"~mnSenlandT" I >K OORLOG. Provinciaal Nieuws. maar in laatstgenoemde streek een le vendigheid van artillerievuur, die nieuwe infanterlegevechten aankondigde, die in het Dultsche bericht van heden staan vermeld, met een lichten vooruitgang der Duitschers als resultaat. Het offensief der Oostenrijkers tegen Italië, al hebben zij den Italianen een gcvoeligen klap gegeven, is juist tot staan gekomen, toen een ramp begon te dreigen. De Russen zijn nog bijtijds tusschenbelde gekomen. Hier volgt de geschiedenis haar oude spoor. Het is niet de eerste keer, dat Italië aan een dreigende ramp ontkomen Is, doordien de vijand door een bondgenoot verslagen is. Rusland vervult voor Italië thans de rol, die Pruisen in een vroegeren oorlog voor dien staat heeft vervuld. Dat de Oostenrijkers tegenover de Italianen nu weer in de verdediging zijn gedwongen Is voorzeker een groot succes voor de aanvallen der Russen op het Oostelijk front der monarchie Ook behoeft geen betoog, dat de Oostenrijkers op dat front een leehjken klap hebben gehad, zooals de Italianen er juist een van hea beet hadden. Het is echter nog in geenen deele te voorspellen, of het offensief der Russen tot een strategisch succes zal voeren, dat zal bijdragen tot de beslissing in den oorlog. Verondersteld namelijk dat de Oostenrijkers, geholpen alweer door de Duitschers, na hun linie eenige tientallen kilometers te hebben achteruit gebracht, op nieuwe stellingen stand vermogen te houden, dank zij de aan gebrachte versterklngeo, dan treedt er weer een stilstand In en is 't resultaat naar alle zijden uitsluitend negatief. Deze mogelijkheid zou niet alleen ln de lijn van de gebeurtenissen van dezen oorlog liggen, maar er zijn zoowel ln de berich ten der Russen als in die van de centralen teekenen, die op verhooging van den tegenstand van Oostenrijkschen kant op verschillende plaatsen wijzen. Regeeringsvarkens. Vanwege he' Rijks Centraal Admini stratie-Kantoor voor de distiibutle van Levensmiddelen Is een circulaire tot de burgemeesters gericht, betreffende voor ziening van varkens. Daarin wordt ge zegd Naar aanleiding van uw ingekomen bericht op de circulaire betreffende de wijze, waarop ln normale omstandigheden, uwe gemeente wordt voorzien van var kens, heb Ik de eer het navolgende onder uwe aandacht te brengen. De tot nu toe bestaande regeling kan naJecfen regeling aan kan welke van dit systeem geen ondervinden terwijl de nieuwe n.l. het door de slagers zelf doen koopen van de distributie-varkens, worden ingevoerd voor die gemeenten, voor welke de bestaande regeling be zwaren medebrengt. Deze nieuwe regeling bedoelt dus alleen het mogelijk te maken, dat de aankoop van de varkens, welke beschik baar worden gesteld door de Varkens- vleeschvereenlging, zal geschieden door plaatselijke lasthebbers van het gemeen tebestuur. De gemeentebesturen blijven dus alle bevoegdheden behouden ten opzichte van het nemen van die maatregelen, welke zij voor een goede controle nood zakelijk achten. In de eerste plaats wensch ik er den nadruk op te leggen, dat meer nog dan onder de bestaande regeling, controle uwerzijds bij de eventueel in te voeren nieuwe regeling noodzakelijk Is en indien niet door u persoonlijk alle zaken worden geregeld, dit geschiedt door een be trouwbaar ambtenaar en de regeling en controle in geen geval wordt opgedragen aan een bij de zaak zelve geïnteresseerd^ persoon. Onder verwijzing naar de bepalingen, voorkomende in de vroeger verschenen beschikkingeo en circulaires, vestigt het bureau dan de aandacht op verschillende bepalingen, welke als voorwaarden zullen gelden, waaronder de beschikbaarstelling plaats heeft. Vroege aardappelen. In verband met loopende geruchten omtrent het opkoopen van vroege aardap pelen voor buitenlandsche rekening en als gevolg daarvan het opdrijven der prijzen, kan worden medegedeeld, dat de uitvoer van dit artikel thaos geheel verboden is en slechts op een zoodanig tijdstip en onder zoodanige omstandig heden zal worden toegestaan, dat de vroege aardappelen steeds tegen normale prijzen voor het binnenland beschikbaar zijn. Aardappelen. Het Kamerlid de Jong heeft de volgende vragen tot den minister van Landbouw gericht le. Kan de minister meedeelen, hoe groot de hoeveelheid aardappelen is, welke zoolang de uitvoer in het najaar van 1915 en in het voorjaar van 1916 wak toegestaan, ls geëxporteerd 2e. Kan de minister meedeelen, welke hoeveelheid op 1 Juni nog beschikbaar was voor de blnnenlandsche consumptie. 3e. Is het den minister bekend of zeer groove heeveelhedea aardappelen door een syndicaat zijn opgekocht, teneinde deze te drogen 4e. Welke maatregelen heeft de regeering genomen om den toestand van het oogenblik betreffende het aardappelenvraagstuk meester te worden? 5e. Welke maatregelen denkt zij te nemen omtrent den oogst van vroege aardappelen 6e. Kan de minister meedeelen of groote partijen oude aardappelen door de houders worden vastgehouden 7e. Zoo ja, heeft de regeering daartegen reeds maatregelen genomen r In verschillende plaatsen worden regeerlngsaardappelen voor de ingeze tenen verstrekt op kaarten, zooals regeeilngsbrood, een goede maatregel, die een elude maakt aan het ontzettend gedrang en de onverkwikkelijke toonee- len, die men elders opmerkt. Goederen voor Belgische gemeenten Naar het Nederl. Correspondentie bureau in Den Haag meldt, heeft de Dultsche Regeering het besluit geaomen. dat de Belgische gemeenten geen goederen mogen koopen in Nederland. De gemeentebesturen moeten zich in het vervolg wenden tot den verplegings- officier (4e Armee) voor de burgerlijke bevolking, welke deze aanvragen door zendt naar Berlijn, waar een beslissing wordt genomen. De cotnmlssle-Fleskeos, die de aan- koopen in Nederland voor de Belgische gemeenten regelt, zou hedennamlddag naar aanleiding van deze beslissing vergaderen. Ambulance-trein van het Roode Kruis Gisterenmiddag heeft Prins Hendrik als voorzitter van 't Nederl. Roode Kruis, de ambulance-trein van het Roode Kruis aan de regeering overgedragen. De trein bestaat uit 24 wagens, waaronder 1 magazijc- 1 verband- en 1 keukenwagen, waarin plaats is voor 240 zittende en 160 liggende gewonden. De trein is in elk opzicht prachtig en doelmatig ingericht. Waalwijk, 14 Juni 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Benoeming. De kapitein U. J. Doornbos van het le Regiment Veld-Aitillerie is benoemd tot majoor bij het 3e Regiment Vesting- Artillerie en zulks met ingang van 16 Juni. Raadsvergadering Naar wij vernemen zal dezer dagen eene openbare raads«ergadering gehouden worden. In deze vergadering zallen de verschil lende plannen voor den bonw vau arbeiders woningen ter tafel kome*. Wij vernemen voorts dat geen voorstellen zullen komen voor den bouw van z.g. Amb tenaarswoningen van gemeentewege. Flora Bioscope. Zondag en Maandag had de Directie van de Flora-Bioscope voor een buiten gewoon Pinkster program zorg gedragen wat gezien de opkomst van het publiek, zeer werd gewaardeerd. Het hoofdnummer >De kinderen van kapitein Grant (romaotisehe avonturen ln 7 acten) naar den beroemden roman van Jules Verne was een film die de toeschouwers van begin tot het einde in spanning hield. Daartoe droeg echter niet in het minst bij de buitengewone explicatie van den beer H. W.Joockers ultEindhoven. Mede door zijnwelluidende stem, mooie voordracht en glasheldere uiteenzettlug was het een groot genot eenige uurtjes in de Flora-Bioscope te vertoeven. Chr. Gemengde Zangvereeniging Halleluiah te Besoijen. Toen wij de vorige week iets mede deelden omtrent de groote repetitie die de Chr. Zangvereeniging Hallelujah» in «Musis» alhier hield, hebben we de verwachting uitgesproken, dat deze ver- eeniglng die met zooveel toewijding had gestudeerd onder de energieke leiding van haren directeur, den heer L. Kooien, op 't concours te Gouda een goed figuur zou maken, in weerwil van de concur rentie van veel grootere vereenigingen. Ons hoog idee werd nog versterkt toen wij deze laatste repetitie hoorden en 't stond bij ons vast dat ze een prijs zou meebrengen. Deze verwachting is niet beschaamd. Aan de Chr. Zangvereeniging «Hallelujah te Besoijen werd in de 2e afdeeling Gemengde koren, den 2en prijs toege kend. Wij feliclteeren deze vereeniging van harte met deze behaalde schitterende overwinning. Niet 't minst den ijvervollen directeur, die zich zooveel moeite geeft om zijne gezelschappen op hoog peil te brengen en dje de ambitie er zoo goed weet in te houden. Zijn werken, zijn muzikale leiding ls door dit hernieuwd succes, opnieuw glansrijk bekroond. Visch. Naar we vernemen heeft het Gemeen tebestuur, met het oog op de Vasten dagen eene grootere hoeveelheid visch aangekocht. Ongelukkig -schot. Zaterdag was de chauffeur v. E. bezig met het schieten op vogels, toen plot seling het schot terugsloeg en v. E. al het kruit in zijn gelaat kreeg, waardoor hij ernstige brandwonden bekwam. Dacht men aanvankelijk dat ook het licht der oogea was geraakt, later bleek dit ge lukkig niet het geval te zijn. De ledermarkt in Amerika. Wij ontvingen heden inzage van het volgende hier te lande ont vangen telegram uit Amerika, dat wel een kijk geeft op den toestand van de overledermarkt in Amerika, waar een krachtige actie wordt gevoerd voor een tijdelijk uitvoerverbod op leder. Het telegram luidt als volgt >Piijzen van geitenchroom stijgen op ontzettende manier. Raden aan elk ar tikel tot eiken prijs te koopen. Ver wachten uitvoerverbod.* De ledermarkt belooft dus wel iets in de toekomst Distributie-bureau voor Koord-Brabant en Zeeland. Gisteren ia te 's-Hertogenborch een by- eenkomit gehouden van verschillende per sonen uit de handelskringen der provinciën Noord.Brabant en Zeeland. Besloten werd tot oprichting eener ver eeniging ter bövotderiog van den geregelden handel en ter bestrijding van den fraudu- lenzen uitvoer, Het d gelijksch bestuur is samengesteld uit de beeren G. A, W, van Linschot, voorzitter* notaris Hendrik Worst, secretarisledende beeren A. Rouppe van der Voort, E. Lutkio en C. Tilmau. liet dagelyksch bestuur zal worden by- gestaan door verschillende personen uit de handelskringen in beide provinciën. Ter dekking van de administratiekosten zal geheven worden 1 cent van elke K.G, vet en een halve cent van elk K.G. mar garine^ Het hoofddoel is, dat de distributie van vet loopt over het bureau en geen vet aan wederverkoopers geleverd mag worden, zon der toestemming van den iniprcteur der N. O. T. BAARDWIJK. Woensdagavond zal door den militair Pietersma een lezing gehouden words*1 'n het R. K. Bonds- gi.uuun. -^iiacrwerp Een gevaar individu en maatschappij. Toegankelijk voor alle militairen en ook voor burgers boven de 18 jaar. Zondag eersten Pinksterdag is een gedeelte der straat, boven de Hoog- eindsche Heul ingezakt. Gelukkig is dit bij dag gebeurd, want had zoo iets bij nacht plaats gehad dan waren onge lukken onvermijdelijk geweest. DRUNEN. Mei de Ploksterdagen werd hier een hoogst zeldzaam feest gevierd 't Was 50 jaar geleden dat Adriana van Huiten bij de familie de Goeij iu dienst was getreden. Voorzeker een hoogst zeldzaam feit, dat èa de jubilares èa de familie de Goeij (er eere strekt. In hui- selijken kring is bij de familie ?er eere van de diensrbode feestgevierd. Bij de vele felicitaties voegen wij ook de onze voor de trouwe dienstbode. VLIJMEN. Ia het slagwerk der toren klok onzer kerk is eenige veranderiog aangebracht, zoodat thans ook 't kwartier mede wordt aangegeven. Als nu iu de toekomst op dc wijzerplaten behalve een uur, ook een minuutwijzer zal voorkomen, gelooven we, dat in zake verbetering van ons torenuurwerk niets meer te wenschen overblijft. A.s. Zondag wordt in het Patro naatsgebouw alhier een algemeene ver gadering van de pas opgerichte R. K. Ml'itairenvereenlging gehouden, waartoe alle in deze gemeente verblijvende R. K. Militairen worden uitgenoodigd. Zonder twijfel zal aan deze ultnoodiging alge meen gehoor worden gegeven. Zondagavond was in het café van de Erven W. v. Falier een vergadering belegd voor de leveranciers van melk aan de hier bestaande boterfabriëk. In deze vergadering werd den leverancieis mededeeling gedaan, dat met het oog op den verkoop van de ondermelk hunne verbintenis zou loopen van l Mei 1916 tot 1 Mei 1917 en niet zooals eerst be paald was van 1 Januari 1916 tot 1 Januari 1917. Verdei werd degelegenheid opengesteld om als lid tot de coöperatie toe te treden tegen betaling van 5 gul den contributie per koe. Het bestuur der boterfabriek beval deze toetreding ten zeerste aan zoowel in het belang der coöperatie als in 't belang der veehouders zelf. Voor de zekerheid van het bedrijf is het zeker ook gewenscht, dat zeer velen liefst allen, die hiervoor in aan merking komen, zich als lid bij de bo terfabriek aansluiten. De timmerman W. Saters, die bij de vorige week plaats gehad hebbende instorting van het in aanbouw zijnde pakhuis te Nieuwkuik mede gekwetst werd, moet tengevolge van dit ongeval nog steeds het b*4 houden. Inwendige kwetsuren aan rechterheup, wellicht ver oorzaakt door een stoot van een vallend gebint, doen den man veel piju lijden en zal eco volstrekte rust van eenige weken wel gevorderd worden voor de totale genezing. CAPELLE. Mej. B. Timmermans alhier behaalde Dinsdag j.l. te Breda de akte voor onderwijzeres. WASPIK. Het natte weder berokkent hier reeds veel schade. Sommige boeren zijn genoodzaakt geweest hun vee voor eenige dagen weer te stallen, daar het water op de welden stond. De rogge ligt op verschillende plaat sen plat en de kans op goedkoope vroege aardappelen raakt stilletjes aan verkeken. De afdeeling Waspik van de «V N. P.* zal spoedig overgaan tot het ver zenden harer eieren naar de velling. Voor de inwoners, die tot nu toe nog niet deden aan pluimveeteelt, zal het dan zaak zijn z-ch op de kippenhouderij te gaan toeleggen, willen ze af en toe nog een eitje zien. DUSSEN. Openb. verg. van den Raad der gem. Dussen op Woensdag 14Juni des namiddags te 5 uur. Te behandelen 1. Iagekomen stukken en mededee- Iingen. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School in wijk B. 3. Eervol ontslag wegwerker. 4. Benoeming van een wegwerker. 5. Tijdelijke geldleeniug ter voorzie ning in kasgeld. 6. Vaststelling Hoofd. Omslag. MEEUWEN. In de openbare verga dering van den raad dezer gemeeDte, gehouden den 9 Juni, werd, overeen komstig het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen besloten de veror dering op de heffing van een hoofde- lijken omslag te wijzigen in dien zin, dat jaarlijks zal worden geheven een omslag tot een maximum vau f 2300, in plaats van f 2000. Vervolgens werd zonder beraadslaging besloten fot wijziging van de begrooting voor den dienst 1915, aangezien gebleken is dat eenige posten van uitgaaf te laag zijn geraamd. LOONOPZAND. Dazer dagen hield de Boerenbond alhier eene algemeene vergade ring, waaronder meer ook de door het Hoofd bestuur gewijzigde Staturen zouden behandeld worden. De Voorzitter de Heer A.H. Ver- bedoelde Statuten, waarna ze met algemeene. stemmen werden aangenomen en het leden» registers geteekend. Tevens weid verslag nitgebracht van de ondeischeidene instellingen zooala van de a*n- en verkoop vereeniginv, van veeveize- kering, enz. zoowel over het een als ander kon men tevreden zyn. De vorst van 3 op 4 dezer heeft aan verschillende aardappelvelden nog al schade aangericht. Thans kan men duidelijk waar nemen aan het gele loof dat er vele per- ceelen zyn dia iu grootere of kleinere mate hebben geleden, ook boekweit is hier en daar uitgevroren doch heeft er minder door ge leden. 's-HERTOGENBOSCH, 12 Juni. Za terdagmiddag was de gemeenteraad in spoedeischende vergadering bijeengeroe pen om te beslissen over het voorstel van B. en W. tot aankoop van kabels voor den aanleg van een distributie-net der electriciteit van de maatschappij H. E. E. M. A. F., voor f 127,000. De Voorz. deelde mede, dat door Dr. P. Verhoeckx, e. i., op een vraag van B. en W. geadviseerd is de kabels nu te nemen, daar de prijsstijging, die nu reeds 35 pCt. bedraagt, nog door zal gaan. De maatschappij Heemaf was in staat het aannemelijkst te leveren, nl voo^ f 127,000 mits die leverlog kon geschieden uiterlijk op 15 Juni. Jhr. mr. van Sasse van IJsselt, ried aan den koop uit te stellen tot na den oorlog, die misschien niet lang meer duurt daar de prijs nu te hoog is en de kwa liteit der kabels in het advies van dr. Verhoeckx niet genoemd is. Daaren boven zal er nog veel bijkomen, daar de kosten van een distributie-net in zijn geheel vroeger door dr. Verhoeckx geraamd werd op f 215,000. Daarenboven is het nog niet uitge maakt of de stad zal aansluiten bij de Provinciale Ceotrale of er zelf een zal bouwen, d.w.z. of de stad moet hebben 10.000 of 6000 volts-kabels. De Voorzitter deelde mede, dat vol gens een later ontvangen schrijven van dr. Verhoeckx, bij den prijs zijn inbe grepen, transfoimatoren, verbindings stukken enz. en het leggen der kabels. De koopsom is te betalen in vier ter mijnen. Mr. Swane sloot zich aan bij de woor den van jhr. Sasse van IJsselt, en wilde nogmaals advies vragen aan dr. Ver hoeckx en de vergadering verdageu tot de eerstvolgende gewone vergadering die op 15 Juni plaats vindt. Aldus besloten. 's HERTOGENBOSCH. Tijdens de Pinksterdagen vierde de plaatselijke R. K. Jonge-sbond, tot bestrijding van het drankmisbruik, zijn eerste lustrum. Het lustrum werd geopend door een solemneele H. Mis in de St.' Janskerk, waarna de leden in optocht met hun vanen door de stad marcheerden. Onder dezen optocht werd een open luchtmeeting gehouden door den Zeer Eerw. beer Frenken, die hulde bracht aan Mgr. Prinsen, die vóór 5 jaar den bond oprichtte. 's Avonds had een feestvergadering plaats, waarin *de ZeerEerw. heer M. Nabuurs, directeur van «Voor Eer en Deugd* een opwekkende rede hield Den 2en Pinksterdag werd een boot tocht gemaakt. DONGEN. In den ouderdom van 76 jaar is overleden de heer P. van Gastel, oud-burgemeester dezer gemeente. Volgende week zal hier worden aanbesteed het bouwen van een 20-tal arbeiderswoningen. OISTERWIJK. Het bekende landgoed l)e Hondsberg te Olsterwijk is thans ondershands verkocht. Het villapark blijft in exploitatie. De beheerder van het hotel-pension heeft contract tot 1921. Tot zoolang is dus de toegang voor het publiek verzekerd. Ook het heerlijke, jachtrecht is verkocht. Het geheel ls pl. m. 100 Hectaren groot. EINDHOVEN. De zuidelijke Bond van sigarenfabrikanten heeft besloten met ingaDg van heden de prijzen der sigaren wederom te verhoogen en nu te brengen van 2V2 cent op 3 cent en van 3 cent op 3'/i cent. De N. V. «Philips Gloeilampen Fabrieken" te Eindhoven, heeft ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan der onderneming een album uitgegeven, bevattende een algemeene schets over de afgeloopen kwart eeuw. Het werd samengesteld door den letterkundige jhr. Jan Feith en den sierkunstenaar T. Nieu- wenhuis. Het is een prachtig, kunstvol album, dat in woord en beeld een dui delijk overzicht geeft van den reusachtl- gen groei van het bedrijf, welks zilveren jubileum eenige dagen geleden met zoo schitterende feestelijkheden is gevierd. Van het Oostelijke gevechtsterrein. WEENEN, 13 Juni. (Wolff.) Officieel Aao de Proeth, ten Zuiden van Rojan, is een Russische aanval afgeslagen. Vijandelijke ruiterij is Zadagora, Snia- tyn en Horodenka binnengerukt. Bii Boetkanof, aan de Stiypa, zijn verscheideneRussische aanvallen mislukt. Ten Noordwesten van Tarnopol zijn onze troepen onafgebroken in gevecht gewikkeld. Bij Sapanof is een Russische aanval door ons geschutvuur verijdeld. Ten Zuidwesten van Dubno hebben wij afdeelingen vijandelijke ruiterij terug gedreven. In Wolhynië heeft de vijandeliike ca valerie het gebied van Torczyn bereikt. Er heerscht over het 't algemeen rust. Bij Sokocl, aan de Styr, heeft de vijand troepen tot den aanval opgedreven, die terug zijn geworpen. Ook bij Kolki zijn alle pogingen der Russen, om de rivier over te steken, mislukt. Het aantal daar binnengebrachte gevangenen is tot 2000 gestegen. ST. PETERSBURG, 13 Juni. (P. T. A.) Oftcleel Dooidat de Oostenrijksch- Hongaarsche en Oostenrijksch-Duitsche troepen op tal van plaatsen het aanvals- gebied onzer Zuidelijke legers hebben ontruimd, is het aantal gevangenen, ln het officleele bericht van gisteren mee gedeeld, op dit oogenblik niet zeer toe genomen. Het totaal is thans omtrent 1700 officieren en 114,000 manschappen. Het is gebleken, dat de troepen onder generaal Letsjitsky van 't begin van de krijgsverrichtingen af hebben gevangen genomen3 reglments-commandanter, 754 cftlcieren en 37.832 manschappen, en buit gemaakt120 machinegeweren, 49 kanonnen, 21 bomwerptuigen en 11 mijnwerptulgen. Ten Noordwesten van Gojlstsje nade ren onze ttoepeD, na e Duitschers te hebben verdreven, de Stokhod. Ten Westen van Luck hebben onze troepen Torczyn bezet en blijven zij deo vijand terugdrijven. Aan het front der Strypa duurt de hardnekkige strijd ten Noorden van het dorp Boboelintsje voort. Het dorp Zarvanltza, dat verwoed werd verdedigd, is door ons genomen. ltaliaansch transportschip getorpedeerd. Een Oostenrijksche duikboot heeft den door een aantal torpedojagers begeleiden I'aliaanschen hulpkruiser «Principe Uin berto», met troepen aan boord, in den grond geboord. Het geschiedde in het zuiden van de Adriatische Zee. Volgen* I aliaansche berichten is vermoedelijk de helft der aan boord zijnde militairen omgekomen. Een telegram uit Bazel be rekent, dat het aantal slachtoffers 350 bedraagt. Kabinetscrisis in Italië. De Italiaansche Kamer heeft na eea der LH I vrt rrV tj.mu»

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2