GEMEENTERAAOVAN WAALWIJK, Provinciaal Nieuws. toestand intreedt, zal de duurte van de bierbedoelde kleedingstukken den nood bij velen tot het uiterste doen 9tijgen. De groentemnarkt te Amsterdam onder militaire bewaking. Het geheele marktterrein van Passeer- derstraat tot bij de Rozengracht en ook de toegang tot de Duokerstraat was heden in den vroegen morgen door sol daten met de bajonet op het geweer en door politieagenten afgezet. In de door gangen van de Marnixstraat tot de groen- tenmarkt stonden de geweien in rotten en tegen de hulzen lagen de soldaten te rusten. Omstreeks het middernachte lijk uur was n. 1. ter bewaking van de markt en, om eventueel den groenten- verkoop door militairen in onze stad door te zetten, in de Marnixstraat aan gekomen ten detachement van 600 aol- dtten onder bevel van kapitein Blom De tegenwoordigheid van de honder den militairen veroorzaakte rondom het gemeentelijk vellinglocaal, waar de vei lingen eiken ochtend gewoon doorgaan een groote bedrijvigheid. Bij het veilinggebouw lagen schuiten met 2000 zakken peulen en doperwten, 3000 bloemkolen, 10.000 bos wortelen en 5000 zak nieuwe aardappelen. Ook waren er schuiten van 1200 H.L. aard appelen. Groentenschuitjes zijn tot dus ver niet gearriveerd, blijkbaar hebben vele groenteboeren den toevoer stop ge zet, naar aanleiding van de berichten der stakiog. Bij de toegangswegen te water der stad was politie aanwezig om de schuitjes te escorteeren, welke naar de groentenmarkt willen. Des avonds hadden hier en daar klei ne relletjes plaats van zeer weinig be- teekenis. De politie moest een enkele maal optreden. Ook in Rotterdam is alles weer kalm. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 20 Juni des avonds ten 63/4 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Surmont de Bas Smeele. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig zijn de heeren J. van Riel, Klijberg en W. v. d. Broek. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Voorzitter. Alvorens tot de aan de orde gestelde punten over te gaan, deel ik mede, dat de heeren Klijberg en van Riel kennis hebben gegeven ver hinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. Aan de orde 1. Ingekomen stukken (waaronder verslagen van den Handelscursus van de Vereeniging «De Hanze4, van de Teekenschoolcommissie, van de com missie tot weriog van schoolverzuim, van de gascommissie, verslag als be doeld bij art. 52 der Woningwet. a. Schrijven van Ged. Staten hou dende de goedkeuring van de rekening prer het dienstjaar 1914. b. Idem van da verordening rege lende de hefting van haven en kade- geld. c. Schrijven van den heer Th. Pee- ters te Hulst, houdende bericht dat hij zijne benoeming tot directeur der gas fabriek aanneemt. Worden voor kennisgeving aangeno- mon. De onder punt 1 genoemde verslagen worden voor de leden ter visie neder- gelegd. Voorzitter. Van den Landbouwcursus is het volgende schrijven ingekomen. De deelnemers aan den laadbouw- cursus vragen eene subsidie om hun theoretische kannis aan te vullen met practische nl. door excursies en 't aan leggen van proefvelden. Door de verrijking hunner kennis wordt de landbouw zeer gebaat en zeker het algemeen belang gediend. Zij vra gen daarom op voorbeeld van andere gemeenten eene kleine subsidie. Voorzitter. B. en W, stellen voor op de begrooting van 1917 daarvoor een post uit te trekken van f25. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. 2. Benoeming der Commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding; Aan de beurt van aftreding zjjn de heeren J. Spijkerman, O. v. Tussenbroek, F. W. van Liempt, J. van Riel en J. Eijk. Voorzitter. De heer van Riel heeft kennis gegeven, wegens hoogen leeftijd, niet meer voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen. Burg. en Weth. stellen voor de aftredende leden en in de vacature van den heer van Riel, den heer van Mlerlo hoofd der school. Van Everdingen, In art. 22 van de Leerplichtwet staat dat op de eerste plaats daarvoor dienen te worden aan gewezen ouders van op de lagere school gaande kinderen. Kunnen B. en W alsnog niet een der ouders van school gaande kinderen voorstellen* Vooraitter, Neen, Burg. en Weth. stellen voor de aftredende leden en den heer Mierlo. V»n Everdingen, Het staat took titdruk- kelijk in de wet. Voorsitter. Maakt U er dan een voor stel van. Van Everdingen. Dat moest B. en W. doeo. Voorzitter. Wij hebben daarvoor geen enkele redeD. Ik zie het Zaterdags, wanneer de commissie wel eens vergadert, hoe nauw gezet zij hare fanctie vervalt. Van EverdiDgen. Ik zeg dit niet omdat ik iets tegen een der zittende leden hebt, doch vijl er een vacatare is en de wet het zegt. Houben. Het allergrootste belang is dat het hoofd der school zitting heeft in de commissie anders zon het dikwyls kannen voorkomen dst hem vragen zonden worden gesteld en hy dan zou moeten zeggendat weet ik niet, ik zit niet in de commissie. Bovendien hoe vaak zal het nietvoor komen, dat men joist hem op de vergadering zal uillen hooren. Mynheer van Everdingen heeft gelijk dat het ia de wet staat, maar het is geen eiscb. Er staat alleen maar bij voorkeur ouders van schoolgaande kinderen te be noemen. Van Sehyndel, Er is wel iets voor te zeggen onders van schoolgaande kindeten d arvoor aao te wijzer. Voorzitter. Het is zoo, 't staat in de wet miar B. en W- hebben geen enkel motief om de aftredende leden niet voor te drageD. Gragtman». Vroeger hadden die leden wel kinderen op school maar zijn groot geworden en van de school gegaan. Van Sehyndel. Mynheer van Everdingen bedoelt dat er nu door de bestaande vacature in k*n voorzien worden. Van Everdingen* lk zeg het omdat in de wet op de eerste plaats staat ouders van sohoolgsande kinderen daarvoor aan te wyzen. Van Schijndel. Dat het hoofd der school in de Commissie sit, daar is ook heel voor te zeggen. Het gaat ook tegen geen enkel persoon. Van Everding. Volstrekt niet. In de vacature J. v. Riel wordt thans gekozen de heer J. v, Mierlo met alge meens stemmen. De aftredende leden de heeren Spijkerman, van Tussenbroek, F. W. van Liempt cn Eyk werden herkozen met respectieve lijk 5, 5, 4 en algemeene stemmen. 8 Oitwerp besluiten tot wijziging der begrooting voor 1915. Voorsitter. Deze besluiten hebben ter visie gelegen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 4. Voorstel van Buigemeester en Wet houders tot nadere vaststelling van de be zoldiging van een der agenten van politie. Na het ontslag van den agent van politie L. Batallle hebben diverse op roepingen plaats gehad ter aanvulling der vacature. Gegadigden melden zich evenwel niet aan, zulks met bet oog op de lage bezoldiging, die vooral in de huidige tijdsomstandigheden, niet meer inovereenstemmiog is met den geldenden loonstandaard. Wij hebben mitsdien de eer Uwen Raad te adviseeren de jaarwedde van den vierden agent van politie vast te stellen 'op f600, gebracht vaa f500 op f 600 bij tijdelijke aanstelling, bij vaste aanstelling te verhoogen met f 50. Bij vaste aanstelling bedraagt de bijdrage voor pensioen 8 pCt. Van Schijndel. Wat hebben nu de andere agenten na aftrek van de pen- sioens-bijdrage. Voorzl ter. Zoolang ze tijdelijk aan gesteld zijn betalen ze geen pensioens bijdrage. Na vaste aanstelling echter wel. Van Schijndel. Hoeveel hebben de andere agenten. Voorzitter. Die hebben er vrije woning bij. Van Schijndel. En hetzelfde salaris? Voorzitter. Neen, de Jongbe heeft f 500 met vrije woning en Didden f 520. Gragtmans. En dan hebben ze vrij gasverbruik. Van Schijndel. Dan 19 het salaris wei erg karig vergeleken met andere plaatsen. En daarom komt het dan ook dat de andere agenten naar een andere betrek king uitzien. De salarissen mogen wel eens wordeH herzien. Voorzitter. Ik moet hier zeggen dat ze ook al eens geklaagd hebben en ge zegd dat ze er niet meer mede kunnen rondkomen. Van Schijndel. Zooals ik hoor. wil er nog een agent weg. Dat is jammer, want wij hebben nu eenmaal goede politie-mannen en dat telkens verwisselen is niet gewenscht, dan zitten wij altijd met vreemde agenten te kijken die de luitjes niet kennen. Ik geef B. en W. in overweging in een volgende vergadering met een voorstel te komen om de salarissen te verhoogen, kan het nu nog in deze vergadering dan is het mij ook goed. Houben. Dus de nieuwe krijgt f 600 pl. f0.50 duurtetoeslag en de andere f 500 pl. f 1 per week duurte toeslag. Voorzitter. Ja, maar die hebben vrije woning ook erbij. Timmermans-Verschure. Die hebben alles bijeengenomen f 11.50 per week plus vrije kleeding. Van Schijndel. Ze hebbea toch maar f500. Tlmmeraaos-Verschure. Ze hebben f 5oO. neemt dan de vrije woning maar op f 100, dat Is toch niet te veel, f 50 duurte toeslag, vrije kleeding. Houben. Kon het misschien niet beter op de nieuwe begrooting gevonden wor den en nu een gratificatie, v Van Schijndel. De politie heeft een te karig, veel te karig direct nu wel niet, maar in ieder geval voor tegen woordig, te min salaris. Ze moe'en ook met den stroom mee. Waalwijk is geen gemeente als zoovele In onze omgeviog, daar dient men rekening mede te houden. Daarom moeten de salarissen herzien warden en niet te lang ermee wachten. Tirrraermans-Verschure. Ik ben er ook wel voor om de salarissen te herzien, maar ik zou er dan rekening mede willen houden dat er tusschen oudere, zooals Didden en de Jonghe, die steeds goed hun plicht gedaan hebben, en de nieuwe een kleine afscheiding komt. Bij de op roeping kan men dan ook op verhoogin gen na een zeker aantal jaren wijzen. Voorzitter. Die wij op 't oog hebben Is een politieman en wil wel voor f600 komen, maar van f 500 kan hij niet bestaan. Men moet ook in aanmerking nemen, dat hij niet in het eerste het beste kosthuis kan gaan, zooals een ge wone werkman dat kan doen. Wat be treft de herziening van de jaarwedde voor de overige agenten zullen wij ter hand nemen, want voor herhaaldelijke wisse ling voel ik ook niet veel. Houben. Ze krijgen toch duurtetoeslag Vooizitter. De gehuwden f 1 per week en de ongehuwden f0.50 en die wij op het oog hebben is een ongehuwde. B. en W. zullen dan io de volgende ver gadering met een voorstel komen. Van Schijndel. Ik durf u In overwe ging geven niet te karig te zijn, anders krijgen wij nog meer verwisseling, Hierna wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten een agent van politie aan te stellen tegen f600. 5. Vijfjaarlijksche herziening der straf verordeningen. Conform het vooistel van B. en W. wordt besloten. 6. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1915. Voorzitter. Ik stel vóór dit ter visie neder te leggen. Het verslag is dit jaar met zorg samengesteld en is daardoor lezenswaardig. Er zijn veel zaken en wetenswaardigheden betreffende de hui dige omstandigheden In neder gelegd. Voorts kwam nog ter tafel 7. Bespreking der plannen voor wo- fningbouw van gemeentewege. Plannen werden aangeboden voor drie typen van woningen. Type 1 zou ver huurd kunnen worden ad f 2,10, type 2 ad f 2,90 en type 3 ad f 2,70. Bij nor malen prijs der bouwmaterialen zouden dezelfde wonltgen tegen minderen prijs zijn te verhurtfs, daarom stellen B. en W. voor ook bij wijze van proef nu slechts 8 blokken van 4 woningen te bouwen, doch nu reeds beslag te leggen op een terrein voor den bouw van een zestigtal woningen zoodra de tijdsom standigheden het toelaten en nu te bepalen hoe in de toekomst deze 60 woningen gebouwd zullen worden dus qu 't geheele plan gereed te maken. Benoemd werd een commissie bestaan de uit de heeren Klijberg, Timmermans- Verschure, A. v. Liempt en ais Voor zitter Wethouder Timmermans welke zich een lid-werkman kunnen assumeeren. In ons volgend nummer geven wij van het vervolg een meer uitvoerig verslag. Waalwijk, 21 Juol 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Bevorderd. Bij Kon. besluit van 17 dezer zijn, met Ingang van 19 dezer benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve-eerste-luitenant bij hun tegen woordig corps. a) bij 't wapen der infanterie, de reserve-tweede-luitenants W. M Nleu- wenhuijzea van het 20e regiment. b) bij 't wapea der cavalerie de reserve- tweede-luitenant jhr. M. van Asch van Wijck en W. C. Constant van Romondt Vis, van le regiment huzaren. Examen. Op 't Canlslus-college te Nijmegen is geslaagd voor eindexamen gymnasium B. o m. W. Rietra te Dussen. Voor Eer en Deugd: Zondagnamiddag ten 5 uur was door het voorloopig Comité In de groote zaal van den R. K. Gildenbond eene bijeenkomst uitgeschreven voor mannen en jongelieden van Waalwijk, Baardwijk en Be^jen. Toen de Voorzitter, de heer M. A. W. Surig, hoofd der school te Besoijea, de bijeenkomst opende, was de zaal flink bezet, zoo zelfs dat menigeen zich nog mei een 9taanplaatsje tevreden moest 9tellea. De Voorzitter wees er dan op, dat Mgr. Diepen, Coadjutor van 's Bosch, op een verleden jaar aldaar gehouden ver gadering heeft gezegd, dat de boosheid al hare krachten vereenigt om de onze delijkheid te doen zegevieren, dat der halve de mensch als eenling niet in staat Is dien stroom te keeren, dat dus ook de goeden zich moeten vereenigen om met vereende krachten aan dat ont zettend kwaad het hoofd te kunnen bieden en dat de aangewezen vereeni ging hiervoor is de vereeniging >Voor Eer en Deugd. Met genoegen kan hij dan consiateeren, dat ook hier de oproep om tot eene dergelijke vereeniging te komen met volle sympathie is ontvangen. Alles werkt daartoe mede, want zoo wel notabelen als werklieden zijn thans bijeengekomen om van den WelEerw. pater Arsenius het grooto nut en de noodzakelijkheid van het bestaan van een vereeniging al9 Eer en Deugd te te hooren uiteenzetten. Een eeresaluut brengt hij voorts aan den Edelachtb. heer de Surmont de Bas Smeele burgemeester ven Waalwijk, die zoo bereidwillig is geweest het eere- Voorzitterschap te willen aanvaarden en aan de Edelachtb. heeren C. G. Verwiel burgemeester te Besoijen en .J. A. J. van Heijst, burgemeester te Baardwijk, die het eere-lidmaatschap hebben willen aannemen. Dat Is, zegt spreker, de belangen der gemeente voorstaan tot In de hoogste instantie. Hierna verkrijgt de Eerw. pater Arse nius het woord en schetst in bezielende taal de groote noodzakelijkheid zich in dezen geest te vereenigen. Hij wees er op hoeallerwege het kwaad in omvang toenam en hoe reeds jeugdige personen ingewijd zijn in het bedorvene, dat de wereld zonder God overal geeft. Lid te zijn van deze vereeniging kan voor niemand een bezwaar zijn, want slechts minstens 2 maal per jaar wordt er een vergadering gehouden en de contributie voor den werkman bedraagt Diet meer dan 5 ceots per jaar. Meer gegoeden betalen f 1, Voorts deelt de Eerw. pater Arsenius mede, dat door den Eerw. heer pastoor tot directeur is aangesteld de WelEerw. heer Sanders. Deze het woord nemende wijst In een enkel woord op de verplichtingen en zegt er voor te willen ijveren, steeds goede leden te hebben, want liever heeft 50 goede, dan 250 halve leden. Nadat de Voorzitter een woord van dank had gebracht aan den Eerw. sprekei werd gelegenheid gegeven zich als lid aan te melden. Thans telt de vereeniging 200 leden. Dr. P. J. M. Sweens. Maandag 19 JudI 1.1. was het 25 jaar geleden dat de heer P. J. M. Sweens werd bevorderd tot arts terwijl hij 1 October van dat jaar zich als zoodanig vestigde te Waalwijk en 1 Jan. d. a. v. zijn functie als gemeente-geneesheer aanvaardde. Heel die lange reeks van jaren heeft de heer Sweens al zijn kennis en werk kracht gegeven tot herstel en opbeuring van den lijdenden evenmensch in onze en omliggende gemeenten en velen zullen met dankbaarheid herdenken wat hij voor haar of hen in die loop der jaren met zooveel kennis en toewijding heeft gedaan. En al heeft men dit jubileum ook zoo stil mogelijk gehouden, dit heeft echter niet weerhouden, dat de stroom van felici taties, huldeblijken in den vorm van bouquetten enz. groot is geweest. Wij sluiten ons daarbij volgaarne aan, bren gen hem hartelijk danken lof voor hetgeen hij voor onze gemeente en de omgeving heeft verricht als medicus op de eerste plaats, maar ook voor tal van zaken en vereenigiogen die zijn steun grootelijks ondervonden. Wij spreken de hoop uit dat dr. Sweens nog vele jaren met denzelfden ijver in ons midden moge werkzaam zijn, tot hulp zijner zieken en zijne eigen vol doening. Regeerings-aardappelen. Het gemeentebestuur heeft gisteren bericht ontvangen dat de tweede wagon regeerings-aardappelen aan zijn adres is afgezonden. Deze zijn, naar we juist vernemen heden aangekomen en worden Donderdag morgen ten 9 uur aan het kantoor van den gemeente-opzichter verkocht. Regeerings-eieren. Thans worden in onze gemeente ook de regeerings-eieren verkrijgbaar gesteld, n.l. in de navolgende winkelsJ. van Engelen-Staal, Meeuwis, Wed. Orie en André van Hilst. De prijs, die gevraagd mag worden is 6 centhet aantal dat onze gemeente bekomen heeft, is 4000. Examen Hanze Diploma. Met gunstig gevolg hebben gisteren te 's Bosch bovengenoemd examen af gelegd 0. m. C. J. Berkelmans, Adr. J. van Daal, Ma. A. J. van Daal te Waspik, Bast. de^Rooij te Besoijen en J. A. Strikkers te|Waalwijk. Muziek Hedenavond geeft de stafmuziek van het 9e Reg. IbI op de kiosk op de Markt van half acht tot 9 uur concert. Politiehond By de dezer dagen te St. Oedenrcd* gehouden keuring van politiehonden, behaalde de hond van den agent Didden het certificaat van politiehond. Ongeval. Toen de heer A. v. d. W. alhier Maandag avond van Tilburg per fiets huiswaarts keerde, kwam hij in Loon op Zand, bij 't café Wijtvllet om den hoek in botsing met een ander wielrijder die met zijn hoofd tegen de kin van den heer W. sloeg. Deze botsing was zoo hevig, dat deze laatste fietser voor dood bleef liggen en door den heer v. d. W. nog In het café werd binnengedragen, waar hij weldra bijkwam. De heer v. d- W. was zelf zeer en ernstig geblesseerd, nl, zijn kaakbeen was gebroken. Hij begaf zich nog per fiets huiswaarts, maar bij 't café v. d. Assem ging 't niet meer. Door den heer v. d. A. werd hij thuis gebracht naar de mr. v. Coothstraat alhier. De spoedig geroepen geneesheer con* stateerde ernstige fractuur, waarvoor gisteravond nog specialistische hulp werd ingeroepen. De gewonde lijdt begrijpe lijker zeer veel pijn. Relletje. Zondagavond maakte het ce M., die onder den invloed van sterken drank verkeerde, een zekeren S. uit Baardwijk herhaaldelijk lastig. De politie-agent D. hiervan in kennis geschied, verzocht M. dit na te laten. Eenige militairen trok ken daarop partij voor M. en drongen op waarop de agent hen achteruit duwde. Daarin vond men aanleiding den agent te slaan. D., trok daarop zijne gummislok en deelde daarmede eenige klappen uit. De overmacht was echter te groot en zoo kwam het dat men D., den stok wist af te nemen. Hierna trok hij echter zijn sabel en sloeg er flink op; ook daagde hulp voor hem op. Inmiddels verscheen de officier van piket en kwam de wacht in het geweer, maar de toeloop was zoo groof, het geval speelde zich zoo vlug voorts af dat, voor men kon zien wat er gaande was, alles weer was afgcloopen en de daders de plaats gepoetst hadden. 't Was een heel tumult, waarvan een persoon, natuurlijk dronken, de oorzaak was. Ook mogen de ouders van aan komende jongens wel eens wat toezien, dat deze knapen niet altijd vooraan staan vooral om te sarren en te jou wen. Ze zouden er wel eens leelijk tegen kunnen loopen. Concert. Het feestconcert dat de Chr. Zangver- eenlging „Halleljua" te Besoijen zich voorstelde te geven, naar nanleidlng van hare overwinning le Gouda, zal plaats hebbeen op Maandag 26 Juni a.s. in Musis Sacrum alhier. Ongetwijfeld zal er veel belangstelling zijn om dit bekroonde ge zelschap, vooral in zijne concoursnum mers te hooren. BAARDWIJK. Naar wij vernemen zijn bij de firma Klerkx-van Herpt eenige' Belgische geïnterneerde soldaten in het werk gesteld. Na uitbreiding van de zaken zullen nog meerdere In het werk worden gesteld. Ook de in staking geweest zijnde knechts hebben weder het werk kunnen hervatteo. DRUNEN. Maandag had het feest der H. Kindsheid plaats onder groote belang stelling. Om 9 unr begon een plechtigs H. Mis, waaronder de weleerw. heer van den Bichelaar eene predikatie hield. Nadst de opdracht aan het Goddelyk Kind, esnige liedjes gezongen en de zegening der kinderen was geschied, keerden de kinderen huiswaarts vol verlangen naar de feestelijkheden van den namiddag. Om één uur spoedde de kleine zich naar de eerw. zusters waar de optocht zou opgesteld wordeD. Oin twee aar was men hiermede klaar en trok de stoet door het dorp. Waren al de 84 groepen vermelding waardig de schoonste willen ws nader aanduiden. Madarijn te paard, praal wagen, De Goede Herder, missionarissen te paard en te voet. Tipo tip met knechts en slaven, koningin Elisabeth met hofdames, De Heilige Familie, praalwagen ^Kindje Jezus', Jeanne d'Arc, officier te paard, Ctiineesche jongens en meisjes, slaafjes en slavinnetjes, Ridder van Malta, De nationale groep, praalwagen O. L. Vrouw van Lour- des'. Dit alles met nog honderden kinderen en even zooveel vaantjes, vlaggen, wimpels en palmen vormde een prachtig geheel. De harmonie der Congregatie bygestaan door het muziekkorps der militairen zorgi'e voor de muziek en het moet gezegd het koor van 40 muzikanten maakte kranige marschen. Dreigde vaDaf het begin de lucht met regenbuien, het heeft de blijde stemming der kinderen niet gehinderd. Opgewekt werd begonnen en hoogst voldaan geëindigd. Blijft het feest der H. Kindsheid een vreugde dag voor de kinderen, ook de ondera en alle kindervrienden schenkt bet genot en voldoening. Moge het allen aan sporen het hoogst nattige en verheven ge nootschap te blijven steunen door gebed en aalmoe». VLIJMEN, 20 Juni 1916. De Po»t- doitfenvereeniging rDe Zwalnw' alhier hield I.1. Zondag eene pryswedvlucht van Gom, waarby de prysen als volgt werden behaald le door W. v. d. DungeD, 2e 9e en 10e door J. van Eedonk, 3e 5e en 8e door A. van Helvoort, 4e door M, da Laat, 6e door

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2