Provinciaal Nieuws. goed als afgeloopen is, ter beschikking der justitie worden gesteld. Hem zal me deplichtigheid aan den moord ten laste worden gelegd. De beschuldiging, de vrouw Katberine Gubics vermoord te hebben, die eerst tegen hem werd Inge bracht, zal echter niet staande kunnen worden gehouden. De politie heeft een getuigenis gekregen van 'o postbeambte, die vertellen kwam, dat bedoelde vrouw naar hij weet, sinds 1904 zich in Amerika bevindt en van daar ook portretten heeft gezonden. Auto ongeluk. Eergisteren is op den dijk onder Krimpen a d Ijssel een automobiel, door het overrijden van een hond van den dijk afgetuimeld, De chaufteur C v d P. uit dc Van der Duynstraat is gedood, terwijl de heer li van den Goudschcn- rijweg belden te Rotterdam die ia de auto zat ernstige kwetsuren opliep. Jeugdige mooi denaars. Op den 3en Mei werd in baar woning aan de Wassertorstraat te Berlijn het lijk gevonden vao de weduwe Maihllde Cervo, wier man in den oorlog gevallen was. Een onderzoek wees uit dat de vrouw naast wie haar twee kinderen van 4 eo 2 jaar rustig lagen te slapen, was vermoord. Van de ontdekking der misdaad af is de politie alle personen tegen wie ze min of meer verdenking koesterde, na gegaan en ze kwam daarbij twee jon gens van 15 en 17 jaar, woooachtig in hetzelfde huls als de weduwe Cervo op het spoor, die de aaadachl trokken door hun groote uitgaven. Ook vau anderen kant werd de verdenking tegen de twee jongens, dc broers Karei en Willi Von Klopotek gevoed; derhalve weril tot hun arrestatie besloten. In den aanvang loo chenden ze de daad, doch de bewijzen waren zoo overstelpend dat ontkennen niet meer baatte- Ze legden dan ook een volledige be kentenis af. Ze erkende dat ze veel bij de weduwe Cervo, die met hun ouders goed bekend was, over den vloer kwa men en eens, toen de oudste verklaard had het horloge van den gesneuvelden man te willen koopen, hadden ze be merkt dat de weduwe in 't bezit was van veel geld. Het duivelsche plan was toen ontstaan, de weduwe te dooden en te berooven, welk plan ze tijdens een ver lof uit het gesticht - waarin de oudste die een klant van het Dultsehe »ProJu- ventute» was, werd opgevoed dat Karei ter gelegenheid der Paaschdagen bekomen had, volvoerden. Ocder voor wendsel het horloge eens te willen zien begaven zij zich Zondags voormiddags naar de woning van de weduwe en sloe gen daar hun slag. De ongelukkige vrouw werd gewurgd, ze stalen een tamelijke som geld, die ze dadelijk deelden. Karei wierp de deur in het slot en gooide de sleutel in het water. Eerst drie da gen later werd de moord ontdekt en zoo we reeds opmerkten, was de verkwisting der twee moordenaars, waarvan de jong ste een baantje als loopjongen had, oor zaak, dat ze in de val liepen. In de gemeente Hoogland nabij Amersfoort brandde In den nacbt van Zaterdag op Zondag een kleine boeren hoeve af bewoond door twee gezinnen. De bewoners konden zich met moeite redden. Een paard en een varken kwamen in de vlammen om. Nader wordt gemeld dat bij dezen brand zes levens zijn gered door den rijksveldwachter J. D. Deze zag vanuit zijn woning te Amersfoort dat in de verte brand was ontstaan. Vliegens vlug legde hij vier K.M. af en bevond dat schuur en hooiberg in lichtelaaie stonden, terwijl ook het woonhuis reeds vlam had gevat, doch de bewoners allen nog in slaap waren. Noch door roepen, noch door inslaan der ruiten kon hij hen doen ontwaken. Hierin slaagde hij slechts door zijn revolver binnen de woning af te schieten. Zonder dezen kranlgen veldwachter zouden de zes inwoners in de vlammen zijn omgekomen. Bij het zwemmen in de Waal te Rossum nabij het fort St. Andries had de aldaar gedetacheerde milicien A. Peusgens uit Amsterdam het onge luk te verdrinken. De ongelukkige is 28 jaar oud en ongehuwd. De milicien A. H. uit Zaandam, in garnizoen te Ulvenhout, is Zondag in de Mark verdronken. Gisteren geraakte C. M. van Amsterdam, die, op de Gooische stoomtram staande, zijn hoed, die afwoei wilde grijpen onder de wagens, waar door een zijner beenen werd verbrijzeld. Hij is in bewusteloozen toestand naar de R. K. Ziekenverpleging teHllversum gebracht. Het twee jarig zoontje van den heer J. K. te Nieuwehorne geraakte te water en verdronk. Men meldt uit Nieuwe Schans Toen de boerenknecht H. B. uit Stapelmoer even over de grens was met paard en wagen, sloeg het paard op hol, waardoor de wagen tegen een boom aansloeg, kantelde en in de gracht viel. B. gtraakte onder den wagen en voordat redding had kunnen opdagen was hij verdronken. In een woning aan de Hoefkade te 's-Gravenhage is een 3-jarig meisje in een ketel met kokend water gevallen. Het kind is in het Gemeente-Ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Gisternamiddag is de ongeveer 50-jarlge gemeente-werkman J. L. aan de Haringkade te 's-Gravenhage, terwijl hij een schuit voortduwde, te water geraakt en verdronken. Gisterochtend kwam een afdeeling militairen met muziek langs de Hoefkade te 's-Gravenhage. Op den hoek van de Krayenhoffstraat passeerden zij een meel- wagen met twee paarden. De dieren schrokken, vermoedelijk door de muziek, waardoor een jongetje van 7 jaar een klap van een der paarden kreeg en ver volgens onder den zwaren wagen ge raakte. De wielen giogen hem over hoofd en borst en eenigen tijd later overleed het kind. (Avp.) Levend verbrand, Iu de. Prins Hendrikstraat te Arnhem beeit gistereruacht een ontzettend ongeluk plaats gehad. De 85-jarige T. C. L\, een met een dienstbode wouende dame scheen gisteren avond bij bet naar bed gaan iu aanrakiug te zijn gekomen met e«-n nachtlampje, waar door baar kleeren *lam vatten. Bij een po ging zich te redden, door zich naar de straat te begeven, is zij in den gang neerge vallen en daar hedenmorgen levend ver brand door baar diens'boae gevo- den. Brand. In hotel H. Tizaan 's Bosch aan de Brugstraat is Woensdagmorgen te on geveer 11 uur brand ontstaan op een zolder, bewoond door een Belgische familie, die daar eten kookte. Toen de brandweer ter plaatse kwam, sloegen de vlammen reeds uit bet dak. De brand greep snel om zich heen en taste ook de bovenverdiepingen aan vao 3 aan grenzende gebouwen. De brandweer kon door te geringen druk op de waterleiding niet krachtig genoeg optreden. De zolderverdieping van het hotel was verhuurd aan verschillende Belgische families, die door den brand al hun bezittingen verloren. De huisknecht zegt: „Geen Erda! meer? Dan gooi ik gauw Mijn borstel neer". zwart geei bruin. Alom verkrijgbaar tegeu 15 ceuts de groote S I doos en 10 cents de doos S 60. Waalwijk, &7 Mei 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Alg. Ned. Band van Schoenfabrikanten. Na eene hoofdbestuursvergadering, waarbij ongeveer alle leden tegenwoor dig waren en waar verschillende punten betreffende de algemeene vergadering besproken werden, en niet 't minst de zaak betreffende coöperatief inkoopen van overleder door een aantal bondsle den, die zich daartoe hadden vereenigd buiten den Bond, werd ten 3 uur in café Marinus te Tilburg Donderdagmid dag eene algemeene vergadering gehou den, die zeer druk was bezocht. Uit de discussies van de Hoofdbe stuursvergadering kan alleen worden medegedeeld, dat het standpunt van het Bondsbestuur is, dat de Bond zich niet met coöperatief inkoopen zal inlaten, ora de finantieele en ook moreele ver plichtingen, die daaraan zijn verbonden. De voorzitter en meerdere leden waar schuwden echter ertegen dat men consen ten zou spelen in handen van personen, die niet in staat zouden blijken die te realiseeren, en welk consent toch van het quantum overléder wordt afgetrok ken, dat Nederland wordt toebedacht. Zij meenden dat die consenten't veiligst waren in handen van de geregelde im porteurs, die steeds zaken met Amerika deden en dus ook thans de beste khns hadden iets te krijgen, waar er ook in Amerika groote schaarschte heerscht. Ook werd 't praatje, dat de importeurs groote quantums overleer hadden liggen, door tal van stukken als absoluut on waar bestempeld. In de algemeene vergadering heette de voorzitter de leden welkom en ver heugde zich over de groote belangstel ling. Hij had gemeend goed te doen, thans, nu door personen buiten den Bond alle mogelijke praatjes worden verspreid, eene algemeene vergadering te beleggen, om de leden te doen hooren wat door het Bondsbestuur is gedaan. Het is inoeielijk met meer positieve resultaten te komen, als er overal groot gebrek is. Mochten na mededeeling van een en ander leden meenen, dat eraan de leiding van den Bond iets ontbreekt, dan moet men er flink mee voor den dag komen. Voorts betreurt de Voorzitter ten zeerste het zoo juist vernomen bericht van de ernstige ongesteldheid van den heer v. Schijndel Jr., waarom ook de heer A. H. v. Schijndel niet ter verga dering is. De heer de Jong van den Berg brengt rapport uit over 't bezoek der commis sie in den Haag, omtrent den import van leder en export van schoenende eerste aangelegenheid is na de oplossing der huidenquaestie in orde gekomen terwijl bij de tweede zaak elk geval af zonderlijk zal worden beoordeeld. De Voorzitter gaf daarna omstandige mededeelingvan alles wat door den Bond is gedaan in 't belang der schoenin dustrie, wat betreft invoer van tacks, linnengarens, de aanvoer van chroom leder, waarvan van 1 Jan.'16—30 April '16 12980 dozijn is ingevoerd en nog voor 35000 dozijn loopende contracten zijn. waarvoor consent is verkregen. De leden worden verzocht op te ge ven wat door hen tot 1 Mei is gekocht. Geschat wordt, dat er 10,000 dozijn per maand wordt gebruikt, en er is in 4 maanden 12,980 dozijn aangevoerd, dan kan er moeielijk zijn achtergehouden, wat dan ook door een officieel schrijven van den Bond van Ned. Lederimpor teurs als absoluut leugenachtig wordt bestempeld. Door den Voorzitter en verschillende bestuursleden wordt meermalen warme hulde gebracht voor 't geen door den heer van Gijn in elk opzicht voor de schoenindustrie wordt gedaan. Zoo voor invoer van leder, garen, uitvoer van schoenen enz., terwijl nu weer gewerkt wordt voor belasting op buitenlandsche schoenen, opdat ook 't buitenland in de N. O. T.-kosten bijdraagt. De vergadering geeft hare instemming te kennen met eene wekelijksche stede lijke koopmansbeurs te Tilburg. Na eenige toelichting van den Voor zitter wordt op voorstel van den heer de Jong van den Bergh, geamendeerd door den heer E. W. Klijberg besloten le vakonderwijs finantieel te steunen, 2e aan de Ambachts- en Industrieschool te Tilburg voor de schoenafdeeilng voor dit jaar f 100 toe te staan, naar 't idee van 't bestuur toe te kennen, 3e verdere aan vragen in een volgende vergadering te behandelen en daarvoor dan eene rege ling te treffen. Deze belangrijke vergadering werd daarna gesloten. Na afloop werd nog eene bijeen komst gehouden van verschillende schoenfabrikanten inzake coöperatieven aankoop van overleder, waarbij ook 't Dag Bestuur van den Bond was uit- genoodigd. Deze vergadering was niet voor de pers toegankelijk. Ten slotte kunnen we nog mededeelen dat door een combinatie van Schoen fabrikanten besloten is, een coöperatieve inkoopsvereeniging op te richten en eene commissie werd benoemd om de noo- dige stappen daartoe te doen. Ten afscheid. Heden verlaat de heer M. A van Loon-Eras en familie onze gemeente, om zich metterwoon in Scheveningen te vestigen. De heer M. A. van Loon, die zijne bekende leder-importfirma tot groo- ten bloei heeft weten op te voeren en welke zaak gelukkig hier onder zijn be heer gevestigd blijft, was tevens lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, lid van de schoolcommissie, president der Bouwgrond-Mij. Waal wijk* en bestuurslid of lid van tal van veieenigingen op economisch, sociaal of godsdienstig terrein. De heer van Loon, heeft zeer veel gedaan voor onze gemeente, vooral voor den handel en industrie was hij een der meest in vloedrijke, werkzame en degelijke stuw krachten, terwijl hij ook voor den voor- uitgaug en bloei onzer plaats zeer veel werkkracht en steun, zoowel moreel als finantieel ovethad. Vooral in de Bouw grond-Mij. was hij mede de groote tjveraar voor onze gemeente en aan hem is 'tvooral te danken dat de Mr. vau Coothstraat dat aanzien heeft waarvau we thans getuigen zijn. Om dit alles zien wij hem zeer noode uit ons midden vertrekken en breDgen wij hem gaarne een woord van dank en buide. Het moge hem en zijne geachte familie welgaan." Jubileum. Heden herdacht de heer Adrianus Kerkhof den dag dat hij voor 25 jaar in dienst trad der firma van Gend Loos alhier. Voorspelden we reeds in een vroegere aankondiging, dat dit feest wel niet ongemerkt zou voorbijgaan, dit is ten volle bewaarheid. Zijne mede-arbeiders hadden aan de woning eene passende versiering aan gebracht en hedenmorgen werd hem ten zijnen huize bij monde van den directeur, namens hem en 't personeel een prachtige fauteuil aangeboden en namens de Maatschappij een cadeau in enveloppe. Hij wees daarbij op de voor beeldige en trouwe plichtsbetrachting van den jubilaris. Ook wij wenschen Kerkhof en zijn familie van harte geluk met dit zilveren jubileum, de hoop uit sprekende dat hij nog vele jaren met denzelfden ijver en trouw aan de Maat schappij verbonden moge zijn, niet 't minst om zijne hulpvaardigheid ten op zichte van 't publiek. Eerste groenten Door den Handels- Groenten- en Vrucbtentuin >Pomona* alhier, werden Donderdag op de veiling te 's Bosch, de eerste jonge doperwtjes, peultjes en tuinboonen in flink quantum aangevoerd, die aan hoogen prijs aftrek vonden. Huisvlijitentoonstelling. De huisvlijttentoonstelling voor mili taire werkstukken, waarvan sprake was, zal wegens te weinig deelname niet doorgaan. Uitbreiding. De stoomlederfabriek der firma Van Ierse!, Witlox Co-, zal door het bij bouwen van een nieuw gedeelte aan de Westzijde, wederom worden uitgebreid, meer speciaal voor toepassing van een nieuwe werkregeling. Ook vernemen we dat de onlangs opgerichte schoenfabriek der firma Mas- suger van Poppel in de St. Antonius- straat aanmerkelijk zal worden vergroot ook zullen verschillende machines bij geplaatst worden. Aardappelen. De Regeering heeft de gemeentebe sturen in de gelegenheid gesteld, om voor ieder, die voor 3 Juni aan het gemeen tebestuur kennis geeft, dat hij daarvoor in aanmerking wenscht te komen, roode ster-aardappelen van de kleigronden be schikbaar te stellen tegen f 3.15 per H. L. of 70 K. G. retto. Naar aanleiding van deze regeling deelt men ons mede dat, in den Hoekschcn Waard duizenden H. L. roode ster aardappelen van prima qualiteit in. voorraad zijn. Men bedenke zoo wordt ons geschreven dat de oude aardappelen tot einde Juni gegeten moeten worden, daar het nieuwe gewas vermoedelijk zeer laat is en de maltha aardappelen niet worden toege laten. Het is dus zaak van het bestuur zijn wensch om roodester-aardappelen te betrekken, kenbaar te maken. Ook voor deze streek van belang! Bossche Diocesane Werk lie denbond. Wij ontvingen namens 't Centraal be stuur een >Gedenkboek«, uitgegeven ter gelegenheid van het 12'/a-jarig be staan van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond. Het is eeD lijvig boek deel, dat behalve een beschrijving van 't ontstaan, het streven, het werken èn gedijen van dezen Bond, tal van andere wetenswaardigheden bevat, als secreta riaat van den arbeid, Rerum Novarum, de R. K. arbeidersbeweging van ver schillende zijden beschouwd, drankbe strijding, vrouwenorganisatie enz. Daar enboven geeft het zeer mooie foto's van Mgr. v. d. Ven, Mgr. Diepen en gees telijken en leeken, die in de sociale be- weging op den voorgrond treden en hoogst belangwekkende beschrijvingen en artikelen. Er zijn 11.000 ex. gedrukt, waarvan bij verschijnen 10.000 besteld, dus 1000 zijn er nog slechts beschikbaar bij de drukkerij >Helmond* te Helmond. Wij wenschen velen in 't bezit van dit belangrijke gedenkboek. Verschenen is 't programma der vieriDg van 't 12'/2-jarig bestaan vau den Bosschen Diocesanen Bond en de herdenking der uitvaardiging der ency cliek Rerum Novarum voor 25 jaar, op 1 Juni 1916, te 's-Bosch. Wij ontleenen er 't volgende aan Te lO'/a uur bijeenkomst In 't Concert gebouw, daarna opstelling van den pro- pagandatocht, naar de kathedraal St. Jan, alwaar om ll3/* uur H. Mis. Ver volgens in optocht naar 't plantsoen, waar openluchtmeeting wordt gehouden met als spreker de heer A. van RijeD Onderwerp Na 25 jaren. Te 4 uur feestvergadering in Casino en ten 4'/2 uur in 't Concertgebouw niet verschillende redenaars en muziek, nummers van harmonie en gemengd koor. De Gildenbond van Waalwijk— Besoijen neemt met zijn muziekcorps aan de feestelijkheden deel. DE KATHOLIEKE IILUSTRATIE. van deze week de volgende PLATENVijf foto's van H. M. de Koningin bij onze troepen in Noord- Brabant Z. E. A. W. F. Idenburg Eerste steenlegging van het St. Mathias- patronaat te Maastricht De groote St. Servaasprocessie te Maastricht Zeilwedstrijd op de Loosdrechtsche plassen Drie oorlogsfoto's aan den kant der gealiëerden Drie foto's van den oorlog aan den kant der centralen, Stilleven, schilderij van Jan Weenix, De vernieuwing der pachtbrieven, schildeiij van H. P. ten Cate Twee foto's der kantwerkstertjes te 's Gra venmoer Drie foto's van het 4e lustrum van de R. K. Studentenver- eeuiging »Sanctus Thomas Aquinas* te A'dam Heiman van den Eerem- beemt Vier foto's van het nieuwe koloniehuis van de Amsterdamsche vereenlging voor R. K. Vacantiekolonies te Dieren Nog vier toto's van bovengenoemd lustrum Zeven foto's van R. K. Huishoudschool >Hooge Westeinde* te 's-Gravenhage De R.-K. Militairenvereeniging te Haarlem F. G. Otterlo en B. Tomassen van Arnhem Vliegen zonder motor J. Temme te Hoorn Plechtige kerkconsecratie te Zoetermeer. TEKST Maris Stella, door G. van Imbeeck Uitgediend Westerveld, door Agatha de Haan Adel en zlele-adel, door Jensun Lustrumfees ten van >Sr. Thomas* en >Judith«, door Albert Kaller. DRUNEN. Eindelijk is de lang ge- wenschte en zooveel moeite gekost heb bende veiling opgericht. In de vergade ring van Dinsdagavond is daartoe door de leden van de Tuinbouw-vereenigicg met algemeene stemmen besloten, en de verplichte levering aangenomen. Door den Voorzitter en door den Rijkstuin- bouwleeraar, den heer Snellen en vervol gens door den heer van der Leeden uit Nieuwkuik werd Dog eens duidelijk het nut aangetoond en de gevraagde inlich tingen gegeven. Maar 't was duidelijk te hooren dat de aanwezige reeds gewonnen waren cn vast overtuigd dat ait de ware weg is tot verbetering, voordeel zal aan brengen en fruit- en vruchtenteelt in onze omgeving zal bevorderen. Een voorloopig bestuur bestaande uit de heeren A. v. de Wiel en M. Klerks voor Drunen en J. v. Bokstel voor Els- hout werd gekozen. Deze zullen voor dit jaar de noodlge werkzaamheden regelen. Ook Nieuwkuik en Haarsteeg die mede aansluiten, zullen ieder voor zich een bestuur kiezen. Reeds de volgende week zal de, leve ring van kruisbessen een aanvang neme». Alles zal dooi het bestuur gedaan worden om het den leden zoo gemakkelijk en vooral zoo winstgevend mogelijk te maken. Door eendrachtig samenwerken, door levering van goede waar, door vertrouwen te stellen in het bestuur zal deze zaak komen tot bloei en groot geldelijk voor deel der ieden. HERPT. Naar wij vernemen, zal aan het rijksstoomgemaal in den Bernschen polder de stoommachine vervangen wor* door een motor. Deze verandering zal voor het rijk een aardig voordeel op leveren. NIEUWKUIK. Op Zondag 21 Mei hield de Postduivenvereeniging „De Ge vleugelde Vrienden" een wedvlucht met oude duiven vanuit Assen. De prijzen werden als volgt behaald: le A. .v Spijk. 2e en 15 H. v. d. Leur. 3e F. v. Steensel. 4e, 6e, 10e en 14o W. Schellen. 5e A. Kievits. 7e W. v. Falier. 8e J. Trommelen. 9e. A. Samuels. lie en 13e G. Brok. 12e Th. v. d. Besselaar. Poulprijzen 25 cent. le W. v. Falier. 2e J. Trommelen. 3e G. Brok. 's BOSCH. De ZeerEerw. heer pastoor Mutsaers alhier, adviseur van den R. K. Werkliedenbond en van de spoorweg* mannen van St. Raphael, een bekend werker op sociaal gebied heeft onder zeer groote groote belangstelling zijn zilveren jubileum als priester gevierd. Prachtige geschenken werden hem aan geboden o.m. ruim f 5000 tot uitbreiding zijner patronaten.. Er worden hier grootsche plannen ontworpen ter viering van e*n groot Maria-feest, ter herdenking van 't gou den jubllé van't herstel van den Omme gang. De Bossche katholieke vereenigin- gen zullen allen in den ommegang deel*

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 6