Tweede Blad. Gemeenteraadsvergaderingen. Adverteeit in dit Blad. BEKENDMAKING. NUMMER 31 ZONDAO 16 APRIL 1916 39e JAARGANG! Maximum-prijzen der meest voorkomenae artikelen. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend Levensmiddelen-Commissie. Op verzoek van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is eene commissie in het leven geroepen, ten doel stellende de naleving van den door den Minister voor diverse levensmiddelen vastgestelden maximumprijs te contro leeren. De Commissie bestaat uit de dames Mevr. Houben, presidente, van Loon- Gragtmans, secretaresse en de leden Mevr. Fetter, Tom, de Greeff-Verwlel, Verhoeven-van Lier en de Graaff-van Ruth. Klachten omtrent overschrijding der maximumprijzen kunnen bij elk der com missieleden worden Ingezonden of medr- gedeeld, terwijl de commissie zorg draag dat de verzamelde klachten worden door gezonden aan den Burgemeester. Goedkoop varkensvleesch. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 13 April des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Be- souw. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig zijn de heeren Teulings, en Zacht terwijl er een vacature is. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid J. van Lier. Voorzitter. Ik benoem de heeren Rijken, van den Heuvel en De Bresser tot leden der commissie van onderzoek der stuk ken en schors zoolang de vergadering. Na heropening deelt de heer Rijken mede, dat de commissie de stukken heeft nagezien en in orde bevonden en stelt voor tot toelating. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloteD. 2. Verzoek eervol ontslag J. J. Leen- aarts, onderwijzer alhier, wegens zijne benoeming tot hoofd der school te Putten. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten eervol ontslag te ver- leenen. 13. Benoeming onderwijzer aan de openbare lagere school te Kaatsheuvel (Berkdijk). Voortzitter. Hoewel er niet veel solli citanten zijn, er zijn er slechts 2, stellen B. en W. toch voor tot benoeming over te gaaD. De Schoolopziener gaat hiermede accoord mits no. 1 van de voordracht wordt benoemd. De voordracht bestaat uit de heerenP. van Groeningen te Lithooljen en C. v. Oosterhout te Heesch bij Oss. De heer van Groeningen kan 1 of uiterlijk 15 Mei reeds in functie treden. De Bresser. Is er van het hoofd der school te Lithooijen geen advies ge komen. Voorzitter. Neen, het hoofd der school, de heer van Gennip, Is er zelfs heen geweest en die heeft een goeden indruk gekregen. Hierna wordt de heer van Groeningen met algemeene stemmen benoemd. 3. Voorstel verbetering weg Gasthuis straat, Schoolstiaat en gedeelte voorbij de Moleosteeg. Voorzitter. Zooals de heeren wel we ten is over deze rloleerlng vroeger reeds meermalen gesproken. Vroeger is de rioleering daar in hoofdzaak gelegd door de aangelande personen, zoodat men daar feitelijk van geen gemeente-riolee- rlng kan spreken. De een had de rio leering gemaakt van tonnen, een ander van buizen en weer een ander van steen. De Bresser. Die tooneu zijn er nu niet meer, die zijn allemaal al vervangen. Voorzitter. Niettegenstaande die men- schen zelf voor de rioleering hebben zorg gedragen, zijn ze toch altijd in de rioolbelasting aangeslaan, wat strikt ge nomen oöbillijk is te noemen. Doch dit' doet nu niets ter zake. Deze rioleering voldoet thans niet meer, het water kan niet meer voldoende worden afgevoerd. De school is klaar en zal na de vacantie in gebruik worden genomen. Het water kan men echter niet wegkrijgen en van zoo'n groot gebouw komt een massa af. Dat loopt nu over de straat, wat oor zaak is dat daar altijd plassen komen te staan en bij regenachtig weer een slijkpoel maakt. Om dit kwaad te onder vangen, stellen wij voor daar een rio leering aan te leggen, vooral ook om dat men er meer en meet zal gaan bouwen en dan kunnen die huizen aan sluiten. Verder moet bij de Molensteeg ook nog een klein gedeelte tot aan de kazerne worden aangelegd. Daar kunnen wij echter het materiaal voor gebruiken dat wij nog over hebben. Voor de School straat en Gasthuisstraat zouden wij ban den willen laten aanbrengen. Dat is wel wat duarder maar veel degelijker en geeft ook geen stropping. Met goten heb je nog al eens last dat ze verstopt geraken. Aan de Vaartkant kan men aan belde zijden aan laten stampen met sintels zoodat we dan ook aan beide kanten een harde weg bebben. De begrooting bedraagt f 27842. De Schoolstraat wordt dan op de volle breedte gebracht zooals in de Peperstraat. Wie er wil gaan bou wen moet dat een meter achteruit doen, zooals dat van der Wee en Nieuwstadt hebben gedaan. De Bresser. Dus dan krijgen we een gewijzigde trottoirbelasting. Voorzitter. Ja, doch dat is maar voor een paar jaar. Van den Heuvel. Het zal een prachtige verbetering geven, dat is zeker en is ook wel iets waard. Voorzitter. In Tilburg wordt het op die manier overal gedaan. Op de Vaa»t- kant, waar de menschen de riolen zelf hebben aangelegd» zijn ze toch aange slaan, dat is niet zooals het behoort. De Bresser. Daar heb ik meermalen opgewezen. Roestenberg. Zou men de weg vanaf Festen tot aan Koos v. d. Assem tege lijkertijd niet onderhanden kunnen ne men. Bij van Heeswijk aan de Vaartkant is de weg ook slecht. Voorzitter. Daar Is niet zoo gemak kelijk verandering aan te brengen. Aan den eenen kant heeft men de gemeente Sprang en bovendien wonen er ook geen menschen. Van Rooij. Het zal daar nooit goed worden en dat komt doordat men van uit die sticht komt rijden en dan zit het slijk aan de karren. Maar het is maar een kort eindje want bij Span is het zoo erg niet meer. Roestenberg. Het is de entree onzer gemeente en men zal mij moeten toe geven dat zooiets een slechten indruk maakt. Voorzitter. Het eenige is dat wij van tijd tot tijd eens de arb.-iders daarheen kunnen zenden. Hierna wordt met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen. 4. Voorstel heffing belasting voor bovengenoemde wegverbetering. Conform het voorstel van B. en W. wordt daartoe besloten. 5. Voorstel bestemming tlend-uit- keering. Voorzitter. Eindelijk zal deze uitkee- ring door het rijk plaats hebben, naar ik heb vernomen in September, Het bedrag bedraagt plm. f 80,000 en over de uitgebleven jaren krijgen wij 3'/2 °/o renten. Nu hebben wij ieder jaar f 4000 voorschot gehad wijl anders de Hoofd. Omslag zou moeten zijn verhoogd. Dat is in totaal f 12000 waarvoor wij 4°/0 rente hebben moeten betalen. In de Peperstraat is een riool en trottoir aan gelegd voor eenige jaren, evenzoo is een riool aangelegd aan het Varkenselnd, de Kattesteeg en in Loonopzand. Dat werk heeft toen f 23000 gekost waarvoor geen geldleening is aangegaan doch wat wij voor korten tijd in voorschot hebben gekregen tegen matige rente bij de Centrale Boerenleenbank. Er Is toen gezegd en goedgekeurd, dat zullen we betalen als wij de centen krijgen van den tiendafkoop. Dus van het te ontvan gen bedrag gaat af f 12000 en f 23000. Nu zijn er nog 3 kleine geldleenlngen en het is juist de aflossing van geld- leeoingen die de begrooting het meest drukt. Een leeoing is er voor verlenging trottoir vanaf Hesselmans tot de Molen- steeg a f 3000, een van f 4000 van de oude acyteleengasiabriek waarvan ieder jaar f 500 moet worden afgelost en een groot f 5500 van de maréchaussée's kazerne. Dat is een totaal van f12500 B. en W. stellen voor die geldleeningen af te lossen daardoor heeft de gemeente jaailijks f 1500 minder af te lossea. Voor de verbetering weg Gasthuis straat, Schoolstraat en gedeelte Molen- steeg moeten wij ook geen leeniog aan gaan doch van dit bedrag betalen. Alzoo schiet er dan nog f 4500 over waaraan de Raad later een bestemming dient te geven. Volgens ingewonnen Informaties zal dit plan door Ged. Staten worden goedgevonden, f 1500 zullen wij reser veeren om weer tot het kapitaal te komen dat moet geleidelijk als bezit terugkomen. De toestand onzer gemeente Is niet slecht, we hebben er heel wat slechter voorgezeten. Zonder discussie wordt dit voorstel aangenomen. 6. Adres van C. M. de Bondt ver zoekende om rioleering gedeelte Markt straat tot aan zijne woning. Adressant zegt een zuiggasmotor van 25 paardenkracht te hebben geplaatst doch dat hij thans niet weet waarheen het afkoelingswater af te voeren wijl er daar ter plaatse geen riool is. Door het op straat te laten loopen komt er een minder gewenschten toestand. Daar meerdere bewoners van een riool zullen profiteeren en de kosten niet zoo hoog zullen loopen, verzoekt adressantdaar een riool te willen aanleggen. Voorzitter. De lengte zal ongeveer 100 Meter zijn. Nu hebben verleden jaar de kosten in Loonopzand f1,80 per Meter bedragen. De prijzen der buizen zullen intusschen wel duurder zijn geworden en zal het thans zeker wel f 2.per M. zijn. In Loonopzand hebben wij met de firma de Jong een zelfde geval gehad, dat was 70 Meter en die heeft daarvoor toen f50 betaald. Wij hebben de arbeiders gegeven en het straatwerk laten doen. De kosten zouden voor de Bondt dus op ongeveer f 87,50 komen te staan. Wij hebben bij de bewoners van de Molenstraat laten informeereo of die genegen zijn om aan te sluiten, en was zulks het geval geweest dan zouden wij met een geheel ander voorstel zijn gekomen. Nu is er echter niemand bereid om aan te sluiten en om die kosten voor een persoon te gaan doen is wel een beetje erg. Ik ben er wel voor om de industrie zooveel mogelijk in de band te werken doch waar het een zuiver particulier belang is gaat het m.i. moefelijk. Roestenberg. Ik ben mij hedenmorgen ter plaatse op de hoogte gaan stellen en adressant heeft mij gezegd dat meerdere bewoners genegen zijn aan te sluiten. Wij moeten zooveel als maar mogelijk is de industrie in de hand werken. Daarom stel ik voor nog eens een onderzoek in te stellen of er inder daad meerdere bewoners genegen zijn om aan te sluiten. Voorzitter. Toen wij polshoogte hebben genomen, was er niemand bereid. Roestenberg. Zooals ik nu hoor, zijn er meerdere overtuigd. Van den Heuvel. Men zou eerst kunnen zien hoevelen er wenschen aan te sluiten. Voorzitter. Dan zullen wij nogmaals laten vragen. Daartoe wordt besloten. 7. Adres bewoners Hllsche pad, Hil en Marktstraat om wegverbetering en aansluiting aan den keiweg in den Berkdijk. Adressanten wijzen er op dat de be- woaers door de slechte wegen schade in hun bedrijf ondervinden. Bovendien is het ongezond. Menigmaal is de kom der gemeente niet te bereiken, wat oor zaak is dat de kinderen dikwijls de school niet kunnen bezoeken of anders met natte voeten in school komen. Verder wijzen adressanten er op dat, doordat de landerijen bijna niet met paard en kar zijn te bereiken, de waarde daarvan is verminderd. Voorzitter. Later is nog een adres van zelfde adressanten iagekomen, waarin ze zeggen dat aanleg van een harde weg onder de tegenwoordige omstandigheden wel te duur zal komen te staan, mits dien verzoeken ze alleen om verbetering door grintslag. Heuer. De karren van Labbegat ma ken de wegen daar slecht. Dikwijls zijn ze niet begaanbaar en als het zoo moet blijven kan het niet anders of er komen nog eens ongelukken. Voorzitter. Vanaf Geisenburg tot aan Schonis is het slecht, dat is zoo, maar waar zijn In den winter de zandwegen goed. Rijken. Zeker, dat geef ik toe, maar met een beetje goeden wil is er wel verbetering aan te brengen, dat hebben wij aan de Hooge Vaart gezien. Voorzitter. Alles kan niet Ineens ge beuren. Wij willen zooveel mogelijk een ieder ter wille zijn, doch dit mag wel eens worden gezegd, veel medewerking ondervinden wij daar niet. Als de boeren eens een dag hebben dat ze niets te doen hebben en paard en kar op stal blijven, dan zouden ze goed sintels kunnen rijden en op die manier zou men spoedig en op goedkoope manier de weg kunnen verbeteren. Zoo is het met die andere weg ook gegaan en die heeft ons betrekkelijk haast niets gekost en de weg is nu toch goed. Rijken. Dat is waar ik reeds meer malen op heb aangedrongen. Eerst moet men er steenpuin op brengen en dan sintels, anders helpt het niet en aan de steenfabrieken is wel puin te krijgen. Voorzitter. De gemeente zal er dan ook aan medewerken. Ze komen dik wijls op de gasfabriek om slutels vragen en ik zeg dan ook dat ze ze wel kun nen krijgen, doch dat ze er niets mee opschieten. Er moet eerst een funda ment van steenpuin zijn en dan helpt het pas als men er sintels opbrengt. Als de menschen daar een beetje willen medehelpeD, zal het Dag. Bestuur alles doen om verbetering in den toestand te krijgen. Roestenberg. Aan meerdere punten mag het Dag. Bestuur wel eens aandacht schenken. Rijken. Ik heb er reeds meermalen op gewezen dat hier een polder moest worden opgericht. Nu komen alle kosten voor de gemeente en was er een water schap dan zouden heel wat wegen daar aan overgaan. Nu zijn er vele landeige naars uit andere gemeenten, die geen cent betalen, zoo ook de Heidemaat schappij daar. Die betalen niets, dat zou dan anders zijn en de ingelanden zouden de wegen hebben te onder houden. Roestenberg. Dan zou ik me in ver binding stellen met een deskundige om tot oprichting van een waterschap over te gaan. Dat blijven praten geeft niets. Er moet'daadwerkelijkgehandeld worden. Laat men daarom een Commissie benoe men die een en ander eens flink onder de oogen kan zien. Voorzitter. Wij hebben hieromtrent bij Ged. Staten al eens licht ontstoken, doch de oprichting van een waterschap brengt groote kosten met zich mede. Rijken. Dat geef ik toe, maar daar staat dan tegenover dat wij ieder jaar van die kosten voor verbetering van die wegen af zijn. Voorzitter. Hst Dag. bestuur zal het nog eens onder de oogen zien. Rijken. Ik zal intusschen bij de boeren eens informeeren of ze genegen zijn steenpuin te rijden, zoo ja, dan kan spoedig tot verbetering worden overge gaan. 8. Voorstel kontinuatie belasting marktgelden. Voorzitter. In deze verordening schuilt een kleine onbillijkheid, nl. in Loonop zand behoeven de kramers geen markt- geld te betalen en in Kaatsheuvel wel en dit terwijl niemand van de kramers er iets op tegen heeft om staangeld te betalen. Wordt besloten dit als nog te veran deren. Verster. De volgende marktdag in Loonopzand valt op een Zondag, 2e Paaschdag en er staat nergens aangege ven wanneer deze nu zal plaats hebben. Voorzitter. Dat is dan een dag later. 9. Schrijven van Burg. en Wethouders van Vrijhoeven-Cappel om adhaesie te betuigen aan het door hen tot de Pro vinciale Staten gericht verzoek om 100°/0 in wegverbetering naar het station. Wordt besloten adhaesie. te betuigen en zooveel mogelijk aandringen om op het verzoek in te gaan. 10. Adres van P. van Haperen, om verhooging zijner jaarwedde als gemeen te-veldwachter. Adressant zegt dat zijn- collega's in Kaatsheuvel verhooging van salaris heb- beo gehad en verzoekt derhalve ook zijn sahris te willen verhoogen en met de andere collega's gelijk te stellen. Voorzitter. Ik geloof dat hierover bij de behandeling van de begrooting, ge- aoeg is gesproken. Trouwens de veldwachters hier verkeeren in geen betere condilie, integeodeel. Hier hebben ze t 700 en in Loonopzand f 650, daar bij komt f 1,per week voor onder houd van het gastoestel en f 50 die wij zijn dochter geven voor bode. Iets wat voor de gemeente om zoo te zeggen feitelijk weggegooid geld is. Alles bij een gerekend heeft hij dus f 752. Roestenberg. Ik heb hem ook gevraagd of hij niet in betere conditie verkeert, dan hier de veldwachters en toen zei hij van neen want die f 50 staan op naam van zijn dochter. Voorzitter. Hij verricht die hij baantjes allen in den tijd dat hij dienst moet doen als veldwachter. Hi r ver richten de veldwachters ook heel wat bodedienst vooral voor de buitenwijken Van den Heuvel. Nu is het mooi f 750. Iets anders zou het zijn als straks de electrlc»telt komt en hij die f 52 daar door niet meer zou verdienen Rijken. Zeker, er is eenmaal een grens want de gemeentekas is geen onuit puttelijke bron. Voorzitter. Dan doet hier De Rooij heel wat meer dienst aan de gasfabriek. Met het oog op zijn pensioen zou ik hem f 50 verhooging willen geven als die f 52 komen te vervallen, maar dan aan Van Rooij ook. Daartoe wordt besloten. 11. Adres muziekgezelschappen in deze gemeente om subsidie. Van de vereenigingen Conco'dla, So phia's veieeniging, Apollo en Euphonia is een adres ingekomen verzoekend de gewone subsidie, die in 1915 achterwege is gebleven, wederom te willen verlee- nen aangezien ook de andere bronnen van inkomsten minder vloeien, dan in □ormale tijden. Voorzitter. Van B/ en W. is geen voorstel te verwachten, aangezien wij dat tusschentijds niet doen, wijl dit veel te lastig is. Bij de begrooting is zulks iets anders. Verster. Bij de besprekingen, die de vereenigingen hieromtrent hebben ge houden heb ik er op gewezeD, dat ik er absoluut buiten wilde blijven, aange zien Ik als Weihouder van meening was, dat tusschentijds het heel moeilijk zou gaan om nog een post op de begrooting te brengtn. Voorzitter. Ik ben er ook niet tegen om subsidie te verleenen maar tusschen tijds is het heel moeilijk te vinden. Na nog eenige bespreking wordt be sloten te zien of er op eenige posten overschot blijkt te bestaan en de veree nigingen alsdan nog subsidie te verleenen. 12. Adres Geltenfokvereeniging om subsidie. Wordt besloten alsvoor. 13. Wijziging begrooting dienst 1915. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Voorzitter. Op de agenda komt niet voor de bespreking van de kermis. Het Dag. Bestuur is van meening, dat de toestand precies is als een vorig jaar en stelt derhalve voor de kermis niet te doen laten doorgaan. Niet dat wij tegen kei mis zijn, absoluut niet. wij gun nen de menschen gaarne op tijd eene gepaste ontspanning. De tijd is er echter niet naar, laten wij dan liever feest vieren bij het sluiten van den vrede en hopen dat zulks spoedig het geval moge zijn. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 14. Bespreking plannen electriciteits- voorzlening- De Voorzitter schorst de openbare vergadering. Na ongeveer een uu,r wordt deze heropend en deelt hij mede dat besloten is Kaatsheuvel en Loonopzand bij de Prov. Electrlsche Centrale aan te sluiten. Verder deelt hij mede dat besprekin gen er toe geleid hebben om op het adres van C. M. de Bondt verzoekende om rioleering gedeelte Marktstraat tot aan zijne woning, terug te komen en wel aan het verzoek te voldoen. Van den Heuvel. Ik breng hier gaarne hulde aan het Dag. Bestuur voor de pogingen die zij heeft aangewend om ook hier aan te sluiten bij de Prov. Electrlsche Centrale. Van Kuijk. De brug in de Dreef is zeer slechr. Op verschillende plaatsen is ze kapot. Ook de weg is daar zeer slecht. Voorzitter. Daar zal eerdaags mede worden begonnen. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 16. Reclames Hoofd. Omslag. De Echo vin het Zeiden. dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Hardel voor de navolgende artikelen de daarbij vermelde maximum—prijzen zijn vastgesteld: Per K.G. Kegeeringsbrood (bij verkoop op broodkaar») f 0,12 1 arwewaterbrood (gebuild) 1 0,23 (gebakken onder rabbinaal toezicht) f 0,24 Tarwebrood (ongebuild; bruinbrood f 0,20 Koggebrood Kegeeriogslarwemeel (bij verkoop op meelki art) f 0,14 Tarwebloem (gebuild inlandsch) f 0,25 Tarwemeel (ongebuild) f 0,21 Per »/a K.G. Boter f 0,85 Volvette Mei—, Zomer—, Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk (0,68 Volvette Mei—, Zomer—Goudsche en Edammerkaas f 0,66 Volvette September—, Octoberkaas met Rijksmerk f 0,60 Volvette September—, Octoberkaas f 0,58 Mei—, Zomerkaas 40 t (Edammer en Goudsch mode1] f 0,60 September—, Octobe»kaas 40f [Edam mer en Goudsch model f 0,54 Volvette jonge Goudsche en Edammer kass met Rijksmerk f 0,50 Volvette jonge Goudsche- en Edam merkaas f 0,48 Jonge kaas 40+ (Edammer en Goudsch model) f 0,46 Jonge kaas 30+ (Edammer en Goudsch model) t 0,377, Jongs kaas 20+ (Edammer en Goudsch model) (0,32»/, Jonge magere kaas (Edammeren Goudsch model) f 0,20 Komijnekaas, in Leidech en Delttsch model, met ten minste 12% vet in de droge stof 0,55 Nagelkaas f 0,23 Rijst (grofmiddel Bassein en ot Rangoon f 0,13»/2 0 voorloop 0 w 0,14»/a 0 grof vi orloop r i 0,15»/2 Havermout (inlandsch] i 0,16 Suiker (witte geraffineerde) t 0,27% Margarine Koffie (Santos, gebrande) Peekoffie (in pakjes) (per 0,1 K.G.) f 0,04 Kichorei 00 00 f 0,03»/j Raapolie per liter Zout f 0,09 Zeep (zachte, witte of gele) >oda t 0,17 Petroleuro (per Liter) f 0,12 Per K.G. N.B. Deze prijzen hebben uitsluitend betrek king op de gewone qualiteiten. De luxe sortee ringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt oekend, dat door hem de navolgeode prijzen voor het varkensvleesch zijn vastgesteld: Rollade 0.50 Magere Lappen 0,55 per K G Doorregen Lappen 0,45 Vette Lappeu 0,40 Carbonade, 0,50 0 Versch vet spek 0,40 0 Versch doorregen Spek 0,45 0 Gezouten of gerookt Mager Spek 0,50 Gezouten of gerookt Vef Spek 0.45 0 Reuzel 0,45 0 Kluiven (onderpooten) 0,45 0 Hielen 0,35 v Gehakt en Worst 0,50 t Haasjes en Biefstuk 0,60 0 De prijzen zijn uitsluitend contact. Zij gelden vanaf heden en worden tot nadere aankondiging gehandhaafd. De ingezetenen worden verzocht over de niet— inaentneming der vastgestelde pi ijzen tentond medeileeliDg te doen ter Secretarie. Waalwijk, 11 Januari 1915. De Burgemeester van Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5