Tweede Blad "bekendmaking, Binnenland. KERKNIEUWS. Algem. Ned. tiond van Schoenfabrikanten. NUMMER 25 ZONDAG 26 MAART 1916 39e JAARGANG Maximum-prijzen der meest voorkomenae artikelen. Levensmiddelen-Commissie Op verzoek van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is eeoe commissie in het leven geroepen, ten doel stellende de naleving van den door den Minister voor diverse levensmiddelen vastgestelden maximumprijs te contro leeren. De Commissie bestaat uit de dames Mevr. Houben, presidente, van Loon- Gragtmans, secretaresse en de ieden Mevr. Fetter, Tom, de Greeff-Verwlel, Verhoeven-van Lier en de Graaff-van Ruth. Klachten omtrent overschrijding der maximumprijzen kunnen bij elk der com missieleden worden ingezonden of mede gedeeld, terwijl de commissie zorg draagt dat de verzamelde klachten worden door gezonden aan den Burgemeester. Goedkoop varkenavleesch. Donderdagmiddag 23 Maart 1916 werd in de bovenzaal van café Marinus eene Hoofdbestuursvergadering gehouden van onzen Bond waarbij tegenwoordig wa ren, de heeren Jos. de Pont, voorzitter, H. Mannaerts, secretaris, W. Riemslag, penningmeester, S. Smits, Dongen, J. v. d. Besselaar, Valkenswaard, J. Klijberg, Vlissingen, terwijl de heeren de Jong- van den Berg. 's Bosch, van Schijndel, Waalwijk, Van Dortmond en van Beur den te Kaatsheuvel kennis hadden gege ven wegens ongesteldheid verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werden eenige ingekomen stukken voorgelezen. O. m. is een schrijven ingekomen der Ieden Klijberg te Vlissingen, D. Wolff te Meppel en Van Tuijn Co. Dongen. Deze firma's schrijven allen over het dreigende tekort aan machine-tacks. Deze brieven wor den voorgelezen en ook de door het dagelijksch bestuur daarop gegeven antwoorden. De Voorzitter. Aan de bekende leve ranciers in Duitschland en Oostenrijk is daaromtrent geschreven en die ant woorden, dat ze de oude relaties met Holland zeer op prijs stellen en die gaarne zouden voortzetten, maar dat ze onmogelijk konden door gebrek aan geschoolde werkkrachten. Zij zouden zich echter nu wenden tot de regeering om vrijstelling voor die personen te verkrijgen, omdat het ook voor 't rijk van belang was de goede relaties met neutrale landen te onderhouden. Dit ant woord hebben we gekregen in Januari en sindsdien is er niets meer van ge hoord, dus daar zal wel niets van komen. Nu zullen we naar Amerika moeten gaan en ik heb er met den heer Roosen berg over gesproken. Zijn vertegenwoor diger de heer Speelman is daar en nu zou hij dezen met plezier opdragen eens rond te zien en voor onzen Bond daar machine-tacks te koopen We zul len het dan door de N. O. T en de nijverheidscommissie hier zien te krijgen, daarover is reeds vroeger gesproken en dat zal wel gaan. M ar dan moet een flink quantum besteld worden en alle onkosten vergoed worden. Verder moet een gedeelte van 't geld vooruit betaald worden, zoodat de Bond absoluut geen risico beloopt en we moeten toch min stens omtrent 10 000 K G. kunnen koo pen Na eenige discussie wordt besloten eene circulaire aan de leden te richten, waarin wordt gevraagd hoeveel tacks zij kunnen gebruiken, die het bestuur dan uit Amerika zal trachten te krijgen. Een gedeelte van het bedrag moet vooruit worden gestort cn alk risico blijft voor de verantwoordelijkheid der leden Ingekomen is verder een schrijven van de afdeeling Dongen, dat luidt als volgt De afdeeling Dongen van bovenge- noemden Bond hield gisteren eene ver gadering, waarbij o.m ter sprake werd gebracht de uitvoer van schoenen naar Duitschland en Oostenrijk. Verschillende Ieden gaven hier bij hunne teleurstelling te kennen over het uitblijven van uitvoerconsenten, hetwelk van zeer nadeeligen invloed is op hunne zakenen zeer terecht, immers, waar reeds omstreeks begin December 1915 voor den uitvoer van heerenschoenen, voorloopig geen consent kon worden verleend, en naar de meening der ver gadering na 1 Januari 1916, evenmin voor dames, meisjes en kinderschoenen nieuwe vergunning tot uitvoer werd verkregen, kan men veilig aannemen, dat alle desbetreffende orders voorzeker nu op de magazijnen, als 't ware gereed staandaarbij komt nog, dat schoeisel voor het buitenland bestemd, meestal wegens afwijking in model, snit en af werking als minderwaardig kan worden beschouwd voor de binnenlandsche markt, zoodat bij het uitblijven van uitvoervergunningen, waardoor de aan voer op de binnenlandsche markt plot seling wordt vergroot, de schade, door een en ander ontstaan, van groote be- teekenis is. De vergadering heeft gemeend dit ter kennis van het Hoofdbestuur te moe ten brengen, en verzoekt daarbij tevens beleefd doch dringend, dat de Alg Ned. Bond als officieel vertegenwoordiger der schoenindustrie ter bevoegder plaatse en ten spoedigste de noodige stappen zal weten te doen, ten einde alsnog uitvoervergunning te doen verkrijgen. Mocht aan nieuwe aanvragen niet kunnen worden voldaan, dan toch voor zeker en ten sterkste er op aan te drin gen, op de loopende aanvragen consent tot uitvoer te willen doen verleenen, ten einde belanghebbenden in staat te stellen, zich voor bovengenoemde schade te kunnen vrijwaren. Wij vertrouwen dan ook, dat het Hoofd bestuur zich met vorenstaande zal kun nen vereenigen en ten spoedigste aan ons verzoek zal willen voldoen. Door den voorzitter is daarop het volgende antwoord gezonden Mijne Heeren In antwoord op Uw schrijven dato II dezer deel ik U mede dat door het Dag-Bestuur reeds herhaaldelijk is ge tracht te verkrijgen, dat uitvoerconsenten naar Duitschland en Oostenrijk zullen worden verleend. De Heer Everwijn wees er echter telkens op, dat export van schoenen naar de met Engeland in oorlog zijnde landen, den aanvoer van huiden, leder enz. ernstig in gevaar zou brengen. Dat zulks het geval is, blijkt uit het feit, dat de N. O. T. tot voor eenige dagen weigerde zelfs cognossementen voor overleder af te teekenen. Zoodra zulks bekend werd heeft het Dag-Bestuur met de daartoe benoemde Commissie zich naar den Haag begeven, oin de Nijverheids-Commissie het be stuur der N. O. T. de afdeeling „Han del" en den Heer van Gijn er op te wijzen, dat bij gebrek aan aanvoer van overleder uit Amerika de Ned. Schoen fabrieken binnen enkele weken moeten worden stopgezet. Zooals U wellicht bekend zal zijn is tengevolge van ons optreden de Heer van Gijn met een regeeringsopdracht naar Londen ver trokken om in samenwerking met den Heer van Vollenhoven, bestuurder N. O. T. te trachten de Engelsche Re geering te overtuigen dat de Ned. Schoenindustrie werkelijk zeer groote hoeveelheden leder voor binnenlandsch gebruik moet invoeren. De Heer Everwijn legde er echter bij dit onderhoud den nadruk op dat er van nu af geen sprake meer kan zijn, van export van schoenen naar de met Engeland in oorlog zijnde landen. Wij hebben daarop ter sprake gebracht het alsnog verleenen van consent voor gereedstaande, en in sommige gevallen reeds betaald zijnde orders. Het antwoord hierop was dat bij eventueele aanvragen zou worden over wogen, of voor dergelijke orders, eene uitzondering kan worden gemaakt doch dat ieder geval op zich zelf zou moeten worden onderzocht. Hieruit volgt dat eene algemeene regeling uitgesloten is zoodat ik de leden uwer afdeeling, die kunnen bewijzen, dat zij schoenen gereed hebben staan, gemaakt van N. O. T. vrije grondstoffen, en die lang geleden verkocht en misschien reeds betaald zijne slechts kan raden langs den gewonen weg consent aan te vragen met de vermelding van bijzon dere omstandigheden Naar de meening van het bestuur heeft eene algemeene actie te dezer zaken op het oogenblik geen doel. Men kon zich ter vergadering ook in Dongen met het antwoord van den voorzitter goed vereenigen. Men was er van overtuigd dat er> van uitvoer naar Duitschland en Oostenrijk geen sprake zal zijn. Elk speciaal geval van schoenen, waarvoor consent w£S, die al voor de afkondiging gereed warenof vooruit betaald zal onderzocht worden en hier voor bestaat wel kans. Elke verdere actie was volgens de overtuiging van 't hoofdbestuur thans doelloos. Voorts is een adhaesieadres gezon den aan het bekende adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken, inzake den aanvoer van huiden, looistoffen, leder en verdere fournituren Mede naar aanleiding van een bericht in „De Echo van het Zuiden", wordt langdurig besproken de export naar Ned. Indië, dat speciaal Amerikaansch schoeisel betrekt en een mooi afzet gebied voor onze schoenindustrie kon worden. Deze zaak ware het best aan te pakken door 't zenden van een geschikt vertegenwoordiger door eene combinatie van schoenfabrikanten, bui ten den bond om. In overweging werd gegeven deze belangrijke aangelegenheid plaatselijk of in combinatie van gemeenten ernstig in overweging en onderzoek te nemen. Besloten werd om te geraken tot op richting van een comité van drie of meer leden, waarin vertegenwoordigd zijn de Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten, de Ned. Bond van Schoenmakers-pa- troonsvereenigingen, en de binnen eenige dagen op te richten Bond van Leder- Importeurs, welk comité zal trachten medezeggingschap te verkrijgen in die regelingen en besluiten welke verband houden met verschillende aangelegenhe den onze industrie in de tegenwoordige omstandigheden betreffende. Na eenige langdurige bespreking van de houding welke de bond zal aanne men bij eene eventueel openbaar wor den van de beslissing der huiden-quaes- tie en de daarmee in verband gebrachte regelingen betreffende import van zool-, overleder en schoenen, welke bespre kingen nog niet voor publiciteit vatbaar zijn, werd deze belangrijke vergadering besloten. De zeevaart. De regeering heeft gisteren aan de belanghebbenden bij de zeevaart, waar onder de corporaties waarmede leden van de regeering dezer dagen hebben geconfereerd, het volgende telegram gezonden De regeering is voornemens, teneinde de gevaren voor de vaart naar het Kanaal te verminderen lo. Bij het lichtschip dc Noord-Hin der een vaartuig te statiooeeren, voor zien van een lnstalatie voor draadlooze telegrafie, teneinde bij mogelijke geval len hulp te verleenen 2o. Eenmaal per dag de schepen die zich daartoe aanmelden tusschen het lichtschip de Noord-Hinder en de En gelsche terrioriale wateren, door sleep- booten en mijnenllchters te doen vooraf gaan. De regeering voegt hieraan toe, dat ii i door deze maatregelen geenerlij verantwoordelijkheid op zich neemt. In het bijzonder wijst zij er op, dat de gevaren in de Engelsche territoriale wateren, door de voorgenomen maat regelen niet worden verminderd. Zij is van oordeel, dat de in de laatste maan den plaats gehad hebbende ongevallen de conclusie wettigen, dat de vaart om de Noord veel minder risico meebrengt dan de vaart door het Kanaal. Zij meent echter, dat zij, indien desniettemin de vaart door het Kanaal door belanghebbenden wordt verkozen, van hare zijde niet nalatig mag blijven om de daaraan verbonden gevaren te temperen. De verantwoordelijkheid voor de keuze van vaart blijft geheel voor belanghebbenden zeiven. Uitvoer van paarden. Van zeer betrouwbare zijde verneemt het «N. v. d. D.» dat de uitvoer van paarden naar Duitschland dan eindelijk toch is toegestaan, maar niet zooals de landbouwers en paardenexporteurs zich hadden voorgesteld. De Duitsche Regeering heeft aan den heer Leeuwenburg te Rijswijk, bij Den Haag, opgedragen voor hare rekening ongeveer 3500 paarden op te koopen. Door dezen maatregel schakelt de Duitsche Regeering de concurrentie uit. Een vrije handel met de binnen- en butteolandsche han elaars zou heel wat voordeeliger zijn. Nu zet Duitschland feitelijk zelf de markt. Het aanhouden van effecten door Engeland. Reuter meld. uit Londen in Nederland schijnt de indruk te zijn gevestigd, dat de Engelsche regeering fondsen heeft aangehouden of voor het Prijzengerecht heeft gebracht, die wer kelijk Hollandsch bezit zijn. Dit is ge heel onjuist. Al dergelijke fondsen zijn naar de plaats van hun bestemming ver zonden langs den kortst mogelijken weg. De Britscbe regeering heeft alleen die waarden aangehouden, waarvan het on betwistbaar vaststaat, dat zij van Duit- schen oorsprong of het bezit van Duit- schers zijn, of wel dat zij over zee worden verzonden tot verkoop voor Duitsche rekening. Het meest opvallende in het Duitsche operatieplan is wel, dat vele Amerikaan- sche fondsen, die werden aangehouden, een Belgisch zegel dragen waarmede de juistheid bewezen wordt van berichten, die den iaatsten tijd zijn ontvangen en volgens welke Duitschland Amerikaan- sche fondsen zonder twijfel niet zonder dwang van Belgische houders heeft op gekocht, teneinde den Duitschen wis selkoers doOr verkoop in Amerika te verbeteren. Deze operaties maken deel uit van de politiek dér Duitsche regee ring en men kan van de geallieerden niet verwachten, dat zij in de voortzet ting daarvan zullen berusten. Er wordt echter met de grootste zorg voor gewaakt, dat geen financieele moeilijkheden worden veroorzaakt voor zuiver Nederlandsche belangen, de beste methode, om deze belangen te bescher men, ls thans het voorwerp van ernstige overweging en raadpleging. Stijging van de papier prijzen. Het rapport over de vraagWat zou kunnen worden gedaan om de stijging der papierprijzen in ons land tegen te gaan, door de papiercommissie, inge steld door den Centralen Raad van Vakbonden in het Grafisch- en Boek bedrijf en bestaande uit de heeren W. L. Brusse, G. Groen J. Jzn., A. Loeber en mr. J. A. Veraart, secretaris, komt tot de volgende conclusie De besprekingen en correspondentie gevoerd tusschen de vertrouwensperso nen der consumenten, handelaren en fabrikanten leiden tot de gevolgtrekking, dat er weinig of niets te doen is, om de stijging hier te lande van papier- prijzen tegen te gaandat die stijging zoo goed als geheel moet worden toe geschreven aan de stijging der |kosten, waartegen, blijkens de besprekingen en de correspondentie, geen maatregelen zijn te nemen. De indruk der commissie is, dat het overleg tusschen de belang hebbenden volkomen naar goede trouw is gepleegd, zoodat de commissie geen aanleiding vond, om zonder bijzondere opdracht van den Centralen Raad zich uit eigen beweging om inlichtingen te wenden tot de regeering. Willen drukkers en uitgevers dus niet de dupe worden van de thans bereikte papierprijzen, willen zij niet steeds meer gebukt gaan onder toene mende stijging, dan rest hun niets anders dan de prijzen der boeken zoo goed als het andere drukwerk naar de mate van den grooteren kostprijs te verhoogen. De kosten der grondstoffen voor het door uitgevers verkochte en het door de drukkers vervaardigde product zijn noodzakelijk gestegen, zul len waarschijnlijk nog verder stijgen, welnu dan blijft olets anders over dan dat de papierconsumenten de prijzen der door hen aangeboden producten ook omhoog te voeren. Onze scheepvaart KEULEN, 23 Maart. (Spec. Dienst) De «Kölnische Zeitung* schrijft het volgende commentaar op de uitlatingen van het «Handelsblad*,waarin wordt betoogd dat Duitschland ons eeu zijner geïnterneerde schepen behoort aan te bieden als schadeloosteling voor de 'Tubantia* en anders op zulk een schip beslag te leggen haar door haren Amsterdamschen correspondent geseind: Wij zijn overtuigd, dat de Duitsche Regeering zich zou inlaten met de bespreklogen over ernstig gemeende voorstellen, die den noodtoestand van Holl »nd zouden kunneu verlichten. Dat is juist en billijk, en is geheel in over eenstemming met de gevoelens, die het "uit-che volk den Nederlanders als nabuurstaat toedraagt. Wanneer, echter Holland de in zijne havens liggende Duitsche schepen mocht willen wegne men, zich aan Duitsch eigendom zou vergrijpen, dan zou men zulk eene handelwijze ongetwijfeld bij den naam noemen, dien zij verdiend en in de achting van het Duitsche volk zou Holland even diep dalen als Portugal. Het SS. *Ary Sc heffer* Het etoomichip ,Ary Schfffer, waarvan la Amsterdam bet gerucht liep, dat het ton lijn getorpedeerd, is te Rotterdam aangekomen. De N. O. T. Jhr. Mr. V E. L. de Stuers f In den onderdom vau 72 jaren is hedenmorgen te 's—Gravenhage overleden Jhr. Mr. Victor Eugéne Louiu de Staers, lid van de Twaedo Kamer der StatenGeneraal. Spoorvrachten Nederl. - Duitschland. Door den Duitschen Bondsraad ls bepaald, dat met Ingang van 1 April a.s. alle spoorwegvrachten tusschen Ne derland en Duitschland in Nederland betaald moeten worden, zoodat de zen dingen uit Nederland gefrankeerd en die uit Duitschland ongefrankeerd ver zonden moeten worden Betaling per remboursement van naar Duitschland verzonden goederen ls verboden. A. Kellenaers. Naar de Msb. uit goede bron verneemt zal aan den heer A. Kellenaers, redacteur van de >R. K. Middenstander* en direc teur van het R. K. Huisvestingsbureau voor Belgische kinderen te Leiden, eea candidatuui voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor 't district Weert worden aangeboden, als candidaat voor den middenstand. De heer Kellenaers is Limburger van geboorte. De zeevaart. Het Nederl. Corr. bureau meldt ons Wij mecnen te weten, dat de heden middag gehouden gewone ministerraad zich grondig bezig gehouden heeft met de quaestie der onveiligheid ter zee in verband ook met de verschillende con ferenties, die in de laatste dagen gevoerd zijn tusschen leden onzer regeering ei de direct belanghebbenden bij de zeevaart. Er zijn eenige besluiten genomen, omtrent welker aard nog geen mededeellngen konden worden verstrekt. Men meldt ons uit Amsterdam Het stoomschip «Prins der Nederlan den», dat 21 Maart van Batavia te Falmouth binnen viel, zal in opdracht van de Mij. «Nederland» haar reis om Noord (Schotland) vervolgen. De «Tambora» van den Rotterdam- schen Lloyd zal eveneens deze route volgen en de «Prins der Nederlanden» vergezellen. De reis zal vermoedelijk 3'/s dag duren. De sleepboot ..Roode Zee" zal belde stoomschepen tegemoet varen. De Abonnementsprijzen der Dagbladen Dinsdag heeft de buitengewone alge meene vergadering van de vereeniging van uitgevers van dagbladen »De Ne derlandsche Dagbladpers» eene resolutie aangenomen, waarin zij verklaart, dat de voortdurende stijging van den prijs voor het papier een verhooging van de abon nementsprijzen der dagbladen noodza kelijk maakt. Mgr. Jurgens. f Dinsdagavond is na een korte onge steldheid overleden de pastoor van Hll- varenbeek, Mgr. L. M. jurgens. Mgr. werd op 22 Juli 1852 te Oss, geboren, priester gewijd 15 Juni 1878, benoemd tot assistent en vervolgens tot kapelaan te Haaren 29 September 1879. Op 1 Januaii 1889 werd Mgr. be noemd tot pastoor te ïïsbeek, welke parochie door hem ls opgericht. Sinds 21 Juni 1901 was hij pastoor te Hllva- renbeek. Dr. Poels eere-kamerheer. Men seint uit Roermond aan «de Tijd Aan Z. H. den Paus heeft het be haagd den zeereerw. hooggel. heer dr. De Echo van het Zuiden. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend dat door den Minister van Landbouw, Nij*-erheH en Hardel voor de navolgende artikelen de daarbij vermelde maximum—prijten zijn vastgesteld Per K.G. Kegeeringsbrood (by verkoop op broodkaart) larwewaterbrood (gebuild) t 0,12 1 0,23 (gebakken onder rabbinaal toezicht) f 0,24 Tarwebrood (ongebuild; bruinbrood f 0.20 Koggebrood Keeeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkrart) f 0,14 Tarwebloem^ gebuild iulandscb) f 0,25 Tarwemeel (ongebuild) f 0,21 Per K.G. Hoter 0,92'/, olvette Mei—, Zomer—, Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk (0,68 Volvette Mei—, Zomer—, Goudsche en Edammerkaas f 0,66 Volvette September—, Octoberkaas met Rijksmerk f 0,60 Volvette September—, Octoberkaas f 0,58 Uej—, Zomerkaas 40 t (Edammer en Goudech mode f 0,60 September—, October kaas 401 [Edam mer en Gondsch model 0,54 Volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk f 0,50 Volvette jonge Goudsche- en Edam merk aas 0,48 Jonge kaas 40t (Edammer en Goudsch model) f 0,46 Jonge kaas 30t (Edammer en Goudsch model) t 0,37'/* Jonge kaas 20t (Edammer en Goudsch model) 0,32% Jonge magere kaas (Edammeren Goudsch model) f 0,20 Komijnekaas, in Leidech en Deli-sch model, met ten minste 12% vet in de droge stof f 0,55 Nagelkaas f 0,23 Rijst (grofmiddel Bassein en of Rangoon f 0.13'/, g voorloop g g i 0,14'/. grof v orloop r 0,15% Havermout (inlandsch] 1 0,14 (Suiker (witte geraffineerde) 1 0,27 Margarine Koffie (Santos, gebrande) Peekoifie (in pakjes) (per 0,1 K.G.) f 0,04 Dichorei gr g r f 0.03'/, Kaapolie per liter :r,out f 0,09 '.ieep (eachte, witte of gele) J >oda Petroleum (per Liter) f 0,12 Per K.G. M.B. Deze prijzen hebben uitsluitend betrek fclug op de gewoue qaalitbitcn De luxe ao«««e ringen, waarvoor in gewone tijdeu reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking. De Burgemeester voornoemd, Th. de Sürmont de Bas smekle De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt oekeud, dat door hem de navolgende prijzen voor het varkensvleesch zijn vastgesteld: Rollade 0.50 Magere Lappen 0,55 per K.G Doorregen Lappen 0,45 Vette Lappen 0,40 g Carbonade, 0,50 g Versch vet spek 0,40 g Versch doorregen Spek (,45 Gezouten of gerookt Mager Spek 0,50 g Gezouten of gerookt Vef Spek 0,45 g Reuzel 0,45 Kluiven (onderpooten) 0,45 g Hielen 0,35 Gehakt en Worst 0,50 r Haasjes en Biefstuk 0,60 g De prijzen zijn uitsluitend i contact. Zij gelden vanat heden en worden tot nadere aankondigiug gehandhaafd. Dc ingnzeieueu worden verzocht over de Diet inaentneming der vastgestelde pi ijzen tentond mededeeling te doen ter Secretarie. Waalwijk, 11 Janua'i 1915. De Burgemeester van Waalwijk. Naar wij vernemen is de heer Van Vollenho— ven voornemens tegen het eind deter week weder naar Londen te vertrekken tot afdoening van nog enkele aangelegenheden.

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5