Nummer 58. Zondag 2 Juli 1916. 39e J aargang Tweede Blad. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Geschiedkundige bijzon derheden betreflhnde het dorp Sprang. DE OORLOG. Misgchieri maakt uw dagelij ksch werk u ziek. ui. Zoo had dan Sprang in 1475 een eigen kerkgebouw gekregen en kon een pastorie gebouwd en een pastoor, af gescheiden en onafhankelijk van Loon, benoemd worden. Edoch, dat is. nimmer geschiedTot 1610 het jaar waarin bet kerkgebouw op bevel der Staten van Holland aan de Hervormden moest worden overgegeven Is de Sprangsche kerk steeds een bijkerk of succursale gebleven van de kerk van Loon-op-Zand, en bleef de pastoor van deze parochie, zoo goed en zoo kwaad als dat in die onrustige tijden kon, de Sprangsche tienden innen en er een kapelaan heen zenden. Evenmin kwam er een pastorie gebouw l Wat kan daarvan wel de reden ge weest zijn Die Is slechts gedeeltelijk bekend I In den loop der 16e eeuw en inzonderheid In 1568 werden meermalen pogingen aangewend, om de schelding tusschen de beide kerkelijke gemeenten te bewerkstelligen. Uit een eigeohandi- gen, merkwaardigeo brief van Remigius Veltacker, toen waarschijnlijk nog abt of proost van de abdij van Tongerloo, maar zeer waarschijnlijk te Hilvarenbeek resi- deerende, d.d. 23 Maart 1568, Luiksche stijl, en geschreven uit Beek, blijkt dat genoemde prelaat Veltacker met Gode- fridus van der Stratenpastoor te Til burg, 's weeks vóór 23 Maart een be zoek had gebracht bij den toenmaligen pastoor van Lood, Jan Riemen. Daar werd toen besproken, hoe men In ver band met de inkomsten der Sprangsche kerk, het best die separatie beginnen ende volbrengen sonde mogen. Vele pa pieren, o. m. die van den onlangs over leden pastoor mr. Peter Scheelen (1560? 1567), werden voor den dag gehaald, o. a. een manuaelboexkenwaaruit moest blijken, welke tienden onder Sprang door de Loonsche pastoors geïnd werder, enz. Voorlooplg werd het volgende ac- coord aangegaan a. De nieuw te benoemen pastoor van Sprang zou alle jaar uit de onder die plaats gelegen tienden genieten een somma van 275 gulden, maar moest da irvan jaarlijks aan den rentmeester van den Graaf van Holland 26 gulden missen, te betalen op St. Andriesdag. b. Een klein bedrag, nl. 25 stuivers, dat echter slechts bij faveur* geschonken werd, zou hij trekken uit >Onser Vrou wen alcaer*, in de Sprangsche kerk we- zende, van welk benijicie de gemeente echter de collatie had en daarom weinig zekerheid gaf. c. Een bedrag van 13 gulden uit de kleine tienden onder Sprang. d. Voor het celebereeren de) vroegmis op Donderdag voor de adellijke familie van Boshuysen 4. gulden. e. De inkomsten, die kwamen van de 800 communicanten, die Sprang toen telde. f. Van een man uit Bredain geld gebrek verkeerendemaar die te Sprang een openstaande >huysinghe met hoe- vlDghe ende erffeoisse» had staan, zou die woning, welke een waarde had van ioöo gulden, voor 600 of 700 gulden ge kocht en tot een behoorlijk pastoriehuis verbouwd worden. Van die mooie overeenkomst kwam evenwel niets terecht. De tachtigjarige oorlog, die inmiddels was uitgebroken, en het feit dat er van lieverlede meer en meer aanhangers >der nieuwe leer» opdoken, verijdelden alle schoonc plannen omtrent de scheiding tusschen Loon en Sprang. Om welke redenen er ook geen schelding was tot stand gekomen tus schen de jaren 1475 en 1568, is mij, tot mijn spijt, uit geen enkel stuk ge bleken. Gelijk bekend is en zooals reeds met een enkel woord hierboven Is gemeld, ging de Sprangsche kerk in 1610, kort na het sluiten van het Twaalfjarig Be stand, aan de Hervormden over. De eerste predikant was de uit Vondei's hekeldichten welbekende, talentvolle Cornelis- Hanecop afstammende van een zeer oud geslacht uit de baionie van Breda die, in den tijd toen de Gere formeerde kerk te onzentwerdverscheurd door hcillooze twisten, dikwijls schoone bewijzen heeft gegeven van zachtmoedige verdraagzaamheid en ware godsvrucht. De toren van Sprang is en blijft, on danks zijne tegenwoordige restauratie, zeer waarschijnlijk een onvoltooid bouw werk. Wanneer er een 15 tot 20 meter hooge spits op gebouwd ware geweest, in denzelfden bouwstijl als de toren zelf, In plaats van een afgeknot, laag spitsje of kapje, dat hem langen tijd heeft ont sierd, zou hij een trotsch gevaarte en zeker een der schoonste torens van Noord-Brabant geweest zijn. De woe lingen en troebelen in de 16de eeuw, ge paard aan het feit dat de -kerk, ondanks haren grootschen aanleg, nimmer een pa rochiekerk is geworden, heeft het voltooien voorzeker belet. Gelijk bij het begin van dit opstelletje bleek, te Sprang in oude stukken wel genoemd Sprang in 's Gravenmoer grootendeels gebouwd op een moeras- slgen, onvasten bodem, waarvan de zwa re toren ook al vrij spoedig de nadeelige gevolgen moest ondervinden. Vooral de Zuidwestelijke hoek, waar oorspronkelijk een torentrap naar boven leidde, begon al vrij spo^Hg ruim 130 jaren na het bouwen te verzakken, welke verzak king nog verergerd moest worden door de heerschende Zuid-Westenwinden, die jaar in jaa'r uit hevige regenvlagen tegen de steenen sloegen ea die deden afbrok kelen. In het jaar 1612 begonnen de eerste steenen aan de genoemde zijde te vallen. De kerkerekening over dat jaar maakt gewag van het opruimen der van den traptoren gevallen steenen, voor welken arbeid aan de jangens een to?me byers werd gegeven. Stellig is er toen een groot stuk van den toren naar bene den gekomen. Af en toe vielen er meer steeneo of steenbrokken en zoo ontstond eindelijk het kolossale onoogelijke, alom bekende gatwaaraan nu eens een met den Roomschen eeredienst spottende legende werd vastgeknoopt, en dat dan weder vooral ,bij lange, donkere win teravonden, wanneer de Westenwind hui lend door den toren gierde het ge moed van een bijgeloovlgen voorbijgan ger beeft beangstigd. In 1606 kochten de kerkmeesters, met consent van schout en schepenen van Sprang, te Olsterwijk voor 295 galden klokkespijsvan welk materiaal door de klokgieters Groote Hans en Thomas Lang been voor de som van 184 gulden 5 stuivers een kleinere klok werd gegoten, die naast of bij de in 1475 gegoten klok moest worden gehangen. Deze klok is er niet meer. Waar ze gebleven Is Ver moedelijk gesmolten, om er een andere van 1750 van te gieten, die nu nog in den toren hangende is en waarop onder scheidene namen, o.a. van den toenma ligen secretaris Oerlemans, te lezen staan. In het jaar 1811 of 1812 werd de torenspits voor de helft afgebroken, om op het afgebroken gedeelte een selntoe- stel te plaatsen, dat evenwel in 1816 weder werd opgeruimd, waarna een klein spitsje of kapje op 't afgeknotte stompje getimmerd werd. En eindelijk, In het voor de Sprangsche Ingezetenen zoo gedenkwaardige jaar 1910 300 jaar na de eerste verzakking werd een accoord aangegaan tusschen het Rijk en de gemeente van Sprang, waarbij deze zich verbonden om geza menlijk den toren te restaureeren en van de restauratiekosten respectievelijk 6000 gulden en 2000 gulden te. dragen, waarbij Sprang nog op zich nam de vermoede lijke bijwerken, geraamd op 1000 gul den, te bekostigen. Bij het uitgraven der fundamenten in den loop van dat jaar bleek het ten duidelijkste, dat de verzak king een natuurlijk gevolg was van den moerassigen bodem, die aan de zware grondslagen geen voldoenden steun bood! En zoo prijkt dan eindelijk de aloude, eerbiedwaardige Sprangsche toren, die drie eeuwen lang de armoede of de zui nigheid der ingezetenen heeft verkondigd, weder in vollen luister. Seculls eat ob- vlam I Besoijen. J. van der Hammen Nicz. Aanteekeolng. en meer opgaven dank ik aan de bereidvaardigheid van wy leu mijn'waarden oom, den heer P. Brinisse van Santen, in leven koofd dar school te Sprang, die in zyn jonge jaren veel «nuffalde in da Sprangsche archieven. De Russen maken weer 10,000 ge vangen. Kolomea bedreigd. Op het Dunafront artillerie*duels. Het bruggenhoofd van Uxkull, de streek van Jakobstadt en Llwenhof hebben onder Dultsch vuur gestaan. Infanterie-aanvallen volgden op geschut vuur in een sector noordelijk en In een sector zuidelijk van Krewo. Het Dultsche communiqué noemt, beide, zegt van de eerste, die ze omschrijft als gevechten bij Dubatowka en Smorgon, dat ze wer den afgeslagen, terwijl het In 't tweede gebied, nader gepreciseerd als liggende Z.-O. van Ljoebstja, een klein succes (2 officieren en 56 man gevangen) meldt. Het Russische legerbeilcht beweert, dat het initiatief van Duitschen kant kwam, en dat de aanvallen werden afgeslagen. Het Wolhyoische front wordt alleen door Petersburg genoemd. Bij Linieuwka aan de Stochod, zegt het, duurde de verbitterde strijd voort. Het Galicische gevechtsterrein komt in geen der com muniqués voor. Zuidelijk van de Dojes r, in het gebied tusschen Dnjestr en Proeth en aan den zuidelijken oever van de laatstgenoemde rivier tot in het gebied van Kutty is het felst gestreden. De gevechten zijn geëindigd met een Russische overwinning. Kolomea ligt in het midden achter de lijn, waarin deze gevechten plaats hadden. Over40K.M., zegt het Oostenrijksche hoofdkwartier, had de aanval plaats. Na een reeks van wisselvallige gevechten moest het Oos tenrijksche leger voor den feilen druk van het leger van Letsjlsky wijken in de richting van Kolomea en ten zuiden daarvan. De Russische staf zegt van deze gevechten, dat de Russen drie linies loop graven veroverden in het gebied tusschen Dnjestr en Proeth en dat hardnekkige gevechten ontbrand zijn langs deTsjer- towetz, een zijrivier van de Dnjestr langs de Tjersniawa, een zijrivier van de Proeth, zoomede in de streek van Kuty, waar_den Oostenrijkers felle verliezen werden toegebracht. Met dit succes, dat de Russen weer 122 officieren en 10,285 man aan gevan genen opleverde, zoodat het heele offen sief thans 205,000 man gevangenen heeft opgebracht, is zuidelijk van den Dnjestr in aansluiting met de Russische Boeko- wlna- linie de Russische frontlijn een eindweegs in de richting van Kolomea naar het westen verschoven. Weliswaar is, volgens Weenen, aan de Dnjestr zelve, bij Obortijn, een Russische aanval mislukt doch dit neemt niet weg, dat Letsjlsky's vooruitgang op den linkervleugel hoe langer hoe meer een bedreiging wordt voor het Stiypa-front waar een aanval in den rug, althans in de flank van het Oosteorijksch-Duitsche leger geen denk beeldig gevaar meer is. Er zijn veel ambachten die de nieren te veel inspannen. Sleept gij q ntar en van uw wetk, u afvragend wat die pijnen iu dsn mg, dat vermoeide gevoel, die hoofdpyn, cluizeligheid en urine-atoornissen veroorzaakt p Misschien hebt gij aan een nierkwaal gedacht, maar vraagt gij n zelf af waarmede gij n te buiten zoudt gegaan zij", dat u* nieren aar getast zijn. Welnu, vele ambachten die binnenshui» moeten worden verricht, in gebogen hooding, in wisselende temperaturen, op vochtige plaatsen, te middeD van chemische sti ffen, of op schokkende voertuigen, werken nadeelig op de nieren. En wanneer de nieren eenmaal van streek zyn, komen zij niet van zelf tot rast. Gij kunt haar helpen door uw werk lichter op te vatten, door minder zwaar te eten, door alle buitensporigheden en zorgen te vermyden, door toe te zieu dat gij voldoende lichaamsoefening en rost krijgt, en door Foster's Rugpyn Nieren Pillen te gebruiken. Foster's Ragpijn Nieren Pillen helpen ontstoken ca verzwakte nieren, en staan haar hij in haar gewichtig werk, het filtreeren van het bloed. Zij verwijderen opgehoopt water bij waterzucht en voorkomen dat de urine de. erin opgeloste vaste stoffen neerslaat, zooals bij niergruis, niersteen en rhenmatiek. Foster's Pillen dienen alleeu voor de nieren en blaaszij kunnen vol komen veilig door iedereen, mannen en vrouwen, oud en jong, gebruikt worden. Te Waalwijk verkrijgbaar by Wed. Orie- Dnmoulin, Markt. Toezending geschiedt fran co na onlv. v.postwissel h f 1.75 voor één, of f 10- voor zes dooien. Eischt de echte Foster's Ragpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. 9450 Maximumprijzen van groenten en vroege aardappelen. Vanwege het ministerie van landbouw, nijverheid en handel is de volgende cir culaire betreffende maximumprijzen van groenten en vroege aardappelen tot de burgemeesters gericht: Ik heb de eer u hiernevens te doen toekomen een lijst met maximum-prijzen voor den kleinhandel (afgehaald aan den winkel of bij straatverkoop door venters die geen winkel hebben) voor enkele groentensoorten en voor vroege aardap pelen. De la deze lijst vastgestelde prijzen gelden van 29 dezer af, totdat u een nadere lijst wordt toegezonden. Ik verzoek u beleefd aan bedoelde lijst in uwe gemeente de noodlge bekend heid te geven en ik vestig uw aandacht op hetgeen onder de lijst vermeld staat omtrent het indienen van klachten aan gaande de iaachtnemlug van de gestelde maxima en van weuschen tot het stellen van maxima voor in de lijst niet ver melde artikelen en omtrent het met het oog op plaatselijke omstandigheden wij zigen van de in de lijst vermelde maxima. Indien u klachten bereiken omtrent de handhaving van de maxima, zal Ik het op prijs stellen, dat u het noodlge onder zoek instelt en zoo noodlg door Inbeslag neming of bedreiging daarmee ingrijpt, tot inbeslagneming eerst overgaande na verkregen machtiging mijnerzijds, welke desgewenscht telegrafisch kan worden gevraagd. Een opgave van bij u inge komen klachten met vermelding van het daaraan gegeven gevolg, gelieve u mij wekelijks te doen toekomen. Mocht, u het wenschelijk achten, met het oog op plaatselijke omstandigheden, ook maximumprijzen vast te stellen voor den verkoop langs de hulzen door hen, die tevens winkel houden, of wel wijziging in de gestelde maxima te brengen, dan zal ik daartoe strekkende voorstellen gaarne van u te gemoet zien. Tot wijziging van de lijst gelieve u intusschen niet over te gaan, alvorens miju antwoord op uw bericht u bereikt heeft. Lijst van eeulge groentensoorten en vroege aardappelen met daarvoor aan genomen maximumprijzen la den klein handel (afgehaald aao den winkel of bij straatverkoop door venters, die geen winkel hebben). (Deze prijzen hebben betrekking op versche waar van gewone hoedanigheid.) Bloemkool le soort 12 cents per stuk. iel 2e soort 8 id zg. uitschot 4 Bosjes peen le soort 6 cents per bos van 25 wortelen. Bosjes peen 2e soort 4 cents per bos van 25 wortelen. Peulen le soort 18 cent per K. G. 2e soort 14 Doperwten le soort 19 cent per K. G- 2e soort 15 Vroege aardappelen (ronde) (l) 10 ent. per K.G. Vroege aardappelen (muizen) (1) 9 ent. per K.G. Klachten over nlet-lnachtneming van bovenvermelde maxima, alsmede wen- schen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stel len, of wel om met't oog op plaatselijke omstandigheden voor een bepaalde ge meente wijziging In de maxima te bren gen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester. (1) Deze prijzen hebben betrekking op de gewone soorten vroege aardap pelen, dus niet op de fijne zandaardap- pelen, Geen verkiezingen in IQ17 Het ^Handelsblad' schrijft Wij vernamen, dat onder de politieke partijen het voornemen bestaat, bet daarhnftT te leiden, dat er in 1917, voor zooveel het van die partyen afhaogt, feitelijk geen perio dieke Kamerverkiezingen zullen worden ge bonden, omdat er dan toeb, althans wanneer de Grondwetsherziening haar beslag krijgt, verkiezingen moeien volgen na de ontbinding. Met het oog daarop zon men om dubbele en kosten te sparen, bij de periodieke ver kiezingen elkanders candidaten niet willen bestrijden. De onderhandelingen tusschen de partij-bestnren zonden reeds gaande zijn. Onze hoefijzer-correspondent bevestigt die berichten in hoofdzaak, althans in dien zin, dat onder eenige politieke paityen ernstig over znlk een vereenkomst wordt gedacht. Hij betwijfel echter of de zaak reeds in het stadinm van oificieele onderhandeling is. Tot zoover het fHandeisblad.' Omtrent deze aangelegenheid kan de Msb. mededeelen dat er in politieke kringen reeds tenige woorden aan gewyd zijn. Van links zyn eenige niet-officieele po gingen uitgegaan door enkele leden van rechts over deze idee te polsen. Dit is echter zeker, dat van geen enkele partij nog een officieel voorstel is uitgegaan en dat, om h n zacht te zeggen, van rechta het initiatief in deze zeker niet zal komen. Hulp pan militairen bij den hooi-oogst. Naar aanleiding van bezwaren, welke thana door den hooibouw worden ondervonden, en met het oog op het groote algemeene en het bijzonder militaire belrng, dat aaa het welslagen van den hooi-oogst verbonden is, is bepaald, dat aan militairen tot een aantal van ten hoogste 5°/o "f®' presente sterkte door de compagnies- (en overeenkomstige) commandanten geheele of gedeeltelijke vry- atelling van den dienst (uitgezonderd van wacht- en grensdiensten) kan worden verleend om den landbouwers, doch nitslnitend bij den in gang zynden hooibonw en uiterlyk tot en met 81 Jnli, ia de omgeving van de troepenstandplaatsen binnen den afstand van één nar gaans van de kwartieren, hnlp te verleenen en alsdan bepaaldelyk tegen het loon, dat plaatselijk voor dien arbeid in den regel aan de werklieden wordt betaald. De genoemde commandanten zullen zich vergewissen, dat. ten gevolge vaa het ver leenen van vorenbedoelde vrijstelling de arbeiders, ter plaatse of in de nabyheid woonachtig, Diet worden nitgesloteD. Vorenbedoelde vrystelliog mag alleen worden verl-end aan militairen, die ten minste sedert 8'/a maand onder de wapenen zijn. Zij, die van de vrijstelling van dienst gebroik maken, genieten tijdens den dunr daarvan geen periodieke verloven dienten gevolge verzuimde verlofbeurleu worden niet ingehaald. Algemeene Onderlinge Maatschappij tot Verzekering van paarden en rundvee Groningen Te Utrecht werd. Woensdag 28 Juni in het Hotel des Pays Bas, onder pre sidium van den heer J. E. Scholten, de jaarlijksche Algemeene Vergadering ge houden van >Groningeu>, Algemeene Onderlloge Maatschappijdot verzekering van paarden en rundvee, gevestigd te Groniogen. Uit het jaarverslag over 1915, uitge bracht door den Directeur, den Heer F F. Leopold, bleek, dat de Maatschappij zich wederom krachtig uitbreidde. Om streeks 700 nieuwe polissen werden af gegeven, terwijl op 31 December j I. voor een waarde van f. 4. 040 735. 00 was verzekerd. De reserve bedroeg uit. December f. 64, 503. 13'/a- Ia het thans afgeloopen tiidvak 1916 werd voor ruim f. 1. 200. 000. 000. aan nieuwe paarden en runderen ingeschre ven. Uit het rapport van de Commissie tot nazien der rekening en van den accoun tant, den Heer A- Versteege, bleek dat de administratie in orde werd bevonden. De draadmakersstakingen. De draadmakersstakingen te Tilburg zijn weder met stakingen vermeerderd, daar Woensdagnamlddig ook de draad makers bij de firma's Thomas de Beer en H. Eras en Zonen het werk hebben neergelegd, omdat zij niet met hun loon tevreden waren. Ten einde a-n dc willekeurig neerleggen van het werk paal en perk te stellen, vergaderde Woensdag de Vereeniglng van Tilburg- sche Fabrikanten van Wollenstoffen. Eu de vergadering, van oordeel zijnde dat le. Zulks den goeden gang van zaken ten zeeiste belemmerde 2e. Een ernstig gevaar opleverde voor het bestaan barer Industrie 3e. Alle onderhandelingen omtrent loonkwesties onmogelijk, maakte. Besloot tot algeheele stopzetting der fabrieken barer leden over te gaan op Donderdag 13 Juli a. s. indien vóór Woensdag 5 Juli a. s. het werk door de draadmakers niet in voldoend aantal zal zijn hervat. Het konfllkt kan dus voor deze stad ernstige gevolgen hebben. Vet kiezingen en een open brug. Het Ilbld. meldt: Dat de uitslag van de verkiezingen dikwijls van een klein toeval kan afhangen Echo van het Zuilen TRADE

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5