van B. en W. over spreken. Van der Geld. Over de fietspad loo- pende naar het spoor, hoort men ook weer veel klagen. Voorzitter. Jaren geleden is er eens een verzoek geweest om daar te ver harden. Dat zon misschien nog niet zoo verkeerd zijn geweest. Van Son. Het siechtste eind, daarom verzochten ze niet, en waar de meeste bewoners moeten passeeren. Het fietspad kan geed blijven als men maar goed en op tijd alles laat onderhouden. Brok. Daar moesten stevige palen worden geslaan. Van Spijk. Die worden nu stuk ge reden, Elshout. Ik ben vandaar naar de mo len gefietst en ben er vier maal af moeten stappen. Voorzitter. Geen enkele landweg die nu goed is en dat kan met zulk een weer niet ook. Van Son. De harde wegen zijn nu nog niet zuiver te houden. Maar men had daar de boomen moe ten rooien en den pad daar achter moeten leggen. Voorzitter. Ook deze aangelegenheid zal ik in de vergadering van B. en W. ter sprake brengen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 12 Febr- des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter: Ridder de van der Schueren, bu gemeester. Klokslag 10 unr opent de Voorzitter de vergadering; afwezig zijn de heeren Laokhuijzen, Timmermans en de Bruijn. De notalen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Voorzitter. Alvorens met de behan deling der agenda aan te vangen, wil ik, omdat het de eerste vergadering is van het jaar 1916, alle leden en hun huis gezin alsmede alia inwoners van onze gemeente een gelukkig en voorspoedig jaar toewenschen. 1916 heeft ons reeds geteisterd met een watersnood al is onze gemeente gelukkig wel niet ernstig daarin betrokken. Moge 1916 voor ons verder vrij blijven van rampen en moge de wereldoorlog die nog zoovele landen teistert en het economische leven ont wricht, spoedig aftoopen opdat handel en njjverheid weder io volle werking kunnen komen en onze gemeente groei en bloei brengen. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring besluit van den raad tot af- en overschrijving op de begroeting. b. Idem tot aankoop van een perceel watar on grisaé. c. Idem tot het aaagaan van een geldleenlog groot f700 tegen 5 pCt. Voorzitter. Van de firma Huijsman en Lankhuijzen is een adres ingekomen houdende bet verzoek om een gedeelte van den loswal te mogen huren. Door B. en W. Is de firma er op attent ge maakt dat een der firmanten lid van den raad is en dan in strijd met de wet zou worden gehandeld. Van de firma ,s daarop een schrijven Ingekomen, waarin verzocht werd het gedane verzoek in te trekken d. Schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling dat zij geen termen hebben gevonden om op het beroep in den aanslag van Boumakers in te gaan. e. Procesverbaal van kasopneming Uit het onderzoek is gebleken dat de l'Oeken ordelijk en regelmatig zijn bi gehouden en het dlenovereenkomende bedrag f 16443, in kas aanwezig was. f. Schrijven van den Minister van Financiën inzake werkeloosheidverzeke ring. M. Zijlmans. Er bestaat hier geen werkeloosheid, Wel komen et een paar honderd arbeidskrachten te kort. g. Schrijven van de firma Erven de Jong, houdende mededeeling dat zij heeft uitgegeven een boekje waarin eene uiteenzetting van de cacao wordt ge geven. Op aanvraag wil zij voor de hoogste klassen van de school gaarne eenlge exemplaren ter beschikking stellen. Wordt besloten eenige exemplaren aan te vragen. h. Schrijven van de bewoners van het Molenpad houdende verzoek daar verbetering, wat dringend noodig is aan te brengen. Wordt in handen gesteld van B. en W. 1. Schrijven vaD den Ned. Bond van Gnmeente-ambtenaren houdende het verzoek de salarissen van de ambtenaren ter secretarie te willen herzien en ver- hoogen. Wordt in handen van B. en W. ge steld. k. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim van Raams- dooksveer en Raamsdonks(Dorp.) Wordt voor de leden ter inzage neder gelegd. 2. Aanbieding verslag bedoeld bij art 52 der Woningwet. Wordt voor de leden ter inzage neder- gelegd. 3. Benoeming onderwijzer aan de de school op het Dorp. De voordracht luidt als volgtTh. Kolsteren te Raamsdonksveer, en C. A- J. van Dongen te Breda. Met algemeene stemmen wordt be noemd de heer Koisteren. 4. Aanwijzing van het hoofd der school op het Veer voor het herhalings-onder- wijs aanvangende met den Zomercursus 1916. Wordt met algemeene stemmen be noemd de heer Van der Aa 5. Ontwerp besluit tot opheffing van het tijdelijk gemeentelijk Werklozen fonds. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 6. Ontwerp-besluit tot het leggen van eene rioleering in de Deijlstraat. Voorzitter. B. en W. stellen voor daar eene rioleering te laten aanbrengen, lengte 97*/i M. Het Rijk heeft reeds toestemming verleend en de Gezond heidscommissie goedkeuring. Tevens worden er cok eenige zinkputten aan gebracht. W. Simonis de Kok. Zooals het voor stel daar ligt, beo ik er beslist tegen Indertijd is aan B. en W. reeds gevraagd te komen met een volledig plan van rioleering. Ware dit een onderdeel van het volledige plan, dan zou ik er zeer gaarne voor gestemd hebben. Zoo niet, want zoo is het geld weggooien- M. Zijlmans. Is er een raming van kosten gemaakt. Voorzitter. Neen, want het te ge bruiken materiaal is aanwezig. Het is alleen het werkloon maar. Laat het eens f 2,per M. kosten. Van Dongen. Ik ben het volkomen met den heer W. Simonis eens. Men moet met een volledig plan voor den dag komen en dan kan men telkens toch nog gedeelten nemen. Ook geloof ik dat er plaatsen zijn waar het harder noodig is dan daar. Ik ben er voor dat iemand op beslist deskundig gebied, een volledig plan moet maken, want straks zijn we toch verplicht door ge heel de gemeente rioleering aan te leggen. Voorzitter. Bij de behandeling van de begrooting is het reeds ter sprake gebracht, doch is toen achterwege ge bleven omdat het laten maken van een plan door een deskundige nogal geld kost. Dan zal hat verschoven moeten worden tot een volgend jaar, want op het oogenblik is er geen geld. Van Dongen. En als de raad er dan toe besluit. Voorzitter. Dan kan het door geldleenlog worden gevonden. Van Dongen. Het is toch meer af doende. M. Zijlmans. Ik heb er eens over nagedacht ea boa ook tot de overtui- fiag gekomen dat bet beter is een vol- een ledig plan te maken en bovendien is het oorlog komen. Dan zullen de werk zaamheden minder worden en de levens behoeften weder wat goedkooper. Voorzitter. Ik gelooi dat er meer werk zal blijven, ook na de mobilisatie. Maar we zullen het in omvraag brengen. Van Dongen. Ik vind het een te kiesche zaak om te stemmen. Ik ben voor het voorstel van Ged. Staten, maar moet ik stemmen, dan stem ik voor het voorstel van de Wethouders. H. Zijlmans. Ja, het is een kiesche zaak. Van Doogen. Ik begrijp niet dat u zoo aan uw voorstel blijft vast houden, nu u hoort dat er niet veel voor wordt gevoeld. Voorzitter. Wat wordt er tegenwoordig niet verelscht en bovendien is de secre taris steeds bereid, ook buiten de uren, om eenieder te helpen. Zijlmans. Ik stem niet tegen mijn gevoelen in. Ik acht de verhooging die Ged. Staten willen geven voldoende. M. Zijlmans. Het is niet prettig daar over te stemmen en nu u hoort dat de meerderheid van den raad niet voor het voorstel van de wethouders is, zou het 't beste zijn dat het werd ingetrokken. De Wethouders trekken daarop hun voorstel in en wordt hierna met alge meene stemmen het voorstel van Ged. Staten aangenomen. De burgemeester komt ter vergadering en neemt het Voorzitterschap over. W. Simonis. Wat is er toch aan de haven gebeurd Voor 3 maanden ge leden is er een gat ontstaan en dat is zoo maar gebleven. Voorzitter. Dat zijn daar cementbuizen en nu komt er tusschen de spleten zand in. Door het hooge water is daar niet eerder ia voorzien kunnen worden. W. Simonis. Ik heb al eens gedacht zoeken ze daar naar een verborgen schat, want in 3 a 4 dagen tijd was het in orde te krijgen. Voorzitter. Door het hooge water ging het niet. Nu is hef in orde. M. Zijlmans. Het is mij ook opgevallen, maar door het hooge water kon men niets doen. Men moest de geheele sluis bloot hebben. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. CAPELLE. Vergadering van den raad der ge meente Capelle gehouden op Zaterdag 12 Februari 1916 des voormiddags te 108/* uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter, de heer C. H. L. V. Valter. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering te lezen, welke na voorlezing onveranderd worden vast gesteld. 1. Ingekomen zijn a. Van Mej. W. A. Rijnders te Ever- dingen een schrijven, waarin zij mede deelt dat zij de benoeming tot onder wijzeres aan de school in de kom aanvaardt en dat zij 1 Maart a.s. in functie hoopt te treden. Wordt aangenomen voor kennisgeving. b. Van den Directeur van den Post en Telegraafdienst te Waspik een verzoek of er aanleiding bestaat in deze gemeente den kring, waarbinnen telegrammen kos teloos besteld worden uit te breiden of in te krimpen. B. en W. stellen voor om alle tele grammen in de geheele gemeente kos teloos te doen bestellen, en mocht dit niet worden goedgevonden, dan zal de gemeente de daaruit vloelende kosten voor hare rekening nemen. Zonder hoofdelijke stemmen wordt daartoe besloten. c. Van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een schrijven waarin hij mededeelt dat hij bereid is, te bevorderen dat aan Johs. Benjaminse hoofd der openbare school in de Nieuw straat voor het bezit der acte landbouw kunde l.o. over 1915 een toelage van f 100 wordt toegekend, mits de raad dezer gemeente zijn jaarwedde met f 100 verhoogt en hem de verplichting wordt opgelegd dat hij zich bij gebleken be hoefte moet beschikbaar stellen voor het geven van landbouwonderwijs in deze gemeente. Burgemeester en Wethouders stellen voor de jaarwedde van genoemd School hoofd met f 100 te verhoogen, voor het bezit der akte landbouwkunde l.o. en deze verhooging alsnog te doen ingaan den 1 Januari 1915. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Ten einde dit in de verordening tot regeling der jaarwedden van het onder wijzend personeel op te nemen, siellen B. en W. een wijziging dier verordeniog voor, welke eveneens met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. 2. Komt in behandeling het voorstel van Gedeputeerde Staten dezer provincie om de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris, en Ontvanger, resp. bedra gende f650. f850, en f420, te breDgen op f800, f950, en f425. Met algemeene stemmen wordt na eenige discussie, waarbij burgemeester en secretaris niet tegenwoordig war< n, het voorstel vaa Gedeputeerde Staten verworpen. daar zoo hard niet noodig, althans er zijn plaatsen waar het beslLt harder noodig is. Daar loopt het water nogal af en op andere plaatsen blijft het staan. Van Dongen. Als ik de bedoeling van den heer Simonis begiijpt, behoeft de geheele rioleering niet ineens, als dat bezwaren met zich brengt, in orde gemaakt te worden. Dit zou b.v. een onderdeel van het volledig plan kun nen zijn. M. Zijlmans. Maakt een plan, dan kan tevens gezien worden waar het 't hardst noodig is. Op plaatsen waar de straat plat is, zal het noodzakelijker zijn dan daar, dat is mijn gevoelen. Van Dongen. Stelt het in banden van eene Commissie, b. v. in die van fabricage. Voorzitter. B. en W. gehoord de discussie's trekken dit ontwerp besluit in. Van DoDgen. Denken B. en W. nog dit jaar met een plan te komen. Voorzitter. Ik zal er werk van maken want ik ben er zelf ook sterk voor. 7. Ontwerp-besluit tot wijziging der gemeente-begrooting dienst 1916. Conform het voorstel van B. en W. wordt beslóten. 8. Vaststelling primitief kohier onder- houdsbelasting. Voorzi ter. Daar zijn geen wijzigingen in aangebracht en't is geheel gebleven als een vorig jaar- Wordt aldus vastgesteld. 9. Schrijven van Ged. Staten van Noordbrabant inzake herziening der jaarwedden van den Burgemeester, den Secretaris en den ontvanger. De Voorzitter verlaat de vergadering en door den heer F. Simonis wordt de leiding der vergadering ter hand genomen Voorzitter. Ged. Staten wenschen het salaris van de burgemeester gebracht te zien op f 1500, van den secretaris op f 1600 en van den ontvanger op f 625. Van Dongen. Hoeveel is het op 't oogenblik. Voorzitterf 1300 voor den burge meester, f 1450 voor den secretaris en f 625 voor den ontvanger. M. Zijlmaas. Gezien de groote en vele werkzaamheden die tegenwoordig moeten worden venichtdjen ik voor het voorstel van Ged. Staten. Jammer Is het dat het Rijk daarin niet voorziet want het rijk brengt juist de grootste en meeste werkzaamheden. Voorzitter. Door mij is met wethouder de Wit er ook over gesproken. En wij, die van nabij weten hoeveel werkzaam- ïeden er tegenwoordig zijn te verrichten, vinden dat voor den burgemeester f 1500 niet te veel is, daarom stellen wij voor uei breligViT tfp- <r>r Ai' vjar den Secretaris op f 165Ü, dan is de ver houding met Dongen wat beter. Daar zijn de salarissen met ongeveer f 300 verhoogd, alle heeren zullen het wel mei mij eens zijn dat hier veel werk is en wij weten het ook allemaal dat de secre taris hier heel dikwijls tot 7 a 8 uur s avonds werkt. Waalwijk, een plaats van 4900 xlelea, daar stellen Ged. Staten voor f 1500 en f 1600. W. Simonis. Nu is Waalwijk niet te vergelijken met onze gemeente. Dat is een industrie-plaats en daar is van zelf veel meer werk. Zelfs gaat het nog niet aan onze gemeente In dit opzicht te vergelijken met Dongen. Voorzitter. Met Dongea kan men het wel vergelijken dunkt me. Van Dongen. Ik geloof niet dat onze gemeente Is te vergelijken met Dongen. Ik heb absoluut niets tegen de door Ged. Staten voorgestelde verhooging. Ged. Staten zullen toch ook wel een maatstaf hebben, waarnaar zij de regeling treffen. Ik denk wel dat, zooals Ged. Staten voorstellen, het betaald zal zijn. Voorzitter. Niet in evenredigheid met de werkzaamheden. De industrie gaat in onze gemeente zeer vooruit. In Gin- neken wordt f 1700 en in Zevenbergen ook f1700 gegeven. Van Dongen. Ged. Staten zullen toch zeker ook wel op de hoogte zijn van de werkzaamheden. Ik wil op den voor grond stellen dat er absoluut niets op de werkzaamheden van de functionna- rissen is aan te merken, integendeel niets dan lof. Maar ik zie niet In waarom wij hooger moeten gaan dan Ged. Staten voorstellen. Voorzitter. Eindhoven is ook hooger gegaan dan Ged. Staten hebben voor gesteld. M. Zijlmans. Ik moet eerlijk zeggen dat ik al eens gedacht heb, dat ver- hoogiog noodzakelijk was, want gaat eens na wat een verbeteringen in de laatste jaren niet zijn aangebracht. En dat kost toch allemaal arbeid. Hoewel, ik mij ook wel kan vereenfgen met w.it door den heer van Dongen is gezegd, zal ik toch met het voorstel van de Wethouders medegaao. Schoenmakers. Ik kan met het ge zegde van den heer vaa Dongen mede gaan. W. Simonis. Ik ook, want men moet in aanmerking nemen dat over eeo jaar of drie Ged, Staten wel weer met een voorstel tot verbooging zullen komen. Martens. De mobilisatie brengt natuur lijk veel werk, heel veel werk mede, doch er zal wel aens eea einde aaa den 3. Wordt overgegaan tot de benoeming van vier leden der commissie tot weriop van schoolverzuim wegens periodiek- aftreding van de heeren W. B. Rijkec W. G. Treffers, Johs. van de Hoeven Br en Adr. van der Hoeven. Door Burgemeester eu Wethouden worden de 4 volgende dubbeltallen aan. bevolen. 1 W. B. Rijken en G. M. Verheijdet 2 W. G. Treffers en J. Benjamins: 3 J. van der Hoeven en A. H. Hei mans Wz. 4 Adr. van der Hoeven en A. ty Heimans Wzn. Na gehouden stemming worden be noemd de heeren W. B. Rijken, W. G Treffers, J. van der Hoeven Bz. en Adr, van der Hoeven. 4. Wordt overgegaan tot de benoeming van een onderwijzeres bij het herhalings. onderwijs aan den meisjescursus in dt kom, ter voorziening in de vacature ontstaan door het eervol verleende ont slag aan Mej. D. G. vaa Doorn. Burgemeester eu Wethouders bevelet aan de nieuw benoemde onderwijzerei aaD de school in de kom Mej. W. A Rijnders, die daarna *met algemeeni stemmen wordt benoemd. 5. Wordt overgegaan tot de benoemioj eener commissie van drie leden belas met de keuring van stieren dingend: naar de door de gemeente uit te keere- premie van f 60. Tot leden dier commissie worde: benoemd de heeren J. van der Hoever Bz A. L. Sneep en S. Oerlemans. 6. Wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld een besluit tot af- eo overschrijving op posten der gemeent begrooting, dienst 1915 tot een bedra van f1112,40. 7. Worden op voorstel van Burge meester en Wethouders met algemeene stemmen vastgesteld de voorwaaiden tol verpachting van eenige landerijen, als mede het gras aan de bermen der wegen van het Veerpad, ^de Kerksteeg, dt Nieuwe vaart, de Nieuwsiraat, de Mo- leosteeg, de Willem van Gendsvaart et de Zandschel, alsmede de voorwaarden tot verpachting van de voorste aanwas van het vaarije, gelegen ten oosten van het Veerpad ooder Nederveen-Capelle en hei Waardje strekkende vanaf de Kromme vaart tot aan de Oude Maul Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. SPRANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag llFebruar des avonds ten 7'ƒ2 uur. Voorzitter Ed.Achtb. Heer Meijer. 1 Ruim half acht opent cfe Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. I. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdendt goedkeuring van het raadsbesluit tot verhuring van het huis onder het raad huis Schrijven van Ged. Staten houdendt goedkeuring van het suppletoir Kohier Hondenbelasting en Hoofdei. Omslag, Schrijven van Ged. Staten houdendt verzoek om de jaarwedde van Burge meester, Secretaris en Ontvanger te ver hoogen en te brengen respectievelijk op f 750,— f900,- en f275,—. Wethouder Maijers vraagt met hoeveel de jaarwsdde verhoogd worden. De Voorzitter zegt met f 150,- f 100,- en f25, Wethouder Maijers zegt dat, met het oog op den finaatieelen toestand eene verhooging bezwaarlijk gaat. Spr. vind dat het verzoekschift meer lijkt op een smeekschrift. Om nu zoo voetstoots tot de voorgestelde verhooging over te gaan is tegen spr. princiepe, hoewel hij niet ongenegen is het salaris te verhoogen. Het lid de Jong zou het meer doel matiger hebben gevonden wanneer er een voorstel was gekomen van 't Dagel. Bestuur, De Voorzitter zegt dat er alleen ge vraagd wordt of de raad er voor of tegen is. Wethouder Maijers zegt dat, wanneer men de belastingbetalers nagaat, 't nog al een aardige verhooging is. Verder moet men niet uit 't oog verliezen aldus spr dat de Burgemeester een der rijkste ingezetenen is van Sprang. Het lid de Jong zegt dat we tegen woordig in een tijd leven, dat er heel wat te doen is. Dat de gemeente eea rijke Burgemeester heeft meent spr., heeft met het salaris niet te maken. Wethouder Maijers wil er wel iets bij doen, doch het voorgestelde vindt spr. te hoog Ook geeft spr. toe dat de secretaris veel werk heeft. Wethouder v. d. Hoeven, merkt op dat de Burgemeester toch altijd de verantwoordelijke persoon blijft. De Voorzitter vraagt of iemand eeo voorstel heeft. k Het lid de Jong voelt wel iets voor die veihooglng. Wethouder Maijers stelt voor de Bur gemeester en Secretaris ieder f 100, verhooging te geven. Dit voorstel ia omvraag gebracht wordt

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2