DE OORLOG. Provinciaal Nieuws Binnenland. voor wij die schotbalken hebben gebruikt. Wij deden dit ook omdat er met de balken voor andere doeleinden niets meer te doen was, daar ze totaal verrot waren. Boom, Was dit met mijn voorkennis gebenrd. Voorzitter. Neen, ik geloof niet, dat het Dag, Bestuur daar eerst eene bespreking over hteft gehoudeD. Het was juist in het begin van den oorlog. Van Heivoort. Er is een deputatie uit den raad hier geweest die B. W. en den opzichter kwamen beschuldigen geen maat regelen te hebben genomen tegen het water. Ik zou wel eens willen vragen tegen welk water. Boom. Op den 21 April ben ik, ik zal me nu maar e, rst noemen en de heeren II. Boom en Van Halderen, hier geweest om te komen vngenbeschuldigd hebben wij niemand, alleen beleefd gevraagd maat regelen te willen nemen het water te keeren, aoodat het Ven er niet zooveel last van zou krijgen als nu het geval was. Vroeger, ik meen in 1906 toen de bnrgemeester ziek was, hebben wij bij een horigen waterstand dammen in de elooten gemaakt en toen waren we vrij van het water uit Drunen en Nnuwkuik. Dat itoen een weik geweest van een paar our. Ware dit nu ook gedaan, dan zou het water stellig niet zoo hoog zijo geweest. - Spreker zou verder in overweging durven geven bij dergelijke gevallen van kracht- werktuigen gebruik te maken. Zoo is er een motor van de dorschmachine beschikbaar waarmede men goede resultaten zou kunnen gebruiken. In een dag zou al het over tollige water weggemalen kunnen worden. Beschuldigd hebben wy niemand, zegt spieker. Van Heivoort. Ik vraag maar waar is dat water van daan gekomen. Boom. Er was wel een lek in de inlaat- sluis, maar ook in de sluis van het kanaal. Van Heivoort. Het bestuur van het Waterschap de Bossche sloot had daar voor moeten zorgen, daar betaalt de gemeente voor. Gy bent belast met het open- en dicht Zbtteu van de sluizen. Gij wordt daar als een deskundige erkend eu zelfs gelooft ge dat ge iniBfchien wel ingenieur vau de Waterstaat beut, in*ar ge hebt er nog niet voor gezorgd en nn komt ge een auder beschuldigen, dat noem ik valscb. Boom. K»lin nu maar. Van Iiel'oort. Gy moet er voor zorgen en nu beschuldigt ge een andsr, dat is een brntaal feit. De heer Bjom zet vorder uiteen hoe de ver.chillende standen van het water zijn geweest en wat dit tengevolge heeft. Hij wjjst er voorts op d»t verschillende balken door verkeerde ligging krom waren getrok ken wat tengevolge heeft gehad dat niet direct de sluis geheel lekvrij was. De heer van Buul meent- dat dit komt wyl de gebeele zaak slecht beheerd wordt. Boom. Het zal door u nooit verbeterd worden. De heer Mommersteeg i< ook van meening dat de heer Boom de schuld niet van zich moet trachteu »f te schuiven, wijl hg er beslist aan debet is. De heer Boom zegt alleen op kalme ma. nier de z«keu te willen bespreken wijl al leen dior kalmte iets tot s:&nd kan worden gebracht. Door geschreeuw enx lasterlijk geectiryt zal hg zich niet van zijn plicht laten weerhouden. Door de duisternis was het ons niet mo gelijk meer de discnssfe, die wat heftig werd zoo dat de Voorz't'er ten slotte de vergaderiug sloot, te volgen. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering v*n den raad deze gemeente op Vrijdag 12 Mei des voormid- dags ten 10 uur. Voorzitter Edehohlb. heer Van Besouw. Ongeveer 9 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig zijD alle leden. Voorzitter. Ik stel voor het lezen van de notulen aan te houden tot een volgende vergadering, daar dit voor hedeu te veel tijd in beslag zal nemen. Aan de orde 1. Installatie nieuw benoemd raadslid J. van Lier. In hauden van den Voorzitter legt de heer Van Lier de by de wet voorgeschreven eed«*n af. Voorzitter. Ik feliciteer U met het ver trouwen dat de kiezers in n hebben gesteld en ik hoop dat n vele jaren de belangen dezer gem ente zult mogen behartigen. Van Lier. Ik dank u voor uwe compli- mentatie en ik dank alleu die mg het ver trouwen hebben grscbonken. Ik voor mij zal steeds mijn beste krechien geven om de wtarachlLe belangen van onze gemeente te behartigen. 2, Verzoek vau C. Snoeren om buiten de rooilg'u te mog^n bouwen. Voorzitter. Het terrrin daar ligt niet zuiver haaks eu nu is het voor Snoeren lasiig daar te bouwen. Hij vraagt derhalve een meter of 8 of 4 achteruit te mogen bouwen, ge-ekeud vanaf de Gasihnjsatraat. In de Schoolstraat blijft hij ge'ijk. Ik heb g zegd dat de ra^d d:sr wel geen bezwaar tegru zal hebben, omdat ook aan dr. Ra dius daarvoor vergunning is verleend. Bovendien is het een verfraaiing van de rtraat. Ilt heb hem ook gezegd dat hy een ijaerhek zal moeten plaatsen zooals dat ook (L. RudiBg heeft moeten notn. De Bresser.. Daar is niets tegen want bet zal heel wat ter verfraaiing bydragen. Met algemeene stemmen wordt besloten aan het verzoek te voldoen. 3. Aanbieding verslag toestand der ge meente en van de volkshuisvesting. Wordt voor de leden ter inzage neder- 4. Bespreking verandering onderwyzers- woning Kaatsheuvel verkoop bestaand echoolgebuuw. Voorzitter. Ik schors zoolang de open bare vergadering en ga over in geheim comité. Na ongeveer drie kwartier wordt de ver gadering Heropend en stelt de Voorzitter voor een commissie van 8 leden te benoe men teneinde deze kwestie geed onder de oogen te zien. Benoemd worden de heeren Roestenberg. de Bresser en Zacht. 5. Schrijven van den heer van Groenin- gsn, houdende mededeeliog dat hij zyne be noeming als onderwijzer te Berkdijk aan neemt. Rijken. In de laatste verg&deiing heb ik er op gewezen, dat het voor onze gemeente zeer wenschelijk zou zijn indien voor odzo gemeente een Waterschap wordt opgericht. Velen die het verslag in »De Echo van het Zuiden* gelezen hebben, hebben mij gezegd het daarmede volkomen eens te zijn, Met drang vraag ik thans maatre gelen te willen nemen om tot^ spoedige oprichting daarvan te komen.Met het Dag. Bestuur ben Ik het eens, dat er vele moeilijkheden aan verbonden zijn, maar eenTelt is het dat het voor onze gemeente van groot nut zou zijn. Ontlast zouden wij worden van veel buitenwegen. De waterloopen zouden in betere conditie komen, terwijl dat alles mede zou worden betaald door de landeigenaars, die buiten onze gemeente wonen en nu wel profii- teeren maar niet betalen. Ik acht het dan ook zeer gewenscht dat tot spoedige oprichting van een waterschap wordt overgegaan. Voorzitter. Ik kan u mededeelen, dat wij betreffende oprichting van een polderbestuur reeds advies hebben ingewonnen. Ook hebben wij aan de Boerenbonden advies gevraagd, wijl de landbouwers de grootste belanghebben den zijn. Deze adviezen zijn wij wach tende en in een volgende vergadering zullen wij dan tot verdere bespreking overgaan. De heer Roestenberg vraagt of de commissie, benoemd voor onderzoek verkoop openbare school en verbouwing schoolhuis, een deskundige kan vragen. Voorzitter Ja, als men dit dan niet al te veel doet, want zoo spoedig wordt daarvan geprofiteerd. De Bresser. In de laatste dagen staat het water op de Markt, zonder dat het weg loopt wat een groote vuiligheid veroorzaakt. Zou daar niet iets aan gedaan kunnen worden door b.v. een paar steenen te laten zakken, waardoor men een goot krijg. Voorzitter. De volgende week kan men de aanbesteding al tegemoet zien en over eenige weken wordt daar dan het eerst begonnen zoodat het niet aafi- gaat daar na weer kosten te gaan maken voor een oogenblik De Bresser. Zoo is het een vuile boel. Voorzitter. Er is reeds procesverbaal CAPELLE. Vrijdagmiddag hield de raad dezer gemeente een openbare vergadering waarin de Voorzitter mededeeliog deed dat van Mej. Reijnders een schrijven is ingekomen haar eervol ontslag te willen verleenen. Naar aanleiding van dit verzoek ont stond een discussie, waaruit bleek dat de kinderen nogal onhandelbaar zijn en het ook meermalen voorkomt dat ouders de kinderen tegen de* onderwijzers op zetten. Voorts werd besloten voortaan de secretarie voor het publiek niet meer den geheelen dag open te stellen, maar van 91. De aanleg van het laagspanningsnet voor de electriciteits-voorziening is bij onderhandsche aanbesteding gegundaan de firma Mynssen Co. te Amsterdam voor de somma van f 37408,92. Een voorstel tot het aangaan van een tijdelijke geldleening groot f 11000 werd met algemeene stemmen aangenomen In een volgend nummer geven wij 'n uitvoerig verslag. Da Toestand. Op het Westelijk gevechtsterrein bij Verdun na een week hevige gevechten een zekere verslapping. Ten Noordwes ten van het dorp Vaux, in het Caillette- bosch, nog een gevecht van man-tegen man geleverd. Beide partijen melden met voldoening, dat zij daar een aanval des tegenstanders hebben afgeslagen. Zoo danig is ook het hoofdresultaat van de gevechten van de heele week: beide partijen zijn er ten koste van groote verliezen in geslaagd haar tegenstanders zoo ongeveer op de plaats te houden waar zij stonden. Op het oostelijk gevechtsterrein meld den gisteren de Duitschers een voordeel bij Selburg, aan de Duna, stroomafwaarts van Jacobsstadt. Of dit een op zich zelf staande beweging is ge wees», dan wel een voorspel tot een grooter offen sief, blijkt thans nog niet. Het Russische bericht van gisteren maakte van dit ge vecht nog geen melding. Aan de kust van de Zwarte Zee, ten Westen vau Trebizonde, hebben de Rus sen nog eenigen voortgang gemaakt, maar op het overige front Onze oecanomische zelfstandigheid. i verfwerk aan de onderwyzerswoning in Men vestigt onze aandacht op een ad vertentie in de Dortsche bladen, van den volgenden inhoud «British Vice consulate. Ondergetee- kende bericht hiermede aan belangheb benden dat, voor het geval zij herstel lingen van welken aard ook aanbrengen aan de hier in de havens verblijvende schepen, toebehoorende aan eenig voor Engeland vijandig land, hunne namen zullen geplaatst worden op de «statuto ry Black List», Dordrecht 8 Mei 1916 Triesendorp, British vice consul.» Onze berichtgever voegt daar aan toe Men wordt er stil van als men zooiets leest. Commentaar overbodig.» N. R-C Landstormklasse ign. (Officieel.) De landstormplichtigen der jaarklasse 1911 wier opkomst, aan van kelijk bepaald op 17 en 20 April, j.l werd uitgesteld zullen in werkelijken dienst moeten komen in het tijdvak van 29 tot 31 Mei. Bedoelde landstormplich tigen zijn zij, die zijn toegewezen aan de genie le gedeelte of aan de wielrij ders. Waalwijk, 13 Mei 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwtyk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Woningbouw Naar wij vernemen heeft deze week de bespreking omtrent woningbouw in onze gemeente met den heer inspecteur der volksgezondheid plaats, gehad en zal deze of de volgende week eene openbare vergadering worden gehouden, waarin de verschillende plannen zullen worden voorgelegd en de raad hierom trent eene beslissing zal hebben te nemen. Wij hopen dat een en ander zeer spoedig zijn beslag zal krijgen, daar de nood steeds dringender wordt, wat wij 't best bemerken uit de vele vragen enz. die we krijgen omtrent den stand dezer kwestie en we vertrouwen daarbij dat de zaak zoo flink mogelijk zal wor den aangepakt, daar de behoefte wer- maar op het overige front in Armenië, f F dat blijkt wel uit de Russche berichten.J ZCer 2root-ls' Waalwijks Belang. is hun opmarsch tot stand gekomen, zijn zij zelfs op verschillende sectoren voor- loopig in het defensief gedrongen. De Turken hebben hier nu blijkbaar eindelijk voldoende versterkingen heen kunnen brengen om althans een verderen op marsch der Russen te beletten, waarbij hun de gesteldheid van het terrein te hulp komt. Maar nu dreigt hen van de Russen een nieuw gevaar. Van Perzlë uit rukt een Russische kolonne in de richting vau Bagdad snel vooruit.J De Russen om dezen opmarsch te volbrengen, hebben een weg hebben af te leggen van Ker mandsjah opgemaakt en het kantongerecht zal I to\ aan de grens (de eersle dnpn (W n, Rnnrlt' 200 kilometer) door uitspraak moeten doen Gaat De Bondt nog door, dan zullen wij zijn zaak laten stop zetten. Wij zullen echter eerst het vonnis afwachten. Roestenberg. Kan hij het water niet achteruit brengen zonder iemand te benadeelen. Voorzitter. Dat weet ik niet. Het is meer dwarsdrijverij. Van Rooij. Een dag of tien geleden werd ik aangehouden door eenige men- schen wier tuinen geheel onder water loopen door het water van Vesters en Roestenberg. Voorzitter. Die zijn nu toch aan het riool aangesloten. Bovendien kunnen wij daar niets aan doen, dat is particulier terrein, dat moeten ze civiel uitmaken. Van den Heuvel. Een industrieël kan het water niet in zijn zak steken. Als men zijn water, zooals Vesters en Roes tenberg, normaal kan lossen is dat een groot verschil. Voorzitter. Het is een smerig vuil stinkend water, wat voor de gezondheid der omwonenden niet bevorderlijk is Roestenberg. Van zijn kant heeft hij ook veel gedaan om het te lossen. Voorzitter. De buren klagen er zeer over. Ik heb den veldwachter er al eens heen gezonden en dan zegt hij er de brui aan te geven, dat wij maar moeten zorgen, dat er gelegenheid voor is. Waar moet het heen als besloten wordt tot een of ander werk, dat dan de een of ander zegt nu moet het morgen maar klaar zijn, ze moeten maar zorgen dat het er is. Roestenberg. Mij is verteld, dat hij al meermalen maatregelen heeft willen nemen doch dat de buren toen weiger den en dan gaat het niet aan nu er over te klagen. De Bondt moet gelegen heid hebben het water af te voeren en de achter hem gelegen landeigenaars zijn ook niet verplicht dat water te ont vangen Hierna sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim Comité ter behandeling van 5. Behandeling hoofd Hoofd-Omslag. een uiterst woest en moeilijk gebergte, en dan door de moe rassen van de Djlala, een zijrivier van de Tigris. Het inotllijkste deel van den weg hebben de Russen nu reeds achter den rug, want zij zijn reeds over de Perzlsch-Turksche grens. Belangrijken tegenstand hebben zij evenwel nog niet ontmoet. In een bericht uit St. Petersburg meldt men, dat de vijand zijn voornaamste tegenstand waar schijnlijk bij Chanlkin zal bledeu. Goedkoopere levensmiddelen. Naar wij vernemen wordt dezer dagen bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, waarbij f20,000,000 wordt aangevraagd als bijdrage in de kosten van de gemeenten voor de beschikbaar stelling van levensmiddelen, w.o. van brood en melk. De bedoeling is, om in de kosten van de gemeenten, indien deze mochten jp- sluiten tot het verstrekken van levens middelen, tegen lageren prijs dan die van de regeering of door de vereeniging van producenten worden beschikbaar gesteld, 3/4 bij te dragen, terwijl het andere vierde gedeelte der kosten voor rekening dier gemeente komt. Ia de wijze van distributie worden de gemeentebesturen volkomen vrij gelaten. Uitvoerverbod van honden. Naar het Hbl. verneemt strekt het uit voerverbod van houden, om te voor komen dat er hier te lande gebrek zou kunnen ontstaan aan honden, geschikt voor tie bespanningen van mitrailleurs. Militaire verloven. (Officieel Het departement van oorlog deelt mede, dat tegen omstreeks 1 Juni een nieuwe regeling van de verloven der gemobiliseerden zal worden ingesteld, waartegenover het met onbepaald (klein) verlof zenden der landweerllchting 1913, dat op 1 Juni was voorgenomen, zal worden uitgesteld tot uiterlijk 10 Juli. In het gewijzigde stelsel zullen ook weder periodieke verloven worden verleend. Bij kon. besl. dd. 8 Mei no. 27 zijn de gewijzigde statuten der vereeniging «Waalwijks Belang* goedgekeurd. Nationale Militie. De inlijving van militieplichtigen der lichting 1916 welke oorspronkelijk be paald was op 16 April j.l. en inmiddels voorloopig werd uitgesteld, is thans vastgesteld op 17 Mei e.k. Op den 31 Mei as. zullen 2 dienst plichtigen bij den Landstorm der jaar klasse 1911 te 's Hertogenbosch bij het Depot der Grenadiers en Jagers worden ingelijfd. Jubilè Den 27 Mei a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer Adr. Kerkhof in dienst trad bij de firma van Gend en Loos alhier. Het zal dezen trouwen werkman op dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Decoratie. Donderdag 11 Mei 11. werd aan den adjudant-onderofficier-schrijver van het le Reg. V. A., den heer W. Bloksma, de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst uitgereikt. Op de Loonsche heide, voor de aan gespannen batterijen van het regiment, werd den jubilaris, die 'per rijtuig hier heen was gebracht, de medaille door kolonel Bergansius op de borst gespeld. ZHEdelGestr. hield hierbij een hartelijke toespraak, wijzende op de nauwgezette plichtsbetrachting van den jubilaris, die dan ook bij allen, bij superieuren zoo wel als bij minderen, zeer hoog staat aangeschreven, omdat hij een voorbeel dig en eerlijk man is in elk opzicht. Hij stelde allen adjudant Bloksma ten voorbeeld Op 't bureau der V. A. te Waalwijk werd later de eerewijn aangeboden en de jubilaris door officieren en bureau personeel gefeliciteerd, terwijl van tal rijke zijden blijken van belangstelling werden ontvangen. Des avonds had in Musis Sacrum een feestelijke bijeenkomst voor de V. A. plaats, waar het zeer gezellig en prettig toeging. Het was voor den jubilaris, wien wij ook gaarne onze gelukwen- schen aanbieden, zoodoende een onver getelijke dag. Kappers. Naar wij vernemen zullen de Coiffeurs in onze gemeente a.s. Maandag eene vergadering houden terbespreking hunner belangen, in hoofdzaak om te komen tot sluiting des Zondags om 10 uur en later tot algeheele Zondagssluiting. Aanbesteding. L.l. Zaterdag werd aanbesteed het de stationsstraat alhier. Ingeschreven werd door: J. van Houten voor f 170. H. van Erp f 66.80. Aan den laagsten inschrijver werd 't werk gegund. Muziek. Donderdagavond werden de honderden belangstellenden op de Markt wel teleur gesteld Het als «waarschijnlijk* door ons aangekondigde concert ging niet door. Wij vernemen, dat het thans Zon dagmiddag van 2'/24 uur muziek op de Markt zal zijn. Kampioenswedstrijd. Onze R. K. V. V. >Quick" speelt a.s. Zondag tegen de R. K. V. V. »V. F. C.< uit Vugt om het kampioenschap van klas B voor den R. K. Voetbalbond op het terrein van R. W. B. te Besoijen. >V. F. C.« is zeer sterk, maar ook »Quick« beeft den laatsten tijd laten zien dat zij niet de minste is. Alhoewel zij a.s. Zondag niet geheel volledig is, zijn wij toch vast overtuigd dat zij zich niet zoo gemakkelijk zal laten kloppen. Quick je heb je tot beden zeer goed gehouden, zorg er nu voor dat Zondag de ^roon op het werk gezet wordt. Iedereen moet werken om het hardst en 't kost wat kost de overwin ning moet behaald. Aanvang 12 uur. J.l. Zondag speelde een gecombi neerd elftal van >Qulck« een vriend^ schappelijke wedstrijd tegen een militair elftal uit Waalwijk. Quick won met 32. Rust ging in met 10 voor Quick- Springstieren Bij de in het voorjaar in de verschil lende districten van Noordbrabant ge houden keuringen van springstieren werden van de 1194 ter keuring aange boden stieren, niet minder dan 519 stuks afgekeurd. Overwerken. Belanghebbenden zij er opgewezeo, dat de Arbeidsinspectie de laatste dagen begonnen is met het uitoefenen van een zeer streng toezicht op de naleving der Arbeidswet, voor wat betreft het zonder verlof doen overwerken. Candidaat gemeentesecretaris examen. Van den te 's-Hertogenbosch en te Eindhoven gevestigden cursus in de ge meente-administratie, gegeven door de heeren Verdijk, Gerris en Roeften, amb tenaren ter provinciale Griffi», slaagden voor het schriftelijk gedeelte van het examen voor candidaatgemeente-secreta- ris, de heeren Van Hooff, Kluijtmans, Smulders, van der Spank en van de Veu, respectievelijk werkzaam ter secretarie der gemeenten Eersel, St. O^denrode, Oostelbeers, Schijndel en Nistelrode. Nieuwe naamlooze vennootschap. Kaufman's Huidenhandel te Rotter dam. Oprichters Carl Kaufmaann en Gustav Kaufmann, beiden koopman te Miilheim am Riihr. Doel de handel in huiden en aanverwante artikelen, in den ruimsten zin genomen, zoomede het iet deelnemen in dergelijke zaken en fabrieken, met dezen handel in verband staande,- zijnde een voortzetting van de zaken, totdusver gedreven onder de firma S. G. Kauffmann. Duur: tot 31 Dec. 1945. Kapitaal f 1.000.000. in 1000 aandeelen a f 1000 op naam, waarin door elk der beide oprichters wordt deelgenomen voor 250 aandeelen. Bestuureen directie bestaande uit één of meer leden en eventueel hoogstens vijf commissarissen van toezicht. Voor de eerste maal treden op als directeuren de oprichters. Lederfabriek. Men schrijft uit Olsterwijk aan de Nederlandsche Lederindustrie Naar men ons mededeelt zal de firma Kauffmann uit Rotterdam hare lederfa- iriek niet te Waalwijk doch hier bouwen. Bereids is reeds een perceel land aan gekocht, waar de fabriek, die zich speciaal op het bereiden van vacheleder wil toe leggen, zal worden gebouwd. Nieuwe vennootschap. Firma J. Bressers te Dongen, leerlooierij en handel In huiden, leder, schors en andere looistoften. VennootenC. L. B'essers, koopman en leerlooier en mevr. C. C. Stams-Bressers particuliere, beiden te Dongen. Voortzettiog van bestaande zaken. Ingang I Jan. 1916. DRUNEN. De propagandadag voor R. K, Sociale actie op Zondag 7 Mei 1.1, is schit terend geslaagd. De dag werd begonnen -met een algemeene H. Communie van de georganiseerden. Voeg daarbij het gesprokene door de Geestelijke adviseurs in de 3 H. Missen, dan kan ieder R. K. actie-man begrypen, dat het vuur er in zat en ver langend werd uitgezien naar de nog restende onmmeis van het program. Om half twee sprak voor een volle zaal, i moeders en meisjes van de Mariavereeniging, Pater Ermann S. J. Jover drankbestrijding. Op hetzelfde nur sprak in de zaal der Jongens-Congregatie de ZeerEerw. Heer Mntsaers, pastoor te 'b Bosch voor de ledeD van 8t, Raphael (Spoor- en Tramwegperso neel), opgevolgd door den heer Horvers uit

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 6