Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. niïTJWS UIT EIVSSXH. Gemeenteraad. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Ingezonden Stukkeu. van bet verkeer en het verbruik (e a daarbij zoo ooodig, ook onteigenlog regeling van den in- en doorvoer van de prijzen. In dringende gevallen kan de presi dent rechtstreeks instructies geven aan de overheid des lands. Burgerkleeding. Naar de Msb. verneemt is de order, omtrent het voortaan geoorloofd zijn van het dragen van burgerkleeding door mi liciens met bijzonder of periodiek verlof gegeven met de bedoeling hierdoor de militaire kleeding te sparen, daar men er nog niet injgeslaagd is een dergelijke organisatie in het leven te roepen, dat men steeds over een groote hoeveelheid kleeding beschikken kan. Militair spoorwegtarief. Tusschen de Regeering en de Spoor- wegraaatschappijen Is overeenstemming verkregen over de reeds lang hangen de regeling voor de tarieven voor het militair vervoer. Naar de >Tel.» verneemt zijn de ta rieven zeer belangrijk verlaagd. Als aanstonds de periodieke verloven weer zullen worden verleend, zal deze verlaging een belangrijk voordeel ople veren voor den staat. Een Nederlandsch consul veroordeeld\ De correspondent van De Tijd in België meldt De Nederlandsche consul te Dlnant, de heer W. v. Rijckevorsel is door Duitschers veroordeeld tot 10 jaar dwangarbeid. Vruchteloos hebben invloedrijke per sonen getracht vermindering van deze straf te verkrijgen. De heer Th Bootsma secretaris van mgr Heylen, bisschop van Namen heeft zich de vorige week naar Den Haag begeven, waar hij door den Minister van Buitenlandscbe Zaken werd ont vangen in verband met deze zaak. Engeland en de neutrale scheepvaart. Men meldt van bevoegde zijde Het ss. «Maashaven* van de Gebrs. van Uden te Rotterdam, geladen met circa 4000 ton graan en katoenzaadmeel is op 26 April j.l. bij het Galloper vuur schip op een mijn gestooten en is na voorloopig bij Harwich op het strand te zijn gezetde Theems opgesleept, en bij Gravesend aan den grond gezet. Tot heden staan de Engelsche autoriteiten niet toe, dat voor rekening van de ree- derij door Engelsche scheepsbouwers de noodige reparaties worden verricht of dat de lading, die teekenen van bederf begint te vertoonen, geheel of gedeel telijk in lichters wordt gelost, dan onder voorwaarde, dat het stoomschip na afloop van de reparatiën en de ont lossing te Rotterdam aan eene Engelsche firma in huur wordt afgestaan. Indien een en ander niet spoedig door de Engelsche autoriteiten wordt toege staan, loopen schip en lading gevaar te vergaan. Tevens wenschen de Engelsche auto riteiten den uitvoer van scheepsonder- deelen, als stuurmachines, ankerspillen en laadlleren, welke bestemd zijn voor stoomschepen die in aanbouw zijn op Hollandsche werven niet toe te staan, dan onder voorwaarde, dat deze schepen voor den duur van den oorlog aan En gelsche firma's worden veihuurd. Geen invoer van edelgesteenten in Frankrijk. Naar de Tel. verneemt, is sinds eenige dagen de invoer van alle edelgesteenten, dus ook van geslepen diamant, in Frank rijk niet toegestaan. Dat is een zware slag voor onze roosjesbranche. Stalen helmen en gasmaskers Naar de T. verneemt wordt met groo- ten ijver gewerkt aan de vervaardiging en de verzending van stalen helmen en gasmaskers ten behoeve van ons leger. De aanmaak geschiedt aan de Hein- brug. - Nu de kepi, een te velde onbruikbaar hoofddeksel weder is ingevoerd, is men overgegaan tot het vervaardigen, zij het ook op zeer kleine schaal, van helmen. De stalen schelp rust op een kruisriem en deze is wederom gespannen op een lederen band, die op het hoofd geplaatst wordt. Rogge. Men meldt aan de N. R. Cit De inlandsche rogge is over het ge heel verbruikt. Heden wordt aan de bakkers buitenlandsche rogge toegezon den. Er is voldoende .voorraad. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten kennis gevende dat het salaris van den Burgemeester is gebracht op f 700, van den Secretaris op f 900 en van den Ontvanger op f275. b. Scbryven van Ged. Staten, houdende goedkeuring kohier hondenbelasting. c. Idem, goedkeuring wyziging begroo ting 1915. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Aanbieding verslag toestand der ge meente en verslag wat in betrekking tot verbetering van volkshuisvesting is gedaan. Wordt voor de leden ter inzage neder- gelegd. 3. Vaststelling kohier Hoofd-Omalag. Voorzitter. Ik stel voor het kohier vast te stellen op f 1992,12. Bet vermenigings- vulJigcijfer is 1,75, verleden jaar was dit 2,08, waardoor nu de la gste klasse |s teruggebracht op 88 cent, wat verleden jaar I 1,04 was. Met algemeene stemmen wordt het kohier aldns vastgesteld. 4. Aangaan tijdelijke geldleening. Voorzitter. Esn vorig jaar hebben wy by de Goöp. boterfabriek te Capelle een tydelyke geldleeöing, groot f 600 h 5°/, aangegaan. We zijn echtei nist by machte geweest deze af te lossen, daarom stellen B. en W. voor ook na wier een tijdelijke geldleening, groot f 600 tegen 5% rente aan te gaan. De boterfabriek ia genegen de leening door te laten gaan. Aldos wordt berloten. 5. Benoeming van een school-schoon- maaksier, Deze benoeming moet geschieden voor het tijdvak i Juli 1916-1917. Tot nn toe is het de Wed. Boer die er mede is belast en die doet het werk naar behooren. Met algemeene stemmen wordt de Wed. Boer benoemd. 6. Wijziging begroo'ing 1916. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloteu, 6. Adres van Mej van dar Bolk, hondende verzoek eervol ontslag als onderwijzeres met ingang van 1 Juli. Voorzitter. Mej. van der Bolk gaat tronweD en wenssht daarom ontslag te hebben. Wij atellen voor haar dit op de meest eervolle wijze te verleenen. Er zijn reeds enkele sollicitanten, maar wy moeten een bekwaam onderwijzeres hebben wijl ze voer 3 klassen komt te staan. Niets meer aan de orde zynde en niemand meer het woord verlangende slait de Voor zitter de vergadering. Waalwijk, 24 Mei 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. SPRANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 21 Mei des morgens ten 11 nur. Voorsitter Edelachtb. heer Meyer. Ongeveer 11,15 nur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig zyn alle leden. De notnlen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd goedgekeurd an vastgesteld. Benoemd. De le luitenant-adjudant H. C. van der Bijl, van het 7e reg. Inf. is benoemd tot reglments-adjudant bij het korps. Woningbouw. Naa» wij vernemen, heeft op 't raad- tuls alhier morgen een conferentie p'aats tusschen de leden van het Dag Bestuur en den inspecteur van de volkshuisvesting Inzake woningbouw. In het begin der volgende week kan een raadsvergadering tegemoet worden gezien ter behandeling van deze aange- egenheid. Prov. Stalen. In het Zoodagochtendblad van de Maasbode lezen wij In het kiesdistrict Heusden zal het ditmaal niet bij enkele candidaatstelliog afloopen. Iodustrieelen zijn voornemens den heer E. Klijberg, groot-Industrieel te Waalwijk, oud-voorzitter van den Alg. tfed. Bond van Schoenfabrikanten, candi- daat te stellen. Verder tracht men ook den heer mr. Ch. Witlox, advocaat te 's Bosch te be wegen om zich candidaat te laten stellen Tot zoover 't bericht. De heer Klijberg verzekerde ons, dat niemand hem heeft gevraagd of hij genegen is een candidatuur te aanvaar den. Of men voornemens Is hem can didaat te stellen, daarvan is hem niets bekend, noch ls hem een candidatuur aangeboden. Zoover wij kunnen nagaan kan het bovenstaande bericht dan ook alleen als een proefballonnetje worden be schouwd zoo ook wat de mededeeling omtrent den heer mr. Cb. Witlox betreft. Aanbesteding. Bij de onderhandsche aanbesteding van het vergrooten van de laklederfa- brlek der firma H. H. Jansen, alhier was laagste Inschrijver de heer Martens te Oosterhout voor f6174, aan wlen het werk is gegund. De Statenverkiezingen in Noord-Brabant TILBURG. Was het aftredend lid de heer Willekens te Hllvarenbeek bij enkele candidaatstelllng candidaat ge steld door de R.K. kiesvereeniging, thans heeft deze de andere aftredende leden, de heerea H. Blomjons, mr. J. van de Mortel en B. Mutsaers, met groote meerderderheld van stemmen gecaodideerd. (De heer Van Mortel verkreeg 1648, de heer Blomjous 1532, de heer Mutsaers 1691 stemmen, mr. Arts 871.) Door mr. P. Arts was verklaard niet in aanmerking te willen komen, indien de R.K. klesvereeolglng hem niet candidaat stelde. Brug over het Keizersveer. Wij lezen In de N. R. Crt. tin aansluiting op ons bericht, van de overbrugging van het Keizersveer, kun nen wij nog berichten, dat van Gorcum over de Maas, Raamsdonk, Oosterhout naar Breda, een spoorlijn zal worden aangelegd*. Het »D. v. N.* schrijft Het oorspronkelijke bericht meldde, dat er een spoorbrug zou worden ge bouwd over het Keizersveer. Wij vroegen waar is de spoorlijn voor die spoorbrug- Antwoord In aanvulling van ons vorig bericht kunnen wij mededeelen, dat er eeD spoorlijn zal worden aangelegd van Gorcum over Oosterhout naar Breda. Dat is al honderdmaal gezegd. Een bee'je aoders dan Gorcum-Oosterhout- Dongen-Tilburg. Maar dat is slechts een klein verschil. De vraag is, op welken grond dit bericht van de N. R. Crt. staatdat er een lijn zal worden aan gelegd* Is er een wetsontwerp Of een in aanmaak Het bericht in dezen vorm is zoo vaag. DRUNEN. 1.1. Zondag hield de R.K. WerkHedenvereenigiog eene algemeene vergadering, waarin ook een harer onder afdeelingen „de Ziekenfonds", haar jaar verslag uitbracht. Na opening met Chris- telijken groet en voorlezing der notulen sprak de Voorzitter een kort woord over den goed geslaagden propagandadag, om daarna het woord te geven aan den Geestelijken Adviseur kapelaan Gerold. Zijn Eerw. was dankbaar gestemd over de groote deelneming op dien dag, maar verwacht nu ook rijke vruchten. Deze moeten vooral zijn, het hooghouden onzer Katholieke beginselen, dezelve op prijs stellen en er overal voor uit te komen. Wij hebben geen raad te vragen bij socialisten, wij kunnen onze zaken best in onze katholieke vereenlgingen regelen- Door oog talrijker aaosluitlng hoopt Zijn Eerwaarde de vereeniglng te zied bloeien tot geestelijk en tijdelijk welzijn der leden. Een 16-tal leden zullen hier voor propaganda maken. Voor de R. K% betooging op 1 Juni in den Bosch gaven zich eea 4 -tal per sonen op. Uit het verslag van bet Ziekenfonds bleek dat dit jaar voor 83 ultkeeringen werd uitbetaald f 314,39. Het batig saldo 1915'16 bedroeg f 132,86s. Het reserve kapitaal f 1483,00s. De aftredende bestuursleden werden herkozen, en als nieuw bestuurslid W. Verhagen. Een nieuw tarlcfregelir g werd aange nomen. Moge vooral voor deze hoogst nut tige onder-afdeellng de propagandisten hun best doen om leden te winnen. HERPT. De raad dezer gemeente heeft besloten, dat dit jaar alhier de kermis niet zal worden gebonden. Een commissionair koopt alhier de nog voorhanden zijnde prei op tegen 3 cent per K.G. Bbsoijen, De gisteren gehoaden militaire voetbalwedstrijd, uitgeschreven door R. W. B. alhier, is een waar sncces geweest. Reeds vroeg was er al Teel publiek aanwezig, waarouder vele militairen. Jammer, dat door onvoorziene omstandigheden bet muziekcorps van het 2e bataljon verhinderd was den wedstrijd op te luisteren. De uitslag was als volgt le wedstrijd 3e bataljon 20e Reg. Inf. T. H. O. R. van het 2e bataljon 21. 2e wedstrijdle bataljon 4e batterij le reg. veldart. 21. Finale Se bataljon wint van het le bataljon met 40, zoodat het 3e bataljon de zilveren lauwertak ontving en het le bataljoD de zilveren medaille. De prijzen werden met enkele goed gekozen woorden door den heer Govaerts uitgereikt. Het is voor R. W. B. een mooie sluiting van het voetbalseizoen geweest. SPRANG. By uitspraak van den mili tieraad zijn de volgenden dienstplichtigen A. C. v. d. Escb, J. C. v. d. Mast, W. Treffers en H Scbolt wegens kostwinnerschap ééa jaar vrijgesteld van dieost en P. v. Dongen tn B. A. Verhoeven geheel van deu militieplicht vrijgesteld, CA.PELLE. Aan M. in 't Veld inge schrevene der lichting 1917 is door Gedeputeerde Staten dezer provincie weder, om een jaar vrystelling verleend wegens kostwinnerschap. Door Burgemeester en Wethouders deier gemeente is aan de firma C. Vos alhier, krachtens de Hinderwet vergunning verleend tot het phatseu van een zuiggas motor ven 20 P.K. in de schoenfabriek in de Nienwstraat. RAAMSDONRSVEBR. Ooze dorpsgenoot, de heer L. Simonie, gemeente-ontvanger alhier, is benoemd tol burgemeester te Gent by Nymegen. Maandag jl. herdachten de echtelieden A. Redert en E. v. Dongen den dag, waarop zij 50 jareu geleden in den echt werden vereenigd. Op hun verzoek bleef het feest beperkt tot den huiselijker) kring. Van vele woningen in de Prins Hendrikstraat prijkte echter de drieklear. Zaterdag kreeg de smid E. G. een atnkje ijzer in 't oog. Dr. Knaap achtte het noodig dat G. naar Breda werd gebracht om daar door Dr. Dabois behandeld te worden. Aan de heeren A. A. A, van A*ls', R. K. Ordebroeder en J. A. Smeyers, stu dent in de godgeleerdheid, is een jaar vrij stelling verleend van den militairen dienst. Kaatsheuvel, 23 Mei 1916. Duivensport. Uitslag van de Zondag 21 Mei ge houden prijsvlucht van de Postdulven- vereeniging «De Reisduif*, gevestigd bij den heer J. v. Berkel alhier, van uit Groningen. le prijs C. J. v. d. Assem, 2e pr. C. J. v. d. Assem, 3e pr. C. J. v. d. Assem, 4e pr. Snoeren, 5e pr. de Bondt,6epr. v. d. Velden, 7e pr. C. J. v. d Assem, 8e pr. v. d. Velden. Scherreweg C. v. d. Assem. Poule- prijzen le pr. C. v. d. Assem, 2e pr. C. v. d. Assem. Eereprijzen le, 2e en 3e pr. C. J. v. d. Assem, 4e pr. Snoeren. Benoemd. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. Zusterschool te Nieuwkuik Is met ingang van 1 juni a.s. benoemd mej. C. Seller alhier. Gouden Bruiloft. De vorige week vierden op één dag alhier weer twee paar oudjes hun gouden bruiloft, 't Was het echtpaar A. v. Gestel- Jansen in de Peperstraat en C. de Bond- v. Dommelen in de Marktstraat. Na een plechtige II. Mis voor 't eerste echtpaar om 10 uur en voor het tweede jubelpaar om half tien, werd 't feest door de fa milie in den huiselijken kring voortgezet. De arbeiders van de fabriek van den heer A. Vloemans-v. Gestel werden in de zaal van den heer Joh. Smit-Hessel- mans, die van de fabriek van de Bond- v. Dommelen aan huis zelf onthaald. Moge het de jubilarissen gegeven zijn nog vele jaren in gezondheid en voor spoed met elkaar vereenigd te zijn. Aanbesteding. Vrijdag had de aanbesteding plaats van een woonhuis voor den heer C. P. Snoeren, in dc Gasthuisstraat alhier, architect C. Domburg, Tilburg. Inge schreven massa door Gebrs. den Teu- llng, Kaatsheuvel f 9999, F. Cornelissen, Kaatsheuvel f 9830. MetselwerkJoh. Vekemaos, Goirle f 4078, F. van Riel, Tilburg f4060. Timmerwerk: C. Don ders, Tilburg f4915, A. M. Vermeeren, Tilburg f 4350 (zonder lood- en zinkwerk.) Gunning volgens bestek. Encycliek feest. Na drie dagen van voorbereiding werd Zondag door de leden van den R. K. Gildenbond het Encycliekfeest gevierd. Een algemeene plechtige H. Communie werd 's morgens tot dankzegging opge dragen, terwijl èn in de vroegmis èn in de Hoogmis de zendbrief van Z. H. Paus Leo XIII wérd besproken eo toe gelicht en ook de leider van het trlduum de ZcerEerw. Pater Overste van Dintern van 't St. Antonlusgestlcht alhier in den breede over >Rerum Novarum* had uit geweid. In den namiddag werd een openluchtvergadering gehouden in den grootea tuin van den R. K. Gildenbond. Zoo goed als alle leden waren daarbij tegenwoordig. De Kon. Harm. Apollo* luisterde de vergadering met muziek op. Na een openingswoord door den voor zitter van den R. K. Gildenbond, gaf de Harmonie eenige nummers ten beste, waaronder »de groote wals* van P. Bis- selink, directeur van 't corps. De gees telijke adviseur nam daarna 't woord en hield een interessante lezing over 't ont staan en de ontwikkeling van den Gil denbond met de daaronder ressortee- rende sociale instellingen. Bijna een uur lang werd ZEerw. met belangstelling gevolgd, waarna >Apollo* nog eenige opgewekte nummers voor afwisseling speelde. De Voorzitter dankte den spre ker voor zijn lezing en de harmonie voor de betoonde welwillendheid, welke dankbetuiging een dtlewerf >leve« van de harmonie uitlokte. Hoewel 't ruim half negen was eer de vergadering was geëindigd, hadden de honderden aan wezigen nog gaarne een uurtje gebleven, 't Was dan ook een genoeglijk zitje in de koelte van het hooge geboomte van den ouden Apollotuin, voor de bran dende Meizon beschut, naar spreker en harmonie te luisteren en menlgen Apol- list heeft beslist op de hooge kiosk, waar zoovele uurtjes geblazen werden, de oude herinnering aan huis en tuin in de Hoofdstraat nog eens wakker geschud. Mishandeling. Zondag-avond werd 'n meisje genaamd v. d. L. uit den Berkdijk door 'n militair mishandeld en met 'n scherp voorwerp bloedig aan 't hoofd verwond. De dader ls naar 's Bosch overgebracht. HEUSDEN, 24 Mei 1916, Zilveren Priesterfeest. Gisteren herdacht de Zeereerw. H er C, da Kort, die vaa 1900 tot 1911 kapelaan in onze Parochie wa« en sedert Pastoor i« te Rykevoort, den dag, waarop hy voor 25 j&ien tot priester werd gewijd door wijlen Mgr. Godschalk. Leuk verzonnen. Zondagmiddag zweefde boven en om onze stad een groote vliegmichine, aan den onder, kant vertoonend 4 groote yzeren kruisen. Als naar gewoonte bad het toestel veel be kijks en aanvankelijk meende ieder mei /r'nen Dots* te doen te hebben, toen het bleek, dat het slechts een vlieger was. De nabootsing was zoo prachtig, dat sommigen zelfs het gesnor van den motor meenden te hooren. (sicDe makers, de gebrs. van Sinthaijen hadden natuurlijk een reuien- s acces. Nat. Militie By de Zaterdag gehoaden kearing v\n de militie (lichting -1916) werden van de elf jongelui er slechts vyf goedgekeurd. M. U. L. O. School. Op de voordracht van hoofd der school zyn geplaatst 1. A. Postma, geb. 6 April 1892, Dieren, 2. H. W. van der HoeveD, geb. 9 Mei 1880, Rotterdam. 3. J. van Doome, geb. 15 Jannari 1874, Hellevoetslois. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Besoijen, 22 Mei 1916. Aan de Redactie van de •tBcko van het Zuiden Waalwijk. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U o. s. regelen we) eea plaatsje in Uw veel gelezen blad te willen inruimen. Bij de Zondag j. 1. gehouden lauwer takwedstrijden uitgeschreven door de voetbalvereeniging >R. W. B.« viel in de twee eerstgespeelde wedstrijden de beslissing door 't verkeerd toepassen van de spelregels door den scheidsrech ter. Het zij mij vergund aan de hand van de officleele spelregels deze beide gevallen even nader toe te lichten. In de eerste wedstrijd deed de scheids rechter het spel staken voor gevaarlijk spel (art. 13 35 het spelen van den bal met het hoofd, wanneer deze zich laag bij dsn grond bevindt, en een speler der tegenpartij in de onmiddellijke na bijheid is) en gaf een vrije schop tegen de verdedigende partij, het welk naar veler inzicht juist andersom had moeten zijn. De bal werd ineens op het doel gezet en ging, zonder door één der andere spelers te worden geraakt, tusschen de palen door. In strijd met Art. 11 32 kende de scheidsrechter dit doelpunt, dat de beslissing bracht, toe. In art. 11 staat na opsomming van de gevallen, waarin uit een vrije schop ineens mag worden gedoelpunt: >Van 'n vrije schop toegestaan wegens een andere overtre ding der spelregels, kan echter niet ineens worden gedoelpunt. Een doelpunt kan dus niet worden verkregen van een (volgt een opsomming van verschillende vrije schoppen, waarbij als laatste punt voorkomt gevaarlijk spel (Art 13.*) In de tweede wedstrijd kwam, terwijl de stand 11 was, een der spelers van de verdedigende partij, binnen het strafschopgebied, op den bal te vallen en raakte, volgens den scheidsrechter, daarbij den bal met den arm van op zet was hier geen sprake, want was de speler niet op den bal gevallen, dan was hij over de grenslijn gerold. De scheidsrechter gaf daarvoor een strafschop alweer in strijd met art. 13 35 volgens welk art. het vallen op de bal, gestraft moet worden met een vrije schop waaruit niet Ineens mag worden gedoel punt (gevaarlijk spel). Het strafschoppunt werd door den scheidsrechter aangewe zen 11 pas voor het midden van het doel, terwijl het moet zijn 11 Meter. Door den aaavoerder wetd tegen deze beslissing geprotesteerd. De scheidsrech- rechter liet na het verstrijken van den speeltijd Inrukken om met het bestuur van R. W. B. het protest te bespreken. Ook deze handeling was In strijd met het reglement. In een dergelijk geval moét eerst de speeltijd met de voorge- schreven 2 X 7'/2 minuut verlengd wor den. Het bestuur van R. W. B. wees bet protest ten onrechte van de hand en gaf dus blijk evenmin met de spelregels op de hoogte te zijn. In beide wedstrijden viel dus eeu on zuivere beslissing, waardoor bet doel van R. W. B. «propaganda voor de voetbal sport* te maken in tegengestelden zin bewerkt werd. Bovenstaande moet niet worden gele zen als aanklacht tegen de Vereeniglng R. W. B., integendeel de militairen zijn deze Vereeniglng veeleer dank verscbul- Mr.

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2