Tweede Blad. Gemeenteraad. NUMMER 39 ZONDAG 14 MEI 1916 39e JAARGANG. VLIJMEN. 9. Brieven van Ged. Staten om ad vies op een adres van bewoners van wijk E om grenswijziging en op een daaromtrent door Burgemeester en Wet houders van Hedikhuizen uitgebracht rapport met ootwerp-advies van Burge meester en Wethouders. Het adres van de bewoners van wijk E, dat door den Voorzitter wordt voor gelezen, is ongeveer gelijkluidend met dat van dezelfde adressanten, in ons blad van 21 Februari afgedrukt. Vervolgens leest de Voorzitter een schrijven, géricht aan Ged. Staten, van het gemeentebestuur van Hedikhuizen voor. Dit gemeentebestuur schrijft dan Naar aanleiding van Uw verzoek van 23 Februari 1916 G. no. 179 Ille afdee- ling om bericht en raad, op het daarbij gevoegd adres van A. G. Heesbeen c.s. hebben wij de eer Uw college het vol gende mede te deelen In dst adres wordt wijziging ran gemeente grenzen gevraagd ten behoeve van wijk E en een gedeelte ?an wijk A der gemeente Vlymen. Het grootste gedeelte van wijk E ia gelegen vauaf de grens van Nienwknik aan de Zuidzijde vau de Haarsteegiche straat, het overige gedeelte aan de beide zijden van den weg *de Mommersteeg* naar Vlijmen en in het Noorden van de kadas trale sectie A en E, Door de eigenaardige ligging is wijk E geheel aangesloten aan HaarsteegHedik huizen en vormt daarmede het dorp en tevens parochie Haarsteeg. De inwoners van wijk E, ongeveer 350 in getal en op 4 na allen ^katholiek, kannen sich niet be- wegeD," dan over den openbaren weg, welken Hedikhuijzen onderhoudt. De weg, de straatverlichting, de politie, het telefoonkantoor, waarvan zij profiieereD, wordt hun niet bezorgd door Vlyuien, doch door HedikhoijzeD. Door de welwillendheid van Hedikhuijien kunnen zij daar hunne kinderen ter openbare school zenden. Zij leven met HaarsteegHedikhuijzen samen in hnoDe sociale en andere vereenigingen daarmee nauw verwant, door familie betr-k- kingeo, door eenheid van zeden en ge woonten' Voorzilter. Let nu verder op wat zij durven neerschrijven. Huu karakter verschilt zooveel van dat der overige bewoners van Vlijmen, dat zij buiten noodzakelijkheid bijna niet uiet hen omgaan. Om zijne ligging eo om de onder linge verhoudingen zijner inwoners zou men met recht kunnen zeggen, dat het aange wezen is om met HaarsteegHedikhuizen een geheel uit te Diaken. Voor gemeecle-zaken in Vlijmen, moeten zij een half aar ver naar het raadhuis ter wijl zy vlak bij dat van Hedikhoizen wonen. Die ligging is tevens oorzaak, dat Vlijmen zelf betrekkelijk weinig voor die inwoners kan doen. Eo bij het weinige dat zij vroegen, bleek dan, dat voor die wijk geen belang stelling bestaat bij den gemeenteraad. Dat wordt daar zoozeer gevoeld, dat Kindsjaren niemand zich als candidaat-raadalid be schikbaar wil stellen. Zeer begrijpelijk is dssrom hnnne sympathie en hun verlangen om vereenigd te worden met Hedikhuizen, waarvan zij genoten hebben en nog kannen profiteereD, terwijl zij voor Vlymen slleen belastingbetalers kanoën zijn. Ofschoon Hedikhuijzen menig voorbeeld gaf van welwillende samenwerking o.a. door het aaDleggen en door het altijddurend on derhond van den kunstweg de Mommersteeg over een leDgte van pl.m. 650 M, op het grondgebied van Vlymen en door de kin deren van wijk E en A op de openbare school te Haarsteeg toe te lateö, tegen een vergoeding van slechts f 200 per jaar, ter wijl dientengevolge Vlijmen de openbare school in die wyk kan opheffen en verhu ren voor f150 per j sar, desniettegenstaande is van Vlijmen weinig tegemoetkoming ondervonden en is in de toekomst weinig op aamenwerking te rekenen. Meermalen is door Hedikhuijzen aan Vlijmen gevraagd om eenige- bijdrage in de kosten van straatverlichting, van de nacht wacht en in die van de jaarwedde van den telefoon-kantoorhouder. Steeds echter tever geefs. Bij eene laatete poging om gemeen schappelijk te regelen de bijdrage aan de houders van springstieren in Haarsteeg, zonden Burg. en Weth. van Vlijmen op 9 September 1914 aan ons college een ont werpregeling dienaangaande. Dit ontwerp werd door ons op 29 September daarop volgende behandeld en weer teruggezonden aan Vlijmen. Toen bleek, dat door Buig. en Weth. van VlijuieD, reeds vóór dezen datum een contract was gesloten met een stierhouder in wijk E. Eerst op 29 Octo- (daaropvolgende) kwam een schrijven Borg. en Weth. van Vlymen, dat zij met ons ontwerp nist konden veree- nigen. Door dit en een en ander ia de genegenheid tot gemeenschappelijk regelen in groote mate verzwakt. bet van zich Wat wijk A belief', voor d.-ze wijk be staat niet die behoefte aan vereeniging met Hedikhuijzjn. Waarschijnlijk ia die wijk in de gevraagde vereeniging opgenomen, omdat de kinderen oil die buurt in Haarsteeg naar school gaan, tot dezelfde parochie behooren en om eene rechte lijn te verkrijgen, door de kadastrale sectie E. De afstand van daar natr het ceotrum van Vlijmenen naar dat van Hedikhuizen is ongeveer even groot. Uit de gevraagde vereeniging kan die wijk weinig of geen voordeel trekkeD. Dan moge verder de aandacht geves tigd worden op de voor- en nadeelen der gevraagde vereeniging ten opzichte van deze gemeente. Bij de vereeniging komt vooral de zorg voor onderwijs en voor armwezen ten laste van Hedikhuizen. Voor de na deelen diende dan ook eene schadeloos stelling te worden gewaarborgd. Deze zou kunnen worden gewaarborgd door overdracht van het terrein van school en schoolhuis en van een perceel bouwland» toebehoorende aan het Burgerlijk Arm bestuur, belden gelegen in wijk E. De opbrengst daarvan met de opcenten op de grondbelasting, die ook reeds in He dikhuijzen worden geheven, zullen de financieele nadeelen ongeveer te niet doen. Welke voordeelen zouden uit de vereeniging van wijk E met Hedikhuijzen voortvloeien Eerstens zouden de reeds bestaande verhoudingen tusschen de inwoners krach tiger worden bevestigd en hunne samen werking inzake van landbouw en Industrie in booge mate vruchtbaar worden ge maakt. Tweedens zouden sommige gemeente verordeningen toepassing kunnen erlan gen, wélke zij thans grootendeels missen. Wij willen hier wijzen b.v. op het verschil van sluitingsuur der herbergen wat bij zonder verkeerde toestanden in het leven roept. Als die hier om 10 uur 's avonds worden gesloten, mogen die in wijk E. tot elf uren open blijven, waar hoogst zelden politie te zien is. De politie in deze gemeente kaD hier blijven surveil- leeren tot middernacht, als de heeren huiswaarts keeren. Bij verschillende an dere verordeningen en wetten wordt de naleving bemoeilijkt doordat de over treders met een stap op het grondgebied van Vliimen staan. Om kort te gaan de ligging van wijk E. en dj verhouding der inwoners bil lijken alleszins het verzoek om vereeni ging met Hedikhuizen, maken die ver eeniging hoogst wenschelijk Ook de gemeente Hedikhuijzen zal in menig op zicht voordeel uit die vereeniging trekken wijl wij van oordeel zijn, dat het in het adres bedoelde gedeelte van Wijk A daarvan geen profijt kan hebben advi* seeren wij Uw College uwe medewerking te verleenen tot ve'krijging der grens wijziging en vereeniging van wijk E. aan Hedikhuijzen als volgt De ongeveer rechte lijn die met roode stippellijnen op bijgaand kaartje aange duid zijn, vanaf Nleuwkuijk, Kasteel van Onzenoord, Oostwaarts door sectie A. naar de Mommersteeg en van daar op op de helft door sectie E. in noordelijke richting. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben maar een ontwerp-antwoord gereed ge maakt luidende als volgt Bij uw schrijven van 8 Maart j.l. G. no. 204 werd ons wederom ter fine van bericht en raad toegezonden een adres van A. G. Heesbeen c.s. 1 ïzake de be kende grenswijziging van wijk E dezer gemeente, terwijl het dagelijksch bestuur dezer gemeente bij schrijven van Uw college van 22 Maart j.l. G no. 214 om bericht en raad onfving het door Burge meester en Wethouders van Hedikhuizen te dezer zake aan Uw College uitgebracht advies. Aangezien èn bedoeld advies èn voor meld schrijven zich vrijwel ln dezelfde lijn bewegen, zoowel wat den inhoud, als wat de motiveerlng betreft (zoodat zij onwillekeurig aan eeu gemeenschap pelijke herkomst doen denken) komt her ons gewenscht voor en zij het ons der halve veroorloofd, omtrent beide onze weloverwogen méening bij dezen aan de aandacht van Uw College te onderwerpen. Op den voorgrond daa moeten wij Uw college betichten, dat wij ook thans niet kunnen inzien, dat A. G. Heesbeen c s. steekhoudende argumenten te berde breogeü, die een grenswijziging ook maar in eeolg opzicht zouden rechtvaardigen. Onzerzijds vinden wij geen redenen aan wezig om welk gedeelte ook van ons schrijven van 14 Februari j.l. terug te nemen. Wij houden staande, dat de meeste der aangehaalde motieven zóó kleingeestig etr ver gezocht zijn, dat het ons onnoodig voorkomt, deze nogmaals alle in details te behandelen. Tegenover de bewering echter van A G. Hoesbeen c.s., dat zij van onze zijde slechts minachting ondervinden, als min derwaardig worden beschouwd en slechts lasten kunnen betalen, zonder daarvoor «Iets* te genieten, vermeenen wij het onware van dergelijke uitdrukkingen even in 't licht te moeten stellen. Beweerd wordt, dat wij ons niet op het terrela durven wagen van onderwijs en slieren, dat onzerzijds niets voor de telefoon wordt uitgegeven, enz. enz. De eene onwaarheid stapelt zich hier weer op de andere, hetgeen Uw College uit het volgeade duidelijk zal blijken. Tengevolge der opening van eene bijzondere meisjesschool in wijk C, ver lieten alle meisjes de 2e openbare school in de Mommersteeg, die voorheen «uit sluitend* voor wijk E was gebouwd, en werd 'de onderwijzeres op wachtgeld gesteld. Het hoofd der school moest derhalve onderwijs geven aan 20 jon gens, verdeeld over minstens zes klassen. Dat dit geen vruchtdragend onderwijs zijn kan, zal Uw College, met den eersten onderteekenaar van het adres, die zelf onderwijzer is aan de school te Haarsteeg, gereedelijk beamen. In overleg met den Districts-Schoolopziener, werd dus in het belang van bet onderwijs dier kinderen en tegelijk in het finantieel belang dezer gemeente (dat ook adressanten niet on verschillig kan zijn) besloten met de ge meente Hedikhuizen een regeling te treften tot toelating van bedoelde kinde ren op de openbare school aldaar. Het hoofd dier school de heer Prinsen, juichte deze regeling ten zeerste toe, omdat door de aanwezigheid dezer kinderen ln die school op 's Rijks kosten een onderwijs kracht meer aangesteld en daardoor het gehalte yan het onderwijs nog verbeterd kon worden. Een dergelijke wijziging in het onderwijs verdiende evenzeer door de bewoners van wijk E te worden toe gejuicht, in plaats van als argument tegen ons te worden aangevoerd. Immers, de gemeente Hedikhuizen ondervindt van deze regeling slechts voordeelen. Niet alleen toch, dat het onderwijs daardoor ten zeerste gebaat Is, wordt in de kosten van het onderwijs, welke door de toe lating der kinderen uit Wijk E niet zijn verhoogd, door Onz- gemeente een even redig aandeel gedragen. Over 1914 beliep dit bedrag, met inbegrip van het aandeel in de verbouwing der school, niet minder dan f376,53. Wat betreft ce voorziening ln de be hoefte aan een springstier voor het vee der bewoners van wijk E, moge het volgende worden opgemerkt. Sinds tal van jaren wordt aan een bewoner van wijk E subsidie verleend voor het houden van een goedgekeurden springstier. Wij gaven zelfs 2 jaren aan een bewoner vaD Haarsteeg voor dat doel subsidie, omdat gedurende eenigen tijd onder de bewo ners van wijk E geen geneigdheid bestond om stieren te houden Wij konden niet vermoeden, dat A. C. Heesbeen c.s., die jarenlang hun vee bij den gesubsidieerden stier voorbrachten, tot het neerschrijven van dergelijke scheve voorstellingen ln staat waren. Verder is getracht, ter voor ziening in de behoefte aan stieren met de gemeente Hedikhuizen een regeling te treften, doch de onderhandelingen werden afgebroken, omdat onze gemeen- ln eene te benoemen commissie tot re geling dezer aangelegenheid geen lid mocht afvaardigen, dus wel zou betalen, doch geen medezeggingschap kreeg. In- tusschen moeten wij opmerken, dat de behartiging van dit veehoudersbelang hoe langer hoe meer door de besturen der landbouwvereenigingen tot zich wordt getrpkken. A. G. Heesbeen c.s. beweren vetder, dat door ons niets voor de telefoon wordt uitgegeven, terwijl het gemeentebestuur van Hedikhuizen schrijft, dat de telefoon aan de bewoners van Wijk E door die gemeente is bezorgd. Dat een gemeen tebestuur in een officieel rapport zich aan het schrijven van dergelijke «onjuist heden* waagt, komt ons onbegrijpelijk voor. P. Prinsen c.s. van Wijk E vroegen ln Augustus 1911 aan ons tot Inrichting eener telefooncel aan't hulppostkantoor te Jlaarsteeg. Wij namen 1 September 1911 ^■eeds het besluit deze zaak gemeenschap pelijk te regelen met de gemeente Hedik huizen, waarvoor reeds op dienzelfden datum aan Uw College machtiging werd gevraagd. Aan adressanten gaven wij het advies zich ook te wenden tot den raad van Hedikhuizen. Eerst 23 Juni 1912 zond Hedikhuizen een ontwerp gemeen schappelijke regeling bij ons in, waarna het telefoonkantoor bij gemeenschappe lijk raadsbesluit onder goedkeuring van Uw College Is gesticht, terwijl de kosten gemeenschappelijk zijn betaald. Boven dien subsideeren wij den telefoonhouder nog jaarlijks voor de langere openstelling van het telefoonkantoor, waarvan ook de Ingezetenen van Hedikhuizen profiteered Als bewijs, dat door ons wijk E niet zoo stiefmoederlijk wordt behandeld als adres santen en het gemeentebestuur van He dikhuizen zoo gaarne zouden willen doen gelooven, moge ook het volgende nog even worden gememoreerd. Voor eenige jaren werden met de gemeente Hedikhuizen in de Haarsteeg- sche straat gemeenschappelijk brandput ten aangelegd. Langs de Mommersteeg, voor zoover deze in onderhoud is bij deze gemeente, werd ten behoeve van de bewoners van wijk E een fietspad aangelegd, dat sinds 3 jaren op doortrekking wacht door de gemeente Hedikhuizen. Een voetpad werd aangelegd ln de Priemsteeg voor zoovtr deze bewoond is, terwijl sinds eenigen tijd bij ons in voorbereiding is het aan- leggen van een rijwielpad over de geheele leDgte dezer steeg tot de kom dezer gemeente, waarvan door 1300 inwoners van Hedikhuizen en slechts door 400 dezer gemeente wordt geprofiteerd. De kosten van dit rijwielpad draagt deze gemeente alleen Er is ln wijk E gestationeerd een af zonderlijke brandspuit met eigen brand meesters, terwijl jaarlijks oefeningen worden gehouden. In verhouding tot het zielental wordt aan de bewaarschool en aan de naai en breischool in wijk E subsidie verleend. In het najaar 1906 werd te Haarsteeg een land- en tuinbouwtentoonstelling ge houden. Bij ons besluit van 31 Augustus 1906 verleenden wij aan deze tentoon stelling subside, terwijl de raad van He dikhuizen, onder welke gemeente de tentoonstelling werd gehouden, op een verzoek om subsidie afwijzend beschikte. Dat de geestelijke overheid voor plm. 60 jaren besloot, wijk E bij de parochie Haarsteeg te voegen is geen motief voor grenswijziging. In tal van plattelandsge meenten toch loopen de grenzen der kerkelijke en die der burgerlijke gemeen ten ver uit elkaar, zonder dat daaruit voor een van beide eenig nadeelig ge volg behoeft voort te spruiten. Het gemeentebestuur van Hedikhuizen veroorlooft zich verder de vrijheid zich antipathiek uit te laten over de overige bewoners dezer gemeente en treedt daarbij op in den rol van «schutsengel* voor de bewoners van wijk E. Wij ver meenen wel te mogen aannemen, dat dit bestuur zich van dergelijke uitlatingen in zijn advies aan Uw College met zorg zou hebben onthouden, indien het maar ecnigszins had kunnen vermoeden, dat ook dat advies in onzen raad zou worden behandeld. Wij moeten ten sterkste protesteeren, teven de in dat advies voorkomende uitdrukking, dat «het karakter van de bewoners van wijk E zooveel van dat der overige inwoners van Vlijmen ver schilt, dat zij bulteD noodzakelijkheid bijna niet met hen omgaan*. Om kort te zijn willen wij ons bij een protest beperken, en laten de beoordeeling van dergelijke uitdrukkingen gaarne aan Uw College. Uit het hierboven aangevoerde moge Uw College blijken, in hoeverre de be wering van het gemeentebestuur van Hedikhuizen, dat bij ons geen belang stelling voor wijk E zou bestaan, steek houdt. Het gemeentebestuur van Hedikhuizen kan zijnerzijds zeker niet zooveel voor beelden van welwillende samenwerking aanvoeren als wij. Als voorbeeld wordt door hen aangehaald het altijddurend onderhoud van den kunstweg «de Mom mersteeg* op een lengte van 650 M. onder deze gemeente. Bij contract van 1882 werd tot gemeenschappelijken aan eg van dien kunstweg besloten en ge contracteerd, dat elke gemeente de helft zou onderhouden. Deze weg is de eenige harde verbindingsweg van Hedikhuizen naar 's Bosch. Hedikhuizen telt 1300 in woners en wijk E 400. Ofschoon dus naar verhoudlDg van het zielental een aandeel van in de kosten voor deze gemeente voldoende geweest ware, werd door ons voor de helft ln de kosten bijgedragen. Bovendien wordt uitsluitend door onze gemeente de Priemesteeg tot aan de Haarsteegsche straat onderhou den. Met het volste recht meenen wij alzoo te mogen vragen, aan welke zijde hier van «welwillendheid* sprake behoort te zijn. Wat het sluitingsuur der herbergen betreft, ook dit levert niet de minste moeilijkheid op. Er Is slechts ééne ver gunning in wijk E, aan het begin der Mommersteeg, (bewoond gedeelte), al waar op werkdagen na 9 uur 's avonds nagenoeg geen bezoekers zijn. Van het politietoezicht van Haarsteeg wordt door ons niet in 't minst gepro fiteerd. Dat men te dien opzichte aldaar nog in het land van beloften woont, is ln deze streek algemeen bekend. Vóór eenige jaren ootstond des nachts brand in de Hoeve te Haarsteeg.-De Vlijmen- sche nachtveldwacbter spoedde er zich heen en was de eerste, die bij den brand aanwezig was. Ook aan de eischen en behoeften van het sociale leven is o. 1. geen enkel steekhoudend argument voor grenswijzi ging te ontleenen. Onwaar is het, dat al de bewoners van wijk E, zooals het gemeentebestuur van Hedikhuizen be weert, in het sociale verenigingsleven te Haarsteeg zijn opgenomen. Ze zijn lid van de vereeniging tot verzekering van kalveren te Vlijmen en een groot gedeelte is aangesloten bij de boterfa- briek te Vlijmen. Deze fabriek werd zelfs uitsluitend in het belang van wijk E nabij de Mommersteeg gebouwd. Wij vermeenen in het vorenstaande voldoende te hebben aangetoond, dat wij* E ons evenzeer ter harte gaat als de overige wijken vao Vlijmen, dat niets hoegenaamd eene grenswijziging nood zakelijk maakt of wettigt. Wij zouden zelfs niet weten, ja zelfs adressanten niet, wat wij meer voor deze wijk kon den doen. Voor zoover uit al onze ver melde besluiten opzlchiens wijk E uit gaven voortvloeien, verwijzen wij Uw College naar de betrekkelijke begro tingsposten. Duidelijk zal het Uw college ook zijn, dat de bewoners van wijk E wederom een adres teekenden vol van overdreven of verwrongen voorstellingen, om niet te zeggen verzinsels en onwaarheden, ,.a zelfs het gemeentebestuur van Hedik huizen begeeft zich in die richting) en dat zij door eenige heethoofdige, maar behendige opposanten op sleeptouw zija genomen. Op de vraag van den voor zitter van ons college, gedaan aan eenige onderteekenaars van het adres, hoe het toch in hun brein kon opkomen, der gelijke onware voorstellingen mede te onderteekenen, stonden de meesteu met den mond vol tanden en verklaarden niet te weten, dat wij tot regeling van verschillende aangelegenheden hebben medegewerkt. Eenigen verontschuldig den zich -met de opmerking, dat het adres zoo maar in den haast was voor gelezen en vervolgens ter onderteekening voorgelegd. Ten slotte achten wij het niet ondien stig Uw college er op te wijzen, dat de Industrie ln onze gemeente de laatste jaren zoo'n ongekende vlucht heeft ge nomen, dat eerlang zal moeten worden gedacht aan het vaststellen van een plan van uitbreiding. Zoowel aan geschikt bouwterrein als aaD arbeiderswoningen bestaat groote behoefte het aanleggen vaneen stratencomplex naar de Zuid en Oostzijde dezer gemeente Is ultge- sloteh door den Hoogen Maasdijk, zoo dat de uitbreiding zal moeten geschieden tusschen het terrein, gelegen tusschen de Mommersteeg en de Laan van On- zeuoort, aansluitende aan de Haarsteeg sche straat, waardoor wijk E zou komen te vervallen als aparte wijk, doch uit breiding en aansluiting aan de kom zou verkrijgen. Dit terrein Is ook zeer ge schikt tot het bouwen van landbouwers- woningen wet omliggend bouwland, waaraan de behoefte zich eveneens sterk doet gevoelen. Het zou dan zeker op onzen weg liggen, pogingen aan te wenden om de hulzen, gelegen aan de overzijde van wijk E, onder het gehucht «Haarsteeg* door grenswijziging gevoegd te krijgen bij onze gemeente. Uit het oogpunt van het algemeen belang laat zich o. i. zeer gemakkelijk de stelling verdedigen, dat het wenschelijker is eeu gedeelte van een kleine gemeente te voegen bij een grootere, dan wel een gedeelte eener grootere gemeente, die jaar in jaar uit op elk gebied vooruit gaat, te vereenigen met een gemeente, waar men tevergeefs naar teekenen van vooruitgang zoekt. Wanneer eenmaal onze plannen tot het verelschte stadium van ontwikkeling en vastheid gekomen zullen zijn, stellen wij ons voor op een grenswijziging als door ons bedoeld bij Uw College terug te komen. x (Applaus). Voorzitter. Zooals de heeren zien, heb ben wij de zaak ernstig opgevat en alle notulenboeken goed nagekeken. Ik ge loof dan ook dat niemand er eenige on juistheid in zal vinden. Wel hebben zo ons veel werk verschaft. J. Wagenberg. In dat particulier adres wordt ook gesproken over de provinci ale electrische centrale, moet ln het ant woord daar ook niet op gewezen worden. Voorzilter. Daar is iu een vorig schnjven al op gewezen. Doch dit strekt tot bevor dering der rentabiliteit van Haarsteeg en is alleen ten hunnen voordeelen. Er wordt ook gesproken in het adrea over de straatverlichting, doch in||mijn tijd heeft ons nooit een dergelijk verzoek bereikt. Mommersteeg. Die zaak betreffende de -lectriciteit is ook een kwestie voor lateren tqd. Voorzitter. Gisteren is uog een adrea ia. gekomen van het bestnnr der vereeniging v»n oudleerlingen der tuinbonwvereeniging te Haarsteeg. Een derde der leden wonen in wyk E. Deze vereeniging wil een perceel van 32 H.A. voor f 30 per jaar in huur wemen teneinde als proefveld in gebruik te nemen. Daarby hebben zij veel tos'en te maken voor 't aanschaffen van planten, boon- slaken enz. B. W. stellen voor di' jaar een subsidie van f 15 te verleenen. Bij de vast stelling van de begrooMng voor 1917 kan men dan weer zien. Het komt ons voor, det we dergelijke zaken behooren te steunen. De Vaan. En moet dat dan ieder jaar gebeuren. Voorzitter. Dat kunnen we later be spreken. Van Buul. Ik zou in de voorwaarden opnemeo, dat wij het recht hebben op het proefveld te komen kijkeD. Voorzitter. Dat kuDnen wij doen. Met algemeeue stemmeu wordt hierna besloten f 15 subsidie te verleenen. Boom, In de Prov. Crt. van 26 April heeft de heer Mommersteeg een stukje ge schreven, waarin hij my beschuldigd de scbotbalfcen voor andere doeleinden gebruikt te hebben dan voor waterkeeriDgen. Zoa o, mijnheer, de Voorzitter, even willen toe lichten wat met die balken is gebeurd. U zal het beter weten dan ik. Voorzitter. De balken waren geborgen in het koetshuis van het postkantoor. Toen de militairen kwamen werd dat koetshuis aan stonds in beslag genomen en toen ia voor den directeur een kolenhok gemaakt waar- De Echo v&d het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5