Nummer 45. Zondag 4 Juni 1916. 39e Jaargang. Tweede Blad. DK OORLOG. BEKENDMAKING. LANDBOUW. BINNENLAND. 5 Gemeenteraad. Echo van het Zuiden D# Burgemeester der Geineeite Waalwijk maakt bekend, dat de broodkaarten loopende over de maand Uei op de secretarie moeten worden in- ;eleTerd op Vrijdag, 9 Juni aanstaande, vóór ies middags 12 nur. Waalwijk, 30 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, Th. db SURMONT dï BAS SMEELE. Goedkoop varkensvleesch. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt Dekend, dat door hem de navolgende prijten voor het varkensvleesch zijn vastgesteld: Rollade 0.52>/t Magere Lappen 0,60 pe V» K.G Doorregen Lappen 0,60 Vette Lappen 0,45 Carbonade, 0,55 Versch vet spek 0,45 Versch doorregen Spek P.471/* Geioaten of gerookt Mager Spek 0,55 Gezouten of gerookt Vet Spek 0.50 Reuzel 0,47'/s Kluiven (onderpooten) 0,10 Hielen 0,30 Gehakt en Worst 0,55 Haasjes en Biefstuk 0,65 De prijzen zijn uitsluitend k contact. Zij gelden vanaf heden en worden tot nadere aankondiging gehandhaafd. De ingfzeteneu worden verzocht over de niet— inaentneming der vastgestelde pi ijzen terttond mededeeling te doen ter Secretarie. Waalwijk, 30 Mei 1916. De Burgemeester van Waalwijk. Maximum-prijzen der meest voorkomenae artikelen. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel voor de navolgende artikelen de daarbij vermelde maximum—prijzen zijn vastgesteld Per K.G. Regeeringsbrood (bij verkoop op broodkaart) f 0,12 )0d 1 arwewaterbrood (gebuild) i 0,23 (gebakken onder rabbinaal toezicht) f 0,24 Tarwebrood (ongebuild; bruinbrood f 0.20 Roggebrood llegeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkrart) f 0,14 Tarwebloem (gebuild inlandsch) f 0,25 Tarwemeel (ongebuild) f 0,21 Per K.G. Boter f 0,85 Volvette Mei—, Zomer—Gondsche en Edammer kaas met Rijksmerk f 0,63 Volvette Mei—, Zomer—Goudsche en Edammerkaas f 0,66 Volvette September—, Octoberkaas met Rijksmerk f 0,60 Volvette September—, Octoberkaas f 0,58 MeiZomerkaas 40 f (Edammer en Goudsch model] f 0,60 September—, Octoberkaas 40f [Edam mer en Goudsch model f 0,54 Volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk f 0,50 Volvette jonge Goudsche- en Edam merkaas f 0,48 Jonge kaas 40f (Edammer en Goudsch model) - f 0,46 Jonge kaas 30t (Edammer en Goudsch model) i 0,37'/, Jongs kaas 20f (Edammer en Goudsch model) f 0,32l/j Jonge magere kaas (Edammeren Goadsch model) f 0,20 Komijnekaas, in Leidsch en Delftsch model, met ten minste 12vet in de droge stof f 0,55 Magelkaas 10,23 Rijst (grofmiddel Bassein en of Rangoon f 0,137i voorloop g f 0,147j grof vr orloop f 0,157, Havermout (inlandschj i 0,16 Suiker (witte geraffineerde) f 0,277, Margarine Koffie (.Santos, gebrande) Peekoffie (in pakjes) (per 0,1 K.G.) f 0,04 Oichorei v f 0.037, Raapolie per liter Zout 0,09 Zeep (zachte, witte oi gele) Roda f 0.17 Petroleum (per Liter) f 0,12 Per K.G. N'B. Deze prijzen hebben uitsluitend betrek king op de gewone qualiteiten. De luxe sortee- ricgec, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking. De Burgemeester voornoemd, Th. DB SüHMOMT DE BA8 SmBULZ Levensmiddelen' Commissie. Op verzoek van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is eene commissie in het leven geroepen, ten doel stellende de naleving van den door den Minister voor diverse levensmiddelen vastgestelden maximumprijs te contro leeren. De Commissie bestaat uit de dames Mevr. Houben, president e, van Loon- Gragtmans, secretaresse en de leden Mevr. Fetter, Tom, de Greeff-Verwiel, Verhoeven-van Lier en de Graafif-van Ruth. Klachten omtrent overschrijding der maximumprijzen kunnen bij elk der com missieleden worden ingezonden of medr- gedeeld, terwijl de commissie zorg draag dat de verzamelde klachten worden door gezonden aan den Burgemeester. ELSHOUT. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 31 Mei des avonds ten 7 uur, Voorzitter Edelachtbare heer F. van Llempt. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig zijn alle leden terwijl er een vacature is. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Voorzitter. Alvorens met de behan deling der agenda te beginnen wil ik, als antwoord op de vraag die de heer Klijn in de vorige vergadering heeft ge steld betreffende .de verbreeding van den weg bij Van Delft, antwoorden, dat B. en W. de notulen bebben nagekeken en gebleken is, dat er werkelijk een dutdanig besluit is genomen. B. en W. geven echter in overweging, gezien den ftnancieelea toestand waarin de gemeente op het oogenblik verkeert, nog niet tot verbreeding van die weg over te gaan, doch eerst daartoe over te gaan wanneer de financiën dit toelaten. Daartoe wordt besloten. Aan de orde 1, Schrijven van den heer Langenhorst, houdende het verzoek om eervol ont slag als onderwijzer aan de openbare lagere school. Voorzitter. In overleg met den school opziener stellen B. en W. voor, het ge vraagde eervol ontslag te verleenen, wijl daartegen geen bezwaar bestaat aange zien Mej. van de Wiel toch als tijdelijk onderwijzeres werkzaam blijft. Daartoe wordt besloten. Alvorens nu tot oproeping van een andere leerkracht over te gaan, wensch ik eerst het gevoelen van den raad te weten of men een vrouwelijke ofwel een mannelijke leerkracht wenscht tc hebben. Hierna leest de Voorzitter een schrij ven voor van het hoofd der school, waaruit blijkt dat het hoofd in overwe- glng geeft, voor de aaovangsklasse een vrouwelijke leerkracht te benoemen. Dit heeft zijn voordeel bovendien nog, dat ook in een lang gevoelde behoefte kan worden voorzien, n.l. dat dan ook les kan worden gegeven in handwerken. Gijsels. Ik zou voor allebei een op roeping doen. Voorzitter. Dat kan. Maar waarom kan men zich nu niet uitspreken, waarom moeten wij de menschen moeiten en kosten voor niets laten maken. Gijsels. Men kan niet weten wat we zullen doen. Voorzitter. Daarom vraag ik nu of de raad zich wil uitspreken, of de raad een vrouwelijke ofwel een mannelijke leer kracht aan de school wenscht te zien verbonden. Gijsels. De laatste keer hebben wij ook een vrouwelijke en een mannelijke leerkracht opgeroepen. Voorzitter. Ik stel voor een vrouwe lijke leerkracht op te roepen en breng dit In omvraag. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Klijn. In verband hiermede wensch ik nog wat te zeggen, mijnheer de Voor zitter. Ik zou willen voorstellen de be noeming maar voor een jaar voorlooplg te doen, want het kan gebeuren dat we een school van Eerw. Zusters krijgen, en dan zouden we er al mede zitten. Voorts komt het mij voor, dat ze beter hun best doen. Benoemen we voor goed dan is zij baas Gijsels. Als er. een bijzondere school komt Klijn. Ge moet me niet in de rede vallen. De orde moet hier gehandhaafd blijven. Voorzitter. Het woord is nog aan den heer Klijn. Klijn. Voor een jaar te benoemen is is beter, dunkt mij. Voorzitter. Zooals u zich dat voorstelt zit er wel lets in, maar de groote vraag is of de schoolopziener dat zal goed keuren en de tweede vraag of we op die manier sollicitanten zullen krijgen. Gijsels. O God ja. Voorzitter- We kunnen beginnen met het den schoolopziener te vragen en hem te melden welke Inzichten de raad daar mede heeft. Mocht hij er echter bezwaar tegen hebben, dan moet de oproeping als gewoon plaats hebben. Gijsels. Als de burgemeester dat goed motiveert, dan zal de schoolopziener daar geen bezwaar tegen hebbeD, dat moet je niet gelooven. Klijn. Ik maak er een voorstel van en wel om twee reden, ten eerste om er niet mee te zitten als er een Eerw. Zusterschool komt en ten tweede omdat ze dan meer hun best doen. Het voorstel In omvraag gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem. Voor stemden de heeren Klijn, Gijsels, Muskens, van der Sanden én Greven- broek tegen van Herpt. Gijsels. Als de school leegloopt wor den ze van zelf overbodig. Voorzitter. Dan is de gemeente ver plicht om ze op wachtgeld te stellen wat voor de gemeente ünantleele schade zou beteekenen. 2. Verslag toestand ter gemeente. 5. Verslag Volkshuisvesting. Worden voor de leden der secretarie ter inzage nedergelegd. 4. Wijziging instructie van den secre taris. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor de instructie, die in 1900 is vast gesteld, te wijzigen. Voorgesteld wordt dat de secretaris hier zijn woonplaats moet hebben en als hij verlof heeft langer dan een dag, op eigen kosten een plaatsvervanger moet aanstellen. Dat de secretarie geopend moet zijn van 912 uur. Gijsels. Dat is nogal kort voor zoo'n gemeente. Hoe was dat vroeger. Voorzitter. Van 9 uur voormiddag tot 1 uur namiddag. Gijsels. De vorige burgemeester was dikwijls tot 's nachts 1 uur boven. Voorzitter. Daar heb ik niets mede te maken. Zegt dan wat u wilt. Gijsels. Ik denk dat het volk er be zwaar tegen zal hebben. Voorzitter. Noem u dan een andere tijd. Burg. en Weth. stellen voor van 9—12 uur. Ik zou daar nog aan willen bijvoegen dat, indien ze' dit te voren te kennen geven, ze 's avonds ook nog terecht kunnen. Klijo. Dan vind ik het heel goed, burgemeester. Met algemeene stemmen wordt de instructie aldus vastgesteld. 5.Vaststelling instructie ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Voorzitter- De instructie is vastge- gesteld 16 Mei 1904, B. en W. stellen voor ze te laten zooals ze is. Dat is de secretarie open te stellen van 912 uur en op Zon- en feestdagen van half twaalf tot twaalf uur als daartoe van te voren de wen9chelijkheid te kennen wordt gegeven en dan moet nog blijken dat niet tot een volgende dag kan worden gewacht. Gijsels. En bij overlijden dan. Voorziter. Van overlijden moet binnen 3 dagen aangiften worden gedaan. De Zondag telt echter niet mede. Gijsels En als een kind dat op Zon dag wordt geboren, 's Maandags's mor. gens sterft. Voorzitter. Hoewel het hier niet de plaats Is om eene uiteenzetting van de wet te geven wil Ik dit nog zeggen, dat dan zoo'n kind 's Maandags als levenloos wordt aangegeven. Doch dit alles heeft niet smet de kan tooruren te rwaken. De Minister heeft al die bepalingen gemaakt om zooveel mogelijk de Zon dagsrust In te voeren. Klijn. Het Is ook niet noodig ook. Men moet de Zondagsrust zooveel mo gelijk bevorderen. Voorzitter. Verder stellen B. en W. voor den heer van Liempt aan(te wijzen voor het verrichten van de werkzaam heden en daar waar staat wordt verricht door den heer van Laarhoven te lezen de heer van Loon. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Ook in den zomer. Ook in den zomer moet men chlllsal- peter in den tuin gebruiken. Daar wordt altijd nog maar te weinig kunstmest gebruikt. Daar wordt altijd nog te veel gewerkt met faecalien e.d. En wat kan er zuiverder, goedkooper, krachtiger en gemakkelijker zijn dan kunstmest. Zui verder nu, dat behoeft geen bewijs. Bijna alle kunstmeststoffen zijn zuivere, scheikundige zouten, die heel wat zin- delijker zijn dan faecalien bagger enz. dingen die eigenlijk in een groententuln niet thuis hooren. Als de menschen die de groenten moeten eten, eens zagen, hoe er door sommige tuiniers gewerkt werd met beer, straatmest enz, dan zouden ze geen groenten meer eten. Goedkooper.wanneer men even de moeite wil nemen uit te rekenen, wat stalmest, faecalien, straatmest enz. kost aan koop, bewaren, verwerken en uit strooien en deze uitkomst vergelijkt met den prijs van de rijkste en duurste be mesting met kunstmest, dan zal men gauw zien dat er geen goedkoopere bemesting is dan die met scheikundige meststoffen, zooals chilisalpeter, kali- zouten, superphosphaat enz. Ook krach tiger, hierbij heb ik vooral het oog op de krachtige, bijna onmiddellijke werking van het chlllsalpeter, vergeleken met al de genoemde mestsoorten. Daarenboven gemakkelijker; ook dat is licht in te zien, vooral in een tuin. Met de hand bezaait of begiet (met een oplossing) in korten tijd vele bedden, zonder al de moeite, met tonnen, karren, kruiwagens en wat dies meer zij. Chlllsalpeter kan eigenlijk in een tuin niet gemist worden. Wan neer men rekent dat de rijkste bemes ting met chilisalpeter hoogstens '/a 0DS is per M2, hetzij droog uitgestrooid (soms in twee partijtjes, dus telkens ons) hetzij in een gieter opgelost, dan ziet men wel, dat men met een zak chilisalpeter nog al een grooten tuin voorzien kan. Vooral bladgroenten, zoo als alle soorten van sla, kool e. d. heb ben chilisalpeter noodig. Wie vroeg aan de markt wil zijn met kropsla, raapstelen spinazie enz. gebruike in het voorjaar chilisalpeter in zijo tuin. Maar ook in den zomer, als het droog is en men gieten moet, doe men een weinig chili salpeter in het water. Alle bladgroenten, ook de oude aspergebedden hebben in den zomer, tooral als er reeds een oogst gewonnen is, de noodige stuwkracht noodig in den vorm van chilisalpeter. De vee-uitvoer geheel verboden, Naar aanleiding van de oploopende veemarkten wordt thans, naar het «Hbl.» meldt aan het departement vao land bouw, geen enkel consent voor uitvoer van vee meer afgegeven, dus óók niet voor drachtig vee of jonge stieren. Levering van suiker. Officieel bericht. In verband met veel vuldige klachten over niet levering vaD suiker, terwijl er genoeg voorraad in het land is en er gegronde redenen zijn om prijsopdrijving en achterhouding aan te semen, zal door den minister vao Land bouw, Nijverheid en Handel met kracht tegenover hec, die zich daaraan schul dig maken, woiden opgetreden, Reeds is aan firma's, die voorraden consumptie suiker geacht mogen worden achter te houden, de vraag gerich' de ze tegen grossierprijs beschikbaar te stellen, bij gebreke waarvan onteigening zal volgen. De bijkomende straffen opgeheven. De bijkomende straffen, opgelegd aan alle militairen, welke zich met het Paaschfeest zonder verlof van hun korps hebben verwijderd, doch zich daarna behoorlijk hebben gedragen, zijn thans, volgens de Avp. geheel opgeheven. De nieuzve uniform. Omtrent de nieuwe ln te voeren blauwe uniform voor officieren en onderofficieren, verneemt de Avp dat deze zal bestaan uit een blauwe broek (oud model) doch in stede van een korte jas met twee rijen knoopen, een jas met één rij knoo pen, overeenkomende met de blauwe tuniek, doch met lange panden, terwijl een blauwe pet zal moeten worden gedragen van het model als thans de grijze pet. Het geheel moet veel overeenkomen met de duitsche uniform. Nu de Oostenrijkers den eersten mijlpaal op hun offensieven weg achter den rug hebben, dringt zich natuurlijk de vraag op, of zij hun opmarsch tot een volgenden mijlpaal zullen voortzet ten, daa wel, of zij alleen zullen voort gaan om door het bezetten van enkele verdere punten zich het bezit van de li nie Arsiero Asiago te verzekeren en dan huo opmarsch te staken. Ook wanneer het laatste het geval is dan heeft intusschen het Oostenrijkscho offensief, gelijk wij vroeger aantoonden, reeds tot een zeer belangrijk resultaat geleld. Eea mijlpaal op hun offensieven weg van Zuid-Tirol uitgegaan, hebben de Oostenrijkers nu achter deu rugArsiro en Asiaffo zijn beiden in hun handen. En daarmee hebben de Oostenrijksche troepen, wier gevechtswaarde in dezen oorlog uiterst verrassend Is toegenomen in een halve maand meer bereikt dan de Italianen een heel jaar oorlogvoeren, on der dikwijls veel gunstiger omstandig heden, tot stand hebben kunnen brengen. Want de Italianen zijn er niet in kun nen slagen een belangrijk hoofdverde- diglngspunt van hun tegenstander, zoo als Görz aan de Isonzo of Rlva aan het Garda tneer, of Roveretó aan de Etsch. om maar enkele te noemen, in handen te krijgen. De verdedigingslijn Arsiero Asiago gold voor de Italianen daa-entegen als een uiterst belangrijke devensieve barri ère, waarop men vertrouwde, de Oos tenrijksche vloed moest doodióópen. Nóg in het Italiaansche communiqué van 22 Mei werd ter geruststelling gemeld, dat de Italianen hun stellingen, die het As iago dal beheerschten, hadden versterkt; men kón dus ln Italië vertrouwen heb ben. Geen wonder dan ook, dat van Itali aansche zijde het verlies van beide plaat sen en de ontwrichting daardoor van den verdedigingsmuur, die op beide punten rustte, nog verheimelijkt wordt. Men wil mogelijk de publieke opinie voorbereiden door het vermelden van verdere tegenslagen bij Arsiero en Asi ago geleden, waardoor tot den val van beide plaatsen feitelijk reeds geconclu deerd worden kan. Zoo wordt de ont ruiming erkend van den Monte Priaforo, ten Z W van Arsiero, en de ontruiming van het fort Punta Corbin bij Asiago. De Italianeo weten nu reeds, dat het gevaar voor de vesting ernstig dreigt en zijn op de nootlottlge tijding dus be ter voorbereid. Niet alleen echter hebben de Oosten rijkers Arsiero en Asiago bezet, zij heb ben zich tevens ook meester gemaakt van enkele punten, waardoor het bezit van beide plaatsen hun verzekerd wordt. Het is dan ook niet zonder reden, dat het Journal des Debats den slag ln Trentino een strategische doorbraak noemt en hem vergelijkt met den slag bij Gorlice. De Oostenrijksche berichten geven nog eens een samenvatting van het aantal gevangenen en den buit inden 13-daag- sche slag behaalt 30.000 Italianen, waar onder 700 officieren, bevinden zich reeds in Oostenrijksche handen 313 kanonnen 148 machinegeweren, 22 mijnwerpers, 6 auto's 600 rijwielen en groote hoe veelheden munitie werden veroverd. Op het Kaukaslsche gevechtsterrein zijn de Turken ten W. van Erzeroem door hun tegenoffensief erin geslaagd, de Russen uit Mamahatan te verdrijven. Op den weg van Erzeroem naar de belangrijke plaats Erzindsjan zijn de Russen zoodoende nu achteruit gesla gen, Zeeslag bij het Skagerak. BERLIJN, 1 Juni. (Wolff.) Officieel. De Duitsche vloot kwam den 31sten Mei in gevecht met het aanzienlijk grootste deel van de Engelsche vloot. _'s Middags en 's nachts ontwikkelde zich tusschen het Skagerak en Horns-rif (ter hoogte van Blaavands-hoek, op de Zuidwestkust van Denemarken) een reeks zware, voor ons succesvolle gevechten. Wij vernietigden, voorzoover ons bekend is, het groote slagschip Warsplte, de slagkruisers Queen Mary en de Indefatigable, twee pantserkrui sers, blijkbaar van de Achilles-klasse, een kleinen kruiser, de nieuwe torpedo- bootvernielers Turbulent, Nestor, Alca- tar, een groot aantal andere torpedo boot-vernielers en een ondezeeboot. Nog een groot aantal Engelsche slag schepen heeft zware averij. Zoo is het groote slagschip Marlborough door een torpedo getroffen. Aan onzen kant zijn de kleine krui ser Wiesbaden en het slagschip Pommern door den vijand in den grond geboord. Het lot van hel slagschip Frauenlob en van enkele torpedobooten Is tot dusver nog onbekend. De Duitsche vloot is heden ln onze

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5