Wy&sïl Gemengd Nienws. Provinciaal Nieuws. Tabletten sg ■giUlllllUlIHIlllllllllWlllllBIlflIlWlUB Het tocht! tc nemen van den inhoud van 't handige boekje. Na lezing biervan zal men beter begrijpen, waarom zoovelen geregelde gebruikers zijn geworden van de pro ducten der fabriek, die bezig is altijd-door te groeien en zich uit te breiden. Purmerend overstroomd. Voor Pormereod werd de toestand giste ren ernstig. Op verschillende plaatsen was de spoordijk tmschen Parmerend en Zaan dam onder- en overspoeld, zoodat er gaten in kwamen. Nn het zoo lang duurt voor de nood- waterkeering gereed zal zijn om het water tegen te houden, had ook de kistdam, die het Rijk aangelegd heeft, het zwaar te ver antwoorden. Intnsschen werd ook daaraau thans nog druk gewerkt en by Purmerend heerschte groote activiteit. Op verschillende pnnten lagen schaiten met bazallblokken sn rijshout, ten einde den kistdam te ver sterken. Het heeft Biet mogen baten, We ontvin gen gistermorgen het volgende telegram uit Purmerend Hedennacht is de kistdam bij de fabriek Hollandia doorgebroken. Met een vurschil van waterstand vau on geveer 1,20 meter stroomt het water met woeste vaart Purmerend binnen. Van half- twaalf tot halltwee is beproefd den kistdam te behondeD, maar hoe krachtig men ook werkte, het water was niet te keeren. De noodklokken luiden, tamboers en militaire signaalblazers gaan de stad door. De burgemeester heeft onmiddellijk laten aanzeggen, dat alle inwoners naar boveu moeten verhuizen en hunne goederen in veiligheid moeten brengen. Het water is niet meer te keereu. Monnikendam overstroomd. Ook Monnikendam heeft opnieuw een ramp getroffen. De toestand was gisteren ernstig. De drang van het steeds wassende water bracht de vestingdijkeu in gevaar. Reeds beeft men in de laatste dagen de wallen opgehoogd met duizenden zakker, zand en met blauwe kei. Desondanks drong bet water op tal van plaatsen de Zuidar- eu Westervesting in stroompjes binnen. Het zand raakte op en nieuwe aanvoer was niet te verwachten, daar bijna alle verkeer stil staat. Thans werkt men met minder bruik baar materiaal. Mesthoopen doen dienst m de lekken te stoppen. Waar-meu weet dat alles draait om een tiental cM. water meer of minder, zoo werd gisteren aan de „Tel.* gemeld wordt geen rust genomen. Het zand wordt nil de straat gespit, de aarde uit grasveldjes weg gestoken en aangedrsgen. Om 5 uur acbtteu de deskundigen den toestand hachelyk. De afdammingen zakten op vele plaatsen in. Het werd tijd maatregelen te nemeu op de R. K. begraafplaats. Tot leed van velen raakteu doodkisten vlot. Een bedrukte groep menschen staarde bet aan. De losgeraakte kisten werden per boot naaf den wal ge bracht. Een vijftal werd op de openbare begraafplaats tijdelijk ter aarde besteld. Vanmorgen werd ons uit Mom ikeudam geseind De vestingdijk is gisterenavond om 11 uur bezweken. Het water stioomt met groote snelheid de stad binnen, waarvan reeds 3/3 onder water staat. Uit Anna Paulowna: Op een klein gedeelte ten noorden van het Balgkanaal na staat de polder ten Oosten van den spoordijk thans diep onder water. De vloed rees hooger dan in den nacht van 13 Januari. Ook de bloembollenvelden staan nu blank. Het deel ten Westen van den spoordijk is nog droog. Toch vreest men voor het behoud van den dijk, niettegenstaande alle voorzorgsmaatregelen genomen wor den. Het water staat tot den kruin van den spoordijk. Het spoorwegverkeer is nog niet gestaakt Te Schellingwoude staat het kerk hof onder water en komen de lijkkisten bovendrijven. Er is een schip naast de kerk gelegd. De toestand bij den Nekkcrstraat- weg wordt kritiek geacht. Honderden militairen werken thans aan de Purmer- ca Wormerdijken om den Schermerboezem te behouden. Luitenant Ter Poorten. Gemeld wordt, dat luitenant Ter Poorten naar Batavia is vervoerd. Hij heeft twee ribben en bet mus- en kaakbeen gebroken en zal het rechteroog waarschijnlyk moeten missen. Terwijl de ouders afwezig waren, be vonden de drie kinderen van J. R., aan den Voorheuvel te Zeist, zich Donderdag alleen thuis, de oudste pas 9 jaren. De 6-jarige Johanna zette nu de deur van de brandende kachel open, waardoor haar kleertjes vlam vatten. Terwijl het vuur snel voortgreep in de rokken van het meisje, liep dit schreeuwend naar buiten,, waar men het nog in een plas water heeft omgewenteld. De kleeren waren echter tot op het hemdje verbrand en geschroeid en met wonden overdekt werd het ongelukkige kind per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, waar het 's avonds is overleden. Op de Heerlesche heide onder Wouw (Noord-Brabant) is Zondag een gehuwde 22-jarige Belgische vrouw aan gerand door een jongen arbeider. Hij haalde een korte bijl onder zijn jas van daan en dreigde haar met den dood als ze om hulp durfde te roepen. Daarbij duwde hij haar het gevaarlijk wapen onder den neus en trok haar al dreigend van den weg op een akker achter eeD hooge heg. Daar wierp hij haar tegen den grond en mishandelde haar op schandelijke wijze. Hij vluchtte daarop in de richting van den Gastelschen weg. Zijn rampzalig slachtoffer meer dood dan levend door den uitgestanen angst, strompelde op en begaf zich naar een boerenwoning in de nabijheid. Men raadde haar aan naar Rozendaal te gaan en de politie van het afschuwe lijke feit in kennis te stellen. Ze wist daar een tamelijk goed signale ment op te geven, waarbij als bijzonder heid, dat de aanrander twee winkelhaken in zijn jas had op den rug, die slecht waren gemaakt. Twee agenten trokken er terstond op uit. De verschillende woningen In den omtrek werden bezocht. Zoo kwam men bij een landbouwer, wiens 22-jarige zoon over eenkomst vertoonde met het signalement. Toen men zich omkeerde, zag men de twee winkelhaken. De jongen werd daarop gearresteerd. Op het politiebureau won hij zich zoo op, dat hij een bloed spuwing kreeg. Hij mofst in het Zieken huis worden opgenomen. Dinsdag had de confrontatie met de aangerande plaats, waarop de volledige bekentenis van den dader volgde, Grondw. Ongeluk voorkomen Naar wij vernemen, is door de bui tengewone oplettendheid en tegenwoor digheid van geest van den te Zwolle gestationneerden machinist der S.S., Reuten, een zeer ernstige spoorwegramp voorkomen. Deze was gisteravond ma chinist van trein 169, die om 7.40 van Nijmegen vertrokken, te 8.05 te Arnhem moest aankomen. Bij station Oosterbeek Laag moest hij stoppen voor onveilig signaal, omdat de goederentrein no. 1727, komende van Eist, voor hem uitreed en deze eerst op het station Arnhem moest aankomen. Terwijl hij wacht'e, tpt het sein veilig zou wortea gesteld, zag hij plotseling in de duisternis twee roode lichten in snellen vaart op zich toekomen. Hij bracht zijn trein, waarin een groot aan tal passagiers was, in gang en stoomde zoo spoedig mogelijk achteruit. Hierdoor heeft hij zeer waarschijnlijk een groot aantal passagiers het leven gered. Van den goederentrein was, toen deze reeds op het placement te Arn hem was, een gedeelte losgeraakt, twintig zwaar beladen goederenwagens liepen terug, den vrij s'erk hellenden weg af naar Oosterbeek laag, met een steeds toenemende vaart. Op dit trelnge- deelte waren slechts twee remmers, die er niet in konden slagen met hun handrem de wagens tot staan te bren gen. De machinist van den goederentrein reed nu zoo ver achteruit, tot hij het durfde wagen het trelngedeelte op te vangen. De schok was nog zeer krach tig de reizigers van den personentrein werden door elkaar geschud. De machine vah den personentrein en eenige goederenwagens werden licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. De lijn was evenwel versperd. Oorlogswinst. Een bewoner van een gemeente uit't oostelijk deel van O erijsel verkocht op aandringen van den slager, die »Regee- ringsvarkens* voor die gemeente moest opkoopen. zijn vetgemest zwijntje als jRegeeringsvarken* en ontving er 200 en zooveel maal 45 cent voor, ruw gewicht. Twee dagen later kocht hij zijn eigen dier, maar nu geslacht, schoonge maakt, eaz. van denzelfden slager terug voor 40 cent per pond, netto gewicht. De man deed zijn geslacht varken in 't zout en borg een extratje van circa f 20 in zijn geldzak. De burgemeester dier gemeente heeft nu echter maatre gelen getroffen om een herhaling van 'n dergelijke winstmakerij te voorkomen. Bedriegelijk papier. De politie te Utrecht heeft beslag gelegd op papieren, die in uiterlijk veel geleken op bankbiljetten van f 100; zij die zelden of nooit bankpapier in hun bezit hebben, zouden er lichtelijk mee kunnen worden bedrogen, aangezien zij inderdaad in de veronderstelling zouden kunnen wordea gebracht met echt bank papier te doen te hebben. Deze bedrie- gelijke stukken droegen de onderteeke- ning»De voorzitter O. P. Lichter.* »De secretaris L. A. De Lichter.* (Be doeld is natuurlijkoplichter en lade lichter.) Op de achterzijde stond een gedichtje afgedrukt. De politie heeft tegen den winkelier, die deze papieren in voorraad had, proces-verbaal opgemaakt. >U Dgbl.» Een dure klok Mej. D. Netten, te Sprang, (Noord- Brabant) verkocht aan een antiquair een groote staande klok voor f 3000. Aan hpm die de klok gewezen had werd f 25 toegezegd. R. Groote brand aan de Brooklijnsche havens. De stoomschepen Bolton Castle- en //Pacific- van de Castle-lijn, een twiutigtal kleinere stoomschepen en een gedeelte van een pier in de haven van Brooklyn (New- York) van 900 voe' lang, zijn gisteren een prooi der vlammen geworden. De brand brak uit aan de kad*, waar stoomschepen geankerd lageü, die goederen innamen voor WIsdiwostok. Wegens de snelheid, waarmede de brand om zich heen greep en de ontploffing der stoomketels, moesten ongeveer 100 mannen over boord springen; 25 man van de „Bos ton Castie- worden vermist. Een later telegram bericht, dat de twee groote schepeu niet grheel verloren zijn, ze zyn echter zwaar beschadigd. Een voorloo- pige raming spreekt van een schade van meer dan een millioen dollar». Natuurlijk werd eerst gedacht aan boos opzet. Eeu nader onderzoek zou echter heb ben uitgebracht, dat daarvan geen sprake is. HH Hoe gemakkelijk haalt men zich daardoor niet Ë=i verkoudheid en heesdi- held op den hals. Wy- bert - tabletten besdier- üH men daarvoor hei idler- HH beste. Sedert 70 jaar be- kend en beroemd. Waalwijk, 19 Febr. 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Benoeming. De kolonel W, F. Hartmano, die als commandant vau de 9e Inf. brigade korten tijd in onze gemeente vertoefde, wordt belast met het commando over de le lof. brigade. Watersnood. De storm van de laatste dagen beeft in de in Januari zoozeer geteisterde streken, opDleuw veel schade aangericht. Men bedenke toch dat er zooveel nood is te lenigen, zooveel schade te herstellen, zooveel geruineerde luidjes weer een beetje vooruit zijn te helpen en men geve wat, waarvoor we onze inzameling gaarne aan bevelen. Ons laatste bedrag was ruim f 200. Liat het toch spoedig vertweevoudigen De toestand is toch hier in deze streken nog zoo slecht niet1 Waalwijks Belang. Algemeene Vergadering op Dinsdag 22 Februari 1916, des avonds 8'ƒ2 uur in de zaal >Musis Sacrum*. Aan de orde 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag. 3. Periodieke verkiezing. Aan de beurt van aftreding de heeren Jan TieleD, H. G. van Everdingen en H. van Tussenbroek. 4. Rondvraag en sluiting. Wij vertrouwen dat vele leden deze jaarvergadering zullen bijwoneo, opdat daardoor de belangstelling der leden in deze vereeniging en haar streven getoond worde, en opdat daar misschien nog vele zaken van belang voor vereeniging en plaats besproken kunnen worden. Dus Dinsdagavond half negen present in Musis voor W. B. Nat. Vereeniging tot Steun aan militairen. De afdeeling >Waalwijk en Omstreken* van bovengenoemde vereeniging hield met hare correspondenten uit de omge ving Vrijdagmiddag eene vergadering in bet hotel Verwiel, speciaal belegd tot het treffen van eene regeling, inzake het verleenen van steun aan militairen in deze streek. Deze vereeniging steunt de vrijkomende militairen bij 't zoeken van betrekkingen, of het trachten open te houden van den ouden werkkringzij steunt zoo noodig ook financieel. Redenen waar om ze o.i. hoogst nuttig is en wij doen daarom nogmaals een beroep op het publiek om deze vereeniging te steunen, de contributie is f 1 en hooger. Op deze vergadering werden eenige aanvragen om steun behandeld en af gewerkt en tal van zaken in 't belang van 't doel dër vereeniging besproken. Kermis. Bij de hedenmorgen gehouden inschrij ving voor staanplaatsen voor de in Jali te honden kermis werd ingeschreven sis volgt W. van Biel, VBosch, Gebakkraam f 20,-. Weduwe Leander, 's-Bosch, Luchtscbom- mel f76,-. Wed Leander, 's-Bosch, draaimolen f 60,-. L. van Gemert, Tilbnrg, oliebollen- kraam f21, Mallens, Tilbnrg, Suikerwerk-kraam f 39.20. Wed. Janssens, 's-Boscb, Suikerwerk- kraam f 42, H. Gert8en, Rotterdam, Gebakkkraam f85,10. J. Appel, 's-Hsge, draaimoleo f 67,50. H. Janvier, Bergen op Zoom. Stoom- caroussel f 726,00. P. Xaffiaire, TeteringeD, Stoomca- roussel f 500, Jean Benner, Teteringen, Cake Walk- Lunapark f 226, H. Vet, IJmuiden, Lustige tonnen f75,-. W. Gubbels, Breda, Galanteriekraam 130,15. C. Riossie, Breda, Bioscope f 50, F. Janvier, Bergen op Zoom, stoom- caroussel f635, Wed. Peelers, Bergen op Zoom, stoom- caroussel f631, J. Visser, Amsterdam Zuurkraam f8.15. Lommers van Son, Breda, Galanterie- kraam f 8,75. H. v. d. Linden, Stratum Gebakkraam f 27,50. H. v. d. Linden, Stratum Sluginachine f 5,-. H. Roels, Bergen-op-Zoom Zweef-csrous- sel f 56,.- J. H. Kuukels, Roermond Aeroplaan 100. H. Roels.v, d. Boom, Bergen-op-Zoouj draaimolen. H. Roels-v. d. Boom, Bergen-op-Zoom luchtschommel, totaal f 130, J. Dekkers, Amsterdam, Beiguetkraam f 45,—. G. Virckeil, Roermond Stoomcaroussel f 525,—. Hendr. van Buuren, 's Hage, Electrische krachtmachine f 3, H. van Campen, Kampen 2 palingkramen f 2,26. J. Hout, KampsD, palingkraam f 5,40. J. 8 zuurkraam f 5,01 J. ververschingkr. f 20. Heinrich Prischmuud, Enschede, Specia liteit-Theater f 40,40. H. Huygen», Bergen op Zoom, Groote luchtschommel f 125. H. Huygens, Bergen op Zoom, Kleine luchtschommel f 100. Chr. de Haan, Utrecht, Beignetkraam f 40. Mfj. Vügel, Amsterdam, Galanteriekraam f44,0272. J. Groenteman, Rotterdam, Nougat-kraam f20. J de Poer, Enschede, Luchtschommel f187. E. Derreks, Amsterdam, draaimolen f65. Schilmeijer, Edaro, Stoomcaroussel f506. C. Huygen, Bergen-op-Zoom, Zweef- caroussel f75. Wed. G. de Leeuw, 's Bosch, Suiker- werkkraam f 36. H. Lohman-Tromp, Kampen, groote palingkraam f 75,15. II. Lohman-Tromp, Kampen, paling kraam f 40,75. Enquite inzake huiden en looistoffen Naar men meldt is door den hr. J. L. van Gijn, een enquête gehouden inzake den voorraad huiden en looi stoffen bij verschillende leerfabrikanten alsmede de vraag gedaan wat in de eerste zes maanden noodig zou zijn aan wilde huiden en aan looimaterialen. een en ander in verband met het verzoek van de Engclsche legatie om zoo nauwkeurig mogelijk te weten, wat hier in Nederland verbruikt wordt in nor male omstandigheden. Engeland schijnt wel te willen medewerken om de Ned. looierij verder te helpen, maar wenscht blijkbaar er van verzekerd te zijn, dat niet wordt ingewerkt met speculatieve doeleinden en dus alleen dat in de blnnenlandsche behoefte voorzien wordt. Ore tie- Jubileum. Op Dinsdag 22 Februari a.s, zal de alom bekende Nederlandsche Zanger Jos. M. Orelio te 's-Bosch, zijne geboorte plaats, worden gehuldigd ter gelegen heid van de viering van zijn 40-jarig zangersjubileum. Onder eere-voorzitterschap van den Burgemeester van Amsterdam beeft zich eene algemeene commissie ge vormd. bestaande uit een 67-tal in de beoefening en bevordering van kunst en wetenschap vooraanstaande mannen en vrouwen, met het doel medewerking en steun te vragen voor de viering in den lande van dit feest, waarop, naar hare meening, de sympathieke kunstenaar vooral in deze door allerlei omstan digheden voor hem zoo moelelijke tijden, recht heeft. 1 In overleg met die Algemeene Com missie en op verzoek van de aldaar be staande Vereenigingen «'s-Hertogen- bosch Belang», «de 's-Hertogenbossche Kunstkring», de plaatselijke afdeeling der «Maatschappij t. b. d. Toonkunst», de Koninklijke Vereeniging 's-Hertogen- bosch' Mannenkoor» (te zamen 250 dames en heeren) en «de 's-Hertogen bossche Concertvereenlglng» heeft zich aldaar een plaatselijk Comité gevormd, om deze algemeene huldiging welke in 's-Hertogenbosch zal beginnen, een waardlgen Inzet te geven. Op den Concert-avond zullen naast de jubilaris medewerken de Zangver- eeniging van de afdeeling der «Maat schappij t. b. d. Toonkunst», de Ko ninklijke Vereeniging 's Hertogenbosch' Mannenkoor», het versterkte Stedelijk Orkest, terwijl als solist zal optreden de heer F. Gaillard, solo-violoncellist van het Amsterdamsche Concertgebouw orkest. Door vrijwillige bijdragen en door de opbrengst der concerten wil men trach ten een Orelio-fonds bijeen te brengen, waarvan het beheer en het vruchtge bruik nader door de Algemeene Com missie zullen geregeld worden. Het Comité zal gaarne de persoon lijke bijdragen in ontvangst nemen en rekent er op, dat velen de huldiging op den gestelden avond zullen bijwoneD, waarvoor kaarten verkrijgbaar zijn ad f 1,15 (zaal Concertgebouw beneden) en f0,75 (galerij) Wij zijn over'uigd dat vele muziek liefhebbers in Waalwijk en Omstreken dezen huldiglngs-avond van Orelio, in wlen zij zullen waardeeren wat hij voor de Nederlandsche kunst heeft gedaan, en die ook ons zoo tal van malen van zijn heerlijk talent heeft doen genieteu, willen bijwonen of hun persoonlijke bij dragen te willen zenden. Penningmeester van het comité is de heer L. Elias, te 's Bosch. Hoog water Tengevolge van den storm is de buiteu- polder achter Besoijen en Capelle weer geiDundeerdde comnnicatie met Land van Hensden en Altena is due voor de zooveeléte maal verbroken. Zonden er toch geen maatregelen door de regeeriug te nemen zijn tegen dezen wan toestand. Eiken winter toch, al is de storm veel minder dan thans, doet zich dit feit herhaaldelijk voor. Achter Waalwyk, zijn de slooten wel wat oitgeloopen, maar is er geen water in den polder gekomen. De haven stood wederom tot het randje, maar daarby is 'l gelukkig gebleven. In den binnenpolder is weer veel water. AmsterdamParijs via Gorinchem. Indertijd hebben we een artikeltje overgenomen uit de Prot. Noordbr., waarin deze haar ingenomenheid be tuigde met een Ingezonden stuk in de N. R. Ct., dat betoogde dat de beste verbinding AmsterdamParijs, zou gaan over Gorinchem en waartoe thans kans bestood, daar bleek dat de brug te Moerdijk te veel belast was. De inzender komt er thans op terug en zegt »nu of nooit*. Hij meent dat de bovengenoemde verbinding over Gorinchem door 't land van .Altena de beste en ook de goed koopste is, en daarbij wordt een prachtig, maar vergeten deel des lands uit z'n Isolement verlost. De P. N. vraagt nu voor dit doel eene gezamenlijke krachtige actie, roept de gemeenteraden en zij die Invloed hebben, hiervoor op, wenscht samenwer king in deze, voor het te laat is. Wij kunnen dat gaarne ondersteunen en zouden ook ons gemeentebestuur en corporaties, die daarvoor in de termen vallen, willen aanraden aan deze geschie denis en deze mogelijke actie de noodige aandacht te schenken. Vroeger is 't ook ai eens op 't tapijt geweest en werd er al veel voor gevoeld, 't Kon nu wel eens verder komen. En AmsterdamUt rechtGorinchemWaalwijkTilburg- Turnhout enz. is ongeveer een rechte lijn 1 Prijsver hooging en. De Ned. Bond van boekbinderspatroons besloot vanaf heden alle artikelen ge heel of gedeeltelijk gefabriceerd op boekbinderijen of kantoorboekenfabrie- ken te verhoogen met minimum2025ü/o en alle lederwek minimun 30—35°/8. Examen. 1 Als plaatsen, waar 'tschriftelijk examen voor cand. gem. sec. zal worden afge nomen, zijn aangewezen Groningen, De venter, Venlo, Zeist, Tilburg, Dordrecht en Zaandam. Zöoals we reeds onlangs mededeelden, zal het schriftelijk examen worden gehouden op 1 en 2 Mei a. s. Het mondeling examen zal op 19 Juni en volgende dagen te Zeist worden af genomen. Louis Raemaekers. De Heer Louis Raemaekers, teekenaar van »De Telegraaf* zal zich met zijn gezin binnenkort in Engeland vestigen. Russisch legerschoeisel on der beslag. In New-York is laatst op een zending van 50.000 paar Russisch militair schoen werk beslag gelegd op verzoek van ze kere Fried. Deze zegt, in Mei j.l. met Bl/ olie apothekers en droglslen 60 cenl. vcwu jru^i■II imtsimifujmjrjmm

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 6