Gemengd Nieuws. KERKNIEUWS. Provinciaal Nieuws. DE OORLOG. Ingezonden Stukken. Onvoorzichtige uitlatingen het openbaar hadden de politie op l?iet spoor gebracht van de smokkelaffartre. Het sebip was bestemd voor Maastricht via de Kempen. Van het Westelijk gevechtsterrein BERLIJN, 23 Juni. (Wolff.) Officieel Ten O. van Yperen is een poging yan den vijand om aan te vallen verijdeld. Bii ondernemingen van Dultsche patrouilles, o. a. bij Lihons, Lasslgny en Maison d'Champagne, ten Nr WT~van Massiges, zijn eenlge dozijnen gevange nen gemaakt en verscheidene machine geweren bui'geinaakt. Drie aanvallen van de Franschen tegen onze ten W. van het fort Vaux genomen loopgraven zijn afgeslagen. Wij namen hier op 21 Juni 24 officieren en ruim 400 man gevangen- PARIJS, 22 Juni. (Reuter Ofticieele mededeeling van hedenavond: Het bombardement uit zwaar geschut heeft den heeleo dag aan beide lijden van de Maas met groote hevigheid voortgeduurd. Links van de Maas heeft de vijand om 6 uur des avonds een aanval gedaan tusschen heuvel 304 en de beek van Béthincourt. In een gevecht met handgranaten is hi volkomen teruggeslagen. Aan de rechterzijde van de Maas hebben de Franschen een tegenaanval gedaan in den loop van den namiddag en daarbij §jhet grootste deel van de loopgraven tusschen het Fumin- en het Cheoisbosch hernomen. Na zes uur 's avonds be-eikte het bomba'dement een weergalooze hevigheid. DE TOESTAND. Op dc oorlogflterreinen hebben zich bly- kcns do byzonderhedeD, inde laatste lege?- berichtea gegeven, geen wijzigingen van eenige beteekeois voorgedaan. Op het Westelijk front hebbeu de Duit- schers haa Verdon-offensief weer voortgezet en zijn zy er in geslaagd ten Westen van het fort Vaux een kleine vordering te maken die van Fraueche zijde wordt toegegeven, 't Is zeker niet zonder beteekenis, dat de Franschen, aelfs in do gunstigste omstandig heden van zoo een krachtig >afleidinga*- offeusief in 't Oosten, den Doitschen aanval niet geheel konden weerstaan. Eerst door tegenaanvallen slaagden zy er in een deel van het verloren terrein te herwinnen. Wat den strijd ia het Oosten betreft, de officieele berichten hebben nog steeds geen bevestiging gebracht van het sensationeele bericht omtrent de vernietiging van het Oosterrijksche Boekowina-leger, dus mag dit zoosls voorspeld werd als onwaar be» n'empela worden. Het jongste Russische legerbericht meldt alleen, dat de Rassische troepen de stad Radautz bezetten. Deze stad is een 20 ki lometer Zuidelijker dan Sereth gelegen, zoodat de Russen hier zeer snel schijnen op to rukken en de Oostenrijkers dos ook blijkbaar zeer snel bun meest bedreigden uitersten rechtervleugel moeten, maar ook terug kunnen trekken. De Rassen melden dau ook slechtB het gevangen nemen van een duizendtal soldaten eo het buitmaken vaD 8 machin -geweren op dit punt. Wat zeer weinig weg beeft van een verplettering van het Oosten rij ksche leger. Het Oosten- riyksche communiqué spreekt van het afslaan van Russische aauvallen bij Gars Humora, dat 25 kilometer Zuidelijk vaa Radants ge legen is. In Wolbynië duurt da geweldige stryd om de Russische terreinwinst voort. Beslist is de strijd oog niet, maar op enkele punten beginnen de Duitscbers en Oostenrijkers laogzaam op (e dringen, zoo by Sokul, teo Noorden en bij Gorochow ten Zuid-Westen van Luzk, in elk geval van verderen voor- nitgang van den Rus is geen sprake, In Griekenland is de msn, die de wel wellende neutraliteit' jegens de entente geproclameerd heeft, Zaimis, weer aan 't bswind. En dadelijk heeft hij een aantal concessies aan de verbondenen toegestaan, onder den drang van de maatregelen, die de entente genomen had, waardoor Grieken land tot grootera machteloosheid is gedoemd en zonder tegenstand het Grieksche grond gebied tot een slacbtvelck der volkereo, zooals de koning vreesde, moet laten worden, gevolg van de eerste begane fout. Hoe moeilyk dit anderzyds ook te rymen valt met bescherming der kleine mogend heden van Moldau hevige onweders hebben plaats gehad, gepaard gaande met regen en hagel, die zeer ernstige schade heb ben veroorzaakt. In Jassy zijn tot dus verre 50 menschenlevens te betreuren In het district Bo*oschani duurde de storm in de gemeenten Radani, Beleni en Harleu 4 uren achtereen. De plaatsen Lata en Praschenl staan geheel onder water Fechsuog is totaa verwoest. Negen vrouwen en kinderen zijn hier door den storm meegesleurd De Ga»luy is bulten haar oevers getre den en overstroomde de plaatsjes Cep- leolca, Belcestl Sipote, Vladen! en Fi- genar. In Ceplenica verdronken 2 boeren Het spoorwegverkeer moest gehee worden stopgezet. De 55 jarige boerenarbeider J. S. Is gisteravond te Veendam in de spoorha- ven verdronken. Een slimmerd. Een aardappelhandelaar te Deventer die een partij slechte aardappelen niet kwijt kon raken, wist raad. Hy ventte ermee puikbest boven den maximum-prijs, waarna ze van gemeentewege tot den officieeien prijs in beslag werden geeomen. Ernstig auto-ongeluk. Naar wij vernemen, is gistermorgen onder Nieuw-Lekkerl&ud een ernstig autoongeluk gebeurd. De geneesheer dr. A. W, F. R. Hi.astert van Kinderdyk is met een auto waarin behalve hij zelf ook zijn dochter zat, van den dyk gevallen, met het noodlottig gevolg dat de geneesheer is overleden en de dochter ernstig gekwetst is. Ongetwijfeld zal dit ongeval in den ruimen kring waarin de overledene bekend eu gezien was diepe deernis wekken. Nader meldt men ons Het ongelnk moet zich als volgt toegedragen hebben. Een bejaarde land bouwer die zich op den Lekdijk bevond met paard en wagen zag in de verte een automobiel met groote vaatt naderen. De landbouwer sprong van den wagen af, bracht dieD aan den kant van den weg eD hield zijn paard by den kop vast. De auto, waarin dr. Haastert zelf chauffeerde kwam met onverminderde vaart aanrijden en botste tegen den wagen van den landbou wer, waarop de auto van den ateileD Lekdijk langs de bezalthelÜDg in de rivier viel met het boven enoemd noodlottig gevolg. De landbouwer was door de auto niet gedeerd. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Gisteren had te Valkenburg in den avond een hevige vechtpartij plaats, waarin een 30 a 40tal personen, zoowel mijnwerkers als anderen betrokken waren- Het mes deed hierbij weer zijn dienst. n de ruzie was aangekomen over een dasspeld. luiten verantwoordelijkheid der redactie. BESOIJEN, Juni 3916. Mijnheer de Redacteur. Met beleefd verzoek onderstaande opmerking als ingezonden stuk te willen opnemen. Bij voorbaat dank. Het is toch maar een zegen voor de werkmenschen, dat in dezen tegenwoor- digen tijd, nu de Levensbehoeften zoo verschrikkelijk stijgen cf worden opge dreven, onze regeering heeft In gegrepen om dat opdrijven te voor- tomen. Zij stelt de gemeenten in staat evensmiddelen te koopen tegen een wettig vastgesteld tarief. Hiertoe zijn in veie gemeenten commissies benoemd die den aankoop en verdeeling regelen, zorgen, dat er geene fraude gepleegd wordt en voor de gemeenten inslaan die levensmiddelen, welke zij acht noodig te zijn. In deze gemeente echter van dit alles niets. Hier geen regeerlngsaardappelen, geen regeerlngsrijst, geen regeeringsvet, geen regeeringsboonen, geen regeerings- eieren geen niets I 1 1 Het wordt hoog tijd, dat ook hier een commissie voor de levensmiddelen wordt benoemd. Wij willen geen praatjes meer hooren, we willen daden zien. Opmerker. reeds vroeg in den morgen was de drukte zeer groot en lang reeds voor de plechtige Iï. Mis van 10 uur zou beginnen was geen plaatsje in de Kerk meer onbezet en opgewekt door bet bezielende woord van den Zeer Eerw. Pater in zijn feestrede ter eere van den Grooten Heilige gehouden verdrong zicfy na afloop der plechtigheid een menigt rondom Zijn troon waarvoor zoo ve'e kaarsen waren ontstoken. In den namiddag stroomden nog altijd maar nieuwe pelgrims aan zoodat naar elks overtuiging in de 15 jaar dat de bede vaart bestaat nog nooit zoovele bezoekers aanwezig waren die vol geloof hun dank kwamen brengen of weder nieuwe gun sten en genaden kwamen afsmeeken. Moge dan de Groote Volks-Heillge aller bedui verhooren vooral die voor den vrede der wereld. Moge ook de devotie tot den H. Antonlus meer tn meer beoefenaars vinden opdat spoedig de Zeer Eerw. Heer Pastoor in de gelegen heid gesteld worde de Kerk welke heden weer veel te klein was, volgens bestaande plannen te vergrooten. Moge God door Zijne machtigevoorspraak zijne trouwe vereerders zijn milden zegen schenken. k e de e Ureree fziin Door de tram overreden. Gistermiddag omstreeks half twee is de 76 jarige G. v- d. G. ter Loogte van het straatje >De Drie Mollen» aan de Zuid-Willemsvaart te 's Bosch door de stoomtram >De Meijerij» overreden en gedood. De man die doof was en dus de sig- nalen die de machinist voortdurend gaf niet hoorde, kwam achter een boom uit geloopen, vlak voor de machine, zonder dat de machinist bet gezien had Deze heeft dan ook geen schuld. De ongelukkige overleed een kwartier na het ongeval. Noodweer in Roemenië. Uit Boekarest wordt aan de Dultsche bladen geseind, dat er in het Noorden Van bevriende zijde verzoekt men ons plaatsing van 't volgende: De schoone feesten ter eere van den H. Antonlus te Waalwijk in Zijne devotie kerk gehouden, behooren weder tot het verleden en het is vooral troostvol in onze dagen te mogen vermelden dat zij schitterend geslaagd zijn. De twee Pink sterdagen dienden tot voorbereiding en op 13 Juni, den feestdag van den Groote Wonderdoener, kwamen zeer vele pel grims Hem biddende en zingende ver eeren en het ongunstig weer kon niet beletten dat de vereerders van den H. Antonlus op den voor hen aangegeven dag in grooten getale opkwamen, welke bij aankomst door den Zeer Eerw. Heer Pastoor werden ontvangen en ingehaald en vol vertrouwen voor Zijn prachtig versierde beeltenis kwamen nederknielen. Doch Zondag zou het Zyn triemfdag zijn, Waalwijk, 24 Juni 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Woningbouw. Wij hadden 't genoegen de ontwerp teekeningen der geprojecteerde woningen te zien en met voldoening constateerden we at aan deze plannen zoowel wat 't uitwendige als 't inwendige betreft, alle zorg besteed is. De woningen van f 2,90 en f 2,70 waren zeer aardig, maar ook die van f2,20 mogen er zijn De inrichting is aitnemend, er is met de ruimte gewoe kerd zoowel beneden als boven is de indeeling zeer practisch en bij alle een flink tuintje. We vertrouwen, dat de thans benoemde commissie er allen spoed achter zal zetten, opdat de gemeen teraad spoedig niet alleen de beslissing zal neman om voor proef drie verschillen de blokken te bouwen, maar het terrein te coopen voor een 60-tal arbeiderswonin gen en tevens op welke wijze deze uit- oreiding der gemeente in de St. Anto- niusstraat zal worden daargesteld. Want nogmaals, er is groote behoefte 1 Regeeringseier en. De eerste bezending regeeringseieren leeft gretig aftrek gevonden. Zoolang de beschikbaarstelling duur zal door het Gemeentebestuur worden getracht weke lijks een behoorlijk aantal eieren te be tomen, die ter verdere distributie onder de winkeliers worden verdeeld. De winkeliers zijn bij den verkoop gebonden aan onderstaande voorwaar den le. De eieren moeten worden verkocht tegen den prijs van 6 cent per stuk. 2e. Zij mogen alleen worden verkocht aan de ingezetenen der gemeente Waal wijk. 3e. Het is verboden de eieren te ver- icoopen aan bakkers of voor lndustrleele doeleinden. 4e. De eieren mogen uitsluitend wor den bestemd voor direct gebruik, zoodat iet verboden is aan denzelfden persoon een grooter aantal tegelijk af te leveren dan 10 stuks. 5e. De eieren zijn voorzien van het stempel „Waalwijk"; het Is verboden andere eieren, niet voorzien van het stem pel, onder den naam van regeeringseieren te varkoopeo. 6e. Bij niet naleving der voorwaarden wordt de winkelier in het vervolg van den verkoop uitgesloten. Ook voor de week van 25 Juni—1 uil kan de prijs van 6 cent per stuk worden gehandhaafd. Men verzoekt ons mede te deelen dat is geconstateerd, dat enkelen thans reeds trachten misbruik le maken van een regeling die bestem! is om vooral den minderen man regelnatig van goedkoope levensmiddelen te voorzien. Om te voor komen dat de eieren eene andere be stemming krijgen dan voor direct ge bruik is het den vinkeliers verboden meer dan 10 stuks tegelijk aan denzelf den afnemer te verstrekken. Het is echter voorgekomen dat dcor denzelfden per soon bij de diverse vinkeliers op den zelfden dag het maxlnum aantal eieren werd opgekocht. War deze practijken rechtstreeks indrulscten tegen de be doeling van eierendiitributle, verdient een dergelijke handelvijze ten zeerste te worden afgekeurd. Den winkeliers wordt daarom ook driogcnl aangeraden niet anders te verkoopen dan aan de vaste klanten en bij verdenlicg van de prac tijken als hlervoorbedteld daarvan ter stond kennis te gevtn ter secretarie. Blijkt bij latere contrde dat genoemde practijken zich herhaler, dan zal de ver koop voortaan van geneentewege plaats vinden. Rijksdagnormaalschool Heden werd de rykedagnormwlechcol al- hi ;r bezocht door den districtsschoolopziener en de schoolopzieners uit de arrondhs< meoten wijk, TiSbarp, Ha?den en Oirscho'. Handelsdagschool. oor het Dagelijksch Bestuur der ereeniging „Ons Handelsonderwijs" zijn aan de handelsdagschool alhier be noemd de volgende leeraren 1 G. van Imbeek te 's Hertogenbosch voor de Fransche taal en Fransche handelscorrespondentie. 2. J P. H. M. Odenkerken te Gulpen (L.) voor de Duitsche taal en Duitsche handelscorrespondentie. 3. L. M. A Schoenmakers te Raams- donksveer voor boekhouden en han- delsrekenen. 4. Th. M. van Delft te Waalwijk voor teekenen. De benoeming van nog enkele leer aren volgt binnenkort. Concert' Dinsdagavond geeft de stafmnziek der VeldArt. van 7'/a—9 uur een concert op de Markt. Uitvoering. Het programma van de door ons reeds aangekondigde uitvoering van de Chr. Gem. Zangvereeniging »Hallelujah«, Is verschenen en doet zien dat het Maan dagavond een alleszins mooi concert zal zijn. Behalve de met den 2en prijs be kroonde nos. op den Zangwedstrijd te Gouda 12 Juni 11., prijken ook op het programma de met den len prijs be kroonde nos. in 1914, alsmede eenige solo's voor sopraan, duo voor sopraan en alt en een dubbel kwartet met solo. Wij twijfelen niet of velen zullen Maandag naar Musis opgaan om dit keurkorps onder de bekwame leiding van den heer Lamb. Kooien te hooren. Bezoek aan Waalwijk. Naar wij vernemen bestaat bij de leden derAmsterdamsche R.K. Schoenmakers Patroons-Vereen, het plan dezen zomer gezamenlijk een bezoek te brengen aan de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers enz. te Waalwijk eri aan eenige fabrieken alhier. Zomerreisjes als deze die de vakont wikkeling dienen en de vriendschappe lijke verhouding der collega's bevorde ren, zijn zeer zeker toe te juichen en het is een verblijdend teeken dat steeds meer deze vereenigingen 's zomers sa men gaan reizen Het denkbeeld van bovengenoemde vereeniging om de Rijksschool te Waal wijk te bezoeken is zeker gelukkig en zal den leden gewis voldoening ver schaffen, terwijl daardoor tevens deze geheel eenige inrichting -op het gebied voor het vakonderwijs, ook meerdere bekendheid onder de vakgenoten ver krijgt. Mochten meerdere vereenigingen lust gevoelen tot het brengen van een bezoek, dan verdient het aanbeveling daarvan tijdig bericht te geven. Wij meenen te weten dat dergelijke bezoeken zeer op prijs gesteld worden. Sch.Crt. Gewapende dienst- De collecte voor den gewapenden dienst heeft in ouze gemeente opgebracht de somma van f 20,44. Bond van Ned. Lederfabrikanten. De vergadering van den Bond van tfed. Lederfabrikanten zal volgens de Ned. Lederindustrie zeer waarschijnlijk gehoucjen worden in de eerste helft van Juli. De heer J. L. van Gijn zal alsdan eenige mededeellngen doen over de werkzaamheden van het distributiebureau voor huiden en looistoffen. v. d. Miessens Stoomschoenjabriek. Onlangs hebben we medegedeeld dat er eene staking was uitgebroken in van der Miessen's Stoomschoeufabriek te GoriBchem, en dat deze zaak naar aan leiding daarvan vermoedelijk zou worden stopgezet. Thans is besloten tot liquidatie van Van der Miessen's stoomschoenfabrlek en Lederhandel over te gaan. Tot liqui dates is benoemd de heer A.J. Burmanje tot dusverre directeur. Provinciale Staten De Vereen. „Ons Handelsonderwijs" te 's-Bosch heeft voor hare te Waalwijk, Bergen op Zoom en Eindhoven te openen haodelsdagscholen aan de Staten een subsidie aangevraagd van f2500 voor elke school. De Vereen, voor Neutraal Handels- ouderwijs „Langstraat en Omgeving" te Waalwijk verzoekt een subsidie van f 2500 voor hare te Waalwijk te stichten handelsdagschool, welk verzoek wordt gesteund.door de Vereen, voor Neutraal voortgezet onderwijs in de provincie Noord-Brabant te 's-Bosch. Ged. Staten stellen voor een bijdrage van f2500 te verleenen aan elk der scholen te Bergen op Zoom en te Eind hoven, doch laten voor wat Waalwijk betreft de keuze voor een der twee scholen aan de Staten over. Ged. Staten stellen voor f2000 sub sidie te verleenen aan de Vereen. Hanze- Technicum te Geertruidenberg voor de ambachtsschoo', terwijl 2ij mededeelea in dat geval het toekennen eener subsidie van f 1000 voor het electro-technlsch dagonderwijs ernstig te zullen overwegea. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN: Het bui9 >Ter Hoorn» bij Rijswijk Zonsondergang op den IJsel Drie kiekjes van den nieuwen Roode- Kruis-ambulancetrcin Vier prachtkiek- jes vr.n de vertrekken van Z. E. Kardinaal van Rossem te Rome Het vertrek der Nederlandsche ambulance voor Rus- land per Batavier II Twaalf typische kiekjes uit Amsterdam Een Oosten- rijksch zwaar kanon in Bessarabië Een Fransche stelling in dc Argonnen Een Oostenrijksche kabelballon aan het Russische front Australiërs in de buurt van Rheims Een groot Engelsch slagschip op de schotsche kust Oos tenrijksche soldaten met gasmaskers Een Engelsch zoeklicht bij Gallipoli Een aanval met handgranaten Nog twee oorlogskiekjes van het Oostelijk front De drie candidaten bij de a.s. presidentsverkiezing in Amerika Een betooging voor vrouwenkiesrecht te Am sterdam Jules Hedeman f Huisvlijt onder de militairen te Ede Aardappe len-relletjes in Amsterdam Aardappe len nood in Utrecht Vijf kiekjes van de zalmvisscberij op de rivier de Lek P. H. Kuyper van Amsterdam Echt paar Smolders-Minor te 's Heerenhoek S. A. A. van Mourik van Tilburg Eerw. Heer C, Broeders te Teteringen Th Koelman R. K. Militaire Tehuis te Zwolle R.K. Militaire Tooneelclub te Loosduinen. TEKSTWesterveld, door Agatha de Haan Z. E. Kardinaal van Rossum te Rome Verhooring Op de zie kenzaal, door H. B. v. d. Sande. Garantiebank voor den invoerhandel van Leder, Huiden, Looistoffen en aan- verivante artikelen, te Amsterdam Bij kon. besluit van 11 Maart 1916, no. 39, zijn goedgekeurd de statuten der te Amsterdam gevestigde vereeni ging Garantiebank voor den Invoer handel van Leder, Huiden, Looistoffen en aanverwante artikelen, die daarop verschenen zijn bij de Ned. St ct. van Maandag 19 Juni j.l. De vereeniging heeft ten doel a. het bevorderen van de belangen van den Nederlandschen invoerhandel van leder, huidenlooistoflen en aanverwante artikelen met betrekking tot den gere- gelden toevoer en aankoop daarvan b- het door onderlinge samenwer king verlichten van lasten op den Ne derlandschen invoerhandel van leder, huiden, looistoffen en aanverwante artikelen gelegd bij den in- uit- of doorvoer en het vervoer ter zee c. het be.vorderen vaa de belangen van den Nederlandschen invoerhandel van leder, hulden, looistoffen en aan verwante artikelen met betrekking tot het kredietwezen. De vereeniging tracht haar doel te bereiken door a. het bestudeeren van den econo- tnischen toestand en den stand der handelsmarkt in het binnen- en buiten land b. het bestudeeren van de maatregelen in binnen- en buitenland genomen ten opzichte van^ dejn-, uit- en doorvoer van goederen ~en [van het vervoer ter c. het geven van^kos<elooze voorlich ting aan de leden ter zake van de onder werpen onder a en b genoemd; d. het in het belang van den Nederlandschen Invoerhandel van leder, huiden, looistoffen en aanverwante artikelen requesteeren bij de bevoegde macht e. het gezamenlijk stellen van zekerheid, zakelijke of andere, voor de leden, en het gezamenlijk dragen van de schaden, welke daaruit mochten voort vloeien f. het aangaan van overeenkomsten met andere organisaties of personen; g. alle andere wettige maatregelen. BAARDWIJK. Door de bestoren der alhier beataaBde R. K. Vereenigingen is besloten, op 17 Juli e.k. een propaganda- vergadeiing te houden tot oprichting Tan een R. K. Volksbond. BESOIJEN. De groote stooomschoen fabriek van de N. V. Stoomschoenfa brlek v. h. Jos Groenen alhier zal andermaal aanmerkelijk worden vergroot. De coöperatieve bakkerij »Help u zelf* is aangekocht en zal bij de fabriek worden bijgetrokken, De Collecte van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst heeft in deze gemeente circa f 6,opgebracht. De Heer J. H. van Rooij, ambte naar ter secretarie alhier, Is als zoodanig benoemd ter secretarie te Nijmegen. CAPELLE. Gisterenmiddag waren de drie Gebr. de J. alhier aan het Oude Maatje aan 't hooien. Op icbaftyd gingen ze zwem- men. Toen een hunner, Willem, een flink eind weg was, zag men plotseling hoe hy in nood verkeerde en begon te sinken. Voor men hulp kon verleenen was de 20 jarige op- passends jonge man voor de oogen van zijn twee broeders verdronken» Een paar uur \t

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 6