BINNENLAND. Provinciaal Nieuws stellen van de Britsche handelskringen. Het Duitsche volk weet, dat de Ame rikaansche regeering het in zijn macht heeft, om den oorlog in dien zin van menschelijkheid en volkenrecht te beper ken tot de strijdkrachten der strijdvoe- rende naties. De Amerikaansche regee- nng zou dat zeker hebben tot stand gebracht, indien zij haar onbetwistbare rechten op de vrije vaart ter zee tegen over Engeland met kracht had laten gelden zooals de zaak thans staat, ver keert echter het Duitsche volk onder dea indruk, dat de Ver. Staten van Duitschlaod, dat om zijn bestaan strijdt, een beperken wenschen in zijn (Dultsoh- land's) gebruik van zijn doeltreffende wapenen en dat zij (V. St.) daarvan het voortbestaan van de goede betrekkingen met Dultschland afhankelijk stelt, terwijl zij (V. St.) zich tegenover met het vol kenrecht strijdige optreden van Duitsch land's vijanden tevreden stellen met protesten. Het is aan het Duitsche volk bekend in hoe grooten omvang onze vyanden uit de V. St. worden voorzien van oorlogstuig van allerlei aard. De nota zegt verder De Duitsche regeering deelt aan de regeering der Vereenigde Staten mede dat aan de Duitsche zeestrijdmachten instructie is gegeven met in achtneming der algemeene beginselen van het vol kenrecht over aanhouding doorzoeking en vernieling van handelsschepen ook binnen het gebied van den zeeoorlog koopvaardijschepen niet zonder waar schuwing en redding der menschenlevens tot zinken te brengen, ten dj zij vluchten of tegenstand bieden. De Duitsche regeering verwacht ten slotte dat haar concessie ook in het oog der Amerikaansche regeering ieder be letsel zal wegnemen voor het herstel van de vrijheid ter zee en dat de Vereenigde Staten thans van Engeland met nadruk de inachtneming van de principes van het volkenrecht zal eischen en deze eisch zal doorzetten. Zou dit niet geschieden dan houdt de Duitsche regecring voll vrijheid aangaande hare besluiten voor. WASHINGTON, 5 Mel. (R. B.) Uit Duitsche bron wordt vernomen, dat in bet antwoord van Dultschland aan de Vereenigde Staten geweigerd wordt de verklariug af te leggen, dat schepen welke kanonnen aan boord hebben als vreedzame handelsschepen kunnen wor den beschouwd. Evenwel is Dultschland bereid het twistpunt aan een beslissing van een scheidsgerecht te onderwerpen. Voorts verklaart Duitschlaod, dat de commandanten van de onderzeebooteu steeds de order hebben gehad niet zon der waarschuwing schepeD te torpedee- ren. Doch de mogelijkheid van een vergissing is niet uitgesloten. In het geval der Arabic en andere sehepen Is Dultschland bereid schade loostelling te betalen. Het geval met de Sussex beschouwt Duitschland als een vergissing, welke door den Commandant van de betref fende onderzeeboot Is begaao. Men houd vol, dat de nota van Duitschland aan president Wilson zekere voorstellen bevat en Wilson werkzaam is in het belang van den vrede, doch rulks kan op het oogenbiik nog niet bevestigd worden. De dienstplicht in Engeland. LONDEN, 4 Mei. Bij tweede lezing werd de dienstplichtwet met 328 tegec 36 stem men door het Lagerhuis aangenomen. Gevecht tusschen een Zeppelin en een Engelsche flotielje. Men meldt nit IJ muiden IJmnider stoomtreilera rapporteeren bij aankomst te IJ muiden over vlootmanoeuvres van Eogoléche oorlogsschepen op de Noordzee waarbij hier en daar een treffen heeft plaafs gehad. Zoo deelt een hunner mede, Donder, dagmorgen te elf nor getnige geweest te zijn van een treffen tusschen een Zeppelin en een Engelsche oorlogsflottielje, die nit 21 schepen, groote en kleine bestond en zich op 55.30 N.B. en 7.2 O.L. bevond, toen een Zeppelin boven de flotielje verscheen en twee schoten loste op een der grootste oor logsschepen. De flotielje verspreidde zich snel doch twee slagschepen met drie schoorsteenen schenen het gevecht met de Zeppelin te willen aanbinden. Van een der slagschepen werden kort achter elkander drie schoten op de Zeppelin gelost waarop deze de vlocht nam, oogenschijnlyk oogedeeerd, dach nogilechts tien minuten na het pasBeeren van deD stoom- treiler stortte het luchtgevaarte in wilde wentelingen naar beneden en in zee. De treiler, aan boord waarvan men 't gevocht met de grootste spanning had gadegeslagen, wilde naar het in zee gevallen luchtschip stoomen om zoo mogelijk halp te verleenen, doch hem werd de gelegenheid daartoe af gesneden, daar het luchtschip tusschen de inmiddels teruggekomen Engelsche flotielje geraakte. Aan boord van den treiler meent men zeker dat de geheele bemanning van het luchtschip ia omgekomen, 't Was een Zeppelin met twee bemande schuiten onder aan het luchtschip. Vóór de Zeppelin naar beneden stortte had men een geweldige ontploffing gehoord en had men een dichte, zwarte rookkolom het luchtruim zien instijgen. De bemanning van den trawler was nog zeer onder den indruk van het gebeurde, bovenal van het uit de lucht in wilde sahommelingen ïeer- tuimelen van het reuzen-gevaarte dat met een donderende slag in den zee plofte. De toestand. Van de verscheidene oorlogsterreinen geen nieuws van eenige beteekenls. Bij den Mort Homme, op het Verdun front, hebben de Franschen de Duitsche terreinwinst weer wat verder afgebrok keld en daarmede de sterkte van hun defensieve stellingen versterkt en een verderen stoot gegeven tot het vastloo- pen van den Verdun-strijd. De jongste raid op Engeland heeft de Zeppellnvloot een nieuw offer gekost, □aar aan te nemen valt, niet tengevolge van de betere verdedingsmiddelen van Engeland, maar tengevolge van de natuurkrachten, die nog steeds grooter vijanden van de Zeppelins zijn dan de beste kanonnen. Het luchtschip L 20 is op Noorsch gebied neergekomen en bij Hap-fjord geland, een 16 kilometer ten Zuiden van Stavanger. Men heeft de resten van het lucht schip met geweervuur vernietigd, omdat het wrak gevaar opleveren zou, wan neer het weggeslagen zou worden. En bij die vernietiging richtte de Zeppelin nog heel wat schade aan. Er komen nog steeds Russische troe pen in Frankrijk aan. Tweede Kamer. De Kamer houdt zich nog steeds on ledig met de behandeling der ouder domswet. Aangenomen is dat bij verpleging in gestichten 3/4 aan de instelling en aan de verpleegden komt. Des avonds is de oorlogswinstbelasting aan de orde. De heer Nierstrasz heeft er met kracht tegengesproken. Hij achtte 30 pCt. veel te hoog, vooral waar groote reserves noodig zijn, om na den oorlog aan de concurrentie 't hoofd te kunnen bieden. De heer Ter Laan was er sterk voor en wilde ze brengen op 50 pCt. Het lid van Vuuren zou het ontwerp met meer enthousiasme hebben begroet als het de eerste maanden na de mo bilisatie was ingediend, toen meestal toevallige oorlogswinsten werden ge maakt. Evenwel zal hij voorstemmen, nu de belastingschuldigen blijkbaar weinig be zwaar maken. Spr. keurt af dat het ontwerp niet vaststelt wat het object is wat getroffen wordt. Voorts heeft hij bedenkingen tegen het heffen van inkomen en winst en niet van vermogen en tegen het verleenen van terugwerkende kracht aan de regeling. Militaire straffen. Naar aanleiding van de met de Paasch- dagen gemaakte slippertjes door mili tairen, zijn bij 3 compagniën te IJmuiden resp. 350, 473 cn 650 dagen straf uit gedeeld. Een res.-batt. sloeg echter het record. Daar kregen de vier compag nieën samen tien jaar st'af te deelen. Vele gestraften moeten na afloop van den dienst nog strafexcerceeren. Boven dien zijn vele na hun straf nog drie maan den verstoken van alle gunsten. De verheoging van de sigarenprijzen. Op de gisterenochtend te Utrecht ge- louden vergadering van het Verbond van vereenigingen van sigarenfabrikanten in Nederland hebben de Noordelijke en Zuidelijke fabrikanten besloten, met in gang van 6 Mei de prijzen van de sigaren te verhoogen. Engelsche en Duitsche bunkerkool. Reuter seint het volgende officieele jericht uit Londen In de Nederlandsche pers zijn onlangs enkele zeer vinnige opmerkingen ver schenen over het optreden der Engel sche regeering, die zich door de om standigheden genoodzaakt heeft gezien de verstrekking van bunkerkolen aan onzijdige schepen te beperken. De maatregelen, die zijn genomen, en het vervoer van een zeker deel der ading voor Engeland of diens bondge- nooten betreffen, zijn uitsluitend voor geschreven door de noodzakelijkheid wegens de schaarschte van steenkool en scheepsruimte om de voorraden steenkool zooveel mogelijk te sparen, met name in ver verwijderde havens, waar gebunkerd pleegt te worden. Daar zainigheid met de Engelsche steen- cool geboden is, is het voorzeker niet meer dan billijk, dat de onderzijdige industrieën, die de geallieerden de meeste diensten be wijzen, in de eerste plaats in aanmerking comen en dat zuinigheid betiacht wordt ten ten aanzien van hen, die de geallieerden in mindere mate van dienst zijn en derhalve minder aanspraak bebben op Engelsche steen- cool. Aan sommige Nederlandsche stoom vaartlijnen is alleen meegedeeld, dat zij op verstrekking van steenkolen konden rekenen, als zij een zeker deel van hun laadruimte ter beschikking (Engeland) stelden. Engeland is er zooveel moge lijk op uit om de bijzondere omstandig heden van elke stoomvaartmaatschappij in aanmerking te nemen, ten einde tot schikking te komen, die bevredigend is voor de Nederlandsche stoomvaart maatschappijen eo voor Engelaod. Onderhandelingen zijn met verschillende stoomvaartlijnen gaande en men ver trouwt, dat Nederland zal begrijpen, dat de Eogelsche regeeiiag geen onredelijke voorwaarden wenscht te stelleo. Natourlyk moet iedereen beseff<>o dat En geland het onmiskenbare recht beeft, deD verkoop van Eogelsche steenkool te regelen zooals baar dat noodzakelijk voorkomt. Zoo lang er geen gebrek was, zijd geenerlei voorwaarden voor de veratrekking van steen- koel gesteld en daaruit blijkt voldoende, dat de regeering de belangen van onzjjdigen ont ziet. Geheel ten onrechte ls verondersteld, dat Duitsche steenkool, als bunVerkolen meege voerd, in elk geval zou worden in beslag genomen als contrabande, doch hoewel zulk een inbeslagneming wettelyk mogelijk is voor de Engelsche regeerinv, krachtens de koninklijke besluiten van Maart 1915, zoo wordt erkend, dat een dergelijke handeling in zekeren zin een nieuwigheid ware, en de Nederlandsche scheepvaart en andere be langhebbenden mogen zich verzekerd honden, dat de Engelsche regeering ten Zberste b#- reid zal zijn om alle omstandigheden in aanmerking te nemen, wrarin dc uitoef - ning van haar rechten teu aanzien van Dnitsche bnnkerkoien bizendere last zou kuanen teweegbrengen. Anderzijds is de uitvoer van Nederland sche voortbrengselen- naar de bondgenooten veelvuldig verboden. Zoo is laatstelijk ver gunning geweigerd voor den aitvoer van 86 ton bieteozaad, dat reeds lang tevoren was betaald door een Engelsche firma en in Nederland was opgeslagen. Ook beeft Ne derland verreweg bet grootste deel van zyn landbouwproducten, die gewoonlijk naar Engeland werden uitgevoerd, naar een ander kanaal afgeleid, en toch zijn diegenen, welke deze politiek 't sterkst heböen aaugemoedigd, de eersten om een keel op te zetten, wac- Deer Engeland aan Nederlandsche schepen eenigerlei voorwaarde stelt voor de voorzie- oiog van steenkool. Waalwijk, 6 Mei 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Nat. Militie. De zitting van den keuringsraad in het eerste district van Noord-Brabant voor de lichting militie 1917 is voor Waalwijk rn Besoijen bepaald op den 19 Juni e.k. des voorm. te 10 uur te Tilbnrg in bet ge meentehuis. Vakschool. De cursus A (onderwerk maken enz.) aan de Rijksvakschool alhier is 1.1. Maandag 1 Mei geopend met 11 leer lingen. Zij die hieraan nog wenschen deel te nemen, moeten zich zoo spoedig mogelijk aanmelden, daar in den loop des jaars geen leerlingen meer worden aangenomen. R. K. Gildenbond. Het bestuur van den R. K. Gildenbond, wenscht op Zondag 14 Mei a.s. een fees telijke herdenking van de verschijning der encycliek ^Rerum Novarum*' te honden. Voorloopige besprekingen zijn reeds ge houden. 's Morgens een algemeene H. Com munie, voorafgegaan dobr een tweedaag- sche oefening, welke door een Eerw. Pater zal gehouden worden, 's Middags een propagandatocht door Waalwijk en Besoijen met muziek en 's namiddags een groote feestvergadering, waar ook eveneens de Eerw. Pater de Encycliek rede zal houden, zoodat alles bijeen een grootsch feest zal zijn. Ook zal en corps deelgenomen worden aan het diocesaan encycliek-feest op 1 Juni te 's-Boscb, waarvoor gratis kaarten ver krijgbaar zijn en waarvoor vermoedelijk een extra-tram zal worden afgehnurd. Ongeval. Woensdagavond toen de tram aan 't ha veneinde aan 't raugeeren was en achteruit reed, vlcog de achterste goederenwagen uit de rails en kwam tegen het huis van den heer H. van Erp, aan de zijde van deD modewinkel terecht. Een groote spiegelruit werd verbrijzeld, de hardeteenen dorpel op tal van plaatsen gebroken, een hoek van 't buis gereden, zoodat er heel wat materieele schade is. Een korporaal der veld- artillerie die er bij stond, werd door het spiegelglas ernstig aan z'n pink verwond. Taxateur. In het district Meeuwen is benoemd tot taxateur bij de vorderings-commissie van legerpaarden, de heer Adr. Straver te Babylonlënbroek en tot bulptaxateur de heer A. J. de Roon te Capelle. Bevolking. De St. Ct. (no. 105) geeft het bevolkings cijfer van iedere gemeente der provincie Noord-Brabant, op 1 Janoaii. De provincie telde loen 342,292 mannen en 341,854 vrouwen of 684,146 inwoners. Deze cijfers zijn resp. voor Ëergen-op-Zoom 9092, 9468 en 18,560 Breda 13,311, 14,778 eu 28,099; Helmond 8468, 8661 en 17,124; ''-Hertogenbosch 17,431, 19,194 en 86,625 Oosterhout 6831, 6673 en 13.504 Roosen daal c.a. 9106, 9420 en 18,526 Tilburg 27,892, 28,906 en 56,798. Invaliditeitswet. Bij beschikking vaD den minister van waterstaat zijn op verzoek ingetrokken de aanwijzingen van de navolgende tus schenpersonen ingevolge de Invaliditeits wet Rentedistrict Tilburga. gemeente Hilvarenbeek, J. F. van Loenboutb. gemeente Nieuwkuyk, W. A. J. van der Leedenc. gemeente Vlijmen, A. C. Klerx, en zijn aangewezen als tusschen- personen in het rentedistrict Tilburg a gemeente Hilvarenbeek, J* M. Naaijkens gemeenteontvanger aldaar; b. gemeente Nieuwkuyk J. C. van Dommelen, brie vengaarder aldaarc. gemeente Vlijmen, A.'C. Klein, ambtenaar ter secretarie dier gemeente. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN Op den landweg tusschen Best en Oirschot Mgr. J. G. H Menten Lenteweelde in de Betuwe Het nieuwe gebouw der Nederlandsche groote stoomvaartlijnen te Amsterdam De nieuwe houten huisjes voor de geïn terneerde Belgen te Amersfoort Een zeventien d'eeuwsche boerderij uit Haren Negen foto's van Buitenzorg en om geving 's Middags op den IJsel Oostenrijksche transporten over den Donau bij Belgrado De Duitschers koopen Paaschlammetjes in Albanië Vijf oorlogsfoto's van Oost en West Morgendauw op een splnneweb Oos tenrijksche soldaten trekken een vlot over den Welchsel Twee kiekjes van het vermaarde kasteel van Stapelen te Boxtel Een Britsch vliegtuig geïnter neerd te 's-Hage H. Versantvoort te Eindhoven Clementine Asseler uit Nieuwkoop J. Gudden uit Eindhoven W. Peeters uit Eindhoven Een zilveren Bisschopsbeker. TEKSTToch een door Mathilde Veni Creator door Amanda Wolf Een oud lied door fr. Berrhold Wes terveld door Agatha De Haan Mo bilisatieschets door Damasus Het adellijk slot van Stapelen en het mirakel van het H. Bloed te Boxtel. Het conflict te Baardwijk, In vervolg op onze mededeeling in een vorig nummer van de firma Klerx- van Herpt, laten we hier nog verdere correspondentie daaromtrent volgen. Het antwoord van den R. K. Leder- bewerkersbond aan de firma K.-v. H. luidt als volgt Aan de firma J. Klerx-van Herpt te Baardwijk. Mijne Heeren, Uw schrijven van 26 April 11. hebben wii in eene Hoofdbestuursvergaderlog van onzen Bond behandeld. Ons bestuur was van oordeel, dat eene afwikkeling der hangende kwestie beter kan geschie den door eene mondelinge bespreking tusschen Uwe firma en onze bondsbe- ambten, vooral wat betreft de regeling en de taak der door U voorgestelde commissie inzake de toepassing van de overeen te komen loonregeling, welk voorstel de goedkeuring van ons Hoofd bestuur niet kan wegdragen. Mitsdien zijn wij zoo vrij er nogmaals bij Uw bestuur op aan te dringen om eene mondelinge bespreking met U te kunnen hebben, waarvan wij plaats en tijd aan Uw oordeel willen overlaten. Gaarne spoedig eenig antwoord in wachtende Hoogachtend, De Nederl. R. K. Schoen- en Lederbewerkersbond. Hierop zond genoemde firma 't vol gende antwoord in Aan het Hoofdbestuur v. d. R. K. L. A. B. Kaatsheuvel. Uwen brief van 3 dezer gewerd ons. Van den inhoud, strekkende tot ant woord op een schrijven onzerzijds dato 26 April j.l., namen wij nota en berich ten U het volgende Het is ons standpunt aangelegenheden van eenigszins ernstigen aard schriftelijk te behandelen. Of een mondelinge afwikkeling van zaken de meest makkelijke manier is, ontkent niemand. De beste en zekerste weg is deze niet. Trouwens er valt ons inziens niets te bespreken van belang. Wij nemen ge noegen met bedoelden loonlijst en moch ten wij met Uwen Bond hierover moei lijkheden krijgen, waarover wij het niet eens worden, dan geeft een deskundige commissie de beslissing. Wij meenen met bovenstaand antwoord te kunnen volstaan. KLERX-VAN HERPT. BAARDWIJK. Gisterenavond had de milicien A. P. het ongeluk van een zol der te vallen met het ongelukkig ge volg, dat hij een paar ribben brak. Ge neeskundige hulp werd aanstonds ver leend. DRUNEN. Heeft het bestuur der con gregatie herhaaldelijk getoond veel over te hebben voor de hier ingekwartierde militairen door het afstaan der zalen voor militair tehuis, waar de jongens steeds een uitspanningslokaai vinden door het openstellen van de leesbiblio theek, door het geven van concerten enz., ook deze week gaf het wederom een nieuw bewijs door het geven van een vocaal en instrumentaal concert. Dien avond was de zaal om half acht stampvol. Een flink program van zang, muziek en voordrachten hield de jongens tot 10 uur in aangename stemming. Daar de gezelschappen der congregatie nog schoonen voorraad hebben, hopen wij rog wel meer op zoo'n avond voor de jongens van het 20ste. Door de firma Boom-Vesters, schoenfabrikanten alhier, zal een collectie handwerk worden ingezonden op de ten toonstelling te Brussel. Reeds vroeger met goud bekroond, wenschen wij de firma ook nu weer het beste succes. NIEUWKUIK. Op Zondag 30 April hield de postduivenvereeDiging »De Ge vleugelde Vrienden* een wedvlucht met oude duiven vanuit Nijmegen. De prijzen werden als volgt behaald le, 8e en 14e prijs G. Brok, 2e en 7e W. van Falier, 3e C. Coolen, 4e, 12e, 15e, 16e en 17e W- Schellen, 5e, 6e en 18e J. Trommelen, 9e Th. v. d. Bes- selaar, 10e H. v. d. Leur, 11e en 13e F. v. Steensel. Poulprijzen 25 cent. le prijs J. Trom melen, 2e prijs A. v. Spijk. BESOIJEN. Op Zondag 7 Mei a.s. zal onze voetbalclub R. W. B. een vriend- schapsmatch spelen tegen een militair elftal alhier. Aanvang half drie. Op de speelplaats der R. K. JongeDf- school alhier had het zoontje van J. v. L. het ongelnk te geraken onder een zwareo handwagen geladen met steenen voor de bestrating. Ernstig gekneusd werd het kind opgenomen en onder geneeskundige behan deling gesteld. Zaterdagmorgen te elf uur waren de stemgerechtigde Ingelanden van het water schap yDe Binnenpolder van Besoijen*' op geroepen ter algameene vergadering in het café van W. Brokken alhier. Na opening door den voorzitter werd de rekening voor 19141915 vastgesteld met f520.53 aan inkomsteD en f 487.19.05 aan uitgaven, zoodat het dienstjaar 1914 sluit met een batig soldo van f 83.88.05. Door het bestuur werden voorstellen ge daan, teneinde werken in eigen beheer nit te voeren. De begrooting 1916—17 die werd in ontvangst en uitgaaf op f731.33.05 be- paald, terwyl de heer C. G. Verwiel tot Voorzitter werd herkozen. DRONGELEN, Door Gebr. Oerlemans van der Schans werden deze week te Rot terdam een driejarige stier en een koe afgeleveid, beiden ingeschreven in het Ne. derlandsche Rundvee Stamboek, om als fok vee te worden uitgevoerd naar Duitschland. De dieren brachten de in deze streek ongekende prijzen van f 1000 en f 700 op. Kooper was de heer S. v. d. Eyk te Hof van Delft. SPRANG. Alhier heefi zich een geval van diphtheritis voorgedaan in het gezin van J. C. A.s. Zondag v.m. 9,30 en n.m. 2,30 zal in de Geref. Kerk optreden Dr. Aalders van Ermelo. CAPELLE. De zitting van den keurings raad voor de lichting 1917 zal voor deze gemeente plaats hebben op Woensdag 7 Juni 1916 des voormiddags 9 uur te '1- Hertogenboscb. Tot Secretarie-penningmeester van het Waterschap f De Oostensche en Westensche Buitendellen* is benoemd de heer J, van der Lely alhier. WASPIK. Gisteren kwamen twee mi litairen, waarschijnlijk doordat ze met hunne fiets verkeerd uitweken, met el kaar in botsing. Beide rijwielen werden door den schok geheel onbruikbaar. De berijders hadden geen letsel. Mej. T. alhier werd op haar fiets omvergereden door een militair. Behalve dat ze daardoor enkele lichte kwetsuren opdeed, bleek nog, dat haar rijwiel ern stig beschadigd was. RAAMSDONK(DORP-) Het armen- brood is aangenomen door den heer G. v. d. Westen voor het Dorp en door den heer J. Simonis voor het Veer. De 6 jarige W. Kanters vlei in een wei en brak den arm, dien dr. Smits verbond. Het voor een melkwagen gespannen paard van C. van Suijlekom schrok vao een auto en holde met den wagen in een sloot bij de Wed. Kemmeren. Met enkele stukken aan wagen en kannen iep deze holpartij gelukkig af. De heer B. de Bont verkocht gis* teren een kalfkoe voor f 525. Weer een exemplaar van het goede vee, dat hief gefokt wordt. RAAMSDONKSVEER. Maandag viel de schipper S. in het ruim van zijn schip, waarbij hij een arm brak. Dr. Lips verleende medische hulp. Van de scheepswerf der firma D. v. Suilekom Sc Zn. liep Donderdag I t

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 6