DE OORLOG R Provinciaal Nieuws, nilVWB PIT HEÏÏSaifr KERKNIEUWS. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, aan het ree te roeren, f Zelfs ran de seme- Ion ia een groot gedeelte geschikt als men- sehelyk roedisl. Van het eiwit gebruiken wij ®I pCt., van de droge zelfstandigheid 31 pCt. en van de koolhydraten 26!/apCl. Ik zie dan ook in het gebruik vau het ongebuild brood niet het minste gevaar voor dt volksgezondheid». De broodvoorziening van België. Op vragen van het Kamerlid Juten heeft minister Posthuma geantwoord, dst hij het vooralsnog nisi noodzakelijk oordeelt, den uitvoer van brood voor een deel der be volking van België stop te zetten, maar dat door het verbod van wittebrood te mogen bakken alleen meer bruinbrood naar België sal kannen worden uitgevoerd. Een Nederlandsche consul veroordeeld. Naar wy vernemen, was onze oud-stad- genoot de heer W. van Bijckevorse), vice- consnl eerst te Charleroi, daarna te Dinant, ter dood veroordeeld wegens het voeren van correspondentie met de geallieerden. Door bomiddeliug van den heer Van Vollenhoven, onzeu legatie-secretaris te Brnssel, is de doodstraf in gevangenisstraf veranderd en de heer Van Rijckevorsel tot het ondergaan daarvan naar Dnitschland vervoerd. Hsgz. Binnenlandse he handel in varkens. Varkeashandelaren of grossiers in var kens, die ten genoegen van de Rijks commissie van Toezicht kunoen aantoo- neD, dat zij vóór den aanvang der be schikbaarstelling van varkens voor bin- nenlandsch verbruik een regelmatigen en zelfstandigen handel dreven tot leve ring van varkens aan binnenlaodsche slagers kunnen worden ingeschreven als grossiers in varkens. Zij worden in de gelegenheid gesteld, tegen door de Varkensvleeschvereeniging onder goedkeuring van de Rijkscommissie van Toezicht vast te stellen voorwaarden varkens te leveren voor blnnenlandsch verbruik. (St. ct.) De Ouitsch Amerikaansche spanning. In een nieuw stadium is de Duitsch- Amerikaansche kwestie nog niet getreden In de Wilhelmstrasse is de Amerikaan sche nota ontvangen, die op pooteu stond en zich hoofdzakelijk aan het >Sussex»-incident wijdde. Nadruk wordt er in dit historische staatsstuk van pre sident Wilson op gelegd, dat de >Sus- sex» onbewapend was, dat er voor de Amerikaansche regeering geen twijfel aan bestaat of de «Sussex» is getorpe deerd door een Duitsche duikboot, dat de Duitsche regeering van al haar be loften inzake den duikbootenoorlog er niet één is nagekomen, dat neutrale schepen meer en meer slachtoffer van de Duitsche manier van oorlog voeren worden en dat de lijst van Amerikanen die bij den ondergang van passagiers schepen en koopvaarders den dood vinden, met de maand aangroeit. Met deze nota, die door de Duitsche pers aan niet malsche commentaar wordt onderworpen, is de rijkskanselier Beth- mann Hollweg klaarblijkelijk naar het groote hoofdkwartier geweest. Volgens wat Reuter uit Washington verneemt zouden aan het Amerikaansche departement van bultenlandsche zaken telegrammen van den gezant te Berlijn zijn ontvangen uit welke telegrammen men de conclusie heeft getrokken, dat Duitschland eenlgermate aan de Ameri kaansche eischen tegemoet wil komen. Maar Duitschland of liever de rijks kanselier die de verantwoording draagt, zit hier tusschen twee vuren. Vóór hem staat president Wilson met de dreigende opgeheven vnist en in zijn rug duwt de Duitsche publieke opinie nog kort geleden bij het aftreden van Von Tirpitz in de moties van alle par tijen uit den Rijksdag tot uiting gekomen en nu weer in gelijken zin aan het woord In de pers. Ze wil het wapen der duikbooten niet uit de hand geslagen zien. Buitengewoon staatsmanschap, zal er noodig zijn om zich uit deze moeielijke stelling te redden. Want met een vriendelijkheid schijnt de opgeheven vuist van den president niet meer naar beneden te brepgen. De be dreiging moet ernstig gemeend zijn. Kalm weg neemt het Amerikaansche landsbe stuur alle maatregelen, die in het ergste geval noodig zullen blijken. De oorlogs- werven zijn voorzien van een bordje >Verboden Toegang» voor bezoekers. De ingeschrevenen voor de vloot zijn gemobiliseerd, op de werven wordt met alle haast gearbeid, president Wilson en minister Lansing staan voortdurend met elkaar tn verbinding. Op de Duitsche schepen die in groote getale bij het uit breken van den oorlog in Amerikaansche havens een toevlucht vonden, zijn wachters geplaatst uit vrees, dat de Duitsche bemanning ze gebruiken zal als bommen werkplaatsen of ze bescha digen zal. Hoe groot de spanning is blijkt wel uit het feit dat sedert Vrijdag de Ame rikaansche bankiers geweigerd hebben chèques op de Duitsche banken te ac- ccpteeren. De Russen in Frankrijk. Het geheim van de komst der Russen ■aar Frankrijk is opgelost. Zij komen van Wladiwostok en hebben de reis gemaakt met de Himalaya* en de Admiral La- touche-Tréville,* die door kruisers wer den begeleid. De correspondent der Corriére della Sera meldt, dat hef keurtroepen zijn, die zich onderscheiden hebben in Galicië en Polen. Hun getal is echter gering en bun verschijning heeft geen andere be- teekeais dan die van een betooging van de eenheid der bondgeoooten. Tenge volge van storm in de Mlddellandsche Zee is de aankomst aanmerkelijk ver traagd. Het detachement heeft overland 8600 K. M. afgelegd, namelijk van Odessa tot Wladiwostok, en daarna over zee vla Suez nog 16.500 K.M waarover zij on geveer drie maanden moeten hebben gedaan. De Russen voeren slechts de allernoodzakelijkste uitrusting mee. Frankrijk zorgt voor de rest. De Col di Lana. Uit Weenen van den 23en April Op den Col di Lana bezetten onze troepen wederom een steunpunt op den kam ten Noord-Westen van den top en handhaafden dit tegen vijandelijke aan vallen. De top zelf staat onder het krach tige vuur van onze artillerie. Van den 24en April Op den Col di Lana heeft de dappere bezetting der steunpunten vijf vijande lijke aanvallen bloedig afgeslagen. De Italianen vallea voorts aan de Isonzo den zuid-westelijken rand van de Doberdo-hoogvlakte weer aan. Nieuwe nederlaag der Engelsehen in Mesopotamia. Een nieuwe aanval der Engelsche ex peditietroepen op deTurksche stellingen bij Sann-i-Yat, die hen scheiden van 't in Kut-el-Amara opgesloten leger van generaal Townshend is mislukt. Generaal Gorrlnge, zoo is uit her Turksche com muniqué en uit het bericht van het En gelsche departement van oorlog op te makeD, had getracht door een hevig bombardement de Turksche positiesmurw te schieten. Na het geschutvuur ging hij tot den aanval over met een brigade, zegt het Londensche bericht, met een halve divisie, meent het Turksche. Het gelukte aanvankelijk den Engelschen, die door de overstroomingeD hun ope raties tot een smal front moesten beper ken, tot in de tweede linies der Turken door te dringen. De tegenaanval der Turken echter dreef hen terug. De En gelschen lieten, naar uit de Turksche hoofdstad wordt gemeld, 2000 man aan dooden op het slagveld achter, hun verliezen in dezen slag zullen zeker 3000 man hebben bedragen. Generaal Gorringe doet nu weer onver moeid zijn zware artillerie op de stellin gen der Turken bij Sann-l-Yat en Felehieh spelen. Bij Kut-el-Amara, zegt het Turksche bericht nog, vlucht de bevolking al zwemmende naar de Turken. Gevecht op de Engelsche kust- LONDEN, 25 April. (Reuter.) De admiraliteit deelt mede, dat vanochtend omstreeks halfvier een Duit9ch eskader slagkruisers, begeleid door lichte kruisers en torpedojagers, ter hoogte van Lowe stoft verscheen. De plaatselijke zee strijdkrachten raakten er mee slaags en na ongeveer twintig minuten wendde het Duitsche eskader den steven, achter na gejaagd door onze lichte kruisers en torpedojagers. Aao de kust zijn twee mannen, een vrouw en een kind gedood. De stoffelijke schade schijnt onbelang rijk. Voor zoover tot nu toe bekend is, zijn twee Engelsche lichte kruisers en een torpedojager getroffen, maar geen schip is gezonken. Waalwijk, 26 April 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwyk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 28 April 1916 des namiddags ten 6*U uur ten raadhuize. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een Directeur der gasfabriek. 3. Verzoek van F. W. van Liempt om eervol ontslag als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 4. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 5. Wijziging der verordening tot ver deeling der werkzaamheden van de Amb tenaren van den Burgerlijken Stand. 6. Wijziging der verordening tot hef fing van een Hoofdelijken Omslag. (Wij ziging van het maximum heffingsbedrag.) 7. Aanbieding van het primitief ko hier van den Hoofdelijken Omslag voor 1916 en benoeming eener Commissie van onderzoek. Emma-bloem. Maandag 1,1. werd In Waalwijk, Baardwijk en Besoijen de Emma-bloem verkocht, welke verkoop opbracht de som vao f 175. Padvinders. De afdeellag Waalwijk» van de Ned. PadvindersVereeniglng maakte 1. 1. Maandag onder ieiding van den heer Frans Spijkerman een uitstapje naar De Bilt, waar eene bijeenkomst van tal van afdeelingen {Jwerd gehouden om uit handen van Z K. H. Prins Hendrik het vaandel te ontvangen. Des avonds na aankomst van de trein alhier trok men met het nieuwe vaandel aan het hoofd door de gemeeote. De Paaschdagen. I)e Paaschdagen, die gekenmerkt wer den door onverwacht, prachtig lenteweer brachten in onze gemeente een zeer groote drukte. Honderden familieleden der militairen kwamen dezen een bezoek brengeD, nu zij zelf niet met verlof konden gaan. 't Gaf een gezellige drukte en er heerschte werkelijk, ook onder de mi litairen een heele goede, prettige stem ming. Wij schreven reeds in ons vorig nummer dat alles werd gedaan om de militairen zooveel mogelijk het gemis van verlof te vergoeden en om hun de da gen zoo aangenaam mogelijk te maken. En werkelijk we mogen gerust zeggen, dat de commissie bestaande uit de hee- ren kapitein Donck, luitenant graaf Schimmelpenninck en luitenant Merkel- bach hierin uitstekend is geslaagd. Zaterdagavond werd in Musis' In tegenwoordigheid der militaire autori teiten en vele soldaten, een varieté-avond gegeven, die in elk opzicht uitstekend slaagde en een bewijs was. dat er onder het 20e Reg. Inf. en het le Reg. Veld- Artillerie uitstekende eigen krachten huizen, die hun mannen werkelijk een genotvollen avond weten te verschaffen. Zondagmorgen gaf de Liedertafel haar matinée op de kiosk op de Markt, 't welk haar evenals steeds veel succes bezorgde. Des namiddags genoten we van een concert van het muziekcorps van 't le R. V. A., dat met een betrekkelijk klein getal executanten een uitvoerlog gaf, die in elk opzicht klonk als een klokdit was de echte militaire muziek, vol leven digheid, maar zuiver in elke nuancee ring en beslist «af.» Het zeer talrijke publiek heelt zeker volop genoten en we hopen nog zeer dikwijls in de gelegenheid te zijn dit keurcorps te hooreo. Maandagmiddag gaf de stafmuziek korps van 't 9e R. I. een concert op de Markt dat ook in allen deele verzorgd mag heeteo. Deze uitvoering deed al voor de vorige niet onder. Kapelmees ter van den Bergh heeft de inwoners van z'n vroeger kantonneineot, waar hem de 40-jarige medaille werd uitge reikt, een genotvollen middag verschaft. Des avonds werd in de groote zaal van den Gildenbond den militairen we derom een varieté*avond aangeboden, die eveneens heel goed geslaagd mag heeten- Naast eigen krachten verleende ook de tooneelclub van den Gildenbond hare medewerking. Ook de nummers voor viool en vio loncel vielen zeer in den smaak, zoodat 't geheel voor de militairen weer een prettige ontspanning vormde. Maandagavond sloot de Liedertafel de rij harer winterultvoerlngeo met een concert, dat zeer druk bezocht werden onder alle opzichten naar wensch slaagde. Als solist trad ditmaal op de bekende heldenbariton de heer Louis v. d. Sande, die door de vertolking van »Le Cor« van Fléchler, »Ninon« van Fosta, >Wo- tans Abschled* van Wagner, »De twee Kerelen* van Benoit en Matrozenlied van Heyblom, het publiek telkens in verrukking bracht, zoodat het hem aan een daverend applaus van de zijde van het opgetogen publiek allerminst ontbrak. In het succes van den zanger deelde ook als accompagnateur de heerTonny Gregorle, die opnieuw toonde, een zeldzaam begaafd pianist te zijn. Bleek dit reeds uit het accompagnement, nog duidelijker kwam het uit in zijn vrije nummers, als: «Concert Wals, van We ber, Concert-étude van hem zelf*. Bui tengewoon succes behaalde hij in het concert voor twee piano's van C. M. Weber, waarin de tweede partij op de meest verdienstelijke wijze gespeeld werd door Mej. M. de Beurs van IJmul- den. Ook hier was het publiek allerminst karig met applaudisseeren. De vereeniging zelve zong mede zeer gelukkig. Onder de nummers, die ons bijzonder troffen, noemen wij vooral »De dag des Oordeels* van Verhey, >de Bede* van Heinze waarin de heer Van der Sande den bariton solo zong en eenige kleinere nummers als»Waldes- rauschen* van Ulrlch en >das Röslein* van Hermes. Tegen het einde bracht de Voorzitter den dank van de vereeniging aan ge noemde artisten, terwijl Mej. M. de Beurs een bouquet geoffereerd werd. Sluiten wij dit kort verslag met een woord van oprechten dank aan de liedertafel, die in dit seizoen, dank zij de capaciteiten van den heer J. Sars, directeur, en de vlijt der leden, ons zoo groot en zooveel muzikaal genot ge schonken heeft. Hondententoonstelling. Op de 16 dezer te Rotterdam gehouden hondeo-teQtooostelliug behaalde onze dorpsgenoot de heer Jac. Sars met de Hollandsche herdershond »Lles» een 2en en met »T uus» een 3en prijs, benevens een sp- Cft'2 prijs voor de beste inzen- dbg en eea speciale prijs voor de grootste inzending. Deze nonden zijn afstammelingen van den bekenden Hollandschen herdershond «Jantje.» Looistoffen. Verwacht wordt, dat heden of morgen de hier te lande aangevoerde looistoffen, welke sinds getuimen tijd waren vastge houden, zullen kunnen worden vrijgege ven. Politiezaken. Maandag kwam in onze gemeeote een wachtmeester der Kon. maréchaussées uit Weert om met onze politie een onderzoek in te stellen naar vermiste militaire dekens, die door soldaten van het 23e naar goede bekenden alhier waren verzonden. Men kende het adres, waar dan ook zeer spoedig de vermiste zaken in be slag werden genomen en proces-verbaal opgemaakt. Linoleum-schoen zolen. Er zijn al heel wat vreemder stoffen voor ledersurrogaat voorgesteld dan lino leum. Wellicht wilden de fabrikanten er niet de aandacht op vestigen, dat ook in vredestijd licht en goedkoop schoen werk wel met behulp van linoleum ineen gezet werd. Thans kan men er echter gerust voor uitkomen, dat een paar lino- leumzoleo, die misschien een paar dub beltjes per stuk kosten, zoo gek niet zo a zijn. Men weet, dat linoleum een stof is, die uit juteweefsel bestaat, waarop een plastische laag aangebracht is, bestaande uit Hnoxyne (geoxydeerde lijnolie), hars, kurkmeel en kleurstoffen. Patronen wor den er op gedrukt, „inlaid" is linoleum met mozaiek. Nu is het natuurlijk niet moeilijk de hars-lynoxyne-massa, het z.g. linoleum-cement, wat te veranderen, om aan het product aandere eigenschap pen te geven, die bij bet nieuwe gebruik zouden passen. Zoo heeft men bijvoorbeeld vroeger in Duitschland al een kaoetsjoekhoudend linoleum gemaakt, dal de gummi-zolen nogal nabij kwam. Teer-pek of asphalt achtige producten zullen misschien zeer goed op hun plaats zijn in de linoleum- massa, die er samenhangend en tegen water bestand door zal kunnen worden. Aangezien zulke zolen geplakt, ge naaid of gespijkerd moeten worden, kan ook met de manier van bevestiging bij de samenstelling der massa rekening ge houden worden. Of zij echter genoeg doorwasemeo, om gezond te zijn is een andere vraag. BAARDWIJK. Maandag 1 Mei a.s. zal het R. K. /r.ekenfosda *8t. Clemens' zijne gewene jaarlijkache ledenvergadering houden in het bondsgebouw alhier des avonds ten 8 nre. Agenda Jaarverslag door den secretaris en pen ningmeester. Verkiezing van een bestuurslid. Maandag 2en Paaschdag, waren de schoenmaken-handwerkers van Baardwijk, Waalwyk en DruBen alhier in het bond?- gebouw vergaderd, om den geeamenlijken inkoop van gereedschappen te bespreken. Uit elke gemeente zyn twee personen ge kozen voor de inkoop-commissie. Donderdagavond ten 8 uur zal de raad dezer gemeente eene openbare raadsvergadering houden. HAARSTEEG. Uitspanning voor militairen. Op uitnoodiging van den Weled. Gestr. Heer lult. Gunning tra den j. 1. Zaterdagavond in de zaal Eckels* als karakterkomiek op d» Heeren Adr. v. Wordragen (Amerzoden) en Jan Engelen (Heusden), de laatste geheel belangloos. Een tiental komische No. gaven zij ten beste, benevens nog enkele zangnummers. Dat hun voor drachten in den smaak vieleo, blijkt het best uit de uitnoodigiogen om de volgende week nogmaals op de planken te willen komen. BESOIJEN. Zondag a.s. zal alhier door de voetbalvereeniging R. W. B. een groote lauwertakwedstrijd gegeven worden, waaraan zullen deelnemen Wil- helmina II, 's Bosch, B. V. V., kampioen eerste klasse B. V. B-, 's Bosch, een elftal Artillerie-munitietrein te Vlijmen, R. W. B. Besoijen. Aanvang 2 uur. DRONGELEN. Deze week is alhier opgericht eene onder-afdeeling van de vereeniging „Het Groene Kruis". Ruim 40 personen zijn als lid toegetreden. Met de gemeenten Waalwijk, Besoijen en Baardwijk vormt zij thans ééne afdeellng. Tot bestuursleden zijn gekozen de h.h. M. Verzijl en C. G. Nieuwkoop. CAPELLE. De eerste zitting vzn den militieraad zal voor deze gemeente worden gehouden op Vrijdag 28 April a.s. dei voormiddags te^ 10 uar in het gemeeita- htia te 't-Hertogenheech. De landnlormpiichtige K. en M. die zich Vrydag j.l. zonder verlof naar hier hadden begeven zijn Zaterdagavond gear re;», teerd en Zondagmorgen onder politiegeleide naar buone korpsen teruggebracht. D<i dienstplichtigen der lichting 1916 sullen op 1 Mei a.s. bij het Se Regiment Veldartillerie worden ingelijfd. Op den (weeden Paaschdag is door di alhier gecautonneerde veld—artillerie op den Stationsweg een harddravery gehondeB, Vergadering van Stemgerechtigde Id. gelanden van het Waterschap fDe Oosten, scbe en Westensche Bnitendellen op Vrijdag 28 April 1916 des namiddags 4 uur bij de Wed. D. W. de Bas. Te behandelen onderwerpen Vaststelling rekening dienstjaar 1 Juli 1914 tot 30 Juni 1915. Vaststelling begrooting dienstjaar 1 Juli 1916 tot 80 Juni 1917. Bepaling bedrag der omslagen. Voorstel het Dag. Bestuar te machtigen tot uitvoering van werken en io eigen beheer. Verkiezing van een lid van het Dage. lyksch Bestuur, Bepaling bedrag van den borgtocht van den penningmeester. Verkiezing van den Secretaris-Penning meester. WASPIK. De heer Ant. Brokx alhier maakte gisteren een toebtje per motorrywie). Achterop zat de heer van Schyndel. Even voorbij '«.Gravenmoer was een onhandige wielrijdster op den weg, die op het gezicht van den motor angstig werd, Diet wist nit te wyken en eensklaps haar fiets liet vallen en de vlucht nam. De motor vloog daarop over het rywiel, waardoor de heer Br. het stuur verloor eu beide bereiden over den weg werden geslingerd eu het motor rywiel in den sloot nasst den weg terecht kwam. De heer Br. bezeerde zich ernstig aan hoofd en handen, de beer v. Seh. kwam er met een paar schrammen en gehavende kleede ren af. Gelukkig passeerde juist de auto van den heer v. Sch. uit Waalwyk. Deze nam beide heeren direct op eu bracht ben naar Waspik, waar de heer Br. direct onder geneeskaLdige hulp werd gesteld. Toen men naderhand de motoriets wilde laten halen, bleek deze verdweneD. Naar we vernemen is er iemand mee in Ooster hout geweest- waar hy de machine met olie en benzine heeft laten vullen en daarna er op weg is gereden. Wellicht echter is het een kennis, die de motor in veiligheid heeft gebracht. RAAMDONKSVEER. De heer F. van Gerwen, die Woensdag j.l. de akte van onderwijzer behaalde, is thans reeds benoemd tot onderwijzer aan de Fraterschool alhier, Onze dorpsgenoot de heer J. v. Don gen is bevorderd van milicien.sergeant tot vaandrig by het 17e Regiment Infanterie. KAATSHEUVEL, 25 April 1916. Geitenfokvereenig ing. In de vorige week gehouden verga dering van de geitenfokvereeniging al hier is besloten tot oprichting van een geitenverzekering. Na drie maanden con tribueering zal bij sterven van een beest 70°/o der waarde worden uitgekeerd. Vóór dien tijd zal door de leden geza menlijk de ultkeering gedaan worden. Twee schatters zijn reeds benoemd om de beesten te taxeeren. In het Bestuar zijn herkozenW. Damen, Voorzitter, P. Robben, Secretaris, G. Zijlmans, W. Zijlmans, G. Molenschot, Th. Sins, P, Grootzwagers. Concerten. Op de beide Paaschdagen is op d« kiosk alhier door de twee militaire corp sen tusschen 4 en 5'/a uur een concert gegeven, dat telkens, dank het prachtige lenteweer, een overdruk bezoek had. Zoowel de muziek van de staf van het 9e Reg. als de uitvoering van het Ba taljonskorps voldeed uitstekend. Met graagte luisterden de verwende Kaats- heuvelsche muzikanten naar de goede muziek die gegeven werd. 't Was beide dagen een keurig afgewerkt programma. HEUSDEN, 25 April 1916. Concept. Maandagmiddag bood de stafmuziek van het le Reg. Veldartillerie den in gezetenen op de Vischmarkt een concert aan. Dat de geheele stad van dit buiten kansje profiteerde laat zich denken, te meer daar het weer zoo bij uitstek me dewerkte. Rijksveldwachter. Met ingang van 1 Mei wordt hier gestationneerd als rijksveldwachter dhr. Dolfin uit Oosterwolde, zulks ter vei- vanging van den vertrekkenden brig.- tltulair v. d. Hoeven. Kapelaan G. J. M. van Groeningen. De slag, die gevreesd werd is gevallenDe weleerw. heer G. J. M van Grocnlngea, kapelaan aan de parochie van O. L. Vrouw onbevlekt

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2