1)E OOKLOG. Provinciaal Nieuws zóó kritiek, dat de militaire verloven, zelfs voor de Paaschdagen, niet kunnen worden verleend. Indien wij het gemobiliseerde leger niet dag en nacht op volle sterkte hielden, zou aldus minister Cort van der Lin den want-ouwen ontstaan aan den ernstigen wil om onze neutraliteit te handhaven. Uit dit gegeven valt het niet moeilijk, den toestand van het oogenblik te con- strueeren. Een der oorlogvoerende partijen ducht, terecht of ten onrech e, dat de andere een inval in ons land in den zin heeft. De eerste meent, dat alleen Indien ons leger op volle sterkte Is. het in slaat kan worden geacht, dien inval af te slaan, wellicht ook den Inval te voor komen. Houden wij het leger niet op volle sterkte, dan zou de eerste daarin aan leiding kunnen vinden ons land, of een deel daarvan, te bezetten, ten einde bij den veronderstelden inval de tegenpartij het hoofd bieden. Nu de regeering met zóó ernstige reden de noodzakelijkheid om de in trekking der verloven te handhaven motiveert, heeft men zich daaraan man nelijk te onderwerpen. Waar een zoo groot belaDg op het ep*l staat, mig men persoonlijke wenschen en persoonlijke belangen niet laten wegen. Twee vragen doen zich intnsscheu op. De Verklaring van minister Cort van der Linden is uitgelokt door een bezoek, den minister door (wee Kamerleden gebracht, dje op hef, opuienw verleenen van verloven kwamen aandringen. Zonden wij zonder dat bezoek en zonder die vra«g onkundig zijn gebleven van de reden, welke de r6geeriug noopt vooralsnog geen »erlovon toe te slaan Had de regeeriug na ze toch gespro- keu heeft dat bezoek en die vraag niet dienen te voorkomen en oit eigen beweging de, wij mogen niet zeggen, geruststellende, m«ar in ieder geval bevredigende verklaring belio ren af te leggen Wat wij na weten mag toch niet van een toevalligheid afhangea. De tweede vraag is, of het met het oog op den kritieken toestai d, wel verantwoord mag heeten, de licbn#g 1916 nog langer tbois ie laten om de enkele gevallen van nekkramp iu bet leger. De honderdduizenden gemobiliseerden worden er, als wij bet zoo mogen uitdruk ken ook aan gewaagd. Waarom nu een nieuwe lichting thnis gelaten en zoo de tijd van aflossing voor de ouderen vertraagd j\Het belemmeren van onze scheepvaart door Engeland. De Rotterdammer schrijft Engeland's bemoeiingen met de kleine staten zija vele. Van herinnering aan vroeger ingrijpen onthouden wij oas verder dan den hul- c igen wereldkrijg strekt zich onze op merking niet uit. Ook dan echter is de stof voor over peinzingen rijk. Voor Servië kwam het op maar Servië is dood. Van Montenegro was het de vriend maar Montenegro gmg onder. Voor België werd het zwaard getrok ken maar België kreunt en is ver scheurd. Tot Griekenland ging zijn warme sym pathie uit maar haast werd het ver stikt door Brittannië's liefkozingen. Op stuk na stuk van Hellas legde het de beschermende hand Saloniki, Korfoe, Cephalonla werden bezet en nu wordt de beschikking over de spoorweglijnen PatrasAtheneLarissaSaloniki, dat is volkomen militaire occupatie, gevor derd. Thans schijnt ons land meer bijzonder het voorwerp van Engeland's teedere zorg te vormen. De belemmering van onzen handel, het beslag leggen op de mail spraken van oprecht meeleven nog niet sterk genoeg. Gisteren kwam het bericht dat Enge land 30 pCt. van onze scheepsrutmte voor de bevordering zijner belangen eischt. Inderdaad. Engeland's bemoeiingen met de kleine staten zijn vele, maar De Engelsche kabinetscrisis opgelost. LONDEN, 20 April. (R. O.) Het Pers bureau deelt mede, dat de beden in het kabinet getroffen schikking niet alleen voldoet aan de eischen der militaire situatie maar ook alle nuanceeringen, die in de regeering vertegenwoordigd zijn, bevredigt. De eenige reden waarom de Dinsdag te houden zitting geheim zal zijn, is dat aan het Parlement ln ver trouwen zal worden medegedeeld op welke feiten en cijfers de beslissing van het kabinet gebasseerd is, en waarvan de publicatie ongewenscht is. Russische troepen in Frankrijk. Russische strijdkrachten zijn gister ochtend om 9 uur te Marseille aange komen. Joffre heeft de volgende dagorder uit gevaardigd i Onze trouwe bondgenoot Rusland, wiens leger reeds zoo dapper tegen Duitschlaod, O.-H. en Turkije vecht heeft Frankrijk en nieuw blijk van vriend schap en nog een doorslaander bewijs van zijn toewijding aan de gemeenschap pelijke zaak willen geven, Russische sol daten, gekozen uit de dappersten en aangevoerd door officieren van naam, komen in onze gelederen vechten. Gij zult ze als broeders ontvangen en hun toonen, hoeveel sympathie gij gevoelt voor hen, die hun vaderland verlaten om aan onze zijde testrijden. Uitnaam van het Fransche leger heet ik de Rus sische officieren en soldaten, die in Frankrijk zijn geland, welkom. Ik buig mij voor hun vaandels, waarop weldra de roemrijke namen van gemeenschap pelijke overwinningen zullen worden ge schreven. w. g. Joffre. Velnmaarschalk Van der Goltz. t BERLIJN, 21 April. (Wollf.) Officieel r Generoal-veldmaarechalk baron von der Goltz is na een ziekbed van tien d«gen den 19en dezer in bet hoofdkwartier van zijn Turk- scbe leger aan vlekz.ie.kte bezweken. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 20 April. (Wolff.) In de streek van de Maas kwam het, in verband meteen groote krachtsontplooi ing van de wederzijdsche artillerie, tot hevige infanteriegevechten ten Westen van de rivier, in de buurt van Mort- Homme en Oostelijk daarvan. De aanval werd over het geheel bloedig afge slagen. Om een klein stuk loopgraaf in de buurt van het bosch Caurettes, waarin de Franschen zijn binnengedron gen. wordt nog gevochten. Rechts van de Maas bleven de pogingen van den vijand om de steengroeve ten Zuiden van het gehucht Haudraumont te her nemen vruchteloos. Ten Zuiden van het fort Douaumont zijn gevechten van dichtbij, die zich in den loop van den Dacht aan eenige Fransche loopgraven hebben ontwikkeld, nog niet tot staan gekomen. Ons sterke, saamgetrokken artillerievuur smoorde een herhaalden aanval tegen de Duitsche linie in het bosch van Calllette reeds bij deo aanvang. In het vak Vaux en de Woëvre-vlakte en op de hoogten ten Zuidoosten van Verdun blijft van weerskanten de artillerie levendig werk zaam. Een vijandelijk vliegtuig is b'andend in het Fumin-bosch ten Zuidwesten van Vau* neergekomen. PARIJS, 21 April. (Havas.) Officieel (middagcommuniqué). Ten Westen van de Maas is de aanval, die de Fransche troepen gisteren in de streek van Mort- Homme ondernamen, in den loop van den nacht gevorderd. Bovendien verover den de Franschen een schans aan den Noordelijken rand van het bosch van Caurettes. Zij maakten 4 officieren en 150 soldaten gevangen. Ten Oosten van de Maas werd een hevige beschieting van de Fransche stellingen op het eind van den dag gevolgd door een mach tigen aanval der Dultschers op een front van 2 K.M. breedte, tusschen de hoeve Thiaumont en den vijver van Vaux. De Dultschers, die er in waren geslaagd voet te krijgen in de Fransche linies ten Zuiden van het fort Douaumont en ten Noorden van den vijver, werden 's nachts door tegenaanvallen volkomen terugge slagen. Twee machinegeweren vielen de Franschen in handen. Ten Westen van Douaumont, in het Zuidelijke vak van het bosch van Haudromont vorderden de Franschen eveneens, bevrijdden eenige gewonde Fransche gevangenen en namen een twintigtal Dultschers gevangen. Waalwijk, 22 April 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk ontving het vol gende schrijven Mijne Heeren, In verband met de vele aanvragen wel ke in den laatsten tijd bij ons inkwamen van Nederlanders, welke voor zaken naar Duitschland moesten reizen en moeilijk heden hadden bij het verkrijgen van een visum van het betrokken Duitsche con sulaat, hebben wij ons te dezer zake tot de Duitsche autoritleten gewend. Als gevolg van dit overleg zijn wij thans la staat de daarvoor benoodigde verklaringen af te geven. Hiervoor is echter noodig, dat de aanvragen ons door Uwe Kamer worden toegezonden met opgave der betrokken firma's welke in Duitschland bezocht moeten worden, daar wij ons ter ver- krijging van schriftelijke bewijsstukken met deze firma's in verbinding moeten stellen. Wij verzoeken U ons alleen de aan vragen van die personen door te zenden, welke U als volkomen betrouwbare Koop lieden bekend zijn. Ter vergoeding van onze onkosten moet ons door de aanvragers een ad- mlnistratierecht van Mk. 2.worden in gezonden. Het Eerste Nederlandsche Koopmans gilde in Duitschland. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk is in dato 13 April 1916 het navolgend bericht ingekomen Van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te New-York heeft de Ver- eeniging Bureau voor Handelslnlichtin- gen te Amsterdam bericht ontvangen, dat door het Bestuur der Kamer een verzoekschrift is ingediend bij het Hoog Gerechtshof v. d. Staat New-York, tot ontbinding der Kamer en de informatie dienst in verband daarmede is geschorst. Toestand in de Schoenindustrie. Met groote voldoening mag gecon stateerd worden dat het gedurende den laatsten tijd in deze industrie zeer goed ging. Zoowel patroon als werkman zullen daarvan geprofiteerd hebben. De toe komst ziet er echter donker uit. De toe voer van overleder en talrijke fournituren geschiedt sinds gerulmen tijd al zeer lastig en zal al spoedig geheel stop staan. Uit Duitschland wordt niets meer aangevoerd de aanvoer van Amerika wordt in hooge mate belemmerd en, lang vastgehouden en tengevolge van de beperkte scheeps- ruimte zal die aanvoer uit Amerika voorloopig nog wel niet hervat worden. Zou er eindelijk nog eens iets komen, dan zal men daar fabelachtige prijzen voor moeten betalen. Men zal goed doen «et deze vooruitzichten rekening te hou den. Te vreezen is het dat men al spoe dig in de schoenindustrie evenals thans reeds in andere industrieën het geval is, zal moeten stop zetten wegens ge brek aan grondstoffen. Vakschool Waalwijk. Wij vernemen, dat tengevolge eener ongesteldheid van den heer v. d. Laak, leeraar-looimeester aan de Rijksvak school te Waalwijk, de vacheleercursus, die met 1 Mei zou aanvangen, een vertraging zal moeten ondervinden. Wanneer met den cursus een aanvang kan worden gemaakt, is nog niet bekend. Rijksbijdrage. In verband met de kosten voor het lager onderwijs wordt aan deze gemeente bij voorschot over 1916 een rijksbijdrage verleend van f 7150 Gasfabriek. Naar wij vernemen bestaat de voor dracht voor de vacante betrekking van directeur der gasfabriek, uit de volgende personen 1 F. J. Peters te Weert 2 Th. F. Peete'rs te Hulst 3 D. Bakker tö'Waalwijk Zijn wij goed ingelicht, dan heeft zich no. 1 teruggetrokken. Concert Liedertafel. De Liedertafel Oefening en Vermaak zal op Maandag 24 April (2en Paasch- dag) wederom een schitterend concert geven. Niet minder dan 3 bekende kunstenaars zullen hunne menewerking verleenen, ol. mej. M. de Beurs, pianiste te IJmulden, Louis van de Sande, Helden bariton aan de Keizerlijke Hofopera te Berlijn en Tonny Gregoire, Harpist en piano*virtuoos aan de Kod. Hofopera te Dresden. Opdat de kunst van den heer Gregoire beter tot zijn recht zal komen, heeft het bestuur vau de Liedertafel zorg gedragen dat een concert-vleugel uit het Kontak- lijk Pianomagazijn C. C. Bender te Amsterdam aanwezig is. De liedertafel zelf zal eenige mooie koren ten gehoore brengen. Een prachtavond staat ons te wachten, daarom raden wij onze lezers aan van deze zeldzaame gelegenheid te profitee- ren. Ontspanning. Nu de Paaschverloven onmogelijk ge geven kunnen worden, stellen de mili taire autoriteiten alles in 't werk om het verblijf in de kantonnementen zoo aangenaam mogelijk te maken. Het programma der verschillende feestelijkheden in 't kantonnement Waalwijk vanaf Vrijdag tot en met Maandag is als volgt: Vrijdag 21 April 9,30—11,45 v. m. voetbalwedstrijd 11 20 R I. Baard wijk. Idem 111 20 R. 1. Baardwijk. 2—3 n m. idem II 20 R. I. Baardwijk. 1,45—4 n.m. idem Art. en III 20 R. I. Baardwijk. Zaterdag 22 April 7,30 n.m. Variété uitvoering in de bioscoopzaal. Zondag 23 April 9,30—11,45 v. m. voetbalwedstrijd Baardwijk Idem korf balwedstrijd Baardwijk; 2—3,30 n. m voetbalwedstrijd Baardwijk. Idem korf balwedstrijd Baardwijk. 2,30—4 n. m. Muziekuitvoering op de Markt te Waal wijk. Artillerie-muziekcorps. Maandag 24 April 2,30—4 n. m. Mu ziekuitvoering op de Markt te Waalwijk. Infanterie muziekcorps. 7,30 n m. Come- dieuitvoering in het Bondsgebouw. Het speelterrein te Baardwijk bevindt zich nabij het snijpunt van den kunst weg Baardwijk—Drunen enhetDronge- lensche kanaal. (In verband met den toestand der terreinen kan nog verandering komen in de plaats waar gespeeld wordt, daarom deeien we ook mede dat het eventueel speelterrein te Waalwijk is nabij den watertoren). Waalwijks Belang heeft wederom de kiosk laten opslaan op de markt en hoopt dat er een druk gebruik van ge maakt zal worden. Als 't weder het toelaat zal de liedertafel „Oefening en Vermaak" Zondagochtend hare matinée geven op de kiosk, anders in de zaal „Musis Sacrum" die vrij toegankelijk is. Men ziet dat alles gedaan wordt om het den militairen zoo aangenaam mo gelijk te maken en de burgers zullen niet nalaten daartoe mede te werken, zooveel in hun vermogen is. De uitslag der voetbalwedstrijden op Vrijdag was als volgt In de eerste serie komen Zondagmor gen van 9'/2- 12 uur uit 4 II tegen 1 III daarna 4e Bat. 1 R. V. A. tegen Mitrailleur- peleton. Des namiddags van 2—3 V2 uur wordt de finale tusschen de twee win naars gespeeld. Ongeval. Toen gisterenmorgen een militaire fonrage- wagen, bespannen met twee paarden, in den dam bij het politiebureau stond, gingen de paarden er plotseling zonder geleider van door. Deze haalde hen spoedig in, maar kon niet beletteD, dat de paarden vooruit holden, niet meer tot staan konden vordeB gebracht en met kracht tegen het trottoir en 't hek bij het Hotel Verwiel opvlogeo. Met te meer vaart ging zulks wijl dc wagen vanaf den dam omlaag de straat opreed. De paarden gingen door het afsluithek heen, zoodat de dieselboom tegen de spiegelruit stood. Da paarden kwamen over 't hek te vallen, waarin ze als het ware verward lagen. Een der' dieren kreeg een verschrikkelijke wond aan de borst, de stukken vleesch hingen er bij en een oog werd uitgestoken. Het werd diiect naar den ziekenstal geleid en had veel bloedverlies. Het andere paard, dat alles deed om rechts af te zwaaien, kwam er betrekkelijk goed af. Met behulp van militairen en burgers we,rden de dieren uit hun pijnlijke positie verrast. Alles zag er vreeselijk be bloed en gehavend uit. 't Hek was voor het grootste gedeelte gebroken, verbogen en omvergeworpen, een der zware pilaren ontzet, alsook boven het balcon. Persoon lijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, de materieele schade voor den heer Verwiel is vrij groot, maar zal natunrlyk wel spoedig flink en vlot geregeld wordeD. Diefstal. Gisterenmorgen werd bij den opkooper v. G. in de Hanenstraat alhier, uit een kistje in de kast, eenig papieren geld ont vreemd. Men denkt dat bekenden de daad verricht hebben, daar men van de gelegenheid profiteerde, dat de vrouw des huizes even weg wa\ Installatie van den heer F. v. Liempt als burgemeester van Oud-Heusden. Na door den Heer Commissaris der Koningin in het Gouvenementsgebouw te 's-HertogenbosCh te zijn btéedigd arriveerde de Burgemeester per rijtuig te ongeveer 3 uur te Oud-Heusden. De geheele gemeente was in vlaggen getooid. Overal langs den weg hadden zich de belangstellende inwoners ge schaard, die onder >hoera« geroep den nieuwen functionnaris verwelkomden. Tegen ongeveer half vier stapte de Burgemeester ten raadhuize te Elshout af, waar hij, ontvangen door de beide Wethouders geleid werd naar de feeste lijk versierde raadzaal, waar de Gemeenteraad in buitengewone zitting was bijeengeroepen. Was door deD Burgemeester met het oog op de tijds omstandigheden en den Vastentijd ver zocht alle uiterlijk vertoon achterwege te laten, aan welk verzoek door de ingezetenen ook was gehoor ge geven, ofschoon zij liever op andere wijze blijken van hun ingenomenheid met de benoemiDg hadden willen geven, dit kon niet beletten, dat aan de ontvangst ten raadhuize een geheel feestelijk karakter werd gegeven. De vergadering van den Raad werd door den oudsten Wethouder den Heer Van Grevenbroek geopend, die na voorlezing van het Koninklijk Besluit, houdende de benoeming van den E. A. Heer F. van Liempt tot Burgemeester der gemeente Oud-Heusden, den titu laris onder hartelijke woorden het welkom toeriep en hem omhangende het teeken zijner waardigheid, de hoop uitsprak, dat hij lange jaren zijn ambt zou kunnen vervullen tot heil der ge meente. Nadat de eerewijn was rondge diend wijdde hij een heildronk op den nieuwbenoemden Burgemeester. De Burgemeester bracht op de eerste plaats dank aan Hare Majesteit de Koningin voor zijne benoeming en aan Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken en aan den Heer Commissaris der Koningin, die tot zijn benoeming medewerkten. Met groote vreugde ontving hij het bericht zijner benoeming, die hij op zijn jeugdigen leeftijd beschouwde als een groote onderschei ding. Hij gat de verzekering dat hij naar best vermogen zou trachten zich die onderscheiding waardig te toonen. Hij schat zijn taak echter niet licht, wetende dat hij in zijn onervarenheid vaak zal, komen voor zaken, waarin hij hulp en voorlichting noodig heeftvoor die gevallen rekent hij echter op den steun van Heeren Leden van den Gemeente raad en der gemeente-ambtenaren. Waar hem die medewerking reeds bij monde van den oudsten Wethouder namens den Gemeenteraad werd toe gezegd, gaat hij met gerustheid en vol moed de toekomst tegemoet in de overtuiging met de gevraagde mede werking de gemeente Oud-Heusden te kunnen brengen tot groei en bloei, waar het de bevolking, geleid door een bestuur, krachtig door eendracht en kalmen ernst, zedelijk en stoffelijk wel ga* i Spreker bracht aan het slot nog hulde aan de nagedachtenis van zijn Ambtsvoorganger, die zoovele jaren onder de gemeentenaren was werkzaam geweest en die hij in zijn deugden hoopte na te volgen. Hij stelde voor een dronk te wijden aan het heil der gemeente Oud-Heusden, waaraan onder »Hoera< geroep werd gevolg gegeven. Na de sluiting der vergadering werd den Burgemeester door de schoolkinde ren een ovatie gebracht. Door een der meisjes werd hem uit naam der leer lingen een fraai bouquet aangeboden, terwijl hem door een der jongens in keurige uitvoering werd ter hand gesteld het welkomslied, dat door alle kinderen werd uitgevoerd. Daarna gaf het Hoofd der school in keurige en hartelijke woorden zijne ingenomenheid te kennen met de benoeming. Hij feliciteerde van ganscher harte ook namens zijn mede- onderwij zers en onderwijzeressen den benoemde, zijne aanwezige familieleden en zijne ouders. Hij sprak het vertrouwen uit, dat de Burgemeester door belangstelling voor het onderwijs en de opvoedlDg van het kind zijne taak en die zijner helpers zou verlichten en daardoor krachtig zou medewerken tot het kweeken van goed onderlegde en zede lijk sterke staatsburgers, vormende het heil der toekomst. De Burgemeester toonde zich ten zeerste ingenomen met de aardige attentie der schoolkinderen, niet minder was hij erkentelijk voor de inderdaad schoone en met zooveel gevoel en hartelijkheid gesproken woorden van het Hoofd der school. Hij gaf gaarne de verzekering dat de belangen vaD het onderwijs hem zeer ter harte gaan en dat het hem werkelijk het grootste genoegen zou doen te kunnen bijdra gen om de goede vruchten van het onderwijs te verzekeren. In dit verband zegt hij gaarne zijn steun en medewer king toe aan het onderwijzend personeel, dat in hem steeds de warmste belang stelling voor het onderwijs zal vinden. De Burgemeester werd daarna ge complimenteerd door verschillenden genoodlgden, terwijl van de receptie, die ten half vijf gegeven werd, druk gebruik werd gemaakt. Na afloop der receptie maakte de Burgemeester in gezelschap van zijn broer den Secretaris vanWaalwijk en den Oudsten Wethouder den Heer van Grevenbroek een rijtoer door de ge meente en werd hem bij die gelegen heid huis voor huis door de inwoners de warmste ovatie gebracht. Merrienkeuringen. De voorkeuringen vaD 2 jarige en 3- jarige en 3—8 jarige rnerriën zullen ge houden worden te 's Hertogenbosch on 19 Juni, te Heusden op 20 Juni, te Alm kerk op 23 Juni en te Zevenbergen op 12 Juni. De centrale merrienkeuringen worden gehouden te Breda voor het type tuigpaard op 11 Juli en voor het type trekpaard op 12 Juli. Electrtciteitsvoorziening van Noord'Brabrant. Door de Regeering is in afwijzenden zin beschikt op het verzoek van het Gemeentebestuur van 's-Hertogenbosch ter verkrijging van de verklaring van den Koning, bedoeld in artikel 1, par. II, letter a, van de Electriciteftsveror- dening, ten behoeven van de oprichting eener gemeentelijke electrische centrale. (Hierdoor is dus beslist, dat de ge meente 's-Hertogenbosch niet kan ver krijgen de verklaring volgens welke de oprichting eener eigen centrale niet strijdig is rr.et het algemeen belang, zoodat de oprichting van eene gemeen telijke electrische centrale alhier niet mogelijk is.) HERPT. De landbouwweikzaamheden zijn door den buidigen weerstoestaud heel wat ten achter geraakt. Voor vele gewassen is het meer dan tijd, dat ze worden uitgezaaid. Deu verhoogden waterstand is oorzaak, dat er landerijen zijn, die er last van krijgen. Het gras groeit niet, zoodat bet in vele weilanden nn al begint op te raken. N1EUWKUIK. Op Zondag 16 April hield de postduivenvereniging »De Gevleu gelde Vrienden* een wedvlucht met oude duiven van uit Roermond. De prezen weiden als volgt bebaald le en 17e prijs A. v. Spijk, 2e, 3e en 7e W. Falier, 4e en 8e C. Coulen, 5e W. Schellen, 6e F. 7. Steinsel, 9e en 16e J.

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 6