Nummer 43. Zondag 28 Mei 1916. 39e Jaargang. Tweede Blad. BEKENDMAKING, BINNENLAND. DE OORLOG. Gemengd Nieuws. Maximum-prijzen der meest voorkomenae artikelen. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend Levensmiddelen-Commissie. Op verzoek van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is eene commissie in het leven geroepeD, ten doel stellende de naleving van den door den Minister voor diverse levensmiddelen vastgestelden maximumprijs te contro leeren. De Commissie bestaat uit de dames Mevr. Houben, president e, van Loon- Gragtmans, secretaresse en de leden Mevr. Fetter, Tom, de Greeff-Verwiel, Verhoeven-van Lier en de Graaff-van Ruth. Klachten omtrent overschrijding der maximumprijzen kunnen bij elk der com missieleden worden ingezonden of medr- gedeeld, terwijl de commissie zorg draag dat de verzamelde klachten worden door gezonden aan den Burgemeester. Goedkoop varkensvleesch. Dit blad kost slechts 6 Cent per week. Geen vacantiekaarten. Vacantiekaarten zullen, naar de Tel. meldt, ook in dit seizoen niet worden afgegeven door de spoorweg-maatschap pijen. Gezonken Het stoomloodstransportvaartuig „Schelde*, dat op mijnenlegger is inge richt, kwam hedenmorgen bij 't uitvaren uit de haven tengevolge van den sterken stroom in aanvaring met het binnenko mende artillerie-instructieschip >Belona«. De >Schelde* zonk binnen 2 minuten. Alle opvarenden zijn gered. Spionnage. Men echrijft van de grens aan de //Tijd# Enkele dagen geleden is aan de grens onder Goirle de Daitsche commandant van het dragonder-regiment oit Poppel, door de Nederlandsche militairen gearresteerd onder verdenking van spionnage. Hij was met zekeren H. Geerlingp, bijgenaamd Gast van de Panhoef, wonende op Belgisch grond gebied onder Poppel, over de grenzen geleid en was in 't bezit van een Dnitsch pas poort onderteekend door den commandant te Turnhout, Winter genaamd. Bedoelde officier kwam herhaaldelijk naar Goirle en onderhield daar connecties met enkele fa milies. De laatate maal echter, dat hij op Nederlandsch grondgebied kwam, weer ver gezeld van bovenbedoelden Geerlingp, had men hem gezien in 't bezit van een foto toestel en begou men den Prnis te wan trouwen. Toen hg dan ook des avonds aan de grens verscheen om naar zijn ^Heimath# terug te keeren, hield de militaire wacht hem aan en werd hij voor den Kantonnementscom- mandant vaa Goirle geleid. Daar werd hem zijn fototoestel ontnomen en ook zijn pas, maar gefouilleerd werd hij niet. Zelfs werd hij niet tot nader order vastgebonden, maar gelegenheid gegeven mot zyn trouwen ge leider Geerlings weer over de Belgische grens naar zijn standplaats Poppel terog te keeren. Bij ontwikkeling der platen van het foto- graphiestoestel kwamen te voorschyn foto- graphieën van den //Lindeboom# en het stadhuis te Tilburg, 'van een molen onder Goirle en van de woning van een dei heerea van Payenbroek, aldaar. Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer werd de behandeling van het buitengewoon oorlogscrediet voortgezet. De heer De Jong keurde de te strenge straften voor degenen, die zich met Paschen uit hun garnizoen verwij derden, af. Spr. wees er verder o. m. op, dat het onderwijs lijdt, doordat nog vele scholen door militairen zijn bezet. De heer Juten uitte o. m. verschillen de klachten over de onverstandige verdeeling der manschappen over de verschillende gemeenten en over de uniform. Het nieuwe oorlogsmateriaal is niet voldoende aanwezig. Evenals de heer De Jong keurde spr. de te strenge straffen af. De heer De Visser weerspreekt, dat de godsdienstige belangen der gemo- blllseerden door het Departement van Oorlog zouden worden verwaarloosd en dringt aan op bestendiging van het huidig stelsel voor vredestijd. Spr- noemt de geest in het leger boven verwachting goed en dringt ten slotte aan op spoedige wederinvoering der periodieke verloven. De heer Ter Spill keurt het collectief straffen naar aanleiding van het eigen machtig nemen van Paaschverlof af. De geneeskundige dienst staat niet op de hoogte van den tijd. De bezoldiging der officieren van gezondheid dient verbeterd en dat de verbetering van den hospitaaldienst millioenen zal kosten, mag geen bezwaar zijn, De minister van oorlog erkent, dat er gebrek is geweest aan administratief personeel. Hij brengt hulde aao de kranige administratieve onderofficieren, die dag en nacht hebben gewerkt. Tot gedeeltelijke demobilisatie kan en mag de regeering niet overgaan. De toelagen aan ofticleren en onder officieren heeft spr. moeten verminderen wegens de hooge kosten van de mobilisatie. Wat de uitrusting maken van helmen men Is er nog niet voorzien als spr- zou wenschen. Een bezwaar is de fabricatie van het benoo- \digde staal, dat veerkrachtig moet zijn. Naar aanleiding van het Intrekken van de verloven deelt de minister mee, dat de strategische reden, waarom het spoorwegmaterieel beschikbaar moest blijven, ook thans nog bestaat. Wat de verdere clementie voor de gedrosten aangaat, spreker is geen beul, en de opperbevelhebber ook niet. Maar er moet tucht zijn in het leger de opperbevelhebber moet zijn soldaten in de hand heben. Naar aanleiding van de nieuwe verlofregeling zegt de minister, dat het geleidelijk gelukt is, de centralisatie te vervangen door decentralisatis. De ver goedingen, reiskosten enz. zullen gegeven worden aan die ze noodig hebben of landers in slechter conditie zouden komen. Wat den geneeskundigen dienst betreft, de minister deelt mee, dat er verschillende verbeteringen worden aangebracht. Met 150 burgerziekenin- richtingen van allerlei aard werd over eenkomst aangegaan tot opneming van zieken. Het verplegende personeel wordt steeds uitgebreid- Spreker zal ziji gang gaan en doen, wat zijn hand goed vindt. Hij staat tegenover het voorstel-v. d. Voort v. Zijp niet vijandig; hij was toch reeds van plan, een commissie te benoemen. Mooie winst Toen voor eenige dagen de rage in het opkoopen tegen alle prijzen van rund vee voor uitvoer naar Duitschland aan woeden was, werd In de noordelijke pro vinciën veel vee opgekocht voor één firma te Enschedé. Wat de runderen kostten, het deed er niet toe, de firma had consent voor den uitvoer van 5000 stuks van de door de Regeering toegestane 11000 stuks zoo wordt nu meegedeeld. Dat voorrecht was aan de firma ge schonken, wijl zij de Regeering destijds de behulpzame hand geboden had voor den verkoop van het overtollige vee uit de overstroomde streken in Holland naar Duitschland. En dat voorrecht gaf der firma een cadeautje van f 500,000. De 5000 koeien werden n.l. verkocht met ruim f 100 winst per stuk. Handbl. betreft, aan het is gedacht, maar in die mate van Belangrijke successen der Oostenrijkers. WEËNEN, 26 Mei. (Wolff.) Officieel: In het vak van het Suganadal hebben onze troepen den Monte Charon (ten Z.O, van Borgen) veroverd en de Elferspitze (Cuna Dodici) beklommen. In het vak ten Noorden van Asiaga heb ben gedeelten van het Grazer legercorps opnieuw een groot succes bevochten. De geheele bergrug van den Corno di Camno Verde is tot Maate in ons bezit. De vijand heelt op zijn vlocht door ons doel treffend geschutvuur zware bloedige verlie zen geleden en meer dan 200Ö gevangenen o. w. eeR kolonel en verschillende stafoffi cieren, benevens 4 kanonnen, vier machine geweren, 300 rijwielen en veel ander krijgs tuig in onze handen gelaten. Ten noorden van Arsiero zijn de Italia nen eerst nit hun stellingen ten Westen van Borracola (5 K M ten Noorden van Arsiero verdreven en daarop hebben onze troepen in gevechten die zeven nar hebben geduurd het boschach'ig terrein ten Noorden van den Monte Cimong gezuiverd eu den top, van den berg bezet. In het dal van de boven- Posina hebben wij Bessale genomeD. Onze vliegers hebben de stations van Peri, Schio, Thiene en Vicenza, onze mari- nevliegers dp lnchtvaartloods en de binnen haven van Grado met bommen bestookt. Vannacht heeft een vijandelijk lnchtschip tal vaD Bommen op Triest geworpen; er is niemand gedeerd en ook geen schade aan gericht. ROME. 26 Mei (Stefani.) Officieel In het Lagerina-(Etsch-)dal heeft de vijand, die onstuimige aanvallen blijft doen tegen onze linies tusschen Etsch en Vallarsa (Lain) gisteren opnieuw een bloedigen tegenslag geleden. Na de gebruikelijke voorbereiding door hevig geschutvuur, werden dichte stormkolon- nes tegen den Coni Zugna en den Buole- pas geworpen, waar zij door het juiste onzer dappere troepen werden gedeci meerd. Tusschen Vallarsa en Posina is de toestand onveranderd. Tusschen Posina en Astico hebben onze troepen, tengevolge van het fel geconcentreerd geschutvuur des vijands, na een aanval te hebben afgeslagen, een vooruitgeschoven stelling op den rech tervleugel onzer linie aan de Astico ontruimd. In het vak van Asiago heeft de vijand gisteren onze stellingen ten oosten van de Val d'Assa aangevallen. Het gevecht is den geheelen dag met wisselende kansen voortgezet en duurde 's avonds nog voort. In het Sugana- (Brenta-) dal heeft de vijand ln den nacht van den 24en dezer verscheidene malen den Monte Civaron aangevallen, doch Is telkens met zware verliezen teruggeslagen (sedert dien hebben de O.-H. troepen den berg be zet. Red.) LONDEN, 26 Mei. (Part.) Uit Rome wordt aan de Star geseind, dat generaal Brusati, de opperbevelhebber van het Italiaansche leger in Trentino, van zijn commando is ontheven en op nonacti viteit gesteld. Geen uitbreiding van dienstplicht bij de Belgen. In het voornaamste Belgisch dagblad, L'Indépendaoce beige, dat te Londen verschijnt, is in het nummer van 20 Mei 11. een artikel geplaatst, waarin op scher pen toon een klacht geuit wordt over het feit dat de Engelschen, nu zij zelf dienstplicht hebben, een perscampagne voeren, om de Belgische regeerLg er toe over te haleD. al de weerbare Belgen op te roepen voor het front. De Daily Express en de Daily News slaan daarbij een hoogea toon aan en reeds drukten zij groote opschriften Scandal of Allies of military age in England. Daarop antwoordt nu L'Indépendance beige in naam van de Belgen, dat de Belgische regeering zich in een te bizonderen toestand oevindf, om tot zulk een beslis sing over*te gaan. Zij verblijft niet In haar land, zij zou door zulke oproeping tegen de grondwet handelen en kan niet eens haar volksvertegenwoordigers raad plegen, om zulk een daad van belang te verrichten. Wat zooveel moeite en tijd gekost heeft om het van 't Engelsche parlement en het Eogelsehe volk te ver krijgen, waarom zou men het moeten verkrijgen door één pennetrek van de regeering Dit wil niet zeggen, dat de Belgen weigerachtig zouden zijn om hun land te dienen. Er was geen dwangwet toe noodig, om nog een 20 000 jonge vrij willigers uit het bezette gebied te doen komen, op gevaar van hun leven. >Wij mogen dan wel luidop bevestigen, zegt L'Indépedance, dat de natie, die de held haftige strijders van Luik, Haelen en van de Yser voortbracht, welke bij dui zenden neergeveld werdeD door't Dultsch geschut, terwijl zij nog steeds wachtende waren op de Britsche en Fransche hulp (de cursiveering is van L'Indépedance) en die nu zoovele van haar zonen den dood ziet trotseeren om hun burgerplicht te vervullen, geen natie van zwakkelin gen en lafaards is. »Men moet die moedige Belgen des te meer bewonderen, daar zij in dezen oorlog slechts huns ondanks werden be trokken. Zij hadden bij den tegenstand tegen Duitschland niets te winnen en alles te verliezen. Zij hadden den voor rang van hun handel niet te verdedigen, zij hadden zich niet te ontdoen van een vreeselijk gevaarlijken concurrent, zij wareo niet in de noodzakelijkheid te verpletteren of verpletterd te worden- Zij hebben gestreden, die Belgen, alleen voor het Recht en voor de Eerde heeren juryleden van Bethnal Green vergaten dit. >En in dezen tijd hebben de Belgen alles verlorenhun land werd verwoest, hun landgenooten gedood, hun steden vernield, de werktuigen van hun nijver heid weggenomen, hun bewonderens waardige monumenten in asch gelegd en de Belgen moesten vluchten en zijn in den vreemde zondereen centiem, ten laste van de openbare liefdadigheid. Ja, die helden leven nu van hulp, die men eiken dag nog tracht in te korten. >Het blad wijst er verder op, hoe moeilijk het ls, zich in den vreemde werk te verschaften en welk pijnlijk leven het is in ballingschap. Het vergelijkt daaren boven den geldelijken toestand, waarin de Engelsche soldaat en de Belgische soldaat verkeert, en de hulp die door hun beider regeeringen verleend wordt aan hun huisgezin tijdens hun afwez g- heid en in geval zij sneuvelen. »Als de Belg naar het front gaat, heeft hij juist genoeg om te leven, en weet hij dat hij de zijnen ln de ellende achterlaat.* De blauwbaard win Czinkota. De zeven slachtoffers van den on- menschelijken wreedaard zijn onder enorme belangstelling begraven. Op vijftien duizend menschen wordt de menigte geschat, toegeloopen om de teraardbestelling bij te wonen. Hartver scheurende tooneelen moeten zich afgespeeld hebben bij den uitvaartdienst. De moeder van een der gedoode meisjes en een zuster van een der andere vielen in onmacht. Naar we reeds gemeld hebben, heeft de politie gelast de woning van Kisz zoo zorgvuldig mogelijk te onder zoeken, De grond onder het huis wordt een meter diep uitgegraven. Russische krijgsgevangenen zijn met dezen arbeid belast. Veel heeft die uitgraving nog niet aan den dag gebracht, slechts is een groote blikslagersschaar gevonden. Bij de huiszoeking is ook nog een briefkaart aan het licht gekomen van een vrouw, aan wie Nagy, de vertrouw de van Kisz, huwelijksbeloften had gedaan en welke vrouw ev«n geheim zinnig verdwenen is als de slachtoffers. Nog meer bezwarende getuigenissen omtrent Nagy komen in van verschil lende zijden worden correspondenties getoond, waarin Nagy al met hetzelfde bijltje hakte als zijn vriend en royaal omsprong met trouwbeloften. De poli tie heeft, zoolang ze den hoofddader niet heeft, zijn vriend en vertrouwde, die medeplichtigheid blijft ontkennen, hoewel men hem Kisz heeft zien helpen bij Let soldeeren der blikken trommels, voorloopig blonen haar bereik te houden en hem in verzekerde bewaring te stellen. Onder het nieuwste nieuws over deze zaak is het bericht, dat ook een tooneelspeelsterije van een rondreizend troepje aan de practijken van den blikslager ten ofter is gevallen. In 1906 moet een meisje dat met een gezel schap in een herberg te Czinkota een voorstelling had gegeven, Dadat ze het laatst in gezelschap van Kisz gezien was, dien ze naar zijn wooing verge zelde, spoorloos zijn verdwenen. Niemand, noch van bureD, noch van haar medecomedianten, had eenige verdenking tegen den blikslager gekoe sterd. Her ergste is, dat de Boedapester politie vreest, dat Kisz school gaat maken. Sedert de moordzaak te Czinkota aan het rollen is, worden weer drie jonge meisjes in de Hongaarsche hoofdstad als vermist opgegeven. Onder haar zijn twee meisjes uit den arbeidersstand en een 16 jarig dochtertje van een advocaat. Volgens een blad te Boedapest is in de moordzaak van Czinkota een sensa- tioneele wending gekomen, waaruit de gevolgtrekking gemaakt wordt, dat moordenaar nog leeft en in het voorjaar werkte in de wagonfabriek te Raab In een tabakskerverij in die plaats verscheen heden een sergeant, die nadat hem de foto van deu moordenaar getoond werd, de man herkende als den soldaat Stephan Sukati, die blikslager van zijn vak was en ln bedoelde wagonfabriek dan ook blikslagerswerk verrichtte. Sukati had verteld, at hij uit Valjevo uit Servische gevangenschap ontvlucht was. De eige naar van de fabriek voegde daar nog aan toe, dat bedoelde Sukat', wel uit de Servische gevangenschap kwam, doch niet direct door naar Raab was gekomen. Hij was bij hem in dienst getreden, nadat hij eerst in Klosterneuburg had gewerkt, waarheen hij ook weer ls teruggekeerd. Thans is weer een herbergier getui genis voor de politie komen afleggen, die verklaarde, dat Kisz een van zijn goede klanten was en nu en dan groote verteringen maakte. De blikslager wint blikslagers goed wat lekker smaakte en tracteerde zichzelf verscheidene maled op champagne, die hij meestal met »gels bij de visch* betaalde. Zijn maag was uitstekend ln orde, eenmaal had hij 30 flesscheu bier achter elkaar uitgedron ken bij deze gelegenheid had hij den herbergier zijn trouwring ah onderpand gegeven. Dezen ring heeft de herbergier aan de politie overhandigd. Een kellner uit een hotel in Boedapest heeft de politie meegedeeld, dat zijn moeder slods twaalf jaren vermist wordt. De jongen vreest, dat ook zij 't slacht offer van Kisz ls geworden. Nagy, zoo vinden we ergens vermeld, zal, nu het onderzoek der politie zoo Echo van het Zuilen dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Hardel voor de navolgende artikelen de daarbij vermelde maximum—prijzen zijn vastgesteld: Per K.G. Regeeringsbrood (bij verkoop op broodkaart) f 0,12 1 arwewaterbrood (gebuild) 1 0,23 (gebakken onder rabbinaal toezicht) Tarwebrood (ongebnild; bruinbrood Koggebrood llegeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkrart) Tarwebloem (gebuild inlandsch) Tarwemeel (ongebuild) Per f 0,24 f 0.20 f 0,14 f 0,25 f 0,21 K.G. f 0,85 Boter Volvette Mei—, Zomer—Gondsche en Edammer kaas met Rijksmerk 10,68 Volvette MeiZomerGoudscheen Edammerkaas f 0,66 Volvette September—, Octoberkaas met Rijksmerk f 0,60 Volvette September—, Octoberkaas f 0,58 MeiZomerkaae 40 t (Edammer en Goudsch mode'] f 0,60 September—, Octoberkaas 40f [Edam mer en Goudsch model f 0,54 Volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk f 0,50 Volvette jonge Goudsche- en Edam merkaas f 0,48 Jonge kaas 40f (Edammer en Goudsch model) f 0,46 Jonge kaas 30f (Edammer en Goudsch model) t 0,37 Jonge kaas 20t (Edammer en Goudsch model) f 0,32»/, Jonge magere kaas (Edammeren Goudsch model) f 0,20 Komijnekaas, in Leidech en Delltsch model, met ten minste 12®/e vet in de droge stof f 0,55 Nagelkaas f 0,23 Rijst (grofmiddel Bassein en of Rangoon f 0,137a voorloop grof voorloop u Havermout (inlandsch] Suiker (witte geraffineerde) Margarine Koffie (Santos, gebrande) Peekoffie (in pakjes) (per 0,1 K.G.) IMchnrei K u ft» Raapolie per liter Zout 'Zeep (zachte, witte ol gele) 5oda Petroleum (per Liter) f 0,147a f 0,157a 1 0,16 1 0,277a f 0,04 f 0,037, f 0,09 f 0.17 f 0,12 Per K.G. N.B. Deze prijzen hebben uitsluitend betrek king op de gewone qualiteiten. De luxe sortee ringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking. De Burgemeester voornoemd, Th. de Sürmont se Bas Smeble De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt Dekend, dat door hem de navolgende prijzen voor het varkensvleesch zijn v 7a K.G Rollade 0.50 Magere Lappen 0,55 pe. Doorregen Lappen 0,50 Vette Lappen 0,45 Carbonade, 0,55 Versch vet spek 0,45 Verscb doorregen Spek 0,477a Gezouten of gerookt Mager Spek 0,55 Gezouten of gerookt Vef Spek 0.50 Reuzel 0,45 Kluiven (onderpooten) 0,17 Hielen 0,377a Gehakt en Worst 0,527a u Haasjes en Biefstuk 0,65 u De prijzen zijn uitsluitend contact. Zij gelden vanaf héden en worden tot nadere aankondiging gehandhaafd. De ingfzeteneu worden verzocht over de niet— inaentneming der vastgestelde pi ijzen teretond mededeeling te doen ter Secretarie. Waalwijk, 11 Januari 1915. De Burgemeester van Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5