Provinciaal Nieuws NIEUWS UIT KAATSHEUVE te reizen, heeft niet kunnen tegenhou den, dat een zeer groot aantal onder de wapenen zijnden, gisteren in den familiekring heeft doorgebracht. De aan de grens van Noord-Brabant garnizoenhoudenden wisten zich zoowat van alle vervoermiddelen meester te maken: alle rijtuigen, auto's enz. waren verhuurd, en dande tram viel immers niet onder het verbod. Aan de Oostgrens zal het wel evenzoo zijn gegaan. Een 400-tal militairen nit Alkmaar wist de kaasstad te ontvluchten door een groote boot te huren. Met muziek kwamen ze herwaarts en gisterenavond half acht werd evenzoo de terugtocht ondernomen. Ze konden dan nog op het avondappèl in de kazerne zijn. (Hbld.) DEN HAAG, 15 April. (Part,) Be richt van het Algemeen Hoofdkwartier In de «Telegraaf4 van hedenmorgen komt een bericht voor dat een nieuwe verlofregeling zou zijn ingevoerd, waarbij dagelijks aan een tiende deel der pre sente sterkte vrijstelling van dienst zou worden verleend, op Zon- en Feestdagen aan een derde gedeelte. Deze mede deeling is geheel onwaar. De luit.-kolonel adj. Merens. Het inhouden der periodieke verloven. Aan de troepen is het volgende tele gram van den opperbevelhebber van land- en zeemacht bekend gemaakt «Regeering en ik verliezen geen oo- genblik persoonlijke belangen van de mi litairen uit het oog, maar zoolang de regeering schorsing der periodieke ver loven in staatsbelang noodzakelijk acht moet particulier belang hiervoor wijken. De soldaten moeten vertrouwen hebben in regeering en opperbevelhebber en hierin berusten. Commandanten moeten hun duidelijk maken, dat de tegen woordige toestand niet langer zal duren dan regeering in landsbelang beslist on vermijdelijk acht.4 Paaschverloven worden niet gegeven. Alléén bruin brood. De medewerker uit vakkringen van het Handelsbl. schrijft o. a. Zonder ia alle finesses van de oor zaken der tarweschaarschte te willen af dalen, moet ons toch de opmerking uit de pen, dat de Minister in den aanhef zijner circulaire weliswaar wijst op de qualiteit van Amerikaansche tarwe, oogst 1915, waardoor deze tarwe slecht be- waarbaar was, doch dat de Minister overigens zwijgt over het Amerikaansche patent-meel. Dit meel nu, waarvan in ons land honderdduizenden balen opgeslagen hebben gelegen, bleek, na geruimen tijd op zolder gelegen te hebben, in uitste kenden toestand te verkeeren en zelfs was de bakwaarde der meeste soorten vooruitgegaan. Nu blijkt o. i. uit de Mi- nlsterieele uiteenzetting niet recht, waar om, toen de tarweaanvoer moest worden stopgezet, omdat de qualiteit dier tarwe bewaren bemoeilijkte, de Minister niet regelmatig voortgegaan is Amerikaansch patentmeel te koopen, waarvan ieder vakman weet, dat het wèl tegen liggen kan. Het verdient o. i. alleszins waardeering dat de Minister zooveel mogelijk, en vooral in deze tijden, der Nederl. maal- industrle werk wilde verschaffen, doch het voedingsvraagstuk van het geheele Nederlandsche volk weegt toch zeker wel zwaarder. Men meldt aan de N. R. Ct. Een niet te verwaarloozen factor, welke heeft meegewerkt tot het thans in ons land bestaande gebrek aan tarwe, is de belangrijke broodvoorziening van de Bel gische grensplaatsen, waaronder ook Luik, door de bakkers van de Neder landsche grensgemeenten, van Rozendaal tot Maastricht. Wekelijks gaat er één millioen K.G. brood naar België, waar voor 13,000 baaltjes tarwemeel benoo- digd zijn, of 6.5 pCt. van de hoeveelheid meel, welke wekelijks voor de brood voorziening van ons eigen land ver bruikt wordt. Van de zijde der bakkers- patroons is hierop bij de bespreking, welke Zaterdag gehouden werd met den directeur van het Rijksgraan bureau, ge wezen. Duitse he klacht. De Frankf. Nachr. bevat een heftig artikel over de neutraliteit van Neder land. Na eenlge klachten over de Telegraaf en onder de erkenning van het feit, dat Duitschland in Nederland ook veel vrienden heeft, zegt het blad. dat er overigens geen reden is om op de Nederlandsche onzijdigheid te roemen. Het blad vestigt dan de aandacht op het enkel tegen Duitschland gerichtte uitvoerverbod van margarine, op de Engelsche represaille maatregelen tegen de cacaofabrikanten en op het feit dat de Nederlanders gewillig zijn bij het nemen van maatregelen, datgene te doen wat de Engelsche regeering verlangt. Indien de verontwaardiging zich nog niet algemeen heeft geuit in Duitschland, dan is dat daaraan te danken dat men begrijpt dat Engeland een grootea druk kan uitoefenen op Nederland. Een bedenkelijk teeken vindt bet blad dat Duitache j employés en firmanten, tengevolge van het ingrijpen der Engelsche regeering, hun positie verloren hebben. De Zwit- sersche regeering heeft een dergelijk optreden onmiddelijk energiek tegenge gaan, de Nederlandsche echter niet. Engeland en de kolenvoorziening van de onzijdige scheepvaart vloeisel van een vrijwillige overeen komst met onze regeering niet zal gaan toegepast worden in de toekomst op onzen invoer van meel en tarwe Inderdaad, we beginnen langer zoo meer met den dag In te zien, dat de Regeering over gegevens beschikt, welke een toeneming der gevareD, waaraan ons land steeds bloot staat, duchten doen. Onze regeering is zwijgzaam, maar het moet wel, dat zij veel onheils weet. Eén vreugde nochthans vermag ons hart hier te vullendat de gaosche Nederlandsche pers zich tegenover de onrechtmatigheid van Engeland één voelt en toont. En daarmee het volk. De kolenvoorziening van de onzijdige scheepvaart. (Officieel.) De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft Zaterdag in conferentie ontvangen de directies van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij en van den Koninklijken Holhndschen Lloyd, die aan den minister kwamen mededeelen dat voor het bunkeren in Engeland of in Engelsche kolenstations door de Britsche regeering geeischt werd het afstaan 30 pet. van de scheepsruimte van elke maatschappij ten behoeve van de vaart op Engeland. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft den directies duidelijk te verstaan gegeven, dat de Neder landsche scheepsruimte beschikbaar moet blijven voor de opeisching door de Nederlandsche regeering en dat deze niet kon toelaten, dat zou worden te kort gedaan aan de mogelijkheid om met de Nederlandsche schepen in de eigen behoefte van Nederland te voor zien. Waalwijk, 19 April 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. De «Maasbode4 schrijft o.m. Wat baat ons onze scheepsruimte, wanneer een ander land er op beslag egt? Welk land Engeland, de beschermer der kleine naties dat land zoo getrouw aan zijn verbintenissen 1 Wat baat het ons, wanneer met onze schepen door Engeland zou gesold wor den als met onze «Ittersum4, dat bestemd naar Buenos-Ayres om met regeerings- graan terug te komen, bunkeren moest te Sunderland, doch slechts kolen krijgen con om door en voor de Engelsche regeering een reis heen en terug naar La Plata te maken Nu geldt deze aller onrechtma- i g s t e machtsdwanguitoefening van Albion een boot, die bunkeren moest in een zijner havens morgen een schip, dat naar zijn havens wordt opgebracht; overmorgen een ander, dat zijn koers neemt willig of feitelijk gedwongen door Engeland's territoriale wateren Wat baat ons onze scheepsruimte, hoe ook verkregen en verkregen tegen welke financieele offers, wanneer onze, of bui- tenlandsche, neutrale, voor Holland, bestemde schepen beladen met re - geeringsgraan, ia de Duias, of een andere Engelsche haven aileron- rechtmatigst door Engeland wor den vastgehouden, evenals onze schuiten met regeering s-chillsalpeter Wat baat het ons als de Engelsche regeering straks ons bet recht ontzeggen zal en wie weet, deed zij het al, maar zwijgt onze regeering meer meel (tarwe) in te voeren, dan het haar goed dunkt dat het Nederlandsche volk noodig heeft om zich te voeden Een phantastische veronderstelling Men vergelijke wat zoo juist gepubli ceerd werd omtrent den invoer van maïs en rogge. Daar stond het, dat wij van de En gelsche regeering «aan maïs en rogge te zamen4 75.000 ton per maand mogen invoeren 1 Mogen! Wij, vrij volk Daar stond het dat deze hoeveelheid, volgens ter zake kundigen onvol doende is 1 Wie waarborgt ons, dat dezelfde machtsover6chrijding van Engeland ten opzichte der mais en rogge zij de maatregel dan ook misschien een uit- Examen Voor het Acte-examen L. O. is o.m. 1.1. Zaterdag geslaagd de heer P. H. Buwalda alhier, leerling der Rijksdag normaalschool. Benoeming. Kapitein Jhr. Storm van 's Gravesande van het 9e regiment infanterie is be stemd tot kapiteiu-adjudant bij de 9e Infanterie-bxlgade, ter vervanging van kapitein Lieshout, die benoemd is tot majoor bij het 17e Reg. Infanterie. Dr. Van Gils. L Met werkelijk groot leedwezen zal Waalwijk en omgeving de tijding hebben vernomen, dat de heer J. B. F. van Gils, arts, de practijk alhier ging neerleggen. En als wij van dit bericht niet eerder melding maakten, dan was dit om de be scheidenheid van den vertrekkende niet te kwetsen. Nu hij echter sedert gisteren buiten practijk is, wenschen wij toch een enkel woord te wijden aan dit voor ons allen schokkende bericht. Dr. van Gils toch, die wijlen zijn hooggeachten vader, die hier bijna 40 jaren practi- seerde, sinds een tiental jaren opvolg de, was en om zijn medische bekwaam heid èn om 't geen hij voor de plaats zijner inwoning was en deed, zeer ge acht. En al moeten wij ons neerleggen bij de reden van zijn heengaan, nl. dat de werkkring hem te druk was, (welk feit ook weer voor hem getuigt) bejammeren doen wij zulks zeer zeker. Als medicus stond bij zeer hoog aan geschreven en heeft hij velen in Waalwijk en in de geheele streek aan zich ver plicht, die hem steeds met dankbaarheid zullen gedenken. Als Waalwijker, die voelde en leefde voor zijn geboorteplaats, mag hij zeer zeker bijzonder herdacht worden. Wat hij als voorzitter van «Waal- wijks Belang* voor deze vereeniglng en voor onze plaats gedaan heeft, we be hoeven het werkelijk niet op te sommen. De leden dier vereeniglng, neen, al onze inwoners weten dat te over. Hij was er de ziel en de kracht van en zijn heen gaan is voor deze vereeniglng dan ook een zeer groot verlies. Ook voor andere vereenigingen, voor andere zaken had hij al zijn steun en werkkracht over. Hij was de man, waar men iets aan had, waar men op rekenen, op bouwen koo. Het gaat niet aan hier alles naar voren te brengen waarom wij hem noode missen, maar zeer zeker is 't dat z'n heengaan door zeer velen, om zoo tal van redenen, zeer wordt betreurd. Het moge hem wel gaan in z'n verder leven. Hij zal In Waalwijk in dankbare herin nering blijven voortleven. De practijk is, zooals blijkt nit ach terstaande advertentie, overgenomen door Dr. H. G. Langemeijer, gedurende een vijftal jaren arts, verbonden aan ver schillende ziekenhuizen en voor eenigen tijd gepromoveerd tot doctor in de me dicijnen. St. Vincentiusvereeniging. Verschenen is het jaarverslag der St, Vinceniius-vereeniging alhier. In warme woorden wordt hulde gebracht aan de nagedachtenis van den overleden onder voorzitter, den heer Jud. L. Timmermans van Turenhout voor hst vele dat hij in zijn bijna 50 jarig lidmaatschap voor de vereeniglng en den behoeftigen mede- mensch heeft gedaan. Het ledental bleef, zoowel als dat der honoraire leden statlonnair; de hoop wordt uitgesproken dat jonge krachten als werkend lid zullen toetreden, waaraan groote be hoefte bestaat. De ontvangsten en uitgaven bedragen f 1256,87. Tot onder-voorzitter werd gekozen de heer Jac. Gragtmans. Gezondheidscommissie. Verschenen is 't jaarverslag over 1915. Wij ontleenen daaraan 't volgende Algemeene beschouwingen. Tot het vormen van een oordeel om trent den gezondheidstoestand gedurende het jaar 1915 staan ons in hoofdzaak slechts ten dienste de opga-, en van sterf gevallen en doodsoorzaken en van de waargenomen gevallen van besmettelijke ziekten voor zoover deze in de wet ge noemd zijn. Afgaande op deze gegevens kunnen wij zeggeo, dat de gezondheids toestand in ons ressort gedurende het afgeloopen jaar niet ongunstig was. Epidemische ziekten kwamen slechts in kleinen getale en dan nog sporadisch voor. Het sterftecijfer bedroeg voor ons geheele ressort 15,75 per 1000 inwoners en was dus wel is waar belangrijk hooger dan in het geheele Rijk (12,42 in het jaar 1914). Maar daarbij moet in aan merking worden genomen, dat deze on gunstige verhouding voornamelijk te wijten is aan de nog steeds veel te groote kindersterfte. Verschillende onzer gemeenten gaven ook in het afgeloopen jaar hieromtrent zeer treurige cijfers te zien. In ons geheele ressort stierven in het afgeloopen jaar op de 1000 levend geborenen 155 kinderen in hua eerste levensjaar, terwijl dit cijfer voor het geheele Rijk in 1914 slechts 96 bedroeg. Elders wordt als verontschuldiging hier voor aangegeven o.a. het feit, dat ook het aantal geboorten veel grooter is, maar daarop kan men zich ten onzent niet beroepen, want het geboortecijfer was in het afgeloopen jaar laag te noe men, d.I. ?8,74 op de 1000 Inwoners tegen 28,26 in het geheele Rijk. Gering was het aantal dergenen, die zonder geneeskundige hulp gestorven zijn. Voor de ondervonden medewerking van Gemeentebesturen en autoriteiten betuigen wij gaarne onzen dank. Alge meen mogen wij tot ons leedwezen die medewerking niet noemen. Of is het niet teleurstellend en ontmoedigend, wanneer wij, om slechts een feit te mel den, moeten constateereo, dat van eeD, op ons advies onbewoonbaar verklaarde jen ontruimde woning, later het vereischte fjteeken w^er verwijderd en de woning opnieuw bewoond is Ook de geringe straten die worden opgelegd wegens ern- tige overtredingen der bouwverordenin gen, zoo zij ten minste al vervolgd wordeü, strekken niet cm het prestige der Commissie te verhoogen en haren ijver op te wekken. Pisuisse. Blijkens neverjsstaande advertentie wacht ons in dit seizoen nog een bizon- der mooie avond. De heer Pisuisse met mejuffrouw Antoinette van Dijk eo Jan Hetnsing zullen 1 Mei a.s. een avond geven in Musis Sacrum4. Zij zullen optreden in hun nieuw en buitengewoon succesvol, afwisselend repertoire, waar onder ernstige en vroolijk chansons, soldatenliedjes, samenzangen, costum- duetten enz. Het belooft een zeer mooie en drukke avond, want overal heeft het drietal een reuzensucces. Beéediging. Hedenmiddag ten half drie werden voor het front der troepen op de Markt alhier, door overste Versteeg, met de ge bruikelijke plechtigheden als 2e luitenant beëedigd, de vaandrigs Jansen en Mulder. Studenten-excursie. Onder leiding van eenige hoogleeraren heeft van 1214 dezer een excursie van aantal studenten der Nederl. Han- een dels-Hoogeschool te Rotterdam, naar Noord-Brabant plaats gehad. Bezocht werden Van den Bergh's Stoomschoen- fabriek en de N. V. Grasso's Machine fabrieken te 's Hertogenbosch, de wol- lenstofïenfabriek der firma's E. Ellas en Bogaers te Tilburg, de flanelfabriek der firma L. E. van den Berg aldaar, de leerfabrieken der firma's Bressers te Dongen en Van Iersel, Witlox en Co. te Waalwijk, en de stoomschoenenfabrlek van M. van Beurden te Kaatsheuvel. Politiezaken. Ia den nacht van Zaterdag op Zondag Is de groote spiegelruit In den winkel bij den heer Willemse-van Kempen aan de Haven vernield. Het zal wel bekend zijn dat door vele militairen bij de vorige inkwartiering over een der keukens zeer werd geklaagd over de kwaliteit maar vooral kwantiteit van 't hen verstrekte eten en drinken. Naar wij thans vernemen is op verzoek der militaire autoriteiten een onderzoek ingesteld naar 't verdwijnen van tal van eet- en drinkwaren en andere artikel, die inplaats van naar de mageo soldaten, naar burgsrs zijn verhul waar ze niet thuis behoorden. In den afgeloopen nacht zijn het terrein der gemeente aan de Havi 2 polderkruiwagens ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Stieren keuring. Dinsdagmorgen werd te Waalwijk t( stierenkeuring gehouden met den V; gendea uitslag Oude stieren. Ie prijs f 70 met 79 punten Wou: Hotflaken, Wijk. 2e prijs f 60 met 753/4 punten J. v Boxtel, Elshout. Jonge stieren. Ie pr. f 70 met 86 punten Fokvi Almkerk. 2e pr. i 60 met 8OV2 pnnten Wed G. Verhoeven, de Werken. 3e pr. f 60 met 77 punten D. v Buren, Meeuwen. 4e pr. f 50 met 76'/2 puntea Oei! mans v. d. Schans, Droogeleo. 5e pr. f 50 met f 75 punten Wou: Hoeflakes, Wijk. Een joage stier gebraad van A Hoeflaken, Wijk en 'C. Donken Besoijt BAARDWIJK. Zondag jl. had de n gekondigde competitiewedstrijd plaats 1 schen Valencia" 'a Botch en >Qoic Baardwijk van den R. K. Voetbalbond het terrein alhier. Bij de rast w desti 3—0 voor Baardwijk. Einde 7—0 ten to: deele van *Qaick*. Wanneer wij nagi dat Baardwijk voor het eerste jaar in i Bond speelt, moeten wij erkennen dit zich kranig gedragen hebben en de h op kampioenschap is uitstekend. Jongt! houdt moed SPRANG. Algemeene vergadering ti Stemgerechtigde Ingelanden van het wst* schap rD« Binnenpolder van SpraDg' Vrijdag 28 April des avonds om 7 uari J. Klis te Sprang. Te behandelen 1. Vaststelling rekening 1914—1915, 2. Vaststelling begrooting 1916—191 3. Voorstel tot machtiging van het I)i Bestaar om noodig geoordeelde werken onderhandsche besteding of in eigen behi uit te voeren. 4. Verkiezing van een voorzitter wegt periodieke aftreding op 1 Juli a.s. Gemeenteraadsvergadering te Spri op Woensdag 19 April 1916 des avoi om 7 aur. CAPELLE. Door Burgemeester en Wt bunders dezer gemeente is aan de Ccö ratieve Sloomzuivelfabriek *De Toekom» alhier krachtens de Hinderwet verga verleend tot uitbreiding der Stoomzaif fabriek aan de Hoogevaart. Door E. Timmermans is aan Bar meester en Weihouders dezer gemeente 1 verzoek gericht, hem vergunning te verii nen tot verkoop van sterken drank in klein in het perceel gelegen aan den Yh terdijk No. 202. WASPIK. Aan den heer C. Rooveri 1 hier is by onderhandsche aanbesteding guud het boawen van een woonhuis vo den heer A. Blom te Capelle voor de m van f 2300. Verschillende landbouwers, die to een paar weken een bod van f35 tit f de 500 KG. voor han hooi weigerden, li het du tot hau spijt iu beslag gnoom door de regeenng voor f 30 de 500 K Zondagavond sprak hier voor de d riugdoeuden de heer Eykemaus ui: Ttlbs om te geraken tot oprichting eener afd> ling van de Hauze en verder tot eenec peratieve inkoopsvereeuiging voor bak kt en winkeliers. Er was echter nog sleet zeer weinig aniino, zoodat de oprichting c niet tot stand kuuten kon. Hedenavond zal in de harmonieu iemand vanwege de V. P. N. spreken nt de eierenveiling te Roermond. RAAMSDONK(DORP.) Heden werd de Rijkapremiekeunug to Oosterhout de jarige stier Cesar II vao de fok- en contro vereeniging alhier bekroond met den 1st prijs en behaalde 82'/3 puDt. De beer Joh. Schoenmakets verkot gisteren een prachtige paasebkoe aan il vleeschhouwer Jan Monthaan te Capti voor den hoogen prijs van f 500. Zaterdagavond vergaderden de Ui van het Onderling Paardenverzekeringsfoo bij J. Boons-Staal. Werd besloten de 1' verzekerde paarden voor 1 Mei te h» schatten en in 't vervolg doode paarden den meestbiedende te verkoopen. GEERTRUIDENBERG. 21 April zal het 50 jaar zijn geleden dat de Wel heer F. van den Honert aan de suikert briek werd verbonden, waarvan de lastri 14 jaar als directeur. KAATSHEUVEL, 18 April 191 y. C. van Ghert. Vorige week overleed te Leid onze dorpsgenoot de heer Johano Cyprlanus v. Ghert. De heer v. Ghe was een der eerste industrieelen uit od gemeente. Geassocieerd, met den be De N. Rott. Ct. schrijft: Volgens een Reutertelegram in one Ochtend blad van heden beeft de Engelsche regeering tot de onzijdige reeders een waarschuwing gericht welke voor Nederlandsche belangen van ver strekkende beteekenis dreigt te worden. Alle steenkool van Dnitsche oorsprong, ook de bun kerkolen, zal worden aangehouden en prijs ge maakt. Ten bewijze »an 't feit, dat de bunkerkolen niet van Dmtschen oorspiong zijn, wordt een toestemming van den Engelschen consul in de haven waar de steenkool is ingenomen vereischt. Als men weet, dat bv. hier iu Rotterdam zoowel door de vaste als door de andere lijnen, bijna uitsluitend met Dnitsche kolen gebunkerd wordt, beseft men, wat de draagwijdte ie van deze bekendmaking van 't Engelsche ministerie van bniteolandsche zaken. Het is dan ook na tunrlijk, dat de Reedersver&niging heden te Amsterdam over de aangelegenheid vergadert en op de bijeenkomst zal wel een conferentie met onze regeering volgen. Tot nader begrip van de moeilijkheden, welke Engzland onze scheepvaart in den weglegt,niet zooseer om Duitschland te benadeelen want het effect daarvan zal wel miniem zijn als wel om zichzelf meer vrachtruimte te bezorgen, diene, dat Engeland reeds gedurende eenige we ken eischen van soortgelijken aard stelt. Schepen, dia in Engeland wilden bunkeren, moesten 30 pCt. van de vraebtrnimte afstaan om hnn kolen te krijgen. Materiaal voor hier te lande aan te bouwen of in aanbouw zijnde schepee kan ook sedert eenige weken niet nit Engeland worden verkregen, tenzij onder dezelfde voorwaarde, waarbij ook wei eens andere eischen worden gesteld. Daarbij komt, dat er ait Engeland niet genoeg Engelsche kolen geleverd worden en ook al zijn zij hier, dan raag weer niet gebunkerd wor den zonder vergunning van het Engelsche con 6ulaalmet de daaraan verbonden voorwaarden. Het gebruik van Hollandsche Bteenkool was niet doelmatig, omdat zij in verge'ijking met andere soorten te mager was. Wellicht zal men du, noodgedwongen, ook het binnenlaudscbe product in gebruik moeten nemen, al zal daarvan meer noodig zijn en ook 't personeel daarvoor moeten worden uitgebreid. Voor de lijnen, die op NoordAmerika varen zullen de nadoelen, welke nit het beslnit van de Engelsche regeering voortvloeien, niet zoo groot zijn als voor andere, omdat zij in Noord Amerika kunnen bunkeren, wat een verlies van laadruimte van ongeveer 10 percent met zich breagt, aangezien de Amerisaansche kolen tegelijk voor thuis— en uitreis znllen moeten worden ingenomen. Schepen op ZuidAmerika kunnen daar niet anders dan met Engehche kolen bunkeren Op deze zal de maatregel dus wel drukkeD, evenals b.v. op schepen, die tns schen het Nederlandsche moederland en de koloniön varen. Om de Duitscbe bunkerkolen zal het schip in volle zee, die als wij ons goed meenen te herinneren eens de vrije zee heeft geheeten, worden aangehouden de kolen worden prijsgemaakt en het schip zal dan in een En geleche haven Engeleche, misschien wel dezelfde, inmiddels verengelschte en prijsgemaakte Dait sche kolen kannen terugkrijgen, ais het 20 pet. an zijn vrachtrnimte atstaat. En als het schip dit dan ona weg te kunnen komen gedaan heeft en reeds bij die gelegenheid of later, voor 30 pet. lading van of »oor Enge land mede krijgt, wat zullen de Dnitsche duik booten daarvan zeggen Zal het gevaar voor torpedeeiirg van dit schip niet «eer groot zijn, als de voor Engelsche rekening medegegeven lading contrabande is De scheepvaartmaat schappijen moeten dan bovendien weer veel moeite krijgeD om haar schepen te verzekeren. Het zijn weioig bemoedigende uitzichten, welke deze EDgeliche bekendmaking voor de Nederlandsche scheepvaart opent.

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2