Provinciaal Nieuws. mlïïWS UIT H2USS1H. SPORT. Rij kspostspaar bank. haven binnengeloopen. (De Pommern was een linieschip, in 1915 van stapel geloopen eo mat 13,200 ton; de bemanning bestond uit 743 koppen. De Wiesbaden komt in het Taschen- buch der Kriegsflotten van 1914/15 niet voor. De Frauenlob was een pantserkruiser, in 1902 van stapel geloopen hij mat 2700 ton de bemanning bestond uit 281 koppen. De Warspite was een linieschip, in 1913 van stapel geloopen en mat 28,500 ton. De Queen Maty, in 1912 van stapel geloopen, was een gepantserde kruiser van 30,000 ton de bemanning bestond uit 1020 koppen, De Indefatigable, in 1909 van stapel geloopen mat 19,500 ton de beman ning bestond uit 760 koppen. De Achillesklasse telt 4 gepantserde kruisers van 13 750 ton ze zijn in 1915 te water gelatende bemanning telt 704 koppen. Over de Turbulent,, Nestor en Alca- stor, hebben wij geen opgaven kunnen vinden. De Marlborongh, die getorpedeerd heet, is een linieschip van 28,000 ton, in 1912 te water gelateD. Red.) LONDEN, 2 Juni (Reut8*.) Du Admirali teit meldt In d;n namiddag van 31 Mei heeft een treflVn ter zee plaats gevonden bij de kust van Jutland, J)e Engeleche schepen, die het heetst ?au het gevecht b>dden docr te maken, waren de slagkruiser*vloot, eenige lichte kruisers, gesteund door vier snelle slag schepen. Daaronder w^ren da verliezen zwaar. De Duitsche slag/loo*, heeft begunstigd door hst slechte zicht, een langdurig gevecht met onze hoofdmacht vermeden. Kortnadat deze op het tooneel. versche nen ip, ia de Duitse! e vloot naar de traven teruggekeerd, echter niet dan na zwaar ie tijn gehavend door onze slagschep n. De slagkruisers Qaeeo Mary, Indefatigable, luvincible en de kruisers Define cc Black zijn iu deu gr->nd geboord, de Warrior is onklasr geschoten eri mor.s", ni gesleept te zijn, door de bemsnning wordei verlaten. Voorts is hekend, dat de torpedojagers Tipperary, Turfiulea*, Fonuiie, Spsrrow- hawk en Ardent zijn verloran gegaan, terwijl er nog ti worden vermist. Er is geen# Eugelsche slagschip of lichte kruiser in den grond geboord. De vijandelijke verliezeu zijn ernstig. Ten minste één slagkruiser is vernield en en één slagschip is rnstig beschadigd, Eé« slagschip moet door onze torpedojagers tijdens deu uacht iu den grond zijn geboord. Twee lichte kruisers zyu ouklaar geschoten eu waarschijnlijk gezonken. Het juiste aantal vyandelyke torpedojagers, die tijdens het gevecht buiten gevecht zijn gesteld, kan niet met zekerheid worden vastgesteld, doch~.moet aanzieölyk zijn. Van de groet# Eugelsche schepen, iu het Duitsche communiqué niet vermeld, volgen hier eukele bizonderhedeu. De Invincible, in 1907 vr»n stapel geloopen, mat 20,800 ton de bemanning bestond uit 730 koppen. De Defence, in 1907 van stapel geloopen, mit 14,800 ton, bemanning 755 koppen De Blsck Prince, een zusterschip van de Warrior en beide van de A.chillea-klasse was in 1904 gebouwd. Volgens de admiraliteit is dus het slag schip Warspite, in het Duitsche commu niqué als gezonken gemeld, uiet verloren gegaan. Do torpedojagers Nestor en Alcastar, door de Duitschers als vernield opgegeveD, komen in het bericht der admiraliteit niet voor. Red. Hef. lang uitblijven van eenig bericht van Eugelsche zijde kou wel doen ver moeden, dat bot sncces niet was aan de zijdz van degenen, die de zee beüeerschen en die steeds geroepen hebben dat de Dnitscbe vloot zich schuil hield, maar als ze 't wagen dorst uit le komen, voor eens en voor altijd mores zou leereD. iu ieder geval was 't Engilsche volk en ook de wereld aan deze gedachte gewoon geraakt, maar de lyst van verliezen oer Engelschen zal een tegenovergestelden itidruk teweeg brengen, hoewel natuurlyk de overmacht door 't verlies van eenige kapitale schepen niet verloren is, en ook deae zeeslag wel weer niet veel nader tot een beslissing brengen zal. Het behoeft echter uiet te verwonderen dat in Duitsch- land vreugde heerscht over deze prestatie der jonge marine. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 2 Juni. (Wolff.) Officieel Na buitengewoon hevig geschutvuur en mijnontploffingen hebben sterke Engelsche strijdkrachten gisteravond ten westen en ten Z.W. van Givenchy een aanval gedaan. Zij zijn in een handgemeen teruggedreven, voor zoover ze niet in ons spervuur met groote verliezen terug moesten. Op den westelijken oever van de Maas hebben de Franschen opnieuw een aanval gedaan, dieniet het minste succes heeft gehad. Ten oosten der rivier hebben onze troepen het Calllettebosch en de aan weerszijden daaraan grenzende loopgra ven stormenderhand genomen Een tegenaanval ten Z.W. van den vijver van Vaux, door den vijand vanochtend met sterke strijdkrachten ondernomen, is mislukt. Tot dusver zijn 76 officieren en meer dan 2000 man gevangen genc- men, drie kanonnen en ten minste 23 machinegeweren buit gemaakt. PARIJS, 2 Juni. (Havas.) Middag communiqué In Argonnen handgraoaatgevecht in het vak van Blauqais—Courte Chaussée en de Fille Morte. De Franschen hebben verscheidene mijnovens doen ontsprin gen, die de Duitsche ondergrondsche werken hebben geteisterd. Op den linker Maasoever zijn de Frausche troepen er door een tegen aanval in geslaagd eenige meters in de Duitsche schansen vooruit komen ten Zuiden van het Bols Caurfttes. Tus- schen dit punt en het dorp Cumiéres is een vinnige Duitsche aanval door Fransch spervuur in de geboorte ge smoord. Op den rechter MaasQever is de slag gisteren en vannacht met de uiterste hardnekkigheid voortgezet. Aan het heele front, van de hoeve van Thiaumont, Vaux, de streek ten Oosten van het fort Vaux tot aan Damloup en en de streek van Thiaumont en Douau- mont, zijn de Duitsche aanvallen geketst door het vuur en de tegen aanvallen der Franschen. Ten Zuidoosten van het fort van Douaumoot is het den Duitschers gelukt het Zuidelijk deel van het Bols Caillette en de toegangen ten Zuiden van den vijver van Vaux binnen te dringen. Op den Franschen rechtervleu gel zijn alle aanvallen, op de streek van Vaux en Damloup gericht, afgebroken op den .tegenstand der Franschen, die den Duitschers zeer zware verliezen berokkende. Oproeping van Belgen. HAVRE, 1 Juni. (Part.) De Belgische regeering heeft vandaag besloten, dat de Belgen van 18 tot 40 jaar, die in het buitenland of in een niet bezet ge bied vertoeven en die voor den militairen dienst goedgekeurd zullen worden, heteij bij het leger zelf in dienst gesteld zullen worden, hetzij bij de nijverheid, die in het belang van de nationale verdediging werkzaam is. Bij de verdeeling van deze dienst plichtigen zal rekening gehouden wor den met de beroepen, de familieomstan digheden, den leeftijd en de behoeften van de geallieerde landen, waar die Belgen zich bevinden. Een Koninklijk besluit op dit stuk is in voorbereiding. Waalwijk, 3 Juni 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Coöperatieve Inkoopver e enig ing van Schoenfabrikanten. Zooals wij onder ons verslag der verga, dering te Tilburg mededeelden, werd er duur een aantal schoenfabrikanten besloten, lot coöperatieven inkoop van overleder over te gaan en besloten eene vereenigiag daartoe te stichten. De voorbereiding hiervan ie op gedragen san eene commissie, bestaande uit de hseren Stans Smits, Dongen, Jan Groe nen, Besoyen en B. Tiuunermani-Veischure te Waalwijk. Zwemclub. De Waalwyksche Zwemclub heeft van de Vrouwa van Baardwijk gehuurd het terrein achter Baardwijk, waarin de z.s. Oester wiel is gelegen en daarvan een uitstekende zwem- gelegenheid gemaakt. De kleedkamers ens. zijn daar geplaatst en de ltden danken na aan de goede zorgen van het bestuur, dat zij een prachtige gelegenheid hebben voor deze gezonde sport. Wy willen er de aandacht op vestigen dat deze zwemplaats alleen toegankelijk is voor de leden. Er zijn door de gemeente politie van Baardwijk reeds eenige proce!- verbaals opgemaakt. Hooiverpachtingen. De groote hooiverpachtingen, waarmede gisteren een aanvang is genomen, trokken veel belangstellenden. Gisteren vocral waren vele uit Loon-op-Zand, Udenhout, Tilburg enz. gekomen om te pachten. De prijzen waren van f 12 tot f 20. Uitbreiding. De uitbreiding der stoomlederfabriek der firma van lersel, Witlox Co. alhier is opgedragen aan de fiima Wed. A. Aarts 9c Zonen alhier voor de somma van f 5600. De Chraomlederfabriek „dt Amstel* der fiirma G. Gompeu alhier zal aanmer kelijk worden uitgebreid, waarvoor reeds onderhands opdracht is gegeven. Het cijfer deelen wij nader mede. Bekroond. Op het drnk bezoobte «n schitterend ge slaagde concours Üippique te Breda, waaraau de deelname zeer groot was, behaalde de heer A, dé Roon te Capellr, in de afdeeling eenspannen voor Undboowsrs en fokkers mst Betsy den 4en prij'. Tevens werd aan deze merrie de groots zilveren medaille van H. M. de Koningin-Moeder met f 100 toe gekend, r.ls zijnde da merrie die zich. het best leent voor het fokken vau het leger- paard. Handels dagschool. De Vereeniging »Ons Handelsonder- wija«, die alhier de handelsdag school heeftjgestlcht, die ia September a. s. wordt geopend, is door aankoop eigenares geworden van het pand van den heer H. Witlox-Bressers in de Grootestraat bij de haven, dat thans ia gebruik is als militair hospitaal. Het woonhuis is bestemd voor directeurswoning, terwijl op het achter gelegen terrein, dat zeer luim is, de schoollokalen zullen gebouwd worden. Wij hadden wel liever gezien, dat de school aan de straat had gelegen» omdat het zoo jammer is, dat thans het gebouw aan het gezicht wordt onttrokken, doch, naar wij vernemen is, het zoowel in het fiaaatieel belang der vereeniging als in het belang van het onderwijs zelf, dit laatste vooral, omdat men geen hinder zal hebben vaa het straatverkeer, dat de bouw plannen aldus worden uitgevoerd. Met hetoog op de duurte der bouwmaterialen worden voorloopig slechts drie leslokalen gebouwd en een directeurskamer. De aanbesteding daar van heeft Woensdag j.l. plaats gehad. Het werk is gegund aan don laagsten inschrijver J. den Teuling te Besoijen voor de som van f 7985, - niet iobegrepen eenige werken die in eigen beheer worden uitgevoerd. Met den bouw zal direct een begin worden gemaakt om in elk geval het onderwijs in de school op den vastge- stelden datum 5 September a. s. te kunnen doen aanvangen. R. K. Bond van Schoenmakerspatroons en -winkeliers in het bisdom Breda. Na eene belangwekkende en overtuigende redevoering vau den heer Fr. Hoek, he aar aan de rijksschool v*'t»r leerlooiers en eclioea- m&kers met den daaraan varbondan voor lichtingsdienst te Waalwijk, werd 1'. Duu- derdtg te Breda een vereeniging gt-alich', die vooral den coöperatieven ïakoop zal be vorder» n. Eau 40-til leden traden direct toe ea dit aautal zul zeer groeien. De Hanze, 'en welker initiatief deze ver gadering uiiging, beeft veel eucce* hiervan geh d. üe PhilipS'feesten. Onder buitengewone belangstelling vaa alle xljden berdenken de heeren G. en A. Philips het zilveien jubileum der gloeilam penfabriek. Het personeel buod de door pro fessor Jan Veth ge.childerde portretten van de fitmanlèn aan, de burgerij een tegel tableau van de fabrieken. Uit alle oordeo werden de commissarissen en andsre jubi larissen gehuldigd met schatten van kunst voorwerpen, .wagonladingen bloemen en stroomen telegrammen. Voor hst behoeftig personeel wordt een ondersteuning» 'onüs gesticht van een ton goud». Peest vierend trekt bet geheele personeel met de muziek door de stad nasr het kleurig getooid feest- kermisterrein op het Philipsdorp, WASPIK. Donderdagmorgen (Hemél- vaartdag) werden we hi«r al zeer vroeg gewekt door de tonen onzer harmonie. Versterkt door enkele leden van het militair muziekkorps trok het gezelschap onder bet spelen van vroolijke marschea door het dorp. Verschillende belangstel lenden vergezelden reeds de harmonie. Zoo bleef de oude traditie van dauw- trappen in eere. >Oefening kweekt kunst* gaf gis teren in de Ned. Herv. Kerk een zeer goed geslaagd concert onder leiding van den heer Kooien uit Waalwijk, Er wetd zeer verdienstelijk gezongen tot groote voldoening van de aanwezigen en tot voldoening en eer tevens van de zange ressen en zangers, niet het minst van den Directeur. Op de gisterenmiddag gehouden merdënkeuring, type tuigpaard, werden van 4e 24 merriën 17 goedgekeurd voor het Paardenstamboek. RAAMSDONK. Door een noodlottige samenloop van omstandigheden kwamen de motorrijder A. Simonis van R'Veer en de wielrijder P. Broers op den Nieuwen weg in botsing. Rijwiel ver nield. Geen persoonlijke ongelukken. ^Hedenmorgen viel nabij de Maas een paard der Bergsche pontonafdeeliug dood. De stukkennjder J. Wcdershoven kwam er onder en werd bewusteloos opgenomen. De hoofdwonden zijn ge lukkig niet levensgevaarlijk. BAARDWIJK. Woensdagmiddag keer de vrouw G. Brok met twee koeien huiswaarts. Een jongen had de aardig heid achter de beesten te jagen, waar door vrouw Brok werd omver geloopen met het noodlottig gevolg, dat genoem de vrouw haar arm brak. HERPT, 2 Juni. Ia de heden gehou den vergadering van het waterschap de •Polder van He»pt en het Herpsche Veld* werden als leden van het dage lijks bestuur herkozen de heeren A. van Grevenbroek alhier en A. Buijs te Luttelherpt. De pluk der kruisbessen is be gonnen. Men betaalt 14 a 15 cent per pond. Het prachtige lenteweer is oorzaak dat de veldgewassen in onze omgeving er zeer schoon bij staan. De rogge is in de laatste dagen enorm gegroeid en heeft flinke aren gezet. Ook tarwe, gerst en haver beloven veel. Vele boeren schijnen nog niet in te zien, dat het noodzakelijk is, na verloop van enkele jaren nieuw zaaizaad te be zigen, in plaats van steeds weer uit te zaaien wat ten vorige jaren werd geoogst. De bewijzen dat zulks wenschehjk is, zijn ook in onze omgeving voor het grijpen. Goed zaad en goede grondbewerking zijn onmisbare factoren voor een goede oogst. Men tracht nu al de zwartebessen op te koopen tegen 23 a 30 cent per K. G. NIEUWKUIK. Op Zondag 28 Mei hield de Postduivenvereniging »De ge vleugelde. vrienden een wedvlucht met oude duiven vanuit Roodeschool. De prijzeu werden als volgt behaald: Kasprijzen le, 5e. en 13e W. Schellen. 2e en 10e G. Brok. 3e, 7e, 8e, 9e, 11e en 15e J. Trommelen. 4e A. van Spijk. 12e, 14e, 16e en 17e F. van Steensel. 18e H. v. d. Leur. Poulprijzen f 1.00 le J. Trommelen. 2e Th. van den Besselaar. Poulprijzen 25 cent le ën 7e G. Brok. 2e, 5e en 6e J. Trommelen, 3e A. van Spijk. 4e en 9e W. Schellen. 8e Th. Steensel. Poulprijzen 10 cent le, 5e. 6, en 13e W. Schellen. 2e en 10e G. Brok. 3e, 7e, 8e, 9, 11e en 15e J. Trommelen. 4e A. van Spijk. 12e, 14e, 16e en 17e F. van Steensel. 18e C. Coolen. VLIJMEN. In verband met den groen ten- en fruithandel zal het Post- en Telegraafkantoor alhier gedurende de maanden Juni en Juli op werkdagen open zijn van 8 vm.1 nm. en van 2 om. 9 nm. Vrijdag 9 Juni as. heeft voor de gemeente in het café van den heer J. Honnef om 5 uur namiddag de verpach ting plaats van Meerheuvel en de nieuw ontgonnen perceelen hooiland In het Ven in de blokken 4, 5, 6, en 7. Vermoedelijk tengevolge van de op de fruitveiling te Drunen besteede hooge prijzen, zijn ook hier de laatste dagen bij meerdere telers de kruisbessen gekocht voor 20 cent per kilo. Deze teelt kan dus dit jaar eene zeer voor- deelige heeten, want algemeen zijn de struiken goed geladen. Van prufmea belooft de opbrengst beel wat minder te zijn. Ondanks een rijken bloei dragen de pruimeboomen maar heel weinig vrucht. HANK. Donderdag herdacht de heer Broeders, hoofdonderwijzer, den dag waarop hij voor 25 Jaar geleden als zoodanig alhier in functie kwam. Dat dit gedenkfeest niet onopgemerkt zou voorbijgaan, wisten wij reeds lang, daar is de heer Broeders een te sym pathiek persoon voor. In alle kringen heeft de feesteling zich vrlendea en meer dan vrienden, heeft hij zich vereerders gemaakt. Want nooit was het hem te veel om iedereen die maar kwam, met raad en daad bij te staan. Steeds stelde hij zijn krachten en talenten beschikbaar om een ieder te helpen, daar waar hij maar kon. Hoevelen toch heeft hij niet gemaakt tot mannen, flinke hoogstaande mannen in de maatschappij. Geen wonder dat de geheele bevol king behoefte had om den heer Broeders op spontane wijze te huldigen. Door den Edelachtb. heer Burgemees ter, die vergezeld was van de Wethou ders, alsmede leden van den raad, werd een cadeau overhandigd. In bezielende woorden schetste de burgemeester den heer Broeders als goed onderwijzer, als de ziel van het geheele onderwijs hier. Ook de ZeerEerw. heer Pastoor bracht hulde aan den heer Broeders als ijverig, bekwaam en steeds opgewekt opvoeder der jeugd en herdacht eveneens, wat hij In al dien tijd voor velen onzer gemeen tenaren heeft gedaan. Ook de kinderen hebben op waardige wijze hun hoofd hulde gebracht. Op alleraardigste wijze werd een toepasselijk lied door hen gezongen. Al de hulde betuigingen te vermelden is niet mogelijk. Het stond niet stil van telegrafische en schriftelijke gelukwen- scheo, terwijl tal van geschenken den heer Broeders werden aangeboden. Zeker zal de eerste Juni 1916 voor den heer Broeders een onvergetelijke dag zijn. Het bewijs is hier geleverd, dat hij een man is, in wijden kring geëerd en geacht. Dat het hem gegeven moge zijn nog tal van jaren in de beste ge zondheid zijn functie te mogen blijven vervullen is onze en zeker van al onze lezers oprechte wenscb. DUSSEN. Heden overleed alhier de oudste inwoonster onzer gemeente, Mej. de Wed- A. van Dalen, In den ouderdom van 96 jaren- HEUSDEN, 3 Jani 19167" Landstorm. De landstormplichtlgen C. v. Eggeleo en J. Kaan zijn Woensdag j.l. onder de wapenen gekomen de eerste werd in gedeeld bij het Reg. genie-soldaten te Utrecht, de laatste bij het Reg. grena diers en jagers te 's-Hage. Friendly gama. „Donderdag had hier e«n ontmoeting plaats tusscben een voetbal elftal van Quick uit Waalwijk en van de H.V.V. alhier. De eersten wisten gemakkelijk te winnen met 90 nu de krachten waren dan ook zeer ongelijk. Bedevaart. Dinsdagmorgen 6 Juni as. vertrekt van hier omstreeks 5 uren per extra boot de jaarlijksche processie naar Brlelle, Mogen de pelgrims een voorspoedige reis hebben. Fietsongevallen. Donderdag hadden meerdere fietsers hier pech. Zoo reed hfer een dame een kind onderstbovenelders kwam een motorrijder te vallen belde incidentea liepen goed af. Doch zekere W. had in de Putterstraat het ongeluk den vork te breken en kwam zoodanig te vallen, dat hij bij P. moest worden binnenge dragen. Wegens afwezigheid van genees- heeren werd hij door een hospitaalsoldaat verbonden en daarna per militair voer tuig naar zijn woonplaats gebracht. Wiliem II kampioen van Nederland. Go ahead- Willem II 0-/. Hoera I voor de Tilburgsche Willem II, voor onze gewestgenooten, die het kampioenschap van Nederland, den eeretitel waarvoor alle jaren zoo hard gestreden wordt, voor den eersten keer naar het Zuiden haalden Gisteren werd het te Deventer beslist tusschen haar en de Oostelijke kampi oenen, de mannen van Go AheacTin een wedstrijd bijgewoond door ongeveer 10.000 man. Ia een wedstrijd, waarbij de kampioen vau het Groot-Westen, Sparta, kon toekijken. Niemand in ons voetballende land had in den beginne wel op dezen uit slag gerekend. Dat moest Immers van zelf Sparta worden. En toen het verloop van de matches Go Ahead meer op den voorgrond plaatste eerst het gelijk spel tegen Willem II, gevolgd door een dito tegen Sparta en op de derde plaats da ongehoorde 3-0 overwinning op het Westen, werd aan de nationalen niet meer gedacht. Op het gelijke spel tegen Deventer was voor deze immers een 0-4 nederlaag tegen Sparta gevolgd. Maar hierover werd schitterend revanche geuomen door een 4-1 overwinning op Rotterdammers en Go Ahead zag met bezorgdheid de ontmoeting met Willem II tegemoet. En er was reden voor. Ia een wedstrijd, die zeer onvoldoende geleid werd door den oostelijken scheids rechter, heeft Willem II met een 1-0 overwinning den kampioenstitel vermecs terd. Moeilijk en zwaar was de strijd Go Ahead toch was reeds kampioen bij een gelijk spel, vandaar, dat het geheele elftal zich op verdedigen toe legde en een zeer zware partij gaf, vaak, tetraak op den man spelend. Bij rust was de stand dan ook nog 0-0. Twintig minuten voor het einde maakte Jef van Son uit een algemeenea aanval het beslissende punt. De Deventer spelers en hun vrienden erkenden volmondig, dat Willem U's spel in alle opzichten hooger stond, dan dat van Go Ahead en dat de Tilburgenaars dus verdiend gewonnen hebben. De geheele middenlinie als geheel speelde weer schitterendalle spelers waren trouwens in uitstekende konditie. Nogmaals een bravo voor Willem 11. De eindstand van deze kompetitie is: goals. gesp. gew. gel. verl. p. v. t. getn. Willem II .4 2 1 1 5 6 6 1.25 Go Ahead 4 1 2 1 4 6 4 1.— Sparta 4 1 1 2 3 7 9 Ó.75 In de maand Mei werd te BESOIJ EN aan het hulppoetkantoor in de Rijkspostspaarbank inge legd f 3300 61. Terugbetaald f 2318.16. Meer iugelegd dan terugbetaald f 982.05. Aantal inlagen 108, aantal terugbetalingen 27. "In de maand Mei werd te RAAMSDONK nan het hulppostkantoor in de Rijkspostspaarbank ingelegd t 11212,73. Terugbetaald f 12390,8». Net laatste uitgegeven boekje draagt liet nnmmer 5648. o— Gedurende de maand Mei werd er op t Postkantoor te VLIJMEN en de daaronder rei— sorteerende hulpposikautoren ingelegd de bob» tan 120592.12. Terugbetaald f 6198.35»/»- t Het laatste door dat kaatoor uitgegeven boekie draagt kat aumnaer 3775. op P '-"l 0

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 6