BINNENLAND. Provinciaal Nieuws Uit deze krijgsbedrijven van het leger van grootvorst Nlcelaas blijkt wel, dat hij een verbinding zoekt met zijn zul* delijker opereerende Russische legers» zoodat hij zijn gansche front vooruit kan brengen en meer de Tigris gaat naderen waardoor hij de verbindingslij' nen gaat bedreigen van de Turken in Mesopotamtë. Durazsbedreigd. De Oostenrijkers, bij wie zich een groot aantal Albaneezen blijkt aangesloten te hebben, trekken nu in een halven cirkel op de belangrijke Albaneesche haven plaats Durazzo aan. Ook ten zuiden der stad hebben zij de zee bereikt, zoodat <ie stad als omsingeld kan gelden. Bij Basar Sjak hebben de Oostenrij kers de voorste Italiaansche stelling ge nomen. De Albaneezen vermeesterden intusschen Berat, Ljoesna en Pekinje. Meer dan 200 gendarmes van Essad Pasja werden in die plaatsen gevangen genomen. Berat ligt 50 K.M. ten N.O. van Va- lonna. Ljoesna en Pekinje liggen daar ■let ver vandaan. Naar de Tagliche Rundschau uit Wee- nea verneemt, wordt Durazzo door het nieuw georganiseerde derde Servische leger onder bevel van generaal Sturm verdedigd. De vliegeraanval op Engeland. LONDEN, 21 Februari. (R.O.) Vol gens nadere berichten over de vliegraid op Walmer Is een jongen van ongeveer 16 jaar gedoodeen andere van onge veer denzelfden leeftijd werd gewond. Van een twintigtal winkels werden de ruiten vernield. BERLIJN, 21 Februari. (W.B.) Offici eel wordt gemeld Gistermiddag hebben onze marinevliegtulgen de Kngelsche kust aangevallen. De fabrieksinrichtingen in Deal, de spoorweg- en de 'havenin richtingen en de gashouder te Lowestoft werden met goed succes krachtig ge bombardeerd. Het hoofdstation en ,de haveninrichtingen te Lowestoff werden meermalen getroffen, de gashouder zakte in elkaar tengevolge van de uitwerking van een bom. In de Duins werden bom men op twee tankschepen geworpen. Ondanks beschieting en achtervolging door vijandelijke vliegers keerden onze vliegmachines allen behouden terug. Van kei Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 21 Februari, 's avonds. (Ha- vas.) Officieel De Dultschers hebben onze loopgraven ten N.W. van Givenchy hevig beschoten. Wij beantwoordden 't vuur met kracht. Na een hevig bombardement en vele gasaanvallen op een front van 7 K. M. in den sector van Llhons heeft de vijand getracht uit zijn loopgraven te komen. Hij werd echter door ons gordijnvuur teruggedreven. In Argonne hebben wij verscheidene waarnemingsposten vernield. De dag kenmerkte/ zich door groote bedrijvigheid van de vliegtuigen. Bij Altkirch werd een Fokker neerge schoten, bij Eplnal een Albatros, een tweede Albatros bij Bures. Zeven Fransche vliegtuigen leverden slag aan vier Duitsche in de buurt van Vigneulles. Twee Duitsche vliegtuigen werden gedwongen te landen, de overige vluchtten. Duitsche vliegtuigen bestookten verder Fismes, Bar le Due en Révigny, waar 15 Duitsche vliegtuigen door een Fransch luchteskader gedwongen werden te vluch ten. Een Duitsch vliegtuig werd neerge schoten, een ander dat vervolgd werd, zag men plotseling binnen de eigen linie dalen. Zeventien Fransche vliegtuigen wierpen 76 bommen op het vliegveld en het goederenstation van Habsheim. Acht-en-twlntig Fransche vliegtuigen bestookten de munitiefabrieken te Pagny aan de Moezel met bommen. Alle Fransche vliegtuigen zijn behou den teruggekeerd. Bij Brabant le Rol is een Zeppelin door automobiel-kanonnen neergescho ten- Hij werd door een brandgranaat getroffen en viel in vlammen neer. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 22 Febr. Wolff. OfficieelNa vele niet heldere dagen leidde het gisteren opge klaarde weèr op vele plaatsen van het iroat tot levendige werkiaamheid van de artillerie, o a. tnsscken bet Ma—Bassé—danaal en Atreeht, waar wfj ten O. van Sonchea in aansluiting op ons krachtdadig vaar den Fransehen 800 M. van hen stellingen stormenderhand ontnamen. Hierbij samen wij 7 officieren en 319 man gevangen. Oak tavsehen de Somme en Oi^e, aan het Atsnefront en op verscheiden plvutsen in Cham pagne werden de gevechten heviger. Ten N.W. van Tahare mislukte een hand— granatenaanval van de Franschen. Eindelijk begonnen op de hoogte en san weerskanten van de Maas, stroomopwaarts van Don, artillerie—gevechten, die op verscheidene plaat-en tot aanmerkelijke kracht aangroeiden en •ok gedurende den atgeloopen nacht niet ver stomden. Tusscbeo, aan weerskanten opkestegen, vlie— gers kwam het tot telrijke luchtgevechten, vooral achter het vijandelijke front. Een Duitsch luchtschip viel vannacht bij Révignjr san het vijandelijke vuur ten offer. Het bezoek van generaal Sarrail aan den Koning van Griekenland. SALONIKI, 22 Februari. (Reuter.) Het bezoek van generaal Sarrail aan Athene wordt besehouwd als te 2ija van het grootste belang, aangezien 't samen valt met een verandering la de houding van de entente tegenover Griekenland. Het publiek voelt algemeen, dat be langrijke beslissingen van Griekenland en Roemenië voor de deur staan. De levering van Briefkaart-formulier en. De R. K. Vereeniging van Ned. Druk kerspatroons, gevestigd te Utrecht en de Bond van Cbr. Drukkerspatroons in Nederland, gevestigd te Amsterdam heb ben gezamenlijk in een met redenen omkleed adres tot den Minister van Waterstaat het verzoek gericht om het wetsontwerp no. 305, (zitting 1915-1916) hetwelk den 2lsten Januari j.l. bij de Tweede Kamer is ingediend in dien zin te wijzigen, dat de verkoop van brief kaartformulieren niet voor anderen dan den Staat onmogelijk worde gemaakt. Dit toch zou zonder eenig voordeel, te bieden aan het publiek, groot nadeel toebrengen in de eerste plaats aan par ticuliere drukkerijen, maar ook aan pa pierhandelaren en winkeliers, die tot nu briefkaarten bewerken en in den handel brengen en d'e door de huidige buiten gewone omstandigheden toch reeds veel te lijden hebben. Bovendien dreigt de concurrentie van den Staat tegen het particulier bedrijf weder te worden uitgebreid. Zoo de noodige middelen voor de schatkist ten deele moeten worden ge vonden uit de opbrengst der Posterijen wordt, te r verkrijging van een billijke verdeeling der lasten over alle burgers, in overweging gegeven, eer het porto van briefkaarten te verhoogen, echter zonder de bepaling, dat het verkrijgbaar stellen van de formulieren uitsluitend aan het Rijk wordt voorbehouden. Ingetrokken belastingontwerpen. Minister van Gijn heeft van het groote belastingsplan van zijn voorganger drie wetsontwerpen ingetrokken: het grond- slagenontwerp (een overzicht van het belastingstelsel) en de ontwerpen be treffende de accijns op het gedistilleerd en dat betreffende den accijns op wijn, waarvan de gezamenlijke opbrengst op 4 millioen was geraamd. De rondvlucht voor vliegtuigen. Heden heeft de rondvlucht voor Ned. Officieren plaats. (Wij vreezen van niet. Red.) Opgestegen te Soesterberg trekken zij eerst naar het ZuideD, om in het onderstelde «vijandelijke gebied» ten Zuiden vas de Waal eene verkenning te doen. Op een hoogte van minstens 2000 M. vliegende, moeten zij in den vier hoek Lage ZwaluweWaalwijkTil burgBreda een «vijandelijke» colonne opzoeken, die daar ergens zal marchee- ren en waarvan zij alle gegevens moeten nasporen. Vervolgens zullen zij te GllzeRijen eene landing moeten verrichten en met eigen krachten vyeer moeten opstijgen om een tweetal batterijen te gaan op zoeken, die ergens in de duinen tus- schen Den Haag en Katwijk zullen zijn opgesteld. Daarna komen zij te Scheveningea even «uitblazen». Na één uur rust, waarin de bedrijfs- stoffen voor de vliegtuigen zullen wor den aangevuld, vertrekken zij om bom men te werpen op een doel, dat opge steld wordt op het strand tusschen de strandbatterij en het Wassenaarsche slag. Die bommen zijn in dit geval zand- zakjes, waaraan genummerde linten be vestigd zijn, ten einde na te kunnen gaan, welk vliegtuig de beste uitkomst zou hebben verkregen. De tocht wordt dan over Zandvoott en Amsterdam naar Soesterberg voort gezet. Voor het geval, wegens ongunstige weersgesteldheid de tocht op Woensdag □iet mocht doorgaan, zoo geschiedt de vlucht op Donderdagmocht ze op dezen dag ook niet plaats hebben, dan wordt in verband met het tijdstip van eb de verkenningstocht uitgesteld tot vermoedelijk 8 (resp. 9) Maart a.s. De Eedswet. Met groote meerderheid 57 tegen 12 (waaronder 3 katholieken) is de nieuwe Eedswet in de Tweede Kamer aange nomen, nadat wijzigingen waren aange bracht op amendement en advies der heeren de Geer, Rutgers en Loeff. Runds- en kalfsvleesck. Naar men aan de N. Ct. meldt, zal binnenkort de uitvoer van rund- en kalfs- vleesch ook stopgezet worden. Schipper sactie. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks halftwee is een sleepboot langszijde gekomen van bet schip >Trois Frères«, schipper C. Hamel uit Waspik, liggende op stroom voor de aanlegplaats der gasfabriek te Feijenoord te Rotter dam. De schipper en zijn gezin lagen ter ruste, toen zij werden gewekt door de opvarenden van de sleepboot, wier aantal op twaalf wordt geschat. Volgens verklaring van den schipper zouden deze mannen de ankers van de »Trois Frères* hebben gelicht, ruiten hebben vernield van voorronder en kap en voorts te water hebben gegooid lierijzer, ankerspil, een luik van het herf en een van het ruim alsmede 12 liter kootteer. Hierna werd het schip vastgemaakt en, terwijl de schipper en de zijnen onder bedreiging genoodzaakt werden op het achterschip te blijven, naar de overzijde van de rivier gesleept, waar, naar schipper Hamel verklaarde, getracht werd de »Trols Frères« tegen den wal te doen loopen van het rangeerterrein der Staatsspoor, of althans door het anker uit te werpen, hetgeen echter is mislukt, doordat de sleepboot een ver keerde richting nam. De sleepboot verdween in de richting van de Maasbrugzij zou geen lichten hebben opgehad en voorzien zijn geweest van een zwarte pijp met een witte >V«. Dit is het kantoormerk van den sleep dienst »Volhardlng«, hoewel de boot niet van deze onderneming was en er dus valschelijk van dit merk gebruik gemaakt moet zijn. Inmiddels «vas de rivierpolitie gewaar schuwd, die, met andere hulp, de »Trois Fières« naar haar oorspronkelijke lig plaats tcrugsleepte. Schipper H. zou zijn schip hebbeu verhuurd buiten de schlppersbeurs om Zaterdagavond zou men bem in café de Beurs aan de Vischsteeg reeds met vernieling van zijn schip hebben bedreigd Op deze bedreiging had hij echter geen acht geslagen en hij had ook geen assistentie aan de politie gevraagd. Er zijn nog meer gevallen van vreemdsoor tige schippersactie te vermelden. De scheepsbevrachter J. F. E. wonende aan de Maaskade heelt aangifte gedaan, dat hij in een café aan de Sleepersvest is mishandeld door eenige schippers, van wie hij er twee me' name noemt en de scheepsbevrachter H. V. wonende aan den Oostkousdijk heeft bij de politie een klacht ingediend tegen een schipper, (een van de twee door J. F. E. nader aangeduid) die hem in d,e Hoofdsteeg met den dood zou hebben bedreigd. Monnikendam. Men meldt aan de Msb. Gisterennacht is het water te Mon nikendam weer flink gezakt. De gaten en sluizen spuien steeds. Enkele straten komen thans weer boven water. De verbindingsweg Mo nikendamEdam is weder begaanbaar- De R. K. begraaf plaats Is volgens betrouwbare inlichtin gen zeer goed versterkt en er bestaat zoo goed als geen kans op verdere verwoesting. Het herstel van de Marker bot'er- vloot nadert haar voltooiing op de Markerwerveni Men schat de schade op ongeveer f 10.000. De telefoon en telegraaflijnen zijn alle weer hersteld Werklieden ijn thans bezig de ves ting in orde tt maken, opdat met de droogmaking van het stadje spoedig kan worden begonnen. Marken. Aan de Tel. dd, gisteren 1 De toestand op Marken ls niet on rustbarend meer. Het water is weer gezakt en het eiland heeft geen verde re schade geleden. Het hooge water dat enkele malen per jaar het eiland overstroomt biedt geen gevaren. Het pad van jcie haven naar de kerkbuurt was hedenmorgen weer droog De gezondheidstoestand op Marken laat te wenschen over. Er zijn veel zieken de scholen zijn voor meer dan één derde ontvolkt, ten gevolge van de doorge stane ellende- Waalwijk, 23 Febr. 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Waalwijks Belang.. De algemeene vergadering van »Waal- wijks Belang«, gisteravond in »Musis Sacrum« gehouden, was slecht bezocht. De leden schijnen nog maar slecht in te zien dat het niet voldoende is de vereeniging financieel te steunen, maar dat het lidmaatschap ook andere ver plichtingen oplegt en daarvan mag toch zeker het een of twee malen per jaar bezoeken der algemeene vergadering zeer zeker niet de zwaarste genoemd worden. Eenige belangstelling is toch zeer zeker voor 't bestuur aangenaam, wil het met ijver en ambitie z'n fuoctie blijven waarnemen. Niettemin was het een geanimeerde, prettige vergadering. Na opening der vergadering door den voorzitter, werden de notulen voorgele zen en goedgekeurd. JDe secretaris bracht daarna een uitvoerig jaarverslag uit, waarvoor hem door deh voorzitter een woord van dank werd gebracht. De aftredende bestuursleden de heeren H. G. van Everdingen, jan Tleleo en D. J, rt. van Tussenbroek werden met bijna algemeene stemmen als zoodanig herkozen. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van verschillende voetballief hebbers, werd breedvoerig van gedach ten gewisseld over een voetbalveld en zal den aanvragers zooveel doenlijk in lichtingen omtrent geschikte terreinen in onze plaats en omgeving worden ver strekt. Nog werd door een der aanwezige leden ter tafel gebracht de kwestie van den woningnood voor een zekere cate gorie van personen, z.g. ambtenaarswo ningen. Eene breedvoerige gedachten- wisseling ontstond hierover en 't bestuur zal na de noodige informaties zien of er iets in 't belang van verschillende harer leden in dit opzicht kan worden gedaan. Aan 't slot dezer vergadering werd door den heer J. van Iersel dank ge bracht aan 't bestuur van W. B. voor alles wat het voortdurend In 't belang van Waalwijk doet. Hij gaf de verzeke ring dat de inwendige belangstelling van Waalwijk grooter ls dan de uitwendige en sprak de hoop uit dat het bestuur met onverdroten ijver op den ingeslagen weg zou voortgaan. Woningnood. Men schrijft uit Tilburg aan 't Huls gezin Er heerscht hier ter stede sedert en kele jaren een onrustbarende woning- schaarschte, die met dep dag ergerlijker wordt en waartegen B. en W. toch ge- ruimen tijd niets hebben gedaan. De laatst gehouden officieele telling toonde aan, dat er een tekort aan woningen was van niet minder dan ruim 400. Dit heeft eindelijk B. en W. de oogen geo pend en het moet erkend, dat zij. ook nu alles in 't werk stellen om maatre gelen tot verbetering te trefteo. Thans stellen zij den Raad voor van gemeente wege over te gaan tot den aanbouw van 34 arbeiderswoningen, samen kos tende f 61,950. Nog zullen 150,volgen. Men ziet dat niet alleen In onze ge meente woningnood heerscht en dat ook andere gemeentebesturen deze zaak met kracht ter hand nemen. Het is met groot genoegen, dat wij vernemen dat B. en W. onzer plaats met voortvarendheid werken aan de plannen betreffende het woningvraagstuk in onze plaats en dat die reeds in ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeeren en met spoed de indiening der voorstellen in deze kunnen worden tegemoet gezien. Huidenquaestie Wij schreven reeds bij herhaling en ook in de hoofdorganen van Nederland werd vermeld, dat de huidenquaes'ie waarover maanden geconfereerd is, in orde was. Het blijkt echter, dat dit nog volstrekt oiet het geval is, en de definitieve teeke- nlng van het koopcontract maar steeds achterwege blijft, waarvan wij de juiste reden niet kunnen achterhalen. Nu wordt wel beweerd, dat de zaak in orde zal komen en daar de welbekende makelaarsfirma Griscar Co. deze zaak in handen heeft, geeft dit wel eenigszins vertrouwen. Doch wanneer wij nagaan dat ook 2 a 3 maanden geleden werd beweerd dat de verkoop der 100.000 huiden tot stand was of binnen enkele dagen tot stand zou komen, dan zullen onze lezers begrijpen, dat wij met recht sceptisch gezind zijn omtrent de defini tieve afwikkeling dezer zaak. Wij constateeren alleen het feit, dat de groote lederfabrieken in onze plaats reeds gerulmen tijd op halve productie werken, thans reeds eene lederfabiiek zoo goed als stop staat, terwijl ook an dere lederfabrieken in de naaste toe komst zullen volgen, wanneer aanvoer van looistoffen en exotische huiden be lemmerd worden, zooals thans het geval is. Nu de looierij bewezen heeft al het mogelijke te willen doen om tot de af wikkeling der huidenquaestie te komen, vragen wij ons af: Waarom worden de grondstoffen der looierij, welke in groote quantums te Rotterdam opge stapeld liggen, niet vrij gegeven Het zal daarom onze lezers duidelijk zijn, dat wij de toekomst met eenige bezorgd heid tegemoet zien, wat betreft »de werk verschaffing4. Wij hopen dan ook spoe dig in de gelegenheid te kunnen zijn, het zekere bericht te kunnen melden, dat de oplossing der huidenquaestie een »fait accompli* is. Watersnood. Naar wij vernemen is de Liedertafel Oefening en Vermaak in onderhandeling met eenige artlsten die hier onder de militairen vertoeven, om gezamenlijk een concert te geven ten bate van de com missie voor den watersnood. Aanbesteding. Maandag had de aanbesteding plaats van de uitbreiding der stoomschoenfa- briek der firma Timmermans van Turen- hout alhier aan de zijde der Mr. van Coothstraat. Ingeschreven werd als volgt Wed. A. Aarts, Waalwijk f 10470. W. vaa Heesch, 10470, Ant. Treffers, 10244. M. Schoep, Baardwijk 10074. H. Mlchaël Zo., Vnjh.-Cappel 9985. (De bedragen zijn met inbegrip der ijzeren balken, door den besteder te leveren.) Het werk werd aan den laagsten In schrijver gegund. Kermis. Door Burgemeester en Wethouders is vergunning verleend de kermis te bezoeken aan F. Janvier, Stoomcaroussel. Wed. Leander, Draaimolen. A. Huijgens, Luchtschommel. J, Benner, Lunapark. Fritschmuth, Specialiteiten-Theater. Voorts Paling-, Zuur-, Suiker-; Olie bollen en Galanteriekramen. Vergadering. Algemeene vergadering der 14e Af- deeling >Langstraat« der Noordbrabant- sche Maatschappij van Landbouw, te houden op Donderdag 24 Februari 1916 ces voormiddags ten elf uur in het hotel Verwlel te Waalwijk. Pearsoris Nederlandscke Looistoffen- Maatschappij. In de op 21 Februari gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Pearsons Nederlandsche Looi stoffen Maatschappij te Rotterdam werd door de directie verslag uitgebracht over het afgeloopen en eerste boekjaar waaruit bleek, dat de resultaten alles zins gunstig waren. Commissarissen preadviseerden het voorstel van de directie om op de pre ferentie en de gewone aandeelen 5 pCt. dividend uit te keeren, een en ander na totale afschrijving van oprichtingskosten. Hoewel de uitkomsten eene grootere uitkeering mogelijk maken, wordt het onder de bestaande omstandigheden be ter geacht niet meer dan het bovenge noemde percentage uit te keeren en het restant op nieuwe rekening over te brengen. De vooruitzichten voor 1916 zijn naar de meening der directie gunstig, in aanmerking genomen de zeer bezwaar lijke omstandigheden, waaronder op het oogenblik de invoer van looistoffen moet geschieden. N.R.Ct. BAARDWIJK, J.l. Zondag speelde onze R. K. V. V.|,Quick'| haar eersten compe titie-wedstrijd tegen D. E. V. O. te 's Boscb. Het meer sterke elftal van D. E. V. O. mocht bet niet gelukken de mindere #Q wek* mannen te kloppen. Met een 4S over* winning keerde ^Quick* hui-waart*. HERPT. De uiterwaarden zijn weer overstroomd. Op het Rijksveer wordt weer van dtik tot dijk gevaren. In den Bernschen polder is het rijks stoomgemaal weer In werking gesteld. HEDIKHUIZEN. Donderdag 24 Febr. herdenkt Clazlna Vrijhoeve den dag, dat het 25 jaren is geleden, dat zij als huis houdster in dienst kwam bij gebr. van Oijen alhier. Deze dag zal voor haar niet onopgemerkt voorbijgaan, SPRANG. In onze gemeente is gisteren de besmettelijke ziekte Diphteritna uitgebro ken en wel bij den beer F. H. Gisteren ontstond begin van brand bij den heer N. alhier. De bewoners in de kamer daarnaast bemerkten dat er rook door den zolder kwam, zoodat zij nog bijtijds de militaire wacht konden waarschuwen, die bet vnur oog konden blusschen. CAPELLE. Op Woensdag 1 Maart a.s. zal de dienstplichtige Albertns Faro der lichting 1916 nit deze gemeente, toegewezen aan bet le Regiment Vestingartillerie, te 's Hertogenbosch worden ingelijfd. De voorjaarskenring van springstieren zal voor deze gemeente gehouden worden ep Vrijdag 17 Maart 1916 te Waalwijk des namiddags 2 uur. In den loop dezer week, zal in deze gemeente aan de huizen der ingezetenen een collecte worden gehoaden voor de slachtoffers van den watersnood. WASPIK. Mej. M. Conradi alhier be haalde de akte onttige handwerken L. O. Geslaagde en familie onze felicitaties. Donderdag, 16 Maart a.s. zal te Waspik de voorj*arsmarkt gehondeB worden met vrije standplaatsen voor kramers en aan voerders van vee. Tevens zullen onder de laatste een achttal premies worden verloot. De vergadering der St. Mariavereeoi- ging op Zondag 1.1. was goed bezocht. Tot directeur dezer vereeniging is benoemd de ZeerEerw. Heer Hnyberta, pastoor alhier. Na afloop der agenda gaf de tooBeelver- eeniging van Sr. Bartholomeus en den Jongensbond enkele stokjes ten beste die zeer in den smaak der dames vielen. Iedereen ging dan ook hoogst voldaan huiswaarts. RAAMSDONKSVEER. Zaterdag geraakte de Timmerman T. op de scheepswerf der firma P. en A. Ruitenberg met zyn linker hand tusschen de zaagmachine. Een vinger werd hem afgesneden, terwijl de anderen allen geraakt werden. Di. Knaap verleende medische hulp. Naar wij vernemen heeft Ds. C. B. Holland, predikant der Ned. Herv. Gemeente een beroep ontvangen naar Fyenoord. Dinsdag kwam de alhier schoolgaande O. uit Capelle met zyn hand bekneld tusschen het portier van den spoorweg wagon. Een stokje van zyn vinger werd afgeklemd. Dr. Knaap verleende genees kundige hulp. Gedurende den ganschen dag (Dinsdag) word<- hier zwaar karo gebulder uit Z. W, richting gehoord. Z ;u de Lu.nte* misschien haar intrede gedaan hebben L

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2