Binnenland. DE OORLOG. ONDERWIJS. het hoofd der school alle klassen over zien. dat gaat nu niet meer. Verheijden. Dan zullen wij in de loop vau een jaar of 5 weer een nieuwe school moeten bouwen. Zoo iets heb ik nog niet gehoord. Sneep. Het is bedroevend voor de gemeente. Voorzitter. Ik heb nogmaals getracht haar van heur voornemen af te houden, doch thans is ze daar niet meer op in gegaan. Verheijden. Dat komt dat de ouders de onderwijzers niet de hand boven het hoofd houden. Mij dunkt dat daar eens ernstig op gewezen moet worden. Sneep. Het is te veel 60 leerlingen, vooral als het hoofd de klas niet mede kan overzien. Middelkoop. Die de klas heeft, moet de orde kunnen handhaven. Sneep. Dat is een heel lastige zaak bij een zoo groote klas, vooral nog als de ouders de kindereo steunen in het verzet tegen de onderwijzers. Dat is iets verschrikkelijks en ook het opspelen van ouders tegen onderwijzers. Voorzitter. Zoover mij bekend, hebben er zich wel geen speciale gevallen voor gedaan. Sneep. Is het niet mogelijk, dat de burgemeester eens op onverwachte tijden de school bezocht. Voorzitter. Mag ik u opmerken, dat de werkzaamheden van den burgemeester door de mobilisatie al zeer zijn toege nomen. Ik zal echter de kwestie in de vergadering van B. en W. ter sprake brengen om te zien wat er aan te doen is. Hierna wordt besloten aan Mej. Reijn- ders eervol ontslag te vetleeaen. 2. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1915. Wordt voor de leden tor visie neder gelegd. 3. Vaststelling staat oninbare poste^p van den Hoofd. Omslag en Hondenbe lasting dienst 1915. Van de H. O. wordt f 2.60'/j en de Hondenbelasting f 1.12'/2 afgeschreven. 4. Voorstel tot wijziging der verorde ning bepalende de uren, waarop het bureau van den Burgerlijken stand en de secretarie dagelijks voor 't publiek ge opend zullen zijn. Wordt besloten voortaan de secretarie voor het publiek te openen van 91 uur. Na dien tijd is de secretarie geslo ten en kan het personeel dan rustig doorwerken. Op Zon- en erkend Christelijke feest dagen is het bureau van den Burgerlijken stand geopend van 121272 uur, indien de belanghebbende kennis geeft en aan toont dat niet tot den volgenden dag kan worden gewacht. Deze verordening zal vanaf 22 Mei in werking treden. 5. Voorstel tot onderhandsche aan besteding van den aanleg van het laag spanningsnet van de electriciteits-voor- ziening. De Voorzitter deelt mede, dat over komitig het advies van de N. Br. Elec tricltelts Mij. te 's Bosch de aanbesteding onderhands heeft plaats gehad. De Maatschappij Electra te Amsterdam Is laagste inschrijver voor f37041,35. De N. Br. Electriciteits Maatschappij advi seert echter het werk te gunnen aan de firma Mijnssen Co. te Amsterdam, die heeft ingeschreven voor f37408,92. Deze Mij. zegt dat de firma Mijnssen genegen 19 op de eindrekening 1°/» te laten vallen en dat zij bekend is met het ^materiaal, dat deze firma gebruikt en niet met dat wat de Mij. Electra gebruikt. B. en W. stellen derhalve voor, volgens het advies van de N. Br. Electr. Mij. het werk te gunnen aan de firma Mijnssen te Amsterdam. De heer Oerlemans verklaart zich daar tegen wijl alleen deugdelijke firma's zijn aangeschreven en nu iemand, die laagste Inschrijver is, met een dergelijk motief te weigeren, acht spreker, onge motiveerd. Ook de heer Sneep acht het onbillijk. De Voorzitter zegt dat wij niet des kundig zijn en het daarom gewenscht vinden het advies van onzen adviseur op te volgen. Het voorstel in omvraag wordt aan genomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Sneep en Oerlemans. 6. Voorstel tot het aangaan van een tijdelijke geldleeoing groot f 11000. Voorzitter. B. en W. stellen voor de geldleening aan te gaan, rentende hoog stens 5 pCt. De rénte te vinden uit de .gewone middelen en af te lossen bij de definitieve geldleening van f 56000 welke in October zal plaats hebben. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 7. Af- en overschrijving op posten der gemeentebegrootlng dienst 1916. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Niets meer aan de orda zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. Grey êver den vrede. Men weet dat indertijd Bethmana Hollweg over den vrede heeft gespro ken. De Engelsche - minister van bultenlandsche zaken Grey heeft daar als 't ware een antwoord op gegeven en vrij duidelijk doen uitkomen op welke gronden de entente vrede wi Ilij stond een interview toe aan den Corr. van de Chicago Daily News waarvan we 't voornaamste geven. Grey zeldeWanneer er menschen met vredelievende raadgevingen naar mij toe komen, dan behooren ze mij te vertellen wat soort van vrede hun voor den geest staat. Zij behooren mij te laten weten aan welke zijde zij staan want de tegen elkaar oorlogvoerend partijen zijn het niet eens. Wanneer zi b. v. van meening zijn, dat België onschuldig was, dat het onuitsprekelijk onrecht geleden heeft, dat het hersteld behoort te worden door hen, die het neerwierpen, dan moesten ze dat zeg gen. Vredesvergaderlngeo, die zuiver ab strakt te werk gaan en geen poging doen om onderscheid te maken tus schen recht en onrecht, zijn doelloos en ongepast. Grey ontkende nadrukkelijk, dat er vóór den oorlog eenig verbond tegen Duitschland bestaan had, of dat de oorlog Duitschland opgedrongen was en hij wees er op, dat Italië bij het begin van den oorlog weigerde Duitschland's inzichten te aanvaarden. De vertegenwoordiger der Daily News herinnerde aan de uitlatingen van den Duitschen rijkskanselier, toen hi van België sprak als van een bolwerk Grey antwoordde, dat België een bolwerk was, dat Duitschland, Frankrij en den Europeeschen vrede verdedigde Maar Duitschland heeft dat bolwerk lichtzinnig aangevallen en verwoest. Von Bethmann Hollweg heeft het gepleegde onrecht erkend en belooft België te herstellen, zoodra Duitschland's militaire oogmerken bereikt zijn. Thans zegt Bethmann, dat het niet kan; ia het Oosten zoomin als in het Westen Met andere woorden de onafhankelijk heid van Servië en Montenegro, zoo niet de Verbondenen die herstellen kondeq. NaaF aanleiding van dit alles zeggen wij tot Duitschland erken het beginsel waarop vooral door hen, die de vrijheid liefhebben wordt aangedrongen geef ware vrijheid aan de nationaliteiten, niet de zoogenaamde vrijheid, die door Pruisische tyrannie aan onderworpen volken wordt uitgedeeld en verleen herstel aan het onrecht zoover als bet verleend kan worden. Grey zeide vervolgens, dat de grondslag van Engelands toenadering in de jongste jaren was zich goede betrekkingen te verzekeren en een einde te maken aan twisten met andere mogendheden. De schikking met Frankrijk en Rusland was niet vijandig bedoeld jegens Duitschland of eenlge andere mogend heid, maar de bedoeling was uitsluitend den weg voor een blijvenden vrede te plaveien. Naar aanleiding van Duitschlands bewering, dat alleen Engeland het eigenlijke beletsel voor den vrede was, zelde Grey Niemand heeft den vrede meer noodig dan wij, maar wij hebben een vrede noodig, die recht doet en den eerbied voor de wereldwetten herstelt. De correspondent zeiU heeft op gemerkt dat volgens v. Bethmann Hollweg Engeland >het vereenlgde vrije Duitschland* wil vernietigen. Grey antwoordde: We zijn nooit zoo krankzinnig geweest. Wij willen niets van dien aard. En v. Bethmann Hollweg weet dat. Wij zouden blij zijn, als wij het Duitsche volk vrij zagen, gelijk wij zelf vrij willen zijn en wij de andere volken van Europa willen zien. Het behoort tot de grondbeginselen van de politieke wetenschap, en de geschiedenis leert het overvloedig, dat men geen volk tot slaven kan maken. Het lukt niet. Men kan de ziel van een volk niet door buitenlandsch despotisme of hardheid dooden. Wij denken er niet aan ons te begeven in zoo'n dwaasheid tegenover een ander volk. Wij gelooven dat het Duitsche volk, wanneer eens de droomen van een wereldrijk door de pangermanlsten gekoesterd, vervlogen zijn, er op zal staan, dat het zijn regeering zal leiden. En daarin ligt de hoop de vrijheid en de onafhankelijkheid vaa de naties in Europa te verwerven. Want de duitsche demokratie zal niet op oorlog komplot- teereo, gelijk het Pruisische militarisme heeft gedaan om oorlog te maken, op het tijdstip dat het daartoe zou kiezen. Als de menschheld niet uit dezen oorlog leert om voortaan oorlogen te vermijden, is de worsteling vergeefs geweest. Bovendien komt het mij voor, dat dan de bedreiging van vernietiging over de menschheld zal brengen. Dus: Grey etkent evenals Von Beth mann Hollweg het erkend heeft, dat er groote behoefte is aan vrede. De vrede behoeft niet te wachten op de vernietiging van Duitschland: dat is de bedoeling van Engeland niet. Er kan gesproken worden over vrede: Mits: België vrij en hersteld; Servië en Mon tenegro vrij. Rusland moet blijkbaar zijn eigen potje maar koken.) Het woord is nu aan den Rijkskanse lier. Zou er heusch hoop zijo? Van het Italiaansch- Oostenrijksche gevechtsterrein. WEENEN, 16 Mel. (Wolff.) Officieel De artillerlegevecbten hebben zlcb gis teren over het geheele front uitgebreid en zijn op vele punten zeer hevig ge weest. In het vak der hoogvlakte van Doberdo zijn onze troepen de vijandelijke schansen ten oosten van Monfalcone binnenge drongen en hebben 5 officieren en 130 man van verschillende I'allaansche cava- lerle-regimenten gevangen genomen en een machine-geweer bult- gemaakf. Wij hebben de eei gisteren gewonnen stelling ten oosten van San Martlno on danks alle pogingen van den vijand om ze te heroveren, behouden en bevestigd. Hier zijn 3 officieren en 140 man, 1 machinegeweer en veel ander oorlogstuig in onze handen gevallen. Vunochtend vroeg hebben vijandelijke vliegers op Kostanjevica en verscheidene duidelijke gekenmerkte saniteitsgebouwen bommen geworpen, zonder schade aan te richten. In het bruggehoofd van Gör*, bij Plava en in het vak van Tolmeln heeft onze artillerie de dekkingen van den vijand onder hevig vuur gehouden. Bij onder nemingen van afdeelingen voetvolk heb ben wij op dit frontgedeelte 1 officier en 116 man gevangen genomen. Op het front in Karinthië hebben zich bij helder weer, eveneens levendige ge- schutgevechten ontwikkeld, bij Pondebba ook Infanteriegevechten van onze troepen met afdeelingen bersaglieri. Io de Dolomieten hebben wij verschei dene vijandelijke aanvallen op onze stël- liogen in het gebied van de Col di Lana en Tre Sassi afgeslagen. In Zuld-Tlrol hebben onze troepen, gesteund door roffelvuur onzer artillerie de voorste vijandelijke stellingen op den Armenterra-Bergrug (ten Oosten van het Sugana dal) op de hoogvlakte van Vlel- gereuth ten Noorden van het Terragno- lodal en ten zuiden van Rovereto geno men. In deze gevechten hebben wij 65 officieren, een kolonel, en meer dan 2500 man gevangen genomen en 11 machi negeweren buitgemaakt. Wij hebben een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. ROME, 16 Mei. (Stefanl.) Officieel. Aan de grens van Trente heeft de vijaod op de hevige beschieting van 14 dezer gisteren aanvallen met sterke troepen infanterie op het gedeelte van ons front lusschen het Etsch-dal en de Bjven- Astico laten volgen. Na den eersten tegenstand, waarbij de vijand zeer ern stige verliezen werden toegebracht, zijn onze troepen uit de voorste stellingen op de hoofdverdedigingslinie terugge trokken. Langs het geheele verdere deel van het front, tot de zee toe, heeft de werk zaamheid van den vijand zich ontwikkeld in de vorm van een geweldig geschutvuur en van iofanterie-aanvalleo, welke het karakter van afleidende aanvallen aan namen. Zoodanige gevechten ontwikkel den zich in het Sugana-dal, tusschen den Monte Collo en Sant Anna, aan de Bjven-Seebach, op de hoogten ten N. W. van Görz en op de hellingen van Monte San Michele. Overal werd de vijand ten spoedigste afgeslagen. Verbitterder nog waren de gevechten in de zone van Monfalcone, waar wij, na gevechten met wisselende kansen, met goed gevolg een tegenaanval op den vijaod ondernamen, die 254 gevangenen, o-w. eenige officieren, en 2 machinege weren in onze handen liet. Vijandelijke vliegtuigen hebben gis ternacht bommen geworpen op dorpen in het dal van de beneden-Isonzo, gis teravond op Venetië en Mestre, vanoch tend vroeg op Udine en Treviso.ïr zijn betrekkelijk weinig slachtoffers, en de schade is zeer gering. Oud-Minister Colijn over den toestand. Mevrouw Veszi, de bijzondere corres pondente van het te Weenen verschij nend blad A z Es», heeft een persge- sprek gehad roet den oud minister Cc- ijn. Deze deelde haar o.a. mede, dat de sterkte van het Nederlandsche leger thans 630 duizend nnn bedraagt en dat de omvangrijke maatregelen van Neder- and om zijn neutialiteit te handhaven reeds van grooten Invloed zijn geweest. Het denkbeeld dat men zich zelf krachtdadig kan verdedigen, heeft zijn invloed overal dom gevoelen. Militaire verloven. De Minister van Oorlog heeft thans de volgende verlof-regeling vastgesteld De verloven vao anderen aard dan groot-verlof, onbepiald (klein) verlof tot herstel van gezondheid, verlof in afwachting van vrijstelling van den militiedlenst of vei lef In afwachting van ontslag uit den dknsf, tijdens den verderen duur vaa deü mobilisatietoe- standworden onderscheiden in algemeene bijzondere en ultzooderiogsverloveo. Algemeene verloven worden vol gens regelen door den opperbevelheb ber van land- en zeemacht te stellen periodiek aan alle militairen verleend, behoudens aan hen, die bijzondere of uitzonderingsverloven genieten. Bijzondere verloven worden slechts verleend aan n'et-beroepsmllltairen. Naar gelang van hunne aanspraken op de te verleenen verloven worden deze militairen verdeeld over de volgende groepen a. personen, werkzaam bij spoorwe gen of trammen, bij den telegraaf- of telefoondienst b. personer werkzaam bij den aan maak van munitie, kleeding, uitrusting of andere voor den militairen dienst noodlge voorwerpen c. onderofficieren (met uitzondering van vaandrigs en kornetten) en minderen, die zijn hoofden, leideis of procuratie houders van ondernemingen of afdee lingen daarvan, bedrijven of onderdee- len daarvan, zaken of neringen, rijks provinciale en gemeente-ambtenaren, leerkrachten en leerlingen van inrichtin gen van onderwijs (vakonderwijs daarooder begrepen) indien zij gedu- rande bedoelde verloven in hun maatschappelijk ambt, beroep, bedrijf enz. werkzaam zijn d. personen, behoorende tot onder deden der strijdmacht, waarvan de sterkte tijdelijk wordt verminderd e. personen, die hetzij door hun ne maatschappelijke positie, hetzij door afwijking in duur van van het door hen verlangde verlof niet kunnen gere kend worden tot groep c. te behooren (hieronder ook te rekenen de niet- beroepsofficieren de vaandrigs en kornetten.) Deze verloven worden zoodanig verleend, dat elke verlofstermijn, waar van de duur, naar keuze van den betrokkene, 3 (werk-), 7, 14, 24 of 78 dagen (reisdagen inbegrepen) bedraagt, telkens wordt gevolgd door een termijn van denzelfden duur, welke onder de wapenen wordt doorgebracht. Ruiling van verlofbeurten kan worden toegestaan verkoopen of afstaan van verlofbeurten of verlofdagen is verbo den. Bij het veileeneu van bijzondere verloven aan de groepen c. en e. moet derwijze worden te werk gegaan, dat de uit del verloven voortvloeiende dagelijksche gezamenlijke afwezigheid oiet stijgt boven 10 pCt. van de sterkte van het onderdeel. Van deze 10 pCt. blijven tot nader order 3 pCt. gereserveerd voor de verloven a2n groep e. Zou de hierbo ven bedoelde grens van 7 pCt. door het verleenen van bijzonder verlof aan allen van de onder de c. van punt 3 bedoelde categorieën van bij een zelfde onderdeel aanwezige dienstplichtigen worden overschreden, dan behooren ten allen tijde de oeconomisch meest noodzakelijke verloven den voorrang te hebben. Uitzonderingsverloven kunnen door de militaire commandanten of boogere chefs in dringende of ernstige gevallen worden verleend. Zij, die gebruik maken van de algemeene en de uitzonderingsverloven, behouden tijdens die verloven voor zoover zij niet langer duren dan vier dagen het recht op traktement, jaarwedde, soldij, mobilisatietoelage en vergoeding wegens gemis van levens middelen. Zij hebben, voor zooveel zij een rang bekleeden beneden dien van officier, recht op vrij vervoer. Hunne betrekkingen behouden het recht op de vergoeding, wegens kost winnerschap over den duur der in dit punt genoemde verloven. Dooi heo, die gebruik maken van bijzondere verloven, worden geen militaire inkomsten genoten op de dagen, dat zij in het genot van verlof zijn. Zij hebben geen recht op vervoer voor Rijksrekening. Aan hunne betrekkingen mogen geen vergoedingen wegens kostwinnerschap worden uitgekeerd voor de dagen, waarop zij in het genot van verlof zijo. Deze regeling treedt in werking op 1 Juni a. s. Als overgangsbepaling blijven de reeds verleende bijzondere verloven gehandhaafd. Het rundvleesch. Er loopen allerlei onrustbarende be richten in de pers over een dreigenden rundvleesch-nood. Er moet konsent zijn verleend voor den uitvoer van 13,000 runderen. Men spreekt zelfs van 30.000 stuks. Bij wagonladingen vol worden ze over de grens-gesleept. En in de hollaodsche vaarten liggen de stoombooten op stoom, beladen met runderen voor het buitenland. En nu laat de minister wel door het correspondentie-bureau zeggen, dat men zich niet ongerust behoeft te maken, dat de veestapel geen gevaar lijdt, maar dat is zeker dat de rundvleesch-prijzen oorustbarend omhoog loopen. De contracten der vleeschleveranclers voor 't leger zijn door de regeeriog zelf nietig verklaard, om de onzettendc hooge prijzen en een nieuwe aanbeste ding beeft plaats gehad. 't Is werkelijk meer das schande dat de beste der Nederlandsche productta ten voordeele van enkele, in 't wilde worden uitgevoerd, ten koste van 't al gemeen. De Ned. Slagershond zet 't vleesch op met 35 cent, omdat de uitvoer on gekende afmetingen aanneemt. Moet dat dan zoo blijven duren Hoe lang nog Het «Hblad.» van gisteren deelde mede dat 't een goed fruitjaar belooft te zijn en dat we ons dus eens aan de malsche vruchten te goed zullen kunnen doen. 't Zal niet gaan, aan ongekend hooge prijzen zal 't met honderden wagonla dingen de grens over gaan en wij lek ker niets of aan schandalig hoogen prijs De «Tel.» deelt nog mede, dat de directeur-generaal van den landbouw aan een der medewerkers van het blad verklaard heeft, dat de wilde verkoop van vee, bestemd voor Duitschland en Oostenrijk zou worden stopgezet, en dat er geen keuringen van dragend vee meer geschieden, bestemd voor uitvoer. Verder zijn maatregelen genomen om in het algemeen den uitvoer te beper ken- Het doel was een paar honderd stieren boven anderhalf jaar, Ingeschre ven bij het stamboek uit te voeren en 4-jarige kalfdragende koeien. Geen vee-uitvoer meer. Het N. v. d. D. meldt Gistermorgen heeft de minister vas landbouw het afgeven van vee-con senten doen staken, zoodat geen ver dere uitvoer zal plaats hebben. De uit gegeven consenten zullen natuurlijk wor den afgewerkt. Totaal is er consent gegeven voor 10,500 stuks, die op de vrije markt en bij de veehouders zijn aangekocht, Van onzen geheelen veestapel is dit slechts een halve pet. Er was veel te veel vee zoodat uit voer wel noodig bleek. Papiersoorten. Men meldt ons; Doordien de Duitsche regeering met 1 dezer den uitvoer van papier verboden heeft en zelfs de pogingen om doorvoer te krijgen van papier, dat voor dien da- tum besteld en ter verzending gereed, was, geen resultaat hebben opgeleverd, is de prijs van papier in ons land weer aanmerkelijk gestegen. Zoo bedraagt o a. blijkens de zooeven ontvangen prijsnoteeringen, thans de ver hooging voor het gewone houtvrij post en schrijfpapier 100180 pet.; Holl. ge schept papier 50—60 pet.; couranten papier 140 pet.; gekleurd carton 100 pet kunstdruk 40-80 pet.; couverture 100 pet, wit carton 6070 petstroobord 110 pet zijde papier 150 pet.; vetdicht perkament papier "100 pet.; pakpapier 100 pet.; eoveloppen 75 pet.; het gommen van enveloppen 100 pet. Hierbij komt dat onderscheidene pa piersoorten en enveloppen tijdelijk, som mige zelfs door het ontbreken van grondstoffen In het geheel niet meer verkrijgbaar waren, terwijl, mede door gebrek aan bepaalde grondstoffen noo dig voor de goede bereiding, de meeste papiersoorten, die nog gefabriceerd wor den, in kwaliteit verre bij vroeger aeh- terstaan. Waar de drukkers vroeger bij afne ming van groote partijen reductie op de prijs konden bedingen, doet zich thans het zeldzame verschijnsel voor, dat de door hen te betalen prijs hooger wordt, naarmate zij meer gelijktijdig af nemen, hetgeen hierin zijn verklaring vindt, dat de fabrikanten en grossiers overtuigd 2ijn, binnenkort wegens pa- piernood, nog hoogere prijzen van hun voorraad te kunnen maken. Encycliek- feesten. De viering van het jubileum van het verschijnen der encycliek >RcrumNo varum* van Leo XIII heeft overal in steden en dorpen, op schitterende wijze plaats gehad, met kerkelijke plechtighe den, met belangrijke redevoeringen, met goed geslaagde feestelijkheden. Het bestek van ons blad laat niet toe hiervan uitvoerig versing te doen, daarom vol staan wij met deze algemeene mededee- ling. Minister Cort van der Linden Onze minister-president, de groote staatsman, waaraan ons land en volk zooveel in deze tijden te danken heef», vierde 1.1. Zondag zijn zeventigsten ver jaardag en ontving van H.M. de Koningin, den Prins en van tal van zijden, de allerhartelijkste blijken van belangstelling. R. K. Lyceum te Tilburg. Op initiatief van het Genootschap »Ons Brabant,* heeft zich volgens de Msb., te Tilburg een kommissie gevormd, die ln samenwerking met de geestelijk heid der stad de stichting voorbereidt van een R. K. Lyceum. Reeds hebben konferentles plaats gehad van de Eerw. heeren pastoors en met dr. Van Gils, uit Rolduc, terwijl ook aan dr. Möller uit 's Bosch, om advies Is gevraagd. Men»denkt in zeer korten tijd (men spreekt er van nog in dit jaar), met de opening der eerste klas te kunnen be-

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2