Provinciaal Nieuws, NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. verwekken onder de publieke opinie In Nederland tegenover de geallieerden, en evenals In het geval van België de ver denking te verwekken, dat reeds vroeger plannen bij de geallieerden bestonden om de neutraliteit van Nederland te schenden. De Britsche regeering antwoordde reeds op deze beweringen met een cor rectheid en nauwgezetheid, die wel in staat zijn elke dubbelzinnige opvatting uit den weg te rulmeo. Inderdaad heeft de conferentie der geallieerden, welke onlangs te Parijs gehouden werd, geen enkele gelegenheid gehad zich bezig te houden met zoodanige kwesties, die haar terugslag kunnen doen gelden op Neder land en met name is er geen enkel oogenblik en onder geen enkelen vorm op de conferentie sprake geweest van de kwestie van het recht van doortocht door Nederlandsch gebied te vrageD. Ten overvloede verzocht de Fransche regeering den Franschen gezant te Den Haag Allizé om op de incest categori sche wijze aan den Minister van Buiten- landsche zaken te verzekeren, dat noch Frankrijk, noch een der geallieerden t plan heeft opgevat, dat men aan hen toeschrijft en dat ze er geen oogenblik aan gedacht hebben direct of indirect een aanslag te doen op de neutraliteit van Nederland en op de onschendbaar heid van zijn gebied- Onder deze omstandigheden zal het Nederlandsche publiek begrijpen, dat de betrekking der entente mogendheden met Nederland bij voortduring van den meest vrlendschappelijken en vertrouw- vollen aard blijven en zal het in de toekomst de juiste waarde weten te waardeeren van alle tegenovergestelde geruchten betreffende Nederland of Nederlandsch Oost-Indië. Ook zal het wel begrijpen van welke zijde de gevaren kunnen komen, die de neutraliteit en onafhankelijkheid van Nederland kunnen bedreigen. Nederlandsche waardeverzendingen. namen een bericht over uit de »N. Crt.* volgens hetwelk Engeland alle In beslag genomen Nederlandsche waardeverzendlngen zou hebben terug gegeven, onder beding dat dergelijke zendingen niet meer zullen geschieden. Dit bericht is, naar het »Hbld.« ver neemt, niet geheel juist. Sedert de in beslagneming zijn voortdurend onder handelingen gevoerd, èn over de terug gave der in beslag genomen waarden èo over de voorwaarden waarop voor taan de verzendingen zullen kunnen plaats hebben. Wat nu het laatste be treft, is een grondslag van overeenstem ming verkregen. De verzending zal, volgens deze overeenkomst geschieden door het bestuur van de Vereeniging voor den Geldhandel, die als N. O. T. commissie zal fungeeren. f I ket'stdsïï'derSUatsconiiniBsie. Zij meenden, definitieve regeling Is tot.stand gnomen fflente0> velke de regeering ter verwacht men, dat ook de waarden, die u.* reeds in beslag genomen werden, zullen Naar aanleiding van een bericht uit ons land, waarin gewag gemaakt wordt van het gerucht, dat Dultschland de verhalen over een Engelsche landing of doormarsch in de wereld gestuurd zou hebben om zelf als gewapend bescher mer* van de Nederlandsche onzijdigheid te kunnen optreden, schrijft de Köln.Zgt. Dultschland weet zeer goed dat Ne derland in staat en gezind is ook zonder onze hulp zijn onzijdigheid te verdedigen. Dultschland heeft er in het geheel geen belang bij, zijn troepen van 't front weg te halen, om ze Nederland te laten bin nenrukken. De papierprijsen. Zoc even ontvingen wij het bericht, dat de verhooging van den papierprijs thans reeds de 175 pCt. bereikt heeft. De oorlogswinstbelasting. Lit het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot heffing eeoer oorlogswinstbelasting blijkt, dat enkele leden het thans geen geschikt oogenblik vonden tot zulk een heffing over te gaan en dat, nu het niet eerder was geschied, men ba'ter deed te wachten totdat de oorlog tot het verleden behoorde. Vrij algemeen deelde men echter deze zienswyze niet. In dien men nog langer met deze belasting draalde zou van de opbrengst weinig of niets terechtkomen. Het ls billijk in een tyd als deze waarin menigeen door de duurte van het levens onderhoud eD door den slechteD gang van zijn zaken zwaar wordt getroffen, tot bui tengewone bijdragen te verplichten, die ten gevolge van den oorlog meer verdienen dan hun onder Doroc&le omstandigheden toevalt. Deze opvatting wordt gedeeld in alle krin gen der bevolking, behalve wellicht jaist daar waar de grootste winsten wordea ver kregen en het zou rechtmatige ontevreden heid wekken, indien men niet den Staat een belangiijk aandeol iu deze winsten waarborgde. Verscheidene leden achtten het percen tage van 30, waarmede de regeeriug de oorlogswinsten wenscht te belasten, te laag. Een percentage van 50 pCt. voor de hoo- gere inkomstenvermeerderingeu scheen deze leden alleszins gerechtvaardigd. Sommigen hunner zouden daarbij progressie willen zien toegepast; tot één ton ware 80 pCt. te heffen, van één tot drie tou 40 pCt. en boven drie ton 50 pCt. Verscheidene andere leden zonden een zoodanige verhooging van het percentage niet juist en ook niet gewenscht achten. Omtrent de vraag of het de voorkeur verdient, overeenkomstig het voorstel der regeering, f2000 vry te stellen, dan wel niet als de Staatscommissie deze vrijs eiliog tot f 1000 te beperken en een bijzonder? degressie in te voeren voor winsten beneden f 20.000 bestond een groot verschil van meening. Verschillende leden verklaarden ztch voor Waalwijk 12 April 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even gped en even goedkódj) kunt vinden. 265. W. B. worden vrijgegeven. is. De buitengewone maatregelen. Stichtscbe Ct. schrijft met betrek- kirtè tot het comité-generaal der Eerste Kamer Wij veronderstellen dat na de mede- deelingen in comité-generaal de Stan daard met ons van meening zal zijn, dat de regeering wel degelijk goede gronden had en nog heeft om de door haar geuomen maatregelen te rechtvaar digen. Waarom die gronden dan niet worden gepubliceerd r Wel, om de eenvoudige reden dat zulks niet in 's lands belang zou zijn, zooals reeds nadrukkelijk door de re geering verklaard is. Men moet zich daarbij neerleggen en vertrouwen stellen in het verstandig en voorzichtig beleid onzer regeering en op de nuchterheid van zin van ons volk waardoor wij mogelijke gevaren, ook al zijn die nu niet, (althans nu niet meer) vaa acuten aard, rustig onder deoogen kunnen zien. >E«n gewaarschuwd man geldt voor twee*. Men zou misschien in dit geval kunnen zeggen: >Een ge waarschuwd volk geldt voor zes*. A staat het gevaar niet vlak voor de deur en al heeft het zich misschien geheel teruggetrokken, wij zien de noodzake lijkheid niet in om tusschen twee uiter sten te kiezen. De officieele verzekerin gen van den Engelschen gezant zullen ongetwijfeld wel juist zijn. Maar het eene sluit nog volstrekt het andere niet uit. Waar men niet al te groot gewicht aan moet hechten, dat is aan de vinnige beschouwingen in de Engelsche pers. Wanneer in gansch Engeland in 't geheel geen voornemen bestaan heeft om met een groot leger over ons land Dultschland binnen te vallen (men hoeft toch waarlijk niet uitsluitend aan Zeeland en België te denken) welnu, des te beter. Onze dankbaarheid kan niet groot ge noeg zijn. Want wij blijven er dan slechts voor gespaard, het slagveld op ons ge bied te zien overgebracht. En daartegen te waken acht de regeering, (gelukkig) zich tot den hoogsten plicht. Daarom, wij herhalen het, zijn de maatregelen eer een reden van gerustheid dan vaa ongerustheid, maar wij zijn het er niet mee eens dat ze achterwege hadden kunnen blijven. bestrjjdiog daarvan aanvoert, over het alge meen evenzeer een vrijstelling van f2000 a s die van f 1000 raken. Andere leden stemden in met het voor stel dei regeering. Zij vereenigden zich met haar motief, dat een verlaging van het vrij te stellen bedrag tot f 1000 de taak der ad ministratie zeer zon bemoeilijken en bui tengewoon omvangrijk maken, zonder dat daaraan evenredig resultaat zou worden be reikt. Met het voorstel om een zesde van de opbrengst der belastiog te bestemmen voor gemeenten, welke „tengevolge van den oorlogstoestand In buitengewoon sterke mate schade hebben geleden' konden vele leden zich niet vereenigen Dat van Rijkswege op allerlei wijze aan de behoeften van sommige gemeenten zal moeten worden te gemoet gekomen en dat dientengevolge een verhooging van het percentage van 25 op 30 pCt. aanbeveling kan verdienen, werd niet onredelijk geacht. Het bezwaar gold ech ter het vormen van een afzonderlijk fonds. Op de gronden, door de Staatcommis- sie aangevoerd, kon men zich vrij alge meen niet vereenigen met het ln die commissie besproken denkbeeld om den gemeente de bevoegdheid te schenken op deze belasting opcenten te heffen. In- tasschen scheen er, naar sommigen op merkten, geen bezwaar te bestaan even tueel, wanneer omtrent de opbrengst der belasting en de behoeften der gemeente zekerheid bestaat, van rijkswege tot heffing van opcenten voor dit doel over te gaan. De militie lichting 1908. DEN HAAG, 10 April. (Part.) Bericht van het Algemeen Hoofdkwartier De mededeeling van de >Avondpost« als zoude de militielichting 1908 op 12 April 1916 overgaan naar de landweer is onjuist. Slechts een gedeelte van die lichting gaat als miliciens over naar de landweerbataljons. Wolvotdering, DEN HAAG, 10 April. (Part.) Van wege het algemeen hoofdkwartier wordt medegedeeld, dat door den hoofd-inten- dant van het leger dit jaar weder alle inlaudsche wol zal worden gevorderd. Dit blad kost slechts 6 Cent per week. De bij het 20o regiment infanterie be noemde majoor J. H. de Haas wordt be last met het bevel over het le bataljon van het korps ter vervanging vau den ma joor jhr. R. H. S. G. Six, die op non- activiteit is gesteld. Belg. Roode Kruis. De verkoop van strikjes in de nationale kleuren van België en Nederland, ter ge legenheid van kouing Alberts verjaardag, die 1.1. Zondag door eenige jonge dames iu onze gemeente plaats had en waarvan de opbrengst bestemd is voor 't Belgische Roode Kruis, heeft in onze gemeente ruim f45,opgebracht. Tentoonstelling. Zaterdagavond en Zondagmiddag werd in de rijksvakschool de tentoonstelling gehouden van teekeolngen vervaardigd door de leerlingen der verschillende avondcursussen, die dit seizoen voor 't eerst gegeven zijn. De tentoonstelling werd door talrijke belangstellenden bezocht. Het eerste leerjaar liet ons zien de verschillende proeven, waarbij de vaar digheid van den leerling op 't teekenen der zuivere lijn in hoofdzaak wordt ont wikkeld, terwijl dit tevens wordt toege past op het vak n.l. in 't teekenen van een rand, bies of andere figuur. Het tweede leerjaar gaf ons werk van oudere meer gevorderde leerlingen waarbij de leeraar het systeem toe past zijn leerlingen zooveel mogelijk volgens eigen Initiatief en idee te laten werken, natuurlijk echter met inacht neming van juistheid van maten enz. Zij maken een afdruk van eigen voet en beginnen daarnaar een teekening zool. rand, inlegzool, hak, leest enz. makeD. Werkelijk verrassend was het te zien, welke resultaten met deze methode ver kregen werden. Van meer dan een zijde hoorden we het werk dan ook roemen vooral waar de cursussen nog zoo kort geduurd hebben' en het lijdt geen twijfel of deze zullen in 't a.s. aar steeds meer eD meer bezocht Wor den tot vooruitgang der vakkennis, tot ontwikkeling vah den toekomstigen vakman en tot steeds grooteren bloei der school. Aanbesteding. Bij de Zaterdag gehouden aanbesteding van de villa van den heer Noibert van Loon, alhier, in de Mr. van Coothatraat, ia het bonwen hiervan opgedragen aan de firma Wed. A. Aarts Zouen, alhier voor de somma van f11150. Voor het bouwen van één leslokaal aan de St. Petrusschool alhier was minste inschrijver, de heer A. Kooien te Nienw- kuijk voor rnim f6000. Amerikaansche huiden en de N. O. T. Wolff meldt dd. gisteren uit Ham burg Het Hamburger Fremdenblatt ver neemt uit New-York, dat de Amerikaan- sche exporteurs van huiden leder en looistoffen voornemens zijn, gemeenschap pelijk bij de regeering te Washington te protesteeren tegen de willekeurige hef fing van een invoerrecht van de zijde van de N. O. T. in Nederland op hun waren, die zich hetzij reeds in Neder landsche havens bevinden, hetzij daar heen verscheept zullen worden. Het heet, dat de producenten in Ne derland gedwongen worden, bijna alle Nederlandsche voorraden van dezen aard aan Engeland te verkoopen tegen zeer veel lagere prijzen dan zij tevoren reeds met andere afnemers voor dezelfde ar tikelen waren overeengekomen. Het initiatief hiertoe ging, zooals hier door niemand wordt betwijfeld, ook dit maal uit van de N. O. T., opdat onder alle omstandigheden de uitvoer naar Engelaad's tegenstanders zou worden belet. De N. O .T. heet zich te hebben verbonden, de door deze transacties ontstane verliezen te dekken. Echter tracht zij deze verplichtingen zóó na te komen dat ze op alle van Amerika naar Nederland ingevoerde huiden, leder en looistoffen invoerrechten legt, welker op brengst onder de Nederlandsche produ centen als schadevergoeding zal worden verdeeld. Dit recht wisselt van 3 tot 8 procent en krijgt terugwerkende kracht ook op de belangrijke voorraden van Amerikaansche herkomst, die sedert maanden in Nederlandsche havens lig gen of tengevolge van verbod van de N. O. T. den adressanten niet worden afgeleverd. Men wist hier blijkbaar, dat deze maatregel ten slotte zich slechts tegen de Amerikaansche exporteurs richt, op dat ze door de op deze wijze kunstma tig verhoogde prijzen met de Engelsche exporteurs niet zouden kunnen concur- reeren en ten slotte genoopt zouden zijn, éea uitvoer gebeel en al te stakea. In toonaangevende handelskringen hier beschouwt men dit geval als een duidelijk voorbeeld vau de methoden, waarmee de Amerikaansche handel direct of indirect wordt onderdrukt. Dit optreden van de N. O. T. noemt men bovendien een voorbeeldelooze nieuwigheid, in zooverre, als een zuiver parlcultere organisatie zich thans rech ten aanmatigt, die tot dusver slechts door bevoegde regeeringsorganen plegen te worden uitgeoefend. In ieder geval betwijfelt hier niemand, dat de eigen- ijke schuld hiervoor de Engelsche regee ring toekomt, die, zooder rekening te houden met de benadeeling der Neder landsche producenten en met de nog grootere verliezen van den Amerikaan- schen handel, blijkbaar opzettelijk mede werkt tot transacties van dien aard. Onze exporteurs hopen, dat het besef van zulke ondragelijke wantoestanden reeds in Congreskringen is ontwaakt. Men verwacht daarom met vertrouwen, dat te Washington spoedig de noodige stappen zullen worden gedaan, om aan het kwaad een einde te maken, eer het te laat is. Hierop is het volgende communiqué verschenen Naar aanleiding >an het Wolff-telegram uit Hamborg, volgens hetwelk het Ham- bargsche Fremdenblatt uit New»York ver neemt, dat de Amerikaansche exporteurs vaa huiden, leder en looistoffen voornemens zijn, gemeenschappelijk bij de regeering te Washington te protesteeren tegen de wille keurige heffing van een invoerrecht op hun waren van de zyde der N. O. Tt, die de producenten in Nederland gedwongen zon hebben, bijna alle Nederlaodsehe voorraden van dezeu aard naar Engeland te verkoopen tegen zeer veel lagere prijzen dan zy tevoren reeds met andere afnemers voor dezelfde artikelen waren overeengekomen, terwijl het bedoelde invoerrecht zon strekken om de Amerikaansche exporteurs te beletten met de Engelsche exporteurs te concurreeren, deelt de uitvoerende commissie der N.O.T, me ie, dat het bericht berust op een blijk baar moedwillige verdraaiing van de feiten. Om den aanvoer van exotische huiden, looistoffen en leder n.l. mogelijk te maken, was en is het noodig een hoeveelheid ïn- landsche hniden te exporteeren. Ten einde nu het daarop vallende verlies te dekken, werd met belanghebbenden overeengekomen, dat van de waarde van hun aanvoeren een zeker percentage zou worden geheven, zoo lang totdat bedoeld verlies zal zijn vereffend. Deze regeling had allerminst de strekking om de Amerikaansche exporteurs van huiden ook maar in het minst te benadeelen. In tegendeel, was de aanvoer van exotische huiden, leder en looistoffen thans niet mo gelijk, dan zouden die exporteurs veel grootere schade hebben geleden. Beslist oujuist is de voorstelling, dat de producenten in Nederland gedwongen zijn door de N. O. T. hun huiden tegen lager prijs te verkoopen aan Engeland. De N.O.T. staat geheel buiten de onderhandelingen, die omtient dien verkoop zijn gevoerd. Dit was een quaestie tusschen het consortium der ledeifabrikanten en de afnemers van de buiden, waarop de N. O. T. niet getracht leett eenigen invloed uit te oefenen. Ook is het een volkomen valsche voor stelling, also! alleen de Amerikaansche exporteurs het adminstratieloon zouden heb ben te betalen, dat op de ingevoerde huiden, eder en looistoffen door de N.O.T. is ge- e ,d. Dit administratieloou wordt betaald door allen, die huiden, leder en looistoffen in ons land importeereD, onverschillig of die huideD, leder en looistoffen afkomstig zijn uit Amerika, uit Argentinië, uit Neder- audsch-Indië, uit Engeland of van waar ook. Het geheele bericht draagt duidelijk de kenmerken, met tendentieuze bedoelingen in de wereld te zijn gestuurd, ten einde stemming te maken in Amerika tegen de NO.T. Maar het is geen oogenblik te ver wachten, dat zij, die op de hoogte zijn van de ware toedracht der zaak, daarvan de dupe zullen worden. BE801JEN. Gisteren had de Wed. de V. het ongeluk van den zoldertrap te val len met het gevolg dat zy een heupbeen brak. Geneeskundige hulp werd aanstonds verleend. 7 personen vrijstelling gevraagd wegens broederdienst en één wegens kostwinner schap. Door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Ten Westen der CapeL sche Vaart en het Veerpad zijn geplaatst op de voordracht van secetarls- penning meester van het Waterschap, de heeren Jac. van de Lely, H. Hospers en A. M. Rijken. Op 17 dezer zullen te 's Hertogen bosch bij het 2e bataljon van het 17e Regiment Infanterie worden ingelijfd: J. Blom, P. van Dongen, A. Kluijtenaar, A. Konlngs, M. Mesch. C. van Peer, D. van Peer, J. C. van Pelt en W. J. Prulssers, allen van de lichting 1916. BAARDWIJK. Terwijl de moeder even afwezig was, geraakte het kindje van L. in een tobbe met water. Toen de moeder terugkwam, vond zij de kleine als t ware levenloos. Eenige militairen riepen direct de hulp'in van 'n militairen dokter wien het na veel moeite gelukte de levensgeesteu wederom op te wekken. De kleine maakt het nu vrij goed. NIEUWKUIK. Op Zondag 9 April hield de Postduivenvereeniging de „De Gevleugelde Vrienden" een wedvlucht met oude duiven van uit Weert. De prijzen werden als volgt toege kend le, 16e, 17e, en 18e H. v. d. Leur. 2e Th. v. d. Besselaar. 3e en 14e W. Schellen. 4e A. v. Spijk. 5e en 6e J. Trommelen. 7e, 8e en 9e W. Falier. 10e en 13e F. v. Steensel. 11e en 12e L. Fitters. 15e C. Coolen. Poul prijzen, le prijs L. Fitters. 2e prijs C. Coolen. 3e en 4e H v d Leur. SPRANG. Onze dorpsgenoot J. Nieuwen- huize werd dezer dagen van Korporaal tot Sergeant bevordert. Naar we vernemen zal in een gebouw aan de Besoijensche Steeg alhier door de Gebr. Brekelroans uit Waalwijk eene schoen fabriek gevestigd worden. WASPIK. De procesaie Waspik-Scherpen- heuvel zal dit jaar op Dinsdag, 2 Mei, eene bedevaart houden naar de Zoete Lieve Vrouwe van 's Hertogeubosch. RAAMSDONKSVEER. Vrijdag viel de Wed. C. v. d. S. van den zoldertiap, waarbij zij haar beeu brak. Dr. Knaap verleende medische hulp. De locomstief der Zuider-Stoomtram reed Maandagavond nabij het wissel der Stoombootonderneming M. Verschnre Zn. uit de rails, 't Kostte heel wat moeite, om het gevaarte weder op z'n plaats te krijgen. De tram had ongeveer één uur vertraging. Zondag hebben in onze gemeente 84 kinderen hun plechtige eerste Heilige Com munie gedaan. CAPELE. Vaa de 31 ingeschrevenen vaa de militie der lichting 1917 hebben KAATSHEUVEL, 12 April 1916. Gemeenteraadsvergadering. De leden van den Raad dezer ge meente zijn ter openbare vergadering bijeen geroepen tegen Donderdag 13 April a.s. des voormiddags ten tien ure. De navolgende onderwerpen zullen ln behandeling worden gebracht 1. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid J. van Lier. 2. Verzoek eervol ontslag J. J. Leer naarts, onderwijzer alhier, wegens zijne benoeming tot hoofd der school te Putte. 3. Voorstel verbetering weg Gast huisstraat, Schoolstraat en gedeelte voorbij de Molensteeg. 4. Voorstel heffing belasting voor bovengenoemde wegverbetering. 5. Voorstel bestemming gelden tlend- uitkeering. 6. Adres van C. M. de Bondt ver zoekende om rioleering gedeelte Markt straat tot aan zijne woning. 7. Adres bewoners Hllscbe pad, HU en Marktstraat om wegverbetering, en aansluiting aan den keiweg dn den Berkdijk. 8. Voorstel kontinuatle belasting marktgelden. 9. Schrijven Burgemeester en Wethou ders van Vrijhoeven—Cappel, om adhaesie te betuigen aan het door hen tot de Provinciale Staten gericht ver zoek, om 100 pCt. in wegverbetering naar het station. 10. Adres van P. van Haperen, om verhooging zijner jaarwedde als ge meente-veldwachter. 11. Adres muziekgezelschappen in deze gemeente om subsidie. 12. Adres Geitenfokvereenlging om subsidie. 13. Benoeming onderwijzer aan de openbare lagere school te Kaatsheuvel (Berkdijk).1 14. Bespreking plannen electrictteits- voorzleniug. 15. Wijziging begrooting dienst 1913. 16. Reclames hoofdelijken omslag. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Donderdag 13 April des namiddags ten 6 uur houdt de Kamer van Koophandel en Fabrieken, alhier, teu raadhuise een alge- meeue vergadering. Agenda a) Bespreking ingekomen stukken. b) Bespreking jaarverslag. Electriücatie. In verband met de electrifioatie onzer gemeente, waarover Donderdag a.s. iu de gemeenteraadsvergadering zal gesprokea worden, is door het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente reeds 'n onderzoek inge steld, hoe hoog vermoedelyk 'i getal aan sluitingen voor licht in Loon-op-Zmd alleen bedragen zou. Beneeming Onderwijzer. Hoewel de oproeping van sollicitanten ter vervulling voor de betrekking van ondei- wijzer aan de school in de Berkdijk eerst 10 April j.l. is gesloten, zal toch reed» Donderdag de benoeming plaats hebben, met het oog op den lange» duur, dat de vaoa- ïure reeds openstaat. Er hebben zich voor de betrekkiog slechts 2 sollicitanten aangt- meld.

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2