Wjb&A Tabletten Provinciaal Nieuws KERKNIEUWS. JU1ÏÏWS UIT H1USDIH. Indastriëefen. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, I - waarna da reis naar Rotterdam werd aanvaard. Zaterdagnamiddag^ tusschen 3 en 31/: uur, ongeveer drie mijlen oost-noord oost van Kentisch Knock vuurschip, kreeg men de Zaandijk in zicht, seinende met een vlag, waarin de letters N. B hetwelk beteekent, dat er assistentie werd gevraagd. Onmiddellijk stoomde de Colchester derwaarts. De voorplek van de Zaandijk stond vol water, maar de waterdichte schotten beletten het water verder in het schip door te dringen. De schroef stak boven de zee uit, zoo diep was bet voorschip gezonken. De gezagvoerder, alle officieren en de bemanning waren aan dek, terwijl een gedeelte van de bemanning was overgegaan aan boord van een in ballast varend Noorsch stoomschip, zich in de nabijheid bevin dende. Aan boord van de Zaandijk werd een tros uitgebracht en met behulp van een reddingsboot aan boord van de Col chester gebracht, waar hij bevestigd werd. Kapitein Lawrence hoopte in staat te zijn het in nood verkeerende schip de Theems op te sleepen. Nadat men twee uren bij slecht weder de Zaandijk gesleept had, brak de tros en moest van verder hulpverleenen wor den afgezien. Doch kapitein Lawrence verliet met de Colchester de Zaandijk niet, voor hij door middel van signalen aan Engelsche patrouillevaartuigen ken- nls gegeven had van den nood, waarin het Hollandsche stoomschip verkeerde. Eerst toen deze vaartuigen tot assisten tie ter plaatse verschenen waren, het was toen kwartier na zeven in den avond al donker geworden, zette de Col- en Chester de reis naar Rptterdam voort, waar het stoomschip zonder verdere we derwaardigheden behouden aankwam. De Bevredigings com missie De staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 31 Dec. 1913 no. 10, deelt, daartoe gemachtigd door H. M. de Ko ningin, mede, dat iu haar 11 dezer ge houden slotvergaderingovereenstemming ls verkregen omtrent een nieuw arrikel 192 der Grondwet met bijbehoorende toelichting, omtrent de wetsontwerpen met de memories van toelichting tot uitvoering van dat grondwetsartikel om trent het eindrapport zelf. De vaststelling van een en ander is geschied met de grootst mogelijke meer derheid. Van de aan het rapport toegevoegde drie ontwerpen van wet hebben twee de strekking tot wijziging en aanvulling van de wet tot regeling van het lager onderwijs. Het eerste dier ontwerpen betreft in hoofdzaak de geldelijke voorziening in de kos'en van het openbaar en het bij zonder lager onderwijs eu bevat voorts voorstellen tot verbetering van de sala- rieering der onderwijzers, tot wijziging van de bepalingen omtrent schoolgeld heffing en tot reorganisatie van het schooltoezicht. Het tweede wetsontwerp is aan de opleiding der onderwijzers gewijd. In het derde wetsontwerp is een wet teltfke regeling van het bewaarschool- onderwijs neergelegd. In verband met de aanbieding aan H. M. de Koningin en de voor het af drukken verelschte werkzaamheden kan de verschijning van het rapport met de bijlagen vermoedelijk over eenige weken worden tegemoet gezien. Engeland en onze industrie ENSCHEDE, 14 Mr\ Sedert een tienta dagen had in Twente bijna geen aanvoer meer plaata fan ruwe katoeu en Engelacbe garens, waardoor er stagnatie in de textiel- bedryven dreigde. Ook de N.O.T, zond niet af. Vernomen wordt dat dit bet gevolg was van het aanwezig zijn van 20DO balen Amerikaaniche katoen te Schiedam, bestemd voor een Duitsche firma te BremeD, die ze ua den oorlog sou ontvangen. Eogelanc eiachte dat deze katoen door Neder landsche Irma'. zon worden gekocht en verwerkt. Zoolang dit uiet wat geschied zonden geen garens meer worden afgezonden noch katoen doorgelaten en evenmin leder en olie. De Daitaohe firma verklaarde zich bareid de roor haar bestemde katoen te verkoopeu echter tegen een verhooging van f 100 per bsal op den dagprijs, makende een verhoo ging van f 200.000. Zaterdag werd in een vergadering te Hengelo tot aankoop bealoteD. De prijs van het courantenpapier. De directeuren der dagbladen zij a door de Vereeniging #De Nederlaadsche Dag bladpers' tegen den 2laten dezer maaud •pgeroepen tot een buitengewone algemeene vergadering, om #de mogelijkheid te over wegen, óf de abonnementsprijzen der dag bladen moeten en kunnen worden verhoogd, óf de omvang der bladen verminderd, óf ieta anders gezamenlijk kan worden be proefd'. In bet orgaan der Vereeniging van Dag- blad-nitgevera wordt bericht#Oos is ge bleken, dat de ptys voor bet courantenpapier na den lea April a.s. wederom belangryk- zal worden verhoogd en wjj zijn overtuigd, hieraan niet te ontkomen ie. Dus sullen De pry's van het papier, een det belang- en zestig jaar geleden haar intrede deed rijkste uitgaven voor een courant, ia sedert |n het klooster, het begin van den oorlog gestegen met 70 1 pCt. dat andere maatregelen moeten worden genomeD, om. de seer belangrijke nadeelen gesaaenlyk weg te nemen'* Schoenmakerspatroons. Door den Nederlandschen Bood van Schoenmakerspatroonsvereenlglngen is aan het Bureau van Sociale Adviezen gevraagd, of particuliere vereenigingen in casu de Volksbond tegen drankmis bruik, door het oprichten van carsussen tot zelfreparatie van schoenen, het schoenmakersvak geen schade toebren gen. Het is ia den Bond nl. gebleken, dat de afd. Naarden Bussum van den Volksbond dergelijke plannen had. Daar op aanraden van de afd. Bussum van de Schoenmakerspatroonsvereeniglng van deze kwestie een bond/aak is gemaakt, zal de uitspraak van bovenbedoeld bu reau niet alleen geldea voor dit speciale geval te Bussum, doch voor het geheele land. uDe Telegraaf De redacteur van de «Telegraaf» de heer Schroder stond gisteren terecht wegens 't schrijven van zijn berucht ge worden artikel, dat o.m. 't volgende bevatte «Waartegenover van onzen kaot de verzekering staaf, dat wij niet zullen op houden een regeering en een mede plichtige pers te bestrijden, die onder het mom van een «waardige* neutraliteit*, door een onverantwoordelijke uitvoerpo- litlek Duitschland voorziet van de meest □oodige levensbehoeften, het daarom in staat stelt den strijd vol te houden en verraad pleegt aan het eigen vaderland niet alleen, maar ook aan de zaak der menschbeid, die door een krachtige, mo reel hoogstaande regeering op geheel andere wijze gediend zou zijn*. Welk in voege voorschreven gepubliceerd ar tikel onder meer het gevolg zou kunnen hebben, dat regeeringen van oorlogvoe rende staten, kennis nemende van den inhoud, iu de meenlDg werden gebracht, dat de Nederlandsche regeering door haar in- en uitvoerpolitlek opzettelijk een of meerdere oorlogvoerende staten begunstigde ten nadeele van een of meer anderen en dus opzettelijk een gedrags lijn volgde in strijd met de beginselen en eischen, die aan de handtnving eener strikte neutraliteit teu grondslag behoo ren te liggen en te worden gesteld, welke meening tot stoornis der onzij digheid van den Staat der Nederlanden zou kunnen leiden. Het openbaar ministerie eischte één jaar gevangenisstraf. De mililaire geneeskundige dienst. De Vox Medlcorum, het militaire schandaal besprekend, schrijft Zooals cte Vox vroeger op de nood zakelijkheid eener reorganisatie van het Roode Kruis heeft aangedrongen, zoo is zij het tr ook volkomen mede eens, dat de militaire geneeskundige dienst van boven tot beneden moet worden herzien, en niet langer door de leger autoriteiten als een vijfde rad aan den wagen moet worden beschouwd. Regeeringsvarkens. Door den directeur van 't Rijks Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen, ls aan de burgemeesters medegedeeld, dat niet kan worden doorgegaan met de beschikbaar stelling van varkens tegen 70 cent per kilo geslacht. Voorloopig zullen de leveringen be langrijk worden ingekrompen en waar schijnlijk een of twee weken onvoldoende zijn. De prijzen zijn voorloopig bepaald voor varkens met een slachtgewlcht van minstens 80 en 110 K.G. resp. op 80 en 83 ct. per kilo. Thans deelt men mede, dat deze week geen aflevering van Regeeringsvarkens zal geschieden, maar dat verwaeht kan worden, dat de omstandigheden zich binnenkort zullen wijzigen, zoodat de distributie kan worden hervat. De. Zeeland-booten. Deze week zal de Koningin Wilhel- mina naar Rotterdam gaan dokken. Deze boot en de Prins Hendrik zullen, zooals gemeld, bij het hervatten van den dienst op 18 dezer de reizen maken. Vooraf worden de ruimen der booten gevuld met ongeveer 2500 ledige vaten, zulks om bij eventueele ongelukken de booten te kunnen drijvende houden. De dienst is zoo geregeld, dat de booten van Vllssingen zullen vertrekken des morgens tusschen 5 en 6 en des avonds te 5 uur te Tilbury Docks zullen aankomen vandaar vertrekken de boo ten te zes uur in den morgen en zij komen te Vlissingea te 5 uur des middags. Zeer zeker een hoogst zeldzaam jubilé. De hooge Regecring erkende hare verdiensten door Overste Leocrltia bij gelegenheid van haar gouden klooster- jubilié te benoemen tot Ridder ia de Orde van Oranje-Nassau. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met 't opmaken van 't verslag over 1915. Heeren Industrleëlen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd De Kinderen Waafwijk, 13 Maart 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Benoeming. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot kolonel, lijk van de Ie en Ille Iofanterie-brigade, de luitenant-kolonels J. C. H. Verschoor en H. C. A. de Blok commandant, respectievelijk vaa het 7e en het 9e regiment Inf. Examen. Voor 't examen nuttige handwerken zijn o. m. gisteren te Breda geslaagd H. van Wijk, A. Verheijdcn eo F. Du- chateau, van de rijksdagnormaalschool te Waalwijk. Noordbr. Christ. Boerenbond. Algemeene vergadering van de leden van den Noordbr. Christ. Boerenbond, afd. Baardwijk, Waalwijk, Besoijen en 'Sprang, op Zondag 19 Maart 1916 des n.m. 4 ure in het Bondsgebouw te Baardwijk. Doel 1. Verslag over 1915 met rekening en verantwoording van ontvangsten en uitgaven. 2. Idem der Paardenverzekering. 3. Idem der Brandassurantie. 4. Idem der Leenbank. 5. Idem pakhuis en Molenbedrijf. 6. Betaling der contributie vijf en ze ventig cent. Vrijen toegang voor belanghebbenden. Zuster Leocritia. Heden viert de Eerw. Zuster Leocritia, rustend algemeen Overste van de Con gregatie der Eerw. Zusters van Tilburg, n de wereld mej. Antoinette Wilhd- mlaa Thewdora v. d. Marck, geboren te Gouda op 7 Januari 1833, bet Jaar der oprichting van de Congregatie der Zusters van Tilburg, den dag, dat zij vtff en Schoenen-export naar Indik, Vso bevoegde zijde wordt de aandicht van heeren Schoenfabrikanten nog eene ge vestigd op den export van schoeisel nasr onze eigen Koloniën. Na ds export naar Eoropeescha landen hoe langer hoe moeilyker wordt en odzo schoenindustrie zonder export eenvoudig niet ksn bestaan is het dobbel noodig onse Oost-Indische bezittingen met hare 40 mil- lioen inwoners terdege t« bewerken. De invoer van Amerikaansch schoeioel ia ome Koloniën is verbatend grooi eu niets belet den Holltndschea fabrikant om bier voor Hollandsche schoenen in de plaats te brengen. Samenwerking is echter noodig laat ome fabrikanten een vertronwd, actief dar- zake kondig sgeDt voor gezamenlijke teke ning uitzenden. De stean van ons Depar tement van Handel zal voor een dergelijk agsnt een voorsprong geven vooral bij die afnemers die thans nog buitenlandscbe schoenen in Indië invoeren. Onzes inziens kan succes niet uitblijven, indien deze zaak flink wordt voorbereid. Dir. Gasfabriek. Het aantal sollicitanten voor de be trekking van directeur der gasfabriek, is heden, bij het sluiten van den termijn, gestegen tot 52. Ongeval. Hedenmorgen had de slager W., het ongeluk in Baardwijk onder een kar te ge raken. Ernstig verwond werd hy opgeno men. Na van den schrik bekomen te zijn kon hij sichzelf onder behandeling van Dr. v. G. stellen. Deze constateerde een scheu ring van het schocdersgswricht en inwen dige kneuzing van hand en arm. By 't voetballen had 1.1. Maandag een militair alhier in kwartier, bij den Roes- felberg het ongeluk zyn been te breken. Politiezaken. Door de maréchaussée werd heden morgen G. D., die nog eeDige dagen tegoed had, naar 's Bosch overgebracht. Gevonden voorwerpen. Van een auto is verleden wetk Vrijdag in Besoijen een geruite reisdeken afge vallen. Deze is terug te bekomen bij de ge- meeate-politie aldaar. Gunning bouw Provinciale Centrale, Naar wij vernemen ls het maken van den bovenbouw der Provinciale Elec- trlsche Centrale, welke gebouwd wordt te Geertruldeoberg, opgedragen aan den heer C. van Leeuwen Jr., te Rotterdam toor de som van f 218683,—. Gewijzigde localiteitseischen. Belanghebbenden zij er op gewezen dat thans is in werking getreden de jongste wijziging van het besluit, houdende lo caliteitseischen. Ingevolge dit besluit mogen voortaan in de localiteit niet meer aanwezig zijn vaste of verplaatsbare schotten, schermen, gordijnen of andere afscheidingen, hooger dan 1.25 M van den vloer af gemeten, die van de localiteit een deel waarin zich een deur bevindt, die, al of niet recht streeks, van den openbaren weg toegang geelt tot de localiteit, afzonderen, tenzij dit deel der localiteit niet meer ruimte bevat dan noodig is voor het draaien der deur. Van deze bepaling kan echter afwijking worden toegestaan door den Drankwet- inspecteur. BAARDWIJK. Na eenige onderhan deling met den Zeer Eerw. Heer Buijs, pastoor te BesoijeD, adviseur van De Hanze afd Waalwijk, Baardwijk en Be soijen, is de staking bij de fa. Gebr. van Eijk, alhier geëindigd. Zijn wij goed ingelicht, dan worden ook tusschen de overige patroons en den Adviseur van de Hanze onderhandelingen gevoerd. BAARDWIJK. Jl. Zondag speelde onze R. K. V. V. «Quick* een compe- titl».Korl*.trjid -t£,flW0 dfiJR» K. V. V. «Ex celsior* uit 's Bosch 'op het terrein al hier. Bij de rust was de stand 10, einde 40 ten voordeele van Quick. As. Zoodag speelt ons 2e elftal een wedstrijd tegen de militairen van Res. II, Ille comp. 23e reg. alhier. Aanvang half drie. HERPT. Bij de hier gehouden wel- Undeoverhuring, waren de prijzen onge kend hoog. Door een werd meer dan f 100 per schaar betaald. In 't najaar werden door commissi onairs de uien opgekocht tegen een prijs varleerende van 4 tot 10 cent per K. G thans betaalt men 20 cent per K. G. VHERTOGENBOSCH, 14 Maart. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad was de uitslag als volgt Aantal kiezers918, uitgebrachte stemmen 601, geldige stemmen 390. Er werden uitgebracht op de heeren C. Houtman 329 stemmen D. Nouwens 91 C. Walter 170 Zoodat gekozen ls de Heer C. Hout man. RAAM8DONKVEER. Het 4-jarig zoontje van oneen dorpsgenoot J. Waas geraakte in een onbewaakt oogenblik te water in de Haven eu verdrouk. Door de firma Huisman I: Lankhni- een is naby den heer 8taal in den Geer- truidenbergschen Polder een terrein aauge- kocht van 2 H.A. grootte, waarop waar- achynlyk eeu hooipers zal worden gebouwd. Naar we vernemen hoeft de Wel Eerw. heer D*. C B. Holland predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier voor het beroep ïaar Fyenoord bedankt. Maandag kwamen mej. de W. en H. L. met de fietsen in botsing. Beiden bekwamen hierbij enkele verwondingen aan handen en beenen. De fietsen daarentegen waren geheel |n elkaar gedrukt. Naar wij vernemen zal het woonhuis van wyleu den heer H. Dalmeier door den tegenwoordigen eigenaar worden afgebroken en zal daar ter plaatse vermoedelijk een Maastrichtech bierhuis verrijzen. Onze Veersche bierdrinkers zullen das weldra mobitieeeren van Sandoei naar Keizersdyk om tich in de nieuwe gelegenheid te goed te doen. hotel De Rejer. RAAMSDONK DORP. Op de gistere* gehouden vermarkt wareu aangevoerd 48 beesten en 10 manden varkens. De handel wat vrij levendig. De premiëa vielen ten deel aan B. Achterberg, A. Schellekens eu H. de Bruin (elk 2) en Mej. de Wed. de Bont, W. B.tons, J. Boons, B. Laugerwetf, C. Bink en P. C. de Wit (elk 1). In KAATSHEUVEL, 14 Maart 1916. Vergadering. 'n overdruk bezochte vergadering Graanprijzen Tarwe f 11.75 Beonen f 22.68 Haver f 15.25 Hooi f 82 1 t 84 Sir »o (18 van de CoÖp. Ver. Broederhulp in de bovenzaal van den R. K. Gildenbond bracht Zondag de Secretaris der veree niging 'n keurig, uitgebreid verslag uit over het geloopen jaar, waaruit bleek dat het ledental wederom met 48 ver meerderd was. Acht leden waren in den loop van 't jaar geroyeerd wegens niet nakomen der bepaling van het Regle ment, dat verbiedt, zonder voorkennis van 't bestuur in 6 weken tijd geen brood der vereeniging te nemen. Niet alleen In ledental, maar ook fioantieei bloeit de Coöperatie. Was de eerste drie jaren de omzet respectievelijk 12000,15000,19OO0 gld. dit jaar was hij geklommen tot ruim 25000 gld. Punt 3 der agenda gaf vervolgens Bestuursverkiezingen op. Ingekomen wa ren 6 caodidaten. Volgens 't Reglement, dat verbiedt, dat iemand zitting mag hebben in 't Bestuur, die tot in den 3e graad van bloed- of aanverwantschap met één der bestuursleden verbonden is, moet de candidatuur van den Heer Luij- ten vervallen. Daar te voorzien was, dat de vergadering toch reeds lang zou duren werd de stemming uitgesteld tot Zondag 19 Maart, na de Hoogmis tot half één in de bovenzaal van den Gildenbond. Verschillende kwestie's aangaande steenkoolaankoop, Coöperatieve winkel enz. werden behandeld, waarna 't finan- tieel verslag werd uitgebracht, dat met 'a batig saldo van 3000 gld sloot. Aan de aandeelhouders wier naam begint met een der letters AK zal op 29 Maart aan degenen wier naam aanvangt met een der letters KZ op 30 Maart e.k. niet minder dan 9'/o dividend worden uitgekeerd in den R. K. Gildenbond, telkens om half acht des avonds. Voorts werd de vergadering gevraagd de aandeelen van 5 gld. te brengen op 15 gld. en wel zoo, dat leder 2,5 gld. reeds dit jaar, van z'n dividend, zou laten staan, tot over 4 jaar 't aandeel van 15 gld. zou zijn volgestort. Met algemeene stemmen werd ook 't voorstel aangeno men, voortaan tot de Coöperatie geen Jeden meer toe te laten, die niet lid vaa den R. K G. B. waren. Met de Chr. groet sloot de heer Vesters, die presideerde in plaats van den voorzitter, de vergade- ring. Benoemd. Tot zetkastelein in de gebouwen van het Kon. Muziekgezelschap «Euphonia* ls met Ingang van 1 Mei benoemd de heer Waardenburg uit St. Oedenrode. Stierenkeuring. De stieren van de Stieren vereeniging te Kaatsheuvel, Wed. de Kort, Wed. A van Dongen, alhier en Versteeg te Loon- op-Zand zijn, gisteren bij de keuring op den Heikant te Tilburg goedgekeurd. HEUSDEN, 15 Maart 1916. Sport. Zondagmiddag hadden we het voorrecht te kunnen genieten van een spannenden voet balmatch tusschen de militairen uit Baard- wyk eo een elftal der pontonniers alhier gelegen. Dese laatsten wonnen met 4—0 doch rekening moet gebonden worden met da „tentenpech' van den Baard wij kscheu keeper. Beknopt raadsverslag. In de jongste vergadering van den Ge meenteraad, waariu alle leden present wareB, behalve wethouder de Jong, werd o.m. het volgende behandel. Verzoek De Haan en Oerlemana tot het plaatsen vau een hysch- kraan op gemeentegrond. Toegestaan ad f 0,25 per jaar. De jaarwedde van den nieuw te benoemen Rentmeester der Goda. buizen werd bepaald op f 500. Voorts wer den benoemd de stembureau's voor de eventueele verkietingeu en stemmingen iu 1916. Het voorstel tot instelling van een commissie van toesicht op het Lager Onder- wys verwief evenals in de vorige vrrgide- ring 8 stemmen voor en 3 tegen, soodat het gekelderd' werd. Vóór stemden de Heeren v. Andel, Veerman en Prins, tegen v. Everdiugen, de Mol en Vos. Ingekomen was een voordracht tot benoeming van een Sden onderwijzer aan de Mulo-school en wel als volgt: R. Braams (Rijswijk), D. Has (Elshout) eo C. de Graaff (Wyk). Na ampele discussie werd besloten dese benot- mfng tot een volgende vergadering uit te stellen. (Door een onvoorziene omstandigheid kan onze verslaggever niet tegenwoordigen zyu. Red.) Dit blad kost slechts 6 Cent per week. nemen wat graag de lek' kere Wybert-tabletten In, HH die ze tegen de gevolgen van het ruwe weer be- gpl schutten. Sedert meer dan 70 jaar als een uitstekend Prj hulsmiddeltje bekend «n beproefd. Dll alle apotheker* en drogisten 6 SO cent

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2