DE OORLOG. Aan onze abonné's. Provinciaal Nieuws. Amerika. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing, en nadat door dcu heer Oerlemans, een kleine opmer king is gemaakt, vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer J. van Voorst van Beest, houdende verzoek hem diet Ingang van 1 Aug. eervol ontslag te willen verleenen als Secreta ris-Ontvanger en ambt. van den Burg. Stand. Voorzitter. Burgemeester en Wethou ders'stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen. 2. Adres aan H. M. de Koningin houdende het verzoek om een buiten gewone subsidie van f 500 als tegemoet koming in de kosten van het openbaar onderwijs. Van der Hoeven. Wordt er f 500 ge vraagd en geen f700. Voorzitter. Vroeger werd f700 ge vraagd als men f 500 wilde hebben en dan werd ook op de begrooting een post van f700 gebracht. Ged Staten hebben daar echter aanmerking op ge maakt en gezegd dal de subsidie toch beperkt blijft tot f 500. Aldus wordt besloten. 3. Benoeming van een Secretaris- Gemeente-ontvangc en Ambtenaar van den Burgerlijken S'and. Voorzitter. Teneinde de sol icitanten te bespreken schors Ik de openbare ver gadering om in geheim comité over te gaan. Na ongeveer een half uur wordt de openbare vergadering heropend en deelt de Voorzitter mede dat op de voordracht zijn geplaatst: 1. J. A. Timmermans, Ambtenaar ter secretarie te Werkendam, 2. F. N.* Gulllk, adj.-co miles ter Secretarie te Vlaardingen. Voorzitter. Tot stemopnemers benoem Ik de heeren van dér Hoeven eo van der Schans. De heer Timmermans wordt hierna telkens met algemeene s'emmen be noemd tot secretaris, gemeente-ODtvan- ger en amb'enaar van den Burg. Stand. 3. Af- en overschrijving dienst 1915. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten, Oerlemans. Hoe zit het met het brand spuithuisje. Voorzitter. Dat is door de militairen in bezit genomen en nu is de spuit en verder materiaal in de schuur geplaatst bij Trefters wat door de militairen wordt betaald. Het brandspul'huisje is herscha pen in een politiekamer. Ik meende dit voorloopig maar te moeten doen wijl anders bij een der ingezetenen daar voor een kamer zou zijn gerequireerd en dat zou voor die het treft een heel groote last zijn. Heijmans. Dan is het zoo het beste. Van der Hoeven. Dat alles is in de vorige vergadering al besproken en ook goedgekeurd. Oerlemans. Dus het levert thans voor de gemeente geen voor- of nadeel op. Voorzitter. Juist. Ik zou nu wel kun nen vragen om eenige vergoeding, doch dat zal zoo gering zijn dat ik heb ge dacht, het beste is maar het zoo te laten. Door de militairen komt er in de gemeente veel meer geld, dan onder gewone omstandigheden. Een enkele zal het wellicht niet prettig vinden, doch over het algemeen genomen is het voor de gemeente van groot belang. Van der Hoeven. Zeker, en daarom zou ik het ook zoo laten. Heijmans. Zijn er van de spuit slan gen weg. Ik heb wel losse bussen zien liggen en later bij Moonen een tromp. Voorzitter. De <r~ .was bij onzen smid Moonen ter reparatie gebracht. Wij hebben echter de grootste moeite iets uit zijn handen te krijgen. Op laatst heb ik tegen veldwachter Gouda gezegd de tromp zoo maar te halen die eene tromp is van de oude slangen welke daar zijn blijven liggen. De tromp heb ik echter laten weghalen omdat deze nog eenige waarde vertegenwoordigt. Van der Hoeven. Wie heeft nu het toezicht op al deze werkzaamheden, het bestuur van de brandweer of het Dag. Bestuur. Is het ook regel dat het be stuur der brandweer aparte vergaderin gen houdt. Voorzitter. Het is hier tot dusver geen gewoonte geweest dat door het bestuur van de brandweer aparte ver gaderingen werden gehouden. Wenscht echter een der leden zulks dan ben ik gaarne genegen de vergadering uit te schryven. De opperbrandmeester heeft het toezicht op de spuit met al wat daar bij behoort. Van der Hoeven. Ik vraag zulks om dat de brandspuit in geen 2 k 3 jaar is geprobeerd. Ik ben wel kort geleden tot bestuurslid benoemd doch ken de re glementen nog niet. Oerlemans. Die slangen die versleten zijn, worden die of zijn die door andere vervangen. Voorzitter. Deze oude slangen schij nen er heel lang te liggen, Er is nu voor voldoende lengte slangen aanwezig. Heijmans. De militairen zouden de spuit hebben geprobeerd, ze doen er echter niets aan. Voorzitter. De militairen hebben het toegezegd te zullen doen. Ik zal mijn vraag nog eens herhalen. Van der Hoeven. De spuit moet in orde zijn. Er kunnen, 't zij door onweer of hoolbroei of wat ook, altijd onge lukken komen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. De toestand. De teekenen, vermeerderen zich, dut op het Oostelijk oorlogsterteio de eerste phase vin verraieiog, waarvtn de Rassen gebruik hadden moeten maken om hnn offensief tot een ingrijpend succes door te zetten, ver- loopen is en dat nu het door die verrassing verstoorde evenwicht zich meer en meer begiot Ie herstellen. Zoodat de kans op een doorstaan ran de weegschaal der victorie naar de Russische zijde kleiuer en kleiner wordt. De byzonderheden, in de jongste leger- berichten gegeven, wijzen er op, dat de toestand in Wolbjnië en Galicië zich ook nn zeer weinig gewyaigd heeft. Van Rus sische zyde wordt gemeld, dat het offensief vaa generaal Brnesilof wordt voortgezet, maar het communiqué voegt er aan toe, dat de vijand op enkele punten «waar by zich opüieuw versterkt heeft*, met zijn tegen aanvallen voortgaat. Hetgeen dus op pui herstel van den evenwichtstoestand duidelijk wyst. Het Oostenrijksche communiqué spreekt van het afslaan van Russische aanvallen, met name aan de Prulb. Esa forceeren van die rivier door de Rassen eou dsn ook de meest dreigende gevolgen voor de Oosten- rijksche strijdkrachten in het Zuidelijk deel van de Boekowina moeten hebben. Vooral on de Rassen er, volgens hei Oostenrijksche legerberichr, in geslaagd zijn om tnsschen Dnjester en Prnth de linie Horodenka- Suiatvn #een weinig Westwaarts* over te trekkeD, waardoor de bedreiging nog ernsti ger vormen heeft aangenomen. Achter de Prnth honden intusscheD de Oostenrijkers cog uiterst krachtig stand en beschermen daardoor de hoofdstad van de Boekowina en hnn bedreigde posities meer Zuidelijk. Echter is op dit pant, zooals wij reeds vroeger zeiden, eeu nieuwe verrassing niet buitengesloten en een plaatelijke doorbraak der Rassen, die ban Czeruowitz in handen brengen tal, behoort allerminst tot de on- mogelykheden. Westelijk van Lnzk hebben de Rassen alleen een nieuwe vordering gemaakt; er wordi in het Weensche legerbericht gespro ken van gevechten bij Lokatschi, dat een 18 kilometers Westelijk gelegen is van 'l gisteren genoemde dorp san Sa'u'zy. Ove rigens heeft zich echter de toestand niet ge wyzigd en loopen de Russen dns blijkbaar met hun offensief meer en meer «ast. Ook al slagen de Rnseen er echter niet in een positief resoltaat met hnn offensief tot stand te brengen, negatief, als ^afleiding* heeft het dan toch zijn goede diensten op geleverd. De Italianen hebben in den stilstand van het Zuid-Tiroolsche offensief het nuttig »ffect van het optieden der Ruisen mogen ervaren. Van bun kant hebben da Italianen van de gunstige omstandigheden gebruik gemaakt om hnn krachten aan het Isonzo-front te concantreeren en er een auccas te behalen. By Munfalcone, in 't kustgebied du», hebben Napelscke troepen een aantal vijandelijke stellingen bestormd en er buit gemaakt. Van Oostenryksehe zijde wordt dit succea toe gegeven door de vermelding, dat de vijan delijke infanterie-aanvallen *voor het grootste gedeelte* werden afgeslagen, terwijl op enkele punten de strijd nog niet beëindigd* is. Ook de Franschen hebben op het Westelijk front een succes behaald door 't veroveren van een Duitsche loopgraaf op de Zuidelyke helling van den Mort-Homme, wat ze echter gisteren met verliezen weer aan den vijand moeaten overlaten. Echter is van een groote, gecombineerde beweging van alle enteate-legers, zoo dik- wyis voorgespiegeld en aangekondigd, nog niets te bespeuren. De N. Rott. trekt berecht de volgende slotsom Het Russische offensief op het Zuidooste lijke front, tnsschen de Pripetmoerassen en de grens van Roemenië is nog verreweg het belangrykate, wat op het oogenblik op de onderscheidene gevechtsterreinen voorvalt. Da vraag, die ona in de eerste plaats zal interssiseren, is welke beteekenis beeft dit offensief en de daardoor behaalde voordeelen op de beslissing van den oorlog Het ant woord daarop moet luiden, dat de tot nog toe bereikte resultaten, hoe groot ook be- trekkellyk, niet van beslissenden aard kunnen worden genoemd. Zy zonden dit echter kunnen wotden: ten eersteala de opmarach der Rnssen snel over grooten afstand kon worden voort, gezet ten tweede: als het offensief der Rassen ia het bizonder en dat der geallieerden in het algemeen spoedig algemeeu wordt. En van beide ia op 't oogenblik weinig te beapenren. alleen ernstige candidaten, Hughes en Wilson, kan nu met volle kracht beginneD. De besliisende factor iu dien strijd zal waarschynlijk de houding van de Roo9p- velt-groep, van de progrevsjsten zijn. En meer en meer blyken dezen zich bij de republikeinen weer aan te sluiten en hun caadidaat over te nemen. Zoo meldt een particlier telegram nit New York dat de piogessist Stranb zich voor Hugi^es reeds heeft uitgesproken. Hoewel de groote man Roosevelt zich nog niet heeft doen booren, vormen deze sanwijzingen van toenadering der progessisten tot de republikeinen voor Wilson geen bemoedigend teeken. Waalwijk, 17 Juni 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. De democratische conventie te Saint Louis heeft mst algemeene stemmen Wilson tot candidaat voor het presidentschap gesteld. Da groote strijd tusschen de beide Met ingang van 1 Juli a.s. zijn wij genoodzaakt den prijs van 't abonnement per week te brengen op f O.?1^ cent, per drie maanden op f 0,90 lr. p. poit op fl.05. Lang hebben wij de verhooging tegengehouden, maar nu de prijs van het papier met 2500|o is ge stegen, mogen wij niet langer meer uitstellen. De bedoeling is dezen prijs slechts te handhaven zoolang de prijs van het papier zoo abnor maal hoog blijft. DE ADMINISTRATIE. Examen. De Heer J. Houben Jr. alhier legde aan de Universiteit te Utrecht met goed gevolg zijn examen af als candidaat in de Rechten. De heer Buwalda alhier slaagde voor 't examen vrijt- en orde-oefeningen der gymnastiek. H. Priesterwijding. Heden ontvangt de Eerw. Heer Fr. Hofifmans van Waalwijk jn de kathedrale kerk van St. Jan de H. Priesterwijding. Wij feliciteeren den jeugdigen pries ter van harte met het groote geluk, dat leden zijn deel wordt en niet minder zijne geachte familie- Gem eenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Dinsdag 20 Juni 1916 des namiddags ten 68/i uur ten raadhuize. Aan de orde 1. Ingekomen Stukken. (Daaronder verslagen van den Handelscursus van de Vereeniging »De Hanze,» van de Teekenschoolcommissie, van de Com missie tot wering van schoolverzuim, van de Gascommlssie, verslag als bedoeld jij art. 52 der Wonlogwet. 2. Benoeming der Commissie tot wering van schoolverzuim wegens pe riodieke aftreding. 3. Ontwerp-besluiten tot wijziging der begrooting voor 1915. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere vaststelling van de bezoldiging van een der agenten van politie. 5. Vijfjaarlijksche herziening der straf verordeningen. 6. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1915. 7e. Bespreking der plannen voor woningbouw van gemeentewege. 8. Vaststelling van het 2e suppletoir- kohier van den Hoofdelijken omslag voor 1915. Handelsdagschoot. Naar wij vernemen heeft het bestuur der R. K. Vereeniging »Ons Handels onderwijs». afdeellng Langstraat alhier besloten met het oog op de huidige duurte der materialen, voorloopig de geprojecteerde school niet te bouweD, maar de handelsschool in zijn geheel te vestigen in het groote heerenhuis dat van den heer Witlox-Bressers is aange kocht en dat eerst bestemd was als woning van den directeur. Voor dezen is nu het huls gehuurd van den heer van Eek. M-t genoegen kunnen we voorts mede- deelen, dat het aan'al inschrijvingen van de leerlingen nu reeds de verwachtingen verre overtreft. Niet alleen uit onze en aangrenzende gemeenten maar uit Kaats heuvel, Dongen, Tilburg, Raamsdonks- veer enz. zullen verschillende leerlingen de school bezoeken, Voor Eer en Deugd. In een onzer vorige nummers hebben we medegedeelddat alhier een voorloopig comité was gesticht om te geraken tot een vereeniging >Voor Eer en Deugd.» Tot dit doel nu zal Zoüdag 18 Juni, des avonds ten 7Vs uur in den R. K. Gildenbond eene bijeenkomst worden gehouden, toegankelijk voor gehuwde mannen en jongens boven de 18 jaar, alwaar de Eerw. Pater Arsenius uit 's Bosch, eene rede zal houden waarin de noodzakelijkheid der actie tegen de onzedelijkheid duidelijk zal worden uit eengezet, Bij 't einde der vergadering zal tevens gelegenheid gegeven worden om zich op te geven als lid en het comité vertrouwt, dat men dan zal komen tot eene bloelende Mannen-afdeeliog dezer noodzakelijke vereeniging, waarvan Mgr. Diepen zegt, dat zij de aangewezen vereeniging is, om met vereende krachten aan het ontzettende kwaad der onzede lijkheid het hoofd te kunnen bieden, waar .de mensch als eenling niet in staat is dien stroom V» keeren. Hallelujah Naar wij vernemen bestaan er bij de Chr. Gemengde Zangvereeniging «Halle lujah» te Besoijeo, die Maandag 1.1. op het concours te Gouda den 2en prijs wist te verwerven, plannen binnenkort een groot feest-concert te geven De vele muziekliefhebbers zullen dit besluit zeker toejuichen. Vergadering. Woensdagmiddag had er eene verga dering plaats in de foyer Hotel L'Europe te Utrecht van winkeliers in hoeden, petten en mode-artikelen. De vergadering welke zeer animeerend was en waarin de WelEd. Heer Fiedeldy Dop de leiding had en waar verschillende sprekers het woord voerden, duurde van 'z middags 2 tot 's avonds 7 uur. Door de aanwezigen, welke uit alle deelen des lands saamgekomen wareq, werd besloten tot oprichting van een «Nationale Vereeniging van winkeliers in het hoeden, petten en modevak.» Met meerderheid van stemmen werd het volgend bestuur gekozen le Vooizitter: De Haan, Utrecht. 2e Van Bommel, Den Haag. le Penniugm. Mayboom, Groningen. 2e Adelberg, Waalwijk, le Secretaris Bamsteyn, Amsterdam 2e Okhuijzen Baarn. v.Adelsberger, Amsterdam. Commlss.v. Noordt, Maastricht. Hendriks, Arnhem. Ons Feuilleton. Onze boeiende feulleton »Liefde over wint» loopt heden ten einde. Wij kon digen wederom eene zeer mooie aan, en daar degenen die zich met 1 Juli abon- neeren, de nummers gratis krijgen tot dien datum, kunnen ze dit boeiend werk van het begin af volgen. Collecte. De gewone jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, zal op Dinsdag 20 Juni a.s, gehouden worden. >De Postduifte Waalwijk vloog op Maandag 12 Juni met oude duiven van Groningen, en werden in 't Café >DeKroon> geconstateerd als volgt le prijs J. Lenzholz 12 25 52 uur. 2e A. Stokwlelder 12 37 2 3e F. Schoemaos 12 .41 45 4e J. Lenzholz 12 47 H 5e idem 12 47 11 6e P. Schoemans 12 53 33 uur. 7e de Kloe 12 59 36 uur. 8e L; Moonen 1 9 e van Engelen 1 lOê Idem 1 lie idem 1 uur. uur. uur. uur. 3 16 uur. 7 27 uur. 12 25 uur. 12 51 uur. Inkwartiering. Donderdag diende.voor het Kanton gerecht alhier de zaak tegen F. die op nieuw beklaagd was inkwartiering te hebben geweigerd De Kantonrechter eischte f75 boete of 25 dagen hechtenis- Leder zaak. De Rechtbank te Dordrecht deed gisteren uitspraak in de zaak van M. V. die in zijn schip een aanzienlijke partij leder, afkomstig uit Waalwijk, had doen laden, welke partij door de politie werd in beslag genomen omdat bij haar het vermoeden bestond, dat dezelve voor uitvoer naar Duitschland zou zijn bestemd. De schipper had echter aangenomen het leder caar Rotterdam te vervoeren en werd mitsdien door de Rechtbank vrijgesproken, terwijl het leder hem zal worden teruggeven. Vestiging Belgische gezinnen. Teneinde de overbevolking der ge meente Harderwijk krachtiger tegen te gaan, heeft de Commandant van het Inter- neeringsdepöt bepaald dat verdere vesti ging van Belgische gezinnen, behoudens schriftelijke vergunning van het Militair Gezag, in genoemde gemeente uitgeslo ten is. Provinciale Staten. De ingediende begrooting bedraagt f8.247.530.0öen voorgesteld worden alledrie de opcenten met 1 te verboogen. Het wordt dan bebouwde eigendom 28, ongebouwde 26, en op hoofdaom personeel 21 opcenten. Subsidies worden o'.m. voorgesteld Vakcursus schoenmakers Drunen f 300, voor, 1916, voor de Pitroonsleergangen in het Dekenaat Geertiaidenberg f 800 veor 1917 Ksntklo8ke* Gravenmoer f 100 voor 1917; Vakschool voor Schoenmakers Oiiterwyk f800 voor 1916. Hanze Diploma van Meester en Gezel in het Ambacht. Door het Centraal-gildenkamerbestuur van de Hanze-Gilden der Bouwkundige vakken In het bisdom van 's Hertogen bosch zal in den loop var. 3917 examens worden gehouden ter verkrijging van het Hanze diploma voor bouwkunde (Tim meren en Metselen), Schilderen en Sme den. Het programma voor die examens,-— welke op ongeveer dezelfde hoogte zullen worden gesteld, als de bekende Hanze-examens In de handelswetenschap pen wordt door deskundigen opge maakt cn zal eerlang worden bekend gemaakt. Zij, die reeds inlichtingen wenschen, kunnen zich wenden tot den Voorzitter van »de Hanze», den heer Joh Schoen makers te Geertruidenberg' DRUNEN. Op de Woensdaggehouden fruitveiling zijn weer ongehoorde prijzen besteed. De frambozen werden verkocht voor gemiddeld 42 cent, de zwarte bessen voor 28V2 cenf» de roode bessen voor 26 cent per Kilogram. A.s. Maandag viert de H. Kinds heid feest. Om 9 uur v.m. beginnen de plechtigheden in de Kerk met eene H. Mis, preek, opdracht enz. Na den middag om 2 uur groote optocht, welke opgesteld wordt bij het Liefdehuis en zal trekken tot aan de remise en terug door de Grootestraat tot aan den dijk, door de Kleinestraat, om ontbonden te worden bij de Zustersschool. Waren wij voorheen vol bewondering over de pracht der verschillende groepen, vol verlangen zien wij nu weer uit, naar hetgeen ons nu te wachten staa', daar er volgens het program weer veel nleuw9 en schoons is bij gekomen. Werkt het weer mede, dan staat de kinderen een blijde feestdag te wachten. NIEUWKUIK. Op Zondag 11 Juni hield de Postduivenvereeniging „De Ge vleugelde Vrienden" een wedvlucht met oude duiven vanuit Leeuwarden. De prijzen werden als volgt behaald Poulprijzen f 1,00. le en 2e prijs J. Trommelen. Poulprijzen 25 cent. le en 2e J. Trom melen. 3e en 6e G. Brok. 4e W. van Faller. 5e W. Schellen. Poulprijzen 10 cent. le en 2e J. Trom melen. 3e en 4e H. v. d. Leur. 5e C. Coolen. 6e en 12 G. Brok. 7e en 11e W. v. Faller. 8e en 9e J. Trommelen. 10e \V. Schellen. 13e A. v. Spijk. 14e Th. v. d. Besseiaar. 15e L. Fitters. Een medaille welke werd vervlogen met aangewezen duif, behaalde J. Trom melen. VLIJMEN, 13 Jnni. Hedenmiddag werd in de gracht bij het klooster der ZeerEerw. Puteis te Onzenoord het lijk ge vonden van den heer O. A. van Engelen mandenfabrikant en ca'é-honder bij het Station alhier, die door een ongeluk te water is geraakt. Hy was tegen den middag van hu s gereden om teenhont te gsan bekijken. Daar de fiets aan den wal werd gevonden meende men dat een OBgelnk was geschied hetgeen ook het geval bleek. Men kan zich den toestand van zyn echt- genoote en tien kinderen begrijpen na het hooren van zoo'u trenrig ongeluk. HERPT. Op 2e Pinksterdag hield de handboogschutterij „Ons Genoegen al hier haar jaarlijksche wedstrijd om het koningschap. Ondanks het ongunstige weer waren alle schutters opgekomen. Er werd hevig gestreden met den edelen iboog om den palm der overwinning, heer G. Plron te Oudheusden be haalde de overwinning met 143 punten in 10 pijlen Daarna had de onderlinge wedstrijd plaats, welke naar ieders genoegen .verliep. Er waren zooveel prijzen, dat elke schutter een grooten of kleinere prijs had. J Na afloop werd door den heer A. Verhoeven, president, op de'gebrulkelijke wijze het konlngskruls aan den nieuweo koning overhandigd en de prijzen aan de leden uitgereikt waarbij hij in zijn toespraak een woord van dank bracht aan den Ed.Achtb. Heer Burgemeester L. van Herpt, voor de verleende bij drage tot het aankoopen van prijzen en sprak den wensch uit dat de hand boogschutterij „Ons Genoegen" dezelfde schitterende toekomst tegemoet moge gaan, zooals zij in de 40 jaren van haar bestaan in het verleden gekend heeft. 8' HERTOGENBOSCH, 15 Jani. In de gisterenavond gehoaden vergadering van den raad dezer gemeente, die ook werd bjjge- woond door dr. Verhoeckx ingenieur, adviseur der gemeente intake de electrlc:- teitskwestie, en door den directeur-ingenieur van, gemeentewerken, den beer Kersiemae- kers werd na een zeer breede discussie een voorstel aangenomen zonder hoofdelijk stemming, im aan de maatschappy H. E. E. f. A. F. op te dragen het leggen van het kabelnet hier ter stede ten behoeve der electrieche centrale tot een bedrag van f 127.000 Deze prys kan met het oog op het varieeren van den koers van het koper eenigszins varieeren daar berekend zal worden naar de noteering van Januari.

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 6