Reelam©. Gemengd Nieuws. Provinciaal Nieuws H. A. Poels oud-hoogleeraar van de katholieke universiteit te Washington, aalmoezenier van den arbeid in de Lim- burgsche mijnstreek, algemeen adviseur van den Limburgschen R. K. Werklie- denbond en konsultor der pauselijke Bijbelkommissie, te benoemen tot eere kamerheer. Zijn uw nieren veizwakt? Verzwakte nieren veroorzaken rugpijn, nrinekwalen, waterzucht, rheumatiek, jicht, enz. Ieder oogenblik van uw leven worden san het bloed onzuiverheden toegevoegd uit de stofwisseling enz. Zij worden evenwel uit het gefiltereerd door de nieren, wanneer deze organen gezond en krachtig zijn Wanneer zij echter verzwakt zijn, kunnen zij haar werk niet behoorlijk verrichten. Dan blijft een gedeelte der onzuiverheden in het bloed achter en verspreiden zij ziekte door uw geheele stel. Gij begint n dof, zwak en duizelig te gevoelen, gij krygt last van hoofdpijn en rngpyn, waterzuchtige zwellingen vertoonen zich iu de enkels of onder de oogen, en uw hart wordt aangedaan. Ook kuut gij last krijgen van rheumatiek iu de spiereu en gewrichten, en hebt gij voortdurend aandrang tot uiineloozing, terwijl uw water met een branderige pyn komt, bewokt is en bezinksel achterlaat. Wanneer de nieren niet in orde zijn, is er een niergeneesmiddel noodig, dat haar heelt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken spoedig en rechtstreeks op de niereu en blaas. Zij helpen de nieren om de schadelyke onzuiverheden uit het bloed te filtreeren en nemen zoodoende de o rzaak van bovengenoemde kwalen weg. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt fran co na ontv, v.postwissel f 1.75 voor één, of f 10- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien (s van nevenstaand .mark. handelsmerk. 7632 Roekeloos. Men meldt ons uit Leiden Een chaufteur en een in een door hem bestuurde auto gezeten passagier uit Noordwijk zijn gisterennacht te Lei den aan een ernstig ongeluk ontsnapt. De chauffeur had niet bemerkt, dat de slagboomen aan den Rijnsburgerweg voor een naderenden trein waren neergelaten, weshalve hij doorreed en een der boomen verbrijzelde. Juist was hij de spoorrails gepasseerd en kwam hij voor den twee den slagboom te staan,' toen de trein uit Amsterdam passeerde. Tegen den chaufteur is proces-verbaal opgemaakt. Moord. De firma Bosnak te Amsterdam, die een handel in groenten drijft, op de Nieuwe Heerengracht 151, kreeg giste renmiddag bezoek van een 30-jarigen Spanjaard, die wel eens meer met de firma zaken deed. De Spanjaard J. G. P. knoopte een gesprek aan met een der firmanten, den heer De Vries. Op een gegeven oogenblik trok de Spanjaard een dolk en stak daarmee den heer De Vries door het hart. De dader liep daarna onmiddellijk de straat op, blijk baar met het doel zichzelf aan te geven. Hij liep twee politieagenten in de armen. De politieagenten begrepen den man niet, maar in zijn vreemd gedrag von den zij aanleiding hem mee te nemen naar het politiebureau op het Jonas Daniël Meyerplein. Daar was inmiddels de moord aaogegeven en de Spanjaard werd in hechtenis genomen. De getroffene was bijna onmiddellijk dood. Hij is 39 jaar oud. Het lijk is naar het Bionengasthuls vervoerd. Nader vernemen wij de volgende bijzonderheden. De Spanjaard werd ontvangen op het privé-kantoor van de firmanten, waar de heeren De Vries en Bosnak zich bevonden. Het gesprek liep over geldzaken. De Spanjaard had geld te vorderen en vroeg het bedrag op Hij scheen echter meer te vragen dan hem toekwam en de heer De Vries toonde zich niet bereid het te hooge bedrag af te geven. De Spanjaard werd toornig en dreigde, als hij het geld niet kreeg, den heer De Vries te zullen doodsteken. Bijna onmiddellijk na de uiting van dit dreigement stoof hij op den heer De V. af en stak dezen een grooten dolk dwars door het hart De. heer Bosnak, die achter een bureau- ministre zat, had niet snel genoeg zijn compagnon te hulp kunnen komen. De dader wierp den dolk weg en rende de straat op, waar hij een paar politieagen ten door gebaren te kennen gaf, hem de handboeien aan te doen. Op het politiebureau aangekomen, gaf hij te kenneD, den heer De V. te hebben gewond. De commissaris, de heer Van Asperen, belde de firma Bosnak op en vernam den dood van den heer De V. De getroffene was nog van het bureau naar de gang geloopen. Daar was hij dood ineengestort. De Spanjaard, die eerst enkele weken geleden met de boot uit Engeland naar hier is gekomen en afkomstig is uit Murcia, verklaarde niet de bedoeling te hebben gehad, den heer De V. te vermoorden. Hij was alleen maar zeer toornig geweest en had daardoor niet meer geweteD, wat hij deed. De man is gearresteerd. Het lijk en de dolk zijn in beslag genomen. Helsche machines. Onlangs zijn onder de gemeente Reu ver eenige helsche machines gevonden, bommen, voorzien van een wekker, welke door eenige personen bij hun vlucht, toen ze door de kommiezen werden achtervolgd in den steek werden gelaten. Zaterdag zijn twee verdachten aangehouden, van wie een Franschman, werkmeester bij Oraoje-Nassau, op vrije voeten werd gelaten. Tegen den ingenieur L., een Belg, sedert een jaar ongeveer met vrouw en kind te Heer len, die reeds in den oorlog is geweest en eenigen tijd in Engeland had doorgebracht, werd een bevel tot ge vangenneming uitgevaard. L. was bij de Orarje-Nassaumijn in betrekking. Zondag is L verdacht van het in ge vaar brengen van de veiligheid vaD den staa', naar bet huis van bewaring te Maastricht overgebracht. (Limb. Koerier.) Doodgeschoten. Hedennacht werd door de grenswacht nabij Strijbeek aangeroepen de kalver- koopman Jan Heeren, uit Princenhage. Aan het bevel om te blijven stilstaan, gaf hij echter geen gehoor, waarop, nadat hij nogmaals was aangeroepen, door de militairen een schot op hem werd gelost. Hij werd getroffen en was spoedig een lijk. (Dbld. v. N.-Br.) Geboorte en sterfte der zuigelingen in Duitschland. De daling van het cijfer der levend geborenen komt overeen met een daling van de steifte der zuigelingen. Dit is het resultaat van een officiee onderzoek, dat in de 26 grootste Duit sche steden met meer dan 20.000 inwo ners heeft plaats gehad In alle steden uitgezonderd Kiel en Frankfurt a. M. is het aantal levendgeborenen in den tijd van 1 Augustus tot 30 October 1915 dus tenge- olge van den oorlog, tegenover het voorjaar gedaald. Afgezien van Koningsberg met zijn vluchtelingen met 22.5 op 100, was de daling het sterkste te Chemnitz met 20.8, te Keulen met 16.9, Essen 12,6 Hamburg 12.3, Stettin 12., Leipzig 11.8 Charlottenburg 11.7, terwijl het geboor tecijfer te Kiel met 3.0 en te Frankfurt met 4.4 steeg. Van de elf steden, die een daling naar verhouding van het aantal levend geborenen onder het gemiddelde uitwe zen, onderscheidden zich slechts vier door een afneming in sterfte onder de zuigelingen boven het gemiddelde n.l. Berlijn met 53.3 procent, Stuttgart 53.7, BerlijnSchöoeberg 58.3, Hannover63,l procent. Daarentegen bevonden zich onder de veertien steden met een daling der sterf gevallen in het eerste levensjaar boven het gemiddelde, negen steden met een eveneens afneming der sterfgevallen in het eerste levensjaar boven 'c gemiddelde namelijk Dresden met 52,7 procent, Königsberg 53.3, Neu-Köln met 54,6, Nürnberg 57.4, Duisburg 60.4, Leipzig 61 7, DiTseldorf en Hamburg 63.9 en Chemnitz 70 6 procent. Men vermoedt derhalve, dat met de afname van het aantal levendgeborenen zich een toenemende zorg ontwikkelen of beter openbaren kan. Daaitoe werkten de gunstige temperatuurverhoudiogen in den zomer van 1915 mee. Mijnramp BEUTHEN, (Ober-Silesië), 23 Maart. (Wolff.) Ia de Preussen-mijn bij Mie- chowltz had gisteren een ontploffing plaats ten gevolge van het gedeeltelijk instorten eener gaLrij. Twintig man kwamen om. Tot nu toe zijn 12 lijken gevonden. Het bedrijf ondervindt geen storing. Het ongeluk werd niet door een mijn- gasontplofting veroorzaakl. Een tragisch sterfgeval. Toen de heer E. Levi, oud-leeraar M. O., wonende te Oosterbeek, voor de afdeeling Oosterbeek van het Nut een lezing hield en hij reeds aan het laatste gedeelte van zijn voordracht ge komen was, viel hij plotseling voorover in de zaal, tot groote ontsteltenis van de hoorders, onder wie ook zijne echt- genoote. De ontboden geneesheer constateerde den dood. (N. v. d. D.) Ongeluk. De heer A. H., steenfabrikant te Etten, geraakte met zijn arm tusschen de raderen van een snijmachine, met het gevolg, dat dit lichaamsdeel aan den schouder geheel werd verbrijzeld. Inbrekers. Men meldt ons nit Eindhoven d.d. 24 Maart Als verdacht van een aantal inbraken, den laatsten tijd alhier in de omgeving gepleegd, werden door de rijkspolitie in arrest gesteld een zekere W. uit Woensel, en een zekere V. uit Strijp. Laatstgenoemde, bijgenaamd >Bonnot,» heeft reeds erkend schuldig of mede plichtig te zijn aan een negental dief stallen. De gearresteerden zullen naar s'-Bosch worden overgebracht. Scheepsbouw in Amerika In de Vereenlgde Staten van Noord- Amerika zijn op het oogenblik 230 koopvaardijschepen, tezameD metende 901.371 ton in aanbouw. Honderd van deze schepen zijn grooter dan 5000 tOD en zestien ervan meer dan 10.000 ton. Deze cijfers zijn alle recordcijfers. Tot nu toe stond 1904 bovenaan met 134 schepen, metende 403.473 ton. Waalwijk, 25 Maart 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Beeediging. Voor het front der troepen werd Don derdagmiddag In de mr. van Cooth- straat alhier met de gebruikelijke plech tigheden, onder groote belangstelling en in tegenwoordigheid van familie enz. beëedigd tot 2e luitenant de vaandrig A- P. Gertsen van het 13e Regiment Infanterie. Huidenquacstie. De bekende huidenquaestie is thans, naar wij met zekerheid vernemen, op gelost. Door bemiddeling der firma Gri- sar Co., als makelaar, zullen 100.000 huiden naar Engeland worden gezonden, daarvoor komen 100.000 buiden uit Engeland. De andere 100.000 buiden gaan naar Amerika en daarvoor komen 100.000 Zuid-Amerikaansche. In verband met de afwikkeling dezer zaak moet van de geïmporteerde huiden en looistoffen 5°/o, het Amerikaansche overleder 3 en van het Amerikaansche zoolleer 5°/o a 6°/0 worden betaald. Voorts meldt men ons dat consenten voor den aanvoer van Amerlkaansch zooileder voorloopig niet meer zullen worden verleend. Dat een en ander van grooten invloed op de huiden-, leder en schoenmarkt zal zijn, behoeft waarlijk geen betoog. Rijksdagnormaalschool. Verleden Maandag werd het schrifte lijk examen gehouden voor jongelui, die zich hadden aangemeld om toege laten te wordeo tot de normaallessen en tot de voorbereidende klassen alhier. Voor de normaallessen hebben zich aan gemeld 25 candidaten en voor de voor bereidende klassen 12. Het mondeling examen wordt vandaag en Maandag gehouden voor de Noimaal- essen en a.s. Woensdag voor de voor meldende klassen. Jan van Delft. Wij lezen in „De Hofdstad" Artistiek weekblad voor Nederland d.d. 18 Maart. De schilder directeur der teeken- school te Waalwijk heeft ontegen- zeggelijk wat in z'n mars. Men krijgt reeds bij den eersten aanblik van zijn groep den beslisten indruk te staan voor het werk van een wel onderlegd kunste naar, die de moeielijkheden aan het por tretschilderen verbonden vrijwel over wonnen heeft. Zijne portretten een reeks Bisschoppen en Prelaten, alsook enkele damesportietten etc. geven ongetwijfeld voortreffelijk de gelijkenis weer, maar als generale indruk zijn ze vooral komende van de groep Lewin te donker soms zelfs zwart. Men ziet buitendien dat deze schilder 2lch te veel heeft moeten voegen naar soms niet zeer artistieke eischeD van de uit- gebeelden dit voorop stellend, moeten wij nog in bewondering geraken over zijne prestaties. In een eenvoudig portret van een ouden heer laat hij zien dat hij ook anders kan. Van Delft in een be scheiden kunstenaar, die moeitevol stre vend, zijn laatste woord nog lang niet gesproken heeft. Geen subsidie. Het bestuur van 't R. K. Groene Kruis alhier heeft van de regeering be richt ontvangen dat op zijn verzoek om rijkssubsidie voor 1916, wederom afwij zend is beschikt. Bezoek Donderdagmiddag werden alhier ver schillende schoen- en lederfabrieken be zocht door leerlingen der Openbare Handelsschool te Amsterdam. eene grossierszaak van schoenen, Ieder en fournituren onder dezelfde firma. Hoewel wij 't zeer betreuren dat deze fabriek door omstandigheden, die wij alleszins billijken, wordt stopgezet, wen- schen wij de firma in hare nieuwe zaken gaarne succes, waaraan we dan ook niet twijfelen. Het zal, naar wij vermeenen, het per soneel onder de tegenwoordige omstan digheden niet moeielijk vallen elders werk te bekomen. Voetbal. A.s. Zondag speelt op het terrein van Quick te Baardwijk de militaire voetbal veieeniging M.V.V. een vriendschappe lijke wedstrijd tegen een sterke militaire voetbalvereeniging uit Heusden. Aanvang 2 uur. Kunstbloemen. Wij vestigen de aandacht op de in ons nummer van heden voorkomende advertenlie der N.V. Eerste Nederl. Fabriek van Kunstbloemen -v/h. P. L. Engelenberg te Haarlem. Wij ontvingen een exemplaar van de hier bedoelde catalogi en 't is wer kelijk een lust der oogen te zien wat op dit gebied gepresteerd en geboden wordt. We raden eenieder aan een dergelij- ken catalogus aan te vragen, die gratis en franco wordt toegezonden. schoenmakers samenwerken. De penning, meester zag meer heil in propaganda voor bet idee, want ze kunnen wel, msar ze willen niet. Daarna kwam het jaarverslag van den penningmeester, den heer Tb. de Boer oit Wormerveer aan de orde. De inkoms'en hadden bedragen f 517,1] de uitgaven f 657,44. Ook de bezitting-n der vereniging gingen achteruit, met gevolg dat een verlies werd geleden totaal f 157,22. Besloten werd in vervolg ook een concept-begrooting in orgaan te pnbliceeren. De rekeniDg van den penningmeester werd op voorstel van de vereeniging Bifflo en Omstreken goedgekeurd. Bij de be stuursverkiezing werd herkozen de heer F. Hessels uit den Haag en gekozen de hee,r Lancester te Amsteidaro. bet van bet het Rijksbijdrage. Ingevolge de wet van 24 Mei 1897 zai over 1915 aan deze gemeente wor den toegekend eene rijksuitkeering van f 9185,25. Verandering van zaken. Naar wij vernemen zal de sinds jaren bestaande stoomschoenfabriek der firma H. Hartog alhier omgezet worden in Politiezaken. Door de gemeente-politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen de C B. te B. wegens te veel onderwicht van het in de gemeente Waalwijk gevente brood. Paardenfokkerij. De Provinciale Regelings-Commissie voor de Paardenfokkerij in Noordbrabant, heeft, volgens het plan van besteding der Rijks en Provincialen subsidiën dier commissi voor de verschillende keuriDgen in 1916 oDgeveer gelijke bedragen beschikbaar ge steld als bet vorige jaar. Alleen voor de kenringen van bengsteD met afstammelingen is het uitgetrokken bedrag aanmerkelhk hooger. De voorkeuringen van 2-jarige, 3 jarige en van 38 jarige merriën zullen o.a. gebonden worden op 19 Juni te's Bosch, 20 Jorii te Hensden, 23 Jani te Almkerk en 12 Juni te Zevenbergen. De centrale merriekeuringen worden gehouden te Breda voor het type tuigpaard op 11 Juli en voor hel type trekpaard op 12 Juli. De keuringen voor stamvaders met af stammelingen en voor l'^jnn'ge merriën afstammende van stamboekouders zijn be- p»ald op 29 Augustus te 't Bosch, 30 Au gustus te Almkerk, 8 September te Zeven bergen en 9 September te HeusdeD. Schoenmaker spatroonsbond. De jaarvergadering van den Ned. Boud van Scboenmakerspatroon8vereenigingen werd Woensdagmiddag te GroBiugeD geopend door don penningmeester, die mededeelde, dat de voorzitter de heer K. Frielink uit Amster dam wegens ongesteldheid verhinderd was de vergadering te leiden. De heer Hoek, eerelid van den Bond en leeraar aan de rijksvakschool te Waalwijk, had zich echter op verzoek bereid verklaard het voorzitterschap waar te nemeD.Meteen kort welkoms woord werd de vergadering door den heer Hoek geoppnd verklaard. Door den sicretaris den heer F. Hessels te VGravenhage, werd daarop het jaarver slag uitgebrecht. Hierin werd deor den secretaris opgemerkt, dat het zakendoen .voor de schoenmakera steeds moeilijker werd en dat de prijzen altijd hooger werdeD. Het Nederlandsche volk, een volk van land bouwers en handelaars bemerkte thans, wat er aan de industrie ontbreekt. Immers de schoenmakers zyn voor hun materiaal groo- tendeels op het buitenland aangewezen. Misschien ziet de industrie in, dat er in deze richting nog een roim veld braak ligt. Het jaar werd ingegaan met 22 aangesloten I vereenigingen met 500 leden en 9 ver spreide leden. De volgende vergadering zal te Haarlem worden gehooden. Inzake het uitgeven van modeplaten, waartoe op de vergadering te Utrecht was beslaten, werd door den secre- taris meegedeeld dat men zich op de uitgave van de modeplateo, met afbeeldingen van nieuwe modelleD, tweemaal per jaar ver schonend, kan abonneeren voor f 10 per jaar bij de Waalwijksche Stoomd ukkerij te Waalwijk. De abonnë's kunnen dan gratis gebrnik maken van de cliché's voor het samenstellen hunner catalogi. In beginsel werd besloten zich op de platen te abon neeren. Men zal hierover nader aan den secretaris berichten. Dan werd in behandeling geDomen het voorstel van den Algero. Schoenmakersbond. (Amsterdam) om een onderzoek in te stellen le. naar het aantal schoenmakers in Ne derland, die gebruik maken van machinale hulp in het reparatie-bedrijf 2e. in hoeverre de resultaten van een en ander bevredigend zijo 3°. hoevelen van het nut van de machine in genoemd bedrijf eijn overtuigd, en er ook gaarne gebruik van zouden makeD, maar hiertoe om financieele redenen niet bij machte zyn. De voorzitter meent dat het onderzoek vrijwel overbodig is. Op den grondslag van een coöperaiieve werkvereenigiog zouden zeker groote voordeelen zijn te behalen. En dit ia mogelijk ook, wanneer een 10 of 20tal Donderdag werd de vergadering van den Ned. Bond van Schoenmakerspa- troons-vereenigingen heropend door den inmiddels herstelden voorzitter, den heer K. Frielink Jr.. uit Amsterdam. De voorzitter heette in het bijzonder welkom den vertegenwoordiger van het Rijks-instituut den voorlichtingsdienst, den heer F. Hoek, uit Waalwijk. De heer W. Brug Jr., uit Meppel, het woord verkrijgend, stelde in het algemeen belang van den Bond zijn zetel in het Bondsbestuur gaarne be schikbaar, ten gunste van den provin cialen Groningschen Bond, doch deze dankend voor de betoonde welwillend heid, wenschte daarvan geen gebruik te maken, evenwel betreurend, dat de Groningsche candidaat bij de bestuurs verkiezing niet werd gekozen. Vervolgens werd een motie van den Algem. Schoenmakersbond te Amster dam bij acclamatie aangenomen, ooi wel een onderzoek in te stellen inzake de machinale hulp en de resultaten van dit onderzoek in het orgaan te publi- ceeren. Aangenomen werd het besuursvoor- stel de contributie te bepalen op f 0.50 per lid en per jaar en het abonnement op het orgaan facultatief te stellen. De begrooting werd vastgesteld in inkomsten en uitgaven op f 350. Op voorstel van Rotterdam zal in de aangesloten vereenigingen worden on derzocht, hoeveel leden bereid zouden zijn bij het overlijden van een lid een bedrag van bijv. 25 cent te starten of wat er gevoeld werd voor 'n collectieve verzekering. Het bestuur zal overwegen wat er gedaan zal kunnen worden om aan het bondsdiploma een zoo goed mogelijk cachet te geven, door het diploma zoo mogelijk officieel te doen erkennen. Inzake het instituut der wandelleeraren stelt het bestuur zich voor, de Regeering te ^verzoeken door de Rijksvakac&ool-^e Waalwijk een dienst van wandelleeraren te doen organiseeten. Besloten werd met algemeene stem men het aantal bestuursleden met één uit te breiden, zoodat binnenkort bij referendum een nieuw bestuurslid zal worden gekozen. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. VLIJMEN. Bij Koninklijk Besluit zijn de Statuten goedgekeurd der Postdui venvereniging »de Zwaluw* gevestigd te Vlijmen. OUDHEUSDEN, 24 Maart. Dt-zer dagen is alhier een tuiubouwvereeniging opgericht. Deze week kocht zij voor hare leden 60,000 pootoieoplauten aan, tegen 10'/2 cent per 100 stuks. Andere jaren kosten deze planten 4 a 5 cent per 100 stuks, op dit oogenblik betaalt men voor particuliere rekening van 12 tot 15 cent per 100. En nog stijgt de prijs. SPRANG. A. s. Maandagavond 27 Maart zal in de Christelijke School alhier een oudersavond gegeven worden waarbij de ouders en de kinderen getracteerd zullen worden. CAPELLE. De vaandrig G. A. Ver- heijden alhier is benoemd tot reserve tweede luitenant bij het 3e Regiment Infanterie. Hetlnschrijvingsregister der lichting 1917 bevattende 24 ingeschrevenen voor de militie met een daaruit opgemaakte Alphabetisch register ligt van 24 Maart tot en met 31 Maart ter gemeente secre tarie voor een ieder ter inzage. Wederom heeft zich in deze ge meente een geval van typhus voorgedaan. De heer A. P. van den Hoek, volon tair ter Secretarie alhier is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot 2e ambte naar ter Secretarie te Utingeradeel. WASPIK. Ds. Ewold van Aalburg heeft bedankt voor het voorloopig beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier. Gisterenavond had in de R. K. Kerk alhier eene vergadering plaats van de R. K, militaire vereeniging „Credo Pogno*. De daarbij gehouden conferentie werd door een vrij groot aantal militairen nit de omlig gende plaatsen aangehoord. RAAMSDONKSVEER. Voor de ar- rondlssements-Rechtbank te Breda werd Donderdag de navolgende zaak behan deld P. C. Z., 19 jaar arbeider, C. van H. 23 jaar arbeider, beiden te Raamsdonk nuoi

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 6